Tweede Kamer is tegen aantasting van verkregen pensioenrechten Weerbericht Talrijke bezwaren tegen openbreek artikel Vrij onofficieel en verwarrend begin van conferentie te Genève Vijfenveertig ministers kwamen tot gelijkgezinde conclusies Wetsontwerp Ouderdomsverzekering Meer garanties gevraagd Brood in Haarlem weer een cent goedkoper Het woord is aan Voor de Stille Armen 70e JAARGANG No 138 ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 299e JAARGANG No 289 De Nederlands-Indonesische conferentie Nederlandse ambassade in Bonn over Breda-gevan- genen Slotcommuniqué van de NA VO „Plan-Staf" zal een begin van uitvoering krijgen UNO-assemblée neemt Nw-Guinea resolutie aan In afwijking van de landelijke gedragslijn Kouder weer op komst Canada geeft voorschotten op immigranten-passage Weerrapport II *-• Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "9^ "W"Tl "H Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- P J| IMI m, I \tn H Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. redactie Bed actie en Administratie. Bijkantoor la™|i I M lï ll i p| Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. B I J| fL Jl 1 1 I I JÉ i 1L JÈ jij IL Jl W M franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er begint schot te komen in de Velser tunnelbouw. Een K.L.M -luchtfoto van de werken op de Noordelijke oever van het Noordzeekanaal. (Van onze correspondent in Genève) De Nederlands-Indonesische ministers-conferentie te Genève is Vrijdagmiddag heel wat minder formeel dan was aangekondigd van start gegaan met een eerste bijeen komst van de politieke werkgroepen van beide partijen. Mr. Mohammed Roem is daar bij al direct met een voorstel over de brug gekomen dat naar wij aannemen bij de Nederlandse delegatie in minder goede aarde zal vallen. Het betreft hier een plan om de opheffing van de Unie los te maken van de aan het Unie-statuut gehechte finan- ciële-economische overeenkomsten, waartegen de Nederlanders het vorig jaar tijdens de missie Soenarjo zich met hand en tand hebben verzet. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat de ministers Vrijdag ook in een formele zitting bijeen zouden komen, maar de „regie" van deze conferentie heeft dat an ders gewild. De Nederlandse delegatie ar riveerde pas om 3 uur 's middags met een oude Dakota van de Koninklijke Lucht macht op Cointrin, een half uur later ge volgd door de Indonesiërs, die het Sabena- lijntoestel uit Brussel hadden genomen. De Indonesische delegatie-leider, mr. Ide Anak Agung Gde Agung, liet op het vlieg veld doorschemeren, dat door deze ver tragingen het oorspronkelijke vergader schema noodgedwongen moest worden ver laten. De formele ministersbijeenkomst werd, na overleg met de Nederlandse dele gatie geschrapt en de politieke werkgroep kreeg de opdracht om te gaan spreken over punt 1 van de agenda, het Indonische voor stel tot vervanging van het op 10 Augustus 1954 gesloten (en nooit geratificeerde) pro tocol met de daarbij behorende briefwis seling. De ministers hebben Vrijdagavond wel Geen krijgsgevangenen maar misdadigers" De Duitsers, die in de gevangenis te Breda verblijven zijn geen krijgsgevange nen, maar misdadigers. Uitgezonderd drie hunner zijn deze personen geen leden van de Duitse „Wehrmacht" geweest, doch leden van Nationaal-Socialistische bezet tingsinstanties. Aldus luidt een verklaring, die de Nederlandse ambassade