Prof. Gerretson geeft de Eerste Kamer raadseltjes op PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 E Wederinvoering van een maximum-snelheid bepleit PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER VALDA Wereldnieuws Vandaag beslissing over interpellatieverzoek De radio geeft Donderdag Spannende dagen voor Breda CL'Th.Qantuma Toch ió het zo DE ZON J 2 Botsing op overweg kostte meisje het leven Ju HUKKIO Wfoteijui buy EXCLUSIEVE SKIKLEDING 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nog krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! Hogere rijksuitkering als 100,000ste inwoner vóór 1 Januari komt Autobestuurder werd afgeleid en reed het water Kerkelijk Nieuws Tweede Kamer sprak over het verkeer Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Sociale Zaken heeft tekort aan typistes Uniforme premie voor vrijwillig verzekerden LIKDOORNS WONDEROLIE Adviescommissie bijzondere visserij- financiering Ontwikkeling zeevisserij te IJmuiden ter sprake ABDIJSIROOP "S" r~ WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer zag zich Dinsdagmid dag nog steeds voor de moeilijkheid ge plaatst, dat zij het de vorige week door prof. Gerretson (C.H.) aanhangig gemaakte verzoek om minister Luns te mogen inter pelleren, te behandelen kreeg zonder dat duidelijk was, waarover de interpellatie eigenlijk zou gaan. De C.H.-senator had aangekondigd, dat hij wilde interpelleren „wegens een onjuist antwoord van de minister op een uit de Eerste Kamer ge dane vraag omtrent een niet geheime nochtans niet overgelegde overeenkomst, de Delta-wateren belangende." Zo luidde het raadsel dat hij aan zijn mede-senato ren had opgegeven. Mr. Wendelaar (VVD) kwam tegen deze manier van doen in verzet. De Kamer dient te weten waarover het gaat, wil zij kunnen beoordelen of het inderdaad zin heeft en redelijk is een interpellatie te doen houden. Daarom wenste hij alsnog precies te vernemen, wat prof. Gerretson op het oog had. Mr. Rip (A.R.) zou uit hoffelijkheid geen bezwaar maken tegen het verzoek, maar ook hij uitte zijn bevreemding over de door prof. Gerretson ingeslagen weg, dit te meer aangezien deze zelf in de vorige vergadering had verklaard, ongaarne de door hem bedoelde interpellatie te zullen hcuden. Na 12 glazen jenever en 6 glazen bier In de avond van 27 September is op een onbewaakte overweg tussen Hoek van Hol land en Maassluis een auto bestuurd door een 32-jarige kruidenier uit Loosduinen, door een trein aangereden. De kruidenier werd licht gewond, maar een 23-jarig meisje uit Amsterdam, dat naast hem zat, werd uit de auto geslingerd en kwam om het leven. De kruidenier had zich gisteren voor voor de rechtbank te Rotterdam te verant woorden. Het bleek dat hij enkele uren vóór het ongeluk met het meisje in een café in Hoek van Holland 32 consumpties had gebruikt. Hij had daar twaalf glazen jenever en zes glazen bier gedronken. Voor de rechtbank verklaarde hij dat hij bij het oprijden van de spoorwegover gang gestopt was,1 omdat de weg achter de overgang afgesloten was met een hek. Uit het onderzoek was echter gebleken, dat dit hek niet gesloten kon worden. „En al was het dicht geweest", aldus de officier, „dan had verdachte nog genoeg ruimte om door te rijden. Hij had in ieder geval niet op de rails behoeven te stoppen." De officier eiste een jaar gevangenisstraf, twee jaar ontzeging van de rijbevoegdheid en bevel tot onmiddellijke gevangen neming. De rechtbank willigde dit laatste niet in. De uitspraak werd bepaald op 3 Januari. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13431 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Engelse kerstliederen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 14.00 Metropole orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Piano recital. 15.30 Platen. 15.45 Causerie. 16.00 Kerstwijdingsdiienst voor de zieken. 17.00 Kersthoorspel voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Kamerorkest. 18.45 Pla ten. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Pla ten. 19.20 Sociaal perspectief. 19 30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerkoor, vocaal ensemble en solist. 