Sport in het kort Verlaging tarieven gevraagd provinciale bedrijven NOC moet drie ton hebben om met zestig deelnemers naar Melbourne te gaan DE VLUCHT VAN JAN KLAASSEN Radio-Reparatie De gele kamer »ln!raj»hil« Kwestie NOC-dubbeltje eindelijk van de baan I. KAN Steeds meer stemmen voor open tournooien Haarlem in moeilijkheden bij electriciteitsvoorziening" Oeververbinding Noordzeekanaal Drooglegging van Waddenzee FEUILLETON WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 5 Viertallen-competitie meesterklasse Bridgeuitslagen Geluk eerst dan met een ring van Kan Belgisch voetbalteam toch nog sterk gewijzigd Wielrennen Wim van Est rijdt in Benelux-équipe Betaling abonnementsgeld per giro Tennis H. 3. MAERTENS N.V. Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS door Mary Roberts Rinehart In de algemene vergadering van het Ne- derlandsch Olympisch Comité, die gisteren onder leiding van dr. J. Linthorst Homan in Krasnapolsky in Amsterdam werd ge houden, werd de uitzending naar de Olym pische Spelen in Melbourne en de campag ne voor de fondsenwerving daarvoor uit voerig besproken. De kosten per deelnemer worden geschat op f 8000, een groot ver schil met vier jaar geleden, toen deze kos ten voor Helsinki op f 1500 werden gesteld. Voorlopig neemt men aan, dat de ploeg voor Melbourne, officials inbegrepen, uit ongeveer 60 personen zal bestaan. Het spreekt vanzelf, dat men op dit ogenblik, één jaar voor de spelen, nog niet nauwkeu rig kan zeggen in welke takken van sport en met hoeveel athleten per tak van sport Nederland in Australië vertegenwoordigd zal zijn, maar aangenomen mag worden dat een flinke dameszwemploeg zal worden af gevaardigd, verder een waterpoloploeg, misschien een of twee zwemmers een hockeyteam, enkele zeilers, wellicht enkele kanovaarders, een paar athleten, een roeier, waarbij men aan de skiffeur Van Mesdag denkt en zo mogelijk enkele wielrenners ADVERTENTIE Verstuiking Pijnen verdwijnen ADVERTENTIE met Philips „InfraphiF ook bij: gpierrheumatiek, ver wondingen, steenpuisten, ver koudheid, winterhanden en win tervoeten. Raadpleeg Uw dokter. Voor de viertallen-competitie meester klasse van de Nederlandse Bridge Bond speelde het Haagse „Buitenhof" tegen WOC. Het werd in een slechte wedstrijd de vijfde achtereenvolgende nederlaag voor de Amsterdammers, die geen moment de leiders van deze competitie in gevaar hebben kun nen brengen. In Amsterdam speelden „De Oude Bond" en de „Bridgekring 1" (Rotterdam) een wed strijd, die beslissen zou welk van deze twee teams nog een laatste kans op het kam pioenschap zou hebben. Dit bleken de Am sterdammers te zijn, die de wedstrijd vrij gemakkelijk wonnen. Brindgekring 1, met 6 verliespunten uit 6 wedstrijden, is thans voor het kampioenschap vrijwel uitge schakeld. voor de wegwedstrijden, waarvoor Neder land de laatste jaren over sterke amateurs beschikt. De kosten van de uitzending van een ploeg naar Melbourne van 60 deelnemers bedragen dus f 480.000, vermeerderd met f 125.000 trainingsgelden, totaal f 605.000, zulks ongeacht de kosten van voorberei ding, eigen trainingskosten van de bonden en de uitzending naar de winterspelen, die tezamen op f 200.000 worden geschat. Het Olympisch fonds bevatte eind 1954 f 190.000. De opbrengst van de Olympische Dag 1955 bedroeg f65.000. Aan subsidie is van de regering in 1955 ontvangen f25.000 en men hoopt, dat dit bedrag in 1956 met nog f 50.000 zal worden verhoogd. In ieder geval is totaal beschikbaar f 305.000. Het te kort bedraagt dus op dit ogenblik f 300.000. Het Nederlandsch Olympisch Comité, ge steund door de sportbonden, wil voor het volgend jaar tot de volgende actie komen: 1. Onder auspiciën van de Nederlandse Radio Unie wordt een luisterwedstrijd ge houden. Deze wordt met een ereprijs beschikbaar gesteld door prins Bernhard uitgezonden op twee verschillende avonden, waarschijnlijk door de AVRO en de NCRV. Men hoopt op deze wijze tot een netto-op brengst van f 60.000 te komen. 