BRINKMAN LIVORNO 8 Gematigde motie in Velsens raad rakelde kwestie oud-IJmuiden op HOENDERDOS KOLEN Tempels van board en paarden van pakpapier VOLKSWAGENVERHUUR van LENT's Autobedrijven In „Bloemlust" te Lisse staan vele hyacinten te geuren Kerkconcert door mannenkoren CHEVROLET 1956 Speciale Kerstmenu's Lentetuin in de winter Duyvis' Mooie Kerstliederen in de Bilderdijkzaal L. D. Burneel 40 jaar bij reinigingsdienst Hoe Harry Bakker van het Rembrandt- theater „gevel-artist" zverd Etagewoningen „Blinkert" in Januari gereed Burgerlijke Stand van Haarlem „Donkere Kerstmis" bij de Protestantenbond in Heemstede Aannemer door Haarlemse rechtbank vrijgesproken Prachtig orgelspel door Albert de Klerk Reukloze Knoflox is groen Openstelling postkantoor voor busrechthouders Restaurant Iti het begin: drie man voor heel Heemstede Tentoonstelling etsen en tekeningen Rembrandt jju IN DEK DAG 22 ÜECbMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT ERGENS OP DE EERSTE éTAGE van het Rembrandt-theater passeert de bios coopbezoeker, op weg naar zijn fauteuil- de-balcon, een deur met het onverbidde lijke opschrift „Verboden Toegang". Oudere habitué's van Rembrandt herin neren zich nog wel hoe men daar vroeger in de pauze een kleintje koffie en een sigaar genieten ging, maar na de oorlog ciing de deur op slot. De vele voorstellin gen per dag lieten geen tijd meer voor knusse koffiepauzes en de foyer werd tot dienstvertrek gedegradeerd. Aanvankelijk diende zij alleen als een soort van rom melzolder, maar in 1953 kreeg Harry Bak ker, zoon van de directeur, een idee. „Kijk", zei hij tegen zijn vader, „we hebben nou een nieuwe voorpui en we hebben een ongebruikte koffiekamer. De pui schreeuwt als het ware om goede reclame voor de films die we vertonen - en in de foyer gaan we die reclame maken; wijzelf. Meer "dan levensgrote, geschilderde facies van filmsterren, kleurige tafrelen van massa scènes en alles wat verder maar als blik vanger kan dienen". DE OUDE HEER BAKKER, fronsend boven de enorme sigaar die hem overal en altijd vergezelt, zag er aanvankelijk niet veel brood in. Hij kende zijn zoon als een geestdriftig kunstschilder, wiens stil levens grif verkocht werden. Maar om een gevel van acht bij acht meter van pak kende reclamebeelden te voorzien, dat was heel wat moeilijker werk, vond hij. Maar tenslotte kon het geen kwaad dat Harry eens toonde wat hij ervan terecht bracht - en hoofdschuddend gaf Bakker senior zijn toestemming. En zo betrok Harry de verlaten foyer, kocht plakkaatverf, board en triplex en prutste daarmee in veertien dagen tijds zijn eerste gevel-reclame in elkaar: een kleurige fries met de aankondiging van de befaamde Duitse superproductie uit die dagen, de operettefilm „lm weissen Rössl". Uit het meters-lange tableau sprong een reusachtig plastisch paard naar voren, ge boetseerd uit lijm, gips en proppen pak papier en zo natuurgetrouw vgn vorm en expressie, dat de heer Bakker senior, toen hij het kunstwerk aanschouwde, zijn zoon verbaasd de vraag stelde: „Heb jij dat werkelijk zélf gemaakt?" Toen het witte ros boven de gevel van Rembrandt verscheen, veroorzaakte het een ware oploop van bewonderende voor bijgangers. De film zelf werd een succes en Harry moest maar doorgaan, zei papa. En hij ging door. Eerst alleen, later met de toegewijde assistentie van zijn geest driftige helpster Liza Lenzen („Ik ben ook maar toevallig komen aanwaaien, maar zou geen ander vak meer wensen") en met de portier Jan Gimpel, die zich als een vlot en vaardig letterschilder ontpopte. Komt er een nieuwe film die zich voor een wat grootser presentatie leent, dan gaat Harry eerst de trade show (met een lelijk Nederlands woord „voorvertoning" gehe ten) zien, maakt een schets en een schaal- maquett.e