Ridder George Robert in ridderzaal door vele muziekminnaars gehuldigd LIVORNO Indrukwekkend afscheidsconcert van Haarlems stadsorganist %R I Bloemendaal verleent subsidie aan Humanistisch Thuisfront Gemeenschappelijke regeling met Haarlem over vleeskeuring „Geen gemeente-ambtenaar kan zo'n mooi afscheid bieden als u A anmeldingsfo rmulier RADIO Begroting van 1956 goedgekeurd Bezwaren van Bloemendaalse raad ^JSrieven aan de redactie Duyvis' 11 Eerbiedige hulde aan geliefde componisten Van te WERFF 8 HU6RECHT „GOUDSTROOM' advocaat „de w GRAAVWE HENGST' Oud-opzichter GEB van Heemstede overleden „Vrouw en Sfeer" in Frans Halsmuseum „Res Nova" Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Na afloop van zijn afscheidsconcert op het orgel van het Gemeentelijke Concert gebouw hebben vele Haarlemse minnaars der orgelmuziek in de met de brandende kaarsenkronen stemmig verlichte ridder zaal van het Haarlemse stadhuis afscheid genomen van hun stadsorganist George Robert. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, de eerste uit de rij van sprekers op deze officiële receptie, sprak de scheidende toonkunstenaar aan met „Mijnheer de amb tenaar". Hij zei, dat de tijd aan zijn ambte lijke loopbaan een einde heeft gemaakt en dat hij thans kan terugblikken op een mooi leven. Mr. Cremers verklaarde, grote bewonde ring te hebben voor de levensinspanning van de heer Robert: het uitzoeken van werken, het voorbereiden van de concerten en tenslotte het spelen zelf. „U hebt vele keren gespeeld, zonder ook maar één knieval voor het publiek te maken, en toch was dit er steeds. U hebt uw leven in dienst gesteld van de bevor dering van de cultuur van het orgelspel in Haarlem en de muziek in het algemeen. Ook hebt gij tal van koren gedirigeerd." „Eén afscheid zou ik u nog niet willen laten nemen en dat afscheid betreft het orgel zelf. B. en W. staan u toe, zo nu en dan nog eens op uw geliefde orgels te spelen", zo zei burgemeester Cremers, die tenslotte tot veler verrassing en vreugde bekend maakte, dat George Robert door de Koningin benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Namens de predikanten van de Hervorm de gemeente sprak ds. G. J. Waardenburg. Hij verklaarde, dat de kerkelijk gemeente er altijd dankbaar voor is geweest, George Robert als kerkorganist te hebben gehad. „Onder uw bewonderaars en vereerders kunt u stellig de Hervormde gemeente rekenen", aldus ds. Waardenburg, die ten slotte de hoop uitsprak, hem nog vaak te zullen horen, hetzij in de kerk, hetzij in de concertzaal. Nadat de bejaarde heer Fred Roeske even later door George Robert een legen darische figuur genoemd namens de afdeling dirigenten van de Nederlandse or ganistenvereniging enige woorden tot de heer Robert had gericht, sprak de heer Theo van der Bijl namens de vakgroep dirigenten van de Koninklijke Nederland se Toonkunstenaarsvereniging, waarvan George Robert penningmeester is. Hij vroeg zich af, of er wel één penningmeester in Nederland is, die verantwoording moet af leggen aan zo'n strenge „kascommissie" als de heer Robert en met deze kascommis sie doelde hij op publiek en pers, welke samen zijn concerten iedere week „contro leerden". „Organisten zijn magiërs", zei hij. „Ter wijl het publiek naar hun muziek luistert en zich tegelijkertijd vergaapt aan de uiter lijke schoonheid van het machtige orgel, zijn zij onzichtbaar en ze moeten dat ook blijven. Men moet niet na afloop van een concert zo'n magiër opwachten om dan tot de ontdekking te komen, dat ook zij ge wone regenjassen dragen!" De spreker bood George Robert een klein oud orgelpijpje aan, afkomstig uit het orgel in de Catharinakerk in Amsterdam. „Zoals dit pijpje dienaar is geweest van de mu ziek, zo was gij het van de Muze". De componist