P.v.d.A. wijst nieuwe loonpolitiek niet af, maar verlangt spelregels Weerbericht Koningin Elizabeth verheft Attlee in de adelstand OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT West-Duitsland streeft naar grotere land- en zeemacht Bezorgdheid voor prijsstijgingen, inflatie en terugkeer naar vooroorlogse verhoudingen Stemmen op Woensdag Moordenaars van Emmett Till gaan vrij uit Afgetreden leider der Labouroppositie verhuist naar het Hogerhuis Het woord is aan Voor de Stille Armen UNO-commissie accoord met 18 nieuwe leden Ongerustheid en protest van Frankrijk „Geleide loonpolitiek is ondergraven Bureaux tot 's avonds zeven uur open Geen federaal onderzoek Zitting Caraïbische commis sie beëindigd Auto in Ringvaart te Abbenes Weerrapport Kap. ter Zee W. J. Kruys Schout-bij-nacht Fris weer 70e JAARGANG No 130 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TelefooD 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 28 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De socialisten bleken gistermiddag bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer, bij monde van de heer Roemers bereid hun partijgenoot minister Suurhoff te volgen op de weg naar een vrijere loon- orming. Maar zij vrezen dat deze nieuwe weg zal leiden naar inflatie en zal uitlopen op prijsstijgingen. Zij zijn van oordeel dat er ruimte is voor een alge mene, gelijke loonsverhoging en daarom drong de heer Roemers aan op het spoedig uitbrengen van een tussentijds rapport van de Sociaal-Economische Raad over de vraag of er ruimte is voor loonsverhoging. Verschillen in de lonen per bedrijfstak wijzen de socialisten niet bij voorbaat af, maar de heer Roemers waarschuwde dat als deze nieuwe loonpolitiek niet is gebonden aan bepaalde spelregels, er een herstel zal volgen van de vooroorlogse vrije loonpolitiek met alle daaraan verbonden nadelen. De P.v.d.A. is nog steeds voorstander van de geleide loonpolitiek zoals deze tot nu toe is gevoerd, verklaarde de heer Roemers, maar de aanvallen op dit systeem en het toenemend euvel van de zwarte lonen heb ben de geleide loonpolitiek ondergraven. Het is te begrijpen dat minister Suurhoff heeft gezocht naar een ander systeem, waarvan het beeld de P.v.d.A. echter nog niet duidelijk voor ogen staat. Het voordeel van de geleide loonpolitiek was volgens de heer Roemers dat de lonen konden worden beheerst ter versterking van onze export-positie, hetgeen de werk gelegenheid ten goede kwam. Door de ge leide loonpolitiek zijn sinds 1945 de toon verschillen tussen de verschillende groepen arbeiders kleiner geworden. Zij heeft ook bijgedragen tot beloning naar prestatie, waardoor de productiviteit in de bedrijven is toegenomen. Zij heeft voorts ruimte ge schapen voor nieuwe sociale voorzieningen. Het prijspeil is minder gestegen dan in de cns omringende landen. Er wordt wel altijd gezegd dat op algemene loonronden onver mijdelijk evenredige prijsstijgingen volgen, maar na de loonronde van 1 October 1954 zijn de prijzen niet gestegen, zoals de ver- De Tweede Kamer heeft gisteren enige wijzigingen van de Kieswet aangenomen. Op het stembiljet zullen voortaan boven de candidatenlijsten de namen van de par tijen worden gedrukt. Minister Beel kwam terug op zijn voorstel, verkiezingen op een Vrijdag te houden. Er zal dus, zoals altijd, op Woensdag worden gestemd, zulks vol gens de wens van de overgrote meerder heid van de Kamer, die voorts met 36 tegen :ï4 stemmen besloot dat de stembureaux op de verkiezingsdag in plaats tot 5 uur 's middags tot 7 uur 's avonds geopend zullen blijven. De Stichting van de Arbeid had op deze maatregel aangedrongen omdat dan de ver plichting kan vervallen dat de werkgevers zo nodig hun arbeiders twee uur vrij moeten geven om te kunnen stemmen. Dat kost het bedrijfsleven op een verkie zingsdag ongeveer 10 millioen gulden. Aan het langer openstellen van de stem bureaux is ook het voordeel verbonden dat minder bij volmacht zal behoeven te wor den