Albert Heijn Minister Beel zwicht voor bezwaren tegen stemmen op Vrijdag PMF gaat de verkiezingen vol goede moed tegemoet Zesentwintig doden geborgen uit puinhoop in Frankfort P.v. d. A. vreest prijsstijging en inflatie bij vrijere loonvorming Volgend jaar waarschijnlijk op 13 Juni Kamerverkiezingen Boerderij afgebrand op Texel Nog lagere Koffie- en Theeprijzen? Republikeins front schaart zich om de strijdvaardige oud-premier Hoop voor vier vermisten opgegeven Geen bezwaar tegen meer differentiatie, wel tegen geheel vrije loonpolitiek Regeling van het kleuteronderwijs 7 Jeugdige autodieven veroordeeld P. G. Hooftprijs 1955 Verzending zeepost Bestuursleden Vakbond in vrijheid gesteld 94 94 84 78 74 67 Twee jaar geëist wegens diefstal op E 55 Kerkelijk Nieuws Examens Belgische politie speurt naar Anneke Beekman EERSTE KAMER DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer zich verenigd met het wetsontwerp, waardoor de Kieswet wijzigingen zal ondergaan. Minister Beel kon over deze afloop tevreden zijn. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat enige door hem voorgestelde ver anderingen op vrij grote tegenstand zouden stuiten. Duidelijk bleek, dat hij voor het houden van de Kamerverkiezingen op Vrij dag in plaats van op Woensdag geen voet aan de grond zou krijgen. Tijdens het debat trok hij dan ook die verandering in. Daar mee had hij meteen de grootste steen des aanstoots uit de weg geruimd. Van de zijde van de dagbladpers was als nadeel genoemd, dat bij stemmen op Vrij dag snelle publicatie van de uitslag wel eens lelijk in het gedrang zou kunnen raken en zelfs pas op de Maandag daarop zou kunnen geschieden. Dan was er moge lijk ook nog voor wetsgetrouwe Joden aan de Vrijdag een nadeel verbonden. Verder viel de Woensdag te prefereren, aangezien daarmee slechts een halve, met de Vrijdag echter een gehele schooldag verloren gaat: tal van scholen plegen immers aan stem- bureaux gastvrijheid te verlenen. De minister was bereid voor het eensge zind verzet van prof. Oud (VVD), de heer Groen (KVP), mr. Beernink (C.H.) de heren Van den Heuvel (A.R.), Scheps (P. v. d. A.) en Gortzak (CPN) te wijken. Daarentegen hield hij met klem vast aan het voorstel om de stembureaux tot 's avonds 7 uur in plaats van tot 5 uur 's middags open te houden. Hier kon hij steunen op hetgeen het georganiseerde be drijfsleven alsook de Kamers van Koop handel voorstonden vanwege het feit, dat op deze manier de arbeiders niet tijdens hun werkuren vrijaf behoeven te krijgen, zodat een aanzienlijk productieverlies, dat enige jaren geleden in totaal op 10 millioen gulden was becijferd, voorkomen zou wor den. De heren Groen en Gortzak vonden dat dit voordeel aanmerkelijk door allerlei nadelen van andere aard overschaduwd zou worden: te weten langer in touw zijn van de leden der stembureaux, het bekend worden van het verkiezingsresultaat op een dusdanig laat uur, dat de meeste mensen al naar bed zouden zijn. Dat vonden zij be zwaarlijk met het oog op de psychologische waarde van actief meeleven der burgerij met de afloop van de electorale strijd. Maar de minister kreeg met 36 tegen 24 stemmen zijn verlatingsvoorstel er door. Tegen waren de communisten, twee Anti- Revolutionnairen, een lid van de P. v. d. A. en alle leden van de KVP op twee na. Mo gelijk beschouwde men in KVP-kring de omstandigheid, dat bij een kortere duur van de stemmingsdag grotere neiging zou bestaan om bij volmacht te laten stemmen niet zo bezwaarlijk als in de kring van de P. v. d. A.