Amerika weigert belofte om geen atoomoorlog te beginnen Weerbericht Geruisloze verdwijning verwacht van kwestie Nw.-Guinea van UNO-agenda India hekelt toeneming van het aantal oorlogsverdragen Bonn wenst geen diplomatieke banden met volksdemocratieën HET ZOU ZELFMOORD ZIJN" Oost-Duitsers bewaken hun eigen grenzen Geschil over Duitse bewapening „gelijmd Nobelprijs voor het vluchtelingen-werk Neutrale resolutie te New York in de maak Het woord is aan Voor de Stille Armen Russische militairen vervangen door Oost-Duitse grenspolitie Mr. Van Heuven Goedhart klaagt Breuk met landen die de Oost-Duitse regering zouden zviïlen erkennen Minister Luns bij aankomst op Schiphol: Oppositie tegen Harahap is groeiende Minister Suurhoff opent Velsense „werkplaats" Boelganin noemt Kasjmir een deel van India Vrouwenhandel op Aruba Zacht maar regenachtig Weerrapport 70e JAARGANG No 132 ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 299e JAARGANG No 283 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. UT! 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- 1 i 1^^. I ^^1 Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor 1 ïi E ammk 1 H Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman 99 NEW YORK (United Press) De Amerikaanse ambassadeur bij de UNO, Henry Cabot Lodge, heeft in de eerste politieke commissie der UNO de Russische eis afge wezen om gezamenlijk te beloven, niet de eerste te zijn met het gebruiken van atoom wapens. „Zulk een belofte staat gelijk aan zelfmoord", meende Lodge. „Indien een internationale overeenkomst het voor een naar de wet levende natie onmogelijk maakt de atoombom het eerst te gebruiken, zelfs in het uiterste geval van zelfver dediging tegen massale aggressie, dan zou de mogendheid die de sterkste is wat be treft de gewone middelen van oorlogvoering onmiddellijk in dejpositie verkeren van de sterkste militaire mogendheid op aarde. Bovendien zou zij nog een voldoende re serve aan eigen kernwapens hebben om vernietigende slagen toe te brengen. Als ge volg van hun opvattingen zijn de echte de mocratieën gedwongen de eerste klappen te incasseren in de oorlog. Over het alge meen geven zij een groot strategisch initia tief prijs; als zij ook zouden besluiten niet hun machtigste wapens te gebruiken voor hun eigen verdediging na de eerste klap ontvangen te hebben, zouden zij zelfmoord plegen". Lodge sprak over het argument van de Russische plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov, dat de Ge- neefse conventie van 1925 tot gevolg heeft gehad dat gifgas en bacteriologische wa pens niet gebruikt zijn in de tweede we reldoorlog. „Als het mogelijk was geweest de chemi sche oorlogvoering toe te passen met de soepelheid van de atoomwapens op enig slagveld en op zulk een beslissende wijze dat vergelding uitgesloten zou zijn, gelooft iemand dan dat de nazi-oorlogsmachine er in de tweede wereldoorlog geen gebruik van zou hebben gemaakt?" aldus Lodge. India pleit In dezelfde commissie heeft India Vrij dag voorgesteld dat de UNO onmiddellijk een wereld-ontwapeningsconventie zal op stellen. De Indiase afgevaardigde Krishna Me non, drong er voorts op aan, dat in 1956 de ontwapeningscommissie wordt uitge breid en er kleinere landen in worden op genomen. Ook de subcommissies, die de eigenlijke onderhandelingen voeren en waarin slechts de Verenigde Staten, de