Vijftienduizend bloembollen gaan in Haarlemse parken verloren Three Lions Zandvoorts raad wachtte vergeefs op het toegezegde boulevardplan Kort en bondig Geriater" bij Haarlemse G.G.D. Jongen spaarde drie jaar om studiegeld bijeen te krijgen Door onachtzaamheid en baldadigheid Ook in 1956 proef met vrije gazons Amsterdamse Beurs Medicus die zich gaat bezighouden met gezondheidszorg van bejaarden Een uit velen Optietermijn verstrijkt Nog vóór 24 Januari extra vergadering Brand in de St. Servaas- toren te Maastricht Geen bollen meer langs de Dreef De vrije gazons" Verstoorde idylle Toestand vrachtauto chauffeur nog ernstig Kerstsfeer in dierenhuis G. Hollenberg overleden Oppositie in Djakarta tegen gesprek in Genève Vader en zoon overvielen boerengezin Twee weken hechtenis geëist tegen koperdrijver Kerstactie van het Leger des Heils WASSERIJ DUYN Benoemd tot notaris Kerstnachtdienst in Overveen Slechts één voorstelling van Haarlemse bioscopen WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ZOALS WIJ REEDS enige tijd geleden schreven is de winter voor de Haarlemse dienst van Hout en Plantsoenen een periode van slechts schijnbare rust. De zorgen van de directeur, de heer j. A. Dorresteyn, gaan dan alweer uit naar het voorjaar en de zomer en naar het aspect dat zijn parken en plantsoenen dan zullen bieden. Aan hem zal het niet liggen, dat Haarlem dan in werkelijkheid weer een bloemen stad zal zijn, maar de medewerking en de zorgzaamheid van de burgerij zijn daartoe toch ook noodzakelijk. Want bloembedden en perken lokken juist in de winter door hun uiterlijke dorheid uit tot een wat nonchalanter naleving van het gebod dat men daar niet in mag komen. „Er valt dan immers toch niets te beschadigen!" zo denkt men. Maar dan heeft men het mis. Onder de zwarte aarde van de perken en de borders kiemt immers reeds het nieuwe leven, dat straks de stad kleur, geur en fleur moet verlenen. Daar zijn bijvoorbeeld de honderdduizend bloembollen van hyacinten, tulpen en narcissen. Weliswaar werden zij enige weken geleden acht centimeter diep geplant, maar ondergronds gaat het groeiproces snel verder en van menige tulp en hyacint schuilt het kopje met de kwetsbare vrucht reeds tot vlak onder de oppervlakte. Dat wil dus zeggen, dat degenen die in deze tijd het niet zo nauw nemen met het ontzien van park en plantsoen wellicht zonder het te beseffen menige bol vernielen. En natuurlijk zien de mensen van Hout en Plantsoenen altijd met gemengde ge voelens naar de sneeuwval, want dat be tekent, dat het onderscheid tussen gazons en perken geheel verloren gaat, terwijl an derzijds juist de rustig gelegen stadsparken de jeugd uitlokken om nu juist daar te gaan sneeuwballen. Vooral in de vorstperiode is dat gevaar groot, omdat het kopje van de bol dan niet meegeeft. Jaarlijks gaat ongeveer tien tot vijftien procent van de nieuw geplante bloembol len in de Haarlemse stadsparken verloren, dat wil dus zeggen vijftienduizend stuks, waaraan men by wat meer nadenken en voorzichtigheid veel vreugde had kunnen beleven. De schade aan de bollen is bovendien onherstelbaar, omdat de mogelijkheid tot vervanging niet bestaat, anders dan bij voorbeeld met beschadigde heesters het geval is. Dat is een van de redenen die er toe hebben geleid geen bollen meer te planten aan de Dreef. De plaats van de bedden tussen ventweg of schelpenpad en de fietspaden is trouwens bijzonder kwets baar. Bovendien is het aspect van de Dreef meer gebaat bij een ongebroken groen strook. Baldadigheid is nu een keer een doods vijand van Hout en Plantsoenen. Men kan zich dus voorstellen, dat de directeur van die dienst een paar harde woorden heeft laten horen toen hij