gestemd. Tegen het vermelden van de namen van de partijen op het stembiljet had prof. Oud (V.V.D.) bezwaar, omdat daardoor meer zal worden gelet op de politieke par tij dan 'op de personen. Maar alleen de heer V a n den Heuvel (A.R.) deelde zijn bezwaar. Minister Beel vond de vermelding van de namen op het stembiljet alleen maar het „fotograferen" van de be spande toestand. Voor het houden van de verkiezingen op Vrijdag kreeg minister Beel alleen steun van de heer Scheps (P.v.d.A.). De Kamerverkiezingen zullen volgend jaar waarschijnlijk op 13 Juni worden ge houden, maar daarna zullen de verkie zingen een maand vroeger worden uitge schreven. Voorts is door wijziging van de kieswet de mogelijkheid geopend dat ook schippers bij volmacht kunnen stemmen SPRINGFIELD (Illinois V.S.) (United Press) De gouverneur van Illinois, Wil liam G. Stratton, heeft een brief van de Procureur generaal der Verenigde Staten, Herbert Brownell, gepubliceerd waarin deze verklaart dat de kwestie van de ont voering van en moord op de 14-jarige negerjongen Emmett Till uit Chicago geen mogelijkheid tot optreden van de federale autoriteiten geeft. Brownell schrijft, dat onderzocht is of enige federale wet overtreden is, maar dit is niet het geval. Emmett Till is uit het huis van familie leden ontvoerd en vervolgens vermoord, nadat hij naar beweerd werd een blanke vrouw had nagefloten. In de staat Missis sippi zijn twee processen tegen verdachten van de ontvoering en moord op vrijspraak 'itgelopen. Gouverneur Stratton had 3rownell gevraagd zo mogelijk iets in federaal verband te ondernemen om de moordenaars van de jongen op te sporen. Brownell antwoordde, dat hij Stratton's zevoelens deelde, maar de enige mogelijk heid voor een federale actie zou geweest zijn dat tijdens de ontvoering een staats grens overschreden werd of dat een po litiebeambte bij de moord, betrokken was. dedigers van het beleid van minister Zijl stra met trots hebben vastgesteld. V oorwaarden Wanneer wordt overgegaan tot de vrijere loonvorming, dan zal volgens de heer Roe mers de eis moeten worden gesteld, dat dit systeem ook dienstbaar kan worden ge maakt aan de werkgelegenheid. De onder linge loonverschillen mogen niet terugval len tot de vooroorlogse verhoudingen. De regeringsinvloed op de lonen wordt echter zeer gering. De regering zal alleen zeggen schap hebben bij het vaststellen van de richtlijnen voor de loonpolitiek, maar geen controle hebben op de toepassing. De P. v.d.A. verzet zich niet tegen ieder verschil in beloning, maar het ontstaan van die verschillen zal aan bepaalde spelregels ge bonden moeten zijn. De P.v.d.A. vreest dat met het systeem van de vrijere loonvorming de lonen juist omhoog zullen gaan in de exportbedrijven, die de grootste winsten maken en dus hogere lonen zullen kunnen betalen. Maar dat gaat ten koste van de exportmogelijk heden. De vrees bestaat ook bij de P.v.d.A., dat de grootste loonsverhoging, die een bedrijf met de grootste winst kan verlenen, de magneet wordt die de andere lonen (en prijzen) omhoog zal trekken. Daarbij mag niet worden voorbijgezien dat de lonen van de landarbeiders en van het overheidsper soneel achter zullen blijven. Daarom was de heer Roemers bezorgd over de nieuwe weg die minister Suurhoff wil inslaan. Geleide loonpolitiek kind van de nood" De geleide loonpolitiek noemde de heer Stapelkamp (A.R.) een kind van de nood. Na de bevrijding ging het om een rechtvaardige verdeling van de armoede. Maar nu zijn de omstandigheden veranderd en is een andere loonpolitiek nodig, waar door de arbeiders hun redelijk aandeel kunnen krijgen in de gestegen welvaart. De loonvorming moet nu weer in de eerste plaats een zaak zijn van het bedrijfsleven zelf. In tegenstelling tot de heer Roemers had de heer Stapelkamp vertrouwen in het verantwoordelijkheidsgevoel van het be drijfsleven. Met nadruk drong hij aan op de spoedige indiening van een wetsontwerp met de spelregels voor de vrijere loon vorming. Er