Bedragen van één millioen en 55 mille ten laste van belangrijke reserve Bescherming Burgerbevolking stelt nieuwe eisen Kort en bondig Faculteit voor „curiëntologie" en „religiologie" opgericht Haarlems Dagblad HEEMSTEEDS GEMEENTEBEGROTING Hogere gas-, water- en stroomtarieven; Straatbelasting verdubbeld Woningbouw en oorlogsgevaar Initiatief van Stichting Neoreligie; curiëntoloog wordt sociaal beroep „Hart zonder haven" Woningbouw in De Glip wordt voortgezet A anmeldingsfo rmulier Eén uit velen Kinderen vragen om Kerstfeest BAB viert in Maart haar zilveren jubileum Drie inbraken op Zaterdag en Zondagavond te Haarlem Festijn van de lach in Minerva Theater Slachten van dieren voor de feestdagen Burgerlijke Stand van Haarlem A mateurtoneel Migratie-overschot wettigt vergroting bouwvolume MAANDAG 19 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT pe heden verschenen Heemsteedse gemeentebegroting voor het jaar 1956 biedt zoals ivij vorige week reeds aankondigden een heel wat ongunstiger beeld dan de laatste jaren het geval placht te zUn. Tariefsverhogingen voor gas, water en electriciteit, verdubbeling van de straatbelasting en de aanwending van zeer aanzienlijke bedragen git de reserve blijken alle nodig te zijn geweest om tot een sluitend geheel te komen. Ten einde de gewone dienst zoveel moge lijk te ontlasten stellen Burgemeester en iVethouders aan de raad voor de algehele jiichtingskosten van de kortelings gereed (ekomen rioolwaterzuiveringsinstallatie, alsmede die van het stanniool naar De glip. tezamen rond een millioen gulden, reheel ten laste te brengen van de reserves. j)e anders noodzakelijk geworden jaarlijk se afschrijving ad f 34.000 kan daardoor ge- jjeel vervallen. Ondanks deze aanwending Jan f 1.000.000 legt de waterzuivering dan och nog een nieuwe last wegens onderhoud bedieningskosten op de jaarlijkse begro- ling van rond f 66.000. Om dit bedrag op te vangen stelt het college voor de straatbe- iisting van 2 op 4 pet. te brengen, dus te erdubbelen (opbrengst der verhoging is rond f 56.000) en daarnaast de waterprijs oor wat meer verbruikt wordt dan het ge- jinsminimum met 2 cent te verhogen (op brengst rond f 10.000). Burgemeester en Wethouders hebben daarbij overwogen dat deze meerdere kosten niet uitsluitend op de eigenaren van percelen behoort te drukken doch dat het billijk is te achten hierin ook de gebruikers te betrekken waardoor een ieker verband gelegd wordt tussen afgeno men en afgevoerd water. Gemeentebedrijven Als winst op gas, water en electriciteit moet met aanzienlijk lagere ramingen wor den volstaan dan vorig jaar: electriciteits- bedrijf f 96.172 (v.j. f 129.869), gasbedrijf f97.694 (v.j. f 115.000), duinwaterbedrijf 17.994 (v.j. f26.885), totaal derhalve f211.860 tegenover f271.810 en dit niette genstaande voorgesteld wordt de gasprijs met 1 cent per m3 en de stroomprijs met cent per kWh te verhogen. B. en W. mer ken hieromtrent nog op dat het gasbedrijf zonder deze verhoging in plaats van winst enig verlies zou hebben opgeleverd als ge- olg van de sterk gestegen gaskolenprijzen. Wij achten daarom een verhoging van de gastarieven niet alleen uit budgetaire over wegingen noodzakelijk, maar ook alleszins verantwoord omdat zelfs na de voorgestelde erhoging deze tarieven nog steeds gunstig afsteken bij de in andere gemeenten gel dende. Voorshands menen B. en W. dat met een verhoging der tarieven met één cent kan worden volstaan; daarnaast bestaat er o.i. 'hans niet voldoende reden meer het grote verschil tussen het vastrecht voor gebrui kers over de gewone meter en voor munt- gasverbruikers te handhaven en wordt daarom voorgestelddit verschil .te halve ren door het vastrecht voor muntgas te erhogen (van 80 cent) tot f 1.40 per maand. Opgemerkt dient nog te worden dat de le vering volgens dit tarief voor het gasbe drijf thans verlies oplevert. Öok aan een verhoging van de electrici- teitstarieven viel als gevolg van de sterk gestegen uitgaven voor inkoop van de stroom en de werking van de kolenclausule niet te ontkomen. In aanmerking nemende dat deze tarieven in tegenstelling tot