Hans Brandts Buys, de volgende spreker, verklaarde van mening te zijn, dat de ongeveer vijftienhonderd concerten op een der mooiste orgels van West-Europa voor de thans afscheid ne mende organist wel een bijzonder groot feest moeten zijn geweest. De heer Jan W. Boeke, voorzitter van de Haarlemse af deling van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging, memoreerde, dat George Robert de oprichter is geweest van de Haarlemse afdeling en dat hij vele jaren de voorzittershamer heeft „gesierd". „U diende steeds het progressieve en richtte uw wijde, vooruitziende blik ook naar de sociale kant". De spreker bood de stadsorganist het eerste deel van Johns be roemde biografie over Mozart aan, verge zeld van een pijp. („Ik kan u helaas géén orgelpijp aanbieden!" en mevrouw Robert, die ook in de hulde werd betrokken, kreeg een siermandje. Vervolgens brak het ogenblik aan, waar op professor Hendrik Andriessen als voor zitter van het huldigingscomité uit de Haarlemse burgerij George Robert het ge meenschappelijk huldeblijk, een radiotoe stel, kon aanbieden. Maar alvorens daartoe over te gaan, sprak hij eerst de organist in hartelijke bewoordingen toe. „Met uw spel hebt u duizenden mensen gelukkig ge maakt. Componisten als Bach en César Franck, van wie u bijna altijd werken op uw programma had staan, kunnen op deze receptie niet aanwezig zijn. Zij zijn in de hemel en zij kunnen, al zullen zij daar on getwijfeld veel vrije tijd hebben, niet naar beneden komen om u dank te zeggen. Wan neer ik ook u nu, ook als componist, deze handdruk geef, dan hoop ik, dat u er meteen iets van „die groten" in zult kun nen voelen." Daarna kwam de heer Jos. de Klerk ver tellen, dat hij zich, hoewel hij reeds veertig jaar geleden naar de orgelconcerten toog, *och niet de oudste „klant" kon noemen en het bewijs daarvoor leverde een vergrijsde Haarlemmer, die met hem naar voren was gekomen en met ontroerde stem vertelde, dat hij reeds zestig jaar de orgelconcerten had bijgewoond. Als voorzitter van het hoofdbestuur van 99 de Koninklijke Nederlandse Toonkunste naarsvereniging sprak professor dr. K. Ph. Bern et Kempers er zijn vreugde over uit, dat hij George Robert kon feliciteren met diens koninklijke onderscheiding. „We heb ben nog geen vakgroep ridders", zei hij, „maar uw onderscheiding is ten volle ver diend". Nadat dr. C. Hage als voorzitter van het college van kerkvoogden van de Hervorm de gemeente een geschenk had aangeboden, sprak George Robert een dankwoord,waar in hij allereerst Koningin Juliana betrok voor het toekennen van de onderscheiding. Tot de burgemeester zei hij, dat het hem dankbaar had gestemd, dat het afscheid in de fraaie ridderzaal kon plaatshebben. Ook voor het aanbod, de hem zo vertrouwde orgels zo af en toe te mogen bespelen, toonde hij zich uiterst dankbaar. Hij roem de voorts de prettige samenwerking met wethouder D. J A Geluk en hij sprak de hoop uit, dat de heer Geluk nog jaren wet houder zal blijven. „Zoals ons orgel een unicum is,zo is onze wethouder een unicum onder zijn landelijke collega's. Ik zou geen wethouder durven noemen, die zoveel doet voor de orgels en de organisten",zei George Robert. ITij bracht daarna dank aan de heren J. W. A. Stalpers, F. C. A. Ockhuysen en F. van Egmond, de chefs van die afdelingen van het stadhuis, waarmee hij veel had samengewerkt. In zijn dank betrok hij ver der onder meer de stichting „Haarlems Bloei", directie en personeel van het Con certgebouw, waarin hij een groot aantal van zijn concerten heeft gegeven. Ds.Waar- denburg gaf hij de verzekering, dat hij steeds met vreugde tijdens de kerkdiensten heeft gespeeld. De organist Klaas Bolt, sedert korte tijd tweede stadsorganist, wenste hij een mooie carrière toe. Hij ver klaarde tot