LIVORNO De Haagse Comedie vertoont „Het proces om Jezus" I Kerstkaarten Boekhandel VEKO Haarlemse rechtbank sprak vishandelaar vrij KUEKSCMGRI Duyvis' TAXI? TEL. 13.300 Amsterdamse Beurs 9 Deze week twee keer in Haarlem ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 Burgerlijke Stand van Haarlem .TRESLONG" - HILLEGOM Twintigste scholieren schaaktournooi Inbraken niet bewezen Uitbreiding aantal vergunningen drankwet ZAADHANDEL JAN ROOZEN Wildrit van de motorclub „Haarlem" „Materialisme als burgermansdeugd" Haarlemse candidaat- notaris won prijsvraag RK kleuterschool aan de Stolbergstraat 6 Wachtverbod omgeving raadhuis te Overveen Bouwbedrijf moet zijn productiviteit verhogen Titulatuur voor niet- academisch gevormde technici Rotterdamse hoofdagent in ongelijk gesteld Kosten van mr. Van Kleffens' UNO-functie Bezoldigingsbesluit rijksambtenaren Zes-honderd Duitsers uit Rusland teruggekeerd Huidige plaats van A.R.* partij moet niet bepaald worden door het verleden Bijzondere postzegels voor de Antillen Dagvaarding was fout; kapitein vrijgesproken DINSDAG 13 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haagse Comedie heelt Maandag voor abonnementhouders in de Haarlemse Schouwburg een door Cees Laseur met een nimmer falend gevoel voor de juiste verhouding voorbeeldig geregisseerde voorstelling gegeven van „Het proces om Jezus" door de in de laatste jaren in Italië sterk de aandacht trekkende schrijver Diego Fabbri, waarvan Zaterdagavond een openbare herhaling volgt. Meer dan een toneelstuk is het eigenlijk een in het open baar gehouden debat. De daarbij opgeroe pen problemen en geloofskwesties werden in de pauze en stellig ook na afloop door de toeschouwers in allerlei toonaarden voortgezet. Dat is natuurlijk de bedoeling van de auteur, die meer de behoefte heeft om te getuigen dan om de dramatische kunst te dienen. Voor hem is het theater een middel tot verkondiging van een huma nistisch christendom. Men moet een der gelijk standpunt: dat de ontmoeting met Christus het belangrijkste dramatische moment in het leven is, uiteraard respec teren. Men moet bovendien erkennen, dat Diego Fabbri van de door het doel gehei ligde middelen een verbluffend knap ge bruik heeft gemaakt. In zijn dooreenvlech- ting van werkelijkheid en verbeelding toont hij zich een bedreven leerling van zijn landgenoot Pirandello, aan wiens „Zes personen op zoek naar een auteur" men al direct bij de opkomst van de spelers herinnerd wordt. Het doek is al op, als het publiek de zaal vult. Er komen een paar acteurs binnen, aan weerskanten van het voetlicht. Dan neemt de oude Elia, voormalig hoogleraar in de Bijbel-exegese aan de universiteit van Tübingen. het woord om de bedoelingen van deze samen komst uiteen te. zetten. Hij trekt'met zijn familieleden en een aantaf gehuurde to neelspelers van stad tot stad om overal het proces te reconstrueren, waarbij Jezus van Nazareth ter dood werd veroordeeld. De bekende feiten worden steeds opnieuw verteld door de zogenaamde „getuigen". Men houdt zich daarbij strikt aan de ge gevens uit de evangeliën. Af en toe zijn er interrupties uit de zaal, op de manier die men kent uit het cabaret. Ondanks de vernuftige camouflage duurt het niet lang voor men het absurde van deze opzet herkent. Men gaat namelijk van de voigende veronderstelling uit: „Werd deze Nazarener ten onrechte gekruisigd en was hij de ware Messias, dan boet het volk van Israel terecht deze ondelgbare schuld". De fascisten hebben niet nagelaten deze stelling te propageren. Maar hier is dit uitgangspunt kennelijk