Vijf doden tijdens en vele gewonden het weekeinde Tsjech sprong bij XJmuiden van de „Amstelland" overboord PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Gladheid eist slachtoffers De radio geeft Dinsdag Kustvaarder „Atlantis" veilig in Brest zo J Jet rlUKKlo oéfjeteycu töijj! barfeliorisstr: haariem tel 13439 ferd. boistr. 48 a'dam -tel. 717162. Fraude bij Rotterdamse Tram; zes arrestaties Veendamse politie houdt de hoofdprijzen in de aardappel-telwedstrijd Ir. Posthumus bedankt als raadslid Wanhoopsdaad van politieke vluchteling Kerkelijk Nieuws Familie Haster toch naar Canada? Nalatigheid oorzaak dood van kind Studiecentrum Wegenbouw Experiment met „Gespro ken Boek" voor blinden nadert voltooiing Vaak eet U anders dan „gewoon" Toch ió ket Warmte der aarde MAANDAG 19 DECEMBER 1955 Op de rijksweg Den BoschUtrecht on der de gemeente Empel is Zaterdagavond een personenauto als gevolg van de glad heid van de weg geslipt en in botsing ge komen met een uit tegenovergestelde rich ting komende personenauto. Bij dit onge val werden drie personen gedood en twee gewond. Na de botsing is de slippende personen auto gekanteld en in brand geraakt. De chauffeur, J. v. d. P. uit Oss, werd uit de wagen geslingerd en liep ernstige verwon dingen op. Hij is naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. De andere drie inzittenden van de auto zijn verbrand. Eén hunner kon nog niet worden geïdentifi ceerd. De twee anderen zijn de gebroeders v. d. E., eveneens uit Oss, respectievelijk 18 en 19 jaar oud. Een dame uit Breda, die in de aange reden auto zat, werd licht gewond en is eveneens naar een ziekenhuis overgebracht. Kort na het ongeluk is een derde per sonenauto ter plaatse tegen de verbrande wagen gereden, doch hierbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In Nuth (Limburg) is een 52-jarige hoofdopzichter van de staatsmijn „Maurits" H. K., Zaterdagavond met een auto geslipt en tegen een lantaarnpaal gereden. Hij is aan zijn kwetsuren overleden. De man laat een groot gezin na. Een andere inzittende van de auto werd ernstig gewond. InDenHaag heeft het 18-jarig meisje E. J. R., wonende aan de Soestdijksekade Zaterdag bij een verkeersongeval in de Kempstraat het leven verloren. Zij reed in die straat op een bromfiets en kwam op de tramrails te slippen, zij viel en raakte on der een haar tegemoetkomende bestelauto. Het meisje kreeg een schedelbasisfractuur en overleed ter plaatse. In Bussum is Zondagavond een auto met vier inzittenden op de Huizerweg in volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder moest uitwijken voor een voor hem rijdende bromfietser. Toen hij daarna weer naar rechts stuurde, begon zijn auto te slippen, met het gemelde resultaat. Een van de inzittenden, de heer T. van der Plaats uit Bussum liep een schedelbreuk op en is in levensgevaarlijke toestand in een ziekenhuis in Utrecht opgenomen. Auto reed door In Hees is Zaterdag de bromfietser Van D., afkomstig uit Nistelroode, door een auto aangereden. Van D. reed op het rij wielpad. De chauffeur van de auto is door gereden. Het slachtoffer werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis te Oss over gebracht. Zes gewonden in Rotterdam Met een vervaarlijke klap zijn gister nacht op het kruispunt Heemraadssingel— Vierambachtstraat in Rotterdam een taxi en een personenauto op elkaar gebotst. Een passerende voetganger, de 22-jarige J. C., liep daarbij een hoofdwond op. De taxi-chauffeur, C. J. K. uit Rotter dam, en de vier inzittenden, een familie die hij naar Schiedam moest brengen, werden gewond, waarvan één ernstig, n.l. de 62- ADVERTENTIE Suède Jasjes in kleuren ƒ110.- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Franse chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gemengd koor. 13.45 Platen. 13.50 Gevarieerd programma. 15.00 School radio. 15.30 Platen. 15.45 Voor de vrouw op het platteland. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de Wereld: Uitwisselingspro gramma over Venezuela. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. S. Kos ter: Wat een leek van hypnose behoort te weten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Radiophilharmondsch orkest. (In de pauze: De kleine Wereld die de grote Wereld maakt, causerie). 