NEGRITA Aanleg wegen ten ten Oosten van Westen en Haarlem Nederlands grafische export sinds 1939 vertwaalfvoudigd VOLKSWAGENVERHUUR l!sr 1 Boekdrukkers zetten dit jaar voor 340 millioen gulden om D-concert onder Hein Jordans Vragen van Provinciale Staten Duyvls' LIVORNO Kerstconcert in kerk Evangelische Broeder gemeente y Plan tot uitbreiding RK ULO voor jongens Oude faam hersteld „Kerstsalon" der AAFV in Arti geopend Geslaagde Kerstmiddag van NVEV Ander compromisvoorstel aan Nemavo BARDINET Tekeningen, aquarellen Voor 71 mille insuline gestolen Prijsvraag orgel concours Haarlem NUCHTER RIJDEN CEL VERMIJDEN Provinciale subsidie voor het Fries Orkest WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ieder jaar rond Kerstmis houden de boekdrukkers in Nederland, verenigd in hun „Federatie", wapenschouw. Dan worden de uitkomsten, de technische vorde ringen en de aesthetische aspecten van het vak in het ten einde lopende jaar gewikt en gewogen en de vooruitzichten voor het komende onder de ogen gezien. Ditmaal is die wapenschouw gehouden in het Amsterdamse Carlton hotel en daar is met voldoening geconstateerd dat het goed gaat met de boekdrukkunst. De 2200 drukkerijen in Nederland, tezamen 23.000 werknemers omvattend, hebben in 1955 een omzet geboekt van 340 millioen, waarvan voor een waarde van 71 millioen kon worden uitgevoerd. Dat is een vertwaalfvoudi- ging ten opzichte van 1939, toen onze totale grafische export nog geen zes mil lioen gulden bedroeg. Verzoek aan Heemsteedse raad Bij het gemeentebestuur van Heemstede is een verzoek binnengekomen van het R.K. parochiaal kerkbestuur van de H. Bavo te Heemstede, om gelden beschikbaar te stellen voor het uitbreiden van de St. Henricus-ULO voor jongens aan de Kerk- laan in Heemstede en voor het inrichten van deze lokalen. B. en W stellen de raad voor het ver zoek in hun handen te stellen om prae- advies. ADVERTENTIE TAXI 13.300 - GAR. TWIJNDERSLAAN 35 Die exportstijging een zeer belangrijke bijdrage tot onze nationale welvaart heeft verschillende oorzaken. Een daarvan is de lage prijs van ons drukwerk ner gens ter wereld kan men boeken, plaatwer ken of wat dan ook goedkoper laten druk ken dan in Nederland. Maar een veel be langrijker factor is de kwaliteit van onze grafische producten, die thans qua artistie ke vormgeving en techniek weer tenvolle kunnen wedijveren met die uit Zweden, Zwitserland, Amerika en andere „toplan- den". Dat is lange tijd anders geweest. Neder land had sinds eeuwen een grote faam als leverancier van het mooiste drukwerk een traditie die al in de eerste helft van de zeventiende eeuw begon met de befaamde wereldkaarten der Blaeu's en die later door roemruchte drukkersgeslachten als de El- sevier's en de Haarlemse Enschedé's werd voortgezet. In de negentiende eeuw kwam er echter onder invloed van mechanisatie en massa-productie een diepe inzinking, waarvan het vak zich pas rond 1900 wist te herstellen onder leiding van mannen als S. H. Roos, die in 1913 de grafische werk groep „De Zilverdistel" oprichtte, mr. J. F. van Royen (strikt genomen ook een out sider), en Joh. Enschedé's wereldvermaar de letterkunstenaar Jan van Krimpen. Zij en een handvol anderen waren de herauten van het réveil, dat de moderne grafische kunst in Nederland het aanzijn gaf, terwijl de in 1920 opgerichte „Federatie der Werk- geversorganisatiën in het Boekdrukkers- bedrijf' de organisatorische en economi sche sanering van het vak ter hand nam, de drukkers calculeren leerde en de tech nische outillage der talrijke noodlijdende bedrijfjes op peil hielp brengen. De vele taken, die de Federatie verzorg de, de leerlingen- en patroonsopleiding, de kostprijsberekening en de sociale voorzie ningen, hebben vrucht gedragen. De ar- beidsvrede in het vak is tientallen jaren niet in gevaar geweest, de kwaliteit