AUTO Eerste juffrouw gevraagd OUD ARCHIEF? In Bloemendaal bijna 20 mille voor stichting 1940-1945 Flinke meisjes gevr. Krijgt U gasten? QPZEELAND Behalve materiële ook morele steun nodig IVO ,,'t Heuveltje" viert eerste lustrum Poujade wegens laster aangeklaagd Nieuwbouw gevorderd assistent BOUWKUNDIGE TEKENAARS BETONCONSTRUCTEURS STAALCONSTRUCTEURS ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Ford-expositie in Haarlem Kees Jansen exposeert bij De Jager Postbus Iepenlaan weer in gebruik Kerstconcert Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap F. C. Misset kwart eeuw bij het P.E.N. Derde spoorwegongeluk in Engeland Pinay weigert de handschoen van PMF op te nemen Scheepvaart R E P ARATIES KUNSTGEBITTEN MISSET&Z? Timmerlieden gevr. Geheel nieuw! COSTUUMS V P.J.Nachtegeller OIRECT VAN FABRIEK ^■Rkttkae!' HOOGOVENS HOOGOVENS enige jonge technische assistenten De in Mei gehouden laatste inzamelings actie voor de Stichting 1940-1945 moest vyf millioen gulden opbrengen, wilde de Stichting in de komende jaren aan al haar verplichtingen kunnen voldoen zonder nog maals een beroep op de bevolking van ons land te moeten doen. Deze vijf millioen is inmiddels al met zestigduizend gulden overschreden en nog dagelijks worden er bedragen ontvangen. Dit deelde de heer J. G. Renes, directeur van het provinciaal bestuur Noordholland mee tijdens een in het Raadhuis van Bloemendaal in Over- veen gehouden korte samenkomst voor de medewerkers uit de wyken Aerdenhout, Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang van de eindinzameling 1955. In de raadzaal had het plaatselijk bestuur van de afdeling Bloemendaal van de Stichting 1940-1945 plaats genomen op de zetels van het college van B. en W. Tussen hen in was mevrouw mr. M. N. Peereboom Voller-Sedee gezeten op de plaats die anders haar echtgenoot inneemt. De samenkomst werd geopend door de heer C. de Jong, secretaris van het plaatse lijk bestuur. Na een welkom tot de collec tanten, allen van het vrouwelijk geslacht, dankte hij deze medewerksters voor hun moeite in het laatste en door velen ook in voorgaande jaren voor de stichtings-inza- melingsacties gedaan. Bij de opzet vijf millioen gulden te verkrijgen op een be volking van tien millioen heeft het lande lijk Stichtingsbestuur elke gemeente „aan geslagen" voor een bedrag van twee kwartjes per inwoner. De aanslag voor Bloemendaal was dus (met bijna twintig duizend inwoners) ongeveer tien duizend gulden. Dit bedrag heeft Bloemendaal ver over schreden, aldus de heer De Jong, er werd ogeveer achttien duizend gulden ingeza meld, dus bijna het dubbele van deze aan slag. (Bij informatie op het povinciaal bureau Noordholland van de Stichting 19401945 in Amsterdam gaf men ons als juiste op brengst voor de gehele gemeente Bloemen daal het bedrag 18.948.09 op; red.) De heer Renes gaf vervolgens een over zicht van de wijze hoe de Stichting 1940 1945 na de bevrijding het werk had aan gevat. Na de oorlog was direct hulip nodig en een eerste inzameling hielp de Stichting aan een stamkapitaal van achttien millioen gulden. Vijfenzestighonderd personen vallen on der de zorg van de Stichting. En dagelijks komen nog aanvragen binnen van mensen, die nu invalide worden tengevolge van het illegale werk in de oorlogstijd. In de pro vincie Noordholland strekt de zorg zich uit over achttienhonderd personen, waarvan honderd tot de categorie invaliden behoren. Vooral in de laatste tijd is men er zich bij de Stichting 19401945 sterk van bewust geworden, dat het niet alleen om de finan ciële-, maar in veel belangrijker mate om de morele steun gaat. Toch wordt getracht voor invaliden de financiële steunnormen te verhogen, omdat de gedeeltelijk invali den een pensioen ontvangen, dat is bere kend naar de percentage van hun invali diteit. Het is echter haast ondoenlijk werk gevers te vinden, die iemand voor halve kracht in dienst willen nemen. Daarom is men in Vlaardingen begonnen met het in richten van een werkplaats, waar men zich Van het bieden van morele steun aan de nabestaanden van de gevallen ver- j zetslieden en de invaliden zijn de plaatselijke afdelingen zich zeer wel bewust, vooral in