Verlichting sprookjestuin in Haarlem-Noord brandde proef Haarlemse kantonrechter trok opnieuw aantal rijbewijzen in Bokbier en Spencer mmutm Op zoek naar een Ijskoningin JUpma. Bakker reed tegen meisjes op en voer daarna tegen haar uit Ir. A. de Groot naar de Zaanstreek Amsterdamse Beurs Nachtvergadering van musici en artisten REMT!WIE RN ALCOHOL EEN SLECHTE COCKTAIL Directeur GEB te Zaandam en gasbedrijf Waterland Cr. Houtstraat 108 C^Ojüüöl Tel. 13046 Begrafenis generaal-majoor Van Albada Nieuwjaarsrecepties van autoriteiten Inbraak en insluiping te Haarlem Bewaker tot tien dagen veroordeeld Ruim 10.000 voor „De Olijftak" Automobilist voor Haarlemse rechtbank Vrachtauto met oude metalen verdwenen Vrijspraak geëist tegen Zaanse vertegenwoordiger Boete van 75 voor winkeldiefstal Gr. Houtstraat 108 OORD Tel. 13046 Goede opvoering van „Gaslicht" Jaarboek Haerlem V H IJ L) A G 16 DECEMBER 1955 IIAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT U I let bokbier is cr iveer - best, zoals elk jaar. Bokbier is het eerste brouw sel van I seizoen, gebrouwen uil verse hop, extra sterk en, in oude tijden, met grote feestelijkheid ge schonken. De Germanen hadden die feèsten gewijd aan Donar, de dondergod, en ze slachtten er een jong bokje bij, Donar ter ere. En daarom heet dit bier dan ook nog steeds: bokbier. Of dit echt waar is? Zulke oude tradities hebben vaak een wat ne velig verleden. Eén ding staat echter vastbokbier is verrukkelijk. En steek bij Llw schuimend glas bier dan eens een Spencer opook een genot, dal een traditie werd. De herkomst van deze traditie is duidelijk genoeg: U proeft haar! avALiry- s/VTROU-^ Dit merk »gj Spencer |^j waarborgt U de onveranderlijke kwaliteit In het plantsoen van het julianapark te Haarlem is gedurende de afgelo pen dagen en nachten bijzonder hard gewerkt. En dat moest ook wel omdat de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, vanavond om acht xiur de feest verlichting officieel zou ontsteken, zodat alles voor die tijd tot in de puntjes verzorgd moest zijn. De winkeliers uit de Ge neraal Cronjéstraat en het Julianapark houden namelijk In het geheel niet van half werk en het was daarom niet te verwonderen, dat bijna het voltallige bestuur van de vereniging in het Julianapark aanwezig was toen de heer D. H. Hortensius de lichten in de sprookjestuin ontstak om te kijken of alles nu wel in orde was. De bestuur sleden-winke liers konden tevreden naar huis gaan, want de tuin met dwergjes, her tjes, bloemen, het vij vertje, de brug en het kasteel overtrof werke lijk alle toch al hoogge spannen verwachtingen. De nieuwe „radio actie ve" verf bleek het ook in de openlucht bijzon der goed te doen en de ultra-violette lichtbuizen verleenden aan het geheel nog een bijzonder effect. Inmiddels was men in de Generaal Cron jéstraat druk bezig met het ophangen van de gekleurde bogen en ook aan de Scho- Van Haarlemse afdeling van Algemene bedrijfsbond Donderdagnacht kwamen de beide groe pen der Algemene Bedrijfsbond afdeling Haarlem (musici en artisten en de vak groep film en theater) in restaurant Lion d'Or bijeen op een feestelijke propaganda- vergadering met het oog op de zo nood zakelijke beroepsbescherming voor musici en artisten. De heer Zwart als afgevaar digde van het hoofdbestuur sprak hierover zeer bemoedigende woorden en c'rong er op aan, om als één man echter deze orga nisatie te staan en vooral in deze voorbe reidende periode tot een succesvol welsla gen te komen. De heer P. W. Voskuilen van de Haarlemse Bestuurdersbond, richt te vervolgens het woord tot de aanwezigen met een propagandistisch woord betrek king hebbende op c'e groep der musici en artisten. Als intermezzo trad Arie West geest op, die met zijn actueel