Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Achthonderd Stille Armen ontvingen Kerstgave Koninklijk gezin hield met personeel Kerstbijeenkomst De Kerstdagen Nehroe polst Grote Vier over nieuw Oost-West overleg Kerstboodschap van Paus Pius XII Gesprek over atoom-ontwapening Het woord is aan Voor de Stille Armen 70e JAARGANG No 144 ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 299e JAARGANG No 30 9 Watersnood in Westen der Verenigde Staten „Doet u die boeken maar weg", zei Margaret Ernstige autobotsing bij Vries; drie doden en drie zwaargewonden KLM helpt bij oprichting Oostenrijkse luchtvaartmij. Koningin las Evangelie, de Prins hield een toespraak Plan voor bestrijding van wervelstormen in de V.S. Uitgebreid „Erbij" Amerikaans blad verschijnt weer in de Sovjet-Unie Zachte Kerst Weerrapport ft Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Morgen zal het Kerstmis zijn en de ge dachten van zoveel mensen zullen daarvan zozeer vervuld wezen waarlijk vervuld, bedoel ik dat ook de anderen er zich niet aan zullen kunnen onttrekken. Zij zullen, niet voor het eerst, iets onbegrijpe lijks ervaren: alsof daar Iemand is die zij anders niet ontmoeten en die de atmosfeer en de samenleving schijnt te vullen, of te beheersen, of zelfs: te zijn. Misschien zullen sommigen denken aan een Bijbelwoord, dat hen in hun jeugd ter catechisatie plotseling trof, omdat het een zo grote belofte gaf: „Ik zeg u, dat als twee van u op de aarde iets eenparig begeren, het hun ten deel zal vallen van mijn Vader, die in de hemelen is. Want waar twee of drie vergaderd zijn in mijn naam, daar ben Ik in hun midden". Immers, hoevelen zijn daar wel op Kerst mis bijeen in Zijn naam: met twee of met drie of met veel meer. Vele kerken trachten tegenwoordig in nieuwe trant de buitenkerkelijken tot zich te trekken. Door open deuren, open poor ten, in bijzondere diensten waarin vaak bijzondere predikers de kansel beklimmen, wordt op hen beroep gedaan. Bij menigeen leeft hoop dat een godsdienstige herleving op til is. De jaren van hardheid en van nihilisme schijnen te verglijden. In een chaotisch wereldbestel, dat door conflict en tegenstelling verbrokkeld en verscheurd blijft, heeft men juist nu sinds ander half jaar geen oorlog gewoed heeft: een uitzondering leren zien waaraan het ont breekt. En wie luistert kan herhaaldelijk de nieuwe taal, waarin kerken tot de aar zelenden zouden willen spreken, vernemen uit de mond van mensen voor wie dit spreken geenszins beroep of levenstaak is. Maar het is wel zeer vaak hun beroep dat hen tot deze gedachten heeft gebracht, om dat zij ook daarin ervaren hebben, niet te kunnen slagen als hun arbeid niet gezegend is. Meer dan dat: omdat zij ervaren hebben dat in schijnbaar onoplosbare moeilijk heden en raadselen de oplossing tot hen kwam als zij luisterden en bereid waren. Men noemt dat dan soms intuïtie. Ook hiervoor is een woord bedacht. Het lijkt een waarheid als een koe, te zeggen dat als voor iets alleen maar een benaming is be dacht men nog geen stap nader tot de ver klaring is gekomen. Het lijkt een waarheid als een tweede koe, vast te stellen dat als een door de mens nimmer ontraadseld wonder zich telkens herhaalt, het daarom niet minder een wonder is. Toch verstaat menigeen deze waarheden-als-koeien niet: hij schijnt te menen dat wat hij voor zich ziet, door hem begrepen wordt, al zou hij in' iedere poging tot verklaring en uitleg onmiddellijk blijven steken. De kerken hebben een zware taak als zij het geloof onder deze mensen willen verbreiden. Spreek tot hen niet van mystiek: voor hen zijn er geen geheimen. Zij weten alles; de