21.25 Voor de jeugd. 21.55 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 Voor de huisvr. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huis vrouw. 11.15 Promenade-orkest en solist. 11.45 Voordracht. 12.00 Promenade-orkest. 12.25 In 't spionnetje, causerie. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lichte mu ziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Theaterorkest en soliste. 13.55 Beurs bericht. 14.00 Platen. 14.15 Ons rijk in de tro pen, klankbeeld. 14.45 Bas-bariton en orgel. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voor dracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 17.45 Regeringsuitzending: Ne derland en de wereld: De wereldhaven Rot terdam, heden en toekomst. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. Lichte muziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Le Déluge, oratorium. 20.55 Bonaventura. hoor spel. 22.25 Pianorecital. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten of platen. 23.25 Reportage 23.45 —24.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.35 Adventsdienst. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 OrgeL 14.00 Engelse les. 14.15 Platen, 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.00, 15.45 en 16.30 Platei. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vocaal ensemble. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Causerie. 20.00 Omroepkoor. 20.20 Verzoekprogramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest concert. 22.55 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). Voorzitter Jonkman kwam hier na met de mededeling, dat ook hij het ge val wel duister had gevonden en daarom enige verduidelijking had gevraagd. Die bieek daarin te hebben bestaan, dat hij ten antwoord had gekregen, dat men de vraag en het volgens prof. Gerretson onjuiste ant woord kon vinden in de Handelingen. De vraag was op 26 April van dit jaar gesteld. Tenslotte begreep prof. Gerretson wel dat hij zijn medeleden toch wat meer op weg moest helpen. Daarom deelde hij nu mede, dat het ging over een antwoord op een vraag van prof. Molenaar met betrek king tot een „verdrag van 14 October 1949." Hierdoor was men echter nog niet veel wij zei" geworden en dus werd besloten pas vandaag op het verzoek te zullen beslissen, nadat dan eerst de leden in druk de nadere opheldering verkregen zullen hebben. Uit de Handelingen van de Eerste Kamer van 26 en 28 April van dit jaar blijkt dat toen een gedachtenwisseling heeft plaats gevonden over een tussen Nederland en België getroffen afspraak omtrent de be voegdheden van de sinds 31 Januari 1948 ingestelde technische Scheldecommissie. Deze commissie, die uit Nederlandse en Belgische deskundigen bestaat, heeft louter tot taak allerlei vragen aangaande de Schelde te bestuderen, zonder dat er in die commissie van onderhandelingen sprake zal zijn. Bij wijze van inlichting is deze com missie ook van het Deltaplan op de hoogte gesteld. Een en ander berust en dat is heel merkwaardig op een overgelegde en onder meer in het Tractatenblad opge nomen overeenkomst. Er blijft nu nog één raadsel over, te weten, hoe het zit met het geen er op 14 October 1949 gebeurd zou zijn, maar dat zal misschien wel duidelijker worden als prof. Gerretson inderdaad gaat interpelleren. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 c« Wanneer meldt zich in Breda de hon derdduizendste inwoner? Dit is de grote vraag, die thans het gemeentebestuur be zighoudt. Zaterdag 17 December bedroeg het totaal aantal inwoners van Breda 99.890. Het is het gemeentebestuur veel waard, indien de honderdduizend vóór 31 December worden volgemaakt. Thans is Breda ingedeeld in de groep steden van 80.000 tot 100.000 inwoners. De rijksuit kering aan de gemeente wordt dus hier naar bepaald. Maar in deze groep neemt Breda, wat de uitkering betreft, een extra ongunstige plaats in, omdat de verdelings formule als belangrijke componenten heeft de uitgaven voor armenzorg, onderwijs en politie in een bepaald jaar vóór de oorlog. De toenmalige gemeentebestuurders heb