2. Het N.O.C. hoopt van het ministerie van Justitie toestemming te krijgen voor een loterij van 4 series, elk groot 250.000 loten. Het ligt in de bedoeling per lot van vijftig cent twee kansen op prijzen te ge ven, waaronder b.v. een reis naar Melbour ne voor twee personen, inclusief verblijf en bezoek aan de Spelen. Verwacht wordt, dat tal van sportverenigingen zullen helpen de loterij tot een succes te maken. 3. Van 27 Augustus tot 6 October wordt, naar reeds bekend is, een serie sportpost- zegels verkrijgbaar gesteld met de fran- keerwaarde van 2, 5, 7, 10 en 25 cent, met een toeslag welke varieert van 3 tot 8 cent. Hoe groot de netto-opbrengst van de loe- rij en van de sportpostzegelactie tezamen zal zijn, kan van te voren niet worden ge schat, maar het is zeker dat als beide acties slagen het ontbrekende bedrag van f 300.000 er zal komen. In de algemene vergadering van het Ne derlandsch Olympisch Comité is het NOC- dubbeltje als bijdrage van de leden van de sportbonden /oor de werkzaamheden van het Olympisch comité, opnieuw ter sprake gekomen. Zoals bekend had de ledenverga, dering van 20 Juni van dit jaar besloten de contributie te bepalen op een bedrag over eenkomende met 10 cent per aangesloten lid. Gebleken is, dat uit de toepassing van d'it besluit voor een aantal bonden, met name de KNSB en het KNGV grote moei lijkheden voortvloeiden. In verband hiermede stelde het NOC- bestuur in de vergadering van Dinsdagavond een geamendeerd voorstel aan de orde, waarbij de leden, die op 1 Januari 16 jaar en ouder zijn, voor het lopende kalender jaar een bedrag van tien cent aan het NOC afdragen. De bonden, die daarbij moeilijk heden ondervinden, kunnen zich in de toe komst wenden tot het bestuur met een ge motiveerd verzoek om voor een afwijkende regeling in aanmerking te komen. Van de zijde van het KNGV was een schrijven ingekomen om boven deze gewij zigde contributieregeling een bedrag van f 500 per bond per jaar ter beschikking van het Olympisch Comité te stellen. De afgevaardigden konden zich met dit voorstel niet verenigen, omdat de bonden niet in de gelegenheid waren geweest de consequenties van deze suggestie te over zien. De KNVB deelde bij monde van ir H. F. Hopster mede, dat de regeling van 5 cent per lid per jaar bij de voetbalbond nog van kracht is. Niettemin hoopte hij binnenkort met het NOC-bestuur in contact te treden ten einde tot'een definitieve regeling van de contributie voor de Voetbalbond te komen. Dr. J. Linthorst Homan, de NOC-voorzit- ter, liet duidelijk uitkomen dat men nu ein delijk eens een streep moest zetten onder de debatten van het dubbeltje en beval het bestuursvoorstel sterk aan. Dit voorstel werd met alleen de Honkbalbond tegen, om prin cipiële redenen overigens, aanvaard. De de legaties van de KNHB. van de NTB, van de NRB, van de NBB en van de KNAU deelden staande de vergadering mede, dat zij ook voor hun leden onder de 16 jaar het „dubbeltje" in 1956 zouden betalen. De be groting werd toen aangenomen met de stem men van het NHV en van de KNHB tegen. In de landelijke hoofdklasse van de Ne derlandse Bridge Bond werden de volgende uitslagen verkregen: De Oude Bond 3—Bridgeclub Arnhem 02, One Down (Den Bosch)Bridgeclub Nijmegen 20, UBCTwentse Ros 20, Twentse RosUBC 02. MASSIEF GOUDEN TROUW EN