BERLIJN (Reuter) De Oost-Duitse grenspolitie heeft op 1 December de be waking en controle van de grenzen der Oost-Duitse republiek van het Russische leger overgenomen, aldus heeft de Oost- Duitse regering bekendgemaakt. De gewone politie zal toezicht houden op de grenzen met de Westelijke sectoren in Berlijn. Volgens Westelijke functionarissen moet de bekendmaking gezien worden als een formele kennisgeving, dat de regelingen, voorzien in een briefwisseling tussen het Oost-Duitse en het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken als aanvulling op het verdrag van Moskou, in werking zijn getreden. In deze briefwisseling was ook de verwijzing naar speciale maatregelen voor geallieerd militair verkeer opgenomen en verklaard, dat de Russische militaire auto riteiten de controle over het geallieerde militaire verkeer tussen Berlijn en West- Duitsland „voorlopig, tot het sluiten van een overeenkomstige regeling" blijven uit oefenen. De Westelijke geallieerde autori teiten vragen zich nog steeds af wat „voor lopig" betekent en tussen wie een „over eenkomstige regeling" gesloten moet wor den. Het is opgevallen, dat in de bekendma king de zönegrens een „staatsgrens" ge noemd wordt, waardoor volgens waarne mers wellicht extra nadruk gelegd wordt op de verdeling van Duitsland in „twee afzonderlijke staten". Sovjet-Unie, Engeland, Frankrijk en Ca nada zitting hebben, zou op die wijze uit gebreid moeten worden. Krishna Menon zeide, dat er geen ont wapening kan komen zonder een overeen komst tussen de grote mogendheden, en dat iedere overeenkomst, die niet door alle mogendheden wordt aanvaard, „een papie ren beslissing" is. De afgevaardigde van India heeft verder verklaard, dat de Zuid-Oost-Aziatische verdragsorganisatie (ZOAVA) een poging is „om inbreuk te maken op onze souve- reiniteit". De Indische afgevaardigde zei- de dit in een felle aanval op militaire bondgenootschappen. Al deze bondgenoot schappen brandmerkte hij als in strijd met het Handvest van de volkenorganisatie. „Wij worden omsingeld door deze oor logsverdragen en zwaar bewapende lan den", aldus Menon. Hij sprak ook in het bijzonder over het nauwe bondgenootschap tussen communis tisch China en de Sovjet-Unie. Tot nu toe echter heeft India geen reden te denken, dat China's groot oorlogspotentieel „tegen ons zal worden gebruikt". Een van de vraagpunten inzake de ZOAVO is „hoeveel tanden heeft zij gekre gen", aldus Menon. Dit bondgenootschap heeft zich het recht aangemeten alle gebie den binnen een bepaalde straal onder zijn bescherming te nemen. „Niemand heeft het recht uit eigen beweging de bescherming 9» PARIJS (Un. Press) De West-Europese Unie heeft het geschil tussen Duitsland en Frankrijk over de beweerde Duitse over schrijding der bewapeningsgrenzen op een niet nader aangeduide wijze bijgelegd. De overeenkomst zal de zeven ministers van Buitenlandse Zaken der Unie ter goedkeuring toegezonden worden. Deze komen op 14 December te Parijs bijeen. Volgens de woordvoerder houdt de over eenkomst, die bereikt werd na „weder zijdse concessies", in, dat de sterkte van de West-Duitse vlootstrijdkrachten niet de grenzen overschrijdt, die zijn vastgelegd in niet-gepubliceerde bijlagen van de in Oc tober 1954 totstand gekomen verdragen over de West-Duitse herbewapening. De Vrijdag bereikte overeenkomst was een compromis tussen de Duitse en