r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Lig Wereldnieuws Octoberomzet in detailhandel hoger dan vorig jaar arsVULPW In textiel werd voor 21 pet. meer omgezet De radio geeft Vrijdag Alkmaar heeft vijfjarenplan 5 tl Toch het zo PARFUM 2 Tien jaar gevangenisstraf voor 84-jarige Gevallenen van 7 Decern- ber-divisie herdacht Jei nUKKIö w{myaLM\j! NIET LANGER ZOEKENP Meer dan 1000 Broeken! ƒ14.50 J Bankbiljettencirculatie ver minderd met 20 millioen Inbraken door vandalen in twee Amsterdamse scholen PTT mag geen Buma- programma's doorgeven Vlieger „stuntte" met straaljager boven bebouwde kom Rotterdammer in Antwerpen gearresteerd wegens diefstal WD raadsleden spraken over begrotingen Kosten ruim f 58 millioen Favorieten van het Amerikaans filmpubliek Cheffin van Rubberstich ting schond geen geheimen Bevordering bouw van middenstands-bedrijfs panden Bloemenhulde op Valentijndag Alabastine J DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 Uit gegevens van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand over het omzet- verloop in liet midden- en kleinbedrijf in October blijkt dat de geldomzetten verge leken met die in October 1954 bevredigend waren. Met name in de détailhandel in textiel en die in schoeisel wordt de omzet in Oc tober gunstig genoemd. De prijsverlagin gen voor textiel welke op 1 September in gingen, blijken niet alleen in September maar ook daarna nog stimulerend op de aankopen van het publiek te hebben ge werkt. In de voedingsmiddelensector heeft de toeneming van de geldomzet de grootste omvang bereikt (12 pet.) in de détailhan del in aardappelen, groenten en fruit, als mede in die in melk en zuivelproducten. De hogere prijzen in deze branches hebben in belangrijke mate tot de toeneming van de geldomzet bijgedragen. Ook in het bak kers- en slagersbedrijf was de omzet ver meerdering aanzienlijk, namelijk respectie velijk 6 en 5 pet. In het kruideniersbedrijf bedroeg de omzetstijging 3 percent. In de détailhandel in textiel en in schoei sel waren de geldomzetten respectievelijk 21 pet. en 15 pet. hoger dan die in October 1954. In de boek- en de kantoorboekhandel vertoonden de omzetten een stijging met 13 pet.; in de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen bedroeg deze 11 pet. Relatief gering was de omzetvermeerdering in de détailhandel in glas, porselein, aarde werk en huishoudelijke artikelen, hetgeen min of meer als een reactie kan worden De 84-jai-ige veehandelaar H. de H. te Drachtster Compagnie is door de Leeuwar der rechtbank veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf wegens het opzettelijk uit lokken van brandstichting in een boerderij te Doezum. De officier had een gevangenis straf van 12 jaar gevorderd. Een deputatie van de Band Oudstrijders „7 December" heeft Woensdag ter nage dachtenis van de gevallenen van de 7 De- cember-divisie een krans gelegd bij de In donesische urn, die tijdelijk is opgesteld in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Tijdens de plechtigheid zei de oud-divisiecommandant generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt dat de 7 December-divisie indertijd naar Indonesië is gegaan ter verbetering van de verhouding tussen Nederland en Indonesië. „Wars van imperialisme en kolonialisme waren de mannen van de divisie. Zij heb ben zich ingezet voor orde en vrede". De 7 December-divisie een verlengstuk van het kolonialisme te noemen, achtte gene raal-majoor Dürst Britt een smet op de nagedachtenis van de gevallenen. De gesneuvelden van de 7 December- divisie zijn eveneens herdacht op het ere- veld Menteng Poelo te Djakarta. ADVERTENTIE BARIELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL 717162 Falcon Gabard. Regenjassen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Platen. 12.00 Zigeu nerkwintet. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Instrumentaal septet. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.05 Voor de Jeugd. 14.25 Platen. 14.45 Lichte muziek. 15.15 Voordracht. 