vernam dat nu reeds op het Prinsen Bolwerk, dat immers met het bijbehorende Kalfje geheel gereorgani seerd en opnieuw beplant wordt zoals wy in ons blad van 1 December mee deelden twee gloednieuwe banken door de jeugd werden gesloopt. Dat betekent ook, dat de heer Dorre steyn met een zekere terughoudendheid de proef voortzet van de zogenaamde „vrije gazons", dat wil zeggen die gras velden waar in het voorjaar en de zomer het publiek mag liggen of zitten luieren zonder dat er een agent komt, die vertelt „dat men zich niet buiten de voetpaden mag begeven". Het is duidelijk, dat deze maatregel vooral bedoeld was om tegemoet te komen aan de wensen van de vele jonge moeders met kleine kinderen, die in deze tijd van woningnood en toenemend aantal étage woningen behoefte hebben aan frisse lucht en een rustige, ongedwongen verpozing in de vrije natuur. Die hebben er dan ook met grote dankbaarheid van gebruik ge maakt, terwijl de levendige aanblik welke de stadsparken daardoor kregen ook door de wandelaars gewaardeerd werd. Maar de schaduwzijden zijn niet uitge bleven: de idylle werd maar al te vaak door belhamels verstoord, die met fietsen en autopeds tussen de moeders en kleuters door raceden of door allerhande wat for sere balspelen als voetbal, hockey en honk bal overlast deden aan degenen die rust en koelte zochten. Op de Kattenberg in het Kenaupark werd bovendien daardoor een grasmat vol ledig weggespeeld, waardoor noch de moe ders, noch de bedrijvers van deze spelen er meer iets aan hadden. Bovendien had het vrijgeven van een tiental gazons in de stad tot gevolg, dat nu ook de beschadigingen aan andere plantsoenen toenamen, omdat velen voor gaven niet te weten, dat deze regeling slechts voor een beperkt aantal en niet voor alle parken gold. Rozen en fijnere heesters moesten het daardoor vaak ern stig ontgelden. Desondanks zal de proef ook in 1956 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Iioll. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsehe Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99 9913/i8 344/ 315J4 370 484 304 360/ 348/4 204/4 382/ 266 678 652 137 206/ 195/ 263 148/ 152/ 330/ 249/ 265/ 254/ 72,5/io 163/ 58 138 62"/,o 33/ Openings koersen 99 9913/i« 342 315/ 362 378 485 304 359/ 347/ 204/ 382 264 678 653/ 138/ 208 196 263 149 152/ 330/ 250 265/ 254/ 72/ 163 57/ 137 62/ 33/ worden voortgezet. Maar men stelt zich bij Hout en Plantsoenen en de politie voor, het publiek, dat blijkbaar voor een deel nog moet leren hoe men een dergelijk ge- meeenschappelijk bezit en een soepele be paling moet waarderen, tegen het volgend voorjaar duidelijk te maken hoe het de speelweiden en gazons moet gebruiken. Er worden al kaarten van de plantsoenen gedrukt welke door een groene grenslijn aangeven welk gazongedeelte voor het pu bliek is vrij gegeven. Deze kaarten worden aan het persQneel van Hout en Plantsoenen en de politie verstrekt, terwijl overwogen wordt of er ook een duidelijke omschrij ving van het vrije gazon in en bij de parken zelf kan worden geplaatst. Verder zal het genoemde personeel ge ïnstrueerd worden op welke wijze zij door hun optreden het juiste gebruik van de parken en plantsoenen kunnen bevorderen en misbruik tegengaan, waarbij men on getwijfeld streng zal gaan optreden tegen hen die er blijk van geven, dat zij niet zo zeer door onachtzaamheid dan wel door baldadigheid en vernielzucht handelen. Veel kan hier bereikt worden door het goede voorbeeld van dat veel grotere deel van de bevolking, dat de parken en plant soenen op prijs stelt en zich daarnaar ge draagt. Van zijn houding kan een opvoe dende werking uitgaan. En daardoor alleen kan de maatregel van de vrije