deze tijd van de don kere dagen rond de Kerstviering. Reeds meer dan eens liet het landelijke stich tingsbestuur dit merken. Dezer dagen werd de invaliden onder de door de Stichting verzorgde verzetslieden een zwaar verzilverd asbakje toegezonden. Ook Prinses Wilhelmina laat zich in deze dagen nooit onbetuigd. De laatste jaren kunnen velen van de door de Stichting verzorgden tegen Kerstmis rekenen op een brief met de aanteke ning „Dienst van het Koninklijk Huis". Dit jaar bevatte deze brief een kaart met een foto van een beeldhouwwerk, voorstellende de Kerstgedachte en daar naast de wens „Veel zegen op dit Kerst feest wordt u toegewenst door Pr. Wil helmina", in het handschrift van de prinses. De afdeling Haarlem van de Stichting 1940-1945 is er Vrijdag met enige be stuursleden en medewerkers op uit ge trokken om aan weduwen, wezen en invaliden een kerstgroet rond te bren gen, vergezeld van een stoffelijk blijk van waardering voor wat de gesneuvel de of invalide verzetsstrijders in het belang van Nederland hebben gedaan. Het is deze morele steun, die de achter geblevenen doet beseffen, dat men de verzetsdaden niet is vergeten, hetgeen een blij teken is bij de juist in deze dagen zo zwaar aanvoelende eenzaam heid, die anderen zich zo moeilijk kun nen voorstellen. In de showroom van de Haarlemse Auto Centrale aan het Houtplein in Haarlem is een tentoonstelling ingericht van de mo dellen uit de Amerikaanse lijn, die Ford het volgend jaar op de markt zal brengen. Daarbij komt tot uiting, dat dit »automo- bielconcern het dit keer niet gezocht heeft in nóg gerieflijker en nog snellere wagens. Men is namelijk bij de modellen voor het jaar 1956 van het standpunt uitgegaan, dat de veiligheid voor alles gaat en daarom is men er in de Verenigde Staten na einde loze experimenten met de medewerking van talrijke instellingen in geslaagd een aantal veranderingen in de wagens aan te brengen, die de veiligheid zeer zeker ten goede zullen komen. De belangrijkste wijziging is wel het naar voren geplaatste stuur, waarbij de chauffeur bij een aanrij ding niet onmiddellijk het gehele wiel in de borst gedrukt krijgt. De eerste schok wordt namelijk eerst opgevangen door de naar voren geplaatste spaken van het stuurwiel. Bovendien is ook de zonneldep boven de plaats van ie bestuurder met schuimrubber bekleed evenals het dash- bord voor de plaats naast de chauffeur, zodat men bij een aanrijding ook op deze wijze beveiligd wordt. Bovendien is men er in geslaagd om, uiteraard na talrijke proefnemingen, een slot te ontwerpen, dat bijzondere eigen schappen bezit. Door het aanbrengen van een stalen veiligheidsplaat in het slot heeft men namelijk een afsluiting verkregen, c'ie er voor zorgt, dat men in negentig percent van de aanrijdingen niet uit de wagen wordt geslingerd. De expositie, die in samenwerking met het sportmagazijn van Gretha de Bruyn tot stand kwam, zal geopend worden op 27 December en zal in Haarlem blijven tot en met 3 Januari. Op -6 Januari zal bovendien in de con certzaal te Haarlem nog een film vertoond worden over de vele experimenten, die noodzakelijk waren om de Ford auto's van de genoemde veiligheidsmaatregelen te voorzien. De Jager's Woninginrichting in de Grote Houtstraat bij de Houtbrug in Haarlem houdt van tijd tot tijd binnen haar winkel muren tentoonstellingen van moderne wer ken, die passën in de stijl van de binnen huisarchitectuur, welke zij propageert. Vanmorgen is er in deze winkel een ten toonstelling geopend van werken van Kees Jansen uit Bergen. Er zijn ongeveer dertig gouaches, olieverfschilderijen en teke ningen geëxposeerd, waarvan vooral de frisse indrukken uit het Tiroolse bergland schap goed tot uiting komen in deze mo derne omgeving. De tentoonstelling zal veertien dagen eopend blijven. 