slot, dat hij zeer gesteund is door het besef, dat hij zijn publiek al die jaren heeft kunnen behouden, ondanks het feit, dat men hem elke week kon beluiste ren, en sprak de hoop uit, dat zijn opvolger met evenveel vreugde de Haarlemse orgels zal bespelen. Burgemeester Cremers speldt George Robert de versierselen der Koninklijke onderscheiding op. NEEN, DAT MOCHT ZO niet aflopen met het afscheid van George Robert als stadsorganist der gemeente Haarlem, na zijn laatste officiële bespeling op 26 Octo ber. En het is ook zo niet afgelopen. Gis teren heeft het gemeentebestuur, alsook de Haarlemse burgerij en de vele vrienden die Robert elders telt, voor een manifestatie van hulde en dank gezorgd, die het „af scheid" zijn minder aangename betekenis ontnam, het integendeel bekroonde met. de warmhartige gulheid welke hier alleszins op zijn plaats was. Het gemeentebestuur, dat de culturele waarden van de stad meer dan ooit weet te waarderen, te stimuleren en te exploite ren, trad hiermede in het voetspoor van de Haarlemse stadsregeringen uit vroegere eeuwen, die steeds onbekrompen de zorg voor het orgel in de Grote Kerk op zich namen, de organist in stadsdienst aanstel den, de publiek orgelconcerten in het leven riep, zo nodig een tweede organist benoem de voor de kerkdienst, het machtige orgel van Müller liet bouwen en (in de Gouden Eeuw) haar stadsmuzikant Tijmen Padbrué met. een zilveren vaas vereerde voor zijn compositie „Het lof van Jubal". En de Haarlemse burgerij, die wel eens moet worden wakker geschud voor de din gen welke de gemeenschap betreffen en het karakter van haar stad helpen bepalen, liet zich ditkeer allerminst onbetuigd. Het begon met een gedenkwaardig mid dagconcert op het orgel van Cavaillé Coll in de Gemeentelijke Concertzaal, die een feestelijke aanblik bood door een keurig versierd podium en een talrijk publiek. Robert opende zijn concert met de „Passa- caglia en Dubbelfuga" van Bach, waarmee hij destijds het concertorgel inspeelde, toen deze gift van de heren Stoop en Bunge aan de gemeente Haarlem overgedragen werd: vervolgens vertolkte hij het adventkoraal „Nun komm' der Heiden Heiland" van Bach om ten slotte over te gaan op werk dat speciaal thuis hoort op het instrument van Cavaillé-Coll: de „Pastorale" van César Franck, twee nummertjes uit „Tien Inven- tionen" van Albert de Klerk en de „Toc cata" van Hendrik Andriessen. Ik zou in herhaling kunnen treden met dit program ma een belijdenis te noemen, zoals ik dat ADVERTENTIE Indonesische Specialisten sinds 1899 Beursbericht no 150 is verschenen N.V. Transito's debacle Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal//0.50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 Januari 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 December 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen van 26 October qualificeerde. Nu kreeg het aan het slot nog een meer diepgaande be tekenis door het motief van de Ambro- siaanse dankhymne „Te Deum laudamus" dat Andriessen in zijn „Toccata" zo effect rijk verwerkte. Tot het laatste toe heeft Robert met zijn orgelspel willen zeggen wat hem op het hart lag, en dat is onge twijfeld een van zijn grote verdiensten ge weest. Al met al was het een magistraal concert, mooi van conceptie, brillant van uitvoering en als het ware een syntheti sche samenvatting van een kunstenaars carrière. Het publiek, dat er bijzonder har telijk op reageerde, zal deze stralende epi loog niet licht vergeten en voor George Robert blijft het herdenken van deze mid dag buiten kijf een van zijn mooiste herin neringen. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE IMP. N.V. THABUR DEN HAAG De gemeenteraad van Bloemendaal besloot vorig jaar bij de behandeling van de be groting met acht tegen zeven stemmen geen subsidie te verlenen aan de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront te Amsterdam. Donderdagmiddag werd met acht tegen vijf stemmen (mejuffrouw dr. Nolte, mr. De Jong Schouwen burg, mr. Vliegen en de heer Daams waren afwezig) besloten een subsidie te verlenen en wel een van f 10. „Pro Rege" en de Centrale van R.K. Militaire tehuizen ontvan gen ieder f 100, maar deze instellingen exploiteren een veel groter aantal huizen dan het Humanistisch Thuisfront. De raad keurde de begroting goed. Nadat de vergadering zich in de morgen uren gewijd had aan de algemene beschou wingen hebben de leden des middags de posten onder de loupe genomen. Een voorstel van mevrouw D a 1 m e ij e r (Arbeid) om geen subsidie aan „Melanie" te Haarlem te verlenen werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Wethouder mr. H ij s ze Ier (AR) deelde mee, dat de gemeente de huur van „De Rijp" heeft opgezegd; er verblijven nog twee gezinnen, die binnenkort vertrekken. De heer F ij e n (KVP) verzocht bij de sport zuinigheid te betrachten en herinner de er aan, dat leden van een sportclub in Heemstede een clubhuis gebouwd hebben; dat noemde hij sportief. Wethouder Van Geluk (VVD) gaf dit toe, maar in Bloemendaal moet aan de Donkerelaan een gebouwtje tot stand ko men, dat ook bestemd is voor de scholen. De kosten zijn f 50.000 waarvan een be langrijk deel is bestemd voor de inrichting. Hoewel enkele leden de uitgave hoog acht ten werd het voorstel tot de bouw aan vaard. Humanistisch Thuisfront Een principieel debat werd gevoerd naar aanleiding van het voorstel van B. en W., om geen subsidie te verlenen aan de Stich ting Militaire Tehuizen van het Humanis tisch Thuisfront. Mevrouw D a 1 me ij e r diende een voorstel in, om f 100 beschik baar te stellen en herinnerde aan de her derlijke brief van de synode der Hervorm de Kerk, waarin opgemerkt wordt, dat er geen bezwaar bestaat tegen verlenen van medewerking aan dergelijke huizen. De heer L a g e n d ij k (AR) merkte op, dat de orthodoxe leden van de kerk het niet eens zijn met de brief en hield een be toog tegen het beschikbaar stellen van een subsidie voor de tehuizen van het Huma nistisch thuisfront. Heirna bestreed de heer S c h u 1 z (Ar beid) de heer Lagendijk door op te mer ken, dat als de Christelijke en de RK te huizen gesteund worden de humanistische er ook recht op hebben. Het aantal is ech ter minder en spreker was met f 10 te vreden. Wethouder mr. H ij s z e 1 e r zeide, dat velen van mening zijn, dat we op het ogen- Aangezien er inzake het aangaan van een gemeenschappelijke regeling tussen de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemen daal, Zandvoort, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Bennebroek met betrek king tot de uitvoering van en het toe zicht op de naleving van de bij of krach tens de Vleeskeuringswet gestelde bepalin gen nog geen uiteindelijke overeenstem ming is verkregen besloot de gemeente raad van Bloemendaal Donderdagmiddag de overeenkomst van 1922 met een jaar te verlengen. Ook stelde de raad een crediet van f 1600 beschikbaar voor het uitbrengen van rapport omtrent het bedrijfsecono misch onderzoek. Naar aanleiding van enkele vragen deel de wethouder mr. Hijszeler (AR) mee, dat de overeenkomst dateert van 1922; in 1952 is zij opgezegd en de gemeente Haar lem gaf in overweging een gemeenschap pelijke regeling aan te gaan. Bloemendaal heeft zich afgevraagd welke consequenties daaraan verbonden waren. Een jaar later werd meegedeeld, dat een bedrag van f 2.700.000 nodig zou zijn voor investerin gen. Bloemendaal verzocht een accoun tantsrapport omtrent de economische con sequenties van de gemeenschappelijke re geling, een rapport over de herwaardering