Met de kerstdagen is zij eenzaam en verlaten Kerstverlichting wordt Vrijdag door burgemeester ontstoken Afdeling Haarlem opgericht van de Vereniging A.V.O. Kort en bondig Sprookjestuin in Haarlem-Noord Amsterdammer tot zes maanden veroordeeld Mr. J. Rutgers overleden 11 Wegens bedreiging met zware mishandeling Leden van Haarlems gemeentepersoneel Turbinetankschip „Khasiel- la" te water gelaten Steekvlam wondde twee Hoogovens-arbeiders Mr. P. A. van der Drift Statistiek van bromfiets ongelukken Onderzoek naar oorzaak Amsterdamse pakhuisbrand Garantiewet oud-K.N.I.L.-militairen Franse piloten kondigen symphatiestaking aan Oud-secretaris van De Vrijheidsbond Dalende koersbeweging in Wall Street Vandalisme in Montreal Agenda voor Haarlem Von Brentano in Februari naar Verenigde Staten NAVO wil radar-systeem in Europa Record in Antwerpse haven Scheepvaart DINSDAG 13 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het bestuur van de Generaal Cronjé- straatvereniging in Haarlem-Noord, dat dit jaar voor de negentiende maal een kerst versiering zal aanbrengen, is er in geslaagd deze keer het project zelfs voor vrijwel alle leden van de vereniging geheim te houden. Wel wist natuurlijk iedereen, dat er in het julianapark iets ging gebeuren, maar een ?root zeil hield tot nu toe de versiering 'oor nieuwsgierige ogen verborgen. Achter dat zeil is men echter reeds geruime tijd bezig met het aanleggen van een sprook jestuin naar het ontwerp van de heer D. H. Uortpnsius, die de Generaal Cronjéstraat- vereniging overigens al voor de tiende keer bijstaat met zijn adviezen over verlichtin gen. In het Julianapark komt dus een sprook jestuin compleet met een groot kasteel, ka bouters, hertjes, een vijvertje, een brug, paddestoelen en bloemen. Het geheel heeft een oppervlakte van vijfhonderd vierkante meter en zal aan de zijde van de Schoter- weg worden afgeschermd door een dubbele haag van ruim tweehonderd kerstbomen, 's Avonds zal de sprookjestuin in licht gezet worden door een groot aantal verdekt op gestelde schijnwerpers en bovendien door ultra-violette lichtbuizen, die tezamen niet minder dan vijfendertig kilowatt zullen verbruiken. De sprookjestuin zal enigszins overdekt werden, omdat men in de Decembermaand uiteraard rekening moet houden met regen en sneeuw en vooral dit laatste zou het gehele effect van de tuin verloren doen gaan omdat de kleurige lampen dan uit sluitend tegen de witte bomen en struiken zouden schijnen. Het bestuur van de Gen. Cronjéstraat- vereniging deelde ons overigens mede, dat dit de eerste keer is in Nederland, dat een dergelijke sprookjestuin in de openlucht wordt ingericht. Bogen en klokken Overigens is men met deze tuin nog niet aan het einde van de verlichting, want evenals vorige jaren zal de gehele Cronjé- straat weer met ongeveer 7000 lampjes opgesmukt worden. Over de midden weg zullen 67 grote bogen gespannen wor den met gele lampjes, die bij de stoeprand zullen overgaan in rijen rode lichtjes naar de gevels. Bovendien zullen aan elke boog twee kerstklokken komen te hangen. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft zich evenals vorige jaren, ook nu weer bereid verklaard om de verlichting te ontsteken en dit zal dan ge schieden op Vrijdag 16 December des avonds om 8 uur ten huize van de secreta ris van de vereniging, de heer J. A. van der Berg, Julianapark 30. De feestverlichting zal tot en met 1 Januari elke avond tot 11 uur blijven branden, waarbij natuurlijk de gewone straatverlichting overbodig is geworden. Bovendien heeft men de ge meente bereid gevonden om de lampen op de Schoterweg af te schermen, omdat an ders een groot gedeelte van het effect van de sprookjestuin verloren zou gaan. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een dertigjarige los werkman uit Amsterdam veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek, we gens bedreiging met zware mishandeling. In de avond van 20 September waren enkele Amsterdammers per gehuurde auto naar de Houthaven te Zaandam getrokken. P. M. stuurde en volgens zijn verklaring wist hij het doel van de reis niet. Wel was hem een bedrag van f 12.50 beloofd. Tij dens de behandeling van de zaak deelde hij mee, dat zijn vrienden op een coaster in de haven zijn gegaan en dat zij een pak hebben gehaald, dat in de auto werd ge legd. Later is de Amsterdammer gebleken, dat het pak gesmokkelde sigaretten be vatte. Bij de terugtocht stond op de hoek van de Provincialeweg te Zaandam een agent van politie en verdachte vertelde niet gezien te hebben, dat deze een stop teken