VERLOVINGSRINGEN JUWELIER - HORLOGER Barteljorlsstraat 2 - Tel. 13004 Haarlem. In verband met het feit dat de Belgische voorhoedespelers Givard en Houf, wegens ziekte, en Piters, wegens een blessure, op eerste Kerstdag (25 December) niet zullen kunnen uitkomen in de wedstrijd tegen Frankrijk, die in het Heyselstadion in Brus sel wordt gespeeld, heeft de keuze-commis sie van de Koninklijke Belgische Voetbal bond het elftal opnieuw samengesteld. De ploeg ziet er nu als volgt uit: Doel: Dresen (Lierse SK). Achter: Dries (Berchem Sport) en Van Brandt (Lierse SK). Midden: Huysmans (Beerschot), Carré (FC Luik) en Mees (FC Antwerp). Voor: Jurion (SC Anderlecht)Vanden- Bosch (SC Anderlecht), Mermans, (SC Anderlecht), Mathonet (Standard Luik) en Jadot (Standard Luik). Reserves: Gernaey, Diricx, Van Kerkho ven en Orlans. Besprekingen in Brussel gehouden, tus sen de heren Valenta en Leareo Guerra (Italië) met Belgische, Nederlandse en Lu xemburgse wielrenners, hebben er toe ge leid, dat men een Benelux-équipe zal vormen, dat de naam „Faema" zal hebben. In deze équipe zijn opgenomen Wim van Est, de Luxemburgers Gaul, Ernzer en Kemp, en de Belgen Schils, Derijcke, Van Lloy, Vannitsen, Noyelles, Kerckhove, Ver eist, Schotte, Keteleer en Schroder. In grote lijnen werd eveneens het wielerprogramma voor deze équipe vastgesteld. Wim van Est zal onder meer deelnemen aan de Ronde van Spanje als training voor de wegwedstrijd BordeauxParijs, aan ParijsBrestParijs, aan RomeNapels-— Rome en aan alle klassieke wedstrijden in België. *XCCCOX>X*XCOCOCXOOC<X>CXXXXX»5<XCOOOCOCOCCCOCOOOOOCOCO< U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE •coccocccoc^xioccooococococooocooooocooocxxxxjcoooooocooo; Opnieuw gaan er stemmen op om het amateurisme in de tennissport af te schaf fen en zo men dat niet wil, in den vervolge „open" tournooien, Wimbledon inbegrepen, uit te schrijven. In de Engelse bladen is thans een stroming die van het huidige statuut inzake het amateurisme af wil. John Erlebach, een bekend official, heeft op de jaarvergadering van de Engelse bond open lijk gezegd, wat eigenlijk iedereen al lang wist: de amateurs van tegenwoordig zijn geen amateurs meer. Mr. Erlebach wil het begrip „amateur" uitbannen en van Wimbledon open kam pioenschappen, d. w. z. dat amateurs en pro fessionals tezamen kunnen deelnemen, ma ken. „Men moet mij eens vertellen", aldus mr. Erlebach, „waarom Daviccupspë'.ers een hogere hótelrekendng bij tournooien indienen dan de amateur. De nieuwe reglementsbepa ling, waarbij het is toegestaan 100 pond per jaar maximaal te verstrekken aan een spe ler voor vergoeding van kosten, is belache lijk. Deze tennisofficial heeft verder gezegd dat open tournooien vroeg of laat toch zul len komen. „Stel deze dan nu in. Nu," aldus mr. Erlebach, „hebben de tennisautoriteiten nog de macht dergelijke open kampioenschappen te reglementeren. Als men tot een later tijdstip wacht, kon het wel eens te laat zijn. Want dan zullen de impressario's en de promotors de zaak controleren." Harry Hopman, de leider van de Austra lische Daviscup-ploeg, heeft al eens laten uitkomen, dat zijn spelers, halve professio nals zijn. Australië zorgt ervoor, dat de spe- nals zijn. Australië zorgt ervoor dat de spelers betaalde betrekkingen krijgen. Naar verluidt zouden sportfirma's in Australië spelers hebben gecontracteerd, die zij 'n extra beloning geven, indien hun gecon- tracteerden de spelers, die aan andere firma's zijn verbonden, verslaan. Men staat in Australië op het standpunt dat spelers als Rosewall en Hoad niet tot het professiona lisme zijn overgegaan, ondanks aangeboden hoge