van het slachthuis te Haarlem en een rap port van een onderzoek naar de huidige toestand en de te verwachten ontwikke ling van het slachthuis wegens de inves teringen in de komende tien jaar. Haarlem verzette zich aanvankelijk hiertegen, maar was later tot medewerking bereid. Haar lem betaalt een zesde deel der kosten. Als de rapporten gereed zijn zullen die, even tueel gelijk met de ontwerp-regeling, aan de gemeenteraad worden aangeboden. Voorlopig is Bloemendaal afhankelijk van Haarlem. Naar Velsen kan niet gegaan worden, omdat daar voorlopig geen slacht huis gebouwd wordt. V er gunningen Met de stem van de heer S c h u 1 z (Ar beid) tegen werd besloten aan de Koningin voor te stellen het aantal vergunningen volgens de drankwet met drie uit te brei den en die eventueel te bestemmen voor het gebied Kop-Zeeweg en de duinen. In antwoord op een vraag aan wie de laatste jaren een vergunning was verleend, ver nam de raad, dat kort geleden de hockey club BMHC bij Koninklijk besluit een ver gunning was verstrekt. De heer Van Holten (VVD) vond het „fout", dat aan een sportvereniging een vergunning ver leend wordt. Wordt dit bij de nieuwe ver gunningen voorkomen? De voorzitter antwoordde, dat de aanvx-aag van BMHC aan de voorwaarden heeft voldaan. Van de nieuwe drie ver gunningen zal geen vereniging profiteren. Als eis zal worden gesteld een restaurant met een terras van honderd zitplaatsen en dat restaurant moet liggen in de omgeving van het Westelijk deel van de Zeeweg. Voor de bouw van een restaurant moeten B. en W. vergunning verlenen. N oordlaan Met uitzondering van ir. Tirion keurde de raad de voorstellen goed tot voorlopige vaststelling van het partiëel uitbreidings plan in onderdelen „omgeving Noordlaan" en inzake de bouw van 24 woningen aan de Noordlaan. De heer S c h u 1 z zeide be zwaar te hebben tegen de gang van zaken bij de voorbereiding, maar hij kon zich wel met het voorstel verenigen. Tentoonstelling De heer Van Holten had geen be zwaren tegen het voornemen van B. en W., om het bedrag van f 1000 van de begroting 1955. voor steun aan beeldende kunstenaars te bestemmen voor het houden van een tentoonstelling van werken van in Bloe mendaal woonachtige kunstenaars, maar hij vroeg in de toekomst werken aan te kopen voor het nieuwe raadhuis. Burgemeester dr. Peereboom V o 1 - 1 e r deelde mee, dat er in 1955 geen ge schikt kunstwerk aangekocht kon worden. Nu wordt er voor alle kunstenaars wat ge daan. Verlichting Bij de rondvraag vroeg ir. Tirion enkele lichtpunten over te slaan, nu op een aantal plaatsen de straatverlichting aanzienlijk verbeterd is door buislampen. Wethouder Van Geluk deelde mee, dat voorlopig alle lichtpunten verbeterd worden. Als tot wijziging van het wegdek moet worden overgegaan, kan een nieuwe indeling van de palen gemaakt worden. Dividend Ford. De Raad van Beheer der Nederlandsche Ford Automobielfabriek heeft besloten evenals vorig jaar een in terimdividend van 8 percent uit te keren op rekening van het jaardividend over het boekjaar 1955. blik leven in een tijd van rechten tegen over de overheid. Er dienen echter ook plichten tegenover te staan. Het Humanis tisch Thuisfront ontvangt subsidies van industrieën (f 20.000) ,van het rijk (f 15.000) en van verenigingen en instellin gen (f 16.000). Particulieren dragen slechts f 3000 bij. Het thuisfront heeft drie tehui zen en de twee andere instellingen veertig tot vijftig. De kosten van deze instellingen worden voor twee-derde gedragen door particulieren, hetgeen een grote offer-be reidheid betekent .