in Bonn heeft uitgegeven. De gevangenen, aldus de verklaring, hebben allen zeer zware misdrijven ge pleegd: sluipmoord, het willekeurig dood schieten van mensen, executies zonder voorafgaande berechting, moord bij wijze van weerwraak en mishandelingen. „Wie over deze gevangenen spreekt als over martelaren, doet de werkelijke krijgsge vangenen grof onrecht." Hoewel tijdens de Duitse bezetting meer dan 150.000 Nederlanders vermoord zijn, zijn er in Nederland geen haat- en wraak gevoelens jegens het Duitse volk, aldus de verklaring. Reeds sinds 1945 heeft Neder land de Duitsers met giften geholpen, tien duizenden Duitse kinderen gastvrij opge nomen, en ook medegewerkt bij de poli tieke actie om de Bondsrepubliek weer een gelijkgerechtigde positie te geven. Ook de volkomen regelmatig veroordeel de oorlogsmisdadigers worden menselijk behandeld, zoals vertegenwoordigers van de Duitse bondsrepubliek geregeld kunnen vaststellen, aldus de verklaring. (Van onze correspondent in Parijs) De vyflien NAVO-Ianden zullen, behalve op het militaire gebied, in de toekomst ook economisch en politiek nauwer gaan sa menwerken. De actie van de Russen in het Midden-Oosten en in Zuid-Oost-Azië.wordt als een bedreiging voor de wereldvrede beschouwd. De NAVO zal zich niet neer leggen bij de verdeling van Duitsland. De regering van Bonn is de enige autoriteit, die uit naam van heel Duitsland mag spre ken. In het militaire domein zal een inte gratie in het luchtwaarschuwings-systeem worden doorgevoerd. Dat zijn de voornaamste resultaten en conclusies, waartoe de 45 ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en van Financiën in Parijs tijdens hun tweedaagse zitting zijn gekomen en die in het slotcom muniqué worden opgesomd,dat gisteravond werd gepubliceerd. In Februari zal een nieuwe bijeenkomst worden belegd van technici, die dan spe ciale aandacht zullen besteden aan de vraag hoe de militaire samenwerking nog intensiever en vruchtbaarder kan worden gemaakt. De ministers, die gistermorgen in ge scheiden groepen vergaderden, hebben zich afgevraagd of de NAVO zich niet te lang had blind gestaard uitsluitend op de mili taire vraagstukken, die door de houding van de Sovjet-Unie werden opgeworpen. Bijna alle deelgenoten hebben deze ziens wijze vertolkt en minister Beyen heeft zich daarbij wel heel duidelijk uitgedrukt toen hij wees op de directe weerslag die de militaire uitgaven op de economie der ver schillende landen zullen hebben. Andere sprekers onderstreepten nogmaals de nood zaak deze samenhang ook in ogenschouw te nemen ten opzichte van de landen, die buiten de NAVO-gemeenschap staan. Ze doelden daarmee speciaal op de noodzaak om de onder-ontwikkelde gebieden de hel pende hand te reiken vóór de Sovjet-Unie die landen definitief in haar invloeds-zöne zou hebben opgenomen. 99 De Tweede Kamer heeft een zeer uitvoerig Voorlopig Verslag uitgebracht over het wetsontwerp Algemene Ouderdomsvoorziening, waaruit blijkt dat zij zich met dit ontwerp, dat vrijwel algemeen met hartelijke instemming werd begroet, in grote trekken kan verenigen. Een groot deel van het verslag bestaat uit be schouwingen over het reeds veel omstreden punt van het ontwerp: de in artikel 60 vervatte mogelijkheid tot aantasten van reeds toegekende pensioenen en reeds verworven toekomstige pensioen-aanspraken. Vele leden konden voors hands niet instemmen met de