rest is fantaisie en dromerij. En toch op de Kerstdagen zullen zij daar niet zo zeker meer van zijn. In het jaar 1892 stierf te Parijs de grote geleerde, auteur en redenaar Ernest Renan. Bijna zeventig jaar geleden was hij te Tré- guier in Bretagne geboren. Hij had zijn buitengewoon verstand in dienst der we tenschap gesteld en op den duur ver vreemdde hij van zijn kerk. Hij werd een der leiders, in zijn vaderland wellicht de belangrijkste figuur van de wijsgerige school die de gedachte voorstond, dat alle noden van de mens op den duur door de ontwikkeling der wetenschappen zouden worden overwonnen. Het was een levens opvatting die niet alleen in Frankrijk maar in alle landen der moderne wereld van die tijd grote aanhang vond en die ook in de eerste jaren der nieuwe eeuw, in een opti misme van natuurwetenschappelijke voor uitgang, bij de oudere generatie nog stand hield. Toch was het diezelfde Renan die in een rede in de Académie Frangaise zijn mede leden plotseling had verrast met de vol gende indrukwekkende passage: „Mijne heren, ik kan niet vergeten dat ik Breton ben. Ik kan ook niet vergeten dat in storm nachten aan de Bretonse kust de thuisge- blevenen knielen en bidden voor het be houd van de vissers die op zee zijn. En als zij daar bidden menen zij want een der schone legenden van Bretagne heeft het hun geleerd de klokken te horen luiden van de in een ver verleden in zee verzon ken kathedralenIk kan niet ontkennen dat ook in mijn leven de momenten zijn gebleven, waarop ik de klokken van de verzonken kathedralen in mijn ziel hoor luiden." De uiting van een groot en brillant redenaar. Maar ook de uiting van een man die eerlijk was. En als wij onze tijd eerlijk willen zien, moeten wij erkennen dat als er veel mensen buiten de kerken blijven, er toch zeer weinig ongelovigen zijn, als zij er zijn: waarlijk gans-ongelovigen. Dit zij u voorgelegd ter overdenking aan de vooravond van Kerstmis. R. P. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pius XII doet in zijn zeventiende Kerst boodschap aan de wereld een nieuw beroep voor vrede. Hij roept de staatslieden op bijtijds conflicten onder volken, die tot oorlog zouden kunnen leiden, te voorkomen of op te heffen. Het is de plicht van volken en regeringen te komen tot een inter nationale overeenkomst over schorsing van proeven met atoombommen en verbod van atoomwapens, De Paus waarschuwde, dat een nog grotere bedreiging van de vrede zou kun nen voortkomen uit het conflict tussen Europese landen en hun overzeese gebie den die voor onafhankelijkheid strijden. Een derde mogendheid zou wellicht voordeel uit dat conflict trekken - „een derde die geen der andere groepen werke lijk wenst of wensen kan". Waarschuwend tegen de gevaren van het communisme zei de Paus: „krachtens de christelijke leer verwerpen wij het communisme als sociaal stelsel en wij moeten in het bijzonder de grondslagen van de natuurwet bevestigen". De Paus zei, dat de Christenen zich niet tevreden mogen stellen met een anti-com- munisme dat gebaseerd is op leuzen en verdediging van een vrijheid zonder in houd. Er moet eerder een gemeenschap op gebouwd worden, waarin de veiligheid van de mens rust op een morele orde Een voorbeeld van hypermoderne kerkenbouw vindt men in Vitinia bij Rome. Het is de kerk van Jezus, gebouwd door de Italiaanse architect Ildo Avetta, die getracht heeft de functionele eigenschappen en uiterlijke schoonheid, die een kerk moet bezitten, te coördineren. Het resultaat ondervindt geen algemene waardering, ofschoon velen deze nieuwe vorm van kerkenbouw als een veelbelovende „doorbraak" beschouwen. LONDEN (United Press) Premier Nehroe van India is van plan de Westelijke mogendheden te polsen over de mogelijk heid een nieuwe conferentie tussen Oost en West ter bespreking van de ontwapening, in het bijzonder een verbod van atoom proefnemingen, zo wordt uit welingelichte bron vernomen. Het fiat voor de Russen hiervoor heeft hij al. Volgens de zegslieden hoopt Nehroe dat een dergelijke conferentie gehouden kan worden in het komend voorjaar wellicht in April of Mei ten tijde van het bezoek van premier Boelganin van de Sovjet-Unie en de eerste secretaris van de Russische communistische partij Kroesjtsjev%aan En geland. Nehroe koestert niet de wens aan de conferentie deel te nemen of als bemid delaar op te treden. Ook denkt hij niet aan een „bepaald niveau". Wel echter aan een conferentie met delegaties die verstrek kende bevoegdheden hebben uitgaande bo ven die van de gewone ontwapeningscom missie, die op ambassadeurs-niveau is ge plaatst. Naar verluidt zou Nehroe het voorberei dende werk voor de conferentie willen overlaten aan de UNO-afgevaardigde van India Krisjna Menon, die over enkele dagen uit New York in Londen wordt verwacht. Volgens de zegslieden heeft Nehroe tegenover Boelganin en Kroesjtsjev, toen deze India bezochten, te kennen gegeven dat hij voorstander is van een conferentie tussen de grote mogendheden welke tot doel zou hebben het beëindigen van de proeven met en de fabricage van atoom wapens. Van de kant van de Russen zou hij de verzekering hebben gekregen dat de Sovjet-Unie met „redelijke voorstellen" zou instemmen. C o-existentie De „Pravda", het orgaan van de Russi sche communistische partij, heeft er op aangedrongen dat het Westen de „vijf be- Al dertien personen omgekomen SAN FRANCISCO (Reuter-U.P.) In drie staten in het Westen van de Verenigde Staten zijn een aantal door zware regens gezwollen rivieren buiten hun oevers ge treden. Verscheidene steden en dorpen in dit gebied staan onder water. Tot dusverre zijn dertien personen om het leven ge komen en dozijnen huizen zijn wegge spoeld. Amphibie-eenheden van het Ameri kaanse leger en hefschroefvliegtuigen evacueren in gevaar verkerende bewoners. Vijfentwintig duizend mensen zijn dakloos geworden. In de stad Santa Cruz stond bijna twee meter water en te Klamath in Noord-Cali- fornië stond het water zes meter hoog. De regens houden nog steeds aan en worden de zwaarste genoemd van de laatste hon derd jaar. Rivierdijken dreigen door te breken in de Sacramento-vallei, waar tien duizend mensen zijn geëvacueerd uit Ma- tysville. President Eisenhower heeft de overstro mingen als een grote ramp erkend en machtiging gegeven tot onbeperkte finan ciële steun aan het getroffen gebied. De minister van Landbouw, Benson, heeft de Californische autoriteiten voedselvoorraden aangeboden. Lawine De aandacht van voorbijgangers in een straat in de Engelse plaats Huddersfield werd getrokken door een klein meisje, dat bij een grote sneeuwhoop zat te huilen: „Ik ben mammie kwijt". Toen men de sneeuw, die van de daken was gevallen, ging weg ruimen, vond men het lijk van de 39-jarige Mary Whitman, die onder de lawine was bedolven. ginselen van de co-existentie" zou aan vaarden om de internationale spanning te verminderen. De Pravda noemde de reis van Boelganin en Kroesjtsjev naar India, Burma en Arghanistan, een „triomf van de politiek van vrede en vriendschap tus sen de volken'". „Het koloniale systeem be zwijkt en het i; "ui ten gronde gericht in Azië", aldus Pravda. Het blad zegt dat de economische over eenkomsten die tijdens de reis afgesloten werden, „een heilzame invloed uitoefenen en zullen blijven