Rapport Amsterdamse Kunstraad over subsidiëringsvraagstuk Agenda voor Haarlem Zaterdag kiest Australië een nieuw parlement Liberaal Menzies in het strijdperk tegen de socialist Evatt Dierbare tijger 3 KOU GEVAT... Omkopers van emeritus predikant veroordeeld Militaire samenzwering in Argentinië gemeld Fiat zal 2000 jagers voor NAVO-landen bouwen Amerikaans telefoonnet is onveilig door afluisteren Bestuursinstanties zijn op Java niet onpartijdig La Prensa is teruggegeven Examens B. en W. van Amsterdam willen 24 houten hulpscholen DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 (Van onze correspondent in Australië) Het politiek gevecht is aan da gang in Australië. De minister van Financiën, Sir Arthur Fad- den, staat in zijn hemdsmou wen en met bretels te oreren in een schapen schuur, minister president Menzies noemt de leider der oppositie (officieel gesalarieerd uit 's lands kas) „bondgenoot van de communis ten Lockwood en Hill" en dr. Evatt, die het premierschap be geert, scheldt zijn tegenstander uit voor „leugenaar". Dit alle maal ter inleiding van de alge mene verkiezingen op Zaterdag, wanneer alle Australiërs van 21 jaar en ouder, leden voor zowel de Eerste als de Tweede Ka mer gaan kiezen. De uitslag van deze verkiezin gen zal niet alleen voor Austra lië, maar ook voor de wereld van belang zijn. De strijd gaat tussen „liberaal" en „Arbeidspartij" die in de buitenlandse politiek sterk van elkaar verschillen. De Ar beidspartij staat welwillend te genover links gericht socialisme, maar een duidelijk beginselpro gramma ontbreekt. Daardoor kan zij zich zo moeilijk verdedigen te gen het verwijt dat zij met het communisme vrjjt. De huidige regering van liberalen en plattelandspartij zit met premier Robert G. (Bob) Menzies als sinds 1949 in het zadel. Zij heeft drie keer achtereen de steun der meerderheid ge kregen. Toch zal zij, ondanks haar ge slaagd binnen- en buitenlands beleid een zware dobber hebben om haar positie te behouden. Het Australische instituut tot onderzoek van de openbare mening (Gallup Poll) heeft in de afgelopen negen jaar de uit slag voor vijf federale verkiezingen van te voren met gemiddeld één percent verschil in juistheid en drie keer volkomen juist voorspeld. Een dergelijk onderzoek, sinds September van het vorige jaar elke twee maanden herhaald, heeft de voorkeur voor de huidige regering bestendigd. Zij is in die periode nooit lager dan 52 percent geweest. De hoogste stand was 57 percent. Groot is het overwicht van de regeringspartij dus niet. In de Eerste Kamer heeft de rege ring slechts een meerderheid van twee ze tels. In de tweede kamer heeft zij op de 121 zetels een meerderheid van zeven. Persoonlijk De strijd tussen de beide partijen draagt een sterk persoonlijk karakter, als gevolg van de felle vijandschap tussen de liberale minister-president Menzies, en de leider van de oppositie (Arbeidspartij) dr. Her- bert Evatt. Als Evatt aan het bewind komt kan men op zijn minst terugtrekking van Australische troepen uit Malakka verwach ten, alsmede steun van Australië in de UNO om communistische China toe te la ten als lid en herziening van het proces- Petrov. „Ieder redelijk denkend mens be hoort minister Molotov te geloven als deze zegt dat de Petrov-documenten vals zijn", zei Evatt, die dé Russische minister van Buitenlandse Zaken daarover een brief ge schreven heeft. De Arbeidspartij van Evatt heeft de laatste tijd op haar grondvesten geschud door onderling gekrakeel. Als gevolg daarvan is een deel der rechts-ge- oriënteerde partijleden in het federale par lement uit de partij getreden. Zij hebben de „anti-communistische Arljeidspartij" opgericht en zijn op hun zetels blijven