-fractie het geval was, die daar om met 's ministers voorstel meeging. Zowel prof. Oud als de heer Van den Heuvel voelden niets voor de be paling, waardoor nu bij Kamerverkiezingen boven de lijsten namen van de partijen Woensdagavond is brand ontstaan in een boerderij, gelegen in de buurtschap Ever- stekoog op Texel. Toen de brandspuiten van Den Burg en De Koog arriveerden, stond de boerderij, die gedeeltelijk met riet was gedekt, reeds in lichter laaie. De boer derij brandde tot de grond toe af. De vader gelukte het de jongste kinderen van 3, 7 en 8 jaar tijdig in veiligheid te brengen. Een zoon van 17 jaar wist een koe het enige vee te redden. De gehele in ventaris ging in vlammen op; ook de hooi oogst werd een prooi van het vuur. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de brand in de keuken, waar een petroleum lamp brandde, is ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. Twee jeugdige Amsterdammers, die met een derde knaap in een maand tijds drie auto's in de hoofdstad hadden gestolen en verkocht, zijn door de Amsterdamse recht bank veroordeeld. De jongelui komen uit zeer behoorlijke gezinnen en kregen een goede opvoeding. De 22-jarige magazijn bediende H. M. V. werd veroordeeld tot een jaar en 9 maanden met aftrek. Zijn kameraad, de 18-jarige magazijnbediende L. J. H. werd twee jaar met aftrek opge legd, door te brengen in de jeugdgevange nis te Zutfen. Tegen beiden was twee jaar met aftrek van het voorarrest, dat reeds een half jaar bedraagt, geëist. Over de derde jongeman laat de rechtbank eerst nog een psychiatrisch rapport uitbrengen alvorens vonnis te vellen. De staatsprijs voor letterkunde (P. C. Hooftprijs) voor 1955 zal worden toege kend aan de auteur van het beste gedicht of de beste gedichtenbundel, verschenen in de periode van 1 Juli 1952 tot 1 Juli 1955. In de jury, welke de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij de toekenning van advies zal dienen zijn benoemd tot lid en voorzitter prof. dr. G. Stuiveling te Hilversum en tot leden mr. J. C. Bloem te Amsterdam, G. P. M. Knu- velder te Eindhoven, P. Th. B. Rodenko te 's-Gravenhage, mej. S. F. Witstein te Utrecht en tot secretaris H. J. Michael te 's-Gravenhage. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss. „Flettero", 17 December; Australië: ss. „Sibajak", 17 December; Ca nada: ms. „Prins Willem van Oranje", 15 December; Chili: via New York, 15 Decem ber; Ned. Antillen: ms. „Agamemnon" (Oranjestad) 13 December en ss. „Breda" (Willemstad) 15 December; Nieuw-Zee- land: via Engeland, 11 December; Surina me ss. „Trajanus", 14 December; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: ms. „Oranje- fontein", 13 December. Inlichtingen betreffende de verzendings- data van postpakketten geven de postkan toren. zullen komen te staan. Hierdoor viel vol gens de woordvoerder van de VVD te duch ten, dat het individuele of persoonlijke karakter bij het kiezen van onze volksver tegenwoordigers nog weer extra in het ge drang zou geraken. Wie weet, zei hij, of niet de volgende stap zou zijn dat men alleen nog maar gelegenheid zou krijgen op een partij te stemmen. Minister Beel achtte een dergelijke vrees volkomen ongemotiveerd. Overigens betoogde hij, dat wij nu eenmaal het lijs- tenstelsel hebben, dus een systeem, waar onder het behoren tot een partij een zeer belangrijke zo niet overwegende invloed bezit. De Kamer bleek deze wijziging aan vaardbaar te vinden, wat insgelijks het ge val was met de verruiming van de moge lijkheid voor schippers om bij volmacht te laten stemmen. Tenslotte nog één andere nieuwigheid: de vierjaarlijkse verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen, behalve in 1956, in Mei in plaats van in Juni worden gehouden, zodat men dan wat ruimer tijd krijgt om vóór de derde Dinsdag in Sep tember een nieuw kabinet te vormen. In 1956 vindt er tengevolge van het feit, dat men een Grondwetsherziening in eerste aanleg aangenomen hoopt te zien, Kamer ontbinding plaats. Dank zij een door prof. Oud aangehaalde brief van minister Beel is nu bekend geworden, dat het in de be doeling ligt de candidaatstelling uiterlijk op 8 Mei te doen plaats