répertoire als cabaretier voor een fleurige verpozing zorgde. Het scheidende bestuurslid, de heer Martin van Delden. die om gezond heidsredenen zijn secretaris functie moet neerleggen, werd door de voorzitter c'er afdeling Haarlem, de heer D. Vrolijk, har telijk toegesproken en memoreerde zijn grote verdienste als organisatieman in de afgelopen jaren en overhandigde vervol gens namens het afdelingsbestuur een fraai geschenk. Ook de heer Voskuilen booc' de scheidende secretaris een nuttig cadeau aan namens c'e Haarlemse Bestuur- derbond. De heer Zwart overhandigde een hockwerk van het NVV. Na nog een ge zellig dansje werd deze nachtvergadering besloten. terweg zat men niet stil. Vanavond zal namelijk ook hel eerste gedeelte van deze weg - van Frans Halsplein tot de Cronjé straat - in een zee van licht baden, tenoijl bovendien de grote versierde Kerstboom op het Frans Halsplein ongetwijfeld tal rijke belangstellenden zal trekken. ADVERTENTIE V.A.S. (Van een verslaggever) Voor de door Maxi en Ernst Baiers IJs- ballet uitgeschreven wedkamp kunstrijden (met als hoogste beloning de titel van „Ne derlands Ijskoningin 1955", een engage ment bij het genoemde ballet en een con tract voor een filmrol) hebben zich totnog toe twintig ambitieuze jongedames opge geven. Zes van hen hebben gistermiddag in de Apollohal de stoute schaatsen aange bonden om onder het critisch oog van Ernst Baier proef te rijden. Gekleed in tenue's die variëerden van baljurken en bebop-broeken tot zwempak-met-jumper, draaiden zij hun rondjes en figuren. Aan vankelijk speelden de zenuwen hun wel wat parten, maar al heel gauw lukte het beter. Vooral Sonja Toondreker, die al eens eerder in een ijsrevue was opgetreden „Helaas ging de onderneming toen fail liet", zo vertrouwde zij ons toe bleek ermee terecht te kunnen. Haar snelle pirouettes ontlokten zelf IJsvorst Baier een goedkeurend hoofdknikje. Ook Petri Peiser, een Amsterdams fotomodel van twintig lentes, die al eens van zich heeft doen spreken door het winnen van de foto-wed strijd „Wie lijkt het meest op Hildegard Knef", was een aanvallige verschijning op de gladde ijzers en lachte de jury daarbij zo hartveroverend toe, dat het ijs meteen gebroken was. Ernst Baier wilde haar op staande voet een contract aan bieden, maar mevrouw Maxi vond toch, dat ze eerst nogeens terug moest komen. Blijkbaar gaat zij bij zulke zaken niet over één nacht ijs. Dan was er nog het Heemsteedse meisje Marianne Wijnands, nog geen twintig en ijverig studente heilgymnastiek en massage, die, nog wat onzeker in deze omgeving („We hebben hier in Holland ook zo weinig gelegenheid om te trainen"), een paar maal een fikse buiteling maakte. Maar dan krabbelde ze weer welgemoed overeind en begon opnieuw met een energie die bewon dering afdwong. „Die leert het wel", was het commentaar van de professionals en ook Marianne promoveerde dus naar de halve finales. Vierde en laatste candidate die deze eerste voorselectie overleefde, was het Amsterdamse naaistertje Grietje Hendriks, die zowaar al enkele acrobatische „kunst sprongen" presteerde tot zichtbare ont steltenis van haar concurrenten. Vanmid dag treden de uitverkorenen opnieuw in het strijdperk om hun krachten te meten met de overige candidaten. Zaterdag tij dens de avondvoorstelling zullen dan de finales en de verkiezing van de „Ijsko ningin" plaats hebben. ADVERTENTIE Topprestatie uit het land van de Alpen: All-risk verxekerd op woroldpoll* W. VOET ZONEN ANEGANG 15 GROTE HOUTSTRAAT 165 HAARLEM Horlogerie TEN BOOM BARTELJORISSTRAAT 19 HAARLEM - TEL. 11541 De Haarlemse kantonrechter, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, veroordeelde Donderdag morgen een motorrijder, die op 19 Juni van dit jaar op onverantwoordelijke