die van het gas reeds hoog zijn te noemen, meende het college deze verhoging te moe- ADVERTENTIE HET KLINKT WEL HARD MAAR TOCH IS HET WAAR EEN DRONKEN CHAUFFEUR IS EEN MOORDENAAR V.A.S. In de tropen is in de loop der jaren veel verteld over de gezelligheid, die er in de Nederlandse gezinnen heerst als het Kerst feest is. Diegenen die ginds zijn geboren zullen er zich zeker iets van voorgesteld hebben. Vooral voor kinderen, die nog nimmer in Nederland zijn geweest, spreekt dit tot de verbeelding. Ook in Haarlem woont zo'n gezin, dat twee jaar geleden naar Nederland kwam. Vader en moeder en vier kinderen. Geen van allen waren nog ooit buiten de Indo nesische grenzen geweest. De oogziekte van de man, gevolg van doorgemaakte ellende in een Japans kamp, werd erger, zodat hij niet meer kon wer ken. Nu zijn zij er dan. Ze zijn reeds in vier verschillende pensions geweest. Sinds er.ige tijd wonen, slapen en eten deze man, vrouw en vier kinderen in twee gestof feerde kamers, waarvoor bijna honderd gulden per maand betaald moet worden. Eigenlijk kunnen zij aan het Nederlandse klimaat niet wennen en ze wonen nu, zij het in veel te kleine ruimte, zelfstandig, omdat zij nu het eten kunnen bereiden zo als zij dit zelf wensen, want de Nederland se keuken kunnen zij niet zo best ver dragen. Er wordt wel hulp ontvangen, zoals ge bruikelijk is voor gerepatrieerden en daar voor is men dankbaar, maar deze steun is nu eenmaal niet van die omvang, dat als het Kerstfeest is, de kinderen, dat wat in hun verbeelding leeft, werkelijkheid zien worden. Zij zullen niet met hun grote donkere kijkers met bewondering staren in cle lichtjes van de kerstboom. Er zullen geen kransjes van chocolade aan de kerst boom hangen en er zullen geen pakjes onder liggen. Zij zullen stil en vergeten in een der twee kamers zitten. Vergeten, tenzij het gelukkig ook dit jaar zo sterk blijkende medegevoel van hun stadgenoten maakt, dat ook hen een klein bewijs van medeleven kan worden geboden. Daartoe kunt ook u medewerken, door uw gave te storten voor de Kerstinzame ling van het Comité „Stille Armen." Zij worden gaarne in ontvangst genomen op onze kantoren, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein hoek Rijksstraatweg in Haarlem. ten beperken tot een herstel der tarieven, zoals die golden vóór 27 October j.l. (toen zij met 1 cent per kWh zijn verlaagd). Intussen worden de onderhandelingen over een wijzging van het lopende electri- citeitscontract met de gemeente Haarlem voortgezet. Het zal mede van de uitslag hiervan afhangen of in de naaste toekomst een wijziging kan worden genomen. „Wij hebben", aldus B. en W., „evenwel de in druk dat de reorganisatieplannen, welke bij het gemeentebestuur van Haarlem met betrekking tot de electriciteitsvoorziening van die gemeente schijnen te bestaan, ken nelijk een beslissing op korte termijn over een wijziging van de leveringsvoorwaarden voor onze gemeente in de weg staan. Dit neemt niet weg, dat wij onze pogingen om de onbillijke bepalingen in het contract, zo nodig met terugwerkende kracht, wijziging te doen ondergaan met alle ons ten dienste staande middelen zullen voortzetten". Verhouding rijk en gemeente B. en W. wijzen er voorts op dat de fi nanciële verhouding tussen rijk en gemeen ten) voor de jaren 195357 is vastgelegd. Het uitkeringspercentage aan de gemeenten is door de minister van Binnenlandse Za ken per 15 October j.l. voor 1956 bepaald op 138 pet. van het basisbedrag; dit bete kent een hogere uitkering van f 54.000. In middels echter zijn de 6 pet. salarisverho ging per 1 October 1954 en de plm. 3 pet. verhoging van de gemeentelijke wedden per 1 Juli 1955 in deze begroting verwerkt. Naar schatting hebben de voor rekening van de gemeente blijvende salarissen met inbegrip van de pensioenbedragen e.d. al leen hierdoor al een verhoging van plm. f 90.000 ondergaan, waarbij de salarissen van het politiepersoneel en het onderwij zend personeel buiten beschouwing zijn ge laten. Opnieuw is dus de verhoging van het uitkeringspercentage te enenmale ontoe reikend gebleken als compensatie van de salarisverhogingen. Daarbij