15.35 Instrumentaal trio. 16.00 Causerie over kamerplanten. 16.15 Pla ten. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Declamatie. 17.20 Negro spirituals. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Stemmen van Overzee. 18.15 Fanfare-orkest. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toe lichting, waarin opgenomen: 1. De bouw van de Middenstands-bedrijfspanden III. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Philharmonisch orkest, kamerkoor en solist. 22.25 Clavecimbelreci- tal. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Boekbespreking. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM I, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws.' 8.15 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 10.50 Orgel. 11.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.40 Alt en piano. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Strijkkwintet. (14.15 14.35 Boekbespreking). 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Klarinetensemble. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Platen. 18.45 Naar een lichtere levensavond, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Evangelisch beraad, causerie. 19.50 Berichten. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.30 Om een Atlantische Commissie. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.40 Cabaret. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.45 Amusementsmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 22.0022.30 Eurovisie: Internationale zwemwedstrijden in Londen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Causerie. 18.20 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Or kestconcert. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Pianotrio. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.30 Koor en solist. 22.50 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4513.15 Nieuws, feiten voor de dag, en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). gezien op de hoge omzet, welke in deze branche in September werd behaald. In de détailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken werd, evenals in het banketbakkersbedrijf, een omzetstijging van 6 pet. behaald. De omzettoeneming in de détailhandel in tabaksfabrikaten was van geen be tekenis. Vergelijkt men de omzetten in October met die in September, dan blijkt, dat deze in vele branches een stijging te zien gaven. Voor de détailhandel in textiel en in schoei sel was deze stijging belangrijk, hetgeen verband houdt met de najaarsaankopen van het publiek. In verscheidene branches was de omzetvermeerdering mede toe te schrijven aan de omstandigheid, dat Octo ber één Zaterdag meer telde dan Septem ber. ADVERTENTIE bij DOUWMA keus uit Ook voor jongens Lange broeken en Plus-fours in kamgaren en corduroy v.a. 6 jaar Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem-Noord Tel. 15438 Weekstaat Nederlandsche Bank De meest opmerkelijke mutaties op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank, die is opgemaakt per 5 December, zijn wederom te vinden aan de creditzijde. Hoewel vorige week voor de Sint Nicolaas- aankopen aanzienlijke bedragen zijn opge vraagd, is men er klaarblijkelijk toe over gegaan reeds Maandag j.l. de contanten terug te storten. De bankbiljettencircu latie geeft een vermindering te zien en is gedaald met f 21 tot f 3.831 millioen. Voorts zijn er in de afgelopen week aanzienlijke belastingbetalingen verricht. Het rijk wist zijn positie dan ook te versterken en zag zijn tegoed met f 70 millioen aangroeien tot f 337 millioen. Ook in de vorige week is slechts op zeer beperkte schaal schat kistpapier afgenomen. De handelsbanken hebben in eerste instantie in de geld behoefte voorzien. Het gezamenlijk tegoed van deze instellingen verminderde met f 54 millioen tot f 595 millioen. Op de geld markt is de situatie nog onveranderd. Dag geld is ruimschoots te krijgen tegen een half percent. Voor het eerst sinds medio September is de goudvoorraad onveranderd gebleven met f 