van ons drukwerk werd op internationaal peil gebracht. De inzinking was overwonnen. Zo hecht was de nieuwe basis en zo pro fitabel waren de resultaten der samenwer king, dat zelfs de ontreddering van de Tweede Wereldoorlog de Federatie niet in gevaar kon brengen. Integendeel: ondanks de leeggeroofde bedrijven, het schreeuwend tekort aan vaklieden en het even nijpende gebrek aan grondstoffen, kon men na de bevrijding gezamenlijk de "toekomst weer hoopvol tegemoettreden. En dank zij de hechte samenwerking bloeide de grafische industrie reeds na enkele jaren als nooit tevoren: in het topjaar 1952 bijvoorbeeld, werd er voor bijna 109 millioen aan drukwerk uitgevoerd. Door de gebeurtenissen in Indonesië ont stond er nadien een gevoelige teruggang, maar de nieuwe Stichting Grafisch Export centrum, ingesteld door de Federatie, speurde toen al ijverig naar nieuwe buiten landse afzetmarkten en vond ze ook. België, West-Duitsland en zelfs Noord- Amerika, dat op dit gebied de hoogste eisen stelt, werden met tientallen andere landen vaste afnemers van Nederlands drukwerk. Wel een bewijs, dat onze grafische produc tie qua technische perfectie en artistiek niveau thans algemeen waardering genie ten. Boeken grootste post Boeken zijn ons voornaamste grafische exportproduct. Wetenschappelijke uitgaven, hier uitgegeven en gedrukt in de Engelse en Spaanse taal, zijn van deze post het voornaamste bestanddeel. Het ziet ernaar uit, dat onze boekenexport dit jaar de 30 millioen gulden zal benaderen of over schrijden. Tweede post op de ranglijst is „drukwerk", een moeilijk te preciseren be grip, dat alle mogelijke soorten van druk werken samenvat: daaronder vallen niet de geëxposeerde tijdschriften en prentenboe ken, die als derde en vierde post apart op de ranglijst voorkomen. Zelfs „plaatwerk" wordt er niet onder begrepen: dat heeft zijn eigen, vijfde, plaats op de ranglijst. Hetzelfde geldt voor cartografisch druk werk (erfenis van Blaeu?), transfers, kan toorboeken, kalenders, speelkaarten, mu ziekdruk en vele andere producten. De K.L.M. als promotor Hoe belangrijk soms bijkomstige factoren kunnen zijn, bleek heel duidelijk op een onlangs gehouden bijeenkomst van Ameri kaanse uitgevers-importeurs. Toen daarbij ook ter sprake kwam het tijdverlies, dat onvermijdelijk is bij het heen- en weer- sturen van drukproeven, clichés, modellen e.d. uit het buitenland, werd direct opge merkt, dat dit bezwaar niet gold voor Nederland, vanwege de service der K.L.M., die het voor de Amerikanen mogelijk maakt, alle bescheiden even snel in Am sterdam te krijgen als bij een Amerikaanse drukker. Hier werkt onze luchtvaartrepu tatie dus als welkome steun voor de expor terende drukkers. Nieuw „Kerstnummer" Ouder gewoonte hebben de drukkers en de sinds 1952 broederlijk met hen samen werkende clichémakers (georganiseerd in de Vereniging van Nederlandse Chemigra- fische Inrichtingen) ook nu weer een Kerst nummer van het „Drukkersweekblad-Auto Lijn" uitgegeven een traditie die al van lang vóór de oorlog dateert. Deze bijzon dere uitgave, dat gratis door een tiental grote drukkerijen verzorgd wordt, is als het ware het visitekaartje van het métier: een collectie fraaie proeven van boekdruk- en illustratiewerk op zijn best, uitgevoerd in vier- en vijfkleurendruk en voorbeeldig gebonden tot een royaal boekwerk. Het !aat zien waartoe de Nederlandse drukkers in staat zijn en is als zodanig in de eerste plaats voor de klanten en relaties in bin nen- en buitenland bedoeld. Het leken publiek kan er dus geen kennis van nemen en dat is dubbel jammer nu het Kerstnum mer dit jaar geen vaktechnische onderwer pen behandelt, maar de drukkunst als die nares van de wetenschap belicht. Vijf auteurs, hoogleraren en andere weten- "row: y.W«.V' Proeve van moderne opmaak. Een stel pagina's uit het nieuwe