22.00 Viool en piano. 22.30 Platen. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Drs. W. A. Nell: Kind en Kin derhuis (tweede lezing). 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursbericht. 14.00 Uw Kerstvrede, causerie. 14.10 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, cau serie. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 13.40 Lichte mu ziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Kerstliederen. 19.15 Platen. Concertgebouw-orkest en soliste. 19.45 Film praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Lichte muziek. 21.00 Cabaret. 21.45 Dansorkest en solist. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Tenor en piano. 22.55 Ik geloof dat 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Actualiteiten, of platen. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Kort programma over het wegverkeer. 20.40 Kor te films over dieren. 20.55 Cornelia, blijspel. 22.05 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 en 14.30 Platen. 16.20 Orgelmuziek. 16.30 Kamermuziek. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.13 Hoorspel. 23.00—23.05 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). jarige A. R. uit Schiedam. Deze moest met ernstige inwendige kneuzingen naar de dr. Nobletstichting te Schiedam worden ver voerd. Ook in de hoofdstad is het Zater dagavond zeer glad geweest. Tengevolge daarvan kwam het tot vele slippartijen, die echter alle slechts materiële schade op leverden. Op de Sloterweg veroorzaakte de gladheid een botsing van vijf auto's, waar van de eerste tegen een lichtmast reed. Op de Haarlemmerweg kwamen enkele auto's met elkaar in aanraking; bij de Amstel- brug aan de Ceintuurbaan reed een wagen tegen een hek en op de Hobbemakade re den twee auto's op elkaar in. Wegens malversaties bij d'e Rotterdamse Electrische Tram zijn vijf personen, onder wie een hoofdopzichter aangehouden. Enige tijd geleden was reeds wegens malversaties in de garage van trambussen aan de Sluis- jesdijk gearresteerd de 48-jarige opzichter- magazijnchef C. V. Inmiddels kwam men op het spoor van nog meer ongerechtigheden. Aangehouden werden de monteurs J. S. en L. B., een op koper en een vertegenwoordiger in auto banden. Daarna is nog een hoofdopzichter van de R.E.T. aangehouden. In Veendam is, zoals men weet, rumoer ontstaan toen Veendammer politiemensen 20 van de 48 prijzen in een aardappeltel- wedstrijd van de plaatselijke winkelactie hadden gewonnen. Onder de prijzen waren een auto en andere waardevolle artikelen. De betreffende prijswinnaars zouden later het voornemen te kennen gegeven hebben de prijzen af te staan voor een liefdadig doel. Zij hebben thans besloten hun aan spraken op de prijzen volledig en ten eigen bate te doen gelden. Men is hiertoe ge komen, omdat men wenste te zien vastge steld, dat de prijzen naar recht en billijk heid op volkomen legale wijze zijn ver worven. Een door gezaghebbende zijde in gesteld onderzoek heeft dit inmiddels aan getoond. Het resultaat van dit onderzoek is dat de betrokken prijswinnaars slechts een ding kunnen doen, namelijk de gewonnen prij zen ten eigen bate accepteren, al ware het slechts om te vermijden, dat men in hun aanvankelijk aangekondigde voornemen 'n soort van schuldbekentenis zou zien. De kwestie is hiermee definitief van de baan, aldus het communiqué van de Veendamse politie. Ir. S. A. Posthumus (P. v. d. A.) heeft B. en W. van Rotterdam schriftelijk laten weten, dat hij als lid van de Rotterdamse gemeenteraad ontslag neemt. ADVERTENTIE GISTERMIDDAG heeft zich in het ijskoude water tussen de IJmuidense pieren een klein drama afgespeeld, dat bijna de 29-jarige Tsjech Pavl Tomasovics het leven heeft gekost. Na een jarenlange zwerftocht van land tot land is deze politieke vluchte ling namelijk vlak voor de kust overboord gesprongen van de Nederlandse vrachtvaar der „Amstelland" af en dank zij 'de oplettendheid van de bemanning van de trawler KW 135 is hij later in het Anthoniusziekenhuis terecht gekomen weliswaar met een zware verkoudheid onder de leden, maar toch