3.241 millioen. De netto deviezen reserve daarentegen vertoont een stijging van f 1.397 tot f 1.405 millioen. Van de overige veranderingen is nog van belang de vermeerdering van de post andere sal do's creditzijde met f 15 tot f 75 millioen. Onbekenden hebben in twee Amster damse scholen in Zuid een reeks zinloze vernielingen aangericht. Waarschijnlijk heeft men naar geld gezocht. Er wordt niets vermist. Beide scholen liggen recht tegenover elkaar aan de Apollolaan. Het is voor de tweede keer, dat bij de 2e Open- luchtschool voor het Gezonde Kind werd ingebroken. Vermoedelijk is men via een raampje binnengekomen. Van de afgeslo ten kamer van het hoofd der school, de heer J. D. Mastenbroek, werd de deurruit ingeslagen. Zijn stalen bureau werd op nieuw geforceerd, de kasten opengebroken en vervolgens alles over hoop gehaald. Bij de eerste inbraak, Maandag 28 November, werd een bedrag van 150 gulden aan bank papier meegenomen. De school aan de overzijde, Dalton II, van hetzelfde type laagbouw, zijn de van dalen vermoedelijk met een valse sleutel binnengedrongen. In de personeelskamer werden een aantal opgezette vogels van een kast afgeslagen, een paneel van een kast werd ingeslagen, maar een opgerold tapijt, dat in een hoek stond werd onge moeid gelaten. Ook hier werd het ruitje van de kamer van het schoolhoofd, de heer Joh. G. Kok, vernield. Een filmstripprojec tie-apparaat werd op de grond gegooid. Voorts werden een paar films uitgerold en stuk gescheurd. Van een filmprojectietoe stel werd de bak stukgeslagen. Ook in deze kamer werd alles overhoop gehaald. Een geldkistje met f 100 aan spaargeld, dat in een kast stond zagen de vandalen niet Buma tegen Draadomroep De PTT is niet gerechtigd een Buma- repertoire, met of zonder tekst, via de draadomroep door te geven, heeft de ci viele rechtbank te 's-Gravenhage beslist. Het Buma, het Bureau voor de Muziek- auteursrechten te Amsterdam, had een proces tegen de PTT aanhangig gemaakt om uitgemaakt te zien of de PTT met haar draadomroep de programma's van Hilver sum 1 en 2 en van de buitenlandse zen ders, voor zover deze vallen onder de mu- ziekauteursrechten, mocht doorgeven. In eerste aanleg is nu bepaald dat de PTT inderdaad niet het recht daartoe heeft. Voor de PTT pleitte destijds mr. E. Droog lever Fortuyn uit 's-Gravenhage, voor de Buma mr. J. van Nus uit Amsterdam. Naar verwacht wordt zal de PTT in be roep gaan. De krijgsraad voor de Koninklijke Luchtmacht te Velde West heeft de 23- jarige tweede luitenant-vlieger H. W. H. veroordeeld tot tweehonderd gulden boete, rekening daarbij houdend met een raeds ondergane krijgstuchtelijke bestraffing van veertien dagen streng arrest. Aan H. was ten laste gelegd, dat hij op 12 Juli boven Nijmegen, waar zijn ouders wonen, had gevlogen terwijl dit niet nodig was geweest; enige duikvluchten had uit gevoerd en daarbij lager dan de vastgestel de minimum hoogte van 1200 voete was gekomen en voorts dat hij op 4 October op nieuw met een straalvliegtuig boven deze stad gevlogen en enige „roll's" had ge maakt. De Belgische politie heeft de 32-jarige Rotterdammer C. N. gearresteerd op ver denking van diefstal. N. zou hebben bekend dat hij in de afgelopen vier maanden aan boord van schepen die in de haven van Antwerpen gemeerd lagen goederen zou hebben gestolen met een waarde van 200.000 Belgische francs. Hij zou regelmatig in zijn eigen auto uit Rotterdam naar Ant werpen gekomen zijn en dan aan boord van verscheidene schepen zijn gegaan on der voorwendsel een handelaar in scheeps- trossen te zijn. Hij zou op tijdstippen, dat aan boord gegeten werd, de hutten van kapiteins en officieren zijn binnengegaan en dan geld', horloges en andere waardevolle voorwerpen hebben gestolen. Bijeenkomst in Alkmaar 'li! i i- -V jv. <s "t 'VI Men zou het niet zeggen, maar de telefoonkabel, die hier op de veerboot Valcour is neergelegd, heeft een lengte van drie kilometer. Ze is bestemd voor een verbinding tussen Grand Isle en Cumberland (V.S.). over de bodem van