ben het echter in dat bepaalde jaar erg zui nig gedaan, speciaal voor wat het onderwijs betreft, en daardoor heeft Breda na de oor log een taaie strijd moeten voeren om zich financieel wat hoger op te werken. Over schrijdt men echter vóór 1 Januari 1956 de honderdduizend-grens, dan komt de stad onmiddellijk in een hogere groep en kan zij het gevecht om een behoorlijker financiële positie met kans op spoediger volledig suc ces voortzetten. Komt de honderdduizend ste ook maar één dag later dan 1 Januari, dan moet men nog een heel jaar wachten, voordat in Den Haag de consequenties van deze grensoverschrijding worden aanvaard. Het gemeentebestuur heeft het publiek nog eens ernstig herinnerd aan de aangif teplicht. Vooral degenen die van elders ko men, zondigen daartegen nog wel eens. Ook de geboorte-aangiften geschieden dikwijJs te laat. Daar het er nu echter voor Breda cm gaat, vóór 1 Januari de honderdduizend te bereiken, hebben burgemeester en wet houders de gemeentenaren verzocht hun plicht niet te verzaken en eventuele aan giften zo spoedig mogelijk te doen. m De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft f 250 boete geëist tegen de Haagse sportleraar J. B. wie ten laste was gelegd dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest dat een door hem bestuur de auto in het water van de Soestdijkseka- de was gereden, waardoor een in de auto meerijdend jongetje door verdrinking om het leven was gekomen. Op 8 September van dit jaar reed B. met zijn auto op de Soestdijksekade. In zijn wa gen zaten twee kinderen van een kennis, die vaak met hem meereden. Hij botste te gen een auto, die rechts tegen de trottoir band geparkeerd stond, reed vervolgens een fietser aan die daardoor van zijn fiets viel en reed tenslotte de Soestdijksekade in. De verdachte zei dat zijn aandacht een paar seconden was afgeleid door het jon getje, dat nog al rumoerig was. Door de botsing met de geparkeerde auto was het spatbord van zijn wagen ingedeukt en drukte op een voorwiel, waardoor dit ge blokkeerd werd. Toen de auto in het water lag, had B. zich door een raampje naar bui ten gewerkt met het meisje in zijn armen, dat hij aan de omstanders overreikte. Men hield hem tegen toen hij ook het jongetje uit de auto wilde halen, aangezien reeds enige voorbijgangers in het water waren gesprongen om het jongetje te redden De hulp was echter te laat gekomen. De officier zei, dat het gevaarlijk was kleine kinderen op wie men letten moest naast de chauffeur te doen plaats nemen. De raadsman wees er op dat zijn cliënt zeer onder het gebeurde had geleden en na het ongeluk niet meer achter het stuur had gezeten. Pleiter vroeg een lichte boete. Op 3 Januari volgt de uitspraak. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES J ONTSMETTEND- VERZACHTEND Ned. Herv. Kerk Beroepen te Neede (toez.) J. H. Bokhove te Rauwerd. Aangenomen naar Tjerkwerd J. Over- duin, vic. te Utrecht, die bedankte voor Gemert. Geref. Kerken Beroepen te Delfzijl (2e pred.pl.) J. W. Vlaanderen te Blokzijl; te Vlaardingen (6e pred.pl.) F. Vroon te Groningen; te Jutrijp- Hommerts J. N. Nammens, cand. te Drach ten. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (vac. J. Kamphuis) (2e maal) D. Nieuwen- huis te Vlaardingen. Geref. Gemeenten Bedankt voor IJsselmonde Chr. v. Dam te Bartneveld. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Alphen a. d. Rijn G. Blom te Meerkerk. Geen Israëlische concessies Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken weet niets over berichten uit Wash ington volgens welke Israel een vredes voorstel zou hebben gedaan. De Britse re gering is niet op de hoogte gebracht van dit voorstel. Noch door de Amerikaanse noch door de Israëlische regering. (Van onze parlementaire redacteur) Na aanneming zonder hoofdelijke stem ming van de motie-Vondeling, welke dien de ter wegneming van mogelijke ongerust heid in landbouwkringen met betrekking tot het vraagstuk van lonen en prijzen, kwam de begroting van Verkeer en Water staat aan de orde. Dat vooral de verkeersonveiligheid vele sprekers bezig hield, lag voor de hand. Zeer