Franse op vattingen. Bijzonderheden ervan konden niet onthuld worden voordat de ministers hun goedkeuring aan de overeenkomst hadden gehecht. van onafhankelijke landen op zich te ne men", zo zeide hij. Ook sprak hij over het verdrag van Bag dad en het Warschause verdrag van Oost- Europese communistische landen. Hij zeide verder, dat India niet de op vatting van de Sovjet-Unie of de Verenig de Staten en hun bondgenoten kan delen, dat atoomwapens kunnen worden gebruikt om aggressie te weerstaan. „Zolang er atoomwapens bestaan, is niet alleen elk be sluit op papier dat zij niet mogen worden gebruikt, waardeloos, maar is het ook één van de ergste vormen van bedrog", aldus Menon. OSLO (Reuter) De Hoge Commissa ris van de UNO voor vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft Zater dag in de universiteit te Oslo, toen hij de Nobelprijs voor de vrede voor 1954 voor zijn organisatie in ontvangst nam gezegd, dat tot dusver de reactie van de regeringen op verzoeken om geld teleurstellend is ge weest. „Wij zijn daarom zeer dankbaar voor de aanmoediging die aan ons bureau is gegeven door toekenning van de Nobel prijs voor de vrede een aanmoediging, die, naar wij hopen, ook van invloed zal zijn op de regeringen". „Tijdens zijn vijfjarig bestaan heeft deze dienst op twee fronten moeten strijden. De strijd aan het eerste front, aldus de heer Van Heuven Goedhart, „de strijd om de re geringen ervan te overtuigen, dat er nog altijd een vluchtelingenprobleem van grote omvang is nadat de internationale vluchte lingenorganisatie gesloten werd, is gewon nen. Maar de strijd op het tweede front, ter verkrijging van de vereiste gelden voor de uitvoering van het vier-jarenplan voor de vluchtelingen, is nog altijd onbeslist". „Echte vrede is", aldus zeide mr. Van Heuven Goedhart, „een toestand, waarin niemand uit welk land ook, in angst of nooddruft heeft. Dit ideaal moet door de mensheid worden nagestreefd, ook al zal het nooit geheel worden verwezenlijkt". De voorzitter van de Nobelcommissie van het Noorse parlement, Jahn, noemde in zijn toespraak het werk voor de vluchte lingen een werk voor de vrede. „Dit werk leert ons, dat de ongelukkige vreemdeling één der onzen is. Wij leren ook mensen begrijpen en aanvoelen buiten onze grenzen en het is op dit fundament, dat een duurzame vrede moet worden ge bouwd". In het concertgebouw van Stockholm werden bovendien vier prijzen voor het jaar 1955 uitgereikt. De vi/fde prijs, die voor de vrede 1955, is nog niet toegekend. Prof. Du Vignaud van de Cornell-uni- versiteit in New York kreeg de Nobelprijs voor scheikunde. Prof. Polykarp Kusch van de Columbia- Universiteit in New York en prof. Willis E. Lamb van de Stanford-Universiteit in Californië kregen de prijs voor natuur kunde. Prof. Hugo Theorell uit Stockholm viel de prijs voor geneeskunde ten deel. Haldor Kiljan Laxnes, de IJslandse schrijver, werd winnaar van de prijs voor letterkunde. Vrijdagmiddag is in Den Haag de eerste moskee in Nederland ingewijd door Sir Muhammad Zufrulla Khan, rechter in het Internationale Gerechtshof. Een moment uit de plechtigheid. Het gezicht gericht naar Mekka en gebogen ter aarde verrichtten de aanwezigen hun gebeden. BONN (ANP). Opnieuw heeft de West- Duitse bondsregering aangekondigd, dat zij niet voornemens is diplomatieke be trekkingen aan te gaan met een der volks- democratiën