Conjunctuurverwachtingen in Noord-Amerika overtroffen Minister Algera doet een beroep op zelfdiscipline der weggebruikers Zie Boven Heldere ster aan de kersthemel De gele kamer 1955 als economisch tijdperk Maar 1956 begint met een vraagteken Zweedse gezant verlaat Den Haag Beslissing over herinvoering der maximumsnelheid „over niet te lange tijd" FEUILLETON Heringa Wuthrich Nieuwe post Parijs of Bonn Ds. S. G. de Graaf te Amsterdam overleden Twee flatgebouwen in IJmuiden-Oost Britse treiler op Noorse kust vergaan: 13 doden Bonn verbiedt invoer van vliegtuigjes met swastika Stalin was tegenstander van persoonsverering Betaling abonnementsgeld per giro door Mary Roberts Rinehart ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 (Van onze financiële medewerker) De publieke belangstelling en derhalve ook die van de beurzen gaat bij de jaarwisse ling doorgaans meer uit naar de toekomst dan naar het verleden, maar om in het heden iets van de toekomst te kunnen zeggen zal men zich toch van het verleden re kenschap moeten geven. Dat verleden is of wordt straks het jaar 1955, waarvan men zich bij de aanvang afvroeg of het in 1954 aanmerkelijk verhoogde conjunctuumiveau zou kunnen worden gehandhaafd, dan wel verder zou kunnen stijgen. Men was er niet ten volle gerust op. Er kon op worden gewezen dat de rehabilitatie van het door de oorlog zwaar gehavende Europa voor een goed deel had plaats gehad, mede door de vele milliarden dollars, welke voor dat doel door de V.S. waren beschikbaar ge steld en het ging er om of ons werelddeel nu weer in staat was om op eigen benen te staan en er aan zou kunnen meewerken om het algemeen welvaartspeil in Amerika en Europa verder te verhogen. Weliswaar hebben de V.S. ook na de wederopbouw van Europa in het algemene wereldbeeld van de economie een dominerende plaats behouden, men heeft daar van meet af ingezien dat de industriële expansie, welke gedurende de laatste jaren, met name na de Korea-crisis van 1951 in de V.S. heeft plaats gehad, alleen zou kunnen worden gehandhaafd en vergroot als ook buiten het eigen land het afzetgebied kon worden verruimd en de internationale uitwisseling van goederen op een hoger peil kon worden gebracht. Welnu als men uit dat gezichts punt het scheidende jaar 1955 beschouwt, kan worden gezegd dat het de verwach tingen heeft overtroffen en dat zowel in de V.S., als in Europa de conjunctuur zich verder in opgaande richting heeft bewogen. Wij heben het meer dan eens opgemerkt: de Marshallhulp was geen filantropisch ge baar en het doel om in andere delen van de wereld nieuwe koopkracht te scheppen is ten volle, althans in zeer belangrijke mate bereikt. De economische toestand van de meeste landen in Europa heeft zich ook in 1955 dermate kunnen ontwikkelen dat grotere hoeveelheden goederen uit de V.S. konden worden betrokkenen betaald, doordat tegelijkertijd voor de Europese productie in andere delen van de wereld nieuwe afzetgebieden konden worden ge vonden en de Europese landen onderling hun handel hebben kunnen intensiveren, zodat de economische zelfstandigheid van ons werelddeel niet onbelangrijk is toege nomen. De export maakt in de V.S. niet meer dan 5 7 pet. van de nationale pro ductie uit, een percentage dat voor ons land weinig minder dan 50 pet. bedraagt, maar voor de verdere uitbouw van het indus trieel apparaat in de V.S. is dat betrekke lijk kleine percentage toch niet zonder be lang en aan de verdere ontwikkeling van de export wordt dan ook in de V.S. voort durend de grootste aandacht geschonken. Vandaar ook, dat men, nu Europa weer op de been is gebracht en zijn koopkracht nog steeds verder ziet stijgen, nieuwe milliardenhulp aan de zogenaamde onder ontwikkelde gebieden wordt verleend, ten einde ook deze in staat te stellen hun con sumptieve uitgaven te vergroten en op die wijze voor de Amerikaanse productie nieuwe afzetgebieden te openen. Een en ander heeft er toe bijgedragen dat de industriële