komt dan nog dat een ministeriële circulaire een nieuwe rangindelng van verschillende%mbtenaren bracht terwijl ten slotte Heemstede een ge meente le klasse werd, hetgeen nieuwe sa larislasten met zich bracht. Uiteraard be perkt zich de verhoging van de gemeente lijke uitgaven zich geenszins tot het salaris accres alleen doch oefent een algemene loonronde zoals die van de bekende 6 pet. invloed uit op het niveau der uitgaven over de gehele linie. Politiekosten Bij Koninklijk Besluit van 19 Juli j.l. is een nieuwe vergoeding vah de politiekosten tot stand' gekomen. De' verwachting even wel dat als gevolg daarvan de vergoedingen aan de gemeente nagenoeg de kosten zou den dekken, zijn voor Heemstede en tal van andere gemeenten met eigen politie, niet in vervulling gegaan. Voor 1956 zal voor re kening van de gemeente blijven een bedrag van ruim 38 mille, waarvan aan personeels kosten ruim 27 mille, aan materiële kosten meer dan acht mille en aan overige uitga ven ruim 1500 gulden. Hieruit blijkt dat al leen al op de salarissen e.d. een bedrag van ongeveer f 700 per personeelslid door de gemeente wordt toegelegd. In een aantal gemeenten, waaronder Heemstede, wordt deze vergoeding nader bezien; in afwach ting van het resultaat daarvan is bij het rijk om een aanvullende bijdrage verzocht. Nieuwe kapitaalsinvesteringen Ruim 114 duizend gulden wordt nodig geacht voor uitbreidingen van het gasbe drijf en ruim 34 mille voor het duinwater- bedrijf. Daarbij zullen nog als buitengewo ne werken komen het herstel van de z.g. kleine gashouder waarmede naar wij vernemen wel een ton gemoeid zal zijn. Voorts worden in de kapitaalsdienst posten geraamd voor de mechanisatie van het be volkingsregister, verbouwing van het ge bouw van Openbare Werken, uitbreiding van de brandweergarage en de bouw van een B.B.-kelder en de aanleg van nieuwe sportvelden (bij het bestaande complex aan de Sportparklaan). Voor de uitbreiding van het raadhuis, een mechanische verwer kingsinstallatie van het huisvuil, de aanleg van een zomerbad enz., zullen in 1956 ver moedelijk nog geen uitgaven gedaan be hoeven te worden. Uitbaggeren van de Haven Maar ook met deze uiterst beperkte post voor onvoorziene uitgaven blijkt er nog een bedrag van 55.000 gulden te kort te komen om de begroting sluitend te maken. Dit be drag stellen B. en W. voor uit de algemene reserve te putten. (Wat deze algemene re serve betreft, vernemen wij, dat deze ook na de gevoelige aderlating van een millioen, die thans voor de rioolwaterzuiveringsin stallatie door B. en W. wordt voorgesteld, nog altijd twee millioen zal bedragen). Daaraan kan dus deze 55 mille stellig zon der bezwaar worden onttrokken. In Maart van het volgend jaar zal het vijfentwintig-jarig bestaan gevierd worden van de Vereniging „Buurtbelang Aerden- hout Bentveld" (BAB). Er heeft zich een comité gevormd, dat gelden zal verzamelen voor een geschenk. Het is de bedoeling een projectie-scherm aan te bieden, dat ge bruikt zal kunnen worden bij lezingen met films of lichtbeelden. Het comité verwacht veel medewerking, gezien het feit, dat de vereniging in de loop der jaren veel voor Aerdenhout en Bentveld heeft gedaan. Daarbij denkt het aan de spoorhalte Heem- stede-Aerdenhout, de drainage van Rijne- gom en de aanleg van een fietspad langs de Elswoutslaan. De Haarlemse politie heeft in het afge lopen weekeinde bericht ontvangen van drie inbraken die op Zaterdag- en op Zon dagavond gepleegd zijn. Op de eerste avond heeft men zich tussen zeven en twaalf uur toegang verschaft tot een krui denierswinkel aan de Friezenstraat in Haarlem-Oost door verbreking van een raam van de keukendeur. De lade van de kassa is opengebroken en daaruit is een bedrag van 10 gestolen. Voorts wordt uit een blikken trommel een bedrag van 40 vermist. Zondagavond zijn ongewenste bezoeken gebracht aan woningen in de Pijntoren- straat en de Bestevaerstraat, toen de be woners niet thuis waren. In de Pijntoren- straat is men aan de achterzijde binnen gekomen door forcering van de keuken deur. Op de eerste verdieping zijn laden en kasten doorzocht