van een der meest spectaculaire crr-nes en overlegt dan met zijn helpers, hoe en waaruit men die voorstelling op «'are grootte kan realiseren. Daarna begint dan het zagen, timmeren, plakken en het ■schildeken. dat het driemanschap weken lang dikwüls tot laat in de nacht bezig houdt, want on de dag van de première moet het «'rochtsel op de gevel prijken, hoe dan ook. OVER DAT „hoe dan ook" kan Harry wel het een en ander vertellen. „Dikwijls stonden wij voor schijnbaar onoverkome lijke problemen: Ik ben geen figuur - en nog minder een portretschilder, maar maakte toch welgemoed conterfeitsels van filmhelden en diva's in allerlei verleide- ADVP.PTENTJE HET KLINKT WEL HARD MAAR TOCH IS HET WAAR EEN DRONKEN CHAUFFEUR IS EEN MOORDENAAR V.A.S Naar aanleiding van de ingebruikneming van de 44 vrije huisjes aan de Blinkert- laan van het complex „De Blinkert" van de Algemene stichting voor huisvesting van bejaarden kunnen wij nog meedelen, dat de 32 beneden- en bovenwoningen in de Rockaertshof wellicht aan het eind van Januari of, wanneer het met het weer en het werk tegenloopt begin Februari be woond kunnen worden. De bewoning van de 54 kamers in het verzorgingshuis (veertig alleenstaande be jaarden en veertien echtparen) is natuur lijk afhankelijk van het gereed komen van het verzorgingshuis. Over het tijdstip daar van lopen de meningen uiteen. Aan de voorzichtige kant gerekend, kan het, zoals wij schreven, pas Augustus worden, wan neer alles een vlot verloop heeft kan die termijn misschien twee maanden worden vervroegd. lijke standen, omdat het nu eenmaal moest. Vaak, zoals voor „Quo Vadis", bouwden wij hele antieke tempels, compleet met wagenrenners uit bordkarton en triplex, acht meter hoog en acht meter breed, op een grondvlak van nauwelijks een meter breedte. Het materiaal was behoorlijk wa terdicht gemaakt - natuurlijk ook „in eigen beheer" - maar hoe het gevaarte zich hou den zou, wanneer er een flinke storm zou opsteken, was een open vraag. Wel ver ankerden wij het hele stuk stevig in de gevel, maar stel je voor, dat er ineens een moot van zo'n tempelpilaar afgescheurd werd; dan hadc'en wij het hele geval zo kunnen weggooien. Eenmaal is het gebeurd, bij een tableau voor een film over het leven van Verdi. Ook daarvoor hacden wij een imposante Egyptische tempel gemaakt, een hoofd- requisiet uit de opera Aïda. maar net had den wij het geval met veel moeite opge hesen en vastgemaakt, of het kwam met een dreunende slag naar beneden. Geluk kig was het nacht en de Grote Markt ge heel verlaten, anders waren er misschien nog slachtoffers gevallen ook. De enige getuigen waren een paar politie-agenten op avondronde en die hebben ons ijverig geholpen de schade weer te herstellen. Bakker en zijn helpers hebben sinds 1953 al een achttien tal grote gevelreclames gemaakt. Nog steeds doen zij alles zelf en omdat het niet duur mag kosten gebrui ken ze bij voorkeur oud materiaal, dat telkens weer opgelapt, aan elkaar geplakt en opnieuw beschilderd wordt. „Voor de Moulin Rouge", zo vertelt Harry Bakker, „maakten wij een typisch Parijs Quartier- Latin-straatje (een cancan-danseres zou ons deugdzame Haarlem niet „genomen" hebben). En koud stond het ding op de gevel, of er kwam1 een meneer uit Kam pen binnenstappen, die het hele tableau, kopen wou om het op een tentoonstelling of een winkelweek in zijn geboortestad te pronk te zetten. Hij bood een heel bedrag en het heeft ons een uur gekost hem er van te overtuigen, dat wij het niet ver kopen wilden. Maar hoeveel succes zijn scheppingen ook hadden, Bakker is een perfectionist en wil alles steeds beter, „echter" en pakkender hebben. Voor de natuurfilm „Het Grote Avontuur" maakte hij uit linnen en latjes een bosdécor, dat echter terwille van ce