en dat zij het plan heeft de diplomatieke betrekkingen te verbreken met landen, die tot een erkenning der Oost-Duitse republiek zouden overgaan. Sen foto van het recente bezoek, dat minister Staf aan Canada bracht. In Manitoba ontmoette de minister Nederlandse piloten die daar hun NAVO-oplei- ding krijgen. De minister is hier in gesprek met de sergeants Dames uit Amsterdam (links), Veenstra uit Noordwijk (tweede van rechts) en Hanseier uit Haarlem (rechts). Een dergelijke verklaring heeft de bonds regering reeds afgelegd kort nadat zij had besloten ambassadeurs uit te wisselen met de Sovjet-Unie, doch het optreden van de Oost-Duitse regering heeft haar aan leiding gegeven nogmaals de landen te waarschuwen, die bereid zouden zijn met de „Duitse Democratische Republiek" in betrekking te treden. In politieke kringen in Bonn neemt men aan, dat de waarschu wing op de eerste plaats gericht is aan het adres van India en Egypte, waar onlangs een delegatie van de Oost-Duitse regering onder leiding van minister Rau een offi ciële ontvangst is bereid. Egypte heeft het voornemen in Oost-Duitsland een handels vertegenwoordiging op te richten. De West-Duitse ambassadeurs in India en Egypte nemen deel aan de grote am bassadeursconferentie, die, minister Von Brentano in Bonn heeft bijeengeroepen. De minister heeft ook op deze conferentie verklaard, dat de bondsregering op scherpe wijze denkt te reageren tegen elke erken ning van het Oost-Duitse regiem. De Oost-Duitse regering heeft sedert geruime tijd verklaard, dat zij zich geroe pen voelt te bemiddelen in de ontwikke ling van handelsbetrekkingen tüsen Duits land en China. Premier Grotewohl van Oost-Duitsland is op bezoek in Peking. Ook met de Chinese volksrepubliek zal de bondsregering, zo verklaarde een woord voerder, diplomatieke betrekkingen blijven weigeren. Poolse uitingen, als zou het aanknopen van diplomatieke banden de uitlevering van zevenhonderd nog in Polen gevangen gehouden Duitsers kunnen bevorderen, werden in Bonn gebrandmerkt als een „openlijke afpersing" waarop men niet zou kunnen ingaan. De betrekkingen tot het Oostelijk blok zouden beperkt blijven tot de uitwisseling van ambassadeurs met de Sovjet-Unie. Hierbij is volgens de woordvoerder het herstel van de Duitse eenheid, in het geding. De openingszitting van de Nederlands-Indonesische Ministersconferentie zal heden middag worden gehouden in de De Lairessezaal op het Binnenhof te 's Gravenhage. De zitting vangt aan Zaterdagmiddag om half-vijf. Vrijdag arriveerde de heer Anak Agung op Schiphol, die bij zijn aankomst onder meer zei: „De leden van de Indo nesische delegatie en ik hopen, dat de komende conferentie met Nederland de grond slag zal leggen voor normale betrekkingen tussen Indonesië en Nederland". Heden morgen kwam uit New York minister Luns aan op Schiphol. Ook hij sprak enkele woorden: „Ik heb enige hoop dat de kwestie Nieuw Guinea geruisloos van de agenda van de huidige Algemene Vergadering van de UNO zal verdwijnen door middel van een resolutie, die de Nederlandse principes ten aanzien van deze kwestie niet aantast, de beide partijen bij de komende Nederlands-Indonesische conferentie geen opdracht geeft, het vraagstuk niet op de agenda houdt en daardoor dus voor Nederland aan vaardbaar zal zijn". Op een vraag, of deze resolutie ook voor Indonesië aanvaardbaar zal