bedrijvigheid in de V.S. gedurende het jaar 1955 een nieuw hoogte punt heeft bereikt en de nationale produc tie in dat land tot weinig minder dan 400 milliard is opgelopen met als gevolg een toeneming van de welvaart in nagenoeg alle kringen van de bevolking, maar niet het minst in die van de grote massa, welke in sterke mate van de zogenaamde wel vaartspreiding heeft geprofiteerd. De op komst van de bevolkingsgroepen met een middelmatig inkomen is in de V.S. een eco nomisch verschijnsel van de eerste orde en een gevolg van de algemene opleving in de zakenwereld, de aanmerkelijke verhoging van lonen en salarissen en een belasting stelsel met een sterke progressiviteit. Er zijn thans 17 millioen kostwinners in de V.S., ongeveer een derde van het totaal, die van 5000 tot 15.000 per jaar ver dienen, dat is meer dan het dubbele van 1941. En het zijn deze 17 millioen kost winners, die er thans een huis, een auto, een radio, een televisietoestel enzovoort op kunnen nahouden en die vacantiereizen maken en samen de ruggegraat van de bin nenlandse afzet uitmaken. De grotere wel vaart van de Amerikaanse bevolking komt ook hierin uit dat het aantal inkomens van minder dan 1000 per jaar tot een kleine drie millioen is gedaald, dat wil zeggen het is gedaald met 44 pet., terwijl de groep van 3000 4000 met 57 pet., de groep van 10.000 15.000 zelfs met 103 pet. is toegenomen. Er is dus in de V.S. een grote en sterke middenklasse ontstaan, on getwijfeld deels ten koste van de hogere in komens, zonder dat deze daardoor echter tot de armen behoeven te worden gerekend. Men kan alleen zeggen dat de grotere wel- ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS vaart voornamelijk aan de lagere inkomens is ten deel vervallen, een nivellering van de algemene welvaart, welke zowel uit economisch, als uit sociaal oogpunt slechts een verblijdend verschijnsel kan worden genoemd. Het is van belang hierbij op te merken dat de aanzienlijke loons- en salarisver hogingen, welke ook in de loop van 1955 hebben plaats gehad, de rentabiliteit van de bedrijven niet heeft aangetast. De pre- ciese cijfers over 1955 zijn uiteraard nog niet bekend, maar naar globale schatting hebben de Amerikaanse bedrijven in door snee ca. 25 pet. meer winst gemaakt dan in 1954. Deze winsten zijn voor een deel opnieuw geïnvesteerd het bedrag der investeringen is tot 28 milliard gestegen maar ook voor een groter deel dan te voren aan de aandeelhouders ten goede ge komen, daar de dividenden gemiddeld met 8 pch zijn verhoogd en bovendien in vele gevallen bonussen zijn uitgekeerd of aan delen zijn gesplitst, zodat ook in de krin gen van de beleggers een belangrijke stij ging van inkomen heeft plaats gehad. Hier door is uiteraard ook de consumptie ge stegen maar tevens zijn er grotere bedragen voor nieuwe investering vrijge komen, welke weer aan de uitbouw van het bedrijfsleven bevorderlijk zijn geweest. Dit alles heeft er toe geleid dat de in dustriële productie van de V.S. in 1955 met ca. 8 pet. is toegenomen bij een normale stijging van niet meer dan 4 pet. per jaar. .Vraagt, men nu paar de vooruitzichten van het nieuwe jaar,'dan is ei antwoord dat de meeste voorspellingen ook thans moedgevend zijn. Bekende statistische bu reaux zijn van mening dat de winsten van de Amerikaanse bedrijven in 1956 verder met ca. 6 pet. tot 22i/2 milliard zullen stijgen en dat ook aan dividenden, enz. in dat jaar weer meer zal worden ont vangen dan in 1955, zij het dan dat de voor uitgang minder groot zal zijn dan toen. Of er dan ook geen schaduwen op het beeld van de Amerikaanse economie val len? Afgezien van de min of meer precaire situatie in vele delen van de wereld en de onzekerheid over Eisenhower's president schap, moet hier vooral worden gewezen op de sterke uitzetting van de credieten, een uitzetting welke enige malen groter is dan die van de nationale productie. Volgens een recente publicatie is de bruto-nationale productie in de V.S. van 