wijze een andere motorrijder op de Cruquiusweg in haalde en hem daardoor aanreed, tot een boete van f 100 en een jaar ontzegging van de bevoegdheid motorrijwielen te besturen, conform de eis. Een Haarlemse monteur, die op 18 Juni met een auto van de Westelijke rijbaan der Heemsteedse Dreef naar links de Johan Wagenaarlaan inzwenkte zonder voorrang te verlenen aan een motorrijder, die over de Oostelijke rijbaan naderde en met vaart tegen hem opbotste, stond Donderdagmor gen eveneens voor de kantonrechter. De als getuige gehoorde motorrijder verklaarde, dat hij uit Zuidelijke richting was komen aanrijden toen links voor hem de auto tus sen de twee rijbanen stilhield. Hij had uiteraard voorrang en meende daar ge bruik van te kunnen maken, toen de auto vlak voor hem weer optrok. „Toen was er geen redden meer aan", zeide hij. Zowel hij als zijn duo-passagier waren bij de botsing zodanig gewond, dat de een een week en de ander twaalf dagen niet had kunnen werken. Een medepassagiere uit de auto van de monteur had nog wel eens geïnfor meerd, hoe zij het maakten, maar de man zelf verklaarde voor de rechtbank geen tijd te hebben gehad om het tweetal op te zoe ken. De ambtenaar van 't O.M., mr. H. La gerwaard, toonde zich zeer getroffen dooi de volgens hem hieruit blijkende mentali teit van deze automobilist en eiste tegen hem een boete van f 200 en een ontzeg ging van het rijbewijs voor twee jaar. De kantonrechter veroordeelde hem tot een boete van f 150 en één jaar ontzegging. Verder werd een 21-jarige loodgieter, die op 6 Augustus van dit jaar op éen motor fiets op het Soendaplein op onverant woordelijke wijze een bus trachtte voorbij te rijden en daardoor in onzachte aanra king kwam met een vluchtheuvel en ver volgens met enkele fietsers, van wie ech ter niemand werd gewond, veroordeeld tot f 75 boete en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De ambtenaar had een boete van flOO en intrekking van het rij bewijs voor twee jaar geëist. Vervolgens werd een zestigjarige Bloe- mendaalse bakker tot een geldboete van f 250 en intrekking van het rijbewijs voor twee jaar veroordeeld, conform de eis. Op 11 Augustus fietsten twee zeventienjarige meisjes langs zijn bakkerij over de Bloe- mendaalse weg, toen hij juist met zijn auto in een uitrit terzijde van de weg stond. De beide meisjes dachten, dat hij hen zou laten passeren alvorens de weg op te rij den, maar dit gebeurde niet. Tot hun schrik reed de auto opeens de weg op en een van de meisjes kon er nog achterom komen, maar het meisje dat naast haar reed werd aangereden, overigens zonder ernstige ge volgen. Daarop reed de bakker door en zijn vrouw kwam de winkel uit om de schade te bekijken en de meisjes te vermanen. Even later kwam de bakker zelf thuis en toen hij de meisjes daar nog aantrof voer hij volgens deze geweldig tegen hen uit. Toen was het geduld van de twee meisjes op en zij gingen, volkomen overtuigd van des bakkers schuld aan deze aanrijding, naar de politie. De raadsman van de niet verschenen verdachte gaf als zijn mening te kennen, dat de meisjes onvoorzichtig geweest waren en zeide dat er te weinig bewijs was voor de schuld van de bakker, zodat hij vrijspraak vroeg. Er ging echter van de eis van de ambtenaar O.M., die dit gedrag ergerlijk noemde, helemaal niets af in het kantonrechtervonnis: f 250 boete en twee jaar ontzegging van het rijbewijs. „Dergelijke mensen moeten geen minuut langer op de weg blijven", aldus de kan tonrechter. Ir. A. de Groot uit Overveen is, zoals wij in ons blad van Woensdag meldden, Dins dagavond benoemd tot directeur van het gasbedrijf Zaanstreek-Waterland. Deze functie is gekoppeld aan het directeur schap van het gemeentelijk eleclriciteits- bedrijf in