Rijksweg 9 naar Velsertunnel zal een geheel vormen met Delftlaan I Haarlemse Heiliglanden bezongen Kort en bondig Getuige-buschauffeur verdacht van meineed aangehouden Echter nog geen zekerheid over plaats en vorm van verkeersplein bij toegang tot Haarlem Colbertcostuums De Haarlemse rechtbank Geef de stad gedaante in woorden' Koopman verdacht van rijden onder invloed voor Haarlemse rechtbank Duyvis' LIVORNO Nemavoproject opnieuw in gemeenteraad Bezwaren van Velsen Bestuurder vuilnisauto tot boete veroordeeld SPECIALE AANBIEDING Burgerlijke Stand van Haarlem Onteigening W oningbouwvereniging Aerdenhout Getuigen gevraagd van aanrijding Ton Neelissen won poëzieprijs van Teisterbant WOORDJE Haarlemse schilderes tachtig jaar Afscheidsconcert van George Robert Zes weken wegens auto rijden in kennelijke staat PRIJS PER FLES F 4.90 Vijftiende vonnis tegen fietsendief: 30 maanden Uitspraken van de Haarlemse rechtbank Reukloze Knoflox is groen Voor bouw van 350 woningen in Zinnevelt Eén tram tegen twee auto's ten koste van koplampen Mr. E. A. Dommering overleden Winkeliersactie stimuleerde verkoop DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN Het staat thans vrijwel vast, dat in de toekomst de grote verkeersstroom van en naar de Velser tunnel niet via de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord maar via de Delftlaan zal worden geleid. Nadat door Rijkswaterstaat reeds een groot aantal plannen was gemaakt heeft men tenslotte een oplossing ontworpen, waarvan de meest in het oog lopende eigenschap is, dat de twee dubbele rijbanen voor het snelverkeer, zoals die zullen worden aan gebracht op het te reorganiseren gedeelte van Rijksweg nr. 9 tussen Haarlem (Delft plein) en de Velser tunnel, zullen overgaan in die van de Delftlaan. Daardoor worden Delftlaan en Rijksweg een ononderbroken verbinding. Dit betekent, dat de aftakking naar de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord een voor het verkeer duidelijk secondair karakter krijgt. Het van Velsen komende naar Haar lem (Noord, Oost en Centrum) gaande ver keer zal de rijksweg ter hoogte van Sant poort tussen Slaperdijk en Delftlaan aan de rechterzijde via een afleidingsweg ver laten en door een viaduct onder de rijks weg naar de oostkant daarvan worden ge voerd om daar een verkeersplein te be reiken, waar een verdere verdeling van het verkeer in verscheidene richtingen mo gelijk wordt. Intussen is juist ten aanzien van de situering van het verkeersplein enig ver schil van inzicht gebleken tussen Haar lemse en Velsense instanties en de Rijks waterstaat. De meeste bezwaren kwamen van de zijde van Velsen, omdat dit ver keersplein onmiddellijk ten Zuiden van de Slaperdijk was geprojecteerd op Velsens gebied. Men stelt zich in Velsen op het standpunt, dat daardoor de specifiek Haar lemse verkeersproblemen op Velsens ter rein worden gebracht, namelijk de ver deling van de verkeersstroom naar de ver schillende stadswijken. Intussen is ons ge bleken, dat men dit bezwaar van Haar lemse zijde tot op grote hoogte deelt, name lijk in die zin, dat men van oordeel is dat het beter is die verkeersverdeling dichter bij huis tot stand te brengen, hetgeen dus wil zeggen dat men dit verkeersplein lie ver verplaatst ziet in de richting van de plaats waar aanvankelijk het Delftplein was gedacht, op de samenkomst van Rijks straatweg met Delftlaan en Vondelweg. Daarbij moet men wel bedenken dat dit verkeersplein ook dienst moet doen voor de afleiding van het locale voor Santpoort bestemde verkeer. Dit alles betekent dus, dat de oorspron kelijke vorm van het Delftplein, voor de aanleg waarvan de Haarlemse gemeente raad enige jaren geleden reeds een crediet van bijna een ton beschikbaar stelde, ge heel is losgelaten. De toekomstige indeling van de splitsing tussen Rijksstraatweg en Vondelweg waarbij dan ook nog een smalle verbindingsweg met de ventweg van de Delftlaan komt, die echter voor locaal verkeer van ondergeschikt belang is bestemd is echter op dit ogenblik nog onderwerp van nader overleg tussen Rijks- Rechtbank bevestigt vonnis kantonrechter De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen de bestuurder van de Haarlemse gemeentelijke reinigingsdienst veroordeeld tot een boete van vijftien gulden en daar mee het vonnis van de kantonrechter be vestigd. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had veertien dagen geleden hetzelfde geëist. De verdachte was ten laste gelegd, dat hij in April van dit jaar met zijn enorme wagen linksaf een uitrit was ingereden, zonder voldoende op het achteropkomend verkeer te letten, waardoor een achter hem rijdenre personenauto met de vuilniswa gen in botsing kwam. De Haarlemse rechtbank was veertien dagen geleden naar de plaats van het on geluk getogen aan het Spaarne, voor het posthuis Delistraat van de reinigings dienst om getuige te kunnen zijn van een reconstructie van de botsing. Daarbij was duidelijk geworden, dat men in het spiegeltje achteropkomend verkeer fei telijk niet tijdig kan zien aankomen. ADVERTENTIE zuiver wollen kamgarenf 3 delig (met vest) ƒ117.' Gen. Cronjéstraat la-lb - Tel. 16045 HAARLEM, 7 December 1955 ONDERTROUWD: 7 Dec., J. E. de Rooij en A. I, Hoogeboom; Ch. R. Mc Cain en J. Geeris; F. W. R. Leigh en J. Verbrugh; F. O. Smit en H. J. van de Kerkhof; R. C. Snoek en M. J. Koppen; C. F. van Kooten en A. Bonset; D. Anema en A. A. Mens; H. J. Philippo en F. M. van den Heuvel; H. P. Vermaat en A. W. Hagen; G. Hoogteiling en C. F. Weijers; J. G. Manger en A. E. Lug- tenburg; M. J. Scholtz en C. J. Rietkerk; L. van Schaik en V. Temminck. GEHUWD: 7 Dec., E. D. van Petegem en A. G. van der Zwan; A. Spee en C. E. Kuij- ten; J. S. Wijte en Th. Reinhart; J. F. van der Heiden en A. M. Koster; P. B. de Jongh en F. van der Molen; W. N. Evers en Tl. Abbink; H. Janssen en A. M. Rodenburg. BEVALLEN van een zoon: 4 Dec., N. LangbroekDekker; 6 Dec., C. Th. Delver —Aarts; C. SchraderHerders; D. A. Kraaij Zegwaart. BEVALLEN van een dochter: 5 Dec., M. S. N. PoelgeestOtemann; 6 Dec., J. H. H. Bunck—van Belle; L. Terwindt—Sikkema; M. H Vogel—Vessies; A. Vreugdenhil— Snoek; 7 Dec., E. G. K. Koops—Croppen. OVERLEDEN: 5 Dec., A. B. Casseé—Cor- nelissen, 79 j., Crayenestersingel; A. H. Gonlag, 73 j., Santpoorterstraat; N. W. de Vries—Boer, 74 j., Neptunusstraat; L. Ko ning, 57 j., Hazepaterslaan; M. J. Buissink. 51 j., Pijnboomstx-aat; 6 Dec., G. W. van Es, "0 j„ Zomervaart; E. A. Dommering, 26 J., Nieuwe Gracht. waterstaat en de betrokken gemeenten. Met het projecteren van deze variant op het oorspronkelijke plan G (dat reeds in overeenstemming was met de gedachten die in Haarlem leefden, namelijk dat men het leeuwendeel van het doorgaande verkeer op het splitsingspunt niet meer in de ver leiding mag brengen de Rijksstraatweg in plaats van de Delftlaan te kiezen) is men reeds ver gevorderd, hetgeen nog niet wil zeggen, dat men bij de beide betrokken gemeenten voor honderd procent zijn zin krygt. Eén van de vraagstukken welke nog op gelost moeten worden, betreft de keuze tussen een verdeelpunt in de vorm van een plein of van een langwerpige splitsing. Rijkswaterstaat, zo werd ons te verstaan gegeven, moet onder de gegeven omstan digheden een keuze maken uit de wense lijk- en mogelijkheden. Het daardoor ge vonden compromis zal tegemoet komen aan zoveel mogelijk vaak tegenstrijdige belan gen. Zeker is, dat dit nu wel de laatste variant is welke uitgedokterd wordt. De kansen om de gehele aanpassing van de rijksweg 9 tussen Velser tunnel en Haarlem gereed te hebben