moet niet worden gewacht op het rapport van de Sociaal-Economische Raad over de vraag of er ruimte is voor loonsverhoging. Daar zou de P.v.d.A. vol gens de heer Stapelkamp argumenten aan kunnen ontlenen voor een algemene loons verhoging, waardoor de overgang naar de vrijere loonvorming zou kunnen worden vertraagd, want de P.v.d.A. wil blijkens de rede van de heer Roemers eigenlijk eerst een algemene loonronde en dan verzet zij zich bij voorbaat ook niet tegen verschillen in beloning in de bedrijfstakken. Vandaag wordt het debat voortgezet. (Men zie ook pag. 7) WILLEMSTAD, CURAgAO (United Press) Op voorstel van de Franse dele gatie heeft de Caraïbische commissie met algemene stemmen besloten haar eerstvol gende zitting in Mei 1956 in Frans Guyana te houden. De 21ste zitting van de Caraïbische Com missie eindigde Woensdag met een ont vangst bij de Amerikaanse consul in Wil lemstad die als ere-voorzitter van de bij eenkomst is opgetreden. Ter gelegenheid van deze zitting heeft de regering van de Nederlandse Antillen twee nieuwe postzegels uitgegeven, in de waar den van 15 en 25 cent. (Van onze correspondent in Londen) Koningin Elizabeth II heeft Clement Attlee, de afgetreden Labour-leider, in de erfelijke adelstand verheven. Hij krijgt een grafelijke titel. Attlee en zijn mannelijke nakomelingen zullen daardoor het recht krijgen zitting te nemen in het Hogerhuis, waar de kleine Labourfractie wel enige versterking kan gebruiken. Attlee verdwijnt niet uit de politiek, maar het Hogerhuis stelt minder zware eisen dan het gekozen Lagerhuis. Voorlopig blijft de nieuwe graaf nog „mister Attlee" (mijnheer Attlee), totdat hij, in overleg met de Hoge Raad van Adel, zijn nieuwe naam zal hebben gekozen. Attlee zal Earl Atlee heten, gevolgd door een plaatsnaam, welke nauw met zijn persoon is verbonden. Dit kan niet anders zijn dan Limehouse of Stepney, de twee Londense havenbuurten, waar Attlee jaren lang heeft gewoond en gewerkt. De naam wordt in dat geval Earl Attlee of Lime house of Earl Attlee of Stepney. Attlee's opvolger in het Hogerhuis wordt zijn 27-jarige zoon Martin, die de hoffelijk- heidstitel Viscount mag voeren. Attlee's vrouw en zijn drie dochters zijn gerech tigd hun namen te laten voorafgaan door het woord „Lady". De socialistische „Daily Herald" noemt Attlee „Earl C!em7'. Het is een oud gebruik, dat een gewezen minister-president bij zijn heengaan uit het Lagerhuis met een grafelijke titel wordt geëerd. Lloyd George had een dergelijke titel des tijds geweigerd. Indien Attlee, evenals Chur chill, in het Lagerhuis had willen blijven, zou de Koningin hem ongetwijfeld op een andere manier hebben onderscheiden. Churchill werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Kouseband, een titel, welke niet erfelijk is en waaraan het lidmaat schap van het Hogerhuis niet is verbonden. Churchill's mannelijke nakomelingen ko men niet in het Hogerhuis, tenzij hij bij later aftreden uit het Lagerhuis toch nog een erfelijke titel aanvaarden zou. Attlee is thans geen Lagerhuislid meer, hetgeen betekent dat er in zijn district West-Walthamstow een tussentijdse ver kiezing zal moeten worden gehouden. Middenfiguur Attlee zou waarschijnlijk eerder zijn af getreden als daardoor de toch al zo wan kele partijeenheid niet in gevaai zou wor den gebracht. Attlee was de typische mid denfiguur die de partij meermalen, zoals bij de Bevan-crisis van vorig jaar, voor uiteen vallen behoed heeft. Volgens Attlee behoort de leider van de partij links van het cen trum te staan. Zowel Morrison als Gaitskell staan rechtser dan Attlee. Indien Morri son zijn zijn candidatuur voor het leider schap handhaaft bestaat het gevaar dat Bevan, die overigens weinig kansen maakt, naar voren zal komen en misschien beslag zal leggen op de functie van plaatsvervan gend leider. Nu Attlee weggaat zal Bevan's positie hoe de verkiezing voor het leider schap ook uitvalt, sterker worden, omdat hij zowel Morrison als Gaitskell's