had gegeven; ook verklaarde hij, dat hij de agent gemakkelijk kon passe- sen. De agent deelde als getuige mee een stopteken te hebben gegeven en dat hij op zij moest springen,anders zou hij aangereden zijn. Een achtervolging is ingesteld en ver dachte is bij de Hembrug aangehouden. De officier van justitie achtte veertien dagen geleden poging tot zware mishan deling bewezen en eiste een gevangenis straf van tien maanden met aftrek van voorarrest. Met pensioen Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zullen met ingang van 1 Januari 1956 de dienst der gemeente Haar lem verlaten: de heren T. van Baraeveld, technisch hoofdambtenaar voor bijzondere diensten bij Openbare Werken; P. Zwarts, tweede straatmaker bij Openbare Werken; Tj. Braaksma, bewaarder Hogere Burger school A met 5-jarige cursus; C. van Accooy, B. J. van Proosdij. W. A. Wanrooij, technisch ambtenaar Gem. Energiebedrijf, H. H. v. d. Horst, hoofdmeterhersteller, H. Aarts, hoofd monteur, W. van Zuthem, fitter, J. van dei- Boom, techn. ambtenaar le kl., C. van Bil- derbeek, voorman-monteur, J. H. G. Ver steeg, stoker, allen werkzaam bij het ge meentelijk Energiebedrijf; W. van Egmond, tuinman, J. Jansen, steenhouwer, L. de Nijs, tuinman, G. Wesselman, hovenier-A, allen bij de dienst van de Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen. Met ingang van 16 Januari de heer J. H. Scherpenhuijzen, technisch hoofdambtenaar bij het bedrijf voor Openbare Werken. Met ingang van 1 Februari de heer W. Meilof, technisch hoofdambtenaar le klasse bij het beclrijf voor Openbare Werken en met ingang van 1 Maart de heer A. C. San- dijck, administratief ambtenaar A 2e klasse bij het Gemeente Archief. Van de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam is bet 18.265 ton metende turbinetankschip ..Khasiella" te water gelaten. De „Khasiella" is bij de N.D.S.M. gebouwd in opdracht van de N.V. Petro leum Maatschappij „La Corona" te 's-Gra- venhage en zal worden toegevoegd aan de onder Nederlandse vlag varende vloot van «e Koninklijke Shell Groep. Dat het werk van de winkeliers in Haar lem-Noord ook door de Stichting Haarlems Bloei gewaardeerd wordt, blijkt overigens wel uit het feit, dat de Stichting het initia tief heeft genomen om op het Frans Hals plein evenals op de Grote Markt door de gemeente een grote kerstboom te laten plaatsen. De Schoterwegvereniging zal de versiering van de boom op het Frans Hals plein bestaande uit gekleurde schuim rubber kerstklokken en sterren voor haar rekening nemen en voorts heeft deze vereniging voor het eerst in haar bestaan van Rijkswaterstaat toestemming gekregen om een slingerversiering over de gehele breedte van het eerste gedeelte van deze straat aan te brengen. In de loop van de volgende week denkt men met deze ver lichting klaar te zijn, waarna dit gedeelte van Haai-lem-Noord een gesloten verlicht geheel zal worden. Het zal er druk worden, daar is het per slot van rekening toch om begonnen. Want de winkeliers uit de Cron- jéstraat hebben zestienduizend gulden voor deze versiering uitgetrokken. In het omzetstation I van de Hoogovens is gisteren door onbekende oorzaak sluiting ontstaan. Er vonkte een steekvlam op, die twee arbeiders raakte; de 56-jarige J. B. uit Beverwijk kwam er met brandwonden aan het gelaat af, maar L. B. S„ zijn 28- jarige collega uit Groningen was er ern stiger aan toe; ook door brandwonden aan het gezicht. Beiden moesten in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk worden op genomen. Voor zover is na te gaan hebben beide electriciens geen enkele fout ge- Aan m.r. P. A. van der Drift is mot in gang van 1 Januari 1956 eervol ontslag verleend' als lid, tevens voorzitter, van de Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting, onder dankbetuiging voor de bewezen dien sten. Als opvolger van de heer Van der Drift is als lid, tevens voorzitter van de Voor lopige Raad voor de Volkshuisvesting be noemd mr. H. W. Bloemers, burgemeester van Deventer. Tevens is de heer Van der Drift ontslag verleend als lid-deskundige van de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, eveneens onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. In een Maandag op het bureau van de UW aan de Grote Houtstraat gehouden bijeenkomst is besloten tot het oprichten van een afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging AVO (sociale zorg voor minder-validen)een voorlopig be stuur is geïnstalleerd en op een volgende vergadering zal het definitieve bestuur worden samengesteld. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers leidde de bijeenkomst, die bijgewoond werd door vele leden van het comité van aanbe veling. Hij zette het doel van de vereniging uiteen en merkte op, dat zij goed werk verricht voor velen. Aan het geestelijk en lichamelijk welzijn wordt aandacht besteed. Er woonden in Haarlem reeds leden van de AVO, maar er bestond geen afdeling, om dat de werkzaamheden op andere wijze werden geregeld. Vervolgens stelde mr. Cremers voor het voorlopig bestuur als volgt samen te stellen: de heer G. J. Kou- wenaar, voorzitter, mevrouw M. D. Eick- holzDe Wijs, secretaresse, de heren mr. J. K. Schwarts, penningmeester, ir. E. R. Deves, W. Hazevoet, G. P. J. vain Alkemade, mr. W. Glastra en J. Mumnik. Nadat de vergadering haar goedkeuring had gehecht aan deze samenstelling voerde de heer W. A. Klaver namens het hoofdbe stuur van de AVO het woord. Hij herinner de er aan, d'at er in Haarlem reeds veel ge daan is voor de minder-validen. De om standigheden zijn inmiddels gewijzigd en er is red'en om over te gaan tot de stichting van een afdeling Haarlem en omgeving. Er dient voor elke minder-valide een plaats in de maatschappij te zijn. Alle minder- validen zijn niet bekend, omdat velen thuis blijven en daar verzorgd worden. Met de wens, dat de afdeling Haarlem zegenrijk werk zal verrichten, besloot de heer Klaver zijn toespraak. De heer Kouwenaar, die voorzitter is van het voorlopig bestuur, bracht dank aan de burgemeester, die bereid is geweest de lei ding van de vergadering op zich te nemen en aan de leden van het comité van aanbe veling, die door hun naam te geven morele steun hebben verleend. Het hoofdbestuur van de AVO heeft gemeend, dat er in Haarlem een afdeling behoorde te werken en heeft zijn sanctie verleend. In de afge lopen periode is onder leiding van de heer E. P. Schuyt veel werk verricht voor de minder-validen en thans zal met hem wor den samengewerkt; zijn stichting zal een bepaalde groep voor haar rekening nemen. Ook herinnerde de heer Kouwenaar er aan, dat Sociale Zaken, de kruisverenigingen en de ANIB (Algemene Nederlandse Invali- denbond) in het verleden goed werk heb ben verricht. Het aantal minder-validen in Nederland wordt op 200.000 geschat; aan genomen kan worden, dat er in Haarlem en omgeving drie tot vierduizend wonen. Er is Blijkens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in 1954 164 bromfietsen bij verkeersongevallen met dodelijke afloop betrokken geweest, tegen 141 in 1953 en 41 in 1950. Het totale aantal bij verkeersongevallen betrokken brom fietsen was: 1954: 10.859; 1953: 7646; 1950: 1772. Per duizend bromfietsen op 1 Augus tus van elk dezer jaren is dit 28,9, 27 en 32.1. In het eerste halfjaar 1955 vonden 80 bromfietsbestuurders bij verkeersongeval len de dood, in het eerste halfjaar 1954 41, in het gehele jaar 1954 148, in 1953 126, in 1950 36. Ernstig gewond werden: eerste halfjaar 1955 1146, het gehele jaar 1954 2194, 1953 1514. Het aantal bromfietsbe stuurders, dat bij verkeersongevallen in 1954 werd gedood, is naar leeftijd als volgt in te delen: jonger dan 15 jaar: 1, 15-18 jaar: 3, 19-24 jaar 8; 25-29 jaar 4; 30-39 jaar 28; 40-49 jaar: 25, 50-59 jaar: 37; 60-69 jaar: 33; 70 jaar en ouder 9. Omtrent de oorzaak van de grote pak huisbrand aan de Gelderschekade 99 te Amsterdam, is komen vast te staan, dat een 39-jarige collega van de handelaar in rubberafval en autobanden Vrijdagavond in de opslagplaats van deze handelaar in het pakhuis binnen was gegaan, terwijl deze in een bioscoop zat. Hij had hiertoe de stilzwijgende toestemming van de han delaar. die hem enige tijd geleden een sleu tel van het pand had gegeven. Deze 39-jarige Amsterdammer werd tij dens de brand uiterst nerveus aangetroffen en verhoord. Het bleek, dat hij de deur uit was gerend, toen de steekvlam die naar men aanneemt de brand veroorzaakte omhoog schoot. Hij heeft een verklaring tegenover de recherche afgelegd, die daar na mededeelde de indruk te hebben, dat de man volkomen te goeder trouw is. De man wilde wat oude fietsbanden stuk- snijden, waarin hij handelt. Om zijn messen te slijpen ging hij naar het pakhuis van zyn collega, waar een electrisclie messen slijper aanwezig was. Hij zelf gelooft, dat by het aanzetten van de machine ergens kortsluiting in de electrisclie leidingen is ontstaan. Hoe echter deze kortsluiting de explosie heeft kunnen veroorzaken, is de recherche tot dusverre niet bekend. dus werk aan de winkel. Spreker rekende voorts op de financiële steun. Vol ver trouwen kan de afdeling de toekomst tege moet gaan en de heer