vinden. Derhalve valt het ontbindingsbesluit kort voor die datum te verwachten. De verkiezing moet dan uiterlijk op 15 Juni worden gehouden. Nu de Kamer de stemming op Woensdag heeft gehandhaafd, zal het wel 13 Juni worden. De staking op Curasao WILLEMSTAD (ANP). De rechter heeft Woensdag vervroegd uitspraak ge daan in de rechtszaak tegen de voorzitter van de „United miners Union" op Curacao, J. A. Stewart, en de penningmeester, P. A. Blasse, De dagvaarding werd op formele gronden nietig verklaard. Beide bestuurs leden werden in vrijheid gesteld. Zij stonden terecht op beschuldiging van het verwekken van staking onder de werk nemers bij de Mijnmaatschappij Curagao te Nieuwpoort. De officier van justitie had cp 30 November tegen de heer Stewart een jaar en tegen de heer Blasse acht maanden gevangenisstraf geëist. ADVERTENTIE Zal de prijsdaling van koffie en thee zich op de wereld markt voortzetten Niemand kan dit met zekerheid zeggen. Dat bewijst het onregelmatige prijsverloop van deze artikelen in de laatste jaren. Wel staat het vast, dat Albert Heijn - zoals ook nu - elke verlaging van de wereldprijs op de voet volgt en bovendien: met de bekende Boffie Koffie en Thee steeds 10 V% goedkoper is dan elk ander kwaliteitsmerk. Zie onze prijzen en overtuig U KOFFIE Dessert kwaliteit Eerste kwaliteit per pak 250 gram ORANJEMERK .'214 GROENMERK. 187 BRUINMERK 155 THEE 100 gr. pak 100 gr. pak Goudmerk Zilvermerk Blauwmerk Groenmerk Roodmerk Geelmerk (Van onze correspondent in Parijs) De leider van de Franse radicalen, oud premier Mendès-France, heeft in een druk bezochte persconferentie verklaard, vol goede moed de verkiezingen tegemoet te gaan. Ik ben veel optimistischer dan een week geleden, zo zei hjj. Een van de hoofdredenen voor zijn opti misme ontleent P.M.F., die er blakend van strijdlust uitzag, aan de berichten, die hem uit het hele land bereikten over de grote belangstelling die de campagne by brede lagen van het volk ondervindt. Overal staan mensen uren in de kou voor de ge meentehuizen om hun stembiljetten af te halen of om te laten nagaan of ze op de stemlijsten staan. Ik heb redenen om te geloven, zo merkte P. M. F. fyntjes op, dat deze mensen niet voor de regeringspartijen zullen stemmen. Ze bewijzen nu al dat ze schoon genoeg hebben van de wijze waarop ons land se dert tien jaar wordt bestuurd. Het Franse volk zal op 2 Januari voor de keuze worden gesteld, aldus Mendès- France, tussen immobilisme of vernieu- wingswil. In regeringspartijen zitten zeker mensen, die van goede wil zijn en die kwa liteiten bezitten. De moeilijkheid is echter dat die partijen het op vrijwel geen enkel belangrijk vraagstuk onderling eens zijn. Daarom heeft de rechtse coalitie op alle gebieden zo'n treurig figuur geslagen. Het De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft tegen de Rotter damse koopman H. G. B. twee jaar geëist. De beklaagde was ten laste gelegd op 15 Augustus een vitrine op de E 55 te hebben ingeslagen en uit deze vitrine gouden sieraden te hebben gestolen. De Rotter damse rechtbank had hem deswege veroor deeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. B. had verklaard in dronkenschap te hebben gehandeld, maar volgens het poli tierapport had hij deze dronkenschap slechts gesimuleerd. Daar de straflijst van B. uitgebreid is, eiste de procureur een aanzienlijk hogere straf. Verdachtes raads man wees er op dat zijn cliënt sinds zijn huwelijk zich goed had gedragen en ver zocht het hof B. nog een kans te geven door het vonnis in eerste aanleg te beves tigen. Uitspraak over 14 dagen. (Van onze parlementaire redacteur) ZOALS TE VERWACHTEN was, maakte bij het Woensdag in de Tweede Kamer begonnen debat over de begroting van Sociale Zaken, de loonpolitiek de hoofd schotel uit. De in 1953 ingediende, daarop van de agenda afgevoerde en tijdelijk in „de ijskast" opgeborgen motie-Romme (KVP) voor een vrijere loonpolitiek, was nu weer voor den dag gehaald. De heer Roemers (PvdA) noemde deze motie ver ouderd. Volgens hem slaat zij niet meer op de nog bestaande verhoudingen, vooral ook niet sinds uit de Memorie van Antwoord bekend is geworden, welk standpunt het kabinet thans inneemt. Daaruit viel een veel duidelijker besef te bespeuren van de verantwoordelijkheid, die er bij de ombuiging welke de regering in beginsel blijkt voor te staan, op het bedrijfsleven zal komen te rusten alsook het inzicht, dat indien het bedrijfsleven die verantwoordelijkheid tenslotte niet zou willen dragen, de regering een en ander nader zal moeten bekijken. Daarom gaf de woordvoerder van de PvdA aan het in de Memorie van Antwoord gestelde de voorkeur. Na te hebben opgemerkt, dat hij niet bereid was het loonpeil te laten drukken omdat er ook zwakke bedrijven zijn, verklaarde de heer Roemers met zijn fractiegenoten op zich zelf geen bezwaar te hebben tegen het, in navolging van het advies van de Sociaal Economische Raad, door de regering voorgestane denkbeeld, meer differentiatie in de lonen mogelijk te gaan maken. Men moet echter niet, zo waarschuwde hij, in een geheel vrije loonpolitiek gaan vervallen, hetgeen trouwens het genoemde advies ook niet wil. Er moet geconcretiseerde coördinatie tussen de lonen in de verschil lende bedrijfstakken zijn. FRANKFORT (United ress) Bij het licht van schijnwerpers hebben Duitse brandweerlieden en Amerikaanse sol daten in de afgelopen nacht gezocht naar de laatste van de vermoedelijk de»tig slachtoffers onder het ingestorte flatgebouw in Frankfort. In het souterrain is het zesen twintigste stoffelijke overschot gevonden. Vier bewoners van het gebouw worden nog vermist. Zeven overlevenden bevinden zich in het ziekenhuis. De politie heeft kunnen vaststellen dat er 32 personen in het gebouw woonden en vermoedelijk logeerden er nog drie. Men kan niet nauwkeurig vaststellen hoeveel personen zich in het gebouw bevonden ten tijde van de ontploffing, waardoor de muren bijna onmiddellijk zijn ingestort. De slapende bewoners werden onder bergen puin begraven. Brand is niet uitgebroken. De hoop nog overlevenden onder het puin te vinden is opgegeven, maar het zoeken naar lijken wordt voortgezet. Een belendende muur, die los is komen te staan toen het flatgebouw instortte, wordt gesteund door stalen kabels die er horizontaal en verticaal omheen zijn ge slagen. De scheuren in de muur worden geleidelijk groter. Een politie-agent is aan gewezen om via een luidspreker te waar schuwen als de muur dreigt in te storten. Op twee echtparen na waren alle be woners van het flatgebouw vluchtelingen uit het Sudetenland of Oost-Duitsland, die naar West-Duitsland waren uitgeweken. Pas een paar maanden geleden waren zij Op deze telefoto ziet men een Amerikaan se kraan en vele redders bij de puinhopen van het ingestorte flatgebouw van vier verdiepingen in actie. uit een dorp voor vluchtelingen te Idstein in het Taunus-gebergte naar het flatge bouw verhuisd. Bom? (A.F.P.) De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Een verwarmingsketel kan niet gesprongen zijn, omdat er geen was. Men acht het niet uitgesloten, dat zich in de grond een bom heeft bevonden. In de buurt zijn in de afgelopen jaren namelijk ver scheidene bommen gevonden. Kriminalpolizei onderzoekt in samenwer king met de politie van Frankfort en van het land Hessen of de instorting wellicht het gevolg is geweest van een politieke aanslag. Enige uren na de instorting in Frankfort heeft zich een dergelijk ongeluk in Bruns- wijk voorgedaan. Twee vrouwen verloren het leven en zestien andere werden zwaar gewond toen in een conservenfabriek het vijf honderd vierkante meter grote plafond van een hal instortte. Franse onderscheiding. In het bericht van