Zaandam, waartoe de heer De Groot Donderdagavond door de Zaandamse raad werd benoemd. De heer Abraham De Groot werd op 6 April 1908 in Weststellingwerf (Fr.) gebo ren. Na tien jaar verhuisde hij naar Reeu- wijk en later naar Alphen aan de Rijn, waar hij enige jaren de H.B.S. doorliep. De heer De Groot studeerde vervolgens aan de Middelbaar Technische School in Amster dam, waar hij op drieëntwintigjarige leef tijd in 1931 de diploma's werktuigbouw kunde en electrotechniek behaalde. Een jaar later deed hij het staatsexamen HBS en weer een jaar later, 0 ijjk in 1933, behaalde hij |i de onderwijzersacte. P 'f In Maart 1934 werd I: liis de heer De Groot be noemd bij het Provin ciaal Electriciteitsbe- drijf van Noordhol land, waar hij als technisch ambtenaar vierde klasse de eer ste drie jaar werk zaam was als assistent van de installaties in de inspectie Schagen. In 1937 ging hij naar Ir. A. de Groot Santpoort als plaats vervangend chef van de afdeling bovengrondse hoogspannings netten en transformatorstations. Vóór zijn verblijf in militaire dienst bij de genie in Den Helder in 1939 werd de nieuwe direc teur van het gasbedrijf Zaanstreek-Water land benoemd tot inspecteur tweede klasse bij het P.E.N, en in 1942 tot inspecteur eerste klasse. In 1945 werd hij bevorderd tot technisch ambtenaar in algemene dienst en i.n 1949 tot technisch hoofdambtenaar C. In 1945 was de heer De Groot gedurende anderhalf jaar en in 1950 nogmaals een half jaar op non-actief wegens studiever lof. In 1951 studeerde hij af als electro- technisch ingenieur en daarna volgde bij het P.E.N. zijn benoeming als ingenieur A, in 1952 gevolgd door hoofdingenieur en in 1953 tot hoofdingenieur in algemene dienst. In 1951 wsselde ir. De Groot zijn functie in Santpoort voor die van hoofd van de laag spanningsnetten en districten met stand plaats Bloemendaal. Van 1952 tot 1955 was hij chef van de afd. Planning van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland. In Augustus 1955 volgde zijn be noeming tot hoofd van de afdeling hoog spanningsnetten. In het verenigingsleven verricht ir. De Groot eveneens nog enige werkzaamheden. Hij is commissaris voor het Volkshoge- schoolwerk in Bergen (N.H.) en penning meester van de afdeling Bloemendaal van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Ir. De Groot zal zijn werk in de Zaan streek uiterlijk 1 Maart beginnen. Indien zijn huidige werkzaamheden bij het P.E.N. dit toelaten misschien op 1 Februari van het volgende jaar. ADVERTENTIE Geslaagd. Voor het staatsdiploma leraar stenografie zijn geslaagd mevrouw G. A. ArnoldVan Akkeren en mcj. A. C. Metz, beiden te Haarlem. ADVERTENTIE Radio - Radiograms - Televisie - Gramofoonspecialist U KUNT BIJ ONS EEN KEUZE MAKEN UIT DE NIEUWSTE MODELLEN VAN PHILIPS - GRUNDIG - ARISTONA - ERRES Het stoffelijk overschot van generaal- majoor b.d. L. E. W. van Albada, die Woensdagmorgen in het Sint Elisabeths Gasthuis in Haarlem is overleden, zal Za terdagmiddag 17 December om een uur op de Algemene Begraafplaats aan de Berg weg in Bloemendaal ter aarde worden be steld. De burgemeester van Haarlem en me vrouw Cremers houden Nieuwjaarsreceptie op Maandagavond 2 Januari om half negen voor autoriteiten, besturen van instellin gen en verenigingen en al diegenen die op enigerlei wijze tot 't gemeentebestuur in relatie staan. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en mevrouw Prinsen zijn voornemens een Nieuwjaarsreceptie te houden op Zaterdag, 7 Januari 1956, des namiddags van 35 uur ten provinciehuize te Haarlem (ingang Paviljoenslaan). Donderdagavond heeft men zich toegang verschaft tot een winkel aan het Jephta- plein in Oud-Schoten. Een ruit was ge broken en voor het gat was een stuk car ton geplaatst. Het carton is weggeduwd, waarna men het raam kon openschuiven. Uit een geldbakje in de winkel is vijftien gulden verdwenen. Een winkelier aan de Gibraltarstraat in Haarlem-Zuid-West hoorde Donderdag avond om halfnegen de winkelbel over gaan .Toen hij in de winkel kwam zag hij, dat de lade in de toonbank openstond. Een bedrag van vijf en vijftig gulden is ver dwenen. Voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, stond Vrijdag een bewaker van de artillerie-inrichting bij de Hem- brug terecht, die er van verdacht werd, dat hij uit de fabrieken, waarover hij het toe zicht had een hoeveelheid koper ter waar de van f 175,— gestolen zou hebben. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, nam het de verdachte bijzonder kwalijk, dat deze van zijn positie als bewaker en als onbezoldigd rijksveldwachter gebruik had gemaakt en eiste een gevangenisstraf voor de tijd van twee weken. De politie rechter wilde rekening houden met het feit, dat de schade door de verdachte was ver goed en veroordeelde hem tot tien dagen gevangenisstraf. Bazar Doopsgezinde Gemeente De in November van dit jaar door de Verenigde Doopsgezinde Gemeente Haar lem gehouden bazar ten bate van het rust huis „De Olijftak" van de Gallenkamp- stichting heeft opgebracht f 10.435,09, het hoogste bedrag, dat de Haarlemse gemeen te ooit met een bazar heeft bijeengekregen. 3-3 Nederl '47 3 Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips prei.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Siotkoers gisteren 99 99/ 341 312 370 483 306 357,-/. 345/ 205/ 380 266 66514 638 A 137/ 209 193/4 260)4 150 154/ 324/ 244/ 256/ 254 72 164 58 140/ 61/ 33/ Openings koersen 99 Vs 99/ 343 313 372 483 309 359 348 205/ 383 267 672 644 138 210 196/ 260/ 148 154/ 325 245 257 254 73 162/ 57/ 141 61% 33% C>Vep. 2>E K.L£lN£ GEVOÊGEWS Ü^5 UEVEN5 Bevestiging van vonnis kantonrechter geëist Voor de Haarlemse rechtbank stond Don derdag een automobilist uit Heemstede te recht, die in hoger beroep was gegaan van een vonnis van de kantonrechter, waarbij hij veroordeeld was tot tachtig gulden boe te en de voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden. Op 13 Mei zou deze automobilist op de weg van Haarlem naar Amsterdam hebben gereden, waarbij hij echter niet voldoende naar rechts zou zijn uitgeweken toen een andere autobestuurder hem wilde inhalen. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H Pitlo, meende, dat hier sprake was van een grove, lompe verkeersfout en hij sprak als zijn oordeel uit, dat de verdachte, toen hij door de kantonrechter werd veroordeeld, geprofiteerd had van het feit, dat men toen de verkeersovertreders nog vrij mild be handelde. Nu eiste de officier van Justitie bevestiging van het vonnis van de kanton rechter, waarna de verdediger, mr. J. Jan- sonius, er bij de rechtbank op aandrong om de voorwaardelijke intrekking van het rij bewijs te laten vervallen. De uitspraak zal plaats hebben op 29 December. In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft men zich toegang verschaft tot het terrein van een koopman in oude metalen aan de Harmenjansweg te Haarlem door over een hek te klimmen. Vervolgens is men weggereden in een vrachtauto, bela den met oude metalen. In de auto was het contactsleuteltje aanwezig. Verdwenen is een zeswielige vrachtauto van het merk Ford-Thames, gekentekend NN-9677, met een krijs geschilderde open laadbak met zijschotten en blauwe cabine. De gezamenlijke waarde van de lading, bestaande uit rollen kopergaas, roodkope ren slooppijpen enzovoort, bedraagt onge veer tienduizend gulden en die van de auto zevenduizend gulden. De Haarlemse rechtbank heeft zich Don derdag lange tijd bezig gehouden met een vrij duistere zaak, aan het slot waarvan