zijn, antwoordde minister Luns, dat het een realiteit is, dat voor Nederland de kwestie Nieuw Guinea er in de UNO beter voor staat dan vorig jaar, nu ook in de agenda-commissie Indonesië geen tweederde meerderheid heeft kunnen krijgen. „Ik kan me voorstellen, dat het geen Indonesisch belang is in deze kwestie een tweede nederlaag te riskeren", aldus voegde mr. Luns hieraan toe. DJAKARTA (Un. Press) De regering- Harahap die vandaag de onderhandelingen met Nederland begint, is in eigen land in een zwakke positie geraakt. De oppositie tegen de Nederlands-Indonesische onder handelingen doet vermoeden dat de rege ring een zware taak zal hebben om even tuele in Den Haag bereikte overeenkom sten door het parlement te doen goed keuren. Twee van de vier grote partijen in Indo nesië de PNI en de Communisten hebben zich uitgesproken tegen onderhan deling op de huidige basis. De Nahdatul Ulama, regeringspartner, heeft zich reeds enkele dagen geleden van de conferentie gedistancieerd. Het zwaarste weegt bij de oppositie de kwestie-Nieuw Guinea. Vorige regeringen hebben steeds luide de Nederlandse afstand van „West-Irian" geëist. Maar de regering- Harahap heeft verklaard het met een „ge matigde" benadering te zullen proberen. Zij beseft dat de Nederlanders Nieuw Guinea in de Haagse besprekingen niet op zullen geven. Maar de Indonesische dele gatie zal moeten trachten, wat men in Djakarta noemt, „de voet tussen de deur te krijgen". Een der pogingen daartoe zal zijn te streven naar een overeenkomst tot vestiging van lucht- en andere verbindin gen tussen Indonesië en Nieuw Guinea. De delegatie zal er kortom naar moeten stre ven Indonesië's belang bij Nieuw Guinea vast te stellen. Deze houding van het kabinet is aller minst naar de zin van de oppositie, waartoe hoewel hij dat nooit met zoveel woorden heeft gezegd ook president Soekarno ge rekend moet worden. AziatischAfrikaans blok werkt aan resolutie UNO (Un. Press) Naar vandaag te New York uit goed ingelichte bronnen ver nomen wordt, zijn Nederland en Indonesië het „in principe eens geworden" over de vorm van een UNO-resolutie, waardoor de kwestie Westelijk Nieuw Guinea op rus tige wijze in de Algemene Vergadering zou kunnen worden afgehandeld. De besprekingen tussen verscheidene delegaties, waarbij ook de Nederlandse en Indonesische, worden nog voortgezet in de De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff heeft zich bereid verklaard op Donderdag 22 De cember, des namiddags om 3 uur de Vel sense „beschuttende werkplaats voor mln- der-validen" aan de Pres. Krugerstraat te IJmuiden, die sinds enige tijd reeds een aantal minder-validen aan een nieuw be staan poogt to helpen en waartoe de voor malige O.L. school B is verbouwd en op nieuw ingericht, officieel te openen. hoop dat volledige overeenstemming kan worden bereikt voordat de kwestie volgen de week zal worden behandeld in de eerste politieke commissie van de Assemblée. Dit debat zal mogelijk reeds aanstaande Maan dag plaats vinden. Leden van de zeventien landen tellende Aziatisch-Afrikaanse groep, welke groep het meeste geïnteresseerd is in het opstel len van een resolutie over Westelijk Nieuw- Guinea, zullen bijeen komen om indien enigszins mogelijk de resolutie in haar definitieve vorm te gieten. Vanaf het moment, dat Nederland en Indonesië besloten rechtstreekse onderhan delingen te gaan