sfeer niet met namaak-dieren gestoffeerd kon worden. Dagenlang zijn zij toen ge drieën aan het speuren geweest naar op gezette dieren totdat ze bij opkopers en op rommelmarkten een voldoend aantal meest zwaar gehavende exemplaren op de kop getikt hadden, die Bakker ook zelf weer „restaureerde". En zoveel opzien had onze „dierenrage" bij de tweedehands scharrelaars gebaard, dat wij nog weken later van heinde en ver aanbiedingen van opgezette beesten, waaronder zelfs een complete giraffe, kregen!" Vannacht legt het drietal de laatste hand aan de reclame voor de Kerstfilm, een nieuwe gekleurde Cinemascope-versie van de aloude „Fledermaus". Een gedeel te van het tableau - voorstellende de met wingerdranken versierde terrassen van de balzaal - ziet men op de bijgaande foto. Harry Bakker. Liza Lenzen en portier Gimpel zullen er nog tot laat in de nacht druk mee zijn, maar morgenochtend pronkt het in al zijn kleurige glorie boven de ingang van het Rembrandt-theater. daar kunt ge staat op maken. En ge moet al sterk in uw schoenen staan als ge deze suggestieve reclame kunt weerstaan en niet eens een kijkje in de hall gaat nemen, waar de foto's van ce Fledermaus hangen. En daarom is het tenslotte allemaal be gonnen. HAARLEM. 21 December 1955 ONDFRTROTTWD: 21 Der., P. den Hollan der en A. Be'-khnut: A. J. BerrnrRe en F. H van Dalen; C. Farmsen en J. M. van den Ber"; P. L. E Deriiks en A. E. M. Balm: D. P. Ooyevanr en P. M. Ruurda: R. van Ze^geren en I. M. Klauwers: H. P. van de Poll en W. M. Verdoes: K. van Oudheusden en G. Brouwer: N. P. Ransijn en J. M. Jan sen: r F. M. Louwerens en M. M. van Rijn; W. E Feenstra en B. L. Walter; O. F. Stale- man en L. M Tjaden: A. F. L. Hackfoort en W M. van der Ende: B. H. Grotegoed en L. Paap; W. Jansen en M. Punt: J. L. Witte en L. Schenau; L. Vermeule en F. J. de Ttries; Jhr. D. J. H. N. den Beer Poortu- gael en C. M. E. van der Maesen. GEHUWD: 21 Dec., A. I. Wesselingh en J. M. P. Peeters; F. C. Smit en H. J. van de Kerkhof; A. W. Verbruggen en A. M. H. Willemse; D. de Boer en M. J. Koning; H. W. van der Kroft en C. H. Th, Smit; H. M. G. Kroes en L. van der Horst. BEVALLEN van een zoon: 20 Dec., C. JaasmaPenning; G. M. RoozenHaid; 21 Dec., R. RavenVerkerk; J. H. Bastiaanse Maks- A. J. A. Mondelaarsvan Dam; Jkvr. M. E. A. M. NieuwenhuijsLe Grelle. BEVALLEN van een dochter: 21 Dec., J. M. van PuttenLagendijk. OVERLEDEN: 19 Dec., B. C. Bakken hovenOtto, 50 j., Kamperlaan; A. Hollen- berg 47 j., Wagenwge; J. H. Langenberg 59 j., Zonnebloemstr; M. van Geest, 70 j., Gasthuis- vest; P. Th. Vogel, 79 j., Hélène Swarth- straat; 20 Dec., J. S. Willemsede Nieuwe, 72 j., J. F. Helmersstraat: A. M. Siblesz, 81 j., Hazepaterslaan. ADVERTENTIE TAXI 13.300 - GAR. TWIJNDERSLAAN 35 Ook de afdeling Heemstede-Bennebroek van de Nederlandse Protestanten Bond maakt er de laatste jaren een traditie van haar Kerstwijdingsavonden met de opvoe ring van een spel op te luisteren. Dit jaar was de keuze gevallen op „Donkere"Kerst mis" door L. E. Thomas, waarvan Woens dagavond in het kerkgebouw aan de Post- laan de eerste voorstelling gegeven werd. Uiteraard vormt het aloude Kei'stver- haal ook in dit spel weer het centrale punt. De handeling speelt zich af in een eenzame berggrot, die aan vluchtelingen een veilige schuilplaats biedt. Maar de weg er heen is moeilijk en vol gevaren, zodat zij, die hier bescherming zoeken, de grot slechts kun nen bereiken, wanneer zij door een be paalde ster worden geleid. Ook op de avond voor Kerstmis zijn hier weer ver volgden bijeen gekomen, waarbij de schrij ver ons in het onzekere laat waarom zij ballingen en wie hun belagers zijn. Uit hun wederzijdse confidenties blijkt, dat drie hunner vroeger schaapherder zijn geweest en dat de drie andere