Kerstnummer van „Drukkersweekblad/Auto-Lijn". Om de afgebeelde kernreactor in Brookhaven V.S. in al zijn suggestieve kracht naar voren te brengen, is de tekst ver weg gehouden van de foto. Opmerkelijk is dat de linkerbladzij de, ondanks de geringe vulling, in het geheel niet „leeg" aandoet. schappelijke experts, schrijven over „We tenschap en techniek in de dagen van Christus", „Vier Vreemde Vragen over Vogels" en andere onderwerpen, die op zichzelf geen verband houden met de druk kunst. Deze kunst komt hun echter te hulp door natuurgetrouw af te beelden wat de auteurs beschrijven en door hun betoog op een zodanige wijze onder de ogen der lezers te brengen, dat deze de stof gemak kelijker in zich opnemen. De lezer ziet de voorwerpen, beelden, dieren, waarover de auteurs schrijven, hij krijgt er niet „enigs zins" een indruk van, hij ziet ze volledig en in hun ware kleuren: hij gaat ze vol ledig kennen, waardoor hij veel beter in staat is, het betoog te volgen dan wanneer hij zich uit de tekst een beeld moet op bouwen. Dit wat de perfectie der moderne repro ductietechniek betreft, zoals die uit het „Kerstnummer" blijkt. De complete grafi sche vormgeving, de keus van papier en letter, de kleur van de drukinkt, de even tuele ornamentering, dat alles moet zich daar functioneel, harmonisch en prettig- „aansprekend" bij aanpassen. Dat was de taak van de grafische- .componisten Alex Verberne en Ton Raateland, een taak die hun bijna een jaar van ontwerpen en ex perimenteren kostte: Soms werd er uren lang gediscussieerd over één puntje meer of minder witspatie in een bepaald tekst gedeelte. Maar het resultaat mag dan ook gezien worden daarvan getuigt de hier bij afgebeelde dubbele pagina uit het „Kerstnummer". ADVERTENTIE Haarlems fotograaf won bronzen plaquette In Arti et Amicitiae te Amsterdam is Dinsdagavond de zeventiende nationale kerstsalon van fotografische kunst „Bonds- salon" der Amsterdamse Amateur-Foto grafen Vereniging geopend. Er werden on geveer 1000 foto's ingezonden waarvan er 258 worden geëxposeerd. Voorts zijn er op deze tot en met 1 Januari durende ten toonstelling 70 kleurendia's te zien. De zilveren A.A.F.V.-bokaal een wis- selprijs is gewonnen door Hans de Leeuw uit Amsterdam. Bronzen plaquettes der vereniging werden toegekend aan mej. Marjan Dirkzwager uit Arnhem en de he ren A. van Dijk te Haarlem, Frits Ger ritsen en A. de Jong beiden uit Amsterdam. „Er wordt van een foto tegenwoordig meer verwacht dan alleen een schoonheids beleving. Het gaat er thans niet alleen meer om, wat er op de foto staat, maar veel meer wat er in zit. Criterium is daarbij: Heeft de foto iets te zeggen? Uit deze kerstsalon blijkt overduidelijk, dat de nieuwe richting hoe langer hoe meer veld wint", zo schrijft de voorzitter der A.A.F.V., de heer J. J. 1-Iens. in het voorwoord der catalogus. Zwolse foto met E 55 prijs 5000 bekroond In Bellevue te Amsterdam zijn Dinsdag de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de op de nationale manifestatie E 55 ge houden fotowedstrijd voor amateurs. Hoofdprijswinnaar was de 25-jarige Zwol lenaar J. F. Lutgerink, die zijn beloning, een bedrag van 5000 gulden uit handen van de organisator van de E 55, Jac. Klei boer ontving. De overige 20 prijswinnaars kregen elk een waardebon van f 250. Een van hen is de heer H. de Kort uit Haarlem. De wedstrijd was uitgeschreven door de commissie ter bevordering van de amateur- fotografie. Uit ongeveer 2000 inzendingen heeft men een keuze moeten maken. Dinsdagmiddag hield de afdeling Haar. lem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Electriciteits-Vereniging in café restaurant Brinkmann te Haarlem een kerstmiddag, waarvoor van de zijde der leden een bijzonder grote belangstelling bestond. Mevrouw J. Brink-Feenstra open de de middag met pianospel (variaties