zit ten. In de staat Victoria ging de Arbeids partij-regering aan deze ruzie tussen „links en rechts" ten onder. Evatt's naaste volge lingen hadden op de jaarvergadering van de partij tal van partijgenoten geschrapt. In Victoria werd dit spelletje herhaald. Het slot van het liedje was dat de socialistische regering van Victoria bij de onlangs gehou den verkiezingen werd verslagen en ver vangen door een liberaal kabinet. In an dere staten van Australië wordt de ruzie voortgezet. In Queensland heeft het partij bestuur het ontslag van de socialistische premier geëist, omdat hij geen wet wil in dienen, die iedere arbeider drie weken va- cantie per jaar moet waarborgen. A nti-communistisch Dr. Evatt heeft in de zaak van de asyl verleende Russische spion Petrov zijn wel gezindheid voor de communisten niet ver huld. Dit gedrag heeft velen zijner volge lingen de wenkbrauwen doen fronsen, Evatt beweert echter, dat de Arbeidspartij anti-communistisch is. Het schrijnende is, dat de communisten er zijde uit willen spinnen. De wind is nog in hun zeilen ge blazen ook, want in drie staten zün de communisten lijstaanvoerders voor de Se naatsverkiezingen. Die gunstige positie kan zestigduizend stemmen in hun voordeel opleveren. Dr. Evatt is een geslepen advocaat, die minister van Buitenlandse Zaken is ge weest in de Arbeidsphrtij-regering voor 1949. Zijn positie als leider zou hij al lang verloren hebben, indien er een geschikte opvolger was. Dr. Evatt is een strijdbare figuur, die telkens de partijraad voor ver rassingen plaatst. Hij neemt beslissingen en voert acties, die de partijraad achteraf moet goedkeuren, omdat er geen andere keus is. Gezegd moet worden dat de Ar beidspartij er geen been in ziet samen met de communisten aan één tafel te zitten en zich door communistische lieden te laten bewieroken. Toen dit kort geleden gebeur de, durfde volgens een welingelichte par lementaire redacteur, geen enkele Evatt- volgeling zijn stem er tegen te verheffen. Sinds Evatt de rechtse groepen in zijn par tij verslagen heeft door de „anti-commu nistische stoottroepen" officieel steun te ontzeggen, zijn de communisten weer in het offensief. De 61-jarige minister-president Menzies kwam via de advocatuur in de politiek. Wie hem heeft horen spreken, vergeet hem nooit. Hij is een talentvol spreker en ac teur, veei meer dan Evatt. Beiden zijn ver- De Australische minister-president Robert G. Menzies die Nederland in Februari bezocht. Zaterdag gaat Australië naar de stembus om te beslissen of het deze liberaal, sinds 1949 aan het bewind, opnieuw de belangen van het land zal toevertrouwen. beten, ervaren en scherpzinnig. Zij zijn eikaars politieke vijanden, maar kunnen elkaar ook in het burgerleven niet goed zetten. Menzies wint het van Evatt in per soonlijkheid en verschijning. Hij spreekt voortreffelijk Engels. Dit klinkt misschien vreemd, maar het wordt duidelijk als men weet dat talloze politici liever Australisch- Engels spreken (of niet anders kunnen spreken. Menzies spreekt echter het King's Engels. Ook gaat hij als gentleman ge kleed, in tegenstelling tot vele andere volksvertegenwoordigers, die het niet zo nauw nemen. Evatt kleedt zich zo slordig, dat hij de bijnaam heeft gekregen van Shaggy Mick, slordig Jantje, zouden wij zeggen. Veil' Menzies voelt zich door de troebelen in de arbeidspartij tamelijk veilig over de uit slag der verkiezingen. Het toeval speelt echter ook in de politiek dikwijls een grote rol. Dezer dagen werd bijvoorbeeld een portret van Menzies, geschilderd door de Australische kunstschilder Ivor Hele, be kroond met de eerste prijs van vijfduizend gulden. Op één dag gingen tienduizend mensen naar de geschilderde