uitoefenen op de econo mie van de betrokken landen. Ze verschil len radicaal van de welbekende „hulp" die de Verenigde Staten en Groot Brittannië aan Aziatische landen hebben aangeboden, die tegelijkertijd aandringen op deelneming aan aggressieve groeperingen of speciale voorrechten te verlenen aan imperialisti sche monopolies. „Geen hulp van kolonis ten kan voor een millioenste fractie de schade goedmaken die de volken van hun voormalige bezittingen leden als een gevolg van uitbuiting en machtsmisbruik", zo be sluit de Pravda. LONDEN (Reuter) „Doet u die boeken maar weg, monseigneur, ik heb mijn be sluit reeds genomen." Dat waren volgens een brief van Randolph Churchill, zoon van Sir Winston, aan het weekblad „Spec tator" de woorden, waarmede prinses Mar garet de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher. duidelijk maakte, datz ij van een huwelijk met Peter Townsend had afge zien. Zij sprak deze woorden, toen zij in October haar bezoek bij de aartsbisschop bracht en een aantal boeken gereed zag liggen, waarin hij bepaalde passages ter overtuiging van de prinses had opgezocht. Deze woorden waren koningin Elizabeth I waardig, aldus Randolph Churchill in zijn brief. Op de rijksweg AssenGroningen zyn Vrijdagavond naby Vries door de gladheid van de weg twee auto's met elkaar in bot sing gekomen. Bij dit ongeluk zijn drie doden te betreuren; drie personen zijn ernstig gewond naar het Wilhelmina-zie- kenhuis te Assen vervoerd. Uit de richting Assen reed in de rich ting Groningen een kleine auto met vier inzittenden, vier loodgieters uit Groningen, die een werk in Zeist uitvoeren. Uit de richting Groningen naderde een grote per sonenauto met drie inzittenden. Een kilo meter buiten Vries begon de grote wagen te slippen met het gevolg, dat deze het kleine wagentje in volle vaart ramde. Drie van de vier loodgieters werden uit de wa gen geslingerd en moeten op slag dood zijn geweest. De vierde bleef in de auto, die onmiddellijk in brand vloog, zitten. Hij werd door toegesnelde personen uit de wagen gesleurd en met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. Ook de bestuurder van de grote personenauto werd met een tweede inzittende naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen overgebracht. Een van de drie doden is de loodgieter W. Drent uit Groningen. G. Drent, de 29- jarige zoon van de loodgieter is ernstig gewond naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. De twee andere slachtoffers zijn knechts van de verongelukte lood gieter, namelijk de 45-jarige H. Wesselink en de 37-jarige D. Baron, beiden eveneens uit Groningen. De bestuurder van de andere auto, de heer L. Voortman, bleef ongedeerd. Mejuf frouw T. Voortman werd ernstig gewond. De K.L.M. deelt mee, dat in principe overeenstemming is bereikt tussen de „Os- terreichische Studiengesellschaft für Ver- kehrsluftfahrt" en de K.L.M. om te komen tot oprichting van een Oostenrijkse lucht vaartmaatschappij. Deze zal de naam „Air Austria" krijgen. Het is de bedoeling dat zij diensten onderhoudt in Europa, onder andere op de lijn WenenMoskou. In Juli heeft een woordvoerder van de K.L.M. in Wenen gesproken over goede diensten die de K.L.M. bereid was aan te bieden ten behoeve van het luchtverkeer in Oostenrijk. Deze goede diensten zullen bestaan uit het ter beschikking stellen van personeel, materieel, een omvangrijke opleiding van Oostenrijkse vliegers en Oostenrijks grond personeel door de K.L.M. De K.L.M. zal in het kapitaal der op te richten maatschappij deelnemen met een minderheidsbedrag. De „Air Austria" zal vermoedelijk in-1956 vliegen met materieel van de