vluchtelingen in ge lukkiger tijden eenmaal als vorst over een koninkrijk regeerden. Nog dezelfde avond wordt dit gezelschap vermeerderd met vier ontheemde kinderen, die er op aandringen deze Kerstnacht te vieren door een re constructie van het Bijbelverhaal. De ouderen geraken door dit kinderlijk ge loof en vertrouwen dermate in de ban, dat zij zich gaandeweg met overgave inleven. En dan geschiedt het wonder: op de ach tergrond wordt plotseling de kribbe zicht baar. met daarin het Kind naast Maria en Jozef, bij welke aanschouwing de vluchte lingen op de knieën zinken en gezamenlijk een Kerstlied aanheffen. Een voortreffelijk gegeven voor een Kerstspel dus, dat door de spelers ook met een duidelijk waar te nemen ernst en toe wijding werd gerealiseerd. De opvoering was bovendien met bijzondere zorg voor bereid. De entourage van de grot werd met, eenvoudige middelen, maar daarom niet minder suggestief aangegeven. Het tref fende slottafereel verkreeg mede door de stemmige belichting een sfeerrijk effect. Het spel werd door de toeschouwers met grote aandacht gadegeslagen. Deze Kerstwijding werd voorafgegaan door gebed en Bijbellezing van ds. L. A. van der Voort, voorgangster van de afde ling, die in de loop van de avond ook een kort wijdingswoord sprak. Het program ma bestond verder uit zang, cellomuziek en orgelspel door medewerkers, die allen anoniem optraden. Deze stemmige inlei ding tot het komende Kerstfeest wordt Vrijdagavond in hetzelfde kerkgebouw herhaald. De Haarlemse rechtbank heeft yanmor- gen uitspraak gedaan in de zaak tegen een aannemer die op 21 Mei van dit jaar be trokken was bij een aanrijding in Haarlem- Noord. De verdachte, die door de kanton rechter veroordeeld was tot een boete vail vijfentwintig gulden werd door de recht bank conform de eis vrijgesproken. Een Haai^emse koopman, die er van ver dacht werd op 28 October een auto be stuurd te hebben, hoewel hij onder de in vloed van sterke drank verkeerde, werd veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar. De eis luidde zes weken en drie jaar intrekking. KINDERCIRCUS „HARLEKIJN" Woensdag 28 December wordt door het Theaterbureau Carla Flinck uit Den Haag in het Minerva Theater een speciale jeugd- middag verzorgd, waarbij het kindercircus „Harlekijn" zal optreden. Medewerkenden zijn: de sprekende en zingende pop Pipo, Swippie met zijn dansende ringen en bal len, Chita de gorilla, het wonderpaard Truxa, een sneltekenaar, een goochelaar en de traditionele clowns. Onder leiding van Bernard Verboom gaven Woensdagavond, het Haarlems Chris telijk Mannenkoor en Katwijks Christelijk Mannenkoor „Jubilate" een uitvoering in de Kloppersingelkerk voor een talrijk ge hoor. Na het noodzakelijke inzingen in „Zum Sanctus" van Schubert bleek reeds in het tweede nummer „Zum Gloria" van dezelfde componist dat de gecombi neerde koren zonder amechtig vibrato of dierbare aanzwellingen de ronde, egale so noriteit bereikt hadden, die de basis voor een goede mannenzang is. Deze indruk werd bevestigd door de voordracht van en kele meerstemmige bewerkingen van ge zangen en kerstliederen, waaronder een tweetal van de dirigent. Een bijzondere prestatie was de uitvoering van een „Te Deum" van Jan Nieland door het Haarlem se koor met orgelbegeleiding. Reeds phy- siek stelt het werk hoge eisen, daar het koor vrijwel onafgebroken aan het woord is. Speciaal de eerste tenoren verdienen lof voor de voordracht van hun zware partij, waarbij de hoogte niet gespaard wordt. Alleen liet de uitspraak van de Latijnse tekst (voce, pretioso) wel wat te wensen. Nielands schrijfwijze is bijzonder goed be rekend op de capaciteiten van de gemid delde mannenzangvereniging. Zij beweegt zich geheel in de sfeer van de vierstemmige koraal zetting. Daar