maar voor zover kan worden nagegaan wordt er niets vermist. Ook heeft men getracht een tussendeur te forceren met een bijl, die in de schuur had gelegen. De steel is echter gebroken, waar door het bij een poging is gebleven. Tussen zeven uur en kwart voor negen heeft men ingebroken in een woning aan de Bestevaerstraat. Met gebniik van ge reedschap uit de schuur is de keukendeur geforceerd. Laden en kasten zijn doorzocht. In een schrijfbureau bevonden zich een geldkistje, inhoudend 1000 en een beurs, bevattende zilveren rijksdaalders, kwartjes en dubbeltjes. Het geld is verdwenen. Geslaagd. Mejuffrouw A. C. Metz te Haarlem is geslaagd voor het examen staats- diploma lerares stenografie; die examen, dit examen, dat door het rijk is ingesteld, werd voor het eerst' gehouden. Voor „Onvoorzien" wordt tenslotte ge raamd een bedrag van 52.750, waarbij ivordt opgemerkt dat hierin begrepen is een bedrag van naar schatting 15.000 dat eventueel nodig zou kunnen zijn uoor het uitbaggeren van de Haven. Het is name lijk twijfelachtig of na de ingebruikneming van de rioolwaterzuiverings-installatie de onduldbare stank van de Haven „vanzelf" zal ophouden dan wel of een uitbaggeren a raison van vijftien mille onveermijdelijk zal blijken. Eventueel bedraagt de post Onvoorziendus slechts 37 mille; in 1055 werd hiervoor 01 en in 1054 zelfs 110 mil le geraamd. Burgemeester van Wethouders van Heemstede hebben aan de gemeenteraad een ingrijpende wijziging van de plaatse lijke Bouw- en Woningverordening voor gesteld, die geheel is afgesteld op voorzie ningen, die nodig zijn geworden door de mogelijkheid van een oorlog met atoom- en andere moderne strijdmiddelen. Tot een overeenkomstige wijziging van de bouwverordening besloot de Haarlemse gemeenteraad reeds de vorige week. Ten gerieve van de vele belanghebbenden laten wij hier de voornaamste voorschrif ten volgen. Gebouwen, waarin zich twee of meer woni 'en bevinden, (het is niet zonder meer duidelijk of deze omstandigheid zich ook reeds voordoet in geval van dubbelbe- woning bij een aanvankelijk-ééngezinswo- ning) en waarin de vloer van tenminste één der hoofdwoonvertrekken meer dan 5 meter boven het bij de hoofdingang aan sluitend terrein gelegen is, moeten voorzien zijn van een onderbouw, die geheel of voor een gedeelte aan de bewoners van de in het hoofdgebouw gelegen woningen schuil plaats biedt. Déze schuilplaats'-' moet ten min§te,.egA nettovloeroppervlakte .hebben van zoveel vierkante meter als: het akntal personen bedraagt dat in de betreffende woningen kan worden gehuisvest met een maximum van 6 vierkante meter. Dit maxi male aantal personen wordt afgeleid' uit de vloeroppervlakte per vertrek, zodanig dat voor elke persoon 3,5 vierkante meter wordt berekend. Daarbij worden alle vertrekken niet zijnde hoofdwoonvertrek of keuken in beschouwing genomen. Voor de berekening van de in een schuilplaats aanwezige netto vloeroppervlakte worden gangen en por talen, uitgezonderd het hoofdtoegangspor- taal, meegerekend. Bij elk hoofdtrappenhuis moet ten minste één schuilplaats aanwezig zijn, welke van daaruit bereikbaar moet zijn. Voorts moet de schuilplaats, behoudens in gebouwen waarvan de langste gevelmuur korter is dan 15 meter, verlaten kunnen worden door toegangen of nooduitgangen, die ten minste 15 meter van elkaar zijn ge legen. Schuilplaatsen, toegangen en nooduit gangen zullen als voldoende bereikbaar worden aangemerkt als zij bereikt kunnen worden door een wandgedeelte van 1,80 meter hoog en 90 centimeter breed, be staande uit een slappe zandrijke mortel klampmuur, die niet dikker is dan zes cen timeter, dan wel door een gelijkwaardige constructie. Aan elkaar grenzende schuil plaatsen moeten zoveel mogelijk met el kaar in verbinding staan. De gevelmuren van de schuilplaats moe ten massief zijn ter dikte van ten minste 30 centimeter. Het bovenste gedeelte van Zondagavond was in het Minerva Thea ter ten overstaan van zeshonderd tranen met tuiten lachende mensen de kat van huis. Daarmee is reeds aangeduid dat Wim Kan en zijn ensemble ook aan de Heem- steedse Binnenweg het succes hebben