Radicalen uiteengevallen in conservatieven en liberalen IEE!i_. (fridör) STEMMIGE TAFELVERSIERING ^-Leffelaav Kampen van links en rechts scherp tegenover elkaar Agenda voor Haarlem Grammofoon brengt politiek in de Franse huiskamers Wapenschouw der politieke partijen Langspeelplaat met debat tussen vijf partijleiders vindt gretig aftrek Wrijf Kou en Pijn Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: Record voor Amsterdamse haven6000 schepen in één jaar Dr. J. D. de Jong gaat doceren in Leiden Mendès-France Faure Eén kaart GRAM0F00N F. 88.- Eén brug Eén lijn Geen kleine leraressen in Tokio Britse maatregelen tegen illegale wapendoorvoer weg met DAMPO Zuid-Koreaanse communist in Noord-Korea gevonnist Agent schoot op wegzwemmende inbreker Sla voldoende in voor de Koop een slof! 3 Roxy_ Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige mélang en dus gunstiger worden. Van democratisch standpunt kan men zich daarover bij voor baat verheugen. Een kleine maand tevoren stonden al honderdduizenden Fransen voor de ge meentehuizen in de rij om de stemkaarten af te halen die eigenlijk thuis bezorgd had den moeten worden. Er waren onder de wachtenden vooral vele vrouwen die blijk baar ook zin in de politiek gekregen heb ben. In 1951 maakte gemiddeld maar één op de vier Frangaises gebruik van haar stembiljet. De Franse schrijver André Mau- rois heeft eens gezegd dat een vrouw die aan politiek deed, hem onweerstaanbaar herinnerde aan een circushond die op zijn achterste poten danst: knap maar tegenna tuurlijk. De belangstelling die de politiek nu bij de vrouwen schijnt te hebben opge wekt, is ongetwijfeld een verschijnsel dat de democratie in Frankrijk ten goede zal komen. Van deze politieke ontwaking van het Franse publiek heeft een grote grammo foonmaatschappij gebruik gemaakt om zes partijleiders de conservatief Reynaud, de Rooms-Katholiek Schuman, de Faure- radicaal Lafargue, de PMF-aanhanger Mit terrand, de socialist Mollet en de commu nist Duclos uit te nodigen om hun poli tieke inzichten te ontvouwen. De opname van hun debat, dat vijftig minuten duurt, is als langspeelplaat in de handel gebracht. De plaat wordt bij duizenden verkocht. Spannend is de opname zeker. De heren zijn elkaar met hartstocht in de haren voor zover aanwezig gevlogen en de ko pers krijgen stellig waar voor hun geld. Het is echte verkiezingspropaganda waarbij van dik hout planken wordt gezaagd. Iemand voor wie tot dusver de politiek een boek met zeven sloten was, kan zich, dank zij deze plaat, een indruk vormen van de zaken waarom het op 2 Januari gaat. De opname kan in tal van Franse gezinnen een uitgangspunt vormen voor een vruchtbare discussie en daar gaat het om. Het succes is zo groot dat de onderne mende grammofoonmaatschappij in het vervolg elk einde van het jaar een plaat zal uitbrengen waarop vertegenwoordigers der voornaamste politieke richtingen, ieder door de eigen bril, gezamenlijk een balans zullen opstellen over de afgelopen twaalf maanden. ADVERTENTIE KUNSTHANDEL WAGENWEG 102 HAARLEM KERSTGESCHENKEN KERSTKAARTEN Von Dirksen overleden Op 83-jarige leeftijd is in München over leden Herbert von Dirksen, de laatste am bassadeur van nazi-Duitsland. aan het hof van St. James. Hoewel hij gedurende de gehele vooroorlogse nazi-periode in diplo matieke dienst was, was Von Dirksen een diplomaat van de oude stempel. Hij waar schuwde zijn regering tegen een oorlog met Groot-Brittannië, hetgeen een verwijdering teweegbracht tussen hem en de minister van Buitenlandse Zaken Von Ribbentrop. Toen de oorlog in 