1940 tot 1954 met 73 pet. vooruitgegaan, maar zijn de totale netto-schulden van overheid en particu lieren met 218 pet. gestegen, waaronder de particuliere afbetalingscredieten een be langrijke plaats innemen. Ze worden reeds op 30 milliard geraamd en velen zien hierin een vergroting van het gevaar voor en de verergering van de gevolgen van een conjunctuursomslag. Er zijn dan ook, als bekend, in de loop van 1955 enige maat regelen genomen om de snelle voortgang van de credietverlening te stuiten. Het is overigens opmerkelijk dat ook de bespa ringen in de V.S. aanzienlijk zijn toege nomen en nog steeds toenemen en dat blij kens een gehouden enquête vele crediet- nemers tegelijkertijd over een banksaldo beschikken. Het afbetalingssysteem is, gelijk we vroe ger al eens hebben geschreven, als zodanig niet af te keuren en het kan tot vergroting de rentabiliteit der bedrijven bijdragen, in een tijd van hoogconjunctuur is het gevaar niet denkbeeldig dat zich excessen voor doen, vooral als het crediet voor consump tiegoederen wordt gebruikt. Bij een voort gezette snelle, stijging van particuliere en overheidsschulden moet, zo zegt een zekere professor Pritschard, tenslotte een punt worden bereikt waar de rentelast ondrage lijk wordt, zodat men hier met een nieuwe inflatie op zou moeten antwoorden. Met dit antwoord moeten we het voorlopig doen volgens de professor; de economie heeft nog geen beter bedacht. En hier is dan een van de grote vraag tekens, waarmee de V.S. het nieuwe jaar ingaan. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Zweed se gezant te Den Haag, de heer Sven Dahl- man, tegen het voorjaar Nederland gaat verlaten. Dan namelijk komt de post in Parijs vrij, terwijl ook de Zweedse gezant in Bonn, de heer R. Kumlin, zijn plaats zal verruilen. Men is er vrijwel zeker van, dat de heer Dahlman naar de lichtstad of naar Bonn zal verhuizen. In de ouderdom van ruim 66 jaar is te Amsterdam na een langdurige ziekte over leden ds. S. G. de Graaf, emeritus-predi kant van de gereformeerde kerken, in wel ker midden hij voorheen een vooraan staande plaats heeft ingenomen. Ds. De Graaf heeft vooral naam gemaakt door zijn geschriften. Van zijn hand ver scheen een standaardwerk in twee delen, getiteld „Verbondsgeschiedenis". Voorts heeft hij: geschreven: „Hoofdlijnen in de Dogmatiek", een boek over de kerkgeschie denis en een prekenbundel „Een Profeet den Volke". Door burgemeester en wethouders van Velsen is opdracht gegeven aan de firma Van der Putten, aannemers te Haarlem en Velsen voor het bouwen van twee flats hoog zes étages, zijnde tachtig woningen en tien garages aan de Maas en Waalstraat in IJmuiden (O.). Het gehele project vol gens het bestek en de tekeningen van ar chitect Arthur Staal, B.N.A., te Amsterdam. „Ha!", zeiden de Bosmannetjes, als ze binnen kwamen en het eten dampend op de gedekte tafel stond. „Dat zal smaken!" Want ja, als je zo de hele dag gewerkt hebt in de buitenlucht, dan lust je wel 'n lekker hapje. En zo zaten ze dan gezellig onder de lamp te smullen. En als ze klaar waren met eten, stak het Bosmannetje een vers pijpje op en dan bleven ze nog wat met elkaar praten over alles, wat er die dag gebeurd was, tot ze naar bed gingen. 5-6 OSLO (Reuter) Men vreest, dat dertien van de 25 opvarenden van de Britse treiler Prince Charles uit Huil zijn omgekomen toen het vaartuig Vrijdagavond in volle vaart op de rotsen ter hoogte van het eiland Soeroeya in het Noorden van Noor wegen voer en onmiddellijk zonk. Veertien overlevenden zijn door het Noorse schip Ingoey naar Hammerfest ge bracht. Twee doden zijn geborgen. Onder de tien vermisten bevinden zich twee Noor se loodsen. Grote waterkrachtcentrale in de Sovj'et-Unie in aanbouw De Sovjet-Unie bouwt thans aan de grootste waterkrachtcentrale ter wereld, namelijk te Bratskaja aan de rivier de Angara in midden-Siberië, aldus Tass. Deze centrale zal naar schatting een capaciteit hebben van ruim drie millioen