gazons ook in de toekomst gehandhaafd blijven. Naar men ons mededeelde is de toestand van de 23-jarige chauffeur H. Heeremans uit Haarlem, die Dinsdagmorgen bij de botsing tussen een vrachtwagen en een NZH-tram nabij Halfweg gewond werd, nog steeds ernstig. In het Dierentehuis van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, gevestigd aan de Ridderstraat, heerst een kerstsfeer. Een kerstboom is peplaatst-en de étalage is ver sierd. De gebruikelijke voorwerpen, boek jes, kalenders, lepeltjes trekken thans bij zondere aandacht en het bestuur hoopt, dat er belangstelling voor bestaat, want de opbrengst van de verkoop komt de dieren ten goede. Tijdens een Vrijdagavond gehouden bij eenkomst van blokhoofden van de Bescher ming Bevolking in Wijk II is vrijwel on middellijk na de opening van de vergade ring door het wijkhoofd, de heer L. W. Pahud de Montanges, het blokhoofd van blok 19, de heer G. Hollenberg, wonende Wagenweg 1 zwart in Haarlem, onwel ge worden. Hij werd naar het Grote Gasthuis overgebracht, waar hij Maandag is over leden. De teraardestelling zal plaats hebben op Donderdag 22 December om half een op de Algemene Begraafplaats in Zandvoort. DJAKARTA (United Press) Wegens de nog niet geregelde crisis in de Indonesi sche luchtmacht heeft een Indonesische re geringspartij de Verenigde politieke Moslim-partij aangedrongen op schor sing van de Nederlands-Indonesische diplo matieke onderhandelingen in Genève. Waarnemers in Djakarta wezen er op dat het moeilijk voor het kabinet zal zijn tot een schorsing te besluiten van de onder handelingen in Genève, waaraan twee maanden van voorbereiding vooraf zijn ge gaan. De Verenigde Moslims gingen verder dan het doen van een suggestie aan het kabi net. Zij besloten een vertegenwoordiger naar Genève te zenden. Zij wensen dat een functionaris van deze groep aan de Indone sische delegatie wordt toegevoegd. De Verenigde Moslimpartij is de tweede regeringspartij die met bezwaren komt ten aanzien van de besprekingen in Genève. Eerder had de Nahdatul Ulama besloten zich niet in de Indonesische delegatie te doen vertegenwoordigen. Door de houding van deze partijen is het gezag van de In donesische delegatie, naar de mening van buitenlandse waarnemers hier, aanzienlijk verzwakt. Het kabinet heeft nog geen besluit genomen tot de aanbeveling de onderhan delingen te schorsen. De beraadslagingen over het geschil tussen president Sukarno enerzijds en Harahap en vice-president Hatta anderzijds over de crisis in de lucht macht duren voort. Sukarno wenst dat lucht-commodore Suryadarma gehandhaafd blijft als chef van de luchtmachtstaf. De Zwolse rechtbank heeft vier mannen, die betrokken zouden zijn geweest bij de roofoverval op de boerderij van de heer Keyl in Hattum, veroordeeld tot straffen van twee tot vier jaar. Bij de overval wer den de vrouw des huizes en haar zeven tienjarige dochter mishandeld. Doordat de vrouw echter voortdurend om hulp bleef roepen, durfden de overvallers zich geen tijd te gunnen, het huis te onderzoeken, zodat ze niets hebben kunnen meenemen. Het vonnis tegen de opsteller van het plan, S. F. R. senior, luidde twee en een half jaar (eis IV2 jaar). Zijn drieëntwintig jarige zoon kreeg twee jaar met aftrek (eis 1 jaar). Twee jaar gevangenisstraf kreeg de 19-jarige matroos-arbeider L. H. van J. te Hattem. Hij had vader en zoon R. de tip voor de overval gegeven. Tegen hem was een jaar met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, geëist. De 34-jarige Rotterdamse pijpfitter P. G., die er van wordt verdacht de mannen in zijn auto naar Hattem te hebben gere den, is veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf, een jaar meer