tegen voeter is. Als de partijtegenstellingen ver scherpt worden dreigt voor de partij bij de volgende verkiezingen opnieuw een neder laag. Earl Attlee of Een beslissing over het leiderschap van Labour is tevens een beslissing over de gene die in het geval van een Labour- overwinning tijdens verkiezingen welke nog vier jaar in het verschiet liggen premier zou worden. Vandaar dat velen het onjuist achten iemand als Morrison wegens zijn hoge leeftijd als Attlee's op volger aan te wijzen. Voor de functie van plaatsvervangend leider komen in aanmer king de veteraan James Griffiths en Alfred Robens en Harold Wilson van de jongere generatie. Attlee wordt ondanks zijn vaak kleurloos optreden als een uitgesproken politicus be schouwd, die vooral wegens zijn rechtscha penheid wordt geëerd. Hij was een voor treffelijke vice-premier onder Churchill in het oorlogskabinet. Als leider van de eerste na-oorlogse Britse regering is gebleken dat hij over staatsmansgaven beschikte. Op 15 Augustus 1947 nam Attlee de historische beslissing door India onafhankelijk te ver klaren. Attlee kwam uit een conservatief gezin, zijn vader was advocaat. Attlee heeft in zijn jonge jaren belangrijk sociaal werk in de Londense arme wijken in het Oosten van de stad verricht en werd toen socialist. Hij leidde jongensclubs in Limehouse. Att lee was ook burgemeester van het in de havenwijk gelegen Stepney. In de eerste wereldoorlog werd hij majoor en werd ge wond in Gallipoli. Op 39-jarige leeftijd kwam hij in 1922 in het Lagerhuis. Hij be kleedde ook functies in de eerste twee Labourregeringen. De Deense fotograaf Mogens von Haven heeft de prijs voor de beste persfoto van het jaar 1955 gewonnen met zijn „Vallende motorrijder". Uit handen van de vice- voorzitter van de Nederlandse Vereniging van fotojournalisten, de heer P. A. A. Magielsen, ontving hij een kristallen bokaal, die hem werd overhandigd op de expositie te Arti in Amsterdam, waar zijn foto een ere-plaats inneemt. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Spinoza: De eeuwigheid wacht ons niet bij het graf, doch staat reeds bij de wieg. 2e verantwoording Mr. W. ƒ25,—; D. H. S. ƒ10.—; Techn. personeel H. D. en O. H. C. ƒ30,J. B. ƒ10.—; N. N. ƒ2,—; v. d. H. ƒ5,—; X. Y. Z. 200,—; Zr. A. D. 5,—; M. A. 1,—; M. K. ƒ10,—; Mr. F. v. d. G. ƒ25,—; H. I. M. 25,—; no 13 ƒ6,Mevr. W. M. ƒ5,Mej. M. B. ƒ2,50; M. v. d. B.—v. W. v. D. ƒ10,—; M. J. v. T.—B. ƒ25,—; E. V. ƒ10,—; Jhr. P. J. B. ƒ10,—; „KADI" ƒ5,—; C. J. G. v. O. ƒ5,—; M. M. B. 3,—; J. 2,50; M. C. A. v. A.—M. ƒ2,50; G. ƒ2,—. Dagtotaal ƒ436,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 1323,66. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Rijksstraat weg 2, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Door het Comité ontvangen: N. N. 25,—; Mej. P. B. ƒ50,—. In natura: Banketb. d. K.: 10 banket letters. Weer legatie van Uruguay in Moskou Uit diplomatieke bron wordt vernomen, dat Uruguay binnenkort zijn legatie te Moskou, die in 1947 werd opgeheven, zal herstellen. Van de Latijns-Amerikaanse landen hebben verder Mexico en Argen tinië een vertegenwoordiging te Moskou. NEW YORK (United Press) De spe ciale politieke commissie van de UNO heeft Woensdagavond met 52 tegen 2 stemmen bij vijf onthoudingen een resolutie goed gekeurd, waarin er bij de Veiligheidsraad op wordt aangedrongen de toelating tot de UNO aan te bevelen van 18 landen, waar onder Buiten-Mongolië. Nationalistisch China en Cuba stemden tegen de gelijktijdige toelating van deze 18 landen, terwijl de Verenigde Staten, Frank rijk, België, Griekenland en Israël zich van stemming onthielden. De 18 candidaat-landen zijn Oostenrijk, Finland, Ierland, Italië, Spanje, Portugal, Cambodja, Ceylon, Japan, Jordanië, Laos, Libië, Nepal, Albanië, Bulgarije, Hongarije, Roemenië en Buiten-Mongolië. In feite betekent het aannemen van de resolutie door de politieke commissie wei nig meer dan het uitoefenen van een ze kere drang op de