kilowatt. Regeringsvorming in Saarland De voorzitter van de pro-Duitse christen democratische unie in Saarland, dr. Hubert Ney, heeft de opdracht van zijn partij om te trachten een regering te vormen, aange nomen. Er zijn al besprekingen gaande met de twee andere pro-Duitse partijen. BONN (Un. Press) De West-Duitse regering heeft de verkoop van kindervlieg tuigjes, voorzien van het hakenkruis én vervaardigd in de Verenigde Staten, offi cieel verboden. Het vliegtuigje, een model van een Focke-Wulf 190 achtervolgingstoestel, werd in onderdelen afgeleverd. Het verbod is uitgevaardigd door het bondsbureau voor de bestudering van publicaties die een ge vaar voor de jeugd kunnen vormen. Onlangs is een soortgelijk verbod uitge vaardigd tegen de verkoop van Messer- schmidt-jagers, eveneens afkomstig uit de Verenigde Staten. Men weet niet welke ster „de" Ster van Beth lehem is geweest. Mis schien een bijzonder hel dere komeet, misschien een conjunctie van twee of meer planeten, mis schien een nova of een supernova - het is on bekend en het is ook niet meer te achterhalen. Maar een heldere ster moet het zijn geweest; misschien dus zo-een als Betelgeuze, die fel schit terende reus links boven (in de „schouder") in Orion. Laten we deze dus dit jaar tot Kerst ster kiezen; zij voldoet in elk geval aan de voor waarde van grote hel derheid en zij is boven dien aan de Oostelijke hemel te vinden, tenmin ste vroeg in de avond. Voor het blote oog is het een mooie ster en zij staat dan ook als Alpha Orionis, dus als nummer één (in helderheid) van het sterrenbeeld Orion in de catalogi vermeld. Met die helderheid is overigens iets aan de hand: die schommelt, van magnitude 0,1 tot 1,2. Anders uitgedrukt: Be telgeuze varieert van een ster van bijna de eerste grootte tot een ster die daar meer dan een hele grootteklasse bovenuit komt. In het laatste geval is zij meer dan twee en een half maal zo helder als tij dens haar minimale hel derheid. Degene die Betelgeuze voor het eerst heeft wil len fotograferen moet bepaald niet hebben ge weten wat hij zag, toen hij de plaat ontwikkel de: de voor het oog zo heldere ster is er maar met de grootste moeite op te vinden. Terwijl de andere Orion- sterren er allemaal bij zonder duidelijk op ko men te staan, wordt Be telgeuze een onopvallend sterretje en er lijkt wel toverij in het spel te zijn; ergens in de lens schijnt het licht van Betelgeuze te zijn verduisterd, zodat het maar zwak op de fotografische plaat te recht komt. De toverij zit hierin: Be telgeuze is een ster met een relatief lage opper vlakte-temperatuur. On geveer 3200 graden, dat wil zeggen de helft van de oppervlakte-tempe ratuur van onze zon. En dergelijke „koele" ster ren zijn rood van kleur. En de normale fotogra fische plaat is nu een maal veel minder gevoe lig voor rood licht dan voor bijv. blauw. Betelgeuze, schoon voor het blote oog maar dus niet zo erg fotogeniek, heeft een taillewijdte waarvan men bij eerste meting nogal is geschrok ken; onder ons gezegd is ze een enorme dikkerd. Men zou in haar reus achtige lichaam meer dan vijftig millioen bol len van de grootte van onze zon kunnen opber gen Betelgeuze behoort dan ook tot het type ster dat „rode reus" wordt ge noemd en volgens de Russisch-Amerikaanse astronoom George Ga- m,ow, emigrant in 1924 en auteur van o.a. The Birth And Death Of The Sun, zijn zulke rode reu zen jonge sterren. (Hij zegt verder dat onze zon met haar eerbiedwaar dige drie milliard jaar vroeger er ook zo moet hebben uitgezien: veel groter en veel roder dan op het ogenblik). Betelgeuze moet onge veer 650 lichtjaren van ons af staan; dat is, in kilometers uitgedrukt; een getal dat begint met een 6, gevolgd door vijf tien nullen. En die af stand wordt nog elke seconde 21 km. groter, want met die vaart ver wijdert Alpha Orionis zich van ons. G. v. W. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een ernstig beroep gedaan op weggebruikers de zelfdiscipline in acht te nemen en daardoor mee te werken de stroom verkeersongevallen te beteugelen. Dit probleem benauwt de minister uitermate en hij heeft soms het gevoel dat hij er voor een deel mach teloos tegenover staat. De overheid kan niet alles op dit gebied. Alleen wanneer jedejeweggebruiker zich bewust is, van zijn verantwoordelijkheid kan het vraag stuk zijn scherpe kant verliezen. In wezen ligt daar de sleutel tot de oplossing van het probleem. Over het al of niet weer invoeren van maximumsnelheid voor motorrijtuigen verwacht minister Algera binnen niet te lange tijd het advies van de Commissie Veiligheid Wegverkeer. Bij de overweging van dat advies zal hij rekening houden met de opmerkingen van de Kamerleden die op herinvoering van de maximum-snelheid hebben- aangedrongen. De minister las zijn antwoord op de bij bet debat over zijn begroting gemaakte op merkingen voor. Men kreeg te horen dat allerlei aangelegenheden waarover men eens wat houvast had willen krijgen, nadere, ernstige en omvangrijke studie ver eisten. De enige, althans iets concreets in houdende mededelingen waren dat met het oog op het gehele, thans volkomen voor het toezicht op autovervoer personen en goe deren in beslag genomen controleurscorps, eens per maand voor de controle op het Rijtijdenbesluit zal worden ingeschakeld. Bij de spoorwegen is Invoering van een achtdaags vacantie-abonnement in over weging. Concentratie van kleine water schappen is gewenst. Omtrent het tempo bij de verdere gang van zaken met het ontwerp-Delta-plan koesterde de minister optimistische verwachtingen. Daarna be toogde de minister dat het niet redelijk is te klagen over een te langzaam tempo bij de wegenbouw. De heren Vermooten en Zegering Had- ders hadden verzocht de vaste Kamer commissie bepaalde inlichtingen inzake de Kemtunnels te willen verschaffen. „Als die commissie dat verzoekt, zal ik het over wegen, maar of ik het verzoek zal inwil ligen, hangt nog van de omstandigheden af." Aldus een voor het gehele betoog en voor de angstvalligheid van deze om klare taal te spreken, kenmerkend zinnetje. In Januari zullen er over de Hemtunnels be sprekingen op bestuurlijk niveau plaats vinden. Op zeer korte termijn zal een be slissing worden genomen over de Scheve- ningse haven. Rotterdam krijgt geen primaire lucht haven, noch iets wat er op lijkt in de pol der Zestienhoven. Schiphol blijft de enige nationale luchthaven. Wat de Rijnvaart betreft: de minister blijft staan op handhaving van onze rech ten uit hoofde van de Acte van Mannheim, met betrekking tot de vrije vaart en gelijk heid van behandeling. Met het oog op op lossing van de moeilijkheden hierover met West-Duitsland wordt de mogelijkheid be- siudeerd de kwestie aan internationale rechtspraak te onderwerpen. Meer aan te bevelen zou zijn Europese integratie van het vervoer met een gemeenschappelijke vervoersmarkt, want dan zouden de be staande verwikkelingen tot het verleden behoren. Verkeersveiligheid Het vraagstuk van de verkeersveiligheid benauwt de minister bijzonder. De over heid is hier echter ten dele machteloos. In wezen ligt de sleutel bij het verantwoorde lijkheidsbesef van de individuele wegge bruikers. Omtrent maatregelen ter be scherming van de voetganger is advies aan Gedeputeerde Staten gevraagd. Tegenover eventuele invoering van een theoretisch verkeersexamen voor bromfietsers bleek de minister voorshands nogal sceptisch te staan. Berperking van de snelheid van bromfietsers wordt wèl ingevoerd. Het aantal verkeersongelukken in October van dti jaar is geringer dan in 1954, zo kon de minister nog mededelen, en hij zag daarin reeds een resultaat van het ver scherpte toezicht. Met aantekening van het communistische „tegen" werd de begroting van Verkeer en Waterstaat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor het tot 31 Januari durende Kerst- recès begon, hield de waarnemend voor zitter, de heer Van S 1 e e n een toespraak. Al moest de