dan de eis had ge luid. ADVERTENTIE Proef deze goudgele, in de zon gerijpte Virginia-tabak! Inhaleer fluweelzachtGeselecteerde, aller fijnste tabakken zijn verwerkt in de Three Lions sigaret. ■kEenfdn-tas-tische Virginia 75 ct Zoals wij reeds eerder in een aantal ar tikelen hebben behandeld, wordt op het ogenblik in Haarlem veel voorbereidend werk verricht voor een verbetering en ver fijning van de bejaardenzorg. Zo is het probleem van de verstrekking van warme maaltijden aan bejaarden, die zelf daarvoor niet meer kunnen zorgen, en van de verlichting van de eenzaamheid in de oude dag op het ogenblik bij de Com missie voor de bejaardenzorg, zoals wij on langs hebben meegedeeld, in studie. Thans vernemen wij, dat B. en W. het plan hebben binnenkort aan de g.g.D. een „geriater" te verbinden, dat wil zeggen een medicus die zich inzonderheid bezig houdt met het vraagstuk van de medische verzor ging in de breedste zin van het woord van de ouder wordende mens. Dit deelde de Haarlemse wethouder van Volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, ons mee tijdens een onderhoud dat wij met hem hadden over een speciaal facet van de bejaardenzorg, namelijk de huisvesting van de ouden van dagen. Voor de „gezonde" ouden van dagen gaat men in dat opzicht tegenwoordig meer en meer in de richting van het speciaal voor dat doel gebouwde complex, waarbij men een zekere synthese tracht te vinden tussen de behoefte aan zelfstandigheid van de be jaarde en zijn verlangen naar een comfort waarvoor hij zelf moeilijk meer kan zorgen, Er was eens een gezin. Een gelukkig gezin, totdat de beide ouders plotseling in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De va der overleed en de moeder kwam pas na lange tijd weer thuis bij haar vier nog jonge kinderen. Zij was volkomen invalide. De kinderen doen alles wat maar mogelijk is om moe der bij te staan, maar zij kunnen nog niet meehelpen om de geringe inkomsten te vergroten. Zij kunnen echter allen bij zonder goed leren en zij ontzeggen zich dan ook al les om zo spoedig mogelijk de diploma's te behalen. Een van de kinderen heeft zich als ideaal gesteld om een functie te veroveren, waarin hij een goed loon kan verdienen, maar om deze betrekking te krijgen moet hij eerst gedurende drie jaar een dagschool be zoeken. De jongen heeft reeds vroeg het ouderlijk huis verlaten en hij is ergens gaan wer ken. Gedurende drie jaren leefde hij zeer sober en zui nig totdat hij genoeg geld had gespaard om de be- doelde school te kunnen gaan bezoeken. Hij betaalt alles zelf en aan het einde van het volgend jaar zal hij eindelijk de zo begeerde betrekking krijgen. Dan zal hij - dat is zijn vaste voor nemen - trachten om het leven van zijn invalide moeder te vergemakkelij ken. Toch zullen in dit gezin de Kerstdagen geen sombere trieste dagen zijn. De kin deren zijn altijd opgewekt en hebben bijzonder veel voor elkaar en voor moeder over. De twee Kerstdagen zullen echter wel even so ber als de andere dagen voorbijgaan. Er zullen geen extraatjes op tafel komen, er is geen kerstversiering en er zijn geen kerstpakjes. Toch kan daar iets aan ge daan worden en wel op bijzonder eenvoudige wijze. Daaraan kunt u ook mede werken, door uw gave te storten voor de Kerstinza meling van het Comité ..Stille Armen". Zij worden gaarne in ontvangst geno men op onze kantoren, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein hoek Rijks straatweg in Haarlem. Niet zonder spanning was de laatste Zandvoortse raadsvergadering van dit jaar tegemoet gezien omdat het vóór dat de optietermijn verstreken zal zijn (op 31 De cember) de laatste gelegenheid voor de Stichting Recreatieoord Zandvoort was, om met