het Champlain meer. B. en W. van Alkmaar hebben de raad het meerjarenplan aangeboden, dat een overzicht geeft van de belangrijkste kapi- taalswerken, die over de jaren 1956 tot en met 1960 moesten worden uitgevoerd. De sanering van enkele stadsdelen en de daar aan verbonden krotopruiming nemen een voorname plaats in. Wanneer aan dit plan uitvoering zal kunnen worden gegeven, zal het totaal der investeringen in 1960 zijn ge stegen met f 58.055.600 over de verschillen de objecten. Deze zijn onder meer de verbouwing van het stadhuis, nieuwe leeszaal, schouwburg, landbouwhuis, mu seum, sporthal, wielerbaan, muziekschool, bouw noodkazerne, aanleg nieuwe haven, begraafplaats, stadskwekerij en plantsoen Oosterhout, alsmede de restauratie van het waaggebouw en de Nieuwe Doelen. Van de openbare werken is een der belangrijkste objecten de verbindingsweg tussen Vondel straat en Bierkade, waarbij inbegrepen de verplaatsing (verrolling) van de accijnsto ren. In hun toelichting op het plan wijzen B. en W. op de functie van Alkmaar als ver zorgingscentrum voor een gebied van 100.000 inwoners, op de achterstand als ge volg van de oorlogsomstandigheden en op de structurele wijziging van de stad, die zal intreden, als de tunnels bij Velsen en Zaan dam gereed zullen zijn. Jennifer Jones en wijlen James Dean zijn door het Amerikaanse filmpubliek uitgekozen als de beste artisten van het jaar 1955. Jennifer Jones viel de. onderscheiding ten deel voor haar rol in „Love is a many Onder leiding van de heer S. Breebaart kwamen te Alkmaar wethouders en raads leden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie uit de provincie Noordholland bijeen ter bespreking van begrotingsaange legenheden. j splendid thing". Dean werd uitverkoren voor zijn rol in „East of Eden". Als de beste film van 1955 bleek „Mister Roberts" uit de bus te zijn gekomen. Deze film is gebaseerd op een „hit" van Broad way. Uit de besprekingen bleek dat in ver scheidene gemeenten op de begroting 1956 een aanzienlijk tekort was geraamd en dat zonder een subjectieve uitkering het be reikte verzorgingspeil niet zal zijn te hand haven. Algemeen achtte de vergadering de rijks uitkeringen aan de gemeenten te laag. De eis van de minister van Binnenlandse Za ken om de subjectieve uitkering uit het ge meentefonds in sommge gevallen afhanke lijk te stellen van het heffen van een straat- of rioolbelasting, van reinigingsrechten, was naar het oordeel van de vergadering een ernstige aantasting van de autonomie van de gemeentebesturen. Over de te geringe toewijzing van bouw volume klaagden verscheidene aanwezigen, die algemene richtlijnen te dezer zake noodzakelijk achtten. Ook meer locale vraagstukken kwamen in bespreking, zoals de minder goede ver zorging van het Noordelijk gedeelte van Vel sen; het wegenplan, dat bü uitvoering de schoonheid van Bloemendaal zo ingrijpend zal aantasten; de hoge investeringsbedra gen in enkele gemeenten, terwijl lang niet altijd voldoende wordt gereserveerd. Verschllende vragen, welke uit de verga dering gesteld werden, beantwoordden de voorzitter en de heer K. H. Brandt, redac teur van „Provincie en Gemeente". C* GROOTVADER ZEI Reeds: J 100 trOUW 0 li mn 100 trOJWO/Smn Obligatielening. De Bank voor Neder landse Gemeenten zal overgaan tot de uit gifte van f20.000.000 3'A pet. 40-jarige obli gaties. De koers van uitgifte is 99% pet. De aflossing geschiedt a pari in 30 gelijke jaarlijkse termijnen, beginnende in 1967. De lening is verdeeld in coupures van f1000 en f500. Peggy Lee, populair als zangeres maar een nieuwelinge in de filmwereld, werd voor haar vertolking in „Pete Kelly's Blues" uitgeroepen tot de meest veelbelo vende actrice. Tab Hunter, bekend uit „Battle Cry", viel in deze categorie de acteursprijs ten deel. Enige tijd geleden heeft voor de rechtbank in Den Haag terechtgestaan de cheffin der afdeling expeditie van de Rubberstichting te Delft wegens schending van geheimen. Zij had adressen uit de registers van de Rubberstichting verstrekt aan