1939 uitbrak, trok Von Dirksen zich uit de diplomatieke dienst terug. WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 ADVERTENTIE Dinsdagmiddag is het 6000ste zeeschip van dit jaar in de Amsterdamse haven aan gekomen. Het is het 2375 brt. metende Zweedse s.s. „Vindö". Hiermede is een nieuw record gevestigd voor de haven van Amsterdam. Nimmer te voren kwam in deze haven in één jaar een zo groot aantal schepen aan. Het vorige jaar werd een record gevestigd met een to taal van 5515 schepen. Het s.s. „Vindö" is leeg uit Dordrecht gekomen om in Amsterdam cokes te laden voor Zweden. De kapitein is door burgemeester d'Ailly en het bestuur van de vereniging „De Am sterdamse Haven" op het stadhuis ontvan gen. Haarlemse geoloog Aan dr. J. M. W. Milatz is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij is benoemd in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversi teit te Utrecht tot buitengewoon hoog leraar, om onderwijs te geven in de We tenschap der kernreactoren. Aan dr. J. D. de Jong, geoloog bij de geologische dienst te Haarlem, is opdracht verleend om in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de sediment- petrologie. Tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden is benoemd dr. L. U. de Sitter. Hij zal onderwijs geven in de structurele en toegepaste geologie. Voor buitenlanders, die zich tijdens het bezoek van een Duits staatsman in hun land verdienstelijk maken, is deze nieuwe medaille van verdienste ontworpen. De onderscheiding toont aan de ene kant het rode emaillekruis van de orde van ver dienste van de Duitse bondsrepubliek en aan de keerzijde de woorden „für verdien ste um die bundesrepublik Deutschland" (Van onze correspondent in Parijs) Voor het grote publiek in, en vooral buiten Frankrijk, bepaalt de verkiezings strijd zich in de eerste plaats tot een duel tussen twee figuren die tot voor kort beide in de leiding zaten van de radicale partij en elkander opvolgden als minister-president: Pierre Mendès-France en Edgar Faure. Van een vereenvou diging is deze zienswijze niet vrij te pleiten, doch wanneer men deze twee mannen van bijna gelijke leeftijd, die zoveel gemeen hebben of hebben gehad hun studie in de rechten, hun economische belangstelling, hun linkse gezind heid, hun scherp verstand, het begin hunner politieke loopbaan in de radicale partij en tenslotte hun vriendschap wil beschouwen als de hoeders van ver schillende belangen, stromingen en vooral stijlen, dan mag men wel zeggen dat hun strijd voor een groot deel ook over de toekomst van Frankrijk zal beslissen. Faure, die zijn politieke loopbaan begon als adviseur in het kabinet van zijn vriend Mendès-France, en in de eerste regering van De Gauille de portefeuille van econo mische Zaken beheerde, werd kort voor deze verkiezingscampagne door zijn voor malige chef, die zijn grootste rivaal was geworden, uit de radicale partij gezet. Se dert dien voert Faur-e zijn politieke actie als leider van het „Centrum der linkse republikeinen" dat in werkelijkheid een orgaan is van de rechtse coalitie. De uitzonderlijk grote invloed die Men dès-France uitstraalt tot ver buiten zijn eigen partij welke hij nu van de meest re- actionnaire elementen heeft gezuiverd en stevig in handen schijnt te hebben, kan aan verschillende omstandigheden worden toegeschreven. In de eerste plaats aan zijn karaktervastheid. P.M.F. is onder alle poli tici van zijn land de enige geweest die zijn persoonlijke strevingen (welke aanzienlijk zijn) heeft achter gesteld bij de politieke doelstellingen die hij voor