weer met een sprankje nieuwe hoop. Pavl, die m werd in Gbil naby .gratislaya.weed. door de Russen'in 1950'naar 'Oó'st-DüitsTa'nd ge deporteerd, maar ontkwam en vluchtte naar Koblenz, waar hij enige tijd werk vond. De man tekende echter voor het Franse vreemdelingenlegioen. Op één van de posten in .Noord-Afrika deserteerde Pavl evenwel na een diensttijd van twee jaar en hij wist op een Frans schip als verste keling naar Argentinië te vluchten. Daar „ontfermde" een gevangenis zich over de September 1926 geboren Pavl Tomasovics jongeman, hij werd negen maanden opge sloten, daar hij blijkbaar een bepaalde voorkeur opvatte voor de echtgenote van de toenmalige president, Evita, wier beel tenis tenminste tussen zijn kleren genaaid op hem werd teruggevonden. Tomasovics werd het land uitgezet en keer de per „Amstelland" via Amsterdam naar Duitsland terug, waar hij echter in de kraag gegrepen werd eerst in Amster dam zelf gedurende dertien dagen, daarna nog eens in Hamburg voor een dag. Om met de Amstelland naar Argentinië terug te worden getransporteerd, Op deze reis, toen het schip op weg van Hamburg naar Ar gentinië de thuishaven wilde aandoen, is de jongeman bij de pieren van IJmuiden over boord gesprongen en wanneer de beman ning van de KW 135, die aanvankelijk dacht met een zeehond te doen te hebben, op het laatste moment niet rechtsomkeert had ge maakt en de Tsjech had opgevist, zou hij zonder twijfel verdronken zijn. De kapitein van de Nederlandse vracht vaarder had hem namelijk benoorden de Waddeneilanden, toen het schip koers zet te naar de thuishaven voor het laden van een vracht voor Zuid-Amerika, opgesloten, maar Pavl wrong zich door een patrijs poort en dook de kille Noordzee in, toen de „Amstelland" Zondagmiddag bij de IJmuidense pieren verscheen. Op de KW 135 heeft men de vluchteling van droge kleren voorzien, waarvoor hij uitermate dankbaar was; de drie broeken die hij voor de wanhoopssprong over elkaar had aangetrokken, hadden hem niet tegen de doordringende koude van het zeewater kunnen beschermen en hem alleen maar in zijn bewegingen belemmerd. Onder zijn bezittingen vond de politie onder meer een aansteker, waar een briefje uit te voorschijn kwam met de vraag „Wilt u mij laten werken in de kolenmijnen van Limburg?" Per ziekenauto is de man naar het Antoniusziekenhuis gebracht, waar zijn maag is gespoeld. Men vreest voor een longontsteking. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede: G. Willemsen te Hier- den. Aangenomen naar Nieuw-Helvoet: H. F. Swart te Marum; naar Finsterwolde (toez.) J. Huisman, vic. aldaar. In Eindhoven, waar tien jaar geleden de eerste Rijkswerkplaats voor vakontwikke ling in Nederland werd gesticht, is dit feit Zaterdagmiddag plechtig herdacht ter gelegenheid van de opening van een nieuw gebouw voor de werkplaats. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff, reikte een oorkonde en een geschenk uit aan de 40.000ste cursist. Het Canadese blad „Times Star", dat in Toronto verschijnt, heeft Zaterdag gemeld, dat de Canadese minister voor immigratie bereid is te bevorderen dat de regering met een speciaal koninklijk besluit de toe lating van de 25-jarige Amsterdamse met selaar Johan Haster en diens vrouw en dochter goegkeurt. Volgens de Canadese wetgeving kan Ras ter's vrouw, die van gemengd Nederlands- Indonesisch bloed is, niet als immigrante toegelaten worden. Personen van „Aziati sche afkomst" kunnen alleen naar Canada emigreren, als zij familie van Canadese staatsburgers zijn. De ouders van Johan Haster zijn vijf maanden geleden met twee kinderen naar Canada geëmigreerd waar zij zich in To ronto gevestigd hebben. De rechtbank te Dordrecht heeft de 30- jarige tuinder A. J. de V. uit Hendrik Ido Ambacht, veroordeeld tot 6 weken voor waardelijke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar en f 100,boete subsidiair 20 dagen, omdat hij niet de nodige voorzorgs maatregelen had genomen om te voorko men, dat een 4-jarig jongetje een fles „Fo- lidol", een zwaar giftig bestrijdingsmiddel in handen zou krijgen. Het jongetje, een neefje van De V., dronk van het vergif, denkende dat het limonade was. Het kind overleed