gisteren over de benoeming van de heer Van Eek tot Officier d'Académie staat on juist vermeld dat de heer Van Eek consul van Ecuador te Amsterdam is. De heer Van Eek is consul van San Salvador in Den Haag. Hij pleitte voorts voor afschaffing van de gemeente-classificatie en voor invoering van gelijke beloning van manenn en vrou wen. Duidelijk bleek wel, dat de heer Roemers met zijn politieke vrienden toch meer blijven zien in algemene loonronden dan in het door prof. Romme aanbevolen denkbeeld inzake winstdeling. Overigens onderstreepte hij nog, dat er voor het over heidspersoneel en ook voor de landarbei ders binnen de differentiatie nauwelijks plaats voor loonsverhoging zal zijn. Is men bereid met loonsverhoging voor de mensen in de landbouw accoord te gaan, ook als dat tot prijsstijging leidt? Aldus vroeg de heer Roemers, die bereid bleek te zijn minister Suurhoff (lees: het kabinet) op de in de Memorie van Antwoord aange geven weg te volgen. „Maar," zo luidde het meteen hierop, „wij delen 's ministers bezorgdheid en vrezen voor inflatie alsook voor prijsstij ging en tevens voor moeilijkheden ten aan zien van de werkgelegenheid in de toekomst." De heer Stapelkamp (A.R.) bleek verheugd te zijn over het feit, dat de rege ring „de wissel had omgelegd" door in be ginsel bereid te zijn van het stelsel van door de overheid geleide en opgelegde lonen over te gaan naar een vrijere loonpolitiek, Ned. Herv. Kerk Beroepen te Andel (N.B.) (toez.): PI. Pol te Wilnis (U.); te Nieuwe-Tonge: W. Hop te Renswoude; te Sidney (Austr.) (Presb. Church): Jac. de Vries te Mirboonorth (voorheen te Holten). Aangenomen de be noeming tot hulppred. te Heesbeen: J. de Bres, em. pred. te St. Maartensdijk. Beroepen te Heinkenszand C. J. Amesz, vic. te Rilland-Bath; te Tjerkwerd J. Over- duin, vic. te Utrecht. Bedankt voor Heinkenszand D. P. Oost hoek, vic. te Drachten; voor Wijk bij Heus- den (toez.) J. v. Malestein te Oud-Beijer- land. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Emmeloord: A. Rebel te Doesburg; te Sliedrecht: C. Smits te Grand- Rapids (U.S.A.) (voorheen te Sliedrecht); te IJmuiden-Oost: C. den Hertog te Huizen (N.H.). Bedankt voor Smithsville (Ontario, Canada): H. C. v. d. Ent te Werkendam. Beroepen te Artesia (Californië) J. C. v. Ravenswaaij te Scheveningen; te Drieber gen G. Blom te Meerkerk. Geref. Kerken Beroepen te Anjum: H. Moll te Midwol- da (Old). Aangenomen naar den Bommel J. G. H. Schout, cand. te Serooskerke (W.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Sappemeer-yeendam: G. Zomer te Vrouwenpolder. Geref. Gemeenten Bedankt voor Kampen J. B. Bel te Krab- bendijke. Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op een proefschrift, geti teld „Re-resectie bij Longtuberculose" de heer A. D. Verhagen, geboren in Djokja karta. Rotterdam. Nederlandse Economische Hogeschool: Bevorderd tot accountant: F. P. Gotzsch, Den Haag; H. P. W. Gerritsen, Amsterdam; Th. J. van Dijk, Hengelo. welke dan in grotere mate bij het bedrijfs leven zal komen te berusten. Het beginsel standpunt van de regering was nu wel be kend gemaakt, doch of zij het advies van de Sociaal-Economische Raad geheel zal volgen heeft zij nog niet beslist. „Wij varen dus ten dele ook nu nog in de mist," aldus de heer Stapelkamp, die echter in 't in de Memorie van Antwoord meegedeelde toch 'n winstpunt zag. „Wanneer 't getij verloopt dan moet men de bakens verzetten," gold ook hier. Het Anti-Revolutionnaire stand punt is, dat de loopolitiek weer hoofdzake lijk een aangelegenheid van het bedrijfs leven moet zijn. Door verantwoord loon- beleid moeten de arbeiders hun deel in de vruchten van de welvaart krijgen. Dat eist de Christelijke gemeenschapsopvatting in het bedrijfsleven. Om die reden is ook dif ferentiatie op haar plaats en zo krijgt men een sterke prikkel tot verhoging van de