102-jarige in Warmond. Op 25 Decem ber hoopt de weduwe J. M. Stadhouder Hoffman te Warmond de leeftijd te bereiken van 102 jaren. Mevrouw Stadhouder—Hoff man verblijft in het rusthuis „St. Liduina" te Warmond en geniet nog een goede gezond heid. later op de houtbewerking ging toeleggen en waar de minder caliden uit allerlei be roepen hun werk deden. Toch vond de heer Renes dit geen oplossing. Een commissie uit de Stichting en het ministerie van So ciale Zaken is inmiddels opgericht, die met medewerking van de regering zoekt naar een oplossing van het vraagstuk voor werk voor de invaliden. Spreker deelde verder nog mee, dat 140 kinderen van omgekomen en invalide ver zetslieden op rekening van de Stichting het onderwijs volgen. Tachtig studeren er aan middelbare, de overigen aan lagere of hogere onderwijsinstellingen. Een ander probleem noemde de heer Renes dat van de eenzaamheid, waarin ze ker zestig tot zeventig procent van de ver zorgden verkeren. Hij raadde de mede werksters dan ook met de meeste klem aan nu de inzamelingsactie een eind heeft ge vonden niet deze andere belangrijke taak te vergeten: Wat uw hand te doen vindt, doe dit. Tot besluit van de samenkomst verzocht de heer drs. A. P. W. van der Ham, voor zitter van de afdeling Bloemendaal, de dank aan de medewerkers ook te willen uitstrekken over alle overige honderd in woners,die zich bereid hadden verklaard aan de laatste collecte voor de Stichting 19401945 mee te werken. Hij voegde er aan toe, dat er voor het plaatselijk bestuur nog altijd een taak blijft in mogelijke grensgevallen, die zich nog zullen voor doen. Nu de Iepenlaan in Bloemendaal na maandenlang gedeeltelijk voor alle rijver- keer te zijn afgesloten geweest voor de rio leringswerkzaamheden, sinds het begin van deze week weer volledig van Kleverlaan tot het station Bloemendaal is opengesteld, bericht de PTT ons, dat de brievenbus aan de Iepenlaan bij de Plantsoenlaan, die tijde lijk buiten gebruik was gesteld, weer nor maal op de aangegeven tijden wprdt ge ledigd. De bewoners van het Kinheimpark zullen dan niet meer de gang naar de brie venbus aan de Korte Kleverlaan behoeven te maken. De school voor I.V.O., individueel voort gezet onderwijs, ,,'t Heuveltje" aan de Parkweg in Bloemendaal, heeft Donder dagmiddag met een maaltijd voor de leer krachten en leerlingen in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan de jaarsluiting gehou den. Aan het hoofd der school, de heer J. R. Janssen werd door de leerlingen een boekwerk aangeboden. Dit geschiedde bij de viering van het eerste lustrum van de I.V.O.school, dat Donderdagavond, even eens in het Jeugdhuis, voor ouders der leerlingen, de kinderen en de onderwijs krachten werd gehouden. Deze bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, mr. K. Hugenholtz. Daarna hield de heer Janssen een herdenkingstoespraak, waarin hij een vergelijking trok tussen de moeilijke situa tie bij het begin van de I.V.O.-school en zoals deze situatie zich tot dit ogenblik heeft ontwikkeld. Er werd steeds meer medewerking, ook van financiële aard, ontvangen. Ruimtegebrek grootste zorg Het hoofd der school noemde het ruimte gebrek wel een der grootste zorgen. Toen de villa aan de Parkweg in gebruik werd genomen Was het leerlingental ongeveer negentig. Het gebouw is berekend op maxi maal honderd leerlingen. Sinds de aan vang van het nieuwe schooljaar in Sep tember telt ,,'t Heuveltje" evenwel 128 leerlingen. Dit probleem van een groter aantal leerlingen, dan in het gebouw een verbouwde villa kon worden geplaatst, deed de situatie ontstaan, dat in het Jeugd huis, een kwartier gaans van de Park weg, een dependance van het I.V.O. moest worden ingericht. Vooral organisatorisch schept dit moeilijkheden. Men heeft echter goede hoop, dat over enkele jaren met medewerking van het gemeentebestuur van Bloemendaal kan worden overgegaan tot het in gebruik nemen van een nieuw schoolgebouw, waarvoor de plannen reeds aanwezig zijn. Het overige deel van de lustrumviering in het Jeugdhuis werd door de leerlingen tussen de twaalf en zeventien jaar ver zorgd. Zij zongen, dansten en een leerling hield een voordracht. Een toneelstukje, dat door de leerlingen werd opgevoerd, was door een van hen bewerkt voor toneel naar een Noorse sage. De eerste winteruitvoering in het hon- derdzesentwintigste levensjaar van de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" was een Kerstconcert. Bij de samen stelling van het programma was althans voornamelijk geput uit de Kerstlitteratuur. Op de toogdag van