gekozen om iets heel anders te bewijzen. En dat blijkt dan ook zonneklaar na de pauze. Uiteraard brengt het „proces" niets nieuws naar vo ren. Het is dwaasheid dat te veronderstel len van acteurs, die handelen volgens een tevoren uitgewerkt scénario. Wat voor waarde moet men toekennen aan de mede delingen van „de eerste de beste uit het publiek die spontaan reageert" in de „on voorzien" aanvaarde rol van Jozef bijvoor beeld? Als ik aan critiek op alle schijnargumen- !en moest beginnen, zou er geen eind aan dit artikel komen. Dat zou trouwens ner gens goed voor zijn, want - zoals reeds gezegd is - dit ..proces" dient slechts als aanleiding. Ware het Elia en de zijnen ernst, dan zouden zij immers een nieuw historisch en wetenschappelijk verant woord onderzoek instellen, in plaats van ADVERTENTIE fAA AAAAAAAAAAA*A AAAAAAJM' met Nederlandse, Engelse, Franse of Duitse tekst HAARLEM. 12 December 1955 BEVALLEN van een zoon: 8 Dec., Chr. M. van Ommerende Graauw: 9 Dec., L. C S. GeutherKlein; 10 Dec., M. Zwet slootSijm: H Chr. SchipperFelix: M. J KoolDinge'-dis: 11 Dec.. F P Wassink Schout on; A. C W. J. Bom—Voorhij: C. h'-uvorkerkEmoes: M. PieéteLeen: J. Kruijervan Leeuwen; H. M. van Zijll Mos; H. B. van BakelWolterink; 12 Dec., Huta Galungvan der Hel; J. G. Groe nendijk—van der Meij. BEVALLEN van een dochter: 10 Dec., M. 8. van OpstalStokman: S. C. Horeman Rodenburg; J. M. van SchieStokman; 11 Dec., W C. M. Leuvenvan der Meer; A. van BlankenAngenent; A. N. J. Schripse- Steenhoek; 12 Dec., B. Wittenaarde Vries: J. G. Groenendijkvan der Meij; G. V de GauwLansheer ..OVERT,EDEN: 9 Dec., P van Trigt— 'Anjers, 64 j„ Rijksstraatweg; 10 Dec., M. van er MculenSingeling, 74 j., Westerhout- bark; H. Kuijten, 70 j„ Jan Gijzenkade; 11 Dec., Chr. J. HalewijnZonneveld, 61 j., van Zeggelenstraat. Een scène uit „Het proces om Jezus" met geheel rechts Pim Dikkers als de hoge priester Kajafas, die zijn standpunt ver dedigt tegenover de rechtbank, bestaande uit Jan Retèl als de aanklager, Albert van Dalsum als de president, Annie Leenders en Gijsbert Tersteeg als verdedigers. op een dergelijke zonderlinge wijze hun krachten en hun zenuwen te verspillen aan deze poging tot revisie, die steeds weer op hetzelfde neerkomt: het was een poli tiek vonnis. In het tweede deel ontstaat er dus een geheel ander gewetensonder zoek: is de boodschap van Jezus begrepen en in de practijk gebracht, heeft deze de gewenste bevrijding gebracht? Dit is een totaal nieuwe problematiek. En men wordt getracteerd op een aantal zondebelijdenis sen in een kwasi op improvisatie berustend debat, waaraan ook een acteur als pries ter in burger deelneemt. Van dat moment af is de katholieke vroomheid troef in dit vreemdsoortige, aanvechtbare spel. Blijkbaar kunnen we tenslotte de aan vankelijk gestelde schuldvraag als opge heven beschouwen, want door „liefde en goede daden" is de scheiding tussen Joden en Christenen opgeheven. De zonde is christelijk geworden, zo lees ik in het pro gramma. Dat is dan de zeer menselijke slotsom van een onmenselijk begonnen ge sprek. Ik geloof wel, dat de toehoorders zich hebben laten boeien. Ondanks alle trucage was er inderdaad vaak reden tot waardering, die nog verhoogd werd door de gespannen en toch heldere interpreta tie. Tegen het einde - met de omhelzing van de „verloren zoon" door de juffrouw van de vestiaire - degradeerde na/r mijn smaak de tendentieuze kunst tot bedenke lijke kitsch, hoe nobel de bedoelingen 'ook mochten zijn. Gelukkig ondernamen de leden van de Haagse Comedie geen poging om ons werkelijk te