productiviteit, hetgeen nodig is voor de welvaart. Dat bij de nieuwe vorm van loonpolitiek coördinatie gewenst is, erken de hij ten volle en eveneens achtte hij zeker toezicht van de overheid goed, opdat her bedrijfsleven maat houde. Hij had echter groter vertrouwen in de nuchtere zin van het bedrijfsleven dan de heer Roemers. Daarom meende hij, dat men de beoogde zeggenschap gerust aan het bedrijfsleven kan toevertrouwen. Lonen- en prijszen- stabilisatie vond hij juist: in dat kader stond hij een vrijere loonpolitiek voor. Van belang was zijns inziens het tempo waarin men bij het omzetten van de wissel te werk zal gaan. Vandaar, dat hij met de indiening van een wetsontwerp ter verwezenlijking van het thans door de regering aanvaarde beginsel spoed gewenst achtte. „Wij moeten eindelijk weten waaraan wij toe zijn," merkte de heer Stapelkamp op. Zijn raad was, ook reeds voor de overgangstijd het bedrijfsleven via de Sociaal-Economische Raad meer in te schakelen. Na de heer Roemers nog te hebben toegevoegd, dat vrees een slechte raadgeefster is, verklaar de de A.R.-woordvoerder mede van mening te zijn, dat het overheidspersoneel en de landarbeiders zeker zodanige beloning moeten krijgen als sociaal noodzakelijk is. Vandaag wordt het debat voortgezet. BRUSSEL (Ucüed Press) Tientallen Belgische politiemannen en gendarmes kammen op het ogenblik de streek rond Luik en Verviers uit op zoek naar het 14- jarige Nederlandse oorlogsweesmeisje An neke Beekman en haar pleegmoeder Elisa beth Maria van Moorst. De politie ontving een tip, dat het jeug dige Joodse meisje en haar Rooms-Katho- lieke pleegmoeder zich ergens in het ge bied van VerviersLuik verborgen houden. De Nederlandse autoriteiten hebben België om opsporing van Anneke Beekman ver zocht, daar zij ingevolge een rechterlijke uitspraak overgedragen dient te worden aan een Joodse organisatie, die zich over het meisje en haar verdere opvoeding zal ontfermen. De politie heeft strikte opdtacht gekre gen het stilzwijgen te bewaren over de tipgever en het verloop van de opsporings pogingen. regeringsblok hoopt met behulp van de lijstverbindingen zijn.positie niettemin te kunnen behouden of zelfs te versterken. Een gemeenschappelijk programma kunnen ze echter niet aanbieden. Front De radicalen gaan de verkiezingen daar entegen tegemoet op grond van een wel omschreven program van actie of „plat form", zoals P. M. F. dat noemt. Op die grondslag is een accoord met de socialisten gesloten. Ook de party van Mitterrand en de linkse Gaullisten onder Chauban-Del- mas zullen aan deze gemeenschappelijke actie deelnemen. Tezamen vormen ze het „republikeinse front". Samenwerking met de communisten is uitgesloten, zo verklaarde P. M. F., omdat over de hoofdpunten van ons programma geen overeenstemming met hen is te berei ken. Dat kost ons misschien zetels, maar belangrijker dan zetelwinst is voor ons de zekerheid dat we op onze bondgenoten ook in de toekomst kunnen vertrouwen. De regering hoopt met haar ontbindings besluit van 't parlement de weg te openen, zo zei de vroegere premier, voor een her verkiezing van de Kamerleden, die vijf jaar lang op alle punten hebben gefaald. Maar misschien kunnen door dit onwaardig initiatief de juiste tegenkrachten worden opgeroepen, om de regeringspartijen te verslaan. Voorproefje Hoe dat zij, het belooft bij de verkie zingscampagne die Dinsdag pas officieel wordt ingezet, warm toe te gaan. Een voor proefje hebben we daarvan al gehad. De eerste verkiezingsvergadering in een voor stad van Parijs, waar Mitterand zou spre ken, is in een veldslag met de aanhangers van Poujade ontaard. Vier gewonden wer den naar het ziekenhuis gebracht. Poujade heeft een groot aantal lijsten ingediend zonder zich overigens zelf candidaat te stellen en hij heeft bekend gemaakt dat hij alle leden van het afge treden