gages, omdat zij als amateurs in gunstiger financiële omstandigheden ver keren. TAFELTENNIS. De Zweedse Tafeltennis Bond zal de wereldkampioenschappen tafel tennis in 1957 organiseren. De wedstrijden zullen in de koninklijke tennisbal in Stock holm worden gehouden en wel van 5 tot en met 16 Maart 1957. HARRY BOS. De Amsterdamse mid dengewicht bokser Harry Bos heeft in Gent een partij, die op tien ronden was vast gesteld, verloren van de Belg Bob Stevens. De scheidsrechter beëindigde het gevecht in de achtste ronde wegens een verwonding aan het gelaat van de Nederlander. HIJC. Het bestuur van de dit jaar opgerichte zelfstandige Haagse iishockey- vereiriging „HIJC" heeft in verband met het feit dat de Haagse ijshockeyploeg in het buitenland uitsluitend bekend is onder de naam „Den Haag" en mede om een even tuele verwarring te voorkomen welke zou kunnen ontstaan met de nog bestaande ver eniging „HH en IJC", besloten om de naam Haagse IJshockey Club „HIJC" te wijzigen in: IJHC „Den Haag". TRA BERT. De Amerikaanse Lawnten- nisbond heeft Tony Trabert als de beste amateurtenmisser der Verenigde Staten voor het jaar 1955 aangewezen. Trabert behaalde het kampioenschap enkelspel in Wimbledon eh tevens het nationale kam pioenschap. Daarna is hij professional ge worden. KAMPIOENSCHAP. Voor de eind ronde van de competitie om het schaak kampioenschap van Rusland hebben zich drie grootmeesters gekwalificeerd: Averbach, Ragozin en Taimanov, en twaalf meesters: Korchnoy, Lilitsyn, Kholmov, Antoshin, Simagin, Khasin, Bannik, Borisenko, Byvs- hev, Polugayevski, Zakharov en Tahl. De grootmeesters Botwinndk, Bronstein, Gelier, Keres, Petrosyan, Smyslov en Spassky kre gen persoonlijke uitnodigingen voor de eind ronde. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 En zo liep alles prachtig af voor Jan Klaassen en KatrijnZe bleven wonen in het Bosmannetjesdorp, midden in het grote bos. Daar stonden allerlei leuke huisjes met rode daken en kleine ruitjes. Ze sloten vriendschap met de vriendelijke bos mannetjes en kregen een huisje voor henzelf. Jan Klaassen ging overdag met de bosmannetjes er op uit om te werken in het bos en had het erg naar zijn zin. En zo kwam het, dat Jan Klaassen en Katrijn nooit meer naar de poppenkast terug hoefden, en ze 'hadden nooit ruzie met elkaar! 43-44 EINDE 99 Enige leden van de Provinciale Staten van Noordholland hebben bij de behande ling van begrotingen van de provinciale be drijven opgemerkt, dat de tarieven, zowel die van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf als die van het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noordholland, dienen te wor den verlaagd. Wat de eerstbedoelde tarieven, met name die voor het kleinverbruik, betreft wordt opgemerkt, dat deze weliswaar naar aanleiding van de afschaffing van de om zetbelasting reeds zijn verlaagd, maar dat zij toch nog steeds te hoog zijn. De redenen waarom in 1949 tot verhoging werd over gegaan, namelijk voor investering en uit breiding van de Centrale te Velsen, zijn vervallen, nu de Hoogovens zelf stroom aan het P.E.N. kunnen leveren. Daarom achtten deze leden het gewenst de tarieven voor kleinverbruik terug te brengen op het peil van 1949, hetgeen mogelijk is door de post bijzondere lasten te verlagen. Wat de tarieven van het P.W.N. betreft menen deze leden, dat tariefsverlaging zou kunnen worden bereikt door de post bij zondere afschrijvingen, die zeer hoog ge steld is, te verlagen. Door een der leden werd gewezen op het feit, dat de overheidsdiensten op het ogen blik relatief nog meer dan de particuliere bedrijven met moeilijkheden te kampen schijnen te