het gewest Noordhol land van het Koninklijk Nederlands Zan gersverbond hadden wij daarvan reeds een voorproefje gehad, namelijk met twee be werkingen door Henk Badings van Franse „Noëls" en van de prachtige Engelse carol „Veni Emmanuel" (voor mannenkoor gezet door Jack P. Loorij). Nu kwamen nog twee andere door Ba dings bewerkte „Noëls" aan de beurt. Men zong ze op een Nederlandse tekst een vertaling kon men het niet noemen. Die van „O nuiit, heureuse nuit" is niet bepaald gunstig uitgevallen. De scandering van het vers k'lopt niet met de logische loop van ae melodie en de klemtoon valt ook een paar maar verkeerd. Dus had men het lied beter in het Frans kunnen zingen. Ba dings' arrangement van „Noël nouvelet" is van het viertal verreweg het belangrijkste: de componist heeft er een zeer interessant en goed klinkend contrapuntisch variatie werk van gemaakt. De uitvoering had veel verdienste, maar zou, naar ik meen, nog kunnen winnen indien de eerste tenoren het thema meer „sotto voce" zingen. De koorklank friste op toen de tweede tenoren aan bod kwamen. De in het Engels gezon gen kerstliederen werden keurig door Henk van Eeuwijk aan het orgel begeleid. „Het „Veni Emmanuel" maakte ook nu een ver heffend effect. Naast een dergelijke beziel de volksmelodie moest „Christmas Hymn" van Mendelssohn (een Engelse versie na tuurlijk) het afleggen. Ten slotte zong men (ook in het Engels) het bekende „Adeste fidelis" („Komt allen tezamen"). Het zou mij wel zo lief geweest zijn naast dat ene originele Engelse lied twee onverbasterde soortgenoten te hebben mogen horen. Als men dan toch Engels wil zingen, laat dan vooral ook de melodie oorspronkelijk zijn. De keuze op dit gebied is waarachtig groot genoeg. Directeur Loorij had klaarblijkelijk veel werk gemaakt van drie Hongaarse Volks liederen, door Béla Bartók bewerkt. Deze werden in de oorspronkelijke taal gezon gen, wat niet de enige moeilijkheid is die zij ter verklanking opleveren, want het is een toer om ze doorzichtig te houden. Het resultaat was echter bevredigend. Hetzelf de kunnen wij van Schuberts „Pastorella" zeggen. „l'Eccho" van Lassus werd in het grote koor wel wat fors aangezet; het klei ne ensemble voldeed best, maar werd te zeer weggedrukt. De drie koor werkjes van Elgar behoor den tot de nummers die deze avond het best tot hun recht kwamen. Zij klonken (vooral de laatste twee) bezonken en doorleefd in een goede evenwichtige sonoriteit. Het be gin van het concert was imposant geweest met een stoer en klaar klinkend „Wilhel mus" en een zuiver en doorvoeld „Adora- mus Te" van Clemens non Papa: hier be reikte Loorij het nagestreefd klankidioom volkomen. Met Emmy van Eden aan de vleugel ver tolkte de alt Aafje Heynis een programma van kerstliederen. Wat haar timbre betreft, voldeed haar zingen het best in haar En gelse nummers, twee negro-spirituals. De karakteristiek van haar stem, vooral het brósttimbre, leent zich daartoe uitstekend. Maar wat zij ook zingt, zij weet toch steeds te boeien door haar zeer intelligente voor dracht en haar muzikaliteit. Ik heb Emmy van Eden moeten bewonderen om haar prachtige begeleiding van „Die i'hr schwe- bet urn diese Palmen" uit het „Spanisches Liederbuch" van Hugo Wolf. Er was voor deze avond veel belangstel ling. JOS. DE KLERK De hoofdbureelambtenaar bij het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland, de heer F. C. Misset, Olieslagers laan 26, te Haarlem, vierde Vrijdag zijn zilveren ambtsjubileum. Ter gelegenheid hiervan werd hij in de morgenuren op het hoofdkantoor van het PEN ontvangen, 'v/aar de heer ir. J. den Boesterd, directeur van het PEN, hem hartelijk toesprak. Uit handen van de directeur ontving de jubi laris een gratificatie van het electriciteits bedrijf en een bloemenhulde namens het provinciaal bestuur. Vervolgens werd de heer Misset op de afdeling meter-admi nistratie, waar hij werkzaam is, toegespro ken door de chef van deze afdeling, de heer P. Vis, die hem een geschenk overhan digde. Afgevaardigden van de jubileum commissie van het PEN hebben de heer Misset des middags in zijn woning bezocht. De heer L. Kroon bood hem namens het jubileumfonds geschenken