uitwerking van deze gedachte. In de eerste plaats waren zij niet overtuigd van de noodzaak, reeds ingegane pensioenen in de aanpassing te betrekken. Ten aanzien van de thans reeds in uitzicht gestelde pensioenen bepleitten deze leden, dat een deel van het bodempensioen (bijvoor beeld 20 pet.) nimmer bij de aanpassing in aanmerking genomen zou mogen worden. Algemeen drong men er op aan, het thans in artikel 60 voorgestelde te splitsen in twee regelingen: één voor op grond van toekomstige dienstjaren nog te scheppen toekomstige pensioenaanspraken enerzijds en anderzijds één voor reeds verworven toekomstige pensioenrechten. Volgens vele leden beperkt artikel 60 zich tot het openen van de mogelijkheid tot aanpassing en laat het de verdere uit werking voor verantwoordelijkheid van het georganiseerde bedrijfsleven. Zij hebben, mét de regering, veel vertrouwen in het georganiseerde bedrijfsleven. Niettemin menen zij, dat de wetgever de plicht heeft tegen mogelijke misbruiken te waken. Zij pleiten voor meer garanties voor een juiste toepassing dan het thans voorgestelde ar tikel 60 biedt. In dit opzicht betreurden zij het, dat het aangekondigde wetsontwerp met betrekking tot de aanpassing van de overheidspensioenen nog niet is ingediend. Zou dit wel het geval zijn, dan zou kunnen blijken wat de rege ring voor haar eigen werknemers als een redelijke aanpassing beschouwt, waarin misschien een richtsnoer zou kunnen worden gevonden voor het verkrijgen van grotere garanties voor de aanpassing van particuliere pen sioenen. Eenzijdig recht van werkgever Vele leden hadden in het bijzonder be zwaar tegen het eerste lid van artikel 60, waarin de werkgever eenzijdig het recht wordt gegevens pensioenen te verlagen. Verscheidene leden erkenden, dat zonder een aanpassingsregeling gevallen van on wenselijk te achten cumulatie van bodem pensioen en particulier pensioen denkbaar zijn. Voor deze leden was het meest onbehaag lijke in de bepaling van artikel 60, dat ge kort zal worden op het pensioen, dat ver worven is op grond van jarenlang betaalde bijdragen. Vele andere leden verklaarden zich te kunnen voorstellen, dat redelijkheid ont zegd wordt aan pensioenen, welk 70 of 80 pet. van het op het tijdstip van inwerking der wet voor gelijksoortige arbeid geldende loon te boven gaan. Voor zover het ontwerp evenwel beoogt de aanpassing van ons huidige pensioen- bestel aan de algemene ouderdomsverzeke- ring te bewerkstelligen door de mogelijk heid van aantasting van verkregen pen sioenrechten te openen, waren deze leden het eens met diegenen, die zodanige aan tasting verwerpelijk achtten. Zij wensten in elk geval aantasting van verkregen rechten te vermijden door de wettelijke Op een persconferentie heeft de Neder landse minister van Oorlog, ir. C. Staf, er nog eens zijn voldoening over uitgesproken dat de militaire integratie met de instel ling van een gemeenschappelijk luchtwaar- schuwingssysteem een nieuwe stap in de goede richting heeft gedaan. Hij noemde dit een eerste uitvoering van „zijn eigen plan-Staf". Van zeer groot belang acht hij het eveneens dat Engeland weer nauwer met het continent gaat samenwerken. Die samenwerking zal tot uiting komen in de opleiding van piloten, in de uitwisseling van militaire geheimen en in de beschik baarstelling van zogenaamde geleide pro jectielen ter verdediging van het hele Westen. Minister Staf heeft