Sport in het kort Ski-arena en ijs-stadion bekostigd uit voetbalpool Dames van Die Raeckse versloegen Velox; heren niet verder dan 2-2 De gele kamer Huisvesting en vervoer zijn critieke punten Dertig buitenlanders in Hoogoven-tournooi Toch één voetbalpool in Nederland? FEUILLETON DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 5 DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN Betaling abonnementsgeld per giro Favoriet Australische tennissers onder strenger toezicht Voetbal DuitslandNederland in Düsseldorf BelgiëFrankrijk onder Nederlandse leiding Van der Aart-tournooi Nederlandse schaatsen rijders trainen in Flam ar DE VOLLEYBALCOMPETITIE Biljarten J. Graas kampioen tweede klasse libre Grote nederlaag Rapiditas tegen Blauw Wit: 17-8 Zweefvliegen Koch en Toutenhoofd naar wereldkampioenschappen Twee weken voor Heemskerkse chauffeur Nederlander te Oostenrijk in arrest gesteld Kapitein viel van loopplank en verdronk door Mary Roberts Rinebart Op 26 Januari zal het Olympisch vuur ontstoken worden in het gloednieuwe ijs stadion, dat een milliard lire gekost heeft. Deze ceremonie zal het begin betekenen van de grootste Winterspelen die ooit ge houden zijn. Tien dagen later zullen de Spelen hun climax bereiken met het ski springen in de Italia ski-arerta met zijn capaciteit van 60.000 toeschouwers. Deze arena is een staaltje van constructiewerk. De twee stadions, waarvan de bouwkosten 1.300.000.000 lire bedragen, zyn grootse voorbeelden van wat met een byna onbe perkte geldstroom voor Olympisch organi- satiewerk gedaan kon worden in deze af gelegen alpenvallei. Met zijn vele millioenen lires tellend fonds uit de opbrengsten van de onder staatsbeheer staande voetbalpool kon het organisatie-comité dit vacantie-oord voor zien van de modernste wintersportfacili teiten ter wereld. Maar er kon niet veel meer gedaan worden wat betreft de natuur lijke beperkingen van het Olympisch oord: het beperkt aantal hotelkamers, de ouder wetse verbindingen en de moeilijk te be reiken ligging. Al vele weken is een hevige strijd aan de gang niet voor toegangskaarten voor de ruime nieuwe stadions van Cortina, maar voor accommodatie in een streek waar de wintersport-touristen altijd bij de duizenden geteld zijn en niet bij de tien duizenden. Van de 60.000 toeschouwers, die bij het skispringen in het Italia-stadion verwacht worden, zal bijna de helft zelfs niet het dorp binnen mogen. Wanneer de invasie van bezoekers de 35.000 heeft bereikt, zul len alle invalswegen van Cortina worden afgezet door een politiemacht van duizend man. Vier uur reizen Van de 12.700 mensen, die het Olympisch ijsstadion kan bevatten, zal meer dan de helft niet veel minder dan vier uur moeten reizen om er te komen en om terug te keren naar hun kwartieren na de voorstel ling. Slechts 6000 bedden waarvan 5000 in particuliere woningen zyn beschik baar voor „Olympische touristcn" in het eigenlijke Cortina. En de andere 15.000 die verwacht worden, zullen moeten logeren in kleine plaatsjes die tot 60 kilometer over kronkelige bergwegen van Cortina liggen. Wegen en verbindingen zijn verbeterd ten koste van twee milliard lire, maar nog steeds lijkt het twijfelachtig dat grote ver keersopstoppingen op de wegen en het smalspoor vermeden kunnen worden. Critieke punten We weten dat dit de critieke punten in onze organisatie ^ïjn, zeide de secretaris van het organisatie-comité G. B. Fabjan. Maar we hebben geprobeerd wat mense lijk mogelijk was, voegde hij er aan toe. En hij vertelde: nieuwe hotels zijn gebouwd, 300 extra telefoonlijnen en 24 telexlijnen zijn geïnstalleerd, de plaats zal gedurende de spelen voor alle particuliere auto's af gesloten worden. Extra treinen en bussen worden ingelegd, er komen speciale inter nationale treinen en vluchten naar Treviso, een plaats lager in de vallei van de Piave- rivier. Zij die er tenslotte in zullen slagen een plaats te bemachtigen in de treinen en de hotels, zullen waarschijnlijk evenveel be wondering hebben voor de prestaties van de Italiaanse stadionbouwers als