op Stille Nacht) waarna de presidente van de vereniging, mevrouw R. van der Noord- Magré een inleiding hield, die getiteld was ,Goud, Wierook en Myhrre". Mevrouw Van der Noord vertelde daarbij het wel bekende kerstverhaal en declameerde ver volgens „Aanbidding" van T. Hagendoorn. Nadat alle leden gezamelijk staande het „Stillie Nacht" hadden gezongen voerden mevrouw Wina Born en de heer Han Born een programma van liederen met luit begeleiding uit, dat met kennelijke zorg was samengesteld. Na het welbekende weide (twaalfde eeuw) voldgen er enkele Palestinalied van Walther von der Vogel- oude Boheemse en Franse kerstliederen, waarna het eerste gedeelte van dit pro gramma besloten werd met een wereldlijk lied van Pierre d'Attaignant (zestiende eeuw), waarop de Nederlandse dominee dichter Jac. Revius een vrome tekst heeft gemaakt. Na de pauze zongen twee leden van de vereniging, de dames De Jong en Pieter- sen, een oud Engels lied, waarna de heer en mevrouw Bron, wellicht aangemoedigd door het succes, dat het eerste optreden opleverde, aan het tweede gedeelte van het programma begonnen, dat bij het publiek waarschijnlijk het meest in de smaak is ge vallen. Vooral de oude Engelse liederen van John Dowland (zestiende eeuw) wer den bijzonder charmant voorgedragen en mevrouw Born gaf, meer dan voor de pauze tekst en uitleg bij de diverse liederen, waardoor er uiteraard een groter begrip ontstond voor de soms kostelijke ge dichten. Na afloop van het programma waarvoor de aanwezigen met een hartelijk applaus dankten, nam mevrouw Van der Noord af scheid van een van de meest actieve N.V.E.V.-leden, mevrouw J. Brink-Feen stra die namelijk in het begin van het volgend jaar naar Australië zal vertrekken. De presidente gaf mevrouw Brink sym bolisch een kaars mee als teken van de grote genegenheid, die mevrouw Brink bij velen heeft verworven en bovendien ont ving het scheidende lid als meer blijvend geschenk een boek. Nadat de presidente een kort slotwoord had gesproken deelde zij mede dat er voor het volgend jaar al weer enkele bijzondere bijeenkomsten op het programma staan, waaruit overigens de toeneming van de talrijke nieuwe leden verklaarbaar ge maakt kan worden. Over woningbouwplan in Zinnevelt Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem in hun vergadering van Dinsdag besloten aan de Nederlandse Maatschappij voor Volkshuisvesting te Amsterdam (Ne mavo) nadere voorstellen gedaan over de voorwaarden waaronder deze instelling kan overgaan tot de bouw van een complex van 350 middenstandswoningen in Zinnevelt. Zoals reeds was meegedeeld waren daar bij moeilijkheden gerezen over de distribu tie van 118 ééngezinswoningen. B. en W. waren van oordeel, dat ook die huizen ver huurd moesten worden, de Nemavo bleek zich achteraf op het standpunt te stellen dat deze woningen in een soort huurkoop systeem moesten worden aangeboden. Ook bij de daarover gevoerde onderhan delingen rezen moeilijkheden, waarna B. en W. thans andermaal een gewijzigd compromisvoorstel hebben gedaan, waar mee de Nemavo schriftelijk haar instem ming moet betuigen. ADVERTENTIE Het tweede door Hein Jordans als gast- dirigent geleide concert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest werd geopend met de Ouverture „Vivat Brabantia" van Oscar van Hemel, een werk dat gecompo neerd werd in opdracht van de „Vrienden van het Brabants Orkest". Om op dreef te komen liet de componist zich een duwtje geven door de oude Smetana en dan staat hij meteen in het gulle Brabant, waar hij de feesttrom roert en jubilante fanfares laat schetteren. Hij zoekt zijn contrast in een paar vroom klinkende thema's, kneedt al die gegevens als een goed vakman in een geijkte vorm, die hij een aanhangsel geeft, waarin het lied van Berg op Zoom en het Wilhelmus tot een apothéose ontwikkeld worden. Het