voeren over gemeen schappelijke problemen, is er onder de UNO-leden een algemeen verlangen voel baar geworden om de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea met zo weinig mogelijk ge praat af te voeren. Het heeft er nu alle schijn van, dat deze wens werkelijkheid kan worden en slechts de tekst van de des betreffende resolutie levert nog moeilijk heden. De ontwerp-tekst werd niet onmiddellijk gepubliceerd, maar naar verluidt zouden daar de volgende voorzieningen in getrof fen zijn: 1. een verklaring, dat de Alge mene Vergadering de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea „overwogen" had. Dit zou het minimum zijn waaraan Indonesië tot elke prijs wenste vast te houden; 2. een clausule, waarin nota genomen wordt van de Nederlands-Indonesische onderhande lingen op ministerieel niveau en waarin tevens de hoop tot uitdrukking gebracht wordt, dat deze onderhandelingen tot een goed resultaat zullen leiden; 3. een kennis geving, dat de huidige assemblée de kwes tie niet verder meer in behandeling zal nemen. SRINAGAR (Reuter) Premier Boel ganin, die in gezelschap van eerste partij secretaris Kroesjtsjev een bezoek van twee dagen aan Kasjmir brengt, heeft bij zijn aankomst in het omstreden gebied tussen India en Pakistan gesproken van „dit Noor delijk deel van India". De bewoners van Kasjmir noemde de Sovjet-premier „bu ren" van het Sovjet-volk, daj „van ouds her" handels- en culturele betrekkingen met dat gebied had onderhouden. De verklaring van Boelganin heeft in Ka- ratsji een felle reactie uitgelokt. De Pakis taanse radio verklaarde, dat de Sovjet premier „met alle gebruiken van de diplo matie heeft gebroken". In Srinagar, de hoofdstad van het onder Indische invloed staande deel van Kasjmir, waren opschriften te lezen als „Welkom in het land van Nehroe" (Nehroe stamt uit een Kasjmiri-familie red. A.N.P.) en „Welkom, strijders voor de wereldvrede". Een opschrift luidde „Groeten van de bond van laag-betaalden". Groepen Kasjmiri bliezen op schelpen, sloegen op trommels en dansten terwijl de Sovjet-leiders pas seerden. In de nauwe straten van de stad waren vijfentwintigduizend mensen op de been. Een hoogtepunt vormde een „schouw" van vijftig boten op de rivier de Jhelum, langs het regeringsgebouw, waar de lunch gebruikt werd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Comtesse Diane: Hoe belachelijk de mode ook is, het is belachelijker haar te trot seren dan haar te weerstaan. 4e verantwoording D. A. K. O. 5,—; E. B. 1,—; M. S. 1,—; D. R. ƒ2,50; N. R. ƒ100,—; 3 Boefjes uit Santpoort ƒ1,—; A. v. d. V. ƒ2,50; T. W. 2,50; Mej. N. N. ƒ1,Wollywat ƒ2,50; Mevr. v. d. E. ƒ1,—; Dames S. ƒ1,—; T. B. 2,50; C. B. H. ƒ10,—; T. V. ƒ1,50; H. K. 2,50; A. K. 5,—; N. N. 20,—; G. H. 2,—; A. ch. J.—A. ƒ5,—; Wed. Mr. G. W. C. P.— d. V. 10,—; M. B.-C. de la S. 10,—; S. K. v. E.—W. ƒ5,—; F. E. P. ƒ5,—; A. H. v H. d V. 5,—; Fam. H. 5,—; J. C. v. B. 5,—; H M. G.—J ƒ5,—; Dr. S. E. en M. E.—D. ƒ5,—; Mevr M. E. J. W. ƒ5,—; Mevr. C. E. de V ƒ5,—; J. H. M. ƒ5,—; E. M. B.—P. ƒ3,—; J. W. ƒ2,50; L. K. ƒ2,50; G. C. N. ƒ2,50; H. F ƒ2,50; S. B. ƒ2,50; Mevr. M. H. A. v. S. ƒ2,50; A. C. V.—A. ƒ2,50; 't Hand werkfonds ƒ2,50; Th. W. ƒ2,—; C. J. L. M. ƒ1,—; Wollana ƒ25,—; J. V. S. ƒ25,—; H. R. 25,— J. en E. W. K. ƒ25,— H. J. M. B. ƒ25,—; Mr. C. M. J. d. J. ƒ25,— G. M. Z.— v. Z. 25.