doen geloven, dat de rechtbank uit Joden bestond: al werden er gebedsmantels gedragen en Hebreeuwse psalmen gezongen, het waren verklede katholieken. Van de vele medewerkenden wisten Myra Ward, Annet Nieuwenhuyzen, Enny Meu nier, Jan Retèl, Paul Steenbergen, Pieter Lutz en vooral Albert van Dalsum zich te onderscheiden. Het mooie, enigszins ab stracte décor was door Noni Lichtveld ont worpen. DAVID KONING. ADVERTENTIE Woensdags „Dancinq by Candlelight" n. medew. v. internationale artisten Ook oud-leerlingen zijn dit jaar welkom Op 27, 28 en 29 December wordt het 20ste schaaktournooi om het scholierenkampioen- schao van Haarlem gehouden Dit tournooi wordt georganiseerd door de Haarlemse School Schaak Bond en zal worden gehou den in de muziekzaal van restaurant Brink- mann. Er wordt gespeeld in een hoofd- en het De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen een 44-jarige vishandelaar uit IJmuiden, die verdacht werd van twee inbraken, vrijgesproken. Zoals over de be handeling van deze zaak door ons was be richt, had de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, een gevangenisstraf van een jaar geëist, omdat hij bewezen achtte, dat de man in de nacht van 2 op 3 Augus tus twee inbraken in Santpoort zou heb ben gepleegd. De enige aanwijzing was echter geleverd door een speurhond, die bij een selectieproef op het politiebureau, waarbij een bij één van de percelen ge vonden doosje als inductie-voorwerp dien de, deze man aanduidde. De rechtbank achtte dit echter onvol doende bewijs. Zij had de man veertien dagen geleden bij de behandeling van de zaak reeds onmiddellijk in vrijheid gesteld. De man had zestien veroordelingen achter de rug. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor aan de Koningin voor te stellen het maximum der vergunningen volgens de Drankwet voor de gemeente met drie te verhogen. In de afgelopen vijf jaar zijn van de zeven in 1950 verkregen vergunningen zes uitgegeven en voor de zevende is een aanvraag lopende. Gelet op de nog steeds in gang zijnde ont wikkeling van het vreemdelingenverkeer, welke ontwikkeling ook in Bloemendaal haar eisen stelt en zijn voordelen biedt, achten B. en W. het gewenst voor de ko mende periode van vijf jaar de mogelijk heid te scheppen tot het stichten van nieu we vergunningsbedrijven op die plaatsen, waar, in de lijn der verwachting, daaraan de meeste behoefte zal bestaan. Het college denkt daarbij in het bijzonder aan de ont wikkeling van het gebied kop-Zeeweg en de uitvoering o.a. van het plan tot stich ting van een badpaviljoen. Voorts zal er te eniger tijd behoefte zijn aan een behoorlijk duinpaviljoen aan de Zeeweg. ADVERTENTIE mooi dun. voor KERSTSTALLEN SPEKSTRAAT 5 - TEL. 16061 Voor Zondag 18 December heeft de heer A. Scheffer van de motorclub „Haarlem" een oriëntatierit voor motoren en automo bielen uitgezet. De rit loopt over behoorlijke wegen met een lengte van ongeveer zeventig kilometer. In deze rit is een apart traject opgeno men, waarin ook de minder geroutineerde deelnemers prijzen kunnen winnen. De start heeft plaats om één uur bij café „Ken- nemerland", Rijksstraatweg 433 te Haarlem. Lezing van dr. ASaai born voor Humanistisch Verbond Voor de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond sprak Zondagmor gen dr. A. Saalborn over „De onsterfelijke burger". De middeleeuwse adel was er volgens de spreker op uit zich te verrijken ten koste van onderliggende bevolkingsgroe pen en verspilde anderzijds zijn bezit aan allerlei kostbare liefhebberijen. De econo mie van de burgerstand, die in ons land