op het ogenblik dat ook de tunnel voltooid is, worden zeer pessimistisch be oordeeld. Wanneer de uiteindelijk te kiezen oplos sing is goedgekeurd door de directie Wegen van Rijkswaterstaat in Den Haag kan wor den begonnen met de onteigeningsproce dure van de benodigde percelen. Pas daar na kan met de uitvoering worden begonnen. Men verwacht niet, dat dit al spoedig het geval zal kunnen zijn. Op het ogenblik is zelfs niet te zeggen hoeveel gronden men voor het vei-keersplein nodig zal hebben, welke woningen en andere bebouwing op geofferd zullen moeten worden. Wel heeft men op de onderhavige gronden opmetin gen verricht voor de verschillende projec ten. Dat geldt dus vooral voor de rij woon huizen vlak ten Noorden van de Plaarlemse gemeentegrens aan de Oostkant van de Rijksstraatweg. Met de eigenaren is dan ook nog geen contact gezocht. Wel is dat het geval met de garage Trovato welke aan de Zuidkant van de Slaperdijk staat en die enige honderden meters in Noordelijke richting verplaatst zal worden. In het alge meen ligt trouwens de situatie ten aanzien van de onteigening van gronden en gebou wen ten Noorden van de Slaperdijk ten be hoeve van de verbreding van de rijksweg wat eenvoudiger, omdat de plannen daar voor hun definitieve vorm hebben ge kregen. Wanneer men echter bedenkt, dat voor een onteigeningsprocedure op zijn allergun stigst ongeveer een half jaar gerekend moet worden, maar dat het veel waarschijnlijker is dat deze termijn verdubbeld moet wor den, kan men zich voorstellen dat men in brede kring zich gaat afvragen of zelfs deze betrekkelijk eenvoudige verkeersvoorzie- ningen waarbij immers heel wat minder gecompliceerde factoren meespelen dan bij de totstandkoming van de Westelijke rand weg het geval is dan niet in wat sneller tempo had kunnen worden voorbereid dan thans het geval is. Of, indien dat inderdaad onmogelijk was geweest, men dan niet veel eerder aan de voorbereiding had moeten beginnen. B. en W. van Bloemendaal stellen in de Donderdag 15 December te houden ver gadering aan de gemeenteraad voor een renteloos voorschot van ongeveer f 1650, te verlenen aan de onlangs opgerichte wo ningbouwvereniging „Aerdenhout". Hier mede kunnen de eerste kosten gedekt wor den, verbonden aan de oprichting en het aan de vereniging overdragen van het wo- ningbezit binnen deze gemeente van de woningbouwvereniging „Bloemendaal" en eventueel van de gemeentewoningen aan de Veldlaan („Bentveldshoek"). In Generaal Cronjéstraat Een man heeft er bij de Haarlemse politie aangifte van gedaan, dat hij op Maandag middag 5 December omstreeks kwart over zes, toen hij in de Generaal Cronjéstraat in Haarlem-Noord fietste, door een hem in halende personenauto is aangereden, waar door hij gewond werd aan het linkerbeen en schade aan zijn kleren opliep. Boven dien werd zijn fiets aan de voorzijde be schadigd. De automobilist is hem niet be kend. De politie heeft een onderzoek ingesteld, dat evenwel niet het gewenste resultaat heeft opgeleverd. Zij vraagt eventuele ge tuigen van het ongeval zich met haar in verbinding te willen stellen. De Haarlemse rechtbank behandelde vanmorgen een vry merkwaardige zaak, aan het slot waarvan de officier van Justi tie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vrijspraak vroeg tegen de verdachte, een Haarlemse aannemer en waarbij bovendien de getuige, een buschauffeur uit Kwadijk werd aangehouden onder verdenking van het plegen van meineed. Op 21 Mei was de aannemer met zijn personenauto uit de St. Bavostraat in Haarlem-Noord de Vergierdeweg opgere den en daarbij was hij in aanrijding ge komen met een autobus, die voor de aan nemer van links kwam. De aannemer zou echter in de St. Bavostraat geheel links gereden hebben en werd daarom door de kantonrechter te Haarlem veroordeeld tot vijfentwintig gulden boete. De chauffeur van de autobus was eveneens door de kan tonrechter veroordeeld, omdat hij geen voorrang gegeven zou hebben. Hij moest echter slechts zes gulden betalen. 