stuk is effectrijk geïnstrumen teerd, naar de aard van het ongecompli ceerde gegeven, en men kan zich indenken, dat het in het ontvankelijke gemoed van de Brabanders een goed klankbord gevon den heeft, gezonde muziek als het is met een spontane feestklank. Jordans zorgde met het orkest voor een brillante verklan king en het publiek liet zich niet onbe tuigd, vooral toen de componist het podium betrad om de executanten dank te zeggen. De Hongaarse pianist Andor Földes was solist in het Piano-concert no. 2 van Rach maninoff. Zijn interpretatie heeft er mij niet van kunnen overtuigen dat hij de ge wenste instelling bezit om deze langoureuse en melancholieke muziek te vertolken; hij lijkt mij meer een krachtfiguur, geroepen om zijn virtuositeit aan mannelijker kunst te spenderen. Alles was er, behalve het sentiment dat Rachmaninoff's werk ken merkt. Wellicht heeft Andor Földes opzet telijk de overgevoeligheden willen weg werken, zonder zich te realiseren, dat de muziek daar niet beter van kan worden; deze kan nu eenmaal een geraffineerde nuancering, met een expressie op het dwe perige en weeïge af, niet ontberen. Kortom het werd een twijfelachtig geval. Het hoogtepunt van de avond kwam met de „Hary Janos"-suite van Zoltan Kodaly. Hoe lang het geleden is, en wie het diri geerde, weet ik niet meer, maar positief herinner ik mij een vroegere uitvoering van deze geestige compositie bij de H.O.V. Deze brillante partituur biedt muzikale humor van de beste soort. De onmogelijk ste leugenverhalen van boer Janos een Hongaarse baron von Münchhausen leverden stof voor allergrappigste typerin gen waarin de timbres van de orchestratie als aanduiding van bepaalde personen een niet geringe rol spelen. Als Janos een innig liefdelied begint te kwelen zou men luisterend naar de orchestratie kunnen vermoeden dat het object van zijn toege negenheid nog al variabel en wisselvallig is. Ondertussen hoort men mooie lyrische muziek: in de alt, in de klarinet, in de hobo, in de fluit. Het grappigst is wel de om genade smekende Napoleon getypeerd in de altsaxofoon. De trombones hebben het ook voor het zeggen met hun brutale glissando's en als de piccolo's met xylofoon en trompet het hoge woord voeren, droomt Janos de leugenaar van een feestelijke ont vangst in het kiezerlijk paleis.Kodaly zorgt daarbij dat de Hongaarse volksmuziek met een originele „Verbunkos" ook behoorlijk aan bod komt. Als geheel een leuk en daarbij echt mu- zikantesk stuk, bovendien een dankbare, hoewel niet gemakkelijke opgave voor dirigent en orkest. Jordans had met zijn stevig rhythme en zijn geconcentreerd ge baar het ensemble prachtig in de hand en zo werd er muziek gemaakt met een élan en een evenwicht in de klankvorming alsof er leven en eeuwigheid van afhing. Het werd een pétillant besluit van Jordans' taak als gastdirigent. Zijn interpretaties van „De Vuurvogel" op het concert van Vrijdag en van de „Hary Janos"-suite op dit D-concert hebben beslist overtuigende indrukken nagelaten. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE EEN AF.ARMEREND BOEK! Heeft het uur H voor de wereld geslagen De bekende Franse atoomgeleerde Charles- Noël Martin voelt zich aan zijn geweten ver plicht de mensheid te waarschuwen voor de verschrikkelijke gevolgen van proefnemingen met atoom-explosies. Zijns inziens vormen deze proefnemingen een rechtstreekse be dreiging voor alles wat leeft. Zijn boeiend betoog is op wetenschappelijk feitenmateriaal gebaseerd doch zo populair verteld dat iedere leek zich zonder moeite een duidelijk beeld kan vormen van wat er eigenlijk gaande is. Dit is een zaak. die een ieder persoonlijk aangaat. Albert Einstein schreef een speciaal voor woord. Tevens werd. met toestemming van Lord Russell, het geruchtmakende manifest, dat op diens initiatief door een groot aantal vooraanstaande atoomgeleerden, ook van achter het ijzeren gordijn, aan de regerings hoofden van de meeste landen werd gezon den, in het boek afgedrukt. 