Menzies kij ken. Op de verkiezingsvergaderingen wordt hij luid toegejuicht. Dat verschilt echter in niets met wat Evatt op de vergaderin gen. overkomt. Dieps socialistische volge lingen schijnen de „internationale" niet te kennen. Wij hebben het althans in de af gelopen vijf jaar nog nooit door hen op een verkiezingsvergadering horen zingen. Men schreeuwt, joelt en fluit, en het maakt klaarblijkelijk geen verschil wie er op het podium staat. Maar Menzies of Evatt op het podium als minister-president maakt wel een degelijk verschil. Zowel voor Australië als voor de rest van de we reld. ADVERTENTIE Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. LONDEN (United Press) Als schuldig aan het samenzweren ter misleiding van de justitie zijn voor de Londense rechtbank in Old Bailey een vrouw en drie mannen veroordeeld, die de 88-jarige emeritus predikant Basil Andrews hadden omge kocht, een onware getuigenis af te leggen om de gangster „Spot" uit justitiële moei lijkheden te houden. De 27-jarige vrouw van „Spot" kreeg 'n boete van vijftig pond sterling. De drie mannen kregen respectie velijk twee, een en een jaar gevangenis straf. Het complot was gesmeed om door de getuigenis van de geestelijke Andrews „Spot" te laten vrijspreken in een strafzaak wegens een messenstekerij in Soho. „Spot" werd vrijgesproken, maar de predikant ging later naar de politie en bekende, dat hij geld had aangenomen om een meineed af te leggen. BUENOS AIRES (Reuter) In de Ar gentijnse provincie Mendoza zou een mili taire samenzwering tegen de regering ver ijdeld zijn. Verscheidene militaire leiders zouden in hechtenis genomen en per vlieg tuig naar Buenos Aires overgebracht zijn. Volgens onbevestigde berichten is het hoofd van de bergtroepen in het gebied van de Andes, generaal Aurisio, een van de samen zweerders, die zich in arrest bevinden. Van officiële zijde in Buenos Aires weigert men commentaar. Twee dagen geleden zijn verscheidene nationalistische aanhangers van de vorige regering van generaal Lonardi, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken» Amadeo, gearresteerd. De minister van Binnenlandse Zaken, Busso, heeft op een persconferentie een regeringsverklaring voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat de regering neutraal zal blijven jegens de politieke partijen, de rechten van de R.K. kerk zal waarborgen, een concordaat met het Vaticaan zal over wegen, de vorming van niet-politieke en onafhankelijke vakverenigingen zal bevor deren en buitenlandse investeringen zal aanmoedigen. TURIJN (United Press) De Britse „Bristol"-vliegtuigfabrieken en d'e Italiaan se „Fiat"-fabrieken in Turijn hebben een overeenkomst getekend inzake de bouw van Fiat G-91 straaljagers, die zullen wor den uitgerust met „Orpheus"-motoren van de Bristolfabrieken. In dé bekendmaking werd niet gezegd hoeveel straaljagers men verwacht onder een „off-shore"-contract met de Noord>-Atlantische Verdragsorgani- satie te bouwen. Volgens welingelichte bronnen zullen er twee- tot drieduizend jagers gebouwd worden voor Griekenland, Turkije „en mogelijk ook West-Duitsland". De „Fiaf'-fabrieken hebben „het recht van optie" verkregen om Bristol „Orpheus"- straaljagers in licentie in Italië te vervaar digen. NEW YORK (AFP). John Broady, een particuliere detective in New York die er van beschuldigd wordt ten behoeve van enkele klanten een dienst voor het af luisteren van telefoongesprekken georgani seerd te hebben, heeft voor 't gerecht ver klaard, dat zijn diensten zowel voor finan ciële, diplomatieke als politieke doeleinden gebruikt werden. Ook zei hij, dat de telefoon in de wo ning in New York van mevrouw Clare Booth Luce, de Amerikaanse