haar concrete plannen omtrent het Boulevardcentrum voor de dag te komen. Ér was echter nog geen brief van de Stich ting en evenmin prijkte er een verzoek op de agenda om opnieuw optie te verlenen. Er was echter wel een brief van de heer H. Visser bij de ingekomen stukken om hem nu de optie op een gedeelte van het gereserveerde terrein te geven, die hem het vorig jaar in afwachting van het grote project was onthouden. Toen de voorzitter daar de routine-formule „om prae-advies in handen van B. en W." over uitsprak, gingen er onmiddellijk een paar vingers van nieuwsgierigen omhoog, zodat mr. Van Fenema toch tot een zekere uit spraak werd aangezet. Het enige van be tekenis, dat hij daarbij te kennen gaf, was dat het plan van de architecten Wijdeveld en Wils grotendeels door het bestuur van de stichting was overgenomen, op enkele objecten na, die thans niet te realiseren waren. „Is er al iets bekend?" vroeg de heer Tates (WD). De heer Weber (AZB) meende van wel: „Mij zijn gisteren feiten bekend geworden, die het noodzakelijk ma ken, dat de zaak zo gauw mogelijk be sproken wordt. En ik stel voor dat dat in besloten zitting zal gebeuren omdat de na men van enkele personen daarbij betrok ken zijn". De Voorzitter zeide te weten, dat er een brief van de stichting onderweg is. De Stichting heeft tot 31 December de ge legenheid om te schrijven. Zou er echter dezer dagen wel een brief gekomen zijn, dan zou die toch ook in handen van b. en W. gesteld zijn om prae-advies, hetgeen dus weinig verschil zou maken. Wat de inhoud van de brief betreft zeide de voorzitter er zeker van te zijn „dat deze belangrijke mo gelijkheden opent, concrete mogelijkheden", dat b. en W. in de eerstvolgende raadsver gadering op 24 Januari met een prae-ad vies zowel over de brief van de heer Vis ser als die van de Stichting Recreatoeoord Zandvoort kunnen uitkomen en dan zal ook over de optie kunnen worden gesproken. Mr. Van Fenema achtte het niet oppur- tuun om de zaak thans te bespreken, ook niet in besloten zitting. Maar ook de heer Koning (AZB) zei dingen te hebben gehoord, die volgens hem een bespreking in besloten zitting noodza kelijk maakten, waarop de heer Tates (VVD) onmiddellijk reageerde met de me dedeling, dat hij zeer nieuwsgierig begon te worden. „Ik ook", zei de Voorzitter, „en als de heren Weber en Koning werkelijk iets menen te weten, dat zij naar voren wensen te brengen, dan heb ik niets tegen een be sloten zitting. Ik denk dat ik weet, wat zij bedoelen. Het doet hen wellicht een beetje sensationeel aan en ik wil dat nog wel even met hen bespreken". „Nu moet ik toch protesteren", zei de heer Breure (VVD), „ik wil er ook wat van weten. Ik ben reuze nieuwsgierig". Daarop werd besloten er na de behandeling De gang van zaken is nu volgens hem zo, van de agenda achter gesloten deuren op terug te komen. Ook een verzoek van de heer G. Kiefer om verlenging van zijn contract voor het gebruik van gemeentegrond werd na enige discussie aan B. en W. in handen gesteld om prae-advies. De Zandvoortse raadsleden zijn Dins dagavond tot kwart voor 12 in besloten zitting bijeen geweest. Hen allen is een zeer strikte geheimhouding opgelegd. Naar verluidt zou er nog vóór 24 Januari een buitengewone raadsvergade ring volgen, waarin zowel de brief van de Stichting Recreatieoord Zandvoort als die van de heer TI. Visser in behandeling zou den komen. De rechtbank te Maastricht heeft zich Dinsdag bezig gehouden met de vraag, wie schuld heeft aan het ontstaan van de brand die op 9 September de St. Servaastoren te Maastricht grotendeels verwoestte. Terecht stond de 61-jarige kunstkoperdrijver G. N. S., wie ten laste was gelegd, dat hij roeke