216 bladzijden - slechts 3.95 Bestel het nog heden bij: DE B O E K P Grote Houtstraat 55 ADVERTENTIE BORDEAUX OVERAL TE VERKRIJGEN E R S Haarlem „Kunst zij ons Doel Tot en met 1 Januari exposeren de leden van „Kunst zij ons Doel" in het Huis Van Looy te Haarlem tekeningen en enkele aquarellen, die blijkbaar voor gekleurde tekeningen doorgaan. Dat men zich hiertoe beperkte maakt dat deze expositie als totaal een ietwat voornaam, zij het toch ook wat vervelend uiterlijk heeft. Het is te waar deren, dat men eens iets anders wilde dan de gebruikelijke tentoonstellingen van dit genootschap. Het vermag echter het over heersende gebrek aan kwaliteit niet te ver bloemen. De catalogus volgende, moet dan eerst H. F. Boot genoemd worden met twee be scheiden portretjes, waarvan één (ge naamd „Piet") wel een mooi type tot voor beeld had. Het is natuurlijk goed werk, maar men kent van Boot belangrijker zaken. Julia Giesberts tekent misschien wat nuchter en hard soms, maar haar werk zit goed in elkaar en is met interesse gedaan. Zie haar „Rotsen in Bretagne," dat met kleur even is aangezet. Gerard Huysser, niet altijd even mooi in zijn werk, bedoelt toch steeds weer iets meer te doen dan slechts de natuur te copiëren. Wat wild en primitief is G. Kroone in een drietal aquarellen, die tenminste wat leven in deze brouwerij brengen. Ook G. M. Odyck pro beert boven het te conventionele uit te komen. Miek Otto trekt wel de aandacht met haar verstrakte, in grijze vlakken ge bouwde tekeningen. Joz. de Ridder mag dan geen prof. G. V. A. Röling zijn, de cir custekeningen van deze figuur behoren tot het beste van deze expositie. Mijn grootste voorkeur gaat dan toch uit naar de bescheiden landschappen van S. H. de Roos, mooi doorwerkte tekeningen, die van een grote beschaving zijn en bijzonder gekund. In Leen Spierenburg ontmoeten we dan weer iemand, die iets probeert om tot een eigen wijze van uitdrukken te komen. Mij overtuigt toch echter het meest een schets naar danseressen van naturalis- tischer aard dan zijn andere inzendingen. Levendig is een groepje „Tekenaars" van Wim Vellekoop. Fraai, maar of ze rond de eeuwwisseling ontstonden, zijn de tekenin gen van F. A. van Velsen. Opvallend en dat niet alleen door de toegevoegde kleur zijn „Honfleur" van A. Vis en „Botter" van L. de Winter. Er zit tenminste wat pit in dit werk. Mooi tenslotte is zo'n duinlandschap van A. Voorzanger. Nergens kon ik echter enthousiast wor den. BOB BUYS Een insulinediefstal, waarbij ten nadele van de N.V. Organon te Oss door een ana lyst, P. J. van A. uit Oss, voor een waarde van ruim 71.000 zou zijn ontvreemd, werd voor de Bossche rechtbank behandeld. Als zijn medeplichtige, verdacht van heling, stond terecht 's mans zwager L. J. V., een caféhouder in Den Bosch, bij wie de recherche het insulinepoeder in een zestal flessen heeft aangetroffen. Als motief voor de diefstal gaf de analyst voor de recht bank op, dat hij met zijn chef dr. D. niet goed overweg kon, doordat deze aan zijn capaciteiten niet die waarde toekende, die verdachte zichzelf voor zijn kunnen en prestaties had toegedacht. De diefstal zou een soort wraakoefening zijn geweest ten nadele van dr. D. Er zou aanvankelijk geen sprake van zijn geweest, het poeder in de handel te brengen. Op een verjaardags feestje zou een der gasten hebben aangebo den, het poeder in Duitsland en België te gaan verkopen. De man deed echter wat anders: hij lichtte de directie van Organon over de diefstal in. De officier eiste tegen de analyst een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waar van vijf voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van drie jaar. Tegen de caféhou der