gaandeweg in aanzien en macht toenam ten koste van de adel, was een gans an dere. De goede burger stelde als deugd: geld en goed, energie en tijd goed te ge bruiken. Deze opvatting legde de grondslag voor de rijkdom en de macht van de Hol landse koopmansstand in de Gouden Eeuw. Deze burgerdeugd heeft zich in Nederland tot op deze dag gehandhaafd; ook het eco nomisch herstel na de bezettingsjaren is er aan toe te schrijven. Hoe nuttig deze typisch burgerlijke deugd ook is, zij heeft het grote nadeel, dat de meest deugdzamen in dit opzicht gespeend zijn van belangstelling voor geestelijke waarden, die tenslotte voor 's mensen ge luk meer bepalend zijn dan stoffelijke wel vaart. De spreker wees erop, dat men deze overwegend burgerlijk ingestelde mens in alle standen vindt; het zijn de mensen, die met meer of minder succes hun aandacht voornamelijk op materieel bezit richten De geestelijke structuur van een volk vindt zijn neerslag onder meer in zijn lit teratuur, en zo kon de neerlandicus dr. Saalborn zijn gehoor boeien met verbluf fende staaltjes van klein-burgerlijke op vattingen bij schrijvers als Tollens en Cre- mer. De ondergang van de geestelijk arme een bijtournooi. waarbij de HSSB zich recht voorbehoudt de deelnemers naar burgerstand wordt beschreven door Cou- sterkte in een van beide groepen in te delen. Ook oud-scholieren zullen ongetwijfeld prettige herinneringen aan vroeger gehou den tournooien hebben. Velen hebben sinds dien aanmerkelijk aan kracht gewonnen. Ter gelegenheid van dit lustrum-tournooi wordt ook voor deze schakers een tournooi gehouden, dat in de avonden van de ge noemde dagen zal worden gehouden. Universiteit van Amsterdam Aan de Haarlemse candidaat-notaris de heer J. P. Scheltens is door de senaat van de Universiteit van Amsterdam de gouden erepenning toegekend onder het motto: „Ich salutiere den gelehrten Herrn. Ihr habt micht weidlich schwitzen machen." Hij verwierf deze door zijn antwoord op de volgende prijsvraag: „De faculteit der rechtsgeleerdheid verlangt een onderzoek van het recht van navordering van directe en andere belastingen. Bestudeerd worde het kennelijk streven van de Hoge Raad naar een redelijke verdeling van de verant woordelijkheid van de twee partijen voor het tot stand komen van juiste aanslagen. De onderzoeker kan zich overigens beper ken tot een critische analyse van het Ne derlandse recht. Hij kan desgewenst ook een rechtsvergelijkende studie leveren, of wel het een met het ander doen". pérus, Robbers, Boudier-Bakker en ande ren. Ondertussen had Multatuli in het mid den van de vorige eeuw de kleinburger lijkheid van zijn tijdgenoten met de hem eigen felheid gehekeld. Figur-en als Lod. van Deysel, Marsman en Ter Braak ko men tegen de sombere achtergrond er van lichtend naar voren. Zij tonen begrip voor geestelijke waarden en versterken bij hun lezers de waardering van waarheid, goed heid en schoonheid. De spreker illustreerde zijn sprankelend betoog met tal van citaten mede daardoor zijn talrijk gehoor van het begin tot het eind boeiende. De opening van de R.K. kleuterschool „Onze Lieve Vrouw van Fatima" aan de Stolbergstraat 6 te Haarlem, uitgaande van de Stichting ter bevordering van R.K. Kleuteronderwijs in Haarlem, is bepaald op Woensdagmiddag 4 Januari.. B. en W. van Bloemendaal hebben met ingang van 1 December op het smalle, bochtige deel van de Bloemendaalseweg, tussen de Noordelijke uitgang van het Raadhuis en de uitmonding van de Ceara- laan, aan beide zijden een wachtverbod ingesteld. Prof Van Beusekom: Voor het departement Groningen