K.L.M. en in 1957 met vier Vickers Viscount-vliegtuigen Voordat de kerstlflokken het feest van Christus' geboorte zullen inluiden zullen achthonderd Haarlemse Stille Armen een feestgave ontvangen hebben als teken van het medeleven van hun beter bedeelde stadgenoten. „Wij komen uit de grote stad", zo klonk het Vrijdagmiddag in de feestzaal van het paleis Het Loo, waar de kaarsjes van een grote kerstboom een zacht schijn sel wierpen op een groepje van 20 kinderen. Dat stemmetje kwam uit Amsterdam, onmiskenbaar. „Ze hadden bij ons uit het dorp kunnen zijn, de herders waarvan zij vertelden", zo nam een zacht Veluws meisjesstemmetje het verhaal over. Twintig kinderen, uit Amsterdam, Uddel, Hoog Soeren, Niersen-Gortel en Het Loo stonden, elk met een brandend kaarsje in de hand, op het toneel en tot de toeschouwers behoorden de Koningin, Prins Bernhard en de vier prinsessen, die hier met ongeveer 600 leden van het personeel het Kerstfeest vierden. Jachtopzieners, houthakkers, bosarbeiders, chauffeurs, koks, kamerdienaars, werkvrouwen, timmerlieden, mannen van de koninklijke stallen en van de hofmaarschalk, allen wonend in de bossen van de Veluwe en in Apeldoorn en tenslotte een dertigtal van de intendance van het Koninklijk paleis te Amsterdam. De kinderen speelden „Wat de kaarsjes zeggen". Om precies vier uur kwam het konink lijk gezin de zaal binnen, Prinses Beatrix haar jongste zusje aan de hand houdend, en direct daarop zette het fanfarekorps van het personeel van Het Loo het „Daar is uit 's werelds duist're wolken" in. Stem mig nam het koor van het paleis de melo die van het kerstlied over. Donker werd het toen in de zaal. Slechts de kerstboomlichtjes brandden en het lichtje op de katheder waar de Koningin het Kerstevangelie, met zachte duidelijke stem las. Na het „Stille Nacht" van het koor trad Prins Bernhard naar voren om zijn toespraak te houden, een woord van hart tot hart, van opwekking en bezinning. „Wij kunnen ons zelf niet veranderen", ze zeide hy, „en anderen kunnen dit ook niet. Dit kan alleen Jezus. Voor ieder die in hem gelooft komt de verandering en komt er de blijdschap in het verdriet. Wie van ons Jezus vindt, vindt zich zelf, zijn medemens en God". Na zang van het koor en muziek van het korps zette mevrouw A. J. Wiessner-Peters zich achter de vleugel en speelde prelu dium no. 8 van Bach. Toen de laatste kaarsjes van het kerst spel waren gedoofd, vertelde de heer Th. Booy een kerstverhaal en tot slot zongen allen gezamelijk het „Ere zij God". In de lange gangen van het paleis waren inmiddels lange tafels opgesteld met daar op broodjes en warme chocola. Koningin, Prins en Prinsessen waren de eersten die hun gasten de warme drank uitschonken en voor ieder weer terug ging mochten de dames van Prins en Prinsessen een kerst brood in ontvangst nemen en de mannen van de Koningin de Prinsessekalender. Kort daarop reden de volle bussen weg en daalde de vredige stilte weer over het oude paleis Het Loo. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse weerkundige dienst heeft plannen opgesteld om volgend jaar zomer de wer velstormen in het gebied van de Caraibi- sche Zee, die elk jaar veel slachtoffers eisen en grote schade aanrichten te be strijden. Men is van plan met vliegtuigen koolzure sneeuw in de stormen uit te strooien, waardoor een bevriezingsproces zou optreden, dat aan de storm energie onttrekken zou. Hierdoor zou niet alleen de kracht van de storm afnemen, doch ook zijn baan naar zee afgebogen worden. Wij vragen vandaag de aandacht voor ons uitgebreide bijblad „Erbij", dat een\ dubbele omvang heeft. De normale acht pagina's hebben