ambassadeur in Rome, verbonden was met een luister post van een andere afluisterdienst en dat zijn dienst had getracht achter de identi teit van deze rivaal te komen. Broady onthulde, dat agenten van Ara bische organisaties in de Verenigde Staten van de afluisterdiensten gebruik hadden gemaakt om achter de plannen van Israëli sche groepen te komen. Ook vertegenwoor digers van nationalistisch-China hadden gesprekken laten afluisteren in de hoop een gedeelte van de zeven millioen dollar te kunnen achterhalen die volgens de natio nalisten ontvreemd zijn door de voormalige luchtvaartattache van de Formosaanse re gering in Washington. ADVERTENTIE waar DJAKARTA (PIA) Een inspectiecom missie, die enkele residenties van West-Ja va heeft bezocht, heeft vele klachten over plaatselijke bestuursinstanties, die een be paalde politieke groepering aanbevelen, ontvangen. Deze commissie was afgevaar digd door de provinciale raad, teneinde na te gaan of de overheidsinstanties zich hou den aan de opdracht van de minister van Binnenlandse Zaken, dat het binnenlandse bestuur zich dient te onthouden van machtsmisbruik ten gunste van bepaalde politieke partijen. De inspectiecommissie beval aan in alle gestrengheid sancties uit te voeren. BUENOS AIRES (Un. Press) In een korte plechtigheid is het Argentijnse blad „La Prensa" door een regeringsvertegen woordiger overgedragen aan de advocaat van de familie Paz. Er werd een document ondertekend namens de regering en de in hun rehcten herstelde eigenaars. Het docu ment vermeldt de jongste geschiedenis van het blad, dat tijdens de ambtsperiode van Perón werd onteigend. Leiden. Candidaatsexamen F Wis- en Na- tuurkunde: J. H. Visser, Den Haag. Docto raal examen Scheikunde: U. Spitsbergen, Leiden. Op verzoek van het college van burge meester en wethouders van de hoofdstad heeft de Amsterdamse Kunstraad het vraagstuk van de gemeentelijke subsi diëring van de kunst in studie genomen en het resultaat daarvan in een rapport sa mengevat „opdat zou kunnen blijken, welke maatregelen op het terrein van de subsidiëring voor de kunstbevordering wenselijk moeten worden geacht". Met be trekking tot de verhouding van de subsi diëring der kunstinstellingen door rijk en gemeenten merkt de Kunstraad op, dat Amsterdam sinds lang een landelijk cen trum van kunst en cultuur is. De in Am sterdam gevestigde kunstinstellingen heb ben een gemeentelijke en niet minder een nationale taak. De Amsterdamse Kunstraad is van oor deel, dat op grond van de genoemde be tekenis die subsidiëring moet worden ver beterd, hetgeen vooral moet worden ge vonden in grotere en regelmatiger te ver lenen bijdragen in de exploitatiekosten dier instellingen, ook door andere gemeenten, die van de Amsterdamse kunstinstellingen profijt trekken. „Een landelijke regeling op basis van vrijwilligheid, bijvoorbeeld via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zou de voorkeur verdienen. Ook ware te In de loop van de laatste jaren is de sub sidie van de gemeente Amsterdam aan een aantal belangrijke kunstinstellingen zo danig toegenomen, dat in deze omvang nauwelijks meer kan worden gesproken van een hulpverlening of bijdrage in de kosten, doch eerder van overheidsfinan ciering. De Kunstraad acht het noodzake lijk de betekenis der kunstinstellingen nog eens duidelijk te stellen. Indien de over heid de werkzaamheid der kunstinstel lingen ziet als een dienst aan de gemeen schap, die zijzelf zou behoren te verrichten, doch op grond van het wezen der kunst niet mag verrichten, dan zal zij haar uit gaven ten behoeve dezer instellingen op één lijn moeten stellen met die, welke wor den gedaan ten behoeve van de electrici- teitsvoorziening, het