Kouwenaar hoopte, dat met sympathie van de burgerij veel ge daan zal worden voor de minder-validen. Een commissie uit de Tweede Kamer heeft met de ministers Van de Kieft en Luns overleg gepleegd over het wetsont werp tot wijziging van de Garantiewet Militairen KNIL. Dit overleg had betrekking op de terug keer naar Nederland van die militairen, die destijds niet naar Nederland zijn overge bracht en die daarop overigens ook geen recht hadden, maar die door de ontwikke ling van de politieke en rechtssituatie in Indonesië zijn blootgesteld aan représailles, welke verband houden met de destijds door hen uitgeoefende militaire functies. De commissie was van oordeel, dat aan deze militairen eenzelfde garantie dient te wor den gegeven als aan burgers. De garantie- wet-commissie kan namelijk bepalen dat die burgers, die niet langer in Indonesië kunnen blijven op grond van veiligheids overwegingen, vrije overtocht naar Neder land krijgen, wanneer er een verband aan wezig is tussen dit niet kunnen blijven en de vroegere functie van betrokkene vóór de souvereiniteitsoverdracht. Minister Luns heeft toegezegd, deze zaak aan een nader onderzoek te zullen onder werpen. Voorshands meende hij, dat in de hier bedoelde gevallen door een renteloos voorschot hetzelfde als het gevraagde kan worden bereikt. PARIJS (Reuter) De vakvereniging van de Franse piloten heeft opgeroepen tot een staking van 24 uur, ingaande 18 De cember te middernacht. Vliegtuigen, die zich in de lucht bevinden, zullen hun vlucht voortzetten. De staking is een sympathie actie met de drieduizend man van het grondpersoneel, dat sinds 10 November staakt. Het grondpersoneel is niet ingegaan op het jongste aanbod van de regering. De stakers wensen een algemene loonsverho ging van tienduizend francs. Een deel van de technici van het grond personeel op de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget heeft Zaterdag, gehoor gevend aan een besluit van hun vakbond, het werk hervat. Ratten Het vliegveld Orly, dat al een maand lang bijna verlaten is, wemelt van ratten, die zich te goed doen aan de voorraden ham en chocolade en hun tanden scherpen op de bedieningskabels van de vliegtuigen. Tien tallen brandweerlieden en beroepsratten vangers bestrijden de plaag. De ratten zijn van hun oorspronkelijke woonplaatsen ver dreven door graafwerkzaamheden aan een nieuwe weg in de buurt. Vrijdag is een mecanicien aangevallen door een rat van een halve meter lengte die een gewicht had van ruim zes pond. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE cococxoccococccocccoooocxa: Mr. J. Rutgers, oud-secretaris van de vroegere liberale staatspartij De Vrijheids bond, is in de afgelopen nacht in Den Haag overleden. Hij werd op 21 November 1890 geboren, studeerde rechtswetenschap aan de universiteit te Utrecht en was ongeveer acht jaar in het toenmalige Nederlandsch Indië bij de rechterlijke macht werkzaam. Na zijn repatriëring vestigde hij zich als advocaat en procureur te Amsterdam. Hij werd raadslid en in 1928 wethouder. In 1930 werd hij secretaris van het hoofd bestuur van de Vrijheidsbond. In April 1943 is de heer Rutgers als lid van het Politiek Convent, waarin hij voor de Liberale Staatspartij zitting had, door de bezetter gevangen genomen. Tot het einde van de oorlog heeft hij in het con centratiekamp Oraniënburg vertoefd. Be gin 1946 werd de heer Rutgers secretaris van de toenmalige Partij van de Vrijheid. NEW YORK (Reuter). Maandag daal den aanvankelijk over het algemeen de aandelenkoersen op de New Yorkse effec tenbeurs. In sommige gevallen bedroegen de koersverliezen omstreeks drie punten. Men schreef deze koersdaling toe aan het bericht, dat president Eisenhower op aan raden van zijn doktoren wat kalmer aan zou moeten doen. Makelaars wezen er op. dat de noteringen op de markt op het ogenblik bijna recordhoogte punten heb ben bereikt en dat, afgezien van het be richt over de gezondheidstoestand van de president, een koersdaling om deze tijd van het jaar niet onverwacht komt. De koersdaling omvatte onder meer staalwaarden, automobielaandelen, rubber aandelen, vliegtuigaandelen, chemische fondsen, spoorwegaandelen, olieaandelen en aandelen van luchtvaartmaatschap pijen en van maatschappijen van openbaar nut. Meer dan tweehonderd openbare vervoermiddeleti beschadigd MONTREAL (Reuter) Duizenden jongelui hebben te Montreal in Canada ge protesteerd tegen de verhoging van de ta rieven van tram en bus. Er werden 172 trams en 64 bussen beschadigd en de po litie had handen vol werk. Een politiejeep, die even