—: v. H. 25,—; J. en D. V. 20,—; J. W. D. ƒ15,— J. C. S. ƒ10,—; K. ƒ10,—; Mej. A. M. S. ƒ10,—; Mevr. M. V.—K. ƒ10,—; N. N. 10,—; J. N. v. d. L. 10,—; Dr. C. S 10,-. Dagtotaal ƒ570,50. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van ƒ2785,16. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Rijksstraat weg 2, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Door het Comité ontvangen: Gebr. H. F. K. N.V. ƒ10,—; S. F. v. D. K. ƒ25,— H. W. N.V. ƒ50,—; „B" ƒ100,—; H. P. 25,-. WILLEMSTAD (ANP) Uit betrouw bare onofficiële bron wordt vernomen, dat op Aruba een tiental personen zijn gear resteerd wegens handel in blanke slavin nen. Het vermoeden bestaat, dat de Aru baanse politie een internationale organisa tie op het spoor is, die vrouwen onder valse voorwendsels naar Aruba heeft ge lokt. Het K.N.M.I. deelt mede: Zachtere oceaanlucht drong via midden- en Zuid- Engeland het vasteland van Europa bin nen, hetgeen in ons land aanleiding gaf tot een stijging van de temperatuur en over_ vloedige regen. Op Terschelling werd in 24 uur tijds 21 en in Leeuwarden 23 mm regen afgetapt. Na het passeren van de regenzones kwamen in onze omgeving van morgen enkele opklaringen voor. maar een lagedrukgebied, dat van Schotland in de richting van de Duitse Bocht trekt, zal aanvankelijk nog enkele plaatselijke buien veroorzaken. Op de oceaan is een zeer actieve depressie tot ontwikkeling geko men, die in Oost-Noord-Oostelijke richting koerst. Onder invloed van deze depressie zal het waarschijnlijk morgen later op de dag in ons land opnieuw gaan regenen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 1 M - Ui 5 •o G toestand c Cl - i 2 Helsinki sneeuw zzo -11 0,1 Stockholm onbewolkt ZW -11 0 Oslo onbewolkt windstil -15 0 Kopenhagen geheel bew. ZW 0 0 Aberdeen regen O 2 23 Dublin licht bew. WZW 6 Londen half bew. w 7 0,5 Amsterdam regen WZW 10 16 Brussel regen ZW 8 7 Parijs regen ZW 9 2 Bordeaux geheel bew. ZZO 5 0 Grenoble mist ONO -2 0 Nice half bew. NW 8 0 Berlijn sneeuw ozo 1 10 Frankfort geheel bew. ZW 4 1 M ünchen zwaar bew. WZW 3 0 Zürich nevel windstil 0 0 Genève nevel W -1 0 Locarno zwaar bew. windstil 2 0 Wenen nevel ZZW 4 1 Innsbruck nevel WNW -0 0 Den Helder geheel bew. harde W 9 14 Ypenburg geheel bew. kr. WZW 10 10 Vlissingen geheel bew. kr. WZW 9 5 Eelde lichte regen kr. WZW 9 17 De Bilt geheel bew. vr. kr. ZW 8 10 Twente lichte regen kr. ZZW 7 11 Eindhoven lichte regen h. WZW 8 5 VI. Z.-Limb. lichte regen kr. ZW 7 5 Neerslag laatste 24 uur. OOOOOOXXXCOOOCOÜCOOOCCOOXJOCCOOOOOOCXXOOOSOCCCOCXXX ONBESTENDIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk plaatselijk enkele buien maar ook opklaringen. Later weer zwaar bewolkt met van het Westen uit regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde naar Zuid-West tot Zuid krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur. 11 December Zon op 8.39 uur, onder 16.31 uur. Maan op 5.57 uur, onder 14.37 uur. 12 December Zon op 8.40 uur, onder 16.30 uur. Maan op 7.01 uur, onder 15.12 uur. Maanstanden 14 Dec. 8.07 uur: Nieuwe maan 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water In IJmuiden Zondag 11 December Hoog water: 1.38 en 13.59 uur. Laag water: 9.36 en 21.49 uur. Maandag 12 December Hoog water: 2.25 en 14.40 uur. Laag water: 10.25 en 22.34 uur. oooooooooooxx)OO^..^OOI.COOOCXXJOOCO

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1