ze de tekst in geen en kel opzicht in een nieuw licht plaatst, ge niet men de herkenning van het vertrouw de, doch niet de sensatie van een waarlijk nieuwe indruk. Bijzonder cachet heeft dit concert door de medewerking van de organist Albert de Klerk gekregen. Misschien zullen sommi gen tot hun verrassing bemerkt hebben, dat ook een orgel, in de variaties over een „Noël" door Claude Daquin elegant kan klinken. De clavecimbelachtige schrijfwijze met de vele „ornements" en „tremble- ments" van de staartpruikentijd voldeed in de lichte registratie, die de organist het weide gaf, voortreffelijk. Het hoogtepunt van dit concert was echter voor mij de im provisatie over een drietal oud-Nederland se kerstliederen. „Nu zijt wellecome" werd behandeld als een koraalvariatie, waarin de melodie verrijkt werd met oor spronkelijke, doch nergens geforceerde tegenstemmen. In „Er is een kindeke gebo ren" werd de melodie meer fragmentarisch behandeld en aangevuld met zinrijke uit weidingen. In „Komt allen tezamen" gaven de twee kernmotieven de improvisator aan leiding tot een fantasie, die geen moment aan spanning verloor en naar een gran dioze climax gevoerd werd. De avond werd besloten met een geza menlijk gezongen „Ere zij God" van aan wezigen en koorzangers. SAS BUNGE ADVERTENTIE is geamveerd. HEEMSTEDE - TEL. 38810 - Off. Dealer ADVERTENTIE Van de zijde van het districtspostkantoor Haarlem vernemen wij, dat de busrecht houders op Zaterdag 24 December en Za terdag 31 December bij het hoofdkantoor normaal dus tot 21 urn- de corresponden tie kunnen afhalen. Op Maandag 26 Decem ber kan men er terecht gedurende de open stellingsuren van het telegraafkantoor. Op Zaterdag 24 December bestaat er bij het bijkantoor Verspronckweg gelegenheid om de correspondentie tot 13 uur af te halen. Op Zaterdag 31 December wordt deze gelegenheid bij de Verspronckweg uit gebreid tot 16 uur, zulks met het oog op de tweede briefpostbestelling, welke des mid dags op die dag wordt uitgevoerd. ADVERTENTIE PLEIN 16 hoek Tempeliersstraat Telefoon 10985 DINER DANSANT Tafelbespreken aanbevolen (Van onze correspondent in de bollenstreek) Vanmiddag om half drie wordt de tentoonstelling van bolbloemen in de Bloemlusthal van het H.B.G.-gebouw te Lisse geopend. Wij hebben vanmorgen een kijkje genomen in deze lentetuin in de winter en.we hebben er nieuwtjes gezien. De opvallend ste lijkt ons de stand van de vereniging „Het Proefstation", waarin een aantal hyacin ten staat, waarvan meer bloemen uit één bol komen. Alle trossen zijn even groot, waaraan men kan zien dat dit niet een hoofdbloem met toevallig een paar bijbloemen is. Houdt men van grotere bloemen dan zal men kunnen genieten van een reusachtige inzending Amaryllis Hippeastrum, acht manden freesia's in verschillende kleuren en een vaas prachtige witte Calla Richardia. De tentoonstelling is er een zoals de vak genoten verwachten. Een geweldige hoe veelheid narcissen in alle vormen en groot ten is er te bewonderen; er staan zeer vele hyacinten te geuren. Dé geur is eigenaar dig genoeg niet zo sterk als op het veld in de vrije natuur en er zijn ook wat tulpen. De tulpen zijn dit jaar maar moeilijk tot bloei te brengen, hetgeen ook blijkt. Daar om is het een prestatie te meer als men nog een vrij uitgebreid sortiment weet te brengen. Er staan ook nieuwelingen, zoals de geel met rode Money Maker, de donker oud rose Gander, de witte Snowstar en dan natuurlijk een aantal rode variaties. Ze staan bij elkaar, de rode Advent, de iets donkerder Finland en de lichtere Overdale. Ergens onder een grote Kerstboom staat de gloeinieuwe gele Levant. Verder zijn er nog oudere zoals, Krelage's Triumph, De- meter, Olga, White Sail en Earley Queen Het is een tentoonstelling van uitersten, want