verder nog meege deeld, dat Duitse jachtvliegtuigen ingeval van een waarschuwing voor een aanval uit het Oosten vrijwel onmiddellijk zullen kunnen opstijgen om Nederland of Enge land te beschermen. In het laatste geval zouden Nederlandse jagers tezamen met de Duitse kunnen optreden. Minister Staf leg de het omstandig uit: „Als bijvoorbeeld een bommenwerper op West-Duitsland afvliegt in Westelijke rich ting, stuurt West-Duitsland er jachtvlieg tuigen op af en waarschuwt tegelijkertijd Nederland. Indien de bommenwerper zijn Westelijke koers handhaaft en Nederland bereikt, waarschuwt Nederland Engeland," zo vertelde minister Staf. Nieuw NAVO-gebouw De NAVO heeft bekend gemaakt, dat het nieuwe gebouw voor de NAVO, dat in het Westen van Parijs zal worden opgetrokken en waarvoor Dinsdag een contract zal wor den getekend met de Franse regering, on geveer tweeëntwintigeneenhalf millioen gulden zal kosten. De grond, waarop het nieuwe gebouw zal komen te staan, is door de Franse regering aan de NAVO ter beschikking gesteld tegen een nominale pachtprijs van een franc per jaar. regeling der bespreking aldus te redigeren, dat juridisch een korting op het bodem pensioen zou plaatsvinden. Tegen aantasting verkregen rechten Vele leden hadden ook overigens op de regeling van artikel 60 ernstige critiek. Indien het totale pensioen zou dienen te worden gefixeerd op tenminste 70 of 80 pet. van het op het tijdstip van inwerking treding der wet voor gelijksoortige arbeid geldende loon, dan zou naar hun mening toch in ieder geval aan twee zaken aan dacht dienen te worden besteed. Ten eer ste zou een minimum dienen te worden bepaald, waar beneden geen beperking zou worden opgelegd. Zij dachten hierbij aan een bedrag van ongeveer f 3000.Voorts zou men, alvorens een beperking toe te passen, de pensioengrondslag van oude pensioenen dienen aan te passen aan het huidige loonpeil. Enige leden meenden, dat de regering er goed aan zou doen, de onrust, welke haar voorstel inzake de aanpassing van de bij zondere pensioenen onder de gepension- neerden heeft teweeggebracht, door intrek king van artikel 60 weg te nemen. Waardevast pensioen De Kamerleden waren het er vrijwel allen over eens dat de waardevastheid, c.q. koopkrachtvastheid van de pensioenen ver zekerd moet zijn. Vrijwel algemeen zag men hierin de bekroning van de ontwikke ling der sociale verzekeringsgedachte. Verscheidene leden bespeurden echter in de methode, welke de regering aanbeveelt, het gevaar dat de rust in het bedrijfsleven al te veelvuldig zal worden verstoord. In het jongste verleden hebben zich, soms meer dan eenmaal per jaar algemene loon- ronden voorgedaan, welke elk meer dan 3 pet. bedroegen. Zou zich dat in de toekomst herhalen, wat toch denkbaar is, dan zouden de pensioenen meermalen 's jaars moeten worden herzien, hetgeen wellicht tot on gewenste consequenties zou leiden. Sommige leden betwijfelen, of het ver standig is, ten aanzien van de waardevast heid een automatisme in de wet vast te leggen als in artikel 9 wordt voorgesteld. Op deze wijze wekt men huns inziens ver wachtingen, welke in de toekomst wellicht niet kunnen worden beantwoord. Bij ach teruitgang van de economische toestand zal een hoger premie-percentage bezwaarlijk kunnen zijn. Vooral ook bij wijziging van de leeftijdstructuur van ons volk zullen wellichtt maatregelen moeten worden ge troffen, waarvan