ogen had. Hij is de enige Franse minister van de vierde republiek geweest die, op 35-jarige leef tijd, vrijwillig aftrad omdat zijn premier- generaal De Gaulle hem niet de mid delen verschafte die hij voor de uitvoering van zijn plannen nodig achtte. In zijn partij stond PMF sindsdien als een „vrij buiter" aangeschreven die nooit moe werd te waarschuwen tegen de gevaren waarmee het land door de schipper-politiek der re geringen werd bedreigd. Hij heeft helaas op alle punten gelijk gekregen. Toen de ploeg van het „immobilisme" on der leiding van Laniel, Bidault en Pleven in de zomer 1953 dreigde te worden over spoeld door de onheilen die ze hadden aangericht, toen kreeg P.M.F. eindelijk da kans om zijn denkbeelden in praktijk te brengen of beter: de zwaarste verwoes tingen te herstellen. Hij maakte onmiddel lijk een eind aan de oorlog in Indochina. Hij hakte de EVG-knoop door, die niet meer te ontwarren was tengevolge van de onwaarachtige beloften van zijn voorgan gers. Hij ontwierp in samenwerking met minister Eden de Parijse accoorden, die hij door het parlement aanvaard wist te kri.i- gen. Hij legde in Noord-Afrika de grond- ADVERTENTIE slag voor een toenaderingspolitiek. Toen hij daarna een ernstige poging deed de mach ten te bezweren die verantwoordelijk zijn voor de schrikbarende verwoestingen, welke door het alcoholisme worden aange richt, werd Mendès-France ten val ge bracht door dezelfde rechtse groepen voor wie hij eerst de kastanjes uit het vuur had gehaald. Faure die in zijn kabinet de portefeuille van Financiën en Economie beheerd had zonder daar overigens de richtlijnen van PMF tot uitvoering te brengen liet het zich welgevallen op te treden als chef van de nieuwe regering, en zijdelings als de lei der van de conservatieve coalitie. Zijn be leid kon men bezwaarlijk gelukkig noemen. In de binnenlandse politiek werden de anti-alcohol-decreten van Mendès-France nagenoeg ongedaan gemaakt. Aan de we deropbouw werd weinig gedaan. De poli tiek in Marokko was een ontstellend voor beeld van weifelingen en gebrek aan ge zag. Frankrijk werd voor de gehele wereld te kijk gezet toen de regering' er in moest berusten dat sultan Ben Joessef als vrij heidsheld en martelaar in zijn vaderland werd binnen gehaald, na twee jaar tevoren door Parijs als verrader te zijn verbannen. De zigzaglijn die de slimme tacticus Faure volgde, steekt scherp af bij de recht lijnige koers die PMF had gestuurd. Wan neer men beide figuren zou willen verge lijken met termen die aan de sport zijn ontleend, dan kan men Mendès-France een bokser noemen die de gevaren trot seert en Faure een virtuoos schermer die met kwieke pasjes en gebaren zijn tegen standers bij voorkeur ontloopt, zonder zich nauwgezet aan de spelregels van loyaliteit te houden. Voor PMF staat er bij de komende ver kiezingen meer op het spel dan voor zijn rivaal Faure. Faure heeft zich-een man ge toond, die, dank zij zijn souplesse, zijn bij zondere verstandelijke gaven en zijn rede naarstalent overal terecht kan. Mendès- France daarentegen heeft partij gekozen en alles op een kaart gezet. Hij heeft van de radicale partij een gedisciplineerde en voortvarende strijdmacht willen maken. Het zal nu moeten blijken of de radicale aanhang deze reorganisatie kan waarderen. Zeker is dat allerminst. De goede midden stand en de notabelen in den lande waarop de radicalen in het bijzonder steunden, zijn niet zo bijster op discipline gesteld. Velen zullen Faure als hun man beschouwen en overlopen naar het rechtse kamp. Daaren tegen kan PMF ongetwijfeld rekenen