99 In een wegens verhindering van de president door mr. L. Ali Cohen geleide bijeenkomst is Woensdagavond de uitslag bekend gemaakt van de door de Haarlem se sociëteit Teisterbant uitgeschreven poë zieprijsvraag, die de Heiliglanden tot on derwerp had. Behalve leden van de tech nische dienst waren hierbij namens de Avro aanwezig mejuffrouw Annie Schui- tema en de heer Jan van Herpen, voor het maken van een reportage van deze gebeur tenis, die zal worden uitgezonden op Don derdag 22 December na het nieuws van elf uur 's avonds. Het door de jury - die bestond uit de letterkundigen C. J. Kelk, M. Mok en Ga- briël Smit - opgestelde rapport met een verantwoording van de toegekende prijzen werd door laatstgenoemde voorgelezen. Er bleken in totaal achttien inzendingen te zijn binnengekomen, waarvan er één niet aan de gestelde voorwaarden voldeed. De jury is zo eigenzinnig geweest, aldus het rapport, te menen dat zij kwaliteit moest stellen boven kwantiteit. Er was haar ver zocht tien gedichten uit te zoeken, die in aanmerking konden komen voor de onder scheiding op de avond der prijsuitreiking onder de gewelven van de sociëteit te worden voox-gedragen. Dit aantal heeft zij bij haar schifting niet kunnen bereiken. Drie gedichten werden een bekroning, drie andere een vermelding waardig gekeurd. „De meeste inzenders" - aldus de letter lijke tekst - bleken meer van de Heilig landen dan van de poëzie te verstaan. Eén ding staat echter buiten kijf: de Haarlem mers zijn zeer aan hun stad gehecht en schromen niet daaraan in versvorm uiting te geven. Daarom is het misschien raad zaam successievelijk heel het Haarlemse stratennet onder de dicht er slotipe te ne men en de stad als het ware behalve een stenen gedaante er ook één in woorden te geven. Waarna men kan afwachten in welke vorm zij de tand des tijds het langst weerstaat". <XXXXCCCCOCOCCOOOCOC<XOOCGCCCOOCOOOCCCOCCCCOCCCCCCC«X<XXXOCC<X)OCOOOOOOOCOX 9 Drie inzendingen werden door de jury éénstemmig afgezonderd als voor de prij zen in aanmerking komende. De drie daarop volgende nummers lagen iets lager, doch ontliepen elkaar zeer weinig. Una niem werd tenslotte het vers „Woordje" - onder het motto „Inktpot" - het sterkst geacht. Het is, volgens de motivering, ge schreven door iemand die de moderne Nederlandse poëzie goed kent, maar het getuigt mede van een zeer persoonlijke subtiliteit. Bij opening der enveloppe bleek Ton Neelissen de maker te zijn. Diens echtgenote, Harriet Laurey, won de twee de prijs met „een zeer gevoelig gedicht, waarin in tegenstelling tot vele andere ver zen het gasthuis niet wordt gezien als een poort naar de dood doch naar het leven". De derde prijs werd verleend voor een spotvers op de Haarlemse burgers, dat onder het motto „Sunlight" was ingezon den. Het is geen hoge litteratuur, aldus 't rapport, maar een een boeiend persoonlijk moment. Bij opening van de enveloppe bleek de schrijver zich tot grote hilariteit van de aanwezigen in anonimiteit te heb ben gehuld. Psychologisch en grafologisch speurwerk van enkele bestuursleden van ..Teisterbant" bracht aan het licht, dat Godfried Bomans de auteur moest zijn. Met deze onthulling was het incident niet afgelopen. Later op de avond tekende drs. B Rijdes met enige fraaie volzinnen pro test aan tegen een personificatie in dit ge dicht. waarop Gebriël Smit geroepen werd het standpunt van de jury nader toe te lichten. Het is een spijkerschrift tegen de muur, het is een weg die de agent kan wijzen, verkeersader bewegend op het uur, verzamelpunt voor wie naar Hals wil