hebben bij het aantrekken van het nodige personeel. Gaarne zou men van Gedeputeerde Staten willen weten, of de ervaringen bij de provinciale bedrijven in dezelfde richting wijzen en, zo dit het geval mocht zijn, of dit geen aanleiding zou wezen om hier nog eens de aandacht op te vestigen van de regering in Den Haag, ten einde een ander personeelsbeleid te ver krijgen. Investering PEN Een lid vroeg, hoe groot het kapitaal is, dat na de bevrijding werd geïnvesteerd voor vernieuwingen en uitbreidingen van het Provinciaal Electricteitsbedrijf van Noordholland. Welk gedeelte daarvan werd door leningen gedekt en welk gedeelte werd verkregen uit afschrijvingen en reser veringen? Een lid was van oordeel, dat de toege paste afschrijvingen nogal fors zijn. Hij vroeg zich af, of de hoge afschrijvingen, zowel op basis van de vervangingswaarde als uit andere hoofde, en de reserveringen niet tot te hoge tarieven leiden. Andere leden achtten de afschrijvingen, in verband met het op handen zijn van een tweede industriële revolutie (atoomprojec ten) zeer voorzichtig en reëel. Weer een ander lid vroeg, of het voor- zieningsgebied van het P.E.N. binnen af zienbare tijd nog zal worden uitgebreid. Zijn daarover onderhandelingen gaande? De electriciteitsvoorziening van de ge meente Haarlem verkeert in moeilijke om standigheden. Moet die gemeente zelf tot vernieuwing van haar bedrijf overgaan of bestaat de mogelijkheid, dat het P.E.N. dit bedrijf overneemt? Brand in Oterleek Gevraagd werd aan de Staten een rap port te willen overleggen over de oorzaak Vein de brand, die op 19 November 1955 is ontstaan in 't 50/10 kV-schakelstation te Oterleek. Verzocht is maatregelen te tref fen, teneinde te voorkomen, dat storingen van een dergelijke omvang in de toekomst piaats kunnen vinden. In verband hier mede wordt bepleit de electriciteitsvoor ziening in het Noordelijk deel van Noord- holland zoveel mogelijk te verbeteren. Verkoop artikelen Van verschillende zijden werd een adres ter sprake gebracht, dat door de organisatie van handelaren in huishoudelijke artikelen aan de Statenleden is toegezonden en waar in deze stelling neemt tegen de verkoop door het P.E.N. van koelkasten en andere huishoudelijke artikelen. Gaarne zou men uitvoerig door Gedeputeerde Staten inge licht willen worden over het systeem, dat hierbij door het P.E.N. wordt gevolgd, met name over de wijze waarop en de voor waarden waaronder deze verkoop plaats vindt, alsmede over de wijze waarop de verkoop van deze artikelen wordt gestimu leerd. Wordt hierbij een bepaald colpor- tagesysteem toegepast? Het is niet juist, dat het P.E.N. bij het verstrekken in huurkoop een belangrijk lagere rentevergoeding (3 vraagt dan particuliere handelaren. Een lid stelde de volgende vragen: Zijn Gedeputeerde Staten bereid de motieven mede te delen, waarom zij ge meend hebben voor de zelf-distribuerende gemeenten geen prijsverlaging voor elec- triciteit te bewerkstelligen? Delen Gedeputeerde Staten ook de mening, dat de electriciteitstarieven, welke door het P.E.N. worden berekend, aan de hoge kant zijn? Kan een vergelijkend over zicht worden gegeven van de tarieven, welke in andere provinciën worden ge heven? Zout water Een der leden vestigde de aandacht op de mededelingen, voorkomende in het jaar verslag voor 1954, blijkens welke de snel heid, waarmede het zoute water uit zee binnendringt, jaarlijks toeneemt. Uit be paalde peilingen zou gebleken zijn, dat deze snelheid in dat jaar is opgelopen van onge veer 11 m. tot ongeveer 26 m. per jaar. In verband hiermede zou dit lid gaarne van Gedeputeerde Staten een geruststellende verzekering