de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, niet anders dan vrijspraak kon eisen tegen een vertegenwoordiger uit Zaandijk, die er van werd verdacht in de jaren 1952, '53 en '54 een hoeveelheid textiel verduisterd te hebben. De vertegenwoordiger was namelijk als agent in dienst van een textielfirma in Bre- devoort, aan welke relatie in de zomer van het vorig jaar een einde werd gemaakt. Er.ige tijd later diende de directie van de firma een klacht tegen de vertegenwoor diger in wegens verduistering, maar van morgen bleek, dat zulks in het geheel niet bewezen kon worden. De vertegenwoordi ger moest namelijk de goederen, die nog onder zijn berusting waren, terugzenden aan de fabriek en hij verklaarde, dat hij dit pertinent gedaan had. Hij wist echter niet meer hoeveel kisten met textielgoede- ren hij had verstuurd en de firma kon niet meer meedelen hoeveel kisten er uit Zaan dijk ontvangen waren. Vast stond slechts, dat een expediteur uit de Zaanstreek vijf kisten verstuurd had. In zijn requisitoir merkte de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo op, dat er in deze zaak bijzonder veel onzekerheden waren, maar dat slechts met zekerheid was te zeggen, dat de administratie bij de fa briek noch bij de vertegenwoordiger erg punctueel werd bijgehouden. Daarna eiste hij vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. "Uiteraard sloot de verdediger, mr. Hol lander, zich hierbij aan waarna de recht bank de uitspraak bepaalde op Donderdag 29 December. IJmuidense huisvrouw voor Haarlemse politierechter Een IJmuidense huisvrouw stond van morgen voor de Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen terecht, verdacht van diefstal van een aantal kruidenierswaren uit een zelfbedieningszaak in Velsen. Uit de verschillende verbalen viel op te maken dat zij reeds enige tijd bij deze winkel in verdenking stond en daarom tijdens het in kopen doen geschaduwd werd. Zij had op elf November van dit jaar op nieuw een bezoek gebracht aan de winkel en toen zij, bij de kassa gekomen, haar in kopen uitstalde, zag de cassière onder een regenkapje in haar tas nog meer artikelen liggen. ja, schrijf die ook maar op en maak er maar geen drukte van", zou de vrouw toen hebben gezegd. Men nodigde haar evenwel uit, mee naar het kantoortje te gaan om eens rustig te praten en onder weg daarheen zag zij nog kans, enkele ar tikelen in de daarvoor bestemde vakken terug te gooien. Enkele andere boodschap pen, die zij niet zo gauw op hun plaats kon terugbrengen, gooide zij in een gootsteen. De verdachte had op alle vragen van de politierechter een langdurig antwoord klaar, waarin zij de zaken op een andere manier probeerde voor te stellen, hetgeen aan de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, tenslotte de opmerking „Ja, u bent gewoon te beklagen" ontlokte. „We hebben hier te doen met een brutale winkeldievegge", zei de officier even latei- in zijn requisitoir, ,,'t Zal niet de eerste keer zijn, dat ze gestolen heeft. Er zal een tijd komen, dat we dergelijke mensen in de gevangenis zullen moeten opsluiten, maar omdat deze vrouw nog een blanco strafregister heeft, zal ik ditkeer nog vol staan met het eisen van een boete van f 75 en daarnaast een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken". Mr. Petersen volstond met het opleggen van de boete. ADVERTENTIE Radio KERSTPLATEN Radiograms - Televisie Platenspelers A mateurtoneel Er zijn van die toneelstukken, die geen omschrijving meer van node hebben. Tot dezulke mag men Patrick Hamilton's thril ler „Gaslicht" gerust rekenen, want nadat het Toneel er zijn successen aan had be leefd heeft ook de film zich van het onder werp meester gemaakt en stichtte er de grote massa mee, wat de film met