„Laat het Humanistisch Thuisfront beginnen met gelden te verza melen, dan zal de overheid niet achterblij ven", besloot de wethouder, die het voorstel van B. en W. handhaafde. Nadat nog enkele leden hun mening had den verkondigd werd het voorstel van de heer S c h u 1 z, om een subsidie van f 10 te verlenen met acht tegen vijf stemmen aanvaard. Voor stemden mevrouw Dal- meijer, de heren Schulz en Kapteijn (allen Arbeid), ir. Tirion, Smidt van Gelder, Van Holten en Van Geluk (allen VVD) en de heer Fijen (KVP). De raad verleende een crediet van f 335.000 voor het vernieuwen van het riool in de Julianalaan en het herstellen van het wegdek. Namens de heer Daams, die wegens ziekte verhinderd was, vroeg mevrouw Poulus (WD) of met het werk gewacht wordt tot de Noord-Zuid verbinding bij de Willem de Zwijgerlaan tot stand komt. Wethouder Van Geluk antwoordde, dat het nog wel enige jaren kan duren al vorens met de aanleg van de verbinding begonnen wordt. Hierop kan niet gewacht worden. Een nieuwe fundering en een nieuw wegdek zijn nodig. De heer Lagendijk wilde weten of de provincie de kosten draagt, als de weg op gebroken moet worden. „Met uw oomer- king zal te zijner tijd gaarne rekening wor den gehouden", aldus het antwoord van burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller. Speelplaats te Vogelenzang De post voor de aanleg van een speel plaats te Vogelenzang was pro memorie ge steld. De heer Van Haas te r t (KVP) vroeg wanneer met de aanleg begonnen wordt. Wethouder Van Geluk deelde mede, dat binnenkort de grond veer de aanleg van sportvelden mechanisch be werkt wordt; dan zal ook aandacht besteed worden aan de speelplaats, anders zijn handkrachten nodig. Voor de verdere be werking zal echter een crediet aan de raad worden gevraagd. De heer Van Haastert vroeg voorts in het te bouwen kleedhuis douches aan te brengen, eventueel ook voor de bewoners. Dan is het niet nodig een badhuis te stich ten. ADVERTENTIE Echte oud-Hol landse. zuivere advocaat 1/1 fles 4,40 1/2 fles 2.35 I - r ■V:5;.;r'c Het beste Daard. van (de Schiedamse) stal. Op weg naar zijn vrouw in ziekenhuis Donderdagavond is de 72-jarige gepen- sionneerde opzichter van het Heemsteedse Electriciteitsbedrijf J. de Vries plotseling overleden. De heer De Vries begaf zich omstreeks half zeven van zijn woning aan de Glipper- weg naar de bushalte bij de Schaepman- laan, omdat hij zijn pas geopereerde vrouw, die in het St. Elisabeths Gasthuis wordt verpleegd, wilde bezoeken. Nadat hij onge veer honderd meter had gelopen, werd hij onwel en struikelde. Voorbijgangers hielpen de heer De Vries weer op de been, waarna deze zijn tocht nog probeerde voort te zetten. Enige ogenblikken later was hij overleden. De heer De Vries was in brede kring in Heemstede een geziene figuur. Donderdagmiddag hield Cruys Voorbergh in het Frans Halsmuseum de eerste lezing onder auspiciën van de nieuwe werkgroep „Vrouw en Sfeer". In de rubriek „Voor de Vrouw" geven wij morgen een uitvoeriger beschouwing over de doelstelling van deze groep. Ingeleid door wethouder D. Geluk, die elk streven om de uniformiteit uit het da gelijks bestaan te verdrijven toejuichte, vertelde Cruys Voorbergh in een gemoede lijk praatje met welke eenvoudige midde len we ons leven meer kleur zouden kun nen geven. „Sommige vrouwen kunnen al leen al door de wijze waarop zij een sinaas appel schillen een gezellige sfeer scheppen", zei hij. „Met dezelfde middelen waarop we ons, naar we dachten, hebben doodgekeken, kan nog zo heel veel worden bereikt". De door hem gespeelde scènes, die zijn woorden toelichtten (een bezoek, zoals het niet en wel moet), legden nog eens de na druk op alle onvolkomenheden, waardoor een visite soms zo dor en vervelend kan zijn. Vooral van de zijde van de diverse vrou wenorganisaties was er belangstelling voor deze causerie. Deze kwam ook tot uiting in de vragen, die door Cruys Voorbergh en mevrouw Boissevain werden beantwoord. Op verschillend