ontvangen, dat de drinkwater voorzieningen met behulp van de toevoer van water uit de Lek tijdig gereed en in werking zullen zijn, voordat het hier gesig naleerde gevaar werkelijk acuut zou worden. Met betrekking tot deze Lekwatervoor- ziening wordt van andere zijde geïnfor meerd of de capaciteit van de toevoerlei dingen, zoals die thans is bepaald, ook voor een verdere toekomst wel toereikend kan worden geacht en, zo Gedeputeerde Staten niet volkomen gerust mochten zijn, of het niet aanbeveling zou verdienen thans met een tot een vergroting van deze toevoer mogelijkheid, bijvoorbeeld door het leggen van een tweede buisleiding over te gaan. Voor kamptoegangskaarten, welke wor den verstrekt aan bezoekers van kampeer ders, moet 0,25 worden betaald. Wensen die bezoekers de duinen in te gaan, dan wordt nogmaals 0,25 van hen gevraagd. Kunnen Gedeputeerde Staten niet over wegen, of het mogelijk is één entrée te heffen? vroeg een der leden. ADVERTENTIE HAARLEM In de afdelingen van de Provinciale Sta ten van Noordholland is bij de behandeling van de provinciale begroting een aantal vragen gesteld over de oeververbinding van het Noordzeekanaal en het IJ. Heeft de mi nister van Verkeer reeds bepaald, waar de Hem tunnel zal worden gelegd? Zo ja, heeft deze beslissing de instemming van Gedepu teerde Staten? Mocht nog geen beslissing zijn genomen, hebben Gedeputeerde Staten dan reeds getracht de totstandkoming daar van te bespoedigen? Hoever is de voorbereiding gevorderd van de vaststelling der tracé's van de we gen, welke op de tunnel aansluiten? is een volgende vraag. Dreigt nog steeds het ge vaar, dat de in het streekplan voor de Zaan streek geprojecteerde weg Hemtunnel Krommenie niet zal worden aangelegd? Een lid informeerde of het juist is, dat er voor de belangrijke verbinding Amster dam-NoordZaanstreekBeverwijk nog geen tracé is bepaald en dat een tijdelijke verbinding wordt overwogen? Tenslotte werd gevraagd of Gedeputeerde Staten be reid zijn te bevorderen, dat het definitieve tracé van deze verbinding zo spoedig mo gelijk wordt gekozen en dat deze wegen aanleg niet door tijdelijke maatregelen wordt vertraagd. Bij de behandeling van de provinciale begroting in de afdelingen door de leden van de Provinciale Staten van Noordhol land is gevraagd of Gedeputeerde Staten hun inzichten zouden willen kenbaar ma ken omtrent de drooglegging van de Wad denzee en of zij voornemens zijn in deze nog enig initiatief te nemen. Bij dit vraagstuk verklaarden vele leden, dat zij met grote belangstelling kennis had den genomen van het ontwerp-Deltawet. Zij verheugden zich over het feit, dat de Zuiderzeewerken en het Deltaplan bewij zen, dat ons land op waterbouwkundig ge bied tot grote daden in staat is. Deze leden vroegen dringend aandacht voor de Wad denzee en voor de Noord- en de Noord- Westkust van het land, mede op grond van de zorgwekkende toestand aan de Zuidzijde van de Hondsbosse Zeewering, aan de kust van Petten en Den Helder, aan de Zuid- West- en Noordzijde van Texel en elders. Verscheidene leden deelden mee, dat zij met erkentelijkheid hebben kennis geno men van het uitstekende werk, dat de pro vincie ten aanzien van de zeedijken op Texel heeft verricht. Zij vinden het voorts nodig, dat terstond maatregelen worden ge nomen ter bescherming van de vuurtoren op Texel en van de Mokvallei. Ook dient het gat in de Slufter thans reeds te worden afgesloten. 