op tal van jongeren die zich in hun tegenzin van de politiek hadden afgewend. Vermoe delijk zullen ook heel wat vrouwen gevoe lig zijn voor het „morele heldendom" van Mendès-France en voor de moed waarmee hij het alcoholisme heeft bestreden. Ten slotte is het niet uitgesloten dat PMF een ruim deel aantrekt van de ontevreden ele menten die tot dusver, zonder communist te zijn, toch op Thorez plachten te stem men. Laat de feestdagen zo veel langer duren! Geef een Fridor-Elac gra- mofoon. Dan hebtU meer plezier van Uw gramo- foonplaten en meer mu ziekgenot. Een cadeau van blijvende waarde, van de hoogste kwaliteit. een terugslag gehad bij die laatste twee formaties. De 39-jarige begaafde Mitterrand is offi cieel president van de „Democratisch-So- cialistische Unie van de Résistance" (UDSR), maar belangrijke fracties met mannen als Pleven aan het hoofd, willen hun jonge voorzitter niet volgen. Ook hier is een scheuring op de duur niet te vermij den. Bij de voormalige Gaullisten is de si tuatie nog verwarder. Sedert generaal De Gaulle zich van het Rassemblement du Peuple frangais heeft losgemaakt, is ook de enige band verdwenen die deze massa tezamen had gehouden. De overgrote meer derheid zal terugkeren tot de rechtse par- lijen, en het ziet er naar uit dat de offi ciële voorman de 40-jarige Chaban De'l- mas, burgemeester van Bordeaux en, even als Mitterrand, voormalig minister van PMF, een generaal zonder leger zal blijken. Van deze bondgenoot in cle verkiezings strijd heeft Mendès-France niet veel te verwachten. Een winst van twee honderd zetels kan voor het „Republikeinse front" wel worden verwacht. Aangezien echter het cijfer 313 de volstrekte meerderheid in het parlement aangeeft, zal Mendès-France, om te kunnen regeren, in ieder geval een beroep moeten doen op krachten van bui ten het „Republikeinse Front". Zijn rechtse tegenstanders vertellen al vlijtig dat hij wel met de communisten in zee zal gaan, om zo het Volksfront in ere te herstellen, Dat is, zacht gezegd, een wat voorbarige gissing. Het is allerminst zeker dat de rechtse partijen, die door Poujade worden be dreigd, die absolute meerderheid zullen bereiken. Waarschijnlijk moet er na de verkiezingen wel weer een brug geslagen worden tussen het linkse en het rechtse kamp. Alle verbindingen onder meer door middel van de lijstkoppelingen zijn nog geenszins verbroken. Ook de bouw van die brug is echter een zorg waarover de partijleidingen zich officieel nog niet bekomméren. Tenminste niet in hun ver kiezingspropaganda PMF heeft de radicale partij verjongd, al bekleedt officieel de 83-jarige Edouard Herriot nog altijd het voorzitterschap. Er staan in de partijregisters een negentig duizend leden ingeschreven onder wie vele jeugdigen. Met dat aantal hebben de radi calen zich ongeveer op één lijn gesteld met de Rooms Katholieken en de socialisten. In 1951 vei-wierven de radicalen met bijna twee millioen stemmen 75 Kamerzetels. Mendès-France heeft met de socialisten, de progressieve volgelingen van Mitterrand en de linkse Gaullisten van Chaban-Delmas een Republikeins Front opgericht. De cri sis in de radicale partij heeft overigens TOKIO (United Press). - Een woord voerder van de Tokiose schoolraad heeft het besluit verdedigd geen nieu we leraressen aan te nemen als zij min der dan een meter vijftig lang zijn. Het invloedrijke blad „Asahi" heeft over y deze bepaling gezegd: De mate van ont- x wikkeling kan niet gemeten worden aan j o de lengte van de leraressen. 