de inhoud nu bezwaarlijk kan worden vastgelegd en welke kunnen bestaan in verlegging van de leeftijdsgrens. Vele andere leden waren daarentegen van mening, dat het automatisme steviger in de wet diende te worden verankerd. De Algemene Vergadering van de UNO heeft Vrijdag eenstemmig en zonder debat de resolutie van de politieke commissie goedgekeurd, waarin de hoop wordt uit gesproken, dat de huidige onderhande lingen over West-Nieuw-Guinea tussen Ne derland en Indonesië bevredigende resul taten zullen opleveren. De resolutie heeft de instemming van zowel Nederland als Indonesië. In een verklaring tot de pex-s gaf de lei der der Indonesische delegatie, dr. Hanifah, uiting aan zijn voldoening over het feit, dat de algemene vergadering „haar be voegdheid had uitgeoefend" door de kwes tie Westelijk Nieuw Guinea te bespreken en dat zij „een positieve aanbeveling" had gedaan. Dr. Hanifah zei, dat de Indonesische re gering haar houding niet had gewijzigd ten opzichte van „haar rechten en aan spraken, met inbegrip van die op de souve- reiniteit over het gebied van West-Irian, in het belang van de vrijheid en het welzijn van de bevolking in dat deel van Indo nesië". informeel overleg gevoerd in Hotel des Bergues aan de oever van de Rhöne waar beide delegaties, ook al terwille van de goede sfeer, een onderdak hebben gevon den. Dit gesprek heeft zich echter voor namelijk beperkt tot het vaststellen van een werkrooster voor de komende dagen. Het programma van vandaag vermeldt als gevolg hiervan, twee vergaderingen van de financieel-economische werkgroepen en een nieuwe informele ministersbijeen- komst. De fininancieel-economische groe pen zullen de behandeling van punt 2 van de agenda (vervanging van financieel- economische paragrafen der R. T. C.-over- eenkomsten) voorbereiden, en het minis- tersgesprek zal ditmaal wel geheel gaan over het inmiddels schriftelijk uitge werkte en bestudeerde Indonesische voorstel inzake de opheffing van de Unie. De conferentie draagt overigens een vrij onwezenlijk karakter, omdat men lang zamerhand wellicht de indruk kan krijgen dat de ministers meer schuilvinkje spelen dan met elkaar confereren. Zo vertrekt morgenmiddag het gehele Nederlandse mi nisterskwartet weer naar ons land terug om op tijd voor de ministerraad te kunnen verschijnen. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, zal dan op 20 December als enig Nederlander naar Genè ve terugkeren om de volgende dag opnieuw zijn koffers te pakken. Het vertrek van de vier Nederlandse delegatieleden valt bovendien vrijwel sa men met de aankomst van twee Indonesi sche ministers, prof. dr. Sumitro (Finan ciën) en I. J. Kasimo (Economische Zaken), die hun collega's dus net mislopen. Wan neer het hier geen ernstige zaak betrof zou men van een klucht vol vergissingen kun nen spreken. De Rayonale Bakkerij Commissie in Haarlem en Omstreken heeft op een Vrij dag gehouden vergadering besloten met in gang van 2 Januari de broodprijzen met een cent per 800 gram te verlagen met het oog op de gedaalde prijs van het bloem. Dit geldt alleen niet voor de luxe soorten, die een bijzondere bewerking vereisen. Dit besluit van de Rayonale Bakkerijcommis sie komt na twee elkaar opvolgende en onderling sterk afwijkende circulaires van de Nederlandse Bakkerijstichting. De eerste gaf het voornemen te kennen om de broodprijs inderdaad gezien de la gere