onbeheerd stond moest het ook ontgelden. Er werden honderdvijftig ar restaties verricht. Veertig personen liepen verwondingen op. Electrische bovenlei dingen werden neergehaald. Duizenden reizigers moesten maar zien hoe zij de nacht bij twaalf graden vorst doorbrach ten. Trams en bussen, met ingeslagen rui ten en koplampen en met lege banden, werden onder politiegeleide naar de re mises gebracht. Een politieman zei: „Het is alsof de hele stad gek geworden is". Zaterdagochtend probeerde een groepje mannen en jongens de betogingen van de vorige avond te doen herleven door van drie trams de ruiten in te slaan. De politie herstelde de orde echter spoedig. De scha de wordt op honderdduizend dollar geschat. DINSDAG 13 DECEMBER Studio: „Een grote liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar." 7 en 9.15 uur Cinema Palace: „Johnny knapt het op", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zeven be ruchte ruiters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The bridges of Toko-Ri", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20.15 uur, Optreden van Nicole Louvier en het litte rair Cabaret. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit vijfde voordracht in de muziekcursus gegeven door Paul Chr. van Westering. Gebouw „Sint Bavo": 20 uur, Lezing met lichtbeelden en muzikale illustra ties over Corsica door Henk du Mee Jr. WOENSDAG 14 DECEMBER Studio: „Een grote liefde", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik was een Amerikaanse spionne", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „El Alamein", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Koninklijke Reis", 10, 11.30, 2 uur en „J&hnny knapt het op", 18 jaar, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Robin Hooó", alle leeft., 2.30 uur en „Zeven beruchte rui ters", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The bridges of Toko-Ri", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, „Ballet der Lage Landen", o. 1. v. Mascha ter Weeme. Kloppersingelkerk: 20 uur: Bij zondere samenkomst onder auspiciën van Herv. Kerk, Geref. Kerk en Leger des Heils. Gebouw „Cultura": 20 uur, Ned. Ver. van Spirt. „Harmonda". Experimenten. Gebouw „Sint Bavo": 20 uur, Lezing met lichtbeelden en muzikale illustraties over Corsica door Henk du Mee Jr. Frans Halsmuseum: 20 uur: Muziekavond door het echtpaar Hes- merg. Onder auspiciën van het Inst. voor Arb.ontwk. Zij zit alleen, alleen met haar gedachten, die uit gaan naar vroegere perio den in haar leven, toen al les nog goed was, toen zij nog gezelligheid om haar heen had, de warmte van een gezin, een man die om haar gaf, haar lief en leed deelde. Maar dat is nu alle maal voorbij, het is nu stil in huis, zij zit alleen. In 1920 was zij getrouwd en na enige jaren waren ei drie kinderen geboren. Hef was een degelijk gezin, man en vrouw waren nette oppassende mensen, die het goed hadden en alles in het werk stelden om twee dochters en een zoon op te voeden tot flinke mensen in de maatschappij. Dit is gelukt en tussen 1945 en 1947 zijn alle drie de kin deren getrouwd; zij hebben nu zelf hun gezinnen. Toen de kinderen het ouderlijk huis hadden vei- laten en man en vrouw een wat rustiger en zorgelozer tijd tegemoet schenen te gaan, kon de man deze weelde niet verdragen en hij werd zijn vrouw on trouw. Hij leerde een an dere kennen en verliet zijn wettige vrouw. Na echt scheiding hertrouwde hij met zijn vriendin en sinds dien bekommert hij zich niet meer om de vrouw, met wie hij zo vele jaren gehuwd was geweest en met wie hij drie kinderen had groot gebracht. Sedert enkele jaren voor ziet deze vrouw nu als werkster gedeeltelijk in eigen onderhoud. Verder krijgt zij van haar kinde ren zo af en toe iets toege stopt, maar dezen kunnen hun moeder niet zoveel toesturen, dat zij onbe kommerd in haar levens onderhoud kan voorzien. Het had zo anders kun nen zijn; nu zij zestig jaar oud is, moet zij uit werken gaan en hulp van haar kin deren aanvaarden. Dat is een grote terugval. Toch heeft zij zich voorgenomen om zolang het maar enigs zins mogelijk is, zichzelf te redden. Woonden haar kinderen maar wat dichter in de buurt, dan konden zij elkaar nog eens wat vaker zien. Maar ook dat gaal niet, zij wonen te ver weg. Zij zit alleen, steeds al leen, nu en met de Kerst dagen. Wanneer het dan in andere gezinnen feest is, zal zij des te sterker terug denken aan het verleden, toen ook zij deel kon ne men aan een dergelijke feestvreugde in een blij en hecht gezin. Hier zou een zending uit de reeds door vele Haar lemmers