tengevolge daarvan binnen korte tijd. Op initiatief van de directeur van het Rijkswegenbouwlaboratorium, ir. A. J. P: van der Burgh, is een Studiecentrum voor de* Wegerrb'ouw opgericht. Dit studiecen'- trum dat zal werken onder auspiciën van de vereniging „Het Nederlands Wegen congres" is onderverdeeld in hoofd studiegroepen. Elke groep heeft weer werk groepen, die zich zullen bezig houden met de bestudering van een nauwkeurig om schreven wegenbouw-technisch onderwerp. De rapporten van de werkzaamheden van de studiegroepen worden aan het bestuui van „Het Nederlands Wegencongres" op geregelde tijden aangboden en zullen op technische congresdagen een onderwerp van bspreking vormen. Onder voorzitterschap van ir. A. J. P. van der Burgh heeft zich een bestuur ge vormd met vertegenwoordigers van Rijks waterstaat, Provinciale Waterstaat, ge meenten, Cultuurtechnische Dienst en Aan nemingsmaatschappijen. BREST (United Press) De Neder landse kustvaarder „Atlantis", die Zater dag ter hoogte van Ouessant met motor storing te kampen kreeg, is door de Franse sleepboot „Abeille 26" veilig de haven van Brest binnengesleept. De „Atlantis" zond Zaterdagmorgen om elf uur noodseinen uit. Per radio werd medegedeeld dat het schip twee ankers had verloren en hulpeloos ronddreef. De „Abeille 26" nam de coaster Zater dagavond op sleeptouw. Braziliaan vermist Het Braziliaanse marinevaartuig „An gostura", dat 13 December omstreeks 17 uur de Nieuwe Waterweg is uitgevaren met bestemming Lissabon en daar Vrijdag had moeten arriveren, is zoek. Radio-oproepen hebben tot dusverre geen resultaat gehad. Aan zeevarenden is verzocht naar het schip, dat op een Nederlandse werf ge bouwd is, uit te kijken. 3. „Meneer", vroeg Panda schuchter, „waarom hijst u een vlag in mijn tuintje?" „Wees niet zo beleefd tegen hem!" schreeuwde de driftige onbekende, die Panda gewekt had. „Pak hem in zijn kraag! Jaag hem van je grond! Smijt hem uit je tuin!" Zonder zich iets van dit ge schreeuw aan te trekken, ging de vlag- genhijser door met zijn werk. „Gooi hem er uit! Gooi hem er uit!", riep de driftige meneer, die erbij stond te springen van woede. Maar toen hij zag, dat Panda zijn verzoek niet opvolgde, keerde hij zich om en liep tandenknarsend heen. Zodra de vlag in top was gehesen, nam de andere onbekende beleefd zijn hoed af. „Ik ben u een verklaring schuldig", zei hij. Panda, Het experiment met de lectuurvoorziening aan blinden door middel van het „gespro ken boek" waarbij de tekst is opge nomen op een geluidsband is in volle gang. De afdeling blinden-bibliotheek van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amsterdam werkt in samenwerking met de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" aan de voorbereiding van deze vorm van lectuurvoorziening, waarbij men met be hulp van psychologen, sociologen, economen en technici hoopt te komen tot een zo gun stig mogelijk resultaat wat betreft de per fectie van het geluid en eenvoud van het apparaat en een zo goed mogelijke econo misch resultaat, wat betreft de aanschaf- fingskosten. Op het ogenblik heeft de Amsterdamse Openbare Leeszaal in haar eigen opname studio enkele tientallen boeken op de ge luidsband laten zetten. Bekende spraak- Ieraren, acteurs en deskundigen hebben werken van Bertus Aafjes, de sprookjes van Andersen, delen uit de Bijbel, maar ook korte hoofdstukken van Burgerlijk Recht uit Pitlo enzovoorts voorgelezen en de eluitlsband heeft de teksten vastgelegd. Men hoopt het aantal dezer gespi'oken boeken aanmerkelijk te kunnen uitbreiden om daarmee een belangrijk begin gemaakt te hebben met deze vorm van lectuurvoor ziening voor de blinden in Europa. De kosten van een braille-boek en een „gesproken boek" op de band, liggen op het ogenblik vrijwel gelijk, namelijk 45, Men denkt bij het vervaardigen van het „gesproken boek" vooral aan bepaalde categorieën boeken, zoals studieboeken voor blinde studenten en het genre boeken, dat veel gevraagd wordt in een bepaalde tijd of in het hoogseizoen. Men hoopt over ongeveer drip maanden met het, gehele experiment gereed te zijn. Als dan de •financiële-basis voor h,ët werk is gevonden, kan het uitlenen