voor de verrichtingen van de Olympische skiërs, schaatsenrijders, hockeyspelers en bobbers. In het Olympisch ijsstadion en de Italia ski-arena is bijzondere aandacht besteed aan het détail. In beide worden de tribunes voor de toe- XX3COOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOOCO ^coocoooocco U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnës 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE >^xxxxooooococccooooooc<xxx)oocxx)Oocoocyxyx>ncccfxxxy>Dococ> OOCCCCCOOCaXJOCCCCCOKXCOOOOCXXOCOCCOCCCCOCCCOCCCOOCOCXX Hoe luid de toejuichingen voor de sport- j helden ook zullen zijn tijdens de Olym-\ pische Winterspelen in Cortina d'Am-\ pezzo, er zal één figuur zijn, die hen allen in populariteit naar de kroon j steekt: de sneeuwman. De organisato-\ ren van de spelen hebben drie beeld- houwers aangetrokken om op die plaat-j sen, waar de sneeuw hoog is opgewaaid of opgetast, poppen te vervaardigen die de voornaamste takken van winter- i sport uitbeelden. XX5COOOOOOOCOOOJXOOOOCOOOCX3COOOOCOOOOCOOOCOCOOOCOCOCOCCO schouwers verwarmd met infrarode stralen. De rijen vlaggemasten die de stadions om zomen, zijn voorzien van een apparaat dat het hijsen dér vlaggen regelt. Ze zullen in één rechte lijn omhoog gaan en gelijktijdig in top komen. Het ijsstadion Het Olympisch ijsstadion, waarin een krachtinstallatie is gevestigd waarvan de machinekamers en ketelhuizen er uitzien als het inwendige van een oceaanreus, is gestyleerd als een gigantisch Zuid-Tirools chalet. Het hoefvormige openluchtstadion biedt uitstekend zicht vanaf elke plaats van zijn vier gaanderijen. Duizend ton beton, 380 ton staal en reus achtige hoeveelheden hout zijn verwerkt in dit stadion, waarvan de bouwtijd bijna twee jaar was. Het is voorzien van restau rants, bars, een receptiezaal, kantoren, rustzalen, 26 kleedkamers, een post voor eerste hulp, boekenstallen en winkels. Het Olympisch vuur zal branden tegenover de hoofdtribune op het dak van een complex van één verdieping, waarin de kleedkamers gevestigd zijn. Médailles zullen worden uit gereikt met de vlam als achtergrond. Het ijsstadion zal het toneel zijn van de openings— en sluitingsplechtigheden, het hockey-tournooi en het kunstrijden. Dooi kan de wedstrijden niet bederven, want het ijsoppervlak van 4230 vierkante meter voldoende voor twee hockeyvelden wordt kunstmatig geproduceerd. De in Zwitserland vervaardigde ijsinstallatie is zo krachtig dat de ijsbaan het gehele jaar door opengehouden kan worden. De Australische Lawn Tennis Bond heeft nieuwe voorschriften vastgesteld ten aan zien van de vergoeding van onkosten aan amateurspelers, die als privé-spelers deel nemen aan tournooien in overzeese gebie den. Volgens deze nieuwe bepalingen moe ten Lewis Hoad en Mervyn Rose, die plan nen hebben gemaakt om met hun respec tieve echtgenoten volgend jaar een privé- trip te maken, voordat zij vertrekken aan de Australische Tennis Bond een opgave verstrekken van het bedrag dat de spelers als vergoeding voor deelneming aan tour nooien verwachten te ontvangen. Deze nieuwe „poföfiëlc" van de Austra lische Tennisbond dient om te voorkomen dat amateurspelers een winstgevend bedrag als onkostenvergoeding ontvangen. Elke Australische tennisspeler, die privé een tournée gaat maken, moet aan de Ten nisbond om toestemming hiervoor vragen, aldus de nieuwe bepalingen, waarbij een lijst moet worden overlegd met vermelding van de wedstrijden, waaraan de speler in het buitenland denkt deel te nemen en een opgave moet worden gedaan van de ge raamde onkostenvergoeding, die hij denkt te ontvangen. Indien een speler in gebreke blijft aan deze nieuwe bepalingen te vol doen zou dit hem zijn amateurstatus kunnen kosten. Ook de vrouw van de speler wordt hier in betrokken. Zij kan buiten Australië na melijk geen vergoeding van onkosten krij gen tenzij aan bepaalde voorschriften wordt voldaan. Het maken van inbreuk op de re glementen zou oorzaak kunnen zijn van het feit dat haar echtgenoot tot professional wordt verklaard. Het bestuur van de Duitse Voetbalbond