8 8 De ivoordvoerd,er van de schoolraad g vertelde dat er veel moeilijkheden zijn 6 met te kleine leerkrachten. Deze moei- 8 lijkhedendoen zich niet voor op de 8 kleuter scholen en lagere scholen y.wel op de m-iddelba/re scholen, „Bij tenspelen is het moeilijk om de leer- K kracht te onderscheiden van de leer- lingen als zij klein is, en in de klas kan 8 g zij niet boven aan het bord komen", 8 8 zo zei hij. g £OOCC<X»OCXX»XIO^OC)COOOODOCO!XXXX>COCOOC<XX>XOOOOCCOXOC LONDEN (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op een persconferentie te Lon den meegedeeld, dat Groot-Brittannië van plan is nieuwe maatregelen te nemen in zake de export van overtollig militair ma teriaal. Krachtens deze nieuwe maatrege len moeten de Britse verschepers de uit eindelijke bestemming van dergelijk ma teriaal mededelen. De Britse regering zal echter niet meer in staat zijn te verhinderen, dat vijftien „Valentine"-tanks uit Antwerpen naar Egypte worden verscheept. In orde (Un. Press) Er zijn in Antwerpen nog vijftien Valentine-tanks aan boord van het Egyptische vrachtschip Alkahira gebracht, waardoor de lading herstelde tanks die voor het Egyptische leger bestemd zijn, tot dertig stuks is aangegroeid. De Belgische exporteur heeft in de afgelopen maanden bijna tweehonderd tanks en dezelfde hoe veelheid Bren-carriers naar Egypte ge stuurd. Er staan nóg twintig tanks gereed voor verzending. Een woordvoerder van het Belgische mi nisterie van Buitenlandse Handel zei: „De zending is in orde. We kunnen die niet tegenhouden. Het vervoer er van is vol komen wettig." De Alkahira zal vandaag de Antwerpse haven verlaten met bestem ming Alexandrië. WOENSDAG 21 DECMBER Lido: „Het purperen masker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tairaan en de ivoor- dieven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Slaven van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fort Ti", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mambo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „U spreekt met uw moordenaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: 8.15 uur, Kerstspel „Dit wonderbaarlijk kind", van C. Rijnsdorp. Uitvoering onder auspiciën van Bijz. Kerkewei-k Herv. Gein Stadsschouwburg: 20 uur, Charlotte Kohier in „Frasquita". Wilhelminakerk: 20 uur, Interkerkelijke adventswijdingssamenkomst, Kloppersingelkerk: 20 uur, Kerstliederen door het Katwijks- en het Haarlems Chr. Mannenkoor, Alb. de Klerk, orgel. DONDERDAG 22 DECEMBER Lido: „Het purperen masker", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Tarzan en de ivoordieven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ko ninklijke reis", 10 en 11.30 uur. „Slaven van de Nijl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Fort Ti", 14 jaar, 2.30, 7 en 9 15 uur. Rem brandt: „Mambo", 18 jaar, 2. 415, 7 en 9.15 uur. Studio: „Obsessie", 18 jaar, 2.15, 7 en 9 15 uur. Minerva: 8.15 uur. Kerstspel „Dit wonderbaarlijk kind", van C. Rijnsdorp. Uitvoering onder auspiciën van Bijz. Kerkf- werk Herv. Gem. Bakenessergraclit 63: 20 uur, Rozekruisersgenootschap. Kerstwij- dingsdienst. Ged. Oude Gracht 47: 2.0 uur, Evangelist Frank Worgan. Engelse Bijbel lezing. Met Kerstmis tracht men het zich zo ge zellig mogelijk te ma ken. Men kan dat on der andere bereiken door bloemen en plan ten in huis als ver siering aan te bren gen. We denkendaar- bij dan direct aan de kersttafel; dat kan- men met dure bloe men doen, doch het kan ook met zeer eenvoudige middelen waarmede toch een smaakvol geheel wordt verkregen. Op een plankje kan men een propje voch tig mos binden en daarin steekt men dan