aan de blinden op grote schaal beginnen. ADVERTENTIE zwaarder, pikanter, wat te veel van spijs en drank zelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsvertering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en inge wanden. Nu moet u ze dus weer even op gang helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gezondheidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat smadkt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de ingewanden van onverteerde voedselresten. Zo'n sprankelend glas Andrews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije gevoel dat van binnen alles weer in orde is. Fijn om zo uw dagtaak te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele maat f.2.70.0|? Volhouden. Het grondpersoneel van de Franse vliegvelden heeft besloten, de staking, die reeds zes weken duurt,voort te zetten. Tachtig. Ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van bondskanselier Ade nauer zullen de West-Duitse posterijen op 5 Januari een speciale postzegel uit geven. De zegel toont een afbeelding van twee rozen, de naam van de bonds kanselier en de datum. Meer. De productie van Volkswagens zal in 1956 met 25 percent worden ver hoogd, aldus heeft de leider van het volkswagenbedrijf ir. Nordhoff bekend gemaakt. In 1956 zullen vierhonderd duizend volkswagens worden vervaar digd. Gebrek. In Johannesburg is een nieuwe politieke partij opgericht, de „Zuid- Afrikaanse Bond", die de gevaren wil bestrijden die ontstaan door gebrek aan eenheid onder de blanken, aldus een bekendmaking van het actiecomité. Satelliet. De jonge Amerikaanse sterren kundige, dr. Roemer, is tot de slotsom gekomen, dat de Poolster, die zelf door twee sterren gevormd wordt, een satel liet heeft, die langzaam om de twee delige poolster draait. Deze satelliet zou warmer zijn dan de zon, doch zij zou te kleine zijn om met een telescoop waar genomen te worden. Complot. De Argentijnse politie heeft een samenzwering tegen de regering van president Aramburu ontdekt. Ongeveer vijfhonderd personen zijn gearresteerd, de meesten hunner werden gearresteerd op een landgoed bij La Plata, hoofdstad van de provincie Buenos Aires. De Pe ronisten zijn onrustig sinds de regering is overgegaan tot arrestaties en ont eigening onder hen. Direct. De Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. is begonnen met de verkoop van plaatsbewijzen voor een vliegtocht naar steden in Rusland. Voor de enkele reis Londen-Moskou moet men 74 pond, vier shilling (ongeveer achthonderd gulden) neertellen. Een retourbiljet kost 133 pond en 12 shilling (ongeveer veertien honderd gulden). Bezoek. President Gronchi van Italië zal tegen het einde van Februari een offi cieel bezoek aan de Verenigde Staten brengen voor politieke besprekingen op hoog niveau. Millioen. De Sovjet-Unie is van plan in 1956 „ongeveer een millioen" televisie ontvangers te produceren en in de eerst volgende jaren ruim veertig televisie zenders te bouwen, aldus meldt radio- Moskou. Tabletten. Het Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka heeft het door de Ame rikanen gesteunde radiostation in West- Duitsland radio Vrij Europa er van be schuldigd ballonnen naar Tsjechoslowa- kije te sturen, waaraan enveloppen iijn bevestigd met tabletten, die in brand vliegen,wanneer zij in aanraking komen met water. Terroristen. De Tunesische politie heeft 'bijovervallen op eén terroristische, or ganisatie 42 Tunesiërs gearresteerd en veel documenten en wapens in beslag genomen. De organisatie van Salah Ben Joessef, de voormalige secretaris-gene raal van de nationalistische Nieuw- Grondwetpartij, die uit de partij gesto ten is wegens zijn oppositie tegen de Frans-Tunesische overeenkomsten,heeft meegedeeld, dat zich 26 leden van de organisatie onder de arrestanten be vinden. Ontrouw. Georges Bonnet, die van April 1938 tot September 1939 minister was, is uit de Franse radicale partij gestoten. Hij wordt beschuldigd van ontrouw aan de partij. Bonnet zal tegen het besluit, dat genomen is door het partijbureau, in beroep gaan bij het dagelijks bestuur. Hij zei, dat hij door zijn plaatselijke af deling met overweldigende meerderheid