onderwijs enzovoorts. Dit houdt naar het oordeel van de Am sterdamse Kunstraad echter tevens in, dat de overheid aan haar financiële bij stand voorwaarden kan verbinden. Ver scheidene leden van de Kunstraad zien derhalve in een volledige financiering van particuliere kunstinstellingen door de over heid de enige mogelijkheid voor een ge zonde exploitatie daarvan. Andere leden zien in de subsidiëring in de zin van het verlenen van beperkte financiële hulp In de galerij voor oude en moderne kunst in Keulen, waar de Duitse beeldhouwer Rudolf Wulfertange op het ogenblik ex poseert, is deze bronzen kop van de Duitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer tentoongesteld. Bij de bezorgdheid om de overweldigende hoeveelheden technische vindingen van onze tijd komt nu en dan een on vermengde dankbaarheid naar boven voor een nuttige en zin volle gave dezer techniek, die de mens in staat stelt zich met meer succes te ontworstelen aan de duizelingwekkende complicaties van zijn bestaan. Grote erkentelijkheid zijn wij, om een voorbeeld te noe men, verschuldigd aan de foto grafie. Wat duizenden woorden zou nodig hebben om een glimp van duidelijkheid te verkrij gen, wordt vaak door een foto met één slag zo klaar als een klontje wat voor klontje men met deze zegswijze ook bedoelen mag. De foto van de twee Russi sche staatslieden Boelganin en Kroesjtsjev in de gloeihitte van de Indische zon, met enige huiver en een starre lach glu rend naar een tijger, die hun door gul glimlachende zonen van India ten geschenke werd gegeven, bevat een hoofdstuk gekruide wereldpolitiek dat méér dan duizend woorden no dig zou hebben gehad om te worden beschreven. Niet alleen ziet men op deze afbeelding datgene, wat gemeenlijk „De Sovjet-Unie" heet, als twee schuchtere mannen in leven den lijve ten voeten uit, doch zij doet bovendien glashelder blijken dat deze „Sovjet-Unie" even beducht en even kwets baar is voor een doodgewone, gestreepte mensenverslinder als Jantje van de buren die naar de Dierentuin gaat. Waaruit weer duidelijk wordt, dat de „Sovjet-Unie" uit twee gewone, eetbare mensen be staat. Wanneer slechts de helft van de angstige mythe, die zich in de volksverbeelding geweven heeft om „de mannen in het Kremlin", waar zou zijn, zou den de twee Russische lieden op deze foto geen vrees voor het ondier behoeven te hebben vermits het beest slechts ménsen eet, en geen onwezen lijke politieke supersfinxen, die millioenen kunnen doen rillen en knielen door één enkele vingerknip. De jonge tijger heeft eens om zich heen gekeken en in het kringetje een aantal hem wel bekende donkerhuidige tul banddragers gezien, die hem even vertrouwd zijn als het Indische landschap. Daarnaast zag hij de vreemde gezichten van twee voorzichtig achter elkander wegkruipende man nen, in wie hij onmogelijk „de Sovjet-Unie" zal hebben ver moed. Daaruit volgt, dat zo'n tijger een zuiverder kijk op de dingen heeft dan menig mens. De welgeschapen tijger, voor de "eiligheid der omstanders bevestigd aan een stevige ket ting, symboliseert op deze foto zo onmiskenbaar en indruk wekkend de onafhankelijk denkende mens, dat men hem in eerste opwelling de klauw zou willen drukken en hem vragen, een lezing te houden. Wellicht zou de elementaire onafhankelijkheid van de ge streepte geweldenaar hem op dit alles doen reageren op een wijze, die de eerste opwelling tevens de laatste zou doen zijn, doch ondanks deze gruwelijke mogelijkheid houdt de eerbied stand, die men onwillekeurig voor dit dier gaat koesteren in deze zinvolle situatie. De onafhankelijke, naar eigen aard en wezen handelende mens, verborgen in dit tijger vel, ontzag inboezemend aan degenen die de naam hebben