heeft besloten dat de voetbalwedstrijd tus sen Duitsland en Nederland op 14 Maart 1956 in het Rhemstadion in Düsseldorf zal wor den gespeeld. Het Rheinstadion zal worden uitgebreid, zodat 60.000 toeschouwers de wedstrijd kunnen bijwonen. De voetbalwedstrijd BelgiëFrankrijk, op Zondag 25 December (eerste Kerstdag) in Brussel te spelen, zal worden geleid door de Nederlandse scheidsrechter J. Bronkhorst (Velp), die wordt geassisteerd door P. Roomer Rotterdam) en A. Stouthandel (Schiedam) als grensrechters. Maandag, Tweede Kerstdag, wooden de wedstrijden in het van der Aart-bekertour- nooi van de HVB voortgezet. De verliezers uit de eerste ronde komen tegen elkaar en de winnaars hiervan plaatsen zich in de tweede ronde. Het programma luidt: Terrasvogels aKinheim a; v. Nispen a ADO a; SHS a—NAS a: BSM a—Zandvoort- meeuwen a; DIOS aConcordia a; DIO a Hillegom a; SVOJ aStormvogels a; DCO a Bloemendaal a; DSB aOnze Gezellen a; Kennemers aEDO a. De Nederlandse schaatsenrijders, die Maandag in Hamar zijn aangekomen', heb ben het tot nu toe niet met het weer getrof fen.. Elke dag komt de temperatuur tot on geveer 20 graden onder nul en daarbij is het somber ietwat naargeestig weer. Het ijs op de baan van Hamar is keihard en daardoor stroef voor de Nederlanders, die elke avond trainen. In de uren vóór de middagmaaltijd staat een stevige conditietraining op het pro gramma. Alle leden van de kernploeg ge voelen zich volkomen fit en zien vol vertrou wen uit naar de eerste selectiewedstrijden, die naar het zich laat aanzien, in de eerste dagen van Januari zullen worden uitge schreven. RAPIDITAS. De protestcommissie van de K.N.V.B., die gisteravond het protest in de voetbalwedstrijd D.W.V.—Rapiditas (eerste klasse amateur voetbal) heeft behandeld, heeft het protest van Rapiditas afgewezen. De uitslag blijft drie-twee in het voordeel van D.W.V. ALJECIIÏN. Volgend jaar zal in Moskou een internationaal schaaktournooi worden gehouden ter herinnering aan de Russische schaakmeester Aljechin. Het tournooi zal in October en November 1956 gehouden worden. TESTMATCH. De derde cricket-test match tussen India en Nieuw Zeeland is ge ëindigd in een draw. Nadat Nieuw-Zeeland tijdens de tweede dag op 450 voor 2 de eerste innings afsloot, bracht India het op de laat ste dag tot een totaal van 531 voor 7. Hierna begonnen de Nieuw-Zeelanders aan hun tweede innings en scoorden 112 runs voor het verlies van 1 wicket. In de serie van vijf wedstrijden behoudt India, dat de eerste ontmoeting won en in de tweede een draw bereikte, de leiding. PECH. Wederom is één van de Noorse candidaten voor de Olympische Winterspelen ernstig geblesseerd. Na cros-kampioen Hall- geir Brenden (operatie aan de voet), de lange afstandskieër Erling Bjoern en de springer Jack Alfredsen. is nu ook Sigurd Rokne, spe cialist in de afdaling, tijdens de training ge wond geraakwt. Hij is met een gebroken enkel in het ziekenhuis in Drondheim opge nomen en komt niet meer voor uitzending in' aanmerking. DEN ÏIAAG—ANTWERPEN. De ijs- hockeywedstrijd Den HaagAntwerpen, die op de H.O.K.Y. in Den Haag is gespeeld, is in een 14-8 overwinning voor de Hagenaars geëindigd. De tussenstanden waren: 4-1, 4-2, 6-5. TRABERT. Do nieuwe tennis-profes sional Tony Trabert heeft wederom een nederlaag geleden. In Oakland (Californië) verloor hij van Pancho Gonzales met 46, 6—3 en 6—2. BOF. John Frederik, employé van een petroleummaatschappij op Curagao, heeft door een goede voorspelling van de uitsla gen van paardenrennen in Venezuela een millioen gulden gewonnen. MISLUKT. Rossavolgyi, de aanvoerder van het Hongaarse ahtletiekteam, dat in Australië verblijft, heeft vergeefs een pogjng gedaan om het wereldrecord op de mijl, dat sedert 21- Jund 1954 met 3 min. 58 secon den op naam staat van de Australiër John Landy, te verbeteren. De Hongaar noteerde een tijd van 4 min. 3 sec. De race werd ge houden op een door de regen doorweekte baan. WERELDRECORDS. De UCI heeft de twee wereldrecords erkend, die de Duitse stayer Lohmann op de wielerbaan in