aan. WOKING (Reuter) Nabij Woking in het Engelse graafschap Surrey heeft zich Vrijdagavond het derde treinongeluk in Engeland in de afgelopen 48 uur voorge daan. Een stoomtrein, die op weg was van Londen naar Basingstoke, reed achterop een electrische trein die op weg was van Londen naar Portsmouth. Tien personen liepen verwondingen op, van wie twee ernstige. Verscheidene rijtuigen ontspoor den. Alle treinverbindingen via Woking waren geblokkeerd. De laatste vijf weken zijn er in Engeland zes treinongelukken gebeurd, waarbij 25 mensen het leven verloren en bijna twee honderd werden gewond. Het aantal doden tengevolge van ongelukken met treh.en in Engeland bedraagt over het gehele jaar 46, het aantal gewonden drie honderd. De nieuwe minister van Vervoer, Harold Watkinson, heeft verklaard, dat het enige antwoord op de ongelukken is: krachtig verder gaan met de uitvoering van het 15- jarenplan voor de modernisering van de Britse spoorwegen dat voorziet in de ver vanging van stoomlocomotieven, vernieu wing van spoorbanen, betere seinuitrusting en stalen rijtuigen, ter vervanging van de vele houten die nog gebruikt worden. Donderdagmorgen botste een van Londen naar Schotland vertrokken trein te Helli- field in Yorkshire tegen de laatste wagon van een andere trein aan. Een spoorwegem ployé werd gewond. Donderdagavond kwa men bij Luton, even ten Noorden van Lon den, twee treinen met elkaar in botsing. Een reiziger kwam om het leven en ver scheidene reizigers werden gewond. PARIJS (Reuter/UP) De Kooms-Ka- tholieke volksrepublikein Schneiter, voor zitter van de Franse Nationale Vergade ring, heeft tegen Poujade, de leider van de anti-belastingbeweging, een aanklacht wegens laster ingediend. Schneiter eist de symbolische schadevergoeding van één franc. De zaak komt op 14 Januari te Pa rijs voor. Poujade wordt er van beschul digd, dat hij Schneiter op verscheidene verkiezingsbijeenkomsten heeft belasterd. Poujade heeft het ook met de ex-minis ter van Binnenlandse Zaken Mitterand aan de stok gekregen. Toen Mitterand in zijn District Nevers in het departement Niêvre in Midden- Frankrijk op het podium verscheen, bleken er in de zaal meer Poujadisten te zitten dan aanhangers van Mitterand. Mit terand noemde Poujade een obscure kwak zalver. Mevrouw Poujade schreeuwde dat afgevaardigden zoals Mitterand opgehan gen moesten worden. „Monsieur Poujade", zei Mitterand, „u hebt mij bedrogen. Ik dacht dat u de grote leider was van een partij, maar gij zijt slechts een kleine lasteraar. Ik heb op u gewacht in de hoop dat u uw plan tot hervorming der belastingen uiteen zou zet ten, maar u hebt er de voorkeur aan ge geven u tevreden te stellen met aantijgin gen die niet bewezen kunnen worden". Poujade verklaarde dat zijn belastingplan aan een ieder bekend was. „Waarom ver storen uw fascistische commando's geen communistische vergaderingen", vroeg Mitterand. „Wij zijn niet bang voor de communisten", schreeuwde Poujade. On der geweldig tumult werd de vergadering gesloten, waarna men om het hardst de Marseillaise zong. „Gelijk spel", schreef de Parijse pers. Toen Mitterand minister van Binnen landse Zaken was, moest de politie her haaldelijk belastinggaarders beschermen tegen de Poujadisten, die weigerden hun belastingen te betalen. Mitterand is her haaldelijk door Poujadisten met overrijp fruit en bedorven eieren bekogeld. De minister van Buitenlandse Zaken, Pi nay, heeft de uitdaging van ex-premier Mendès-France tot het houden van een openbaar debat afgewezen als een „publi citeitsstunt". Mendès-France had Pinay, Duclos en ex-premier Bidault uitgedaagd om in het openbaar in het tentoonstel lingspark in Parijs een debat te houden. Pinay zei dat hij op de uitnodiging zou ingaan indien ook premier Faure en andere leden van de tegenpartijen werden uitge nodigd. Hij noemde de uitnodiging een verkiezingsmanoeuvre om Mendès-France's „overdreven smaak voor publiciteit" te be vredigen. Abbekerk, 23 te Port Swettenham. Alblasserdijk, 22 v. Havana n. Antwerpen. AJnati. 