de ontzagwekkendsten der we reld te zijn, vormt een welda dig tafereel in deze wereld. In een wereld die de stromingen der volksmassa's kent, welke langs, door en tegen elkander opstuwen onder de drijfkracht van één enkel parool, één on ophoudelijk en luid ge schreeuwd bevel of één zinloze suggestie. Men kan de onafhankelijke aan een ketting leggen, omdat men vreest dat hij verwarring en complicaties zal stichten in de zorgvuldig opgebouwde po litieke kaartenhuizenwereld. Doch de heersers der kaarten huizen moeten achter elkander wegkruipen als hij in hun rich ting kijkt. Want de machtige comman- deerders van deze tijd en van alle tijden moeten de onafhan kelijke geesten vrezen en schu wen, omdat zijzelf eetbaar en kwetsbaar zijn. De twee Russische reizigers tullen het kostbare geschenk in een stevige kooi met zich naar huis nemen en achter tralies te kijk stellen. Zij zullen wellicht des morgens in de prille zon neschijn met een lekker hapje persoonlijk de vriendschap van hun gestreepte eigendom wil len verwerven en zich voor de tralies opstellen op eerbiedige afstand van de onafhankelijke klauwen. De persfotografen zullen misschien zulke gemoe delijke tafereeltjes mogen vast leggen voor de wereldpers. In InJia zal er voldoening over zijn, wanneer „de Sovjet-Unie" zich in eigen persoon zozeer voor het geschenk blijkt te in teresseren. Maar de tijger kan zijn ver der leven slijten in de voldoe ning, dat eens, in India, de „mannen van het Kremlin" achter elkander wegkropen, toen hij zijn ooglid bewoog. Ook al lag hij aan de ketting. Het is tragisch voor dit dier, dat het voortaan een commu nistische tijger zal zijn. Het moge wellicht belachelijk lij ken, een onredelijk wezen met een zo intens-menselijke ideo logie op te sieren, doch wan neer men spreekt van commu nistische vliegtuigen, commu nistische tanks, communisti sche kinderen en communisti sche misoogsten, waarom zou men dan niet van communisti sche tijgers kunnen gewagen? Hij zal leven en gedijen en sterven temidden van dat geheimzinnige,* angst-inboeze mende en ongezellige geheel, dat men het communistische blok of eenvoudig „achter het ijzeren gordijn" noemt. Hij, evenals alles en iedereen uit die streek, krijgt het schande lijke merkteken van de we reldverslindende en dreigende mentaliteit, die ophoudt aan de slagbomen der Sovjet-Rus sische grenzen. Doch wij, die meer van tij gers dan van Russen weten, kunnen ervan opaan dat hij tot het einde zijner dagen een onafhankelijk denkende geest zal hebben, die zich bij het op peuzelen van eventuele waag halzen niet zal afvragen of hij een strijdbaar lid der partij of een profiteur aan het afklui ven is. Misschien zullen de leiders in het Kremlin hem een her senspoeling geven. Het is te betwijfelen, of een werkelijk gezond verstand van hersen spoelingen te lijden heeft.Mis- schien is het immers zo, dat de hersenen van geboren slaven door zulke spoelingen zich slechts op andere meesters richten, doch wezenlijk de hersenen van slaven blijven. Het is niet aan te nemen, dat men van deze tijger een fana tiek communist zal kunnen maken, die slechts Westelijke kapitalisten lust. Steeds meer wordt mij deze tijger lief, omdat hij meer dan wie ook, de onafhankelijke mens symboliseert. Hij wordt een ideaal mens, hoe langer men er over peinst. Men zou daar in Moskou de tijger kunnen wennen aan de adembenemende gedachte, dat het heerlijk is te weten welke leider men volgen moet. Hij zou zich kunnen aanpassen aan het idee, dat in het Kremlin voor hem en zijn belangen wordt gedacht en gehandeld, zodat hij slechts te lopen heeft op de wegen die men wijst. Het zou kunnen maar wij, die van tijgers meer weten dan van