reizen. Het is een woord waarin de stad haar weg zoekt; een woord met tuinen die zijn aan t vergaan een woord waarin de schilder nog wat opdoekt, een woord van gaslicht, bijna uitgedaan. De stenen spitsen in de nacht de oren, de stad tracht in haar heilig land te horen haar diepste weerklank, haar eigen ontstaan. Alleen in duisternis kan zij nop opengaan: een man mompelt het woord, bijna met pijn. Slechts wie het woord kan zeggen mag er zijn. TON NEELISSEN Kwestie van inzicht. Deze woordvoerder werd door de loop der omstandigheden gedwongen te onthul len, dat de juryleden ten eerste de be doelde persoon niet kenden en ten tweede in de mening hadden verkeerd, dat het Heiligland een gasthuis zou zijn. Dit was voor Ton Neelissen, bij het uitspreken van een dankwoord aan het bestuur voor het uitschrij ven van de wedstrijd, aan leiding zich af te vragen of zijn vers de bekroning wel verdiende, nu het de beoordelaars niet tot een De aannemer was van zijn vonnis in hoger beroep gegaan en voerde voor de rechtbank als zijn verdediging aan, dat er in de St. Bavostraat aan de rechterzijde van deze vrij smalle straat een auto ge parkeerd stond, zodat hij wel gedwongen was aan de linker zijde te rijden. De buschauffeur, die als getuige gehoord werd, verklaarde, dat hij het traject Edam Haarlem reeds ongeveer zes jaar dage lijks reed en hij gaf op de vraag van een der rechters toe, dat de Vergierdeweg op dat punt inderdaad door vele automobilis ten als een voorrangsweg wordt be schouwd. Voorts deelde hij mede, dat hij des morgens om een uur of negen drie gla zen bessenjenever had gedronken om de verjaardag van zijn melkboer te vieren. Het ongeluk gebeurde overigens om een uur of vier des middags, zodat de bus chauffeur de verordening van zijn maat schappij, waarin bepaald wordt, dat men zes uur voordat men in dienst komt, geen alcoholhoudende dranken tot zich mag ne men, niet had overtreden. Dit werd echter door een van de rechters ten stelligste in twijfel getrokken, temeer omdat de agent, die proces-verbaal had opgemaakt, des middags bij de chauffeur nog een drank lucht had waargenomen.Volgens deze rech ter was het proefondervindelijk bewezen, dat het ruiken van een dergelijke lucht onmogelijk was, wanneer het waar zou zijn zoals de chauffeur beweerde dat hij nadat hij de bessenjenever gedronken had, een warme maaltijd had gebruikt en daar na tot 4 uur niets zou hebben gedronken. Ook de officier van Justitie twijfelde aan de verklaring van de buschauffeur in zijn requisitoir en hij gelastte dan ook dat deze getuige zou worden aangehouden on der verdenking van het plegen van een meineed. Bovendien moest het mr. Van der Valk Bouman van het hart dat hij niet be greep, dat een buschauffeur tijdens zijn dienst naar drank rook en hij voegde er aan toe, dat hij zich ook het standpunt van de betrokken maatschappij, welke de chauffeur in dienst had gehouden, niet goed kon indenken. Ten aanzien van de zaak tegen de aan nemer deelde de officier van Justitie mede, dat het hem een raadsel was waarom deze automobilist vervolgd was en hij vroeg dan ook vrijspraak, waarbij de verdediger, mr. C. F. M. van Koppen, zich uiteraard aan sloot. De rechtbank zal uitspraak doen op 24 December. Half Januari in De Waag een eretentoonstelling Op Woensdag 7 December is de Haar lemse schilderes Else Louise Harmalina Woutersen van Doesburgh tachtig jaar ge worden. Zij heeft zich aan iedere huldiging onttrokken en haar verjaardag in familie kring te Amsterdam, waar zü geboren werd, gevierd. Half Januari wordt er onder auspiciën van het genootschap „Kunst zij ons Doel" waarvan zij reeds langdurig lid is een eretentoonstelling van haar werk in het Waaggebouw gehouden. Mevrouw Woutersen van Doesburgh is vooral bekend gewor.den door