eiste hij een voorwaardelijke gevange nisstraf van vijf maanden met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 250 In het algemeen verslag van de afdelin gen der Provonciale Staten van Noordhol land, betreffende het verslag secundaire, tertiaire en niet-planwegen en provinciale kanalen, wordt medegedeeld dat enkele le den de indruk hebben, dat teveel werken tegelijkertijd onder handen worden geno men. Worden de credieten niet te vroeg aangevraagd? Deze leden zouden het op prijs stellen een overzicht te ontvangen van de uitstaande en nog niet verwerkte credieten. Eveneens wensen deze leden te worden ingelicht omtrent de mogelijkheid van uitvoering van de werken, waarvoor die credieten beschikbaar zijn gesteld. Een lid sprak er zijn verwondering over uit, dat in de begroting van het Wegen fonds geen bedrag is geraamd voor de weg bewesten Haarlem, waarvan de uitvoering in 1956 ter hand moet worden genomen. Voor tal van andere wegen bijv. de weg Hembrug-Limmen, worden grote bedragen gegeven; de weg bewesten Haarlem wordt daarentegen pro memorie geraamd. Van verschillende zijden wordt gevraagd of over het tracé en de breedte van de weg bewesten Haarlem overeenstemming met het Rijk bestaat en hoever het overleg over de financiële bijdrage is gevorderd. Daar bij wordt de mening uitgesproken, dat, ge zien het grote belang, dat de provincie heeft bij de tenuitvoerlegging van deze we gen, de realisering daarvan niet op finan ciële overwegingen mag stagneren. Verscheidene leden vroegen, hoe de stand van zaken is met betrekking tot de ten Oosten en ten Westen van Haarlem ge projecteerde wegen en of met de provincie Zuid-Holland reeds overeenstemming is be reikt over de langs de duinen aan te leggen verbindingsweg tussen de provincies Noordholland en Zuid-Holland. ADVERTENTIE Garneer Uw schaaltje vleeswaren eens met Livorno uit een tube. Het ziet er zo verzorgd uit eu het is zo lekker bovendien. Prijs 50 ct. De commissie Internationaal Orgelcon cours te Haarlem schrijft ter gelegenheid van de zesde orgel-improvisatiewedstrijd, te houden in Juli 1956, een prijsvraag uit voor een orgelcompositie. De ingezonden werken moeten geschre ven zijn in de vorm van een sonatine, welke gespeeld kan worden op een orgel met manuaalomvang C-f'" en pedaalom- vang C-d'. De drie delen zijn: snel deel, langzaam deel, snel deel. Ter toelichting deelt de commissie mee, dat de orgelsymphonieën van Widor, Vierne, Dupré en andere componisten zo uitbereid zijn, dat het moeilijk is op een orgelconcert een gehele symphonie ten ge hore te brengen. Daarom is het gewenst dat het probleem der orgelsonate opnieuw onder de ogen wordt gezien. Hoewel de deelnemers op geen enkele wijze aan ban den worden gelegd, wordt er toch op ge wezen, dat de compositie een werkelijke sonatine moet zijn waarin geen oude vor men als koraalvariatie, passacaglia, enz., worden opgenomen. De werken moeten een speelduur hebben van ten hoogste 15 minuten en ingezonden worden onder motto met de vermelding van naam en adres van de componist in een gesloten enveloppe, voorzien van het zelfde motto. Uit de ingezonden werken zal een jury, bestaande uit de heren ir. H. H. Badings. drs. M. Geerink Bakker en Albert de Klerk, een werk aanwijzen, waarvoor de commissie een prijs van f 400 uitlooft. Dit werk zal op één der concerten van het or gelfestival 1956 te Haarlem worden uitge voerd en worden uitgezonden door de Ned. Chr. Radio Vereniging en de Wereld omroep. De jury kan ook andere ingezon den werken voor een uitvoering tijdens het orgelfestival aanbevelen. ADVERTENTIE V.A.S. Een kerstconcert in het kei-kgebouw van de Evangelische Broedergemeente is in de loop der jaren tot een traditie geworden. Weliswaar wisselen de medewerkenden aan dit concert, met uitzondering dan van de organiste der gemeente Bets