bloemprijs te verlagen. Naar aanlei ding hiervan werd de Rayonale Bakkerij commissie bijeengeroepen. Maar daarop volgde een nieuwe circulaire, waarin van dat voornemen weer werd afgestapt. Ten eerste omdat deze circulaire niet door ieder gelijktijdig is ontvangen en ten tweede om dat de inhoud niet geheel duidelijk werd geacht, werd de vergadering toch doorge zet. In de vergadering bleek, naar wij ver namen, de algemene mening, dat bij de verlaging van de bloemprijs een verlaging van de broodprijs alleszins gerechtvaardigd was. Dat men landelijk geaarzeld heeft, doch in Haarlem niet, is naar één van de leden der bakkerijcommissie ons mede deelde, er zeker aan toe te schrijven, dat Haarlem in dit opzicht reeds zo lang voor lijk is bij de andere plaatsen en dat de bakkerij er zich met zijn kostprijs zoveel mogelijk op in heeft gesteld. Wel heeft ook deze commissie zich ern stig beraden over één van de redenen van de intrekking van het besluit tot verlaging van de broodprijs der Nederlandse Bak kerijstichting: onzekerheid over de grond- stoffenprijs in de naaste toekomst. Daarom werd met nadruk verklaard, dat het geheel op grond van de lagere bloemprijs is, dat deze broodprijsverlaging tot stand komt. Blijkt de bloemprijs in de toekomst weer te stijgen, dan zal ook de broodprijs moe ten worden aangepast. Maar de mogelijk heid, dat de bloemprijs in de toekomst wel weer eens zou kunnen stijgen, mag de bakkerijen er, naar het algemeen gevoelen in de rayonale commissie, niet van weer houden de broodprijs thans te verlagen, nu zich de mogelijkheid daartoe voordoet. Namens kleinere bedrijven hoox'den wij ook de mening te kennen geven, dat hun marges, die bij deze bloemprijs-verlaging nu juist gediend waren, toch zullen blijven versmallen door de strijd tussen de gro ten. In de commissie zijn echter ook de kleinere bedrijven vertegenwoordigd en daar werd het besluit algemeen als econo misch gezond aangevoeld. DE BILT: Gedurende de laatste dagen trokken verschillende storingen langs of over ons land naar het Oosten. Aan de Zuidzijde hiervan voerden krachtige Zuid- Westelijke winden zeer zachte lucht tot in Midden-Europa. Het overgangsgebied tus sen vorst en dooi bevond zich boven het Zuidelijk deel van de Oostzee, Denemarken en de Noordzee. Aan de achterzijde van een depressie die Zaterdagmorgen over Denemarken naar het Oosten trok, breidt de koudere lucht zich over het Noordzeegebied verder naar het Zuiden uit. Verwacht mag worden dat ons land in het overgangsgebied tussen vorst en dooi komt te liggen waarbij de temperaturen lager zullen worden en de neerslagkansen groot blijven. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ La Rochefoucauld: Fortuna wordt slechts blind ge noemd door degenen, die zij voorbijgaat. 10e verantwoording C. B. d. C, v. W. ƒ50,—; A. L. H.—W. 25,—; Mr. F. C. R. ƒ50,—; Mevr. H. J. D. S. 30.—; A. K. 25,—; Mevr. Wed. M. A. H.—L. ƒ25,—; Dr. K. C. A. V. ƒ25,—; J. S. Czn. 25,mevr. J. v. S.G. 25,Mister X ƒ22,12; Mr. P. J. P. G. ƒ20,—; O. M. ƒ20,—; W. K. d. B. ƒ15,—; H. F. K.—W. f 10,—; K. V. ƒ10,—; G. W. v. L. ƒ10,—; Mej. Mr. A. A. G. C. ƒ10,—; G. R. ƒ10,—; Bridgeclub 1-2-3 ƒ10,—; J. L. N. ƒ10,—; A. J. F. S. ƒ10,—; Mevr. S. F.—F. ƒ5,—; M. F. P. d. B. N.—S. ƒ5,—; H. C. V. ƒ5,—: Mevr. J. A. v. d. V. B. ƒ5,—; N. N. ƒ5,—; G. H P. C. ƒ5,—; M. ƒ5,—: Th. A. T. ƒ5,—; A. F. V. ƒ5,—: Mevr. H. K.