een Haagse koopman. De rechtbank ontsloeg haar van rechtsvervolging, maar in hoger beroep ver oordeelde het gerechtshof in Den Haag haar tot f 40 boete. Van dit arrest ging zij in cassatie. De hoge raad heeft dit arrest thans ver nietigd en het bewezen verklaarde niet strafbaar verklaard. Artikel 272 van het Wetboek van Strafrecht zegt de Hoge Raad heeft slechts het oog op ambten of beroepen, welke door hun aard, dus on geacht een in het bijzonder opgelegde of overeengekomen verplichting tot geheim houding, zodanige verplichting medebren gen voor hen, die deze ambten of beroepen uitoefenen en ook voor hen, die als onder geschikte medewerkers in hun geheimen betrokken, deze verplichting met hen delen. Art. 273 heeft de Hoge Raad evenmin van toepassing geacht omdat de Rubber stichting niet is een onderneming van han del of nijverheid. De koopman, die door het hof wegens uitlokking tot 100 gulden boete was veroor deeld, is eveneens van rechtsvervolging ontslagen. 68. „Geen slechte ruil voor een glas, dat elk ogenblik kan exploderen", mompelde Joris vergenoegd, terwijl hij zich met een handvol knisperend bankpapier naar het vliegtuig spoedde. Professor Kalker keek hem even peinzend na. „Een flinke jonge ling", mompelde hij, „maar hij laat zich ook flink betalen! Ik kan me niet herin neren, dat ik hem ZO veel voor zijn dien sten had geboden Zelfs herinner ik me niet eens meer, dat HIJ het was, aan wie ik het glas had toevertrouwd Hoofd schuddend keerde hij zich om en begaf zich regelrecht naar de plaats, waar de landkruiser stond. „Mijn geheugen laat me wel eens in de steek", mompelde hij, „maar in elk geval weet ik zeker, dat ik zo snel mogelijk met dit glas die landkruiser moet bereiken". De goede geleerde was dus totaal vergeten, dat hij de opdracht niet aan Joris, doch aan Pat en Panda had gegeven. Die twee zaten nu mistroostig in de cel, waarin zij, samen met de spionnen, waren opgesloten. Vooral Pat was danig uit zijn humeur en zat onafgebroken te mopperen. „Opgesloten met spionnens bromde hij bitter, „ik, de grote detective Pat O'NozelBah! Nooit neem ik meer opdrachtens aan van dat vergeetachtige professor!" De staatssecretaris van Economische Za ken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft in Den Haag het bestuur van de Stichting Cen traal Orgaan ter Bevordering van de Bouw van Middenstandsbedrijfspanden geïnstal leerd. Dr. Veldkamp zei onder meer dat voorkeur dient te worden gegeven aan het bouwen van winkelwoonhuizen. Hij herin nerde eraan dat ten behoeve van de finan ciering van de bouw van bedrijfspanden voor de middenstand enige tijd geleden een tweetal nieuwe vormen van door het rijk gegarandeerd crediet te weten het hypo thecair crediet en het inrichtingscrediet in het leven is geroepen en dat ten behoeve van de behandeling van aanvragen voor deze credieten in April van dit jaar het Algemeen Waarborgfonds voor de Midden stand is opgericht. De Staatssecretaris wilde het centraal orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbedrijfspanden niet zien als een nieuw overheidsorgaan, doch als een particulier orgaan, dat gedragen wordt door het georganiseerde midden standsbedrijfsleven, alsmede door hen, die ambtshalve of op grond van hun grote des kundigheid bij het ontwerpen en de bouw van onroerend goed zijn betrokken. Voorzitter van de stichting is dr. M. A. M. van Heivoort, burgemeester van Boxtel. Op 14 Februari 1956 zal aan honderd landgenoten een bloemenhulde worden be reid op grond van hun in 1955 jegens de gemeenschap betoonde speciale verdien sten. Het initiatief van deze bloemenhulde gaat uit van de Vereniging de Nederlandse Bloemisterij, die van oordeel is, dat 14 Februari Valentijndag zich bijzonder voor een dergelijke manifestatie leent. De waarde van deze manifestatie wordt verhoogd indien de bloemenhulde namens het gehele Nederlandse volk wordt ge bracht. Dit zal mogelijk zijn, wanneer iedereen, die uit zijn naaste omgeving voorbeelden kent van personen, die zich in verdienste