bijeengebrachte gelden voor de Stille Ar men stellig op haar plaats zijn. Maar, deze vrouw is een uit velen. Om de grote schare Haarlejnse Stille Armen met Kerstmis weer wat vreugde te bezor gen, is veel geld nodig. Dat kan er komen, als ook u een gift over hebt voor het Haarlemse comité voor de Stille Ai-men. BONN (Reuter) De West-Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, zal in Februari, als gast van de Amerikaanse regering, een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Bondskanse lier Adenauer is van plan in de voorzomer een reis naar de Verenigde Staten te ma ken, doch niet eerder, aldus hebben func tionarissen van het ministerie van buiten landse zaken in Bonn bekend gemaakt. Zij verklaarden dit in commentaar op een be richt van het Hamburgse blad „Die Welt" volgens hetwelk Adenauer in Februari een bezoek aan Washington brengen zou. Von Brentano zal kort na premier Eden van Groot-Brittannië naar Washington reizen. Eden zal eind Januari, vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, met president Eisenhower be sprekingen voeren over het toekomstige Westelijke beleid, na de mislukte minister conferentie te Genève. Op 4, 5 en 6 Februari brengt premier Segni van Italië een staatsbezoek aan West-Duitsland. PARIJS (United Press) Uit gezag hebbende bron te Parijs is vernomen dat de militaire commissie van de NAVO te Parijs Maandag heeft voorgesteld om in Europa een radar-waarschuwingssysteem in te richten met het oog op eventuele luchtaan vallen met kern- of andere wapens. Het voorstel is een onderdeel van een plan dat.de shape (Supreme Headquarters Allied Powers in Europe) de coördinatie van Europa's luchtverdediging toever trouwt. Wanneer het plan door de raad van NAVO-ministers is aanvaard, zal de Shape in alle opzichten verantwoordelijkheid krij gen voor de toekomstige coördinatie in de luchtverdediging, waardoor de nationale verantwoordelijkheid van de bij de NAVO aangesloten landen worden beknot. Het is mogelijk dat sommige landen zullen aarze len, maar men meent toch dat tenslotte overeenstemming zal worden bereikt met het oog op de veiligheid. Er bestaan thans namelijk nog open plekken in het luchtver dedigingssysteem. ANTWERPEN, (United Press) Vol gens statistieken van de scheepvaartbe drijvigheid in de Antwerpse haven, zijn in de eerste elf maanden van het jaar 1955 12.474 zeeschepen met in het totaal meer dan dertig millioen bruto-ton de haven binnengelopen. Dit is een nieuw record en een vermeerdering van bijna twee millioen ton en van 947 schepen in vergelijking met dezelfde periode van het jaar 1954. Men verwacht dat het eindtotaal van het binnengelopen aantal schepen voor het ge hele jaar om en bij de 13.500 zal bedragen met een tonnenmaat van ongeveer 34 mil lioen. Agamemnon, 12 Rotterdam. Almdijk, 12 Havana. Amerkerk, 10 v. Aden n. Suez. Albireo, 13 te Antwerpen. Alwaki, 13 te Madras. Annenkerk, 13 te Kaapstad. Appingedijk, 12 v. Willemstad n. Rio de Janero Askepot," 11 v. Quebec n. Lissabon. Aardijk, 12 Hamburg. Aldabi, pass: 12 Fernando Noronha n. Antw. Alkaid, 12 Bahia Blar.ca. Adrian. 12 te Amsterdam. Aigenib. 12 te Holtenau. Alnati. 12 Bremen. Arendsdijk, pass. 12 Vlissingen n. New York. Ariadne, pass. 12 Terschelling n. Amsterdam. Alderamin, 12 v. Suez n. Adne. Borneo, 10 v. Valencia n. Halifax. Britsum, 11 v. Amsterdam n. St. Maria. Bantam, pass. 12 Koa n. Cochin. Barito, 12 rede Kaimana. Bontekoe, 12 Surabaja. Breda, 11 Hamburg. Baarn, pass. 12 Flores n. Antwerpen. Blommersdijk, 12 te New York. Blilar, 12 v. Marseille n. Barcelona. Camerounkust, 11 v. Dakar n. Le Havre. Castor (KNSM), 11 Pto Plata. Caltex Utrecht, pass 12 Algiers n. Rotterdam. Clavella, 12 te Beira. Cleodora, 12 te Balikpapan. Caltex Leiden, 14 Rotterdam verwacht. Ceronia, 12 175 m. O. Ceylon. Cradle of Liberty, 14 Philadelphia verw. Celebes, 13 te Port Said. Cinulia, 12 te Rotterdam. Cistula, 13 v. Suez n. Aden. Dorestad, 10 Curacao. Delfland, pass. 12 St. Vincent n. Las Palmas. Eemland, 11 Amsterdam. .Eendracht, 12 Constanza. Enggano, 13 te Tj. Pr-iok. Erinna, 12 v. Balikpapan n. Singapore. Esso Den Haag, pass. 12 Gibraltar n. Rastanura Elizabeth B, 12 te Bombay. Friesland (SSM), 12 Rotterdam Friesland (KRL), pass 12 Malta n. Port Said. Groote Beer, 10 v. Tj. Priok n. Aden. Garoet, 10 v. Calcutta n. Belawan. Gsbonkust, pass. 12 Kp. Finisterre n. Dakar. Gooiland. 