—P. ƒ5,—; B. J. H. H. ƒ5,—; G. L. F. Wzn. ƒ5,—; Mej. A. d. G. ƒ5,Dr. J. S. B. Jr. 5,J. H. Overveen ƒ5,—; J. H. S. ƒ5,—; P. de G, ƒ5,—; E. J. 5,—; Dr. J. M. 5,—; L. M. 5,—; Dr. J. A. v. d. A. ƒ5.—; N. N. ƒ5,—; Mej. C. G. de G. ƒ5,—: Mevr. J. W.—S. ƒ5,—; Erven F. K. v. M ƒ5,—; G. J. B. ƒ5,—: A. R. ƒ5,—; Mej. C. H. 5.—; A. v. d. T. 2,50; P. W. M. 2,50; G. B. ƒ2,50; J. H. V.—L. ƒ2.50; Mej. A. J. U. ƒ2.50; Mevr. J. H. L.—v. d. G. ƒ2,50; A. v. d. S.—v. d. H. ƒ2,50; N. H. ƒ2,50; Abr. C. ƒ2,50; Mevr. J. E.—v. d. W. ƒ2.—; E. R. ƒ1,—; Mevr. J. C. M. D.—L. ƒ25,—; Mevr. A. E. F.—S. ƒ3,50; J. v. T. ƒ5.—; Frank en Ton ƒ5.—; J. C. T. f 25,—; J. H. f2,50; F. I. 1,—; N. N. 10,—; L. W. 5.—; M. H. 2,50; A. H. W. 1,Roel en Wim 3,Jesha 100,—; C. P. S. 10,—; W. W. f 2,50; H. M. ƒ1,.—; Anita ƒ5,—; N. H. B. 2,50; T. S. ƒ2,50: Dreesman ƒ1,A. de K. ƒ5, Josta ƒ2,—; Mevr. V. ƒ2,50; D. M. V. ƒ2,50; Vrijm. Loge Kennemerland ƒ50,Kapittel Vicit Vim Virtus 50,—; J. S. ƒ5,—; K. N. M. ƒ2,50; G. K. ƒ1,—; D. G. ƒ1,—; M. W. ƒ2,50; B. F. ƒ2.50; L. M. ƒ5,—: P. V. A. 2,50; H. M. ƒ2,50; G. H. ƒ2,50; S. B. ƒ2,—; Mevr. E. C. K.—B. ƒ2,50; V. L. H. ƒ10,— R. ƒ5,—; N.V. Hotex 25,N. N. 10,Bridgepot King Louis ƒ10.—; J. B. ƒ1.—; W. A. W. ƒ25,—; N. N. ƒ2.50; N. N. ƒ2,50; M. B. ƒ2,50; L. S. v. d. H. ƒ2,50. Dagtotaal 1055,12. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 7810,08. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstx-aat 93 en Rijks straatweg 2, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Door het comité ontvangen: R. C.H. ƒ25.—; H. C. 10,-; G. H. R. v. d. B. ƒ2,50; B. E. M. H„ N.V. ƒ50,—; N. N. ƒ25,—; C. T. A. B. ƒ25,—; A. K. ƒ10,—; P. J. K. ƒ5,—; J. J. v. K. 10,—; Mej. J. G. B. 10,—; E. M. Gebr. B„ N.V. ƒ10,—. OTTOWA (Reuter) De Canadese re gering heeft besloten met onmiddellijke ingang op grotere schaal dan tot nu toe voorschotten te geven voor de overtochts- kosten van immigranten uit 'Europa, die anders bij gebrek aan middelen de over tocht niet kunnen bekostigen. Voor ruim honderd gulden kan een immigrant nu passage naar Canada krijgen. Wat de reis meer kost, kan hij in twee jaar terug betalen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven VI. Z.-Limb. geheel bew. sneeuw sneeuw nevel onbewolkt regen mist regen geheel bew zwaar bew. onbewolkt regen geheel bew. nevel half bew. zwaar bew. regenbui regen licht bew. mist geheel bew. 15 NO O NO Z windstil ONO OZO ZZW ZZW ZW wzw NW NNW Z ZZW zzo zo ZZW NW windstil zzo M 2 zS -18 8 -5 0,2 -9 5 -1 6 16 6 2 8 0,8 6 6 9 3 9 3 8 3 13 0 half bew. m. WZW geheel bew. mat. ZW onbewolkt mat. ZW geheel bew. mat. ZW geheel bew. mat. ZV. geheel bew. mat. ZW licht bew. mat. ZW geheel bew mat. ZW 6 5 3 4 7 5 0 15 8 7 7 7 5 0 3 5 0 1 0 0,6 1 6 1 1 5 5 1 Neerslag laatste 24 uur. ccccoococcoocccc KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien^ maar ook opklaringen. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Lagere temperaturen. 18 December Zon op 8.46 uur, onder 16.31 uur. Maan op 10.56 uur. onder 20.58 uur. 19 December Zon op 8.46 uur, onder 16.31 uur. Maan op 11.16 uur, onder 22.06 uur. Maanstanden 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 18 December Hoog water: 6.03 en 18.14 uur. Laag water: 1.41 en 13.57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 December Hoog water: 6.35 en 18.49 uur. Laag water: 2.12 en 14.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1