loos, onvoorzichtig en onachtzaam te werk was gegaan bij het vertinnen van koperen nagels en het met tin dichten van oude in lood aanwezige gaten, door gebruik te maken van een met benzine verhitte sol deerbout. De benzinevlam en de gloeiende soldeerbout zijn op korte afstand van het tin, lood en hout gehouden, tengevolge waarvan hout is gaan smeulen en later brand is uitgebroken in de toren. De rechtbank hoorde als getuige-deskun- dige dr. J. F. van El teren, wetenschappelijk medewerker -aan het Brandbeveiligings instituut van de Stichting Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek in Den Haag. Deze was tot de conclusie gekomen, dat met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid de brand is ontstaan door het hanteren van de open soldeerbout op 8 September, waardoor een smeulingsproces is begonnen boven de timpaan in de toren, tengevolge waarvan vermoedelijk achttien uur later de brand is uitgebroken. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat een cultureel en historisch be langrijk monument door de brand verloren is gegaan. Hij merkte op, dat in ons land door ernstige onachtzaamheid bij werk zaamheden in grote gebouwen herhaalde lijk branden zijn ontstaan. Mede met het oog op de preventieve werking en wegens de ernstige fout, welke verdachte zijns inziens heeft gemaakt, eiste de officier van Justitie twee weken hechtenis. De verdediger, mr. F. Huurman, noemde in zijn pleidooi de mogelijkheden, welke dr. Van Elteren opperde betreffende het langdurige smeulingsproces, onwaarschijn lijk. Voor het ontstaan van de brand achtte hij allerlei andere oorzaken aanwezig. Hij merkte bijvoorbeeld op, dat er op het werk vrij geregeld werd gerookt, hetgeen ten strengste verboden was. Hij vroeg dan ook vrijspraak. De rechtbank bepaalde de uit spraak op 3 Januari. zoals bijvoorbeeld huishoudelijk werk en voeding. Daarnaast blijft evenwel het probleem van de chronisch zieke bejaarden, waar voor het veelal moeilijk is een passende huisvesting te vinden. En nu komen wij op het terrein van de rust- en verpleeginrichtingen waarvan Haarlem er enkele tientallen rijk is. De meest van deze instellingen worden geleid door particulieren, vaak-oud-verpleegsters. Een volkomen scheiding tussen rust huizen en verpleeginrichtingen bestaat er niet. Wel zijn er tehuizen waarvan de be woners daar slechts op rustige en verzorg de wijze de oude dag doorbrengen en te vens zijn er instellingen die vrijwel geheel bezet zijn door bejaarden die door velerlei kwalen aan het bed gekluisterd zijn, maar het gemengde type van de tehuizen komt zeer veel voor. Deze laatste zijn dus rust huis en verpleeginrichting beide. Deze instellingen zijn onmisbaar en zij verrichten een niet te onderschatten taak. Zij ontlasten de ziekenhuizen van een groot aantal patiënten die op hun oude dag door een ongeluk of een ziekte getroffen wer den, maar die, nadat het ziektebeeld is vastgelegd en de behandelmethode voor geschreven, plaats moeten maken voor patiënten wier opneming in een ziekenhuis dringend vereist is. Deze bejaarde pa tiënten, die dan thuis de verzorging mei, kunnen krijgen die zij van node hebben, worden opgenomen in een van de verpleeg inrichtingen. Tevens komen hier de be jaarden die zich zelf thuis niet meer kun nen verzorgen en vaak door bemiddeling van een der wijkzusters van de ziekenhui zen krijgen ook zij een goed verzorgd plaatsje. Er zijn particuliere patiënten, die dus zelf hun verblijfkosten betalen en patiën ten wier beursdit niet toelaat. Over de laatsten hebben zich dan de dienst voor sociale zaken en de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheids Dienst in finan cieel opzicht ontfermd. De