van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, raadadviseur bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ge sproken over „huurbeleid en woningbouw in het licht der welvaartspolitiek". De wel vaart in ons land is groter dan ooit, maar wij slagen er helaas niet in het woning tekort te overwinnen en daarvoor moeten we ons eigenlijk schamen, zei prof. Van Beusekom. Bij de loonronden is te weinig rekening gehouden met het feit, dat de huren onvoldoende zijn. Willen we het woningtekort zo snel mogelijk inlopen, dan zal de productiviteit van het bouwbedrijf moeten worden opgevoerd. Bij het bouw bedrijf wordt aan de bedrijfsorganisatie, arbeidstechniek en vakopleiding veel min der gedaan dan in de industrie. De gemid delde bouwtijd van een woning is twee maal zo lang als vóór de oorlog. Prof. Van Beusekom was van mening, dat er een in efficiënt gebruik gemaakt wordt van man kracht en kapitaal. De woningbouw is niet rendabel en moet voortdurend overheids subsidie hebben. Het bouwbedrijf zelf is echter wel rendabel en daarom is er geen aandrang om tot verlaging van de produc tiekosten te komen. Er is inderdaad een tekort aan bouwvakarbeiders, maar prof. Van Beusekom meende, dat van de aan wezige arbeidskrachten een te weinig effi ciënt gebruik gemaakt wordt. Meer delen van de woning moeten in de fabriek wor den gefabriceerd en een verder doorge voerde coördinatie is noodzakelijk, alsmede een systematisch voorbereide productie. De bouwonderneming moet iets meer hebben van de producent, wil het woningprobleem opgelost worden, aldus prof. Van Beuse kom. In 1953 heeft minister Cals een commissie ingesteld, die opdracht kreeg voorstellen te doen met betrekking tot de titulatuur van niet-academisch gevormde technici. Met het onlangs door de commissie uit gebrachte voorstel de bevoegdheid tot het vermelden van de aanduiding „ing" achter de naam te verbinden aan bet resultaat van een examen en de inschrijving in een register, kan de minister zich verenigen. Het voornemen bestaat een permanent orgaan in het leven te roepen, dat in de eerste plaats de taak zal hebben de examen eisen voor de verschillende vakrichtingen vast te stellen. Aan de hand van de examenresultaten zal een register moeten worden bijgehouden. Het zal nodig zijn een bureau in te stel len dat de administratie verzorgt. Het is de bedoeling de kosten, die uit deze maatregelen zullen voortvloeien, te bestrijden uit inschrijvings- en examen gelden. Daar echter aan de definitieve in werkingtreding een periode zonder vol doende eigen inkomsten vooraf zal gaan, meent de minister de door het toekennen van een subsidie voor 1956 en- wellicht voor een gedeelte van 1957 de commissie in staat te moeten stellen haar denkbeelden te verwezenlijken. Hij heeft de daartoe noodzakelijke begrotingswijziging bij de Tweede Kamer ingediend. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het geding van de gewezen hoofdagent bij de Rotterdamse politie J. v. d. E. contra de burgemeester van Rotterdam. De Centrale Raad vernie tigde de uitspraak van het Rotterdamse ambtenarengerecht, dat eiser voor een groot deel in het gelijk had gesteld en ver klaarde het beroep van v. d. E. tegen het hem per 31 Augustus 1954 gegeven ontslag uit de Rotterdamse politiedienst ongegrond. Anders dan het ambtenarengerechte achtte de Centrale Raad het door v. d. E. begane plichtsverzuim van zeer ernstige aard en de deswege opgelegde straf van ontslag niet onevenredig aan bet ten laste gelegde plichtsverzuim. De hoofdagent was destijds niet accoord gegaan met de