een verlengstuk van\ vier pagina's, die men gemakkelijk inj de gewone Erbij als binnenblad kan in- vouwen. Bovendien zijn de pagina's 7\ en 8 door een tweede „Erbij-bijlage" in-\ genomen, waarop men onder meer eenl enorme kruiswoordpuzzle met aantrek-j kelijke geldprijzen zal aantreffen. X3QOCOOC>OCX>OCCOCCOOOOC<XX>CXXXX>CCOCX>CCCCOOCCCCOOOOCOCXX>OOi Het zal intussen bij die eerste achthon derd niet blijven, want de giften voor de jaarlijkse Kerstinzameling voor de Stille Armen stromen gelukkig nog.steeds bin nen, zodat het mogelijk zal zijn nog voor de jaarwisseling nog enige honderden an deren te bedenken. De Kerstinzameling is dit jaar een mooi succes geworden: zij heeft op dit ogenblik reeds meer opge bracht dan in 1954/55 na afsluiting der campagne in de eerste week van Januari. Toen werd in totaal achttienduizend gul den ontvangen, waardoor weliswaar negen honderd personen een kleine attentie kon worden bewezen, maar velen wie het co mité eveneens een feestgeschenk gaarne had gegund konden bij gebrek aan mid delen niet meer in aanmerking komen. Op het ogenblik is de twintigduizend gulden reeds overschreden. Het verheugt ons te kunnen meedelen, dat de lezers van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant tot dat fraaie resultaat in belang rijke mate hebben bijgedragen. Hun aan deel in het totaalbedrag bedraagt bijna twaalfduizend gulden, ruim twaalfhonderd gulden meer dan verleden jaar na de vijf tiende verantwoording. Bovenal schenkt het ons voldoening, dat de Kerstinzameling voor de Stille Armen na 21 jaar nog niets heeft ingeboet aan wervingskracht. De Haarlemmers geven daardoor blijk de noden van anderen te beseffen en die te willen verzachten, zo veel als in hun vermogen ligt. Daardoor krijgt de kerstgave voor de Stille Armen een hogere betekenis dan die van een extraatje met de feestdagen. Zij betekent ook een morele steun voor hen die vaak eenzaam in kommervolle omstandigheden hun leven slijten. Gedurende nog korte tijd zal men in de gelegenheid zijn een bijdrage voor dit goede doel te geven. Diegenen die tot nu toe niet in de gelegenheid waren dit te doen zijn op onze kantoren Grote Hout straat 93, Soendaplein hoek Rijksstraat weg in Haarlem en Kennemerlaan 37 in IJmuiden alsnog van harte welkom. Zij kunnen zich overtuigd houden van de er kentelijkheid van zeer velen. MOSKOU (UP/AFP) De regering van de Sovjet-Unie heeft op Amerikaans ver zoek besloten de verkoop van het geïllus treerde culturele tijdschrift „Amerika" weer toe te staan. De Amerikaanse ambas sade zal tweeduizend exemplaren van het tijdschrift verspreiden bij andere diploma tieke vertegenwoordigingen en Sovjet- Russische instellingen. Vijftigduizend exemplaren zullen in kiosken verkrijgbaar zijn. De Sovjet-Unie mag op haar beurt de Sovjet-pendant van dit blad in Amerika verkopen. Het Amerikaanse blad werd in 1945 op gericht en uitgegeven door het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken. De uitgave werd in 1950 gestaakt, omdat het aantal „onverkochte exemplaren, dat teruggezonden werd, te groot was. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN EEN VERDUBBELD „ERBIJ' Lucas (2 10—12) „Weest niet bevreesd, want zie, ik verkondig U grote blijdschap die heel het volk zal ten deel vallen: U is heden de Heiland geboren, namelijk Christus, de Heere, in de stad van David". 16e verantwoorerng. B. B. 2.50; L. J. M. Z. 5.—; N. N. 15.—; K. R. K. 10.—; N. N. 2.50; Fam. D.-H. 15.—; V. 5.—; E. R. 2.50; R. de R. 10.—; N. X. 2.—; A. B. f 1.—; Y. 10.—; J. V. 5.—; N. N. 5.—; N. N. 1.25; W. B. 10.—; A. E. V. T. 2.50; v. W. 10.