ergens midden in ziet de bezoeker zelfs crocussen staan. Het is de grijslila Vanquard, met een verloper daaruit Violet Queen. Het is één van de weinige crocus sen, die met Kerstmis vrij gemakkelijk in bloei te brengen is. Narcissen in vele variaties Er staan veel narcissen en als men nauw keurig kijkt ontdekt men ontelbare varia ties. Zoekt men nog wat langer dan ziet men, dat een bijna witte Jules Verne bij voorbeeld met een gele trompet uitkomt, die langzamerhand bijna wit wordt. Iets kleiner, maar dan helemaal wit is Gloria. Dan staat er de narcis, die zoveel lijkt op de rozet van een feestcommissie. Amateur. Het platte cupje is mooi oranje dat aardig afsteekt tegen de witte bloemblaadjes. Er zijn er intussen al weer verschillende in dat genre, want wat de een heeft wil de an der ook hebben. De stoere grote gele trompetten als een Joseph MacLeod en Golden Harvest heb ben hun trompetten zo ver mogelijk uitge stoken om maar zo goed mogelijk op te val len. Vlak bij hen in de buurt staan veel narcisjes dié nog meer opvallen. Ze zijn klein, maar buigen de bloemblaadjes ele gant naar achteren. Het trompetje steekt wat eigenwijs naar voren, net als kleine mannetjes hun neus. Deze February Gold steelt op iedere ten toonstelling veler harten. Prof. Einstein is ook zo'n nieuwe feest commissie-narcis en de andere nieuwe, Mengelberg genaamd, is weer een nieuwe trompetnarcis. Van tulpen en narcissen ont staan altijd nieuwe variëteiten. Bij hyacinten gaat dat veel moeilijker en dus is het een tref als men er een krijgt. Op deze tentoonstelling staan twee onbe kenden en wel de rose Churchill en de zalmrose Nankeen. Wij vermoeden met nieuwelingen te doen te hebben. Verder ziet men weer alle oude vertrouwde kleu ren blauw, wit, rood en rose en de beken de namen Jan Bos, Pink Pearl, Anne Ma rie, Fürst Bismarck (er zijn heel wat gene raals vernoemd door de bollenkwekers), ADVERTENTIE Een aardige garnering die tevens Uw slaatje afdekt,, spuit U uit een tube Livorno. Een verrukkelijke zacht gekruide saus. Prijs 50 ct. Het heeft gespannen in Velsens raad gisteravond, toen het college aan zijn duplieken toekwam op de algemene beschouwingen na de laatste opmerkingen uit de raad. Ge spannen om de veelomstreden zaak van oud-IJmuiden. Er verschenen namelijk twee moties op het tapijt: een Kahtolieke, die in ronde woorden het college uitnodigde het uitbreidingsplan C voor oud-IJmuiden op te schorten en een mildere motie uit de AR-fractie, die daarover heen kwam. Het resultaat werd dat de Katholieke motie werd ingetrokken en de stson is overgedragen op de nieuwe versie der anti-revolu- tionnairen. Nadat wethouder Verbeek (Arbeid) zijn droefenis over dit bewijs van wantrouwen jegens zijn toch zo duidelijk uitgestippelde beleid kenbaar had gemaakt en ook deze „milde" motie onaanvaardbaar had genoemd, werd het stemmen zonder dat de wethouder met de portefeuille rammelde: de PvdA was blijkens de motivering harer fractievoorzitter tegen, maar voor het college zelf bestond nog enige onzeker heid, omdat twee wethouders tenslotte de KVP- en CHU-ideologie in het college ver tegenwoordigen. Deze twee wethouders waren echter solidair met het college, maar dat nam niet weg, dat de motie er kwam, al was het dan ook met de hakken over de sloot: door de stemmen van de CPN kreeg de wethouder van openbare werken de openbare aanmaning „de wederopbouw van oud-IJmuiden opnieuw in studie te nemen en de bestaande plannen aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden". De beide moties, die in deze raadszit tingen aan de orde zijn gekomen werden door de heer Verbeek, als wethouder van Openbare Werken betreurd, maar hij wist toen nog niet, dat de KVP de hare zou intrekken. Toen dat door de heer N u y e n s werd