hem door zijn superieuren opgelegde overplaatsing van de afdeling „bijzondere wetten" naar de afdeling „her kenningsdienst" van het Rotterdamse poli tiecorps en was onder protest weggebleven. De ministers Beyen en Luns hebben de Eerste Kamer naar aanleiding van een voorgestelde wijziging der begroting van Buitenlandse Zaken over 1954 medegedeeld dat de kosten, voortvloeiende uit de ver vulling van de functie van voorzitter der negende Algemene Vergadering van de UNO door mr. E. N. van Kleffens, rond 92.400 hebben bedragen en die verband houdende met de politieke conferentie te Genève, rond 29.600. Voor de restauratie en verbouwing van het pand Hyde Park Gate no. 38 te Londen, waar de Nederlandse ambassade is geves tigd, is in de jaren 1953 en 1954 een bedrag van 542.000 uitgegeven. Hierboven komt nog een slotbetaling aan de aannemer, waarvan het bedrag echter nog niet met juistheid is kunnen worden vastgesteld. Deze slotbetaling zal echter een bedrag van 20.000 niet overschrijden. In Staatsblad 530 is opgenomen een be sluit tot wijziging en aanvulling van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksamb tenaren 1948. Zij brengt incidentele ver hogingen in de bezoldiging van rijksambte naren. Voorts zijn nieuwe functies opge nomen, welke door de taakverzwaring van de overheid zijn ontstaan. In de gemeente-classificatie voor over heidspersoneel zijn alle gemeenten of on derdelen daarvan, die tot nu toe lager wa ren geclassificeerd dan in de Noodwet Ouderdomsvoorziening, tot het peil van de noodwet opgetrokken, zodat nu geen enkele gemeente meer lager is ingedeeld dan dit voor de noodwet het geval is. De hoger ge classificeerde gemeenten zijn op dat hogere peil gehandhaafd. Overneming. De leden van de vereni ging voor levensverzekering „St. Eloy van 1875" te Rotterdam hebben besloten het bedrijf over te dragen aan „De Olveh van 1879" ADVERTENTIE Als een blank en romig lint komt Llvorno uit de tube. U dekt er slaatjes prachtig mee af en maakt tevens een aardige garnering. ADVERTENTIE ADVERTENTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 HERLESHAUSEN (Reuter) Te Her- leshausen, aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland, is weer een groot transport Duitse gevangenen uit de Sovjet-Unie aan gekomen. Volgens de eersite berichten om vat deze groep, de eerste die rechtstreeks naar de bondsrepubliek is doorgereisd sinds de Russen acht weken geleden de repatrië ring onderbraken, ongeveer zeshonderd personen. Kort tevoren was een groep van 106 voormalige krijgsgevangenen en politieke gevangenen aangekomen, die aanvankelijk in Oost-Duitsland waren afgezet, doch er de voorkeur aan hadden gegeven om naar West-Duitsland te worden doorgezonden. Onder deze repatriërenden bevonden zich een vrouw en twee kinderen. Gisteren kwam een voorhoede van 57 Duitsers aan. Volgens de nieuw-aangekomenen zijn zij op 29 September vrijgelaten en zouden 19 October naar huis gaan. Zij menen, dat de Russen hun repatriëring hebben uitgesteld naar aanleiding van de persberichten waar in de teruggekeerde Duitsers werden „ver heerlijkt". Zij verzochten de journalisten zich te matigen, nu de repatriëring was hervat. Tot dusver is de helft van de be loofde 9.626 gevangenen teruggekomen. Een van de teruggekeerden vertelde nog, dat de Russen, toen de repatriëring plotseling werd stopgezet, zeiden, dat de West-Duitse regering haar verplichtingen niet was na gekomen. Later werden „technische moei lijkheden" als reden genoemd. Prof. dr. J. Zijlstra: In een te Utrecht gehouden bijeenkomst van de Anti-Revolutionnaire Jongeren Stu dieclubs (Arjos) heeft prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, een rede gehouden, waarin hij zei dat de A.R.