gebied werden aanwijzin gen gegeven, waarmee velen hun nut kon den doen. Cruys Voorbergh oogstte de be wondering van de aanwezige dames door een zeer geslaagde lappendeken te tonen „in verloren uurtjes gemaakt", zei hij. Deze lezing, 's avonds voor jongeren her haald, kan er ongetwijfeld toe bijdragen de vrouw een beter inzicht te geven in een belangrijk deel van haar taak: sfeer te scheppen in haar woning. Meer practische voorbeelden lijken ons echter wel gewenst. Donderdagavond hield de vereniging „Res Nova" in het Cafétaria restaurant een ledenvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer N. Drayer. Deze gaf een overzicht van de activiteiten van het be stuur in het afgelopen jaar, die er vooral op gericht waren, de kinderen van de leden zoveel mogelijk vreugde en blijdschap te schenken. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Copini, bleek dat het aantal leden van de vereniging thans 143 bedraagt, een kleine achteruitgang, vergeleken bij het vorige jaar. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat in de plaats van de afgetreden heren Reingoud en P. v. Kestreen, die zich niet meer herkiesbaar stelden, gekozen werden de heren L. Jansen en P. van der Meer. De voorzitter, de heer R. Drayer, werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. Besloten werd begin 1956 een feestavond te houden. HAARLEM, 15 December 1955 ONDERTROUWD: 15 Dec., L. B. Dörr en I. F. M. Schampers. GEHUWD: 15 Dec., A. J. van Hoorn en C. Hoff; H. J. Blankevoort en G. Noorland. BEVALLEN van een zoon: 13 Dec., C. M. van VelzenKort; 14 Dec., Q. C. H. de Boervan Abswoude; B. ValkBekius; A. J. SchemmekesVisser; M. C. F. van der LeijOldenburger; C. J. M. Rutte Timmer. BEVALLEN van een dochter: 14 Dec., A. MolendijkKramp; 15 Dec., G. BosCa- landt; G. E. WijkhuizenVerdugt; G. M. Lagerwerfvan Berkel. OVERLEDEN: 13 Dec., J. J. Flothuis, 72 j., Maerten van Heemskerkstraat; 14 Dec., L. E. W. van Albada, 87 j., Gasthuisvest; G. van DommelenSmit, 35 j., Waldeck Pyr- montstraat; F. M. Branten, 64 j., Uit den Bosstraat. iVerkort weergegeven) „Jazz-liefhebbers" III. Met belang stelling las ik in uw blad de meningen over de gedragingen van het Haarlemse pu bliek tijdens het jazz-concert van Zaterdag- jongstleden in het Concertgebouw. Hoe wel ik deze meningen tenvolle onder schrijf, zou ik toch nog het volgende willen opmerken: het concert van Zaterdagavond heb ik niet bijgewoond, maar tijdens een dergelijke avond in het Concertgebouw op 25 September van dit jaar is het me opge vallen, dat de herrie in de zaal pas goed losbarstte, toen de musici „op het publiek" begonnen te spelen. De „muziek" die er op zulke momenten geproduceerd werd, had met jazz niets meer te maken. Zou het daarom niet aan te bevelen zijn, dat de organisatoren van deze concerten de orkestleiders verzoeken om dit erger lijke show-werk voortaan achterwege te laten? J. OOSTRA, Heemstede Vinding. Misschien is het volgende een een goede tip om nog meer ernstige onge lukken te voorkomen. In de wintermaanden dragen we overwegend donkere jassen en mantels. De uitgestoken arm van een fiet ser wordt daardoor door de achterop ko mende chauffeur niet öf te laat gezien, zo dat tijdig remmen soms niet meer mogelijk is. Daarbij komt dan nog de soms zeer slechte verlichting van straten. Een afdoen de maatregel, die ik zelf nu ook toepas, is een halve witte overmouw, hetzij van plas tic of witte katoen, aan de linkerarm. Men bewaart deze zo, b.v. in de fietstas, dat, in dien nodig, men er direct gebruik van kan maken. N. v. d. LEK ADVERTENTIE Een tractatie - spruitjes met Livorno. Doe er op het bord eens wat van die heerlijke romige Livorno op, gespoten uit de tube. Prijs 50 ct.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13