haar minia turen, die zij in tegenstelling tot vroeger en elders gevolgde gewoonte direct naar het levend model schilderde. Zij maakte verder portretten, intérieurstukken en stil levens. Werk van haar is onder meer in het Frans Halsmuseum te vinden. De Teyler Stichting bezit van haar een serie geteken de portretten van beroemde vrouwen, voor al schilderessen, maar ook schrijfsters en actrices, die oorspronkelijk voor het tijd schrift „De vrouw en haar Huis" vervaar digd werd. In 1939 nam zij (met de doeken: De brief, De schoentjes, Rhododendrons en Pompoenen) deel aan de in het Rijks museum te Amsterdam gehouden expositie „De kunst van heden". Haar opleiding kreeg zij aanvankelijk aan de Rijksacademie voor beeldende kunst te Amsterdam, waarna zij onder leiding van Taelemans te Brussel en Haug te Stuttgart verder heeft gestudeerd. Haar werk is met de Willink van Collemprijs onderscheiden. Mevrouw Woutersen van Doesburgh is ook lid van „Arti et Ami- citiae" te Amsterdam. Op het afscheidsconcert van de stads- organist George Robert op Donderdagmid dag 15 December om drie uur in het Con certgebouw te Haarlem zal het volgend programma ten gehore worden gebracht: Passacaglia en dubbelfuga van J. S. Bach; Koraalvoorspel „Nun komm' der Heiden Heiland" van J. S. Bach; Pastorale van César Franck; twee inventionen van Al- bert de Klerk; Toccata van Hendrik An- driessen. Na afloop, om halfvijf, zal ten Stadhuize een afscheidsreceptie worden gehouden. Een Haarlemse hoofdwerkmeester, tegen wie voor de Haarlemse rechtbank twee weken geleden wegens autorijden in kenne lijke staat zes weken gevangenisstraf en drie jaar geen rijbewijs geëist werd, is hedenmorgen conform deze eis veroordeeld. Hij had zigzaggend, zonder lichten aan, geen voorrang gevend en rakelings langs fietsers en tegemoet komende auto's over de Zijlweg gereden. Een chef-monteur had de politie gewaarschuwd, die de inmiddels thuis gekomen man van zijn bed lichtte. ADVERTENTIE Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM Voor de Haax-lemse rechtbank stond van morgen een Haarlemse koopman terecht, die ervan verdacht werd, dat hij op 28 Oc tober onder invloed van alcoholhoudende drank een auto bestuurd zou hebben en voorts dat hij na het veroorzaken van een ongeluk direct doorgereden zou zijn. De verdachte verklaarde, dat hij na een drukke dag in de namiddag in het centrum van de stad drie glazen bier had gedron ken en dat hij vervolgens onder meer via de Spaarnwouderstraat met zijn auto naar huis gereden zou zijn.In de Spaarnwouder straat zou hij een andere personenwagen aangereden hebben, maar de verdachte verklaarde desgevraagd voor de Haarlemse rechtbank pertinent, dat hij hiervan niets had gemerkt en daarom regelrecht naar huis was gegaan. Daar werd hij even later echter door een politieagent van zijn bed gelicht. Twee getuigen, een aannemer en een ty pograaf, hadden namelijk verklaard, dat de koopman na het ongeluk, dat hij door de harde klap zeker gehoord zou moeten heb- beter inzicht had gebracht, ben, vrij onzeker was doorgereden en bo vendien las de president van de rechtbank nog een verklaring voor van een caféhou- XXDOOOOOOOOCOCXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC oooooooooooa De eervolle vermeldingen waren respectievelijk voor mr. A. W. Hellema, mevr. Maria Schröder-van Gogh en professor Otto B. de Kat, welke laatste weiger de zijn gedicht - de uit beelding van hetgeen Van Looy, aldaar wonende in het weeshuis, zou kunnen hebben beleefd - voor te lezen. „Ik kan het niet", zei hij en toen deed op zijn verzoek Gabriël Smit het maar. De aanwezige leden van de sociëteit gaven Harriet Laurey de prijs voor de beste voordracht van ei gen werk. De Haarlemse rechtbank veroordeelde hedenmorgen de 46-jarige F. van