gedaan, verhelderde het wethouderlijk gelaat aanmerkelijk, waar na hij het vuur legde over de overblijven de motie uit de AR-hoek. Deze achtte hij evenals de katholieke motie overbodig; er is nog geen enkele poging aangewend, om aan de Oostkant van de Oranjestraat te bouwen; het college wacht eventuele ver anderingen in de ontwikkeling af en dit bewijst wel, dat het college allerminst stijfhoofdig is. Aan de Sluiskant kwam inmiddels een verandering in de vorm van hoogbouw- huizen, die daar eerst niet zouden komen. Met krotopruiming en sanering moet echter worden voortgegaan: onder geen voorwaarde mog het college hiervan af stappen. De reden, waarom de heer N u y e n s de katholieke motie introk, werd door hem in een verklaring gemotiveerd: de strek king is dezelfde als die van de AR-fractie. En aangezien het niet gaat om een motie, maar om het belang van een stadsdeel, wilde hij deze motie gaarne opofferen om die van de AR-fractie te redden. Deze AR-motie bleef gehandhaafd met de steun van de volledige KVP-fractie, die de hare niet zou hebben ingetrokken als de AR-fractie zou hebben gecapituleerd. Het ging spannen in de raad: diverse raadsleden zagen in de nu overblijvende motie niets meer dan een drang in de richting van het college, om zijn beloften aangaande een snelle oplossing van het oud-IJmuidense probleem gestand te doen, maar de wethouder dacht er anders over. Te middernacht zette de raad zich aan een copieus etentje met een welgekozen glas ivijn, dat de opstandige gemoederen de filosofie der betrekkelijkheid bijbracht. Onder de titel „Wij zingen Kerstliede ren" liet Woensdagavond de bekende pae- dagoge Anny Bonarius. in de Bilderdijk zaal van Brinkmann door haar talrijke dis cipelen een programma uitvoeren, dat met smaak samengesteld was. Kostelijke Neder landse, Franse en Engelse kerstzangen kwamen aan de beurt in solo- en samen zang. En deze vocale hoofdzaak werd met enige passende pianostukjes afgewisseld, waarönder er één was op kerstmotieven, dat zeer in de smaak viel. De onbevangen wijze waarop de piano bespeeld werd, ook wanneer het begeleidingen van zangnum mers betrof, welke aan de leerlingen toe vertrouwd waren, maakte een bijzonder prettige indruk. Er werden echter ook oud- Nederlandse Kerstliederen gezongen, die voorzien waren van een zeer interessante, maar lang niet gemakkelijk te realiseren pianobegeleiding en dan was het de taak van de lerares om dat rijke harmonische gewaad, waarin de eenvoudige liederen ge huld waren, brillant te ontplooien. Bij dat alles was het prettig te ervaren, dat in de samenstelling van een zo om vangrijk programma de waarde en de be tekenis van het Nederlands Kerstlied niet verdrongen, werden door overvloed van „carols" en „noëls". De „Weihnachtsmann" en „Tannenbaum" waren gelukkig op het feest niet genodigd. Hoe er gezongen werd? Goed natuurlijk, met de overgave die kinderen eigen is en die een refreintje als „Herdertjes loopt, loopt", tot een levendig gebeuren herschept. De uitvoering in het volgepropte zaaltje had het gezellige karakter van een familie feestje. Een kerstboom kon men erbij fan taseren, maar eigenlijk was dit overbodig, daar de Kerstgedachte zo innig en vertrou welijk gewekt werd door zang en spel. Anny Bonarius zette op deze avond met haar leerlingen een mooie traditie voort. JOS. DE KLERK Ostara en de anderen. Achterin de grote zaal, die keurig recht lijnig is gearrangeerd met twee rechthoe kige vijvertjes aan het begin en einde ziet men de grote inzending Amaryllis hippea strum. Men telt soms vier prachtige witte kelken op een lange stevige stengel. Er zit ten prachtige tinten onder, van het diep ste donkerrood tot het prachtige oranje- zalmkleurig. We hebben niet durven schat ten hoeveel bloemen hiervan