Neder- koorn. En als gevolg van die wijziging krij gen de programma's een ander aspect. Maar de zin en de strekking ervan bleven bewaard, want zij bedoelden alle een uur van bezinning op het kerstgebeuren, in de stilte van het vertrouwde kerkgebouw. Ook het kerstconcert, dat gisteravond gegeven werd, week van dit beginsel niet af. Er was wederom een sober program ma van hoogstaande kerstmuziek samen gesteld en Bets Nederkoorn vervulde weer haar taak als soliste en als begeleidster. Haar solistische optreden beperkte zich deze keer tot het spelen van een bewer king van een „Noël" van d'Aquin en een koraalvoorspel „Vom Himmel hoch" van J. Pachelbel, een opdracht, die zij nauwgezet en met een goed gekozen registratie vol voerde. Als begeleidster had Bets Nederkoorn evenwel meer te doen. In de eerste plaats accompagneerde zij de fluitist G. Spaan bij zijn vertolking van de beroemde „Melo die" uit ae opera „Orfeus' van C. W. von Gluck en verder bij zijn voordracht van het Andante uit de 5e Sonate voor fluit van J. S. Bach. Het fluitspel van de heer Spaan muntte uit door een krachtige, maar soms wat geforceerde toonvorming en goe de voordracht. Voor het Andante van Bach echter was de frazering niet steeds verantwoord. Met de fluitist J. H. Kok had de heer Spaan nog een aandeel in de uitvoering van het ..Weihnachts Konzert" van Joh. Vierdonck en van de Weihnachts Kantate van Vincent Lübeck. Die samenwerking viel niet zo bijzonder gunstig uit. omdat de fluit van de heer Kok maar niet in de juiste stemming was te brengen De dames van het Vrijzinnig Luthers dameskoor en het dameskoor van de afdeling Haarlem- Noord van de Nederlandse Protestanten bond moesten wel heel vast in haar schoe nen staan om niet van de wijs te geraken. Gelukkig had de dirigente van de twee gecombineerde koren Kitty Nederkoorn de uitvoering goed voorbereid, zodat het zingen zonder déraillementen verliep. Over het geheel genomen hebben de koren een heel goede indruk kunnen geven van hun capaciteiten op vocaal gebied. De stemmen klonken fris en er vielen een goede voor dracht en uitspraak te constateren. In de zelfde geest wderd de a capella vertolking van drie oud-Nederlandse Kerstliederen gehouden. De sopraan-solo uit de cantate van Lü beck werd bijzonder verdienstelijk door mevrouw A. Koppenol gezongen. En van Kitty Nederkoorn zelve hoorde het aan dachtige auditorium nog een doorvoelde vertolking van „Schafe können sicher weiden" van J. S. Bach, waarbij aan het obligate fluiten-duet wederom afbreuk werd gedaan door stemmingsmoeilijkhe den. Gelukkig maakte de orgelbegeleiding van Bets Nederkoorn weer veel goed. Het concert werd met goed gekozen woorden ingeleid door de predikant dei- Broedergemeente, ds. PI. Schütz. P. ZWAANSWIJK Gedeputeerde Staten van Friesland hadden de Provinciale Staten voorgesteld, het Fries Orkest een subsidie toe te ken nen van f 26.500dat is f 8000.minder dan het bestuur had gevraagd. De fracties van de P.v.d.A. en de WD achten dit bedrag te gering, vooral omdat thans de toekomst van het orkest op het spel staat. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd betoogd dat de provinciale financiën geen hogere subsidie toelaten. Dit bezwaar werd echter niet gedeeld door de P.v.d.A.- fractie, die bij monde van de heer J. Pie- benga een amendement indiende om het subsidie op f 35.000.te brengen. Dit amendement werd met 25 tegen 20 stem men aangenomen. FIFA-JEUGDTOURNOOI. Voor het FIFA-jeugdtoumooi, dat van 28 Maart tot en met 2 April 1956 in Boedapest wordt ge houden, hebben ook West- en Oost-Duits- land ingeschreven. De overige landen zijn: Engeland, Oostenrijk. België, Bulgarije, Frankrijk. Griekenland, Hongarije, Italië, Luxemburg. Polen, Saarland, Tsjechoslo- wakije, Turkije en Joegoslavië.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7