candidaat gesteld is voor de verkiezin gen, doch dat zijn tegencandidaat „mis leidende aanwijzingen" aan het partij bureau verstrekt heeft. Op hol. Drie doden heeft een ongeluk met een losgebroken straalvliegtuig op een basis van de Amerikaanse luchtmacht in de staat Nebraska gekost. Een marine vliegtuig dat stond warm te draaien, kreeg door nog onbekende oorzaak op eens „vol gas", wipte over de remblok- ken heen en stormde het veld over. Het torpedeerde vier andere machines en reed op een hangar in, die in brand vloog. De piloot en twee mannen, die in de hangar vertoefden, kwamen om het leven. die door al dat gedoe danig in de war was, knikte vaag. „Welnu", vervolgde de vlaggenhijser, „ik ben een ontdekkings reiziger, en ik ben bezig dit onbekende ge bied in kaart te brengen". „Dit onbekende gebied??", herhaalde Panda verbluft. „Mijn TUINTJE??? Maar dat is al lang ontdekt!" „Best mogelijk", antwoordde de ontdek- j kingsreiziger. „Maar nog niet door MIJ!"' andere kostbare zaken. Eenvoudigerkan ZOALS BEKEND, wordt het steeds warmer naarmate we ons in dieper aard lagen bevinden. In de Europese mijnbouw wordt in het algemeen een temperatuur stijging aangenomen van 1° C. per 30 m., was dus wil zeggen dal de temperatuur steeds met 1° stijgt bij elke 30 meter die we dieper in de aarde afdalen. Dit is ove rigens geen waarde die algemene geldig heid heeft, want in het San Jaoquindal in de Verenigde Staten werd op een diepte van 830 m. een tem peratuur van ruim 91° C. ge meten, die op bijna 4600 m. tot 131° opliep, zodat over dit traject een temperatuurstijging van 1° per ruim 90 m. plaats vond. Op andere plaatsen kan de geothermische gradient - zoals dit met een geleerd woord heet - weer aanzienlijk hogere waarden bereiken dan het zojuist genoemde gemiddelde van 1° per 30 m. Maar goed, waar het nu eigenlijk om, gaat is het niet te miskennen feit dat het op grote diepte onder de aardkorst gewel dig warm is, zó warm, dat water gemak kelijk aan de kook komt en in stoom over gaat. De Franse ingenieur Claude heeft op een diepte van 4000 m. in de Elzas een temperatuur van 300° C. (dat klopt alweer niet met onze geothermische gradiënten heeft het plan geopperd door een buis water tot die diepte te laten zakken, waar na het als stoom weer naar boven komt. Hij heeft berekend dat door een buis met een middellijn van slechts 20 cm. onge veer 60 kg. stoom per seconde naar boven zou worden gedreven, met welke energie een electrische centrale van 16500 kilowatt in bedrijf kan worden gesteld. Een elec trische centrale die permanent zou kunnen draaien zonder toevoer van brandstof en het al haast niet. En wat let ons nog wat méér buizen de grond in te steken, en de capaciteit van de centrale op te voeren tot het 10-, 100- of eventueel 1000-voxidige? Het plan is aardig, maar de practijk blijkt altijd weer moeilijkheden op te le veren die niet in een handomdraai over wonnen kunnen worden. Want in de Elzas, in de buurt van Pechelbrunn, heeft men boringen verricht om een begin van uit- N voering aan deze plannen te geven. Zo gemakkelijk als het ons toeschijnt, blijkt het niet te zijn, want hoe ter wereld krijgt men een buis van 4 km. lengte de grond in? Bij het boren naar petroleum - waarmee men in de Elzas eveneens ervaring heeft - is gebleken, dat voor een boorput die beneden een diameter van 20 cm. moet hebben, aan het oppervlak van de aarde begonnen moet worden met een boorput die vele malen die middellijn heeft. Tel kens stuitten de bekledingsbuizen van zo'n put op onoverkomelijke weerstanden, zodat zij niet dieper willen zakken, en de enige oplossing bestaat dan in het aan brengen van een iets nauwere buis, die gevolgd wordt door een wéér nauwere buis. enz. Het eindresxdtaat is tenslotte een telescoopachtig buizensysteem, dat van boven erg breed is en beneden in een smalle buis van 20 cm. eindigt. Met be hulp van de tegenwoordige technische middelen is dit wel uitvoerbaar, maar het is de vraag of het economisch verant woord is. En juist daarvoor dient deze proef in de Elzas. En weet u dat in Larderello de energie zó maar uit de grond spuit? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2