parlement als zijn persoonlijke vijanden beschouwt. Dat is in ieder geval duidelijk. Indien zijn partijgangers later hun mandaat zouden verraden, zullen ze, volgens Poujade eenvoudig worden opge hangen. Dit soort gespierde taal is sedert de hoogtedagen van de Action Frangaise in de jaren tussen 1930 en 1940 in Frankrijk eigenlijk niet meer gehoord. De actie van Poujade brengt overigens niet alleen een andere en veel aggressievere toon in de campagne. Ze vertegenwoordigt vermoede lijk ook het voornaamste element, dat in grijpende verrassingen in de einduitslag kan opleveren. Nu zal men ervaren wat de kracht is van het rechtse extremisme om het woord fascisme maar te vermijden. Overigens lijkt het op de grondslag van het lijstkoppelingssysteem niet zeer waar schijnlijk, dat de posities van de verschil lende partijen grote wijzigingen zullen on dergaan, al is het aantal ingediende lijsten sedert 1951 van elf tot achtentwintig ge stegen. (Reuter) De leiders van de vier radi cale groepen hebben in een gezamenlijk protest verklaard, dat er druk wordt uit geoefend op radio en televisie, die staats eigendom zijn, om het nieuws te behande len op een wijze die gunstig is voor premier Faure. Minister Cals heeft gisteren in de Eerste Kamer geantwoord op hetgeen over het wetsontwerp tot regeling van het kleuter onderwijs was opgemerkt. Hij was het met de heer Algra eens dat de zo genoemde stichtingsgetallen (90, 60, 30 kleuters naar gelang van de grootte der gemeente) mis schien niet altijd even billijk zijn voor uit gestrekte, dun bevolkte plattelandsge meenten. Hij kon deze echter niet lager stellen wegens de financiële consequenties, het tekort aan leidsters en het tekort aan bouwvolume. Het bezwaar geldt overi gens niet alleen voor plattelandsgemeen ten, maar vaak nog sterker voor randge bieden van grote steden. Wat de kwestie van het godsdienstonder wijs betreft zei de minister dat het ont werp slechts zegt dat „de leidsters kunnen worden aangezocht voor het geven van godsdienstonderwijs". Dit is primair een kwestie die de gemeenten aangaat. Tot prof. Gerretson, die bezwaren had gemaakt tegen een artikel in het ontwerp, waarin sancties worden genoemd die ge nomen kunnen worden tegen leidsters die geen rekening houden met de godsdien stige begrippen van anderen, zei mr. Cals dat de ouders aan de hand van de verkla ringen der kinderen waarschijnlijk wel kunnen constateren of dat het geval is. Komende op de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten zei de minister dat de kosten van het kleuteronderwijs tot nu toe door de gemeenten werden bekos tigd. Volgens dit wetsontwerp komen zij volgens bepaalde normen voor rekening van het rijk. Dit systeem heeft, wat de normen betreft, misschien zijn bezwaren, maar hij ziet geen andere en betere, die oneffenheden zouden kunnen wegnemen. Het alternatief zou zijn verlaging van het uitkeringspercentage uit het gemeentefonds, maar dit zou voor de gemeenten een daling van de inkomsten betekenen. De huidige voorziening duurt tot 1958 en zij is volgens de regering voorlopig de beste oplossing. Bij de replieken vroeg de heer D e Loor (P.v.d.A.) of niet in overleg met Gedeputeerde Staten kan worden uitge zocht of er gemeenten zijn geweest, die bijdragen buiten het Gemeentefonds aan het kleuteronderwijs hebben geleverd. Dit kan dan misschien worden gecompenseerd en daarmee zou een onbillijkheid zijn op geheven. Hij legde deze gedachte vast in een motie, die gesteund werd door de he ren Algra (AR), Wendelaar (WD) en Derksen (KVP). Over deze motie die naar de minister zei, hem voor grote moeilijkheden plaat ste omdat hij deze aangelegenheid zonder overleg met zijn ambtgenoten van Binnen landse Zaken en van Financiën niet kon overzien zal op 13 December worden gestemd. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9