be haald dat zij verdienen. Wij brengen in herinnering dat voor de pauze deze virtuoos van de humor het aan zijn medewerksters en medewerkers over laat om het publiek te vermaken, hetgeen dan ook zo goed gebeurt dat men het ge voel heeft niets te missen, om na de koffie zijn gehoor te overrompelen met een aan eenschakeling van zoveel grapjes, woord spelingen en conférences afgewisseld met een paar even trefzekere als gevoelige liedjes dat men na afloop met een zekere verbazing constateert dat er niets meer te lachen valt. Zodat heel wat mensen dank zij de actieve directie van het altijd zo ge zellige Minerva Theater de Maandag ver licht wordt door een flinke hoeveelheid napret. De directeur van het Openbaar Slacht huis in Haarlem heeft het verzoek van de Vereniging tegen het mishandelen van die ren voor Haarleri* en omstreken, om het publiek in de gelegenheid te stellen de dieren, die het wenst te consumeren op de feestdagen, op een deskundige manier te doen doden, ingewilligd. Er zal gelegenheid toe zijn, tegen een ge ringe vergoeding, op 21, 22, 23 en 28, ,29 en 30 December van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur. HAARLEM, 17 December 1954 GEHUWD: 17 Dec., T. van Roodselaar en A. M. Beenen; O. E. van Spanje en A. Even huis: H. J. J. van den Hoff en M. E. Steffers; C. N. Zwart en M. K. Brouwer; P. A. E. Sillevis Smit en D. Mülder. BEVALLEN van een zoon: 16 Dec., W. GroenendaalSouwer; J. F. Ebbinkhuijsen Kloes; D. I. HartingGeelhoed: H. M. Bronde Rijcke; 17 Dec., A. Winterde Vries; M Boot—Kingma; A. A. Hoogervorst —de Wit. BEVALLEN van een dochter: 15 Dec., K. C. SturmMc Hale; 16 Dec., E. J. Carton —de Bruin; J. de GrootNederstigt; 17 Dec., A .E. van der KnijffDurans; M. R. Zwem mervan der Kamp. OVERLEDEN: 15 Dec., P. Steen voorden, 84 j„ Timorstraat; J. de Vries, 72 j., Gast- huisve9t; A. C. Pel—Bruinsma, 60 j., Lange Boogaardstraat; C. H. P. KolderieHartje, 62 j., Grote Houtstraat; 16 Dec., A. van der Mije, 65 j., Kampeiiaan. een onmiddellijk boven een onderbouw ge legen draagvloer moet bestaan uit een doorgaans massieve laag van steenachtig materiaal, die slechts doorbroken mag wor den door spijkerribben en leidingen. Deze laag moet 4 centimeter dik zijn. Alle draag- vloeren, bordessen in trappenhuizen, de trappen zelf moeten uit steenachtig mate riaal worden vervaardigd. Bij de velden van de draagvloeren en de afdekking van de bovenste volledige bouwlaag moeten binnen de begrenzing van een woning een hechte samenhang verzekerd zijn. Met uit zondering van de eindgevels en de z.g. ske- letbouw, mogen de gevels geen dragende functie hebben ten aanzien van vloeren bordessen en trappen. De daken moeten zodanig geconstrueerd zijn, dat de druk die zij uitoefenen zo min mogelijk wordt gedragen door andere dan eindgevelmuren. Houten gordingen mogen niet doorlopen in scheidingsmuren tussen woningen zonder afscheiding van tenminste Het besluit zal in werking treden op de twee centimeter mortel of dergelijke, dag, volgende op die waarop het wordt af gekondigd. In de toneelzaal van Brinkmann te Haar lem werd Zondag de bijzondere faculteit van de die dag tienjarige Stichting voor Neoreligie opgericht, een hogeschool voor curiëntologie en religiologie. Daarmee is tegelijkertijd aan het werk van de Stich ting, die tot dusver weinig naar buiten trad, meer bekendheid gegeven. In de ochtendbijeenkomst heeft dr. Jac. van Essen de PCL-titelacte uitgereikt aan negen dames en heren, die in de afgelopen jaren de vrije studie curiëntologie gevolgd hebben. Sedert 1951 zijn vier en zestig dames en heren geslaagd (ongeveer één derde is vrouwelijk) en zij, die dat op prijs stellen, kunnen thans het beroep van cu riëntoloog uitoefenen. Voor de curiënto- logen, tot wie mensen met psychische moeilijkheden zich kunnen wenden, be staat een tuchtreglement, zoals een arts dat ook kent, zij het echter in bescheidener vorm. Het bestuur van de Stichting voor neoreligie heeft het recht met het treffen van maatregelen op te treden, maar het heeft het gedelegeerd aan de beroepsver eniging van curiëntologen. Dr. Jac. van Essen