begroting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen tot 1956 onafge- handeld blijven liggen, overigens was de Kamer er in geslaagd door alle „begrotings hoofdstukken heen te komen. Zonder over haasting en zonder te hoge druk had men een goed resultaat weten te bereiken. Dank bracht de waarnemend voorzitter aan prof. Gerbrandy, die hem veelvuldig had bijgestaan, door als tweede ondervoor zitter tal van vergaderingen te leiden. Vele goede wensen voor het oudste lid, de heer Welter, die een ernstige operatie heeft ondergaan, voor een spoedig herstel van. voorzitter Kortenhorst en voor allen bij de komende jaarswisseling, gingen aan de sluiting der vergadering vooraf. MOSKOU (AFP) Stalin was een tegen stander van de „persoonscultus", aldus wordt verklaard in de Sovjet-Russische „Literratoernaja Gazeta", in een artikel ter gelegenheid van de herdenking van Stalins geboortedag. De schrijver van het artikel, Kossolopov, haalt gedeelten aan uit een niet eerder gepubliceerde brief van de Sovjet-leider, die in 1938 werd gericht tot een uitgeverij van kinderboeken. De uitgevers kregen een terechtwijzing over de „kinderverhalen van Stalin". „Ik raad u aan dit boek te verbranden, dat vol on juistheden, verdraaiingen, overdrijvingen en onverdiende lof staat", aldus Stalin. K<x>xcozc<xxx>yyyxcccccccoccococcxxxf> U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ens gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE 23) HOOFDSTUK IX De kolonel zag er die avond gelukkig iets beter uit. Hij droeg een smoking, wat hij trouwens altijd deed na zes uur 's avonds of hij nu alleen was of niet en hij begon, geheel tegen zijn gewoonte in, niet direct over Don te praten. Hij maakte een cocktail voor haar klaar, zei enkele bewonderende woorden over haar jurk, en liet vervolgens een perfect etentje opdienen met een goed glas wijn er bij. Hij sprak zelfs niet over de moord! Hij hoopte slechts dat de politie haar niet al te veel last bezorgde. En zo praatte hij maar door: de oude Nathaniel Ward zag er de laatste tijd niet al te goed uit; in de club was voor de bar een meisje gekomen, dat het uitstekend deed; de mening, dat vrou wen geen cocktails zouden kunnen maken, was belachelijkTenslotte kwam hij, via een lange omweg, over Elinor te pra ten. Ze is hier de laatste tijd zeker niet geweest, is 't niet? Nee, ze is in Newport; ze houdt nu eenmaal niet van Crestview. Was jij de laatste dagen daar ook? Carol voelde zich koud worden. Hij had kennelijk iets op het oog. Ze knikte. Ik was daar natuurlijk al volkomen van overtuigd, maar ik wilde het graag uit je eigen mond horen. Mevrouw Ward be weert namelijk dat ze vorige week 's avonds laat een auto heeft gezien, die op Elinor's wagen leek. Daarom vind ik het dubbel prettig dat jij kunt bevestigen, dat ze in Newport was. Ze nam snel een slokje van haar wijn. Er rijden genoeg wagens zoals die van Elinor rond, zei ze hakkelend. De veron derstelling is bepaald belachelijk! Welke avond zou het geweest zijn? Ik geloof Vrijdag. Maar maak je er geen zorgen om, Carol. Je weet hoe snel praatjes zich plegen te verspreiden. Pas na het eten begon de kolonel over Don te praten. Carol vond dit eindelijk eens een opluchting.... Ze voelde echter intuïtief dat hij iets tegen Dane had. Wat is dat eigenlijk voor een man?, vroeg hij, dat de Burtons hem hun huis hebben geleend wil toch nog niet alles zeg gen? Ik heb naar zijn naam gezocht in de „Army and Navy Register", maar hij komt er niet in voor. Zou het niet mogelijk zijn, met al die nieuwe officieren Ik zou maar voorzichtig zijn, meisje. Tegenwoordig zit iedereen in het leger, en hij blijft een soort mysterie voor mij. Ik herinner me nog uit de laatste oorlog, dat we heel wat beste mannen in het leger hadden, maar ook héél wat lanterfanters en nietsnutten. Ze was komen lopen en hij bracht haar na het eten thuis. Geen van beiden zag Alex, die bussen de bomen op wacht stond en een gat brandde in de zak, waar hij