belangwekkend waren de door de heer Ritmeester (VVD) vermelde becijfe ringen. Zij kwamen hierop neer, dat in de vijf jaar van 1950 tot en met 1954 het aan tal ongelukken met 50 pet. is toegenomen. In die periode zijn er 6166 doden tenge volge van verkeersineidenten gévallen, het geen neer komt op 1233 per jaar. Elke 6 minuten gebeurt er een verkeersongeluk en elke 6 minuten wordt er een schade van f 1600 aangericht. Het is dus wel duidelijk, dat de minister gelijk heeft als hij het ne men van krasse maatregelen voorstaat. Maximumsnelheid De heer M a e n e n (KVP) pleitte voor wederinvoering van een maximumsnelheid. Hij zei, dat het „geen penicilline tegen de verkeersonveiligheid" is, maar dat wij toch alle denkbare middelen dienen aan te grij pen tegen „het monster van het verkeer". De heer Hommer wilde hetzelfde, echter al leen in de bebouwde kommen. Ook prof. I, emaire (Onafh. Kath.) wenste een maximumsnelheid. Daarentegen zag de heer Ritmeester daarin een stap terug op de intussen al afgelegde weg. Met de zo even genoemde sprekers brak de heer Krol (C.H.) een lans voor invoering van de verplichting voor bromfietsers, een examen af te leggen. Op internationaal gebied bewogen zich de heren M a e n e n met een klacht over 't feit, dat België goede verbindingen met Duitsland zou willen laaten voorgaan bo ven de verbindingen met ons land, de Be- neluxgenoot, De Ruiter (C.H.), die zich bezig hield met Rijnvaartproblemen in ver band met de Acte van Mannheim, de he ren Ruygers (P.v.d.A.) en Zegering H a d d e r s (WD) die aandacht wijdden aan de wenselijkheid van verkeersintegra- tie. Deze woordvoerder van de WD be toogde verder, dat het vraagstuk van de tunnel bij Velsen met kracht moet worden opgelost. In dit opzicht vroeg hij zich af ADVERTENTIE Moeders vulpen die wilde niet vloeien, Zij wilde er zelf aan gaan knoeien, Pa zei: Mens doe dat niet Naar DANTUMA subiet Vlug klaar, zonder je te vermoeien of het niet nodig zou zijn om tegelijkertijd een oplossing voor de Hembrug te vinden. Met spoed wenste hij verbetering van de weg Amsterdam-Hoorn-Afsluitdijk. Dr. Vermooten (P.v.d.A.) stelde in ver band met het probleem van de aanvoer- wegen van de Velsertunnel de vraag of de Planologische Dienst wel voldoende actief was geweest? Nu raakt heel wat natuur schoon in het gedrang. Deze spreker wilde aan een snellere uitvoering van het Rijks wegenplan de voorkeur geven boven het telkens weer blijven verbeteren van be staande wegen. De heer B o m m e r had voordien al verklaard niet te begrijpen, waarom de minister overlegging van een vijfjarenplan voor de waterstaatswerken afwijst. Ook het verkeer door de lucht bleef niet onbesproken. Zowel ds. Van der Zaal (AR) als de heer Visch (KVP) hadden het over het vliegen op afbetaling. Laatstge noemde vond dit in beginsel afkeurens waardig. Hij had echter wel begrip voor de concurrentie, die in dit opzicht vermoede lijk een zekere dwang uitoefent. Intussen verlangde hij nadere gegevens. Vermeld zij nog, dat ds. Van der Zaal erover verheugd was, dat Rotterdam en Amsterdam in de N.V. Schiphol gaan deelnemen. Hij uitte zijn teleurstelling over het verlies van f V/: millioen op de exploitatie van die lucht haven. Vandaag wordt het debat voortgezet. In een nota over een wetsontwerp tot wijziging der begroting 1954 van Sociale Zaken deelt minister Suurhoff aan de Tweede Kamer mee dat het tekort aan typistes op de schrijfkamer van het depar tement moet worden geweten „aan de over spanning, welke ook ten aanzien van het vrouwelijk kantoorpersoneel op de arbeids markt heerst". In Den Haag ondervindt het aantrekken van vrouwelijk kantoorpersoneel in het bijzonder moeilijkheden als gevolg van de grote concentratie van administratieve bureaux in die gemeente. Het is naar de mening van de minister niet mogelijk zodanige maatregelen te tref fen, dat het tekort aan typistes op korte termijn blijvend zou kunnen worden op geheven. Wel tracht hij op zijn departement enige verbetering te bereiken door de hoeveel heid typewerk zoveel mogelijk te beperken en door het aanstellen van gehuwde vrou welijke arbeidskrachten, die halve dagen op de schrijfkamer worden te werk gesteld. Reis om de wereld De Comet III heeft de voorlaatste étappe van de reis om de wereld afgelegd in één uur en zes minuten. Invlieger John Cunningham vloog tussen Toronto en Montreal op tienduizend meter hoogte bij een temperatuur van min vijftig graden. 