-partij tegen progressief en conservatief is als exclusieve basis voor politieke partijvor ming en een vooruitstrevende Christelijke politiek wil belijden. Voorts zei hij dat men in het Anti-Revolutionnaire milieu vaak een overdreven zucht naar het verleden kan constateren. Vroeger, zo redeneert men, was er steeds grote belangstelling voor politiek en kon alles. Maar, aldus prof. Zijlstra. men kende toen ook niet begrippen als integratie en k-.rte'politiek. Hoewel hij niet de waarde van de historie wilde ont kennen, meende hij, dat de plaats die de Anti-Revolutionnaire Partij in de huidige politiek inneemt niet bepaald wordt door een grootheid van een Abraham Kuyper of de daden van Talma, maar door het Anti- Revolutionnaire politieke leven van nu. Prof. Zijlstra werd op deze bijeenkomst ingeleid door de voorzitter van de Arjos, dr. A. Veerman, die in zijn openingswoord zei, dat de Anti-Revolutionnaire Partij ge worden is van een partij met een groots verleden tot een partij met een grootse toe komst. Hij noemde prof. Zijlstra, als jonge minister, het symbool van de jonge A.R.- partij. Door de postadministratie van de Ne derlandse Antillen zijn ter gelegenheid van de jaarvergadering 1955 van de Caraïbische commissie op Aruba, 2 bijzondere post zegels (zonder toeslag) uitgegeven. De frankeerwaarde der zegels bedraagt 15 en 25 cent (Antilliaanse courant). De verkoop prijs hier te lande bedraagt respectievelijk 30 en 50 cent (Ned. crt). De zegels zullen van 10 December 1955 tot 15 Februari 1955 aan de philatelistenloketten verkrijgbaar zijn. De zegels zijn gedrukt bij de N.V. Joh. Enschedé en Zn., grafische inrichting te Haarlem, uitgevoerd in offset en wel voor beide zegels in dezelfde vier kleuren, nl. bruin, donkerblauw, lichtblauw en groen. De ontwerpen zijn van de heer E. Bartels te Aruba. De zegel van 15 cent laat zien een strandgezicht met palmbomen op Aruba, de zegel van 25 cent geeft weer de olieraffinaderij te St. Nicolaas op Aruba. Wegens een fout in het proces-verbaal van de politie, welke dezelfde fout in de dagvaarding tengevolge had, is een 40- jarige Haagse beroepskapitein door het Hoog Militair Gerechtshof vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. De beklaagde was er van beschuldigd in April van dit jaar met een snelheid van 100 km met een wagen over de Laan van Nieuw-Oost-Indië te hebben gereden, het geen een aanrijding tengevolge had. De advocaat-fiscaal had voor dit „schan delijk en onverantwoordelijk rijden" ont zegging van de rijbevoegdheid voor een jaar en een geldboete van 500 gulden sub sidiair een maand gevangenisstraf geëist. Voordat het echter tot een uitspraak kwam, ondekte men, dat in de dagvaarding voortdurend sprake was van 3 April, ter wijl er 23 April behoorde te staan. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de kapi tein daarop vrijgesproken. 3-3Nederl '4 7 3 Nedl 1962/64 A K U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gewPhilips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever W'lton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 995/,0 995/id 99% 99% 341/4 342 315 316 331 372 376/ 484 484 310 310 360 361 348/ 349/ 204/ 204/ 388 388/ 269 268 672% 676 644 648/ 140 140/ 208/ 210 193 193 262/ 262/ 155 154 157/ 156 325/ 325 243/ 243/ 260/ 260 259 259 71 71/ 166/ 166 59 59 143 142 61/ 61/ 33/ 33/ Openings koersen

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7