mensen, kunnen ervan op aan dat hij nooit enthousiast zal worden voor een marche rende legerafdeling of een rits geheven vaandels, en dat hij, als men zijn kooideur openzet, niet de weg der volgzame massa zal gaan. Hij zal met één sprong de weg gaan die hij zich als on afhankelijke gekozen heeft en niemand zal hem kunnen tegenhouden. Hoe dierbaar wordt hij ons, nu wij dit alles bedenken. Hoe versterkend is hij als een sym bool van mensen. Hoe verstan dig zal het zijn van de mannen in het Kremlin, om hem, zo lang hij leeft, te omgeven met de enige argumenten waarvoor hij buigen zal: De tralies. J. L. de exploitatie der kunstinstellingen. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad het voorstel doen toekomen f 2.096.500 beschikbaar te stellen voor de aankoop van 24 houten hulpschoolgebou wen ter tijdelijke voorziening in de be hoefte aan schoolruimte voor het Open baar en Bijzonder Onderwijs in de ver schillende stadsdelen. dénken aan een jaarlijkse uitkering door t een betere waarborg voor een verantwoor- het rijk uit het gemeentefonds ten behoeve van de kunst. Mocht ook deze regeling niet uitvoerbaar zijn, dan zouden tenslotte de gemeenten wettelijk kunnen worden ge dwongen tot betaling van een bijdrage, zo dikwijls als zij gebruik maken van kunst instellingen, die door Amsterdam, al of niet tezamen met rijk of andere gemeenten, worden gesubsideerd''. De Kunstraad heeft besloten een commissie in het leven te roepen, die een plan voor het kunstbeleid der gemeente Amsterdam zal voorbereiden. Alle takken van kunst, aldus is de raad van oordeel, die voor de gemeenschap van belang zijn, moeten zo nodig worden ge subsideerd. Het maken van onderscheid tussen algemeen aanvaarde en zogenaamd avant-gardistische kunst kan gelet ook op de stelling, dat de kunstscheppingen niet door de overheid mogen worden be- invloed niet van wezenlijke betekenis worden geacht. In navolging van hetgeen in het buiten land reeds pleegt te geschieden zou de Amsterdamse Kunstraad de gedachte van een individuele subsidiëring van zeer be langrijke kunstenaars door middel van tijdelijke voorziening in hun levensonder houd, ten einde hen daardoor in de gelegen heid te stellen zonder materiële zorgen scheppend werkzaam te zijn, in beginsel willen aanvaarden. ADVERTENTIE DONDERDAG 8 DECEMBER Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De wereldzee", leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Cel 2455", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onstuimige rebel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De zwarte wreker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Stazione Termini", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De 49" man", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, To neelgezelschap „Johan Kaart" met „Potasch en Perlemoer met vacantie". Zuiderkapel: 20 uur, J. Sevensma. Gebouw Bethel: 20 uur, Miss Martha Moennich spreekt op opwek kingssamenkomst der Vr. Ev. Gem. Frans Halsmuseum: 20 uur, Kamermuziekavond onder auspiciënu van de Kon. Ned. Toon kunstenaarsver. VRIJDAG 9 DECEMBER Studio: „Een grote liefde", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Koninklijke Reis", 10, 11.30 en 2 uur en „Jhonny knapt het op", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „U spreekt met uw moorde naar", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Zeven be ruchte ruiters', 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The bridges of Toko-Ri', 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Wilhelmina— straat 22: 20.15 uur, Verf. van Spir. „Het Licht", Psychometrie door de heer W. Groe- nevelt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5