der L., die reeds veertien maal eerder, voorname lijk wegens fietsendiefstallen, was veroor deeld, tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek. Er was drie jaar tegen hem geëist, we gens twee hem ten laste gelegde diefstallen. Sinds hij echter in voorarrest was genomen ontving de Haarlemse justitie een stroom van verbalen uit alle delen van het land tegen deze man wegens fietsen- en brom fietsen-diefstallen. ADVERTENTIE Bi) rode kool hoort Livorno. Deze pittige paus maakt haar zo vol en kruidig van smaak. Prijs per fles 96 ct - per tube 50 ct. der, die verklaarde dat de koopman vier glazen jenever had gedronken. Bovendien bevatte het bloed 1,35 pro mille aethyl- alcohol. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte het tenlaste- gelegde bewezen en eiste zes weken gevan genisstraf en de intrekking van het rij bewijs voor de tijd van drie jaar. De rechtbank zal op 24 December uit spraak doen. Gevallen van joy-riding Een jeugdige timmerman uit Haarlem, die op Zondag 22 October op de Dreef bij het gebouw van de Provinciale Griffie in een aldaar geparkeerde auto was gestapt en onder andere tochtjes had gemaakt naar Amstelveen en Amsterdam, werd wegens diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voor arrest. Een achttienjarige leerling-voeger, die op de Paviljoenslaan was ingestapt en een rit naar Amstelveen en terug had meegemaakt werd overeenkomstig de eis een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes weken op gelegd. Een scheepslader was in de nacht van 22 October op verjaardagsvisite geweest en daarna had hij een café in de binnenstad van Haarlem opgezocht. Op de Raaks stap te hij in de auto van een eigenaar van een café en op het ogenblik, dat hij pogingen in het werk stelde de auto te laten rijden, verscheen de eigenaar, die de scheepslader aan de inmiddels ter plaatse verschenen politie overleverde. Later is gebleken, dat de man niet rijden kon. Wegens poging tot diefstal veroordeelde de rechtbank hem tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Benoemd. Mejuffrouw Nellie Koster, afkomstig uit Haarlem, is benoemd tot directrice van een kinderziekenhuis te Grand Rapids, welk ziekenhuis in Amerika grote bekendheid geniet. BINNENLAND Dief helpen vluchten. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 48-jarige Amster damse koopman A. A. K., die een 70-jarige fietsendief had helpen vluchten, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De politie rechter had 1 maand opgelegd. Op 23 Sep tember werd de bejaarde fietsendief in de Albert Cuypstraat door twee personen achtervolgd. De koopman liet de oude man in zijn auto stappen zodat de achtervolgers het nakijken hadden. HAARLEM EN OMGEVING „Humanitas". Op Zaterdag 10 Decem ber verzorgt de Heem steedse toneelvereni ging „Nut en Genoegen" in het verenigings gebouw „Haarlem Zuid-West" een toneel voorstelling voor de vereniging „Humani tas". Onder regie van de heer L. Beek zal worden opgevoerd „Om wille van de smeer", een blijspel in drie bedrijven door Ed. J. M. Terlingen. Causerie en voordracht. Voor leden van het Haerlems Studenten Cildt zal de heer H. L. Prenen op Vrijdagavond 9 December in de sociëteit, Kenaustraat 8 g-h, een lezing houden getiteld „Causerie en voordracht". IJM CRT Zang- en filmavond. Hedenavond zullen in hotel De Leeuwerik te Haarlem „Die Noorder Spaerne Sangers" met medewerking van het dameskoor „Haarlem" een uitvoe ring geven. Op deze avond zal tevens een film over het werk van de Noord-Zuid- Hollandse Maatschappij tot redding van drenkelingen vertoond worden. Eervol ontslag. Bij Koninklijk besluit is aan mr. A. Bruch op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van rchter-plaats- vervanger in de rechtbank te Haarlem, onder dankbetuiging