wat witte, kaarsen en daartussen wat spar rengroen, een paar sparrenappels met- wat takjes boshulst of bonte hulst en als men dan nog wat grijs Yslands mos heeft kan men al een aardig geheel hebben, dat niet zoveel geld behoeft te kosten. De bloemist heeft trouwens al die dingen wel in voorraad en u kunt ze ook kant en klaar bij hern bestellen; rode tulpjes zijn er nu volop en wanneer die met bol en al gekocht worden kan men daarmee ook een aardig laag schaaltje beplanten. Steek er wat takjes hulst en sparrengroen tussen; op die zelfde manier kan men zo'n schaaltje vullen met witte hyacinthen. De bollen kunnen, nadat ze uitgebloeid zijn, als waardeloos be schouwd worden; ook voor tuinbeplanting zijn ze niet meer te gebruiken. ADVERTENTIE MOSKOU, (Reuter) Pak Hen En voormalig secretaris van de communis tische partij van Zuid-Korea, is op 15 December wegens verraad door een speci aal tribunaal in Noord-Korea ter dood ver oordeeld. Het Sovjet persbureau Tass, dat het Noord-Koreaanse persbureau aanhaalt, verklaart dat Pak Hen En in Noord-Korea had gewerkt voor generaal John Hodge, voormalig Amerikaans bevelhebber in Zuid-Korea, en later voor de Amerikaanse ambassade te Seoel de hoofdstad van Zuid- Korea. Het was zijn taak „de oprichting van een patriottische democratische rege ring in Zuid-Korea tegen te werken" en een staatsgreep in Noord-Korea voor te bereiden. Pak Hen En had na cle Japanse bezetting van Korea in 1925 communistische leiders aan de politie aangegeven, nadat deze hem had gearresteerd en vervolgens vrijgelaten. Van die tijd af was hij een „ven-ader en provocateur", die trachtte „de revolution- naire beweging van binnen uit te vernie tigen". Na de tweede wereldoorlog slaagde Pak Hen En er in de post van secretaris-gene raal der Zuid-Koreaanse communistische partij te bezetten en in die functie voerde hij actief de orders van de Amerikaanse bezetters in Zuid-Korea uit, aldus het be richt. Pak Hen En werd in 1948 de eerste Noord-Koreaanse minister van Buiten landse Zaken en vice-premier. Hij verloor zijn functie op 2 Augustus 1953, toen Nam II, leider van de communistische onder handelaars in de bestandsbesprekingen, de portefeuille van Buitenlandse Zaken kreeg. Vijf dagen later maakte het communis tische regiem bekend dat een „anti-revolu tionaire" beweging onder functionarissen van hoge rang was opgerold. Hoewel Pak Hen En tot de 12 beschuldigden behoorde, was tot nu niets meer over hem gehoord. Een politieagent zag 's nachts twee man nen uit een winkel in de Zeeburgerstraat te Amsterdam komen, die bij zijn nadering aan de haal gingen. De agent achtervolgde een van hen, die in de Nieuwe Vaart sprong en probeerde naar de overkant te zwem men. De agent loste twee schoten, zonder de man te raken. Een andere agent, gealar meerd door de schoten, wist de vluchteling aan de andere kant van de vaart te grijpen. Het bleek dat de beide mannen in de win kel hadden ingebroken en sigaretten, cho colade en drop, alsmede f 13 hadden gesto len. De andere inbreker is later ook aan gehouden. (Van onze correspondent in Parijs wordt er op gewezen dat mpagne in Frankrijk an ders is. Niet alleen omdat de toon van de candidaten onstuimiger zou wezen, maar vooral vanwege de opvallende en soms hartstochtelijke belangstelling van de kie zers. Dat was sinds mensenheugenis niet meer voorgekomen. Bij vorige stemmingen hield soms bijna de helft van liet kiezers volk zich uit onverschilligheid afzijdig. Dit percentage der onthouders zal zeker lager

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5