herinnerde er aan, dat een curiëntoloog juridisch te vergelijken is met een geestelijke; hij treedt op als ver tegenwoordiger van de neoreligie. De spre ker deelde mee dat hij goede verwach tingen heeft, dat het aantal van ruim vijf tig curiëntologen spoedig zal stijgen. Op het ogenblik zijn er zeventig studenten, die zich hierin specialiseren, en nu besloten is wijziging te brengen in de opleiding is het niet uitgesloten, dat het aantal het volgend jaar verdubbeld is. Vervolgens richtte dr. Van Essen zich tot de geslaagden. Onder hen is een zoon van een longarts, een ambtenaar van een'der departementen, die in Delft gestudeerd heeft, een Fries, die thans werkzaam is bij de Hoogovens, een onderwijzer bij het buitengewoon lager on derwijs en een jurist. Drs. W. Doets, secretaris van de Stich ting overhandigde de praktijkkaart waarop vermeldt staat, dat de houder de titelacte heeft behaald en tegen betaling spreekuur houdt. De middag waarvoor grote belangstel ling bestond, werd begonnen met de rede van dr. Jac. van Essen als decaan der fa culteit, over het onderwerp „De sociale functie dei- religie". Hierop verklaarde mevrouw J. L. van Essen-de Savornin Lobman optredend na mens het stichtingsbestuur, de hogeschool officiëel voor geopend. Hoogleraren Vervolgens werden de eerste hoog leraarsbenoemingen bekend gemaakt. Het betreft dr. W. E. de Mol van Oudloosdrecht directeur van het Gemeentelijk Laborato rium voor Stralengenetiek te Amsterdam, benoemd in de theoretische biologie; dr P. van Schilfgaarde, publicist en ambtenaar der gemeente 's Gravenhage, in de cultuur psychologie: en dr. mr. K. L. Piccardt, notaris en privaatdocent aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, in de theoretische filosofie. In aansluiting hieraan werd mededeling gedaan van een binnenkprt te openen insli- Met „Hart zonder haven" heeft de auteur K Woudstra de Friese toneellitteratuur verrijkt met een stuk dgt een flink stuk boven de middelmaat uitsteekt. De kwanti teit van het Friese repertoire is niet van dien aard dat het een ruime keuze mogelijk maakt voor met een zo hoge fi-equentie spelende vereniging als „Gysbert Japicx die het grootste deel van dit répertoire waarschijnlijk wel heeft „verbruikt" zonder daarbij ooit beneden de kwalitatieve nor men te gaan die zij zich altijd heeft ge steld, al maakte dit de keuze uiteraard nog beperkter. Men kan de auteur dus dankbaar zijn voor zijn opmerkelijk toneel stuk „Hart zonder haven", dat ongetwijfeld boven die normen uitgaat. Het stelt echter ook hogere eisen aan de spelers en... aan het publiek, dat in dit stuk geconfron teerd wordt met een psychologisch pro bleem, dat veel stof tot nabeschouwing biedt, evenals trouwens de door de auteur gekozen oplossing ervan. Een vrouw ontmoet plotseling de man van wie zij altijd heeft gehouden, maar met wie zij heeft gebroken om redenen die zij hem nooit heeft meegedeeld. De man heeft er nooit naar gevraagd. Om dat verklaarbaar te maken laat de auteur in het eerste bedrijf bij monde van een der bijfiguren een karakterschets van deze man geven. Het weerzien van de man die zij liefhad roept bij de vrouw een diepgaand innerlijk conflict op. Zij wordt plotseling voor een zware keuze geplaatst, want haar leven is intussen nauw verweven met dat van een ander, met wie zij niet wil en ook niet kan trouwen, maar die zij ook niet wil ver laten. Dit thema is door de auteur op een zeer aanvaardbare wijze uitgewerkt en hij heeft zelf bij de voorstelling van Vrijdagavond in de Stadsschouwburg kunnen vaststellen, in hoeverre de toneelgroep van „Gysbert Japicx" zijn bedoelingen heeft gerealiseerd. Wij geloven dat hij tevreden zal zijn over deze uitvoering, waarmee de drie heren en drie dames een opmerkelijke prestatie heb ben geleverd. Dat moge in het bijzonder gelden voor mej. Rolf Geerligs en de heer E. Hiemstra, die zich innerlijk wel zeer sterk in hun uitbeelding van de centrale figuren moeten hebben ingeleefd. Vooral het spel van de heer Hiemstra was vaak indrukwekkend, temeer omdat hem ge woonlijk rollen in een veel luchtiger genre zijn toebedeeld. Zonder