20) U weet toch wel wat ik daarnet over Lucy gezegd heb? Het was die avond niet meer mogelijk, brand te stichten. Dat werd later gedaan. Dat moest wel. Langzaam liepen ze de heuvel op. Ze begonnen bij de lekkende pijpleiding en letten er goed op, dat ze niet de voetafdruk vertrapten. Het was een vrij kleine afdruk, waarschijnlijk van een damesschoen met platte hak of vrij kleine maat herenschoen. Verder waren er geen afdrukken te ont dekken. De heuvel lag droog en stoffig vóór hen en al heel spoedig zat Carol's lange broek onder het zand, terwijl haar kousen al eerder kapot waren gegaan. Dane liep niet rechttoe rechtaan. Dan liep hij weer eens naar links, dan weer naar rechts, maar toen ze tenslotte bovenop de heuvel bij het verlaten huis waren gekomen, had geen van beiden iets bijzonders ontdekt. Dane ging direct zitten en begon over zijn geblesseerde been te wrijven. Hopeloos met dat been, zei hij ge ïrriteerd. Alex zal me wel uitschelden. Hij bood haar een sigaret aan en stak er zelf ook één op. U zou dit een voorlopig onderzoek kunnen noemen. Die dingen zijn niet zo maar ergens weggegooid. Ze liggen waar schijnlijk onder de grond. Begraven? Ja, dat bedoel ik. Het wordt meer ge daan. Je graaft een niet al te grote plant uit, maakt een diep gat in de grond, je stopt daar de dingen in, die je wilt verber gen en zet de plant dan weer op zijn plaats. Tenslotte doe je een schietgebedje dat het gaat regenen. Anders zou die plant wel eens kunnen verdorren. Maar het heeft gelukkig voor ons niet geregend. Hij lachte een beetje bitter. Het is best mogelijk dat iemand hier in de buurt op het ogenblik zit te smeken om regen! Hij stond op en stofte zijn kleren een beetje af. Ik vind het helemaal niet prettig, dat u alleen in dat huis bent, zei hij plotseling. Ja, ik weet het wel, alles is nu voorbij en u bent een erg aantrekkelijk meisje en niemand zou u kwaad willen doen. Maar dat andere meisje was óók aantrekkelijk. Ik heb overigens dwaas gedaan om u op deze wandeling mee te nemen. Als iemand er achter zou komen dat u hier in de om geving iets zocht.Met betrekking tot een moord moet u één ding altijd goed ont houden. De éérste gaat de meesten moei lijk af.... Ik loop nu toch geen gevaar? We heb ben niets gevonden! Dat bedoelde ik niet. Ze liepen de heuvel af langs de schuur voor het tuingereedschap. Hij bleef bij het gebouwtje stil staan. Vindt u het goed als ik even naar binnen ga? De deur is waarschijnlijk op slot. Dat bleek echter niet het geval te zijn: George's blindedarm-aanval was klaar blijkelijk buitengewoon snel gekomen. Dane deed de deur open en stapte naar binnen. Er heerste een pijnlijke netheid. Bij het raam stond een tafel gedekt door een zeiltje, een stoel, aan de wand was een plank bevestigd, waarop enkele borden en kommetjes stonden, en langs de kant stond tuingereedschap: een electrische gras- maaimachine, harken, schoppen, en wat al niet meer. Een nette kerel, die George, zei hij rond kijkend Zoals hij het hier heeft opge borgen. Behalve. Hij bleef plotseling staan, boog zich voor over doch raakte niets aan. Kijk u hier eens! We hebben het waarschijnlijk toch bij het rechte eind. Hij had een schop ontdekt. Aan het blad zaten dikke klonten klei, terwijl enkele verdroogde bladeren er aan kleefden. Carol staarde er verbaasd naar. U gelooft dat die dingen hiermee be graven werden? Dat is lang niet onwaarschijnlijk! En indien het juist is, wist degene, die het ge daan heeft, van het bestaan van deze schuur af. Hij moet geweten hebben, waar zij staat en wat er in opgeborgen is. Be langwekkend vindt u niet? Raak niets aan! Er kunnen vingerafdrukken op zitten. Carol luisterde echter niet. Ze stond in de deuropening en keek naar een plank. Er lag een hoogst verbaasde uitdrukking in haar ogen. Daar staat moeder Lowestoft's thee servies, riep ze uit. En vader's portret en de borduurlap, die grootmoeder heeft gemaakt toen ze nog een klein meisje was! Misschien had George een speciale voorliefde voor deze dingen. U begrijpt het niet! antwoordde Carol. Ze was perplex. Toen we verleden jaar weggingen, stond alles nog in huis. Ik be grijp er niets van. George zou die dingen nooit aanraken. Lucy trouwens ook niet. Ik geloof dat iemand ze heeft willen redden! Ze stak haar hand uit naar het servies, maar Dane sloeg vrij hard toe. Raak die dingen niet aan, zei hij streng. U moet het spel nog leren spelen, meisje, en is het geen prettig spel! Ze wist nog steeds niet goed hoe ze het had. Ik pieker over iets, merkte ze op. Frieda heeft me verteld dat ze gister avond een man door het park heeft ziën sluipen. Gelooft u dat hij deze dingen wilde halen? Het klinkt echter vrij gek. Dane vond het echter helemaal niet zo'n dwaze gedachte. Hij vond het eerlijk ge zegd, eerder sinister. Maar hij zei niets. Hij vond een gedeukt metalen dienblad en voorzichtig, met een zakdoek in de hand om de vingerafdrukken niet te bederven, zette hij het servies, de foto en het inge lijste borduurlap je op het blad. Vervolgens nam hij de schop onder de arm en zei dat hij op een verhuiswagen begon te lijken. Hij zei Carol goedendag en liep dwars door het bos naar het huis van de Burtons. Hij lachte toen hij Alex' gezicht zag. Hij zette het blad voorzichtig op tafel en keek er met een verliefde blik naar. Weet je wat Tim Murphy op het ogenblik doet? vroeg hij. Alex begon zich enthousiast te tonen. Niet zo veel, mijnheer. U weet hoe het met particuliere detectives is. Het ene ogenblik een berg werk en dan weer na genoeg niets te doen. Mooi, zei Dane opgewekt. Ik hoop dan maar dat hij momenteel inderdaad niets doet. We hebben hem hier nodig, Alex. Probeer maar te ontdekken waar hij uithangt. Maar bel niet van het dorp uit op. Ik heb zo het vermoeden dat Floyd de telefoongesprekken laat afluisteren. Alex wilde rebelleren, maar Dane lette er niet op. Zeg hem maar dat hij de nachttrein uit Boston moet nemen, als hij het tenminste kan halen. Je kunt hem dan morgenochtend met de auto afhalen. En laat hem een camera meebrengen. Ik wil de vingerafdrukken op deze dingen heb ben. Is dat niet iets voor Floyd? Dane's trekken werden harder. Luis ter, zei hij weinig vriendelijk. dat is mijn zaak. En ik werk snel. Er woont daar verderop een meisje, dat in gevaar ver keert. Ik kan me nu niet bezig houden met twee dorpse politiemannen. Onthoud dat goed en zwijg er over. Vraag Tim ook maar of hij wat oude kleren wil meennemen, hoe ouder hoe beter. Hij moet waarschijnlijk wat tuinwerk gaan doen. Alex werd hierdoor zo vrolijk dat hij probeerde een omelet te bakken. Carol vertelde Maggie niets over wat in de schuur ontdekt was. Ze voelde zich moe en ontmoedigd. Het mysterie werd steeds groter en een tweede poging om Lucy op te zoeken mislukte wederom. De hoofdver pleegster van het ziekenhuis vertelde haar dat Lucy nog steeds geen bezoekers mocht ontvangen. Omdat ze vrij moe was, deed ze iets, wat ze nog niet gedaan had sedert haar komst op Crestview. Ze gebruikte de lift om bo ven te komen, en het was in de lift dat zij iets vond. Ze had het licht niet aangedaan, maar ze voelde dat er iets onder haar schoen lag. Ze bukte zich om het op te rapen. Het bleek slechts een haarspeld te zijn. Ze keek er pas weer naar toen ze in haar kamer was. De speld was in een lichte kleur gelakt en er hing een lange blonde haar aan. Ze voelde zich onpasselijk wor den. Ze was er zeker van dat deze speld van het vermoorde meisje was.... (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9