verpleegprijs welke van gemeente wege voor deze patiënten wordt betaald varieert nogal en ligt tussen de 165 en 110 gulden per patiënt per maand. Dit verschil in verpleegprijzen is in de loop der jaren vanzelf gegroeid en komt voornamelijk voort uit een onderling variëren van de accommodatie, grootte, aantal verplegende personeelsleden enzo voorts van de verscheidene tehuizen. Bovendien verschilt het aantal bed- en lopende patiënten sterk en een lopend patiënt vereist uiteraard minder verzorging dan een bed-patiënt, waarbij, zoals wij in een rondgang door verscheidene Haarlemse verpleeginrichtingen zagen, vele gevallen zijn die een zeer aparte en intensieve ver pleging vergen. Maar ondanks dit verschil in verpleeg prijzen kan men ervan verzekerd zijn dat de Haarlemse bejaarden, particulier of niet, in deze tehuizen, in de rusthuizen en ver pleeginrichtingen een goede verzorging ge nieten. De Haarlemse wethouder van Financiën en Volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, die wij over de Haarlemse rust en verpleeginrichtingen spraken, uitte ook zijn dank en waardering voor het goede werk dat deze instellingen verrichten. Hij verklaarde dat onder meer de kwestie van de ongelijksoortige verpleegprijzen de aan dacht van Burgemeester en Wethouders heeft. Deze stellen zich voor op korte ter mijn het probleem dat hiermee samenhangt, verder uit te werken. Zij hebben het voor nemen een geriater, een medicus gespecia liseerd in de problemen die met het ouder worden van de mens verhand houden, aan de GGD te verbinden. Wiens taak het onder meer zou zijn dit alles nader te be studeren. Het leger des Heils heeft dit jaar grote plannen betreffende de viering van het feest van Licht en blijdschap, zoals dit Leger het Kerstfeest viert. Immers, ge trouw aan de uitspraak van de Stichter van het Leger, William Booth, „dat de weg tot het hart via de maag loopt", zullen de heilssoldaten ook in Haarlem het niet al leen bij woorden laten, maar eveneens met stoffelijke hulp velen bereiken, die minder bedeeld zijn met aardse goederen. Ondanks grote activiteit van de plaatse lijke heilssoldaten en medewerking van vele ingezetenen is men nog niet zóver dat alle plannen verwezenlijkt kunnen worden. Men wil namelijk allereerst komen tot de organisatie van een groot Kerstfeest voor 1300 mensen op aanstaande Donderdag in het Concertgebouw. De plannen hiervoor zijn reeds geheel uitgewerkt, en het feest werd reeds door ons aangekondigd. Naast dit grote feest te organiseren wil men ook gaarne voldoen aan de vele aan vragen voor de traditionele Kerstpakketten en een speciale actie voor zieken en hulp behoevenden behoort ook tot de program mapunten. Na serieuze selectie blijkt nog ongeveer 1200 gulden nodig te zijn. Wie helpt de zon schijnen via giro 439041 Schagchelstraat 26, telefoon 19766? binnenland Esperanto op scholen? Afgevaardigden uit vijf landen hebben ter laatste zitting van de Raad van Europa een voorstel inge diend, het comité van ministers in over weging te geven een experiment te organi seren, waarbij in een school van elk der volgende landen: Duitsland, Frankrijk, Engeland, Italië en Nederland, in een klas van kinderen van 11 tot 14 jaar, die zich hiervoor vrijwillig opgeven, gedurende een jaar 't esperanto officieel zal worden onder wezen. Het centrum voor Onderzoek en Documentatie van de „Universala Esperanto Asocio" te Londen, zal daarover deze week nadere mededelingen doen. Lustrum. De stichting Moveo (Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsgewon den) heeft te 's Hertogenbosch haar eerste lustrum gevierd. Deze feestelijke bijeen komst werd door 245 oorlogsgewonden bijgewoond. Zwaarwichtig. Uit