5. Terwijl de driftige meneer op buur- man's ramen bonsde om hem wakker te maken, stak de ontdekkingsreiziger rustig de vlaggepaal in de grond. „Waarom ont dekt u toch alsmaar tuintjes?", vroeg Pan da. „En waarom probeert die nijdas dat te beletten?" „Dat komt door een testa ment", antwoordde de ontdekkingsreizi ger. Een testament?", herhaalde Panda verbaasd. „Ja", zei de ontdekkingsreiziger. „Mijn oudoom Govert heeft mij zijn hele fortuin nagelaten, op voorwaarde dat ik de oude famïliekaart hélemaal bijwerk en voltooi. Alle witte plekken moeten van deze oude kaart verdwijnen en dus moet ik de gebieden betreden, die mijn voor ouders nog niet ontdekt hebben". „O", zei Panda. Dus blijkbaar hebben uw voor ouders dit tuintje nog niet ontdekt. Maar ik begrijp nog niet goed, waarom die lawaaischopper daar, u steeds probeert tegen te werken. Wie is hij eigenlijk?" De ontdekkingsreiziger wierp even een mis prijzende blik op de nijdige meneer, die nu buurman's ramen met een stok be werkte. „Dat is mijn neef Lodewijk", zei hij. „Volgens het test "ment van oudoom Govert zal HIJ het h< fortuin erven, in dien ik niet voor hei einde van dit jaar met mijn taak gereed ben". Besluit van 16 fondsen: Zestien ziekenfondsen in midden-Neder land hebben besloten de premie voor vrij willig verzekerden met ingang van 1 Jan. op f 1.80 per week, zonder aanvullende verzekering, te stellen. Daarmee hebben deze fondsen de eerste stap gezet om voor geheel het land tot een uniforme premie te komen, hetgeen geschiedt op uitdruk kelijk verlangen van minister Suurhoff. Het was de minister al jarenlang een doorn in het oog, dat er tussen verschillende zie kenfondsen in sommige plaatsen een pre mieoorlog woedde. Sommige fondsen kon den net toekomen met hun premie, som mige moesten reserves interen, anderen maakten grote winsten, die alle geïnves teerd werden in de reserve om later een eventuele premie-concurrentie te kunnen opvangen. Voor bepaalde categorieën vrijwillig ver zekerden had de minister subsidie ver leend aan de ziekenfondsen. Uit deze subsidies werden reducties be taald, zodat er voor de verzekerden wel een premie-verlaging tot stand kwam, maar het ziekenfonds gelijke inkomsten behield. De ziekenfondsen hebben meermalen om uitbreiding van de reductie-mogelijkheden gevraagd. De minister voelde daar niets voor zolang er nog „rijke" fondsen waren. Alleen als er een uniforme premie zou komen en reserves, gezamenlijk in een pool, gebruikt zouden worden voor een eventuele (latere) premie-verlaging, wilde hij erover denken. De ziekenfondsen in midden-Nederland hebben nu de uniforme premie voor vrij willig verzekerden ingevoerd voor een ge bied, waarin 250.000 verzekerden zijn aan gesloten, ongeveer één achtste van alle vrijwillig verzekerden in het gehele land. ADVERTENTIE ■■«•«-» o r, r»«ii- «RWUDERD MET Weg met onhandige likdoornrnigen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pün stillende benzocaine. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.36 bespaart I' veel ellende (60) De ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Financiën heb ben besloten een adviescommissie in te stellen voor de bijzondere visserijfinancie ring. Zij heeft tot taak de Herstelbank van advies te dienen omtrent elke bij die maat schappij ingediende aanvrage tot het ver krijgen van door de staat gegarandeerd cre- diet bij de bouw of de overneming van een vissersvaartuig en omtrent het eventueel verlenen van faciliteiten aan de credietne- mers. Zij zal in het bijzonder haar oordeel uitspreken over de vraag of het te bouwen of over te nemen schip past in het kader van de plannen tot sanering van de zee visserij Het secretariaat van de commissie zal worden vervuld door de Herstelbank. Bij de behandeling van de provinciale begroting