voor de door hem als zodanig bewezen diensten. Installatie Huurcommissie. De instal latie van de onlangs door B. en W. van Bloemendaal benoemde huurcommissie zal op Maandagavond 12 December in het raadhuis te Overveen geschieden door dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal. ADVERTENTIE Naar wij vernemen wordt er naar ge streefd het voorstel tot verkoop van grond in Zinnevelt (Haarlem-Noord-West) aan de Nederlandse Maatschappij voor Volks huisvesting te Amsterdam ten behoeve van de bouw van 350 middenstandshuurwonin gen opnieuw in de eerstvolgende vergade ring van de Haarlemse raad te brengen. Zoals men zich wellicht zal herinneren werd dit voorstel in de vorige vergadering van de agenda afgevoerd, omdat de Nema- vo de te bouwen 118 één-gezinswoningen in het complex niet als woningen tegen maandhuur beschouwd wilde zien, maar aan woningzoekenden in huurkoop wilde aanbieden. Dit was volgens de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting echter niet in overeenstemming met de on derhandelingen tussen de gemeente en Ne- mavo. Op een gisteren gehouden bespreking tussen de wethouder en de Nemavo zijn daar de eerste nieuwe voorstellen gedaan om tot een oplossing van het geschil te ge raken. Hierover zal de Nemavo zich bera den. Men deelde ons bij die maatschappij mede goede hoop te hebben, dat de zaak nu in orde zal komen, gezien ook het gevorder de stadium van de plannen. Het tramverkeer naar Zandvoort heeft Woensdagmiddag omstreeks vijf uur ander maal aanzienlijke vertraging opgelopen omdat een tram eerst in Amsterdam en daarna in Haarlem in botsing kwam met het wegverkeer. In Amsterdam reed deze tram bij de Marnixstraat tegen een kleine auto, die juist voor de motorwagen langs wilde slippen. De tram verloor daarbij een kop lamp. In Haarlem reed de chauffeur van een vlasauto met aanhangwagen door het stopsignaal op het kruispunt van Van Eedenstraat en Tempeliersstraat. De tram botste tegen de aanhangwagen van de vlas auto en veroorzaakte daar nogal wat schade en verloor zelf de nog overgebleven kop lamp. Bovendien werd het kruispunt ook voor het overige verkeer geruime tijd versperd. De tram moest uit de circulatie worden genomen. De dag tevoren was het tramver keer gestagneerd geraakt doordat een tram- stel op het emplacement in de Tempeliers straat derailleerde. In de ouderdom van zes en twintig jaar is overleden mr. E. A. Dommering, advo caat en procureur te Haarlem. Hij is in Soerabaja geboren, waar zijn vader rech ter was, en heeft gestudeerd in de rech ten aan de Gemeente Universiteit te Am sterdam. In het begin van dit jaar slaag de hij voor het doctoraal-examen rechten en in Maart kwam hij op het kantoor van mr. F. van der Goot, J. van der Hooven en J. C. Smitshuysen aan de Gedempte Oudegracht. Slechts enkele maanden heeft hij dus praktijk uitgeoefend. De crematie is bepaald op Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur te Westerveld. De Zandvoortse winkeliers tonen zich over het algemeen zéér tevreden over de verkoop in de Sint Nicolaastijd. De door de gezamenlijke middenstandsverenigingen opgezette actie, waarbij bij aankoop van elke gulden winkelwaar een zegeltje werd verstrekt, die verzameld op opplakvellen recht gaven op een cadeau naar keuze, bleek opnieuw de verkoop aanzienlijk te hebben gestimuleerd. Het publiek bleek de actie te waarderen en was buitengewoon tevreden over de fraaie cadeaux die hoofdzakelijk voor de kinderen werden verstrekt. Hoewel het aantal deelnemende winkeliers ongeveer gelijk was aan dat van het vorig jaar, namelijk honderd, was het aantal ingeleverde zegels véél groter, zodat van een geslaagde actie, die beide partijen volkomen bevredigde, kan gesproken worden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7