22 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Amstelpark, 22 v. Rotterdam n. Hampton Roads Appingedijk, 22 te Rio de Janeiro. Êrendskerk, 23 te Port Said. Ape Ray S, 23 te Wilmington. Averdijk, 23 te Rotterdam. AlmkerK, 23 te Amsterdam. Amstelveen, 22 v. Amsterdam n. Hamptonroads Alderamin, 24 Karachi. Alwaki, 23 nog Calcutta. Amstelveen, pass. 23 Hastings n. Hamptonroads Aldabi, pass. 23 Ouessant Antwerpen. Aegis, 23 te La Guaira. Arendsdijk, 24 New York. Aldabi, 24 Antwerpen verwacht. Algenib, verm. 23 v. Gdansk n. Hamburg. Alhena, 22 te Buenos Aires. Alphard, 24 te Rotterdam verwacht. Alpherat, 22 te Boston. Almkerk, 23 te Amsterdam. Ampenan, 23 Cheribon. Alioth, 24 Rotterdam. Alphard, 24 Rotterdam. Bantam, 23 .te Belawan. Borneo, 23 te Halifax. Boskoop, 22 v Buenaventura n. Guayqutl Bloemfontein, 23 v. Durban n. East London. Blijdendijk, 22 te New York. Bagan, 23 Banggai. Bussum, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Port Said. Corilla, 22 v. Buenos Aires n. Curacao. Caltex Utrecht, pass. 23 Gibraltar n. Sidon. Cleodora, 23 te Pladju. Camita, 24 Curasao. Castor, 22 530 m. W.t.N. Fayal. Ceronia, 26 Abadan verwacht. Coryda, 23 te Trinidad. Camerounkust, 23 te Amsterdam. Caltex Leiden, 25 Sidon verwacht. Delfland, 23 te Amsterdam. Duivendrecht, 23 v Purfleet n. Liverpool. Dorestad, 22 v. North Weymouth n. Curasao. Eos, 22 te Amsterdam. Esso Rotterdam, pass. 23 Malta n. Antwerpen. Erinna, 23 Singapore. Eemdijk, 24 v. Antwerpen n. Lissabon. Falco, 22 te Rotterdam. Friesland (SSM), 23 te Kopenhagen. Fairsea, 20 v. Aden n. Sydney. Graveland, 23 te Santos. Gaasterkerk, pass. 23 Sabang n. Penang. Groote Kerk, 23 v. Kaapstad n. Port Elizabeth Ganymedes, 23 v. Pto Barrios n. Jacmel. Guineekust, pass. 24 Finisterre n. Dakar. Hersilia, 23 te Trinidad. Hilversum, pass. 22 Ouessant n. Antwerpen. Her mes, 23 te San José. Hoogkerk, 23 te Yokohama. Jagersfontein, 22 te Amsterdam. Kertosono, 23 te San Francisco. Kota Agoeng, 23 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Karimun, 22 v. Marseille n. Amsterdam. Kieldrecht, 22 v. Marseille n. Duinkerken. Kabylia, 24 te Banias verwacht. Katelysia, 26 te Geelong verw. Kenia, 29 te Rotterdam verw. Kopionella, 27 te Rotterdam verwacht. Koratia, 23 te Curasao. Karimata, pass. nacht 23-24 Ceylon n. Suez. Krebsia, 23 v Rotterdam n. Curasao. Kermia, 24 bij Port Said voor anker. Laurenskerk, 22 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Liberty Bell, 23 te Mena el Alimadi. Lissekerk, 23 v. Bandarshapur n. Basrah. Loppersum, 23 Almeria. Lutterkerk, 22 v. Genua n. Port Said. Limburg, 24 Rangoon verwacht. Leopoldskerk, 24 v. Londen n. Rotterdam. Lindekerk, pass. 24 Gibraltar n. Port Said. Madoera, pass. 22 Ouessant 24 Amsterdam verw. Moordrecht, 23 v. Eastham n. Curacao. Meliskerk, 23 te Genua. Molenkerk, 23 v. Karachi n. Aden Maashaven, 23 te Bremen. Modjokerto, 23 te Surabaja. Maas, 23 te Valencia. Macuba, 28 te Singapore verwacht. Malea, 23 Singapore. Mirza, 26 Singapore verwacht. Meerkerk, 25 te Genua verwacht. Marpessa, 27 te Dakar verwacht. Mirza, 26 te Singapore. Markelo, 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Mentor, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Markelo. 23 Rotterdam. Mataram, 24 Rotterdam. Mentor, 24 Rotterdam. Moordrecht, pass. 24 Ouessant n. Perz. Golf. Notos, 22 150 m. O.ZO. Rhodes. Oranjestad, 22 v. Amsterdam n. Madeira. Ouwerkerk, pass. 22 Minikoy n. Aden. Ondina, 23 Balikpapan. Papendrecht, 22 v. Rotterdam n. Aruba. Phrontis, 22 te Amsterdam. Polydorus, 23 te Djeddah. Poseidon, 23 te Curasao. Prins Willem II, 22 v. Sevilla n. Lissabon. Pygmalion, 23 te Paramaribo. Poelau Laut, 22 te Amsterdam. Ruys, 23 te Port Elizabeth. Prins Casimir, 23 Le Havre. Prins Fred. Willem, pass. 23 Finisterre naar Valencia. Peperkust, 24 te Lagos verwacht. Pieter S, 25 te Amsterdam verw. Perna, 26 Curasao verwacht. Prins Joh. W. Friso, 23 Rotterdam. Radja, 23 v. Singapore n. Labuan. Reyniersz, 23 te Tj. Priok. Rita, 23 te Pladju. Rondo, 23 100 m. NO. Port Sudan. Rijndam, 23 Rotterdam verwacht. Stad Breda, 22 v. Rotterdam n. Hamptonroads. Straat Ball, 23 te Santos. Sibajak, 23 v. Suez n. Aden. Stad Schiedam, pass. 23 Ouessant n. Savona. Straat Soenda, 25 Penang verwacht. Sunetta, 27 Niigata verwacht. Sarangan, 22 