in de afdelingen van de Provin ciale Staten van Noordholland hebben leden opgemerkt, dat zij het op prijs stel len te vernemen hoe de zeevisserij in IJmuiden zich ontwikkelt in vergelijking met die in andere soortgelijke vissers plaatsen in Nederland, alsmede welke maatregelen men nu op korte termijn denkt te nemen ten behoeve van de IJ- selmeervissers wegen de voortdurende in krimping van de bron van bestaan voor deze vissers. Kunnen Gedeputeerde Staten meedelen, waar Rijkswerkplaatsen voor de vakontwikkeling, voor de scholing, her en omscholing van volwassenen in de pro vincie zijn of wellicht nog zullen worden gevestigd?, aldus wordt in dit verband gevraagd. ADVERTENTIE \k!AóAsp/fi*. door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met Kunstmaan. In het Planetarium van Hayden te New York is een „kunstmaan" te zien, die gelijkt op de satelliet, die de Verenigde Staten in het geophysische jaar 1956/1957 willen lanceren. De bui tenkant is van plastic gemaakt, zodat de bezoekers de instrumenten kunnen waarnemen, die in het ruimteschip zijn opgesteld. Erkenning. De Oostenrijkse regering heeft besloten diplomatieke betrekkingen met Albanië aan te knopen. Achteruit. Volgens een Britse statistiek zijn in 1954 in Groot-Brittannië 261 kinde ren van de leeftijd van een tot vijf jaar aan kanker overleden. De sterfte ver oorzaakt door kinderziekten is achteruit gegaan. Scheiding. De Tsjechoslowaakse autoritei ten willen geen visum verstrekken aan de Tsjechische staatsburger Geza Gold stein, die zich bij zijn vrouw en vier kinderen wil voegen, die enkele maan den geleden op familiebezoek naar Groot-Brittannië zijn gegaan. De vrouw heeft te kennen gegeven, dat zij niet naar Tsjechoslowakije zal terugkeren. Bewijs. Majoor Salah Salem, de Egyptische oud-minister van Voorlichting die in dertijd ook belast was met de behande ling van kwesties betreffende Soedan, is te Khartoem hartelijk ontvangen. De Soedanezen zien in zijn komst een be wijs, dat premier Nasser de onafhanke lijkheid van Soedan erkent. Naar ver luidt zal majoor Salem wellicht be noemd worden tot de eerste Egyptische ambassadeur in Khartoem. Voorbereiding. President Eisenhower is uit Gettysburg naar Washington gegaan omdat hij meer tijd wenst voor zijn Kerstvoorbereidingen. Oorspronkelijk zou hij pas vandaag vertrekken. Zijn artsen hebben voorgesteld, dat hij naar een warmere plaats vertrekt, omdat hij daar meer van de buitenlucht kan ge nieten dan in Gettysburg. Amnestie. Sultan Ben Joessef van Marokko heeft alle politieke gevangenen, die ge durende zijn ballingschap van twee jaar door Marokkaanse rechtbanken zijn ver oordeeld, amnestie verleend. Provinciaal. Ongeveer duizend mensen heb ben voor het Amerikaanse consulaat in Calcutta gedemonstreerd als protest tegen de Amerikaans-Portugese verkla ring, die sprak van „Portugese provin cies in het Verre Oosten". Vrede. De Stalinprijzen voor de vrede voor 1955 zijn toegekend aan: Cardenas (oud- psesident van Mexico), Mohammed Ali Azmara (een Syrische sjeik), Wirth (oud-rijkskanselier van Duitsland), Ton Tyk Dang (voorzitter van het Noord- Vietnamese Nationale Front), Akiko Seki (een Japanse persoonlijkheid op het gebied van de kunst) en Ragamar een Zweedse predikant). Kinderboek. De voormalige persoonlijke woordvoerder van president Pieck van Oost-Duitsland, Walter Bartels, die in 1953 in ongenade viel, heeft een boek geschreven over het leven van Pieck, speciaal bestemd voor kinderen. Volgens „Neues Deutschland", het orgaap van de Oost-Duitse socialistische eenheids partij, moet men dit boek „niet lezen", doch aanhoren in een kring van opge wonden en met ingehouden adem luis terende kinderen." Gevangen. Dr. Homer Bradsaw, een Ame rikaanse zendeling die enige jaren in communistisch-China gevangen gezeten heeft, is met zijn echtgenote uit China in Hongkong aangekomen. Er zitten nu nog dertien Amerikaanse burgers in China gevangen. Winter. In verscheidene delen van de Ver enigde Staten en Canada heeft de win ter krachtig ingezet. In Minnesota zakte het kwik tot min 43 graden Celsius. In de Canadese provincies Alberta en Sas katchewan is de temperatuur tot min 28 graden Celcius gedaald. Gedood. VoLgens in Rangoon ontvangen be richt hebben benden Chinese nationalis ten onlangs in de Birmaanse Noord- Oostelijke Sjanststaten de Italiaanse Rooms-Katholieke missionaris pater Fe- ranato gevangen genomen en gedood, toen hij een reis maakte in de buurt van de grens tussen Joenan en Indochina. Onthulling. Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" bericht uit Washington, dat de stafchefs der Verenigde Staten in het bezit zijn van „een nog geheim rapport over het Franse échec bij Dien Bien Phoe, waaruit zou blijken dat de communisten onmiddellijk kennis kre- gevan van iedere belangrijke beslissing der Franse legerleiding, zowel wanneer die beslissingen in Parijs genomen wer den als wanneer zij in Saigon vielen. „Onder andere hadden de communisten de codes der Franse diplomatieke en mi litaire berichtgeving", aldus Newsweek. ENIGE MALEN per jaar zien we in de pers reflector-achtige apparaten afgebeeld die tot doel hebben de zonnewarmte hetzij in electrische stroom, hetzij in bewegings energie om te zetten. De ene keer toont iIe foto ons een Indiër, dan is het een Fransman, een ander maal weer een Ame rikaan die een dergelijk instrument heeft „uitgevonden". Van een uitvinding kan dan in zoverre worden gesproken, dat met nieuwe middelen getracht wordt uitvoering te geven aan een oud en belegen idee. Over de pogingen uit de oud heid willen we niet eens spre ken, maar we moeten er toch op wijzen dat het eerste patent reeds op 4 Maart 1861 werd verleend aan de Fransman Manchot, die met een grote reflector de zonnestralen op ëén punt concentreerde, waardoor een hoeveelheid water in stoom, dus in bewegingsenergie werd omgezet. Sindsdien zijn de uitvindingen met reflec tors van steeds reusachtiger afmetingen niet van de lucht geweest en ruim dertig jaar geleden wist Kausch reeds meer dan 100 namen van uitvinders en even zo vele patenten te noemen. We zullen ons dus zeker niet aan overdrijving schuldig ma ken wanneer we thans spreken van vele honderden patenten op dit gebied. Indien we het geval rustig kunnen uit cijferen, ziet het er inderdaad aantrekkelijk genoeg uit, want in het middaguur van een zomerdag worden bij helder weer on geveer 12.000 kWatt aan zonnestraling per ha. ontvangen. Niet per dag, maar per minuut! Dat dus bij velen het idee rijpte te trachten een deel van deze voortdurend toestromende energie te gebruiken, ligt voor de hand. Zo zien we in verschillende landen dan ook verwoede pogingen aan- geivend. om de zonne-energie te vangen en in doeltreffende vorm om te zetten, waarbij de systemen - hoewel uitgewerkt in variërende vorm - alle zo'n beetje op hetzelfde neerkomen, t.w. geweldige re flectoren die de zonnehitte op een te ver warmen hoeveelheid water richten. Toen de struisvogelfarms in Californië nog winstgevende bedrijven waren, richtte de Zweedse Amerikaan Ericson een dergelijke reflector op met een door snede van maar liefst 10 m., welk apparaat uit ongeveer 1800 verschillende spiegels bestond die tezamen het weerkaatsend oppervlak vorm den. De stoom in de ke tel (die 670 l. water bevatte werd door de daarop ge richte zonnestralen reeds na een uur op zo'n grote hitte gebracht, dat de spanning 12 atmosferen bedroeg, voldoende om enige arbeid voar het bedrijf te leveren. En in Tacony, bij Philadelphia, en Maedi in Egypte waren dergelijke apparaten even eens in gebruik en leverden bescheiden arbeidsprestaties. Het grootste instrument van die aard bevindt zich momenteel in de Franse pyreneeën. Op geheel andere beginselen berusten moderne en kleinere systemen, waardoor opvallend zonlicht wordt omgezet in elec trische stroom tengevolge van electronen- uitwisseling tussen vele lagen van ver schillende elementen. Of het ooit prac- tisch bruikbaar zal zijn, valt nog niet te zeggen, maar in ieder geval behoeven be woners van landen met onbestendige zon neschijn zich hierover niet blij te maken. En nu nog iets van de man die de maan als projectiedoek wilde gebruiken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2