hem iets te kort te willen doen moeten wij echter toch zeggen dat de beste acteur in deze opvoering de heer M. Smid was, die reeds in het eerste bedrijf iedereen verraste door zijn voor treffelijk gespeelde huisvriend, die met kostelijke mimiek en gebaren een boekje opendoet over de roddelpraat in het (niet- Friese) dorpje, waarin het verhaal zich afspeelt. Een woord van lof komt ook de heer F. Frankema toe voor zijn, soms iet wat te sobere, uitbeelding van „de tweede man". Mej. Aukie van der Velde was, als altijd, weer de fleurige noot temidden van de soms zwaarwichtige dialogen. Elly Smits zette, in een bescheiden rol, een vlot dienstmeisje op het toneel. Alles bijeen: een opmerkelijke voorstelling van een op merkelijk stuk. Sj. K. Kienavond. De leden van de personeels vereniging van de gemeente Bloemendaal houden Vrijdagavond 23 December in de koffiekamer van het Kennemer Lyceum aan de Adriaan Stooplaan in Overveen een kienavond. In de nota ter begeleiding van de ont- werp-gemeentebegroting voor 1956 merken Burgemeester en Wethouders van Heem stede over de woningbouw het volgende op: Rekening kan worden gehouden met de voltooiing van het complex van 21 een gezinswoningen ten Zuiden van de Banka- straat in het begin van het begrotingsjaar. (Achteraf blijkt dat deze woningen geluk kig nog in deze maand kunnen worden betrokken - Red.) Met de bouw van 114 woningen ten Oosten van de Glipperweg zal waarschijnlijk binnenkort een begin kunnen worden gemaakt, zodat verwacht mag worden dat ook met dit complex de woningvoorraad in onze gemeente in de loop van 1956 vermeerderd zal kunnen worden. Met deze bouw en een geringe bouw door de Bouwspaarkas van Neder landse gemeenten is het voor de jaren 1945— '55-'56 aan Heemstede toegewezen bouw volume uitgeput en werd reeds beschikt over het te verwachten migratie-overschot voor 1954. Inmiddels is een plan ontworpen voor 39 maandhuurwoningen ten Oosten van de Glipperweg. B. en W. hebben goede verwachting dat deze 39 woningen door een beleggingsmaatschappij in de vrije sector zullen worden gebouwd en aan inwoners van de gemeente zullen worden verhuurd. Verder is opdracht gegeven voor het maken van een plan voor week- en maandwonin- gen ten Westen van de Glipperweg. Pogin gen zullen worden aangewend om hiervoor in eerste instantie het migratie-overschot voor 1955 en 1956 te gebruiken. Mocht dit niet of niet voldoende mogelijk zijn, dan zal dit plan moeten wachten tot 1957. In elk geval achten B. en W. het nodig de terrei nen reeds in 1956 bouwrijp te doen maken, waarvoor tijdig voorstellen aan de Raad gedaan zullen worden. Tenslotte zal ook in 1956 worden voort gegaan met het onbewoonbaar verklaren van woningen. De mogelijkheid bestaat om voor de daarvoor nodige vervangende woonruimte extra-bouwcontingent te ver krijgen. tuut voor bedrijfscuriëntie, waarbij tot hoogleraar-directeur zal worden benoemd de psycholoog dr. J. Slikboer. In antwoord hierop nam dr. De Mol het woord om namens de nieuwe professoren te verklaren, dat zij het een eer achten om aan deze nieuwe academische inrichting van onderwijs in ons land, hun krachten te kunnen wijden. Vervolgens werden de eerste doctorale diploma's der faculteit uitgereikt aan hen, die de sinds 1951 bestaande Hogere Studie Religiologie hebben gevolgd en onlangs slaagden voor hun doctorale examen. Dra E. Kolkman, die cum laude wist te slagen, dankte namens de nieuwe doctorandi. Zij wees erop dat bijna allen practiserende curiëntologen van middelbare leeftijd zijn. De rij der sprekers werd gesloten door drs. A. L. Beem, die namens het vriendenfonds der faculteit een bandrecorder aanbood, bestemd voor de collegezaal in het deca naatscentrum dat volgend jaar zal worden betrokken in een nieuw gebouw te Am sterdam. De middag werd besloten met een ge animeerde best uursreceptie, tijdens welke mededeling werd gedaan dat de legpenning van de faculteit voor de eerste maal was toegekend aan de heer W. le Fèbre, ambte naar aan het Ministerie van Onderwijs te Djakarta, en wel om zijn uitstekende litteraire verdiensten voor de neoreligische gedachte in