v. Genua n. Barcelona. Schie, pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Maassluis, pass. 23 Finisterre n. Casablanca Sumatra, 24 Djibouti. Tomori, 24 Aden. Tiberius, 23 te Guadeloupe. Tjisadane, pass. 22 ZO-punt Madagascar n. Port Louis. Trajanus, 22 130 m. NW. Lissabon. Triton, 23 v. New Orleans n. Curacao. Tamo. pass. 23 Kaap Verdische eil. n. Rio de Janeiro. Tankhaven III, 26 te Bangkok verwacht. Titus, 24 Kalamata. Van Neck, 23 580 m. O.NO. Zanzibar. Van Noort, pass. 22 Timor n. Brisbane. Van Riemsdijk, 23 te Rangoon. Van Cloon, 23 455 m. ZW. Colombo. Van Spilbergen, 24 Dakar. Waal, 22 te Amsterdam. Wieldrecht, 22 v. Curasao n. Paulsboro. Willem Ruys, 22 v. Tj. Priok n. Singapore. Wonogiri, 23 v Penang n. Colombo. Wonosobo, 24 Singapore. W. Alton Jones, 22 v. Shimotsu n. Singapore. IJsel, pass. 22 Vlissingen n. Amsterdam. Zeeland (KRL), pass. 22 Gibraltar n. Halifax. Zuiderkruis, verm. 23 v. Walvisbaai n. Las Palmas Zuiderzee, 22 te St. Vincent. Zijpenberg, 24 Piombino. KLEINE VAART Adm. Courbet, 23 v. Stallarholmen te Kiel verw Adm. Nelson, 23 v. Youghal te Swansea verw. Albergen, verm. 23 v. Nantes n. Requejada. Anna B, verm. 23 v. Teignmouth n. Spezia. Atlas, 21 v. Amsterdam te Bordeaux. Ador, 23 v. Poole te Rotterdam. Altho, 23 v. Duinkerken te Rotterdam. Appingedam, 22 v. Rotterdam n. Lissabon. Algarve, 24 v. Swansea te Rotterdam verw. Att S, verm. 23 v. Antwerpen n. Wicklow. Auriga, pass. 23 Kiel n. Rotterdam. Avontuur, 23 v. Antw. te Vlissingen. Beekbergen, 23 v. Nantes n. Barry. Bergsingel, 23 v. Antwerpen te Surte verw. Barcelona, 23 v. Great Yarmouth. Bestevaer, verm. 23 v. Bristol n. Esbjerg. Hebe Nobel, 23 v. Vlissingen n. Rotterdam. Bierum, 23 te Amsterdam. Bab T, 21 v. Goole n. Santander. Berkelstroom, 22 v. Londen te Amsterdam. Claes Compaen, 22 v. Southampton n. St. Malo. Diligentia, verm. 23 v. Gothenburg n. Helsing- borg. Driebergen, verm. 23 v. Rochefort n. Marans. Diana V, 23 v. Antwerpen te Vlissingen. Domburgh, 23 v. Londen te Rotterdam. Drieborg, pass. 23 Vlissingen n. Hamburg. Delfland, 23 te Amsterdam. Duiveland, 22 v. Rotterdam te Leith. Export II, 23 v. Londen te Rotterdam. Ellewoutsdijk, 23 v. Sharpness te Swansea. Erkalin. 23 v Middlesbro te Delfzijl verw. Eemstroom, 23 v Leith te Amsterdam. Ferocia, 23 v. Port Lyautey te Sables d'Olonne. Fivel, 23 v. Slotsbron te Rotterdam. Fletera, 23 te Amsterdam. Flevo, 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Flevo, 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Flora, 22 v. Amsterdam n. Gothenburg. Gaasterland, 22 v. Grangemouth te Harlingen. Gerd, 22 v. Rotterdam te Amsterdam. Glory, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Gruno, 23 v. Leith te Rotterdam. Gerrie S, verm. 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Houtman, 23 v. Avonmouth te Antwerpen. Haskerland, 23 v. d. Tyne te Rotterdam. Henriette, 23 v. Londen te Rotterdam. Hast IV, 22 v. Rotterdam te Kiel. Joost, 21 v. Gothenburg n. Kalmar. Kaap Falga, 22 v. Amsterdam te Ostrand. Kaap St. Vincent, 22 v. Skutskaer n. R'dam. Lingestroom, 22 v Hull te Amsterdam. Liberté, 23 v. Port Talbot te Antwerpen. Lijnbaansgracht, pass. 23 Vlissingen n. Helsinki. Larix, 21 v. Malmö te Norrkoping, Marcella, 23 v. Aberdeen n. Vlaardingen. Merwestad, verm. 23 v. Gothenburg n. Amster dam. Mulan, 23 v. Portsmouth n. Rotterdam. Marjan, 22 v. Grangemouth te Gorgestad. Mirfak N, pass. 22 Cherbourg n. Rotterdam. May Mere, pass. 23 Vlissingen n. Londen. Michel Swenden, pass. 23 Vlissingen n. Terneuzen Meres N, 23 nog te Pto Alegre. Mutatie, 20 v. Plymouth te Par. Marianne, 24 Gothenburg verwacht. Noordkaap, 23 v. Duinkerken teVlissingen. Noorderlicht, 24 v. Kragero te Vlaardingen verw. Niobe, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Nassauhaven, verm. 24 v. Antwerpen n. Malmö. Nieuwehaven, verm. 23 v. Limhamn n. Kopen hagen. Plato, 21 v. Gdynia n. Amsterdam. Pavo, 21 v. Zaandam te Rotterdam. Por.za, 21 Gothenburg gep. n. Zaandam. Prinses Wilhelmina, pass. 23 Vlissingen n. Antw. Spica, 23 v. Sunderland te Amsterdam. Sporota, 23 v. Hull te Amsterdam. Silvretta, pass. 23 Vlissingen n. Rotterdam. Tilly, 21 v. Ostrand