—; Haarl. Courant Bez. Ver. „Onder Ons" f 25. C. S. 2.—; N. N. 1.—; E. f 2.50; C. F. M. 2.—; L. S. 5.—; G. J. W. 5.—; M. 56 10.—; E. G. v. d. B. 1.—; J. S. K O. 2.50; Traditie 1.Mevr. X 1.M. M. L. 5.F. D. 2.50; van W. K. R. O'veen 1.—; N. N. 3.—; N. N. 2.50; Mevr. C. de J. 1 Trio S. 3.Joke/Marianne 2.50: H. B. 5.—; Mevr. Sch. 2.50; G. M. W. 1.—; Erma 2.50; N. N. 2.50; Kerst- wijding P.E.N. 26.25; Fam. Z. v. R. 10. N. N. 2.50: J. A. K. f 200.—; H. K. 30.—; Mevr. J. A. S.-v. d. L. 25.—; Mevr. J. A. B- L. B. 20.—; M. E. J. d. W.-R f 15.—; C. A. E. 10.—; Dr. W. B. S. 10.—; Mej. G. H. K. 5.—; N. N. 5.—; Mej. G. v. L. 5—; J. de L. 5.—; M. B. 5.—; W. K. f 5.—; Mevr. Wed. J. C. v. B.-V. f 5.—; v. T. f 5.—; X. 5.—; A. M. H.-K. 5.—; I. J. f 5.—; H. F. 5.—; M. A. K.-B. 5.—; K. W. 'f 5.—; Mevr. Wed. F. M. W.-D. 2.50; H. L. T. 2.50; A. G. M. de B. 2.50; E. M. L. S. 2.50; Mevr. J. K.-de J. 2.50; Mej. W. de W. f 2.50; A. v. T. 2.50; D. v. M. f 2.50; G. A. V. 2.—; A. J. B. 1.—; C. A. M. 1.—; J. J. P. 1.—; B. S. te A. 50.—. Dagtotaal: 700. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 12.269.69. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmui den of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Bij het Comité is binnenkomen: Nachtclub ,,'t K." 5.—; V. d. B. d. V. 2.50; Park zicht 21.50. DE BILT: Als gevolg van de aanwezig heid van een depressie ten Noorden van Schotland voeren Zuid-Westelijke winden zachte Oceaanlucht steeds verder Europa binnen. In Noorwegen en Zweden gaat het binnendringen van de warmere lucht ge paard met uitgebreide sneeuwval. Intussen is bij Ierland een nieuwe depressie aangekomen, die in de richting van ons land koerst. Deze storing zal van nacht en morgen aanleiding geven tot regen. Een volgende depressie is verder Westelijk op de Oceaan tot ontwikkeling gekomen. In verband daarmede zal het weer tijdens de Kerstdagen onbestendig zijn. De temperatuur blijft boven normaal. (van hedenmorgen 7 nur) toestand ■o w - e 0\ Helsinki mist NNW -23 0 Stockholm sneeuw ZO -0 1 Oslo sneeuw NO -2 6 Kopenhagen regen ZZW 2 2 Aberdeen onbewolkt WZW 3 0 Dublin onbewolkt ZZW 6 3 Londen half bew. WZW 7 0,3 Amsterdam onbewolkt ZZW 5 0,4 Brussel regen ZW 6 2 Parijs geheel bew. ZZW 7 0 Bordeaux regen WZW 13 19 Grenoble nevel O 2 12 Nice half bew. NW 17 0 Berlijn regen ZW 3 1 Frankfort onbewolkt ZW 5 0,6 München half bew. ZW 6 4 Zürich geheel bew ZW 7 12 Genève nevel ONO 5 12 Locarno onbewolkt ZZO -4 0 Wenen regen windstil 1 1 Innsbruck mist windstil -2 0,2 Rome regen OZO 6 0,4 Den Helder onbewolkt kr. ZW 7 0,4 Ypenburg onbewolkt mat. ZW 5 0,2 Vlissingen onbewolkt kr. ZZW 6 0,4 Eelde onbewolkt vr. kr. ZW 5 1 De Bilt onbewolkt kr. ZZW 6 0,5 Twente onbewolkt mat. ZW 6 0,5 Eindhoven onbewolkt vr. kr. ZW 5 0,6 VI. Z.-Limb. licht bew. mat. ZW 6 2 Neerslag laatste 24 uur. VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later weer opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Tijdelijk krachtige en langs de kust harde wind. aanvankelijk uit Zuidelijke, later uit Westelijke richtingen. 25 December Zon op 8.49 uur. onder 16.34 uur. Maan op 13.25 uur. onder 4.16 uur. 26 December Zon op 8.50 uur, onder 16.35 uur. Maan op 14.05 uur. onder 5.36 uur. 27 December Zon op 8.50 uur, onder 16.36 uur. Maan op 14.38 uur. onder 6.52 uur. Maanstanden 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 25 December Hoog water: 11.54 en uur. Laag water: 7.13 en 19.46 uur. Maandag 26 December Hoog water: 0.30 en 13.00 uur. Laag water: 8.29 en 20.54 uur. Dinsdag 27 December Hoog water: 1.34 en 13.58 uur. Laag water: 9.35 en 21.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1