de moeilijke beginjaren. Deze middag werd ook het initiatief genomen tot de oprichting van Thrasybulos, studen tenvereniging der Bijzondere Faculteit. HAARLEM EN OMGEVING Gemeenteraad. De raad van Heemstede zal een openbare vergadering houden op Donderdagmiddag 22 December om 4 uur. Bronsteeschool. Ter vervulling van een vacature aan de Bronsteeschool is de voor dracht opgemaakt als volgt: 1. R. J. Hein, te Maastricht; 2. B. H. L. Muda, te Roode- school; 3. T, de Jong, te Lochem. Knipperlichten. Op de Leidsevaartweg te Heemstede nabij en noordelijk van de krui sing met de Zandvoortse laan zal een z.g. knipperlicht worden aangebracht. Vleeskeuring. Burgemeester en wethou ders van Heemstede stellen aan de raad voor de overeenkomst met Haarlem in zake de vleeskeuring voorlopig met een jaar te verlengen en f2000 beschikbaar te stellen voor een deskundig onderzoek ter voorbe reiding van een gemeenschappelijke regeling tot exploitatie en instandhouding van het abattoir van de gemeente Haarlem. Verkoop industrieterrein. B. en W. van Heemstede willen een perceel van 3250 vier kante meter van het industrieterrein tussen de Cloosterweg en het Heemsteeds kanaal verkopen aan het Bureau van Tongeren N.V. De koper zal per vierkante meter moe ten betalen f4,voor de grond en f 11, voor het bouwrijp maken ervan. Schoolvoorzieningen. Voor de Voorweg school te Heemstede zullen vijftig z.g. leer lingensets (bestaande uit losse tafel en stoel) worden aangeschaft voor f3300; voor de Bronsteeschool zijn 36 van deze sets nodig, kosten f 2250. Voorts heeft de R.K. Jacoba- school aan de Lanckhorstlaan nieuwe school banken en leerboeken nodig en de R.K. St. Aloysiusschool aan de Molenwerfslaan boe ken voor een nieuwe leesmethode. Aangehouden. Tegen een zeventien jarige dienstbode heeft de Haarlemse recher che proces-verbaal opgemaakt; zij wordt verdacht van diefstal van een bedrag van f 114, ten nadele van haar mevrouw. Afscheid. Op Donderdag 22 December van 14.30—16.30 uur zal er op het bureau van Openbare Werken voor belangstellenden gelegenheid bestaan om afscheid te nemen van de heer Van Barneveld, die per 31 De cember de gemeentedienst wegens pen sionnering zal verlaten. Kerstspel. Op Woensdag 21 en Vrijdag 23 December a.s., beide dagen te 8 uur des avonds, zal in het kerkgebouw aan de Ne derlandse Protestanten Bond aan de Post- laan te Heemstede een Kerstspel worden gegeven. Op Zaterdag 24 December te half vijf is er een Kerstfeest voor de kinderen. Autokosten. De directeuren van de ge meentelijke diensten voor gas-, water- en electriciteitsvoorziening en voor Openbare Werken te Heemstede zullen ieder een jaarlijkse toelage krijgen van tweeduizend gulden voor het gebinik van een eigen auto in gemeentedienst. Reiskosten zullen daar naast dan niet meer aan de gemeente in re kening kunnen worden gebracht. Kerstconcert. Door een vergissing is verzuimd in de rubriek „Uitgaan in Haar lem" van Vrijdag 16 December te vermel den dat op Woensdag 21 December het Haarlems Christelijk Mannenkoor in samen werking met het Katwijkse Christelijk Mannenkoor „Jubilate onder' leiding van Bernard Verboom een Kertsconcert in de Kloppersingelkerk te Haarlem zal geven. Aan het orgel Albert de Klerk. Uitgevoerd worden werken van Jon Nieland, Pachelbel en L. C. d' Aquin. Asthmatisch kind. In tegenstelling tot het vorige bericht is de trekkingsdatum van de loterij van stichting „Actie voor het Asthmatisch Kind" nu definitief vastgesteld op 15 Februari 1956. Ouderavond. De Bornwaterschool te Bloemendaal houdt op Dinsdag 20 December een ouderavond in het schoolgebouw aan de Ing. Bispincklaan. Twee leden van de ouder commissie, de heren H. Brons en B. P. Maat zijn aan de beurt voor periodiek af treden. Beiden stellen zich herkisbaar. De plaatsvervangend-rector van het Kennemer Lyceum, de heer J. W. Wichers, zal daarna spreken over „Geheimzinnige stoffen die het leven beheersen (Hormonen)" Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 Januari 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 December 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9