de Franse stad Aix les Bains is een voor Nederland bestemde transformator verzonden, de grootste, die ooit in ons land is gebruikt. Het gevaarte, dat bestemd is voor de nieuwe Amercentrale II, weegt bijna 150 ton en wordt vervoerd op een speciale 12-assige wagen, die zelf bijna een gewicht van 100 ton heeft. De transformator, die op 28 December te Geer- truidenberg wordt verwacht, heeft een ver mogen van 150.000 k.V.A. De reis, die het gevaarte moet maken, gaat over een afstand van 1100 kilometer. Geklede tenue. De officieren van de Koninklijke Landmacht zullen nu ook een gekleed temie gaan dragen. Het nieu we uniform dat door de minister van Oorlog is voorgeschreven bevat veel dat ook in de voorloorlogse geklede teun verwerkt was. De kepi van voor 1940 wordt vervangen door een platte pet. De uniformjassen zijn van donkerblauwe wol, de pantalons even eens, behalve die van de infanterie, die in „Nassau's blauw", zijn uitgevoerd. De gardejagers dragen een geheel groene uniform. HAARLEM EN OMGEVING Afscheidsreceptie. De heer A. C. San- dijck, ambtenaar bij het gemeente-archief te Haarlem, die binnenkort de dienst der gemeente met pensioen zal verlaten, houdt Vrijdagmorgen van tien tot twaalf uur een afscheidsreceptie. Postduivenexpositie. Bij de uitslagen van de postduivenexpositie in het Krelage- huis te Haarlem, die wij gisteren plaatsten, vermeldden wij ten onrechte dat er in totaal 50 ereprijzen waren. Men had in werkelijk heid echter 250 ereprijzen beschikbaar ge steld. Bovendien werd nagelaten te berich ten, dat ook de heren A. van der Helm (2), J. Rompa en A. Bakker bij de eerste prijs winnaars behoorden. Bezinningsuur. Op Kerstmiddag zal van vier tot vijf uur in de Kathedrale Basi liek van St. Bavo aan de Leidsevaart in Haarlem onder leiding van dr. A. I. M. Kat een bezinningsuur worden gehouden. De muziek wordt verzorgd door het kathedrale herenkoor en de knapen van de koorschool. Organist is de heer J. L. Schouten. Jubilaris bij het P.E.N. De heer F. C. Misset te Haarlem, hoofdambtenaar bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland, zal Vrijdag 23 December zijn zilve ren jubileum vieren in dienst van dit bedrijf. ADVERTENTIE .\mstkko.\MSEV.\AKT20 TM_1105J MANGELWAS KANT EN KLAAR, Binnen 4 dagen retour. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Bij Koninklijk besluit is benoemd tot notaris te Haarlem, in de vacature van de heer G. F. M. Roozen, de heer C. J. A. van Dijk, candidaat-notaris, wonende te Haar lemmermeer. In de Gereformeerde Kerk aan de Croe- senstraat te Overveen zal op Zaterdag 24 December 's avonds om half twaalf als in leiding op de viering van het Kerstfeest een interkerkelijke nachtdienst worden ge houden. In deze dienst, die zal worden geleid dooi de plaatselijke predikant ds. D. Ringnalda, zal ds. R. van der Mast spreken over het onderwerp „Kerstfeest maar voor wie?. Medewerking wordt verleend door het Protestants Interkerkelijk Zangkoor te O- verveen, terwijl door enkele jongeren bij wijze van declamatie een oproep tot het waarachtig gedenken van het Kerstfeit zal worden uitgesproken. Of) Oudejaarsavond Zoals vorige jaren zullen de Haarlemse bioscopen op Oudejaarsavond alleen de vroege avondvoorstelling geven ten einde het personeel in de gelegenheid te stellen deze avond in de huiselijke lering door te brengen. Het Minerva-theater in Heemstede zal op deze avond in het geheel geen voorstel ling geven. Van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond was een advies uitgegaan om deze avond geen voorstellingen te geven en men verwachtte dat hieraan in den lande algemeen gevolg zou worden gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11