lijke zin tegenover de gemeenschap hebben onderscheiden, de Vereniging de Neder landse Bloemisterij, Koninginnegracht 102, Den Haag, hiervan vóór 10 Januari 1956 schriftelijk in kennis stelt, met opgave van naam en adres van de betrokkene en een korte omschrijving van zijn (haar) ver dienste. De opgaven zullen ter beoordeling wor den voorgelegd aan een jury, bestaande uit een vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, een journalist en een vertegen woordiger van de Vereniging de Neder landse Bloemisterij. ADVERTENTIE Pleisterwerk en reparatie. Verbetering van houtoppervlakken. ijwerken van buitenwerk. Gebruik als rawlplug. Het repareren van tegelwerk. Bijwerkei Verongelukt. Een „Seamaster" van d'e Ame rikaanse marine, dat het eerste water vliegtuig voor aanvalsvluchten met meer dan één straalmotor zou zijn, is neer gestort in de Chesepeake baai aan de Amerikaanse Oostkust en ontploft. Twee inzittenden kwamen om het leven. Een derde werd gered. Het toestel, dat een oefen vlucht maakte, kon een snel heid van duizend kilometer per uur be halen. Afgewezen. De economische en sociale raad van de UNO (ECOSOC) heeft de toelating van Oost-Duitsland tot de Op voedkundige, wetenschappelijke en cul turele UNO-organisatie (UNESCO) af gewezen. De raad keurde met d'ertien tegen vijf stemmen een Brits-Frans- Amerikaanse resolutie goed, waarin verzocht wordt Oost-Duitsland niet toe te laten. De tegenstanders waren Joego slavië, Tsjechoslowakije, Egypte, India en de Sovjet-Unie. West-Duitsland, evenmin als Oost-Duitsland lid van de UNO, is wel lid van de UNESCO. Dreigement. De Britse journalisten dreigen met staking als hun salariseisen niet in gewilligd worden. Het bestuur van het nationale j o urn a 11 s ten ver bond heeft het aanbod van de werkgevers als onvol doende verworpen. De werkgevers had den salarisverhogingen van 75 tot 122 pond sterling per jaar aangeboden. Twee referendums zullen onder de leden van de nationale bond gehouden worden, een over het aanbod van de werkgevers en een over een mogelijk te houden staking. Afgezet. President Cafe Filho van Brazilië is door de socialistische progressieve partij afgezet als haar vice-voorzitter. Voorzitter Ademar de Barros beschul digde Cafe Filho kort geleden van on trouw aan de partij. Dit wekte grote verontwaardiging in Rio Grande Del Norte, van waar Cafe Filho komt. Alle leden van het partijbestuur afkomstig uit Rio Grande Del Norte zijn eveneens van hun functie ontheven. Brand. Er heeft een brand gewoed in het gebouw van de Britse admiraliteit, in Londen. Het vuur werd met behulp van twintig pompen bedwongen. Bestemming. Een „Superfort" van de Ame rikaanse luchtmacht zal op 17 Decem ber uit Engeland vertrekken met tien duizend brieven van Britse kinderen, die bestemd zijn voor het kerstmanne tje. Het vliegtuig, dat een gewone vlucht voor weerverkenning maakt, zal de brieven boven de Noordpool uitwerpen. Zuiver. Koning Frederik van Denemarken zal op 15 December in het stadhuis van Kopenhagen een astronomische klok onthullen, die is gebouwd volgens het ontwerp van de in 1945 overleden Jens Olsen, die vijftig jaar aan het ontwerp gewerkt heeft. De klok kan per drie eeuwen slechts circa viertiende seconde voor- of achterlopen. Een der raderen, die de omlooptijd van de Poolster aan geeft, draait met een snelheid van één omwenteling per 25.700 jaar. Epidemisch. In 1955 hebben zich in België tot dusver 901 gevallen van kinderver lamming voorgedaan. Dit cijfer is hoger dan van alle voorgaande jaren. Bij de epidemie van 1952 zijn 875 gevallen ge registreerd. Radiopet. De politiemannen van Newark in de Amerikaanse staat New Jersey zullen worden uitgerust met radiopet ten. In hun uniformpetten zullen radio- ontvangers worden aangebracht, waar mee zij tot op een afstand van 35 kilo meter van het hoofdbureau orders kun nen ontvangen. Einde. De stakende Noorse arbeiders in de vervoersbedrijven hebben een regeling aanvaard, voorgesteld door de nationale bemiddelaar. Hierdoor is een