staan opge steld, maar enkele honderden is niet te veel gezegd. Freesia's komen ook van bollen, eigen lijk knollen, maar zo precies moet men nu ook weer niet kijken. Er staan acht prach tige manden met machtige kammen. Van belang is het te zien naar die blauwe Ma rion, of de oranje Prinses Marijke, de gele Caro Carlee, die groter is dan gewoonlijk, vermoedelijk omdat het materiaal zo ge selecteerd is. Kerststerren Vlak daarbij staan de kerststerren of Poinsettia's, die volgens de nieuwe nomen clatuur Euphoriba's heten. Het rood van de bladeren is zeer goed, een kenner stond er genietend naar te kijken. Zo mooi had hij ze nog nooit gezien. Wij keken vol bewondering bij de inzen ding van het Laboratorium. Daar bloeien irissen die dit jaar gerooid zijn. Het is Wedgwood en ze is een beetje bleek. Veel beter zijn die irissen, die verleden jaar werden gerooid en een jaar geremd zijn en nu in bloei gebracht: het zijn White Excel sior, H. C. v. Vliet, Imperator en Prof. Blaauw. De bezoeker kan van al die pracht genie ten tot en met 30 December, niet op de eerste Kerstdag. Kinderen zullen wel zeer geïnteresseerd zijn in de twee enorme kerstbomen met een grote hoeveelheid brandende kaarsjes. Heren die in techniek geïnteresseerd zijn raden wij aan naar de mechanisatieshow te gaan. Er is bijzonder veel te zien, ook door de aanwezigheid van de stands van de voorlichtingsdiensten. ADVERTENTIE KINDERHUISSINGEL 2 Telefoon 11979 KORFBALDUEL. Tweede Kerstdag speelt een HKC-DSV comb, om elf uur een vriendschappelijke korfbalwedstrijd tegen ZKC op Duintjesveld in Zandvoort. Maandag zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer L. D. Bruneel in dienst trad van de gemeente Heemstede, toen hij ais werkman bij de reiniging werd aange steld. Deze dienst stond in die dagen onder directie van de heer Schelling, waar de aanstaande collega toen nog slechts twee collega's aantrof. Deze drie werklieden za gen zich met de gehele vuilnis-ophaaldienst belast waarbij zij ieder met paard en kar (en de bekende bel) een bepaalde wijk voor hun rekening mochten nemen. Een stellig tijdrovende op dracht; vooral wan neer men zich herin nert dat het in de da gen was voor de an nexatie en het Haar lemmerhoutpark en de wijk „Bosch en Vaart" dus nog tot de gemeente Heemstede behoorden. De heer Bruneel heeft ook de werkdagen nog ge kend van 's morgens zes tot 's avonds zes uur. In 1918 werd hij overgeplaatst naar Openbare Werken, afdeling paden en we gen, speciaal voor de rioleringen en sinds 1921 hield hij zich ook nog bezig met het uitbaggeren van Heemstede's vaarten en singels. Men kan dus zonder te overdrijven vaststellen, dat de heer Bruneel een actief werkzaam aandeel heeft gehad in de ge stadige ontwikkeling van zijn geboorte plaats en doordat hij later weer bij de rei nigingsdienst terugkeerde, bleef hij dit werk ook onderhouden. Evenwel tot Mei van dit jaar, want de heer Bruneel werd in deze maand voor zware arbeid afgekeurd, terwijl hij momenteel op het ziekenrapport staat vermeld. En doordat hij 19 Mei 1956 de pensioengerechtigde leeftijd hoopt te bereiken, is de mogelijkheid dus gering dat hij voordien zijn werkzaamheden nog hervat. Een en ander is uiteraard geen reden om de heer Bruneel straks in het Verversings huis van het wandelbos „Groenendaal" de traditionele en verdiende huldiging te ont houden; alleen is ons bij informatie geble ken, dat de juiste datum hiervoor nog niet is vastgesteld. Ter inleiding van het Rembrandt-jaar 1956 wordt van Dinsdag 27 December tot 5 Maart in Teylers museum aan het Spaarne te Haarlem een tentoonstelling gehouden van etsen en tekeningen van Rembrandt. Dinsdagmiddag a.s. zal de ten toonstelling geopend worden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9