Veiligheidsraad; de re solutie zal zeker de goedkeuring van de Algemene Vergadering krijgen. Volgens de in de UNO gangbare proce dure worden nieuwe leden gekozen bij stemming, waarbij twee-derde van de Al gemene Vergadering vereist is. Dit kan echter slechts geschieden nadat de can- didaatleden door de Veiligheidsraad voor verkiezing aanbevolen zijn. Voor een der gelijke aanbeveling van de Veiligheids raad zijn tenminste zeven stemmen no dig, met dien verstande, dat geen van de permanente leden van de Veiligheidsraad de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en nationalistisch China zich hiertegen verzet. Indien ook maar één van de vijf grote mogendheden zijn veto tegen een dergelijke aanbeveling uitspreekt wordt deze aanbeveling niet ge daan. Volgende week zal de beslissende stem ming in de Veiligheidsraad plaats vinden en nationalistisch China heeft reeds aan gekondigd zich tegen de aanbeveling voor Buiten-Mongolië te verzetten. De plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, Wasi- li W. Koeznetsov, die aan het hoofd staat van de Sovjet-delegatie, heeft echter laten weten, dat zijn land er op staat dat alle 18 landen toegelaten zullen worden. Indien Buiten-Mongolië of enig ander communis tisch land, dat tot de groep van vijf be hoort, het lidmaatschap ontzegd zal wor den, dan zal de Sovjet-Unie haar veto uit spreken over de toelating van de 13 niet- communistische landen, zo heeft Koeznet sov laten weten. Achttienjarige jongen om het leven gekomen Woensdagavond om zes uur is in de Ring vaart te Abbenes (gemeente Haarlemmer meer) een auto te water geraakt, bestuurd door een bewoner uit Lichtenvoorde. Deze kon bijtijds de auto verlaten, echter niet een achttienjarige jongeman, die werkzaam was bij de bestuurder. Deze is door ver drinking om het leven gekomen. De negenenveertigjarige heer C. P. Meester uit Lichtenvoorde, van beroep poppenmaker, was de bestuurder van de auto. Hij was in gezelschap van zijn acht tienjarige bediende A. M. R. Zij hadden zaken gedaan in het Westen van het land en reden op de Huigsloterdijk, lopend langs de Ringvaart, in de omgeving van Oude en Nieuwe Wetering in Oostelijke richting. Uit tegenovergestelde richting na derde een wielrijder. Vermoed wordt, dat de heer M. verblind is geraakt door het licht van de lamp der fiets en dat hij daar door de macht over het stuur verloor. Het gevolg was, dat de auto in de Ringvaart reed. Het stoffelijk overschot van de jongeman is naar Hoofddorp overgebracht. De heer M. is bij een landbouwer van droge kleren voorzien. In de loop van de avond kon hij huiswaarts keren. PARIJS (Reuter) West-Duitsland heeft de West-Europese Unie gevraagd of het een grotere vloot mag hebben dan op grond van de Parijse overeenkomsten is toegestaan. Het Franse ministerie van Defensie heeft later gezegd, dat Frankrijk overschrijding van de overeenkomen gren zen van de West-Duitse bewapening niet zal goedkeuren. De raad van de West- Europese Unie zal Donderdag de kwestie bespreken. De Franse minister van Defensie, gene raal Pierre Billotte, bracht Woensdag een bezoek aan generaal A. M. Gruenther in het hoofdkwartier en na het onderhoud verklaarde hij, dat „de Franse regering geen overschrijding der overeengekomen grenzen zal accepteren." Welingelichte kringen verklaarden, dat de Fransen reeds in geheime besprekingen het protest hebben doen horen, dat de Duitse plannen te ver gaan. Maar, zo voeg de men erbij, de onenigheid schijnt vriend schappelijk geregeld te worden. Er heerst enige vrees in Franse kringen, dat deze netelige kwestie in de steeds hef tiger wordende Franse verkiezingscam pagne zal worden gebruikt. Het Franse bezwaar is, dat de Parijse accoorden voorzien in een troepensterkte van een half millioen voor Duitsland, maar dat de Duitsers een soort van kern-een heden zullen invoeren, die snel tot gehele divisies kunnen worden uitgebreid. In ge heime gesprekken in Londen zou deze kwestie eigenlijk reeds tot een