einde ge komen aan een staking van twaalf dagen, die vele industrieën in Noor wegen heeft stilgelegd en waardoor duizenden woningen van stookolie wa ren verstoken. Tienduizend arbeiders van het wegvervoer en havenarbeiders hebben aan de staking deelgenomen. Rasgenoot. De vijftienjarige neger Henry heeft bekend de 58-jarige Johnson, re gionaal bestuurder van de bond ter behartiging van de belangen van leden van gekleurde rassen, te hebben ver moord. Zijn enige motief was, dat de verslagene twee jaar geleden een geschil had gehad met zijn grootvader, die een bloedverwant van Johnson was. Verzet. Enige honderden parochianen van een Rooms-Katholieke kerk in de Ame rikaanse staat Louisiana, waar een negergeestelijke was aangesteld, hebben op een vergadering besloten bij hun verzet tegen het zenden van deze kleur ling te blijven. De aartsbisschop van New Orleans heeft gezegd dat er „een mogelijkheid tot excommunicatie be staat, vooral ten aanzien van de leiders van het verzet". MET REUKSTOFFEN kunnen zich al lerlei vreemde en onbegrijpelijke ver schijnselen voordoen. Uit het fijngehakte, gedroogde gras Cymbopogon, dat o.a. op Ceylon voorkomt en ook op Java werd gekweekt, kan bijvoorbeeld de citronella- olie worden gedistilleerd. Deze olie levert citronellal en geraniol, twee vreemde waarden, waarmee we u even moeten las tig vallen om te doen zien op welke vreemde wijze de schijn baar zo uiteenlopende geuren blijken samen te hangen. Want een aldehyde van citronellal levert de grondstof voor een parfum met meiklokjesgeur, een acetaat van citronellal roept de geur van rozen te voorschijn en een butyraat er van riekt naar lavendel. De geraniol, die we zojuist noemden, ruikt zelf naar rozen, maar kan als grondstof gebruikt worden voor de be reiding van linaloöl, dat naar meiklokjes ruikt, voor geranyl-butyraat dat een la vendelgeur heeft, of voor andere esters die weer een andere bloemengeur hebben. Desondanks zijn al deze stoffen, zoals we reeds zeiden, afkomstig uit een bepaalde grassoort, die met rozen, noch met mei klokjes of lavendel iets uitstaande heeft. De lavendel vormt het eigenlijke onder werp van vandaag, niet alleen omdat de populariteit daarvan sinds de oorlog bij de mannelijke bevolking van verschillen de landen gestegen is, maar vooral, omdat de lavendel door vele eeuwen heen het parfum voor heren bij uitstek is gebleken. Reeds in de 16de eeuw gaf de Engelse schrijver Isaak Walton blijk van zijn waar dering voor een bepaald logement, omdat de lakens er helder wit waren en naar lavendel geurden. „Voor mij, zo schreef hij, is er niets aantrekkelijkers dan te sla pen in zo'n welriekende stede". Hoewel de Engelsen de naar lavendel geurende zepen, haarwaters, scheercrêmes, en wat er op dit gebied nog meer moge bestaan, over de wereld hebben verspreid, is het product zelf in hoofdzaak afkomstig uit Frankrijk, waar aan de Cöte d'Azur de lavendelvelden worden aangetroffen. Het plaatsje la Lavendou, dicht bij Marseille, heeft aan de blauwe, bloeiende lavendel- velden trouwens ook zijn naam te danken. Uit de ge droogde bloemetjes wordt de lavendelolie gewonnen, die wat de goede kwaliteiten be treft, dus uit Frankrijk af komstig is. Maar ook Engeland laat zich in dit opzicht niet onbetuigd, want ook daar wordt lavendel van een bepaald ras gekweekt die olie van een veelal mindere kwaliteit levert, evenals in Italië en Rus land. In het algemeen kan dan ook wor den gezegd dat fijne Franselavendel olie voornamelijk in parfums, eau de cologne, e.d. wordt aangewend en dat de mindere kwaliteiten vooral voor zepen, creams en cosmetische artikelen dienen. Dat de handel in het algemeen de voor keur geeft aan de Engelse lavendel zoals we onlangs in een populair geschrift lazen) is dan ook volkomen juist. Niet echter omdat het Engelse product beter ;s, maar omdat het voor goedkopere doeleinden kan worden gebruikt. En weet u dat parfums vroeger veelvul dig als geneesmiddel werden aangewend Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2