13 te Buenos Aires. Hathor, 11 Rotterdam. Heelsum, 12 Le Havre. Hauler wijk, 11 Amsterdam. Hilversum, 12 200 m. ZO. Kreta. Hector, 12 Palermo. Helicon, 12 Baltimore. Hoogkerk, 12 v. Ksinkang n. Takubar. Hydra, 10 v. Pto Ordaz n. Port of Spain. Heemskerk, 13 v. Singapore n. Bangkok. Ilios, 11 v. Amsterdam n. Gothenburg. Jason, 12 te Baltimore. Korenia, 11 v. Port Said n. Las Palmas. Kieldrecht, 10 v. Aden n. Port Said. Korenia, pass. 12 Alexandrië n. Las Palmas. Karossa, 12 v. Singapore te Belawan verw. Kertosono, 12 Portland. Kara, 12 te Halifax. Kabylia, 12 Rouen. Kota Inten, pass. 12 Guardafui n. Port Soedan. Kalydon, 12 te Rotterdam. Kenia, pass. 12 Kp. Guardafui n. Rotterdam. Kopionella, 13 te Curagao. Korovina, 12 te Rotterdam. Kota Agoeng, 12 te Rotterdam. Leopoldskerk, 11 v. Rotterdam n. Antwerpen. Lekhaven, 13 te Rio de Janeiro. Lombok, 12 te Napels. Maasdam, 11 v. Cobh n. Halifax. Madoera, 12 v. Port Said n. Nederland. Marisa, 12 Curagao. Malea, 10 v. Brisbane n. Singapore. Maas. 12 Beyrouth. Mapia, 12 v. Panarukan te Banjuwangi. Maasland, 12 200 m. N. Finisterre. Maureen, pass. 12 Algiers n. Philadelphia. Malea, pass. 12 Townsville n. Singapore. Molenkerk, 12 v. Madras n. Karachi. Maaskerk, 12 pass. Gibraltar n. Antwerpen. Madura, 12 v. Port Said n. Amsterdam. Macoma, 12 v. Kaapstad n. Abadan. Meerkerk, 12 v. Aden n. Port Soedan. Noordam, pass. 11 Lizard n. New York. Nigerstroom, 12 te Hamburg. Nestor. 11 550 m. ZW. Azoren. Notos, 12 Tripoli verwacht. Orestes, 12 te Antwerpen. Orion, 12 Ouessant gep. n. Rotterdam. Omala, pass. 12 Kreta n. Berre. Ondina, 12 Pladju. Orestes, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Ophir, 12 Belawan. Oostkerk, 13 te Port Said. Oranje, pass. 12 Kp. Finisterre n. Southampton. Polydorus, pass. 12 Gibraltar n. Algiers. Prins Casimir, 11 v. Quebec n. Le Havre. Pendrecht, 10 v. Banias n. Coryton. Prins Willem III, 10 v. Gandia n. Rotterdam. Pygmalion, 12 Maracaibo. Rondo, 11 v. Amsterdam n. Indonesië. Rijnland, 12 Amsterdam. Rijnkerk, 10 v. Suez n. Aden. Reyniersz, 12 Makassar. Radja, pass. 12 Guardafui n. Singapore. Riouw, 12 te Cebu. Rotti, pass. 12 Key West n. Houston. Sliedrecht, 11 v. Rotterdam n. Banias. Straat Soenda, 11 v. Durban n. Mauritius. Stad Alkmaar, 11 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Leiden. 12 Suez. Sarangan, 12 v. Aden n. Suez. Statue of Liberty, 12 te Mena el Ahmadi. BINNENLAND Höweler onderscheiden. De heer Caspar Höweler tweede voorzitter van het bestuur der vereniging „Tot Heil des Volks" is be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Actie vluchtelingenhulp. De actie ten bate van de vluchtelingen in de vorm van een sleutelinzameling en de verkoop van prijsvraagkaarten is verlengd tot 31 Decem ber. De bekendmaking via de radio van de uitslag is verschoven naar 18 Janauri. Aantal luisteraars. Het aantal aange geven radio-ontvangtoestellen in Nederland was op 1 December 1955 2.081.985 tegen 2.071.483 op 1 November 1955. Op 1 Decem ber 1955 waren er 524.670 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 521.637 op 1 No vember 1955 en 519.238 op 1 October 1955. Belastingvrij. Het ministerie van Finan ciën heeft medegedeeld dat de prijzen van de in October door het Verbond voor Veilig Verkeer gehouden luisterwedstrijd niet door de fiscus belast zullen worden, omdat de winnaars „geen arbeid van enige bete kenis hebben behoeven te verrichten". In Zaandam had iemand een prijs geweigerd uit vrees dat hij meer inkomstenbelasting zou moeten betalen. Amstelveen 30.000. De gemeente Am stelveen heeft haar 30.000ste inwoner inge schreven: Albert Brouwer, zoon van de betonwerker J. Brouwer. De vader, die dit broertje van drie jongens en twee meisjes, van wie de oudste 15 jaar is, kwam aan geven, kreeg van de burgemeester een spaarbankboekje met f 100 voor zijn jongste zoon. Op 30 Juli 1951 telde Amstelveen 25.000 ingezetenen. Voor Hoog Laren. Ruim 4500 gulden heeft een voorstelling in Carré te Amster dam opgebracht, die door Nederlandse artisten werd gegeven ten bate van het sanatorium „Hoog-Laren". Tijdens de voor stelling heeft men de auto van een der artisten opengebroken en een geluidsverster- kings-installatie gestolen. Ook had men geprobeerd de radio uit de wagen te ont vreemden. Modernste koelhuis. In Ooltgensplaat is een der grootste en tevens het modernste koelhuis van Nederland geopend. Het ge bouw heeft een oppervlakte van 45x56 me ter en is 6 meter hoog. Op 4 April werd de eerste spade in de grond gezet en eind Sep tember was het gebouw voltooid. HAARLEM EN OMGEVING Kerstspel. Leden van de C.J.M.V. „Haar lem-Noord" geven op Donderdag 15 en Vrij dag 16 December in de Immanuëlkerk aan de Van Egmondstraat opvoeringen van het Kerstspel „De Ster van Bethlehem" door mr. Martinus Nijhoff. Benoemd. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari 1956 benoemd tot dijk graaf van het hoogheemraadschap Water graafsmeer de heer G. A. Harff te Aerden- hout. ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? federmann Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B Sunetta, 13 te Singapore. Schelpwijk, 12 370 m. Z.ZW. Bali. Stad Schiedam, 14 Rotterdam of Vlaardingen verwacht. Saiawati, 12 Kidjang. Siberoet, 12 Makassar. Soestdïjk, i2 Djeddah. Stanvac Benakat, 12 Bangkok. Stan vac Djirak, 12 Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, 12 Sungeigerong. Sibajak, vertr. 13 v. Rotterdam n. Sydney. Tamo, 11 Antwerpen verw. Themisto, 11 v. Liverpool n. Mexico. Tjimenteng, 12 v. Lorenzo Marquez te Durban. Taiisse, 11 Amsterdam. Tara, 12 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico. Tomini, 10 v. Makassar n. Cheribon. Tibia, 12 200 m. O. Brisbane. Tiberius, 11 n. Georgetown. Tjiluwah, 12 Hongkong. Tjisadane, 12 East London. Tjiwangi, 12 v. Semarang te Surabaja. Trajanus, 11 Antwerpen. Tabian, 12 v. New York n. Beyrouth. Tara, 12 v. Rotterdam n. New Orleans. Tamo, verm. 13 v. Antwerpen n. Rio ae Janeiro. Trajanus, 13 te Rotterdam. Van Heutsz, 12 Surabaja. Van Linschoten, 13 v. Lagos n. Matadi. Willemstad, 12 Curagao. Waterman, 10 v. Fremantle n. Surabaja. Zijpenberg, 11 v. Rotterdam n. Bagnoli. Willem Ruys, 13 v. Belawan te Singapore. Zeeland (SSM), 12 v. Rotterdam n. Hull. KLEINE VAART Arctic, 12 te Londen. Altho, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Adm. Courbet, 12 v. Rotterdam te Kalmar. Adm. De Ruyter, 12 v. Gothenburg te A dam. Adm. Nelson, 12 v. Garston n. Dundalk. Att S. verm. 12 v. Drogheda n. Swansea. Borculo, 12 pass. Brunsbüttel. Bab T. 10 v. Vasterik n. Zaandam. Boreas, 9 v. Rotterdam te Gibraltar. Bill S, 13 v. Stockton te Avonmouth verw. Batavier I, pass. 12 Kp. Vilano n. Casablanca. Batavier III, pass. 11 Finisterre n. Bordeaux. Coolhaven, pass. 12 Ouessant n. Rouen. Cinderella, verm. 12 v. Rotterdam n. Duinkerken Corrie B. 12 v. Rotterdam n. Kalmar. Casana. pass. 11 Kiel n. Falkenberg. Castor, 12 te Pto Plata n. Antwerpen. Deni, verm. 12 v. Londen n. Zeebrugge. Duiveland, 12 v. d. Wear te Amsterdam. Da Capo, 12 v. Lissabon te Antwerpen. Dollard, pass. 12 Brunsbüttel n. Rotterdam. Elisabeth Roorda, 12 v. Korsor te Kristiansand. Eljo, 11 v. Ronne te Wismar. Ellewoutsdijk, 12 v. Honfleur te Londen. Flevo (B), 7 v. Belfast te Teignmouth. Fedala, 12 v. Rotterdam n. Haifa. Gefle. 12 v. Gefle n. Stockholm. Gerrie S, 12 te Port Talbot verw. Henrica, 13 v. Belfast te Leixoes verw. Harold, 12 v. Vlaardingen te Frederikstad. Hoc Vinces, 12 v. Grimsby te Rotterdam Hydra, 10 v. Teignmouth te Rotterdam. Joost, 8 v. Amsterdam n. Sarpsborg. John M, 12 v. Bremen te Amsterdam verw. Kaap Falga, 6 v. Rundvlk n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 9 v. IJmuiden n. Stockholm. Kirsten, 12 pass. Holtenau n. Rotterdam. Larix, 7 v. Stocka n. Zaandam. Leuvehaven, 13 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Liberté 11 v. Honfleur n. Manchester. Marcella, pass. 12 Brunsbüttel n. Dieppe. Michel Swenden, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Matthew, verm. 12 v. Rotterdam n. Gent. Monica, 12 v. Cuxhaven n. Rotterdam. Mypuck, 12 v. Rouen te Rotterdam. Mirach N, 12 v. Casablanca te Nantes. Nassauhaven, 12 v. Antwerpen te Gothenburg verwacht. Nieuwehaven, 13 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Noorderhaven, 12 v. Stettin te Grangemouth verwacht. Nero, 11 v. Malaga n. Faro. Oranjepolder, 12 v. Londen te Rotterdam. Pavo, 8 te Skutskaer. Plato, 11 te Amsterdam. Ponza, 10 v. Trolhaettan n. Kristinehamn. Ria, 12 v. Vlissingen n. Hansweert. Rejo, 12 v. Londen te Rotterdam. Rijnhaven, 12 v. Fedala te Napels verw. Sonsbeek, 12 v. Antwerpen te Amsterdam. Tyro, pass. 12 Lizard n. Rotterdam. Ton S, 12 v. Rotterdam te Dublin verw. Tjoba, 12 v. Ipswich te Vlissingen. Tilly, 10 te IJmuiden. Westpolder, verm. 13 v. Rotterdam n. Lissabon Westerdok, 10 v. Amsterdam n. Londen. Wickenburgh, 12 v. Casablanca te Duinkerken. SLEEPVAART Ebro, 10 70 m. NO. Ouessant. Gele Zee, 11 60 m. W. Djeddah met twee zuigers Humber, 11 660 m. W.t.Z. Goa met 2 bakken. Noordzee, 11 450 m. O.NO. Bermuda met August Bolten. Oostzee, 10 v. Singapore n. Port Soedan met zuiger. Rode Zee, 11 60 m. W.NW. H. v. Holland met Bentemaersk. Witte Zee, 11 v. Lubeck n. Priok met bagger molen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3