te Sundsvall. Ton S, 25 Velzen verwacht. Taormina, 23 v. Hansweert te Gothenburg verw. Tyro, 23 v Dublin te Belfast. Twee Gebroeders, 23 v Rotterdam te Amsterdam Vrijburgh, 23 v Londen te Rotterdam. Vrouwepolder, 22 v. Port Talbot te Amstredam. Vindicat Atque Polit, 23 v. Pasajes te Bayonne. Vrouwepolder, 24 v. Amsterdam te Rotterdam verwacht. Westerdok, 22 v. Londen te Amsterdam. Westersingel, 23 v. Surte te Ronne. Zwaantiena, 23 v. Skoghall te Amsterdam verw. Zeehaan, 23 v Hansweert te Simrishamn. SLEEPVAART Ebro, pass. 22 Cherbourg n. Rotterdam met „Mirfak N" Humber, 22 30 m. ZW. Aden n. Izmir. Loire, 22 v. Colombo te Bombay met twee bakken Oceaan, pass. 22 eil. Grand Cayman* n. Orange. Poolzee, 22 100 m. O. eil. St. Thomas. Tyne, 22 v. Bermuda n. Italiaanse ss. Letizia Montanazi met machineschade op 600 m. NO. Bermuda. Zwarte Zee, pass. 22 Kp. Palos n. Rotterdam met „Castor" Sneller, beter en goedkoper! P. AALDERS, Jacobijnestr. 9 Haarlem-C. PUITIHRICHTIHG SOPHIASTR.13 TEL12516 v. de Inpakafdeling. Stoom- wasserij De Lelie, Koning straat 22, Beverwijk, tel. 3459 Middenst.woningen, Villa's, Flats, enz. Haarlem en omge ving. De Ridder en Strijbis, mak. N.B.M. Zandv.laan 71, Heemstede. bij HELLINGMAN en BAKX Pleiadestraat 98. BEli L.O.P. OP Liefdewerk Oud Papier HAARLEM TEL. 12931 Mevrouw, (heus, U doet een goede keus) met LINCOL WAS voor Linoleum-Parket en Meubelen, in de kortste tijd, een prachtglans en lang houdbaar, U zal daar ver baasd van zijn. Waar niet verkrijgbaar, Tel. 14214. Regenjassen, Regenmantels, Demi's, Wintermantels, Man- telcostuums, f 10 maandelijks Schrijf aan Super Standing, Statenlaan 41 Arnhem. Kleur en maat vermelden. Vervaardigen van kunstledematen, Orthop. instrumenten, Corsetten en Bandages Alle soorten steunzolen Elastieken kousen, alle artikelen voor invaliden, loopsteunen krukken, invalide wagens, enz. Gedipl. Pedicure Gasthuisvest 17a19 Haarlem. Tel 18505 Bij ACCOUNTANTSKANTOOR A. J. Henriks (lid N.i.V.A.) is plaats voor een gewend zelfstandig te werken. Bekendheid met be lastingzaken strekt t. aanbeveling. Goede salariëring. Br. met volledige inlicht, aan het kantooradres: Oranje kade 13, Haarlem. voor alle afdelingen. Ook gehuwden, eventueel voor halve dagen komen in aanmerking. Aanm.: EERSTE HAARLEMSCHE STOOMWASSCHER1J N.V., Kampersingel 56. Haarlem. Goth. Kamers vanaf f 595 moderne k. vanaf f 475. Bankstellen vanaf f 395. 4 Clubs f 240, Slaapk„ bedden, Karpetten Arti- fort meubelen enz. Ook op maand, aflossing. Zon- der borg. Toonk.: Wester- houtpark 8 bij Wagenweg Tel. 18840. Voor verhuur van Servies goed, modern glaswerk, cou vertartikelen, enz. ZIJLSTRAAT 24—30. Danst U graag Om twt even. Het vraagt tijd en geld. Belde geeft Rhee. Echt vrou welijke arbeid. Goed betaald. Prima sociale voorzieningen. Prettige om geving. Vaeantie. En wat zeer be langrijk Ij Rhee Is een zaak van vertrouwen. Daar kunnen huis vrouwen met haar was en meisjes met haar werkkracht zich aan toe vertrouwen. HEEMSTEDE TEL 38201 U M U I D E N De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmulden vraagt voor de Civiel-technische en Bouwkundige afdeling van haar hoofdafdeling Nieuwbouw enige met diploma M.T.S. of gelijkwaardige opleiding of met praktijk-ervaring voor de bouw van fabrleksuitbreldlngen, laboratoria en kantoorgebouwen. Eigenhandig geschreven sollicitaties met beschrijving van opleiding en levensloop worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer HD 596, ingewacht bij de Sociale Afdeling Beambten. IJ M U I D E N De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmulden vraagt voor het Bedrijfskantoor van haar Werktuigkundige Afdeling met diploma M.T.S. werktuigbouwkunde of daaraan gelijkwaardige opleiding. Enige ervaring In een machinefabriek c.q. constructie-werkplaats of op het gebied van het onderhoud van kranen, transportinstallaties en diesel motoren strekt tot aanbeveling. Eigenhandig geschreven sollicitaties met beschrijving van opleiding en levensloop worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer HD 598, ingewacht bij de Sociale Afdeling Beambten.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13