haar gro ter verspreidingsmogelijkheden nu eenmaal gemakkelijk kan doen. Toch blijft het altijd nog een onderneming het stuk op te voeren. Het hangt populair gezegd van tonen en halftonen aan elkaar. Het is een schemerig spel dat u soms doet griezelen van span ning. Te veel aplomb en een nonchalante speeltrant helpen het om zeep. Het is ook een costuumstuk. De spelers moeten zich gemakkelijk in hun uitmonstering kunnen bewegen. Zij moeten een fraaie plastiek paren aan een indringend intonatief ver mogen. Al viel er als men de zaken nauw neemt nog wel het een en ander aan te merken, de opvoering door de ontspan ningsvereniging Conrad Stork in de Stads schouwburg van Donderdagavond, welke aan „Gaslicht" was gewijd, die opvoering heeft mij verbaasd door het feit, dat zij in zo menig van de al genoemde opzichten raak schoot. Een ontspanningsvereniging telt doorgaans amateurs die één en niet veel meer keren op de planken komen. Hun gebrek aan routine zou doen veronderstel len, dat zij maar weinig mans zijn. Daarin vergist men zich toch! De louche mr. Man- ningham bijvoorbeeld was uitnemend van stijl. Hij werd door Robert Piek zorgvuldig binnen de perken van de redelijke schur kerij gehouden en vormde dus al de eerste geloofwaardige pijler waar het stuk op steunt. De tweede was Ernst Goedhart als inspecteur Rough. Voorbeeldig van dictie en uitdrukking van stem. Nog wat gelijk matig was Ans Lodder als de beproefde vrouw van het schurkengebroed, maar zij won het weer op het stuk van houding. De bode Elizabeth mag ik complimenteren met haar rol, die zelfs in de nuanceringen ver zorgd was en zeer goed, vooral mimisch. Elly Philippo voegde er een meisje aan toe, dat de juiste vrijpostige allure had, die is voorgeschreven. Een lofwaardige opvoering derhalve, waarvoor regisseur Huib Tuninga dient ge prezen. Hij trof de toon heel goed en de wat minder geslaagde mise en scène in eni ge scènes van II vergeeft men hem graag. Als het stuk nog eens tot een voorstelling komt zal hij ook de heren moeten afwen nen de handen in de broekzak te steken. Dat is in dit costuumstuk bepaald lelijk tenzij zij minder onwennig doen. Maar voor het overige kan ik spelers en artistiek lei der alleen maar geluk wensen P. W. FRANSE Ieder jaar zien de leden van de Vereni ging Haerlem met belangstelling het jaar boek tegemoet. Jammer is het, dat de ver schijning van dat over 1954 zo laat valt. Dat neemt niet weg, dat het weer met grote aandacht gelezen zal worden. Het bock bevat een aantal negrologieën van Haarlemmers, die in het vorige jaar overleden zijn. De heer H. W. M. van Run herdenkt mgr. J. J. Henneman, in leven bisschoppelijk archivaris, mevrouw M. van HengelCouperus mejuffrouw J. Q. van Regteren Altena, die zich aangetrokken ge voeld heeft tot het vrouwelijke .kunstam bacht, dr. C. Spoelder de heer W. J. H. Muiier. die in sportkringen een vooraan staande plaats heeft ingenomen, mr. A. Beets ds. W. J. van Elden, die vele jaren predikant van de Haarlemse Hervormde gemeente is geweest, de heer H. W. M. van Os pastoor J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem der R..K kerk, de heer A. D. Hu ijsman dr. A. JE. S. Sluyterman, vroeger arts te Haarlem, de heer B. Majorick de beeldhouwer Theo van Rijn en de heer E. J. Verschueren de heer J. C. Mol, in leven directeur van Multifilm. Mejuffrouw A. C. W. Rijnierse haalt her inneringen op uit Overveen en mejuffrouw dr. G. H. Kurtz heeft een bijdrage geleverd over het Huis te Manpad. Fraaie afbeel dingen verluchten de tekst van beide arti kelen. Zoals gewoonlijk wordt het boek besloten met de kroniek van Haarlem over 1954. die een overzicht geeft van de gebeurte nissen uit dat jaar.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15