oplossing zijn gebracht, maar het tweede struikelblok is de vlootkwestie. De Duitse plannen voor zien in een tonnage die de grenzen van de Parijse verdragen (beperking van duik boten tot 350 ton en van alle andere sche pen tot 3000 ton) te boven gaat. Intussen sprak de West-Duitse minister van Defensie Theodor Blank Woensdag in de Duitse Bondsdag in antwoord op socia listische critiek en verklaarde, dat alleen de volledige en actieve medewerking van Duitsland bij de verdediging van het Wes ten Duitsland kan bewaren voor de ver nieling door een atoom-aanval. Blank zeide, dat zelfs de algehele af schaffing van militaire bases op Duits ge bied het gevaar van atoombommen op het Ruhrgebied en andere industrie-centra niet zou bezweren. De socialisten hadden opge worpen, dat in het atoomtijdperk de mili taire voorbereidingen voor een Duitse ver dedigingsbijdrage „verouderd" waren en dat de regering zich behoorde te concen treren op burgerbescherming en veilig heidsmaatregelen. De Bondsdag hechtte haar goedkeuring aan het Duits-Amerikaanse verdrag tot militaire hulp, krachtens hetwelk de Ver enigde Staten uitrusting voor het Duitse leger zal leveren. Het verdrag vermeldt niet, welke feite lijke hoeveelheden Amerika zal leveren, nog ook de waarde der leveringen. Maar volgens onbevestigde berichten zal de Amerikaanse hulp de uitrusting van 2Vi a 4 van de 12 divisies omvatten. Veel van het te leveren materiaal is al in Europa opge slagen. Men meent te weten dat hieronder 3000 „patton"-tanks, 1300 jachtvliegtuigen, zware artillerie en andere wapens zijn. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven VI. Z.-Limb. sneeuw onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt nevel mist mist half bew. half bew. regen regen nevel mist onbewolkt half bew. licht bew. nevel licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. regenbui licht bew. eo P e. w 5 L- p c S 4) u 4) 41 zB N -5 0,1 WNW -4 0 N -1 0 WNW 4 5 NW 1 1 W 2 0,3 WNW 3 0 NW 6 0,6 W 5 0 WZW 8 0 windstil -0 0 windstil -5 0 NW 5 0 WNW 5 7 W 5 0,2 WZW 6 0,1 ZZO -1 0 windstil -5 0 ZO -3 0 NW 6 0 windstil -5 0 ozo 8 0 harde NW 7 m. WNW 7 mat. NW mat. NW mat. NW m. WNW m. WNW m. WNW 0,1 0,5 0 2 1 1 0,1 0,6 Met ingang van 10 Januari is tijdelijk bevorderd tot schout-bij-nacht voor de duur dat hij zal zijn belast met de functie van Vlagofficier Materieel kapitein ter zee W. J. Kruys. Het ligt in de bedoeling dat schout-bij-nacht Kruys scliout-bii-nacht II. H. L. Pröpper zal opvolgen, die vice-admi- raal A. de Booy zal opvolgen als chef marinestaf. De Bilt: Nadat een in diepte toenemen de storing snel over het Oostzeegebied naar Rusland was getrokken stroomde koudere uit de Poolstreken afkomstige lucht over het Noordzeegebied het vasteland van West-Europa binnen, waardoor het weer type een belangrijke wijziging onderging. Komende nacht zal een rug van hoge luchtdruk, welke zich van de oceaan over de Britse eilanden naar het Oosten uit breidt, de wind in ons land verder doen afnemen, waardoor in de polaire lucht tij dens opklaringen een flinke temperatuur daling zal optreden. De rug van hoge luchtdruk wordt op de oceaan gevolgd door een depressiegebied, dat zich langzaam in Oostelijke richting uitbreidt. Neerslag atste KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Aanvankelijk flinke opklaringen, later weer meer bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht plaat selijk lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Matige tot zwakke wind. krimpend naar Zui delijke richtingen. 9 December Zon op 8.37 uur. onder 16.31 uur. Maan op 3.39 uur. onder 13.44 uur. Maanstanden 14 Dec. 8.07 uur: Nieuwe maan 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 8 December Hoog water: 10.58 en 23.34 uur. Laag water: 6.13 en 18.43 uur. Vrijdag 9 December Hoog water: 12.09 en uur. Laag water: 7.29 en 19.54 uur. ccoa>xcooDoococo=ooccoc<>ccccoaxccocxxxoK>a>cccooK»:oco

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1