Wup- pertal vestigde. Achter de zware motor van zijn gangmaker Grolimond reed hij in 1 uur een afstand van 96,016 km., over de 100 km. noteerde hij een tijd van 1 uur 3 min. 43 sec. PEARL SPENCER. Het Nederlandse paard Pearl Spencer, dat momenteel nog in Duitsland is, zal op Tweede Kerstdag (26 December) starten in de draverij om de grote Kerstmisprijs, die begiftigd is met een totaalprijs van 3000 mark. De draverij gaat over 2400 meter. Er vonden gisteravond voor de hoofd klasse van de volleybalcompetitie twee ontmoetingen plaats tussen de teams van Die Raeckse en Velox. By de dames slaag den de rood-witten er in om de zege te behalen, de heren van Die Raeckse moesten met een puntenverdeling genoegen nemen. In de dames-hoofdklasse staat Die Raeckse nu stevig aan de kop en het moet vrywel uitgesloten geacht worden dat Velox Gon- nie Takken c.s. hier nog van verdringt. By de heren is de situatie veel minder over- zichtelyk. Hier blyft de stryd tussen HVS en Die Raeckse onverminderd doorgaan en blijft Velox beide teams met enige punten achterstand goed volgen. Die Raeckse toonde van het begin van de strijd af tegen de herenploeg van Velox een beter op dreef zijnde aanval te hebben. Dit resulteerde al direct in een 4-1 voor sprong. Wel kon Velox via 4-3 en 6-3 de score weer in evenwicht brengen, maar het bleef toch Die Raeckse die in deze game de toon aangaf: 9-6, 9-8, 11-8 en 13-8. Velox plaatste de ballen slecht, waardoor men ook moeilijk tot goede aanvallen kon komen. Via 13-10 en 14-10 (time out voor Velox), won Die Raeckse de eerste set met 15-10. Velox startte in de tweede set met een kleine voorsprong 2-0, maar met goede smashes deed Die Raeckse weldra de kan sen keren: 7-2. De talrijke toeschouwers konden hierna genieten van lange rallies en aantrekkelijk spel in deze periode. Ve lox slaagde er in om de score weer in evenwicht te brengen (7-7) en zelfs door Die Raeckse onder druk te zetten een 11-7 voorsprong te nemen. Vooral de Velox- speler Burger onderscheidde zich. Die Raeckse gaf echter de moed nog niet op: 11-10, 12-10 en 12-11. Velox verzocht om time-out en bracht hierna de stand op 13-11. Maar enkele fouten van de Velox- ploeg gaven Die Raeckse de gelegenheid om deze achterstand in een 14-13 voor sprong om te zetten. De serve ging echter over naar Velox en toen Christianus twee maal mis sloeg, kon Velox via 14-14 de game met 16-14 winnen. In de derde set kon Die Raeckse, profi terend van een inzinking van de Velox- ploeg, zich gemakkelijk een 9-3 voorsprong verschaffen. Goede bloks van Die Raeckse ontnamen in deze set Velox alle illusies. Met 15-5 voor Die Raeckse werd deze set beëindigd. Laatste set De laatste set had een eigenaardig score verloop. Nadat Velox tot 4-1 was uitge lopen, nam Die Raeckse het initiatief van Verheem c.s. over en wist via 4-3 en 6-4 een 10-5 voorsprong te nemen. Velox maak te veel fouten en wekte niet de indruk nog veel in zijn mars te hebben. De blauw- witten verzetten niettemin na een time-out de bakens en brachten de score op 13-13. Toch ging de volle winst voor Die Raeckse nog verloren: 2-2. Het was opvallend dat in beide teams enkele spelers ver beneden hun kunnen speelden. Zo zagen we bij Velox Verheem in de aanval veel goed werk doen, maar overigens teleurstellen. Koning, die zich de laatste wedstrijden als een goed aanvaller ontpopte, faalde gisteravond volkofnen. Bij Die Raeckse ging er geen noemenswaardige kracht uit van Christianus en de verdedi ging liet naar gelang de stryd vorderde, steeds meer steken vallen. Slecht serveren De damesploegen van Die Raeckse en Velox hebben het publiek een aardige strijd voorgezet. Het serveren was niet best, maar wellicht hebben de zenuwen hier een woordje meegesproken. Die Raeckse heeft niettemin aan haar serves veel te danken gehad, want met een hardere serve en een strakke smash had de Velox-ploeg de grootste moeite. Velox daarentegen was te nonchalant in het opzetten met het gevolg dat vrijwel alle smashes met een boog in het Die Raeckse-veld terecht kwamen. Velox startte hoopvol en nam een 8-3 voorsprong, weldra echter bracht Die Raeckse deze achterstand terug en via 8-6 kwamen beide partijen weer op gelijke voet: 9-9. Bij Die Raeckse was er van een bepaald systeem geen sprake. Velox daar entegen trachtte „tweeslag" te spelen,maar het bleek in de meeste gevallen nodig de bal nog eenmaal door te spelen. Toch gaf deze speelwijze genoeg rust in de ploeg om de eerste set via 11-9, 12-10, 13-10 met 15-12 te winnen. De tweede set gaf een geheel ander spel- beeld. Nu vlotte het bij Die Raeckse beter en met goede combinaties werd Velox vol komen overspeeld. Vooral de dames v. d. Haar en Witkamp toonden dat zij tot smashen in staat waren. Met 15-2 won Die Raeckse deze set overduidelijk. In de derde game nam Velox een 7-2 voorsprong. De Velox-aanvoerster Wil Spierings verzette bergen werk. Toch bracht Die Raeckse ook nu weer geleidelijk de grote achterstand terug: 7-6, 9-6, 9-9, 12-12. De wedstrijd kreeg spanning en sfeer, maar Die Raeckse ging met de game- winst strijken: 15-12. In de laatste set nam Velox aanvankelijk een voorsprong: 5-1. Maar door slecht op vangen van de serves van mej. N. Janssen (Die Raeckse) was het spoedig weer gelijk: 6-6. Via 9-6 en 12-8 besluit Die Raeckse deze strijd met een 15-8 game-overwinning en toonde dus nog eens de sterkste dames- ploeg in Haarlem te zijn. De uitslagen luidden: Heren: Die Raeckse 4PWN 0-4, Velox Die Raeckse 2-2, OVRA 2Haarlem 3 4-0, PSVH 2—HBC 2 3-1, Haarlem 3—Velox 3 1-3, Gios 3—BWT 1-3, WSH—Ready 2 3-1, Haarlem 2De Blinkert 0-4. Dames: GiosOVRA 0-4, VeloxDie Raeckse 1-3, MHBS—PSVH 3-1, Haarlem 2 Die Raeckse 4 0-4, SpaarnestadOSS 0-3, AWRapidity 2 1-3, Die Raeckse 7Gios 4 3-1, OG 2Sizo 2 3-0, Haarlem 3—HBC 4 0-4. De definitieve samenstelling van de hoofd groep voor het jaarlijkse Hoogoven-schaak- tournooi ziet er als volgt uit: G. Stalilberg (Zweden), mr. E. Spanjaard (Utrecht), A. Matanovic (Joegoslavië) F. Scafarelli (Italië), T. II. D. van Scheltinga (Amster dam), F. Roessel (Amsterdam), H. Pilnik (Argentinië), H. Bouwmeester (Amsterdam), H. J. Kramer (Leeuwarden) en R. Toran (Spanje). Het tournooi begint 5 Januari en duurt tot 15 januari. In totaal zijn reeds 30 buiten landse schakers voor de diverse groepen ingeschreven. Aan de voorwedstrijd om het kampioenschap van Nederland voor dames nemen deel mevr. M. C. VreekenBouw man, mevr. A. J. van AalstVan Duyne Montijn, mej. J. Graveland, mej. mr. P. C. de Klerck, mevr. J. O. van de Klift en mevr. C. P. KlynDe Bruyne. ffian ^ónzF^cö'irespora'dWf te Stockholm) In Stockholm bevindt" zich een studie commissie van de Kon. Ned. Voetbalbond om zich te verdiepen in de arbeidswijze van een van de oudste Zweedse voetbal pools. Het zijn de secretaris van de KNVB, de heer L. Brunt, het bondsbestuurslid. de heer E. M. Joosten. en het Tweede Kamer lid, de heer P. A. Blaisse. De heer Brunt, die onlangs ook reeds het Saarland en West-Duitsland bezocht voor ditzelfde doel, meent dat er reden is om te veronderstellen dat de Nederlandse rege ring haar standpunt ten aanzien van een voetbalpool zal wijzigen. Talloze verenigin gen in Nederland hebben thans een eigen pool, georganiseerd en dat kan, volgens hem, niet gezond zijn. Een algemene Ne derlandse pool zou een belangrijke finan ciële bijdrage tot de Nederlandse sport kunnen leveren. Ook het feit dat tal van Nederlanders in pools van de buurlanden spelen, pleit voor een eigen organisatie. De heer Brunt zeide ons nog dat ook de heer Blaisse zeer ingenomen is met hetgeen hij in Stockholm heeft gehoord. Het gaat in Zweden niet bepaald om kleine bedra gen. Van de 168 millioen kronen, die de Zweden verleden jaar „verspeelden", ging 89 millioen naar de staat. En van dat be drag kreeg de sport 10 millioen kronen. Dit alles op een bevolking van slechts 7 millioen. Gisteravond werden de laatste partijen ge speeld in het tournooi om het kampioenschap tweede klasse libre, district Haarlem. De eindstand luidt: In een groot, eenzaam bos woonden de Bosmannetjes vredig bij elkaar. Het waren maar kleine kereltjes, nauwelijks zo groot als je hand; maar werken konden ze, hoor! Elke dag waren ze met zijn allen bezig, tot de zon begon te dalen. Want er was altijd heel wat te doen in het bos, en Bosmannetjes houden van iverken. Maar als dan de zon begon onder te gaan liepen ze in een lange rij, zingend, naar hun dorp. 1-2 1. J. Graas 1040 213 23 485 12 2. Ch. Broertjes 1000 234 39 427 9 3. R. de Haas 980 182 39 538 8 4. J. Handgraaf 810 188 33 407 8 5. M. Kupperveld 907 196 41 457 7 6. R. Bloemendaal 883 238 22 361 6 7. N. Akkermans 820 237 25 350 6 8. J. Schoiten 884 224 23 376 0 De zaalhandbalcompetitie Gisteravond was het Rapiditas' beurt om op Woensdagavond en voor de competitie naar het R.A.I.-gebouw te trekken, waar Blauw Wit de tegenpartij was. De Amster dammers lieten duidelijk merken, dat ze niet voor niets de derde plaats bezetten achter Niloc en Aalsmeer. Zij gaven de Haarlem mers niet veel kans en met een duidelijke 17-8 nederlaag moest Rapiditas dan ook het veld ruimen. Voor een verrassing zorgden de dames van Niloc door met 3-2 van Sagitta te winnen. Niloc plaatst zich hierdoor met Amstel aan de kop. De ranglijsten geven nu het volgende beeld: DAMES Amstel 5 4 1 0 9 22— 9 Niloc 5 4 1 0 9 21—19 Zeeburg 5 3 1 1 7 22—13 Sagitta 4 2 1 1 5 10— 8 Vriendschap ..4 1 1 2 3 611 Concordia 5 0 2 3 2 1724 DSG 6 0 1 5 1 12—26 HEREN Niloc 4 4 0 0 8 51—17 Aalsmeer 4 4 0 0 8 3819 BI. Wit 5 3 0 2 6 51—35 Concordia 5 2 0 3 4 34—33 Catchers 6 2 0 4 4 35—63 AHC '31 4 1 0 3 2 20—27 Rapiditas 4 0 0 4 0 22—57 De selectiecommissie van de afdeling zweefvliegen van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart heeft aangewezen om Ne derland bij de wereldkampioenschappen zweefvliegtuigen 1956 te vertegenwoordigen de KLM-gezagvoerder O. P. Koch uit Bad hoevedorp en de Hagenaar W. Toutenhoofd. Reserve-vlieger is J. Selen uit Venlo. De twintigjarige Toutenhoofd zal een der jong ste deelnemers aan de wereldkampioenschap- pne zijn. Hij werd de afgelopen zomer met miniem puntenverschil bij de nationale kampioenschappen tweede achter Selen, die echter een beter toestel vloog. Koch bezette toen de derde plaats. Roekeloos ingehaald De Haarlemse rechtbank veroordeelde hedenmorgen een 26-jarige Heemskerkse expeditiechauffeur, die op 2 Mei van dit jaar op het Kennemerplein te Haarlem zó inhaalde, dat hij op de .linker weghelft kwam en daar enige wielrijders in gevaar bracht, tot een hechtenisstraf van twee weken en ontzegging gedurende zes maan den motorrijtuigen te besturen. Er was een maand hechtenis en een ont zegging uit de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor de tijd van twee jaar tegen hem geëist. De kantonrechter had1 hem tot 75 gulden boete veroordeeld maar de ambtenaar O.M. was daarvan in hoger beroep gegaan. De verdachte was veertien dagen geleden niet in de morgenzitting ver schenen en zijn zuster had opgebeld om te melden, dat hij niet'kon komen aangezien hij in Duitsland zat. De rechtbank ver trouwde het echter niet'én "vaardigde een bevel tot medebrenging uit. De jongeman bleek toen thuis te zijn, maar beweerde dat het wei het voornemen was geweest hem deze dag met een vracht naar Duitsland te sturen. De Oostenrijkse politie heeft een man aangehouden, die verdacht wordt van op lichting. Blijkens het paspoort, dat de ge arresteerde bij zich had, betreft het hier een dertigjarige Amsterdamse koopman. Hij zou zich in Oostenrijk hebben voorge daan als inkoper van een Zuid-Afrikaanse firma en bij verschillende textielbedrijven orders hebben „geplaatst" tot een totaal bedrag van ongeveer 300.000 schilling (45.000 gulden). Daarbij liet hij zich monsters overhan digen tot een totale waarde van verschei dene duizenden schillingen. Verder zou hij zich in Vorarlberg aan diefstal schuldig hebben gemaakt en in een hotel te Sankt Anton verzuimd hebben zijn rekening te betalen. Hij werd gearresteerd nadat een der slachtoffers naar Zuid-Afrika had getele grafeerd om inlichtingen over hem te vragen. Bij het aan boord gaan van zijn schip, het binnentankschip „Condor", liggende in de Nieuwe Maas bij het Prinsenhoofd te Rotterdam, is Woensdagavond de 56-jarige Rotterdamse kapitein W. P. A. R. uitgegle den en te water geraakt. Door de sterke stroom dreef de man zo snel af, dat hij een hem toegestoken schippershaak niet meer kon grijpen. Toen men met een roeiboot trachtte het slachtoffer te bereiken, was het-reeds in de diepte verdwenen. De ri vierpolitie heeft lange tijd zonder resultaat gedregd. 21) Ze legde het ding op de toilettafel en ging op de bank liggen. Carol realiseerde zich overigens niet dat het een belangrijke ontdekking was geweest. Het meisje had klaarblijkelijk op een gegeven moment van de lift gebruik gemaakt, meende ze. Carol had trouwens niet veel gelegenheid om er over na te denken. Nora kwam haar name lijk vertellen dat de boodschap was afge geven dat het openbaar onderzoek Donder dag gehouden zoij worden en dat zij daar bij aanwezig moest zijn. De tweede bood schap vond ze echter veel vervelender. Kolonel Richardson vroeg haar om 's avonds te komen dineren. Ze had geweten, dat dit zou gebeuren. Sedert de dag, dat Don's vliegtuig in zee was gestort, had ze bij tijd en wijle een zame maaltijden gehad met zijn vader. Hier in Maine, afgelopen zomer, en enkele keren in New York, toen hij op weg was naar Florida of op de terugreis. Ze zag er altijd tegenop. Zij kon zijn koppig weigeren om in de dopd van zijn zoon te geloven niet verdragen en ze had een hekel aan de plannen, die hij maakte voor haar en Don's toekomst. Ze liet hem echter weten dat ze graag zou komen. Ze zocht een geschikte jurk uit en liet deze oppersen. Tenslotte ging ze in een gemakkelijke stoel voor het raam zit ten. Kon Elinor in Bayside geweest zijn, op het moment dat Marcia beweerde haar gezien te hebben? En zo ja, waarom? Ze haalde zich weer voor de geest hoe Elinor zich in Newport gedragen had. Ze was be paald niet zichzelf geweest. Ze had slechts zelden last van hoofdpijn, maar toch had ze zich een gehele middag en avond in haar kamers opgesloten. En dan dat moment, toen Carol haar gezien had bij de safe in haar slaapkamer. Ze had zich verrast ge toond, onaangenaam verrast. Ze kende Elinor door en door. Achter haar mooie gezichtje verborg zich een zekere hardheid een sterke wil. Als ze om iemand gaf, dan was het. om Greg. Maar als Howard haar positie en veiligheid zou be dreigen, zou ze deze hardnekkig verdedi gen. Elinor en moord! Neen! Dat was niet mogelij k. Carol probeerde zo helder mogelijk te denken. Als het meisje met een voorop gezet doel naar Crestview was gekomen, dan had ze iemand willen spreken. Niet Lucy. Nee, bepaald niet Lucy. Maar dan was het haar moeder of zij zelf, of waren zij het beiden! Maar wat voor verhaaltje had zij Lucy verteld, dat zij haar op de gele kamer had laten logeren? Het moest aannemelijk zijn geweest, want Lucy liet geen vreemden toe. Enkele ogenblikken dacht ze aan Greg, maar liet die gedachte toen varen. Hij was een jaar weg geweest en erg verliefd op Virginia. Hoe ze de zaken ook wendde of keerde, ze kwam steeds bij Elinor terecht. Elinor, die ge weten zou hebben hoezeer haar moeder gesteld was op het Lowestoft theeservies en de andere dingen, die ze in de schuur gevonden hadden. Toen ze zo ver gekomen was met haar overpeinzingen nam ze de telefoon van de haak en vroeg een interlocaal gesprek aan. Bessie spitste haar oren. Zonder enige moeite kreeg ze de ver binding. Je moet naar hier komen, zei ze zonder enige inleiding. Ik wil hier niet alleen voor blijven staan! Het open baar onderzoek begint Donderdag. Doe niet zo dwaas! Elinor's stem klonk scherp. Wat haal je je nu in het hoofd? Waarom zou ik nu moeten komen? We geven die avond trouwens een diner. Ik kan onmogelijk weg. Een diner? Voor wie? Voor Greg? Greg is in New Y'ork en moeder is er bij de kleermaker. Hij piekert er overigens niet over om naar Maine te gaan. Dat weet ik. Waarom sluit je het huis niet en kom je naar hier? Moeder gaat nu helemaal niet meer naar Crestview en zij vindt het hier afschuwelijk. Vergeten jullie niet iets? vroeg Carol uitdagend. Er is hier een moord ge beurd. Ik kan onmogelijk weg. Je kunt heus beter komen, Elinor. Je naam zou ge noemd kunnen worden. Je bedoelt dat verhaaltje van Marcia? Doe toch niet zo gek! Je kent haar zo lang zamerhand toch wel? Ja, dat wel. Maar ik weet dat je hier inderdaad geweest kunt zijn. Je kunt beter je alibi meenemen. Elinor lachte, maar niet van harte. Je weet waarschijnlijk wel dat dat meisje in New York naar jou gevraagd heeft, zei Elinor. De portier heeft het vanmorgen aan de politie gemeld. Nu zijn we er allemaal in betrokken, hè? Des te meer reden voor jou om te komen! Elinor zweeg even. Carol begreep, dat ze snel de voor- en nadelen hiervan on derzocht. Toen ze weer begon te praten, had ze een besluit genomen. Als Marcia niet getuigt, zal de tele foonjuffrouw het wel doen! Je hebt haar in ieder geval genoeg stof tot nadenken ge geven Carol. Ik geloof dat ik maar moet komen. Maar het is natuurlijk belachelijk! Ik neem de trein van Woensdagavond. Je wilt me zeker wel afhalen hè? Ik zal een taxi sturen, antwoordde Carol kortaf. En luister nu eens goed, Elinor. Neem niet je kamenierster mee. Dat zou me echt te veel worden en het is hier trouwens dood-rustig. Ze zou zich dood- vervelen. Rustig? riep Elinor uit, dat is aan je stem niet te horen! Elinor verbrak de verbinding en Carol ging weer in de stoel bij het raam zitten. Haar kamer schonk haar steeds rust. De brede vensterh, die op het water uitzagen, de oud-rose muren, de Franse stoeltjes, het dikke, witte kleed. De kamer was een oase van rust geweest na de schok van Don's dood. Ze keek naar zijn portret. Het was niet te begrijpen, dat hij heen was gegaan en dat zij alleen was gebleven. Hij was altijd zo levendig geweest, zo opgewekt. Hij en Terry Ward waren vroeger het huis in- en uitgerend. Samen hadden ze steeds overvallen op de keuken gepleegd, samen hadden ze gegolfd en gezwommen en haar daarbij steeds meegenomen. Voor Greg en Elinor waren ze toen nog te jong. En Don was niet erg gesteld geweest op Greg. Ze wist niet waarom, of het moest geweest zijn omdat hij jaloers was op hem, op zijn vliegtuig, zijn goede uiterlijk, het grote huis en het vele geld. Greg had om haar verloving gelachen. Ze voelde zich echter enigszins opgelucht nu Elinor zou komen. Ze schoten nu wel niet zo goed met elkaar op, maar Elinor wist haar verstand te gebruiken. Ze was veel intelligenter dan Greg, die in vele opzich ten nog een kleine jongen was. En Elinor's harde en gezonde verstand kon Coral op dit moment best gebrui ken. Ze had haar hoofa op de rug leuning van de stoel gelegd en haar ogen gesloten, toen Dane,, laat in de middag, kwam. Hij had al heel wat werk verzet. Hij had Floyd op het politiebureau opge beld, maar deze bleek daar niet te zijn. Jim Mason had hem overigens ongevraagd een goed nieuwtje gegeven: het verhaal van de portier van de flat aan Park Avenue. Ze waren toen al weg, zei Jim. Ze moet hen gevolgd hebben. Niet naar hier. Ze waren hier niet, antwoordde Dane kortaf. Naar wie heeft ze gevraagd? Carol Spencer, zei die portier. Wacht even. Ik zal het opzoeken. Dane hooi'de hem rommelen in enkele stapels papieren. Toen Jim weer begon te spreken, was hij kennelijk aan het voor lezen. Verklaarde dat zij vroeg naar juf frouw Spencer en dat hij haar vertelde dat de familie Spencer met zomer vacantie was gegaan, las hij op. Ik heb niet ge zegd waar zij heen waren gegaan. Dank je wel, Mason. Het was een goed aanknopingspunt, vond hij, en het wees in dezelfde richting als enkele andere. Het dode meisje had ge weten waar ze Carol Spgneer kon vinden. Maar dat was Donderdag geweest en zij was pas Vrijdagmorgen gekomen. Ze had dus kennelijk niets afgeweten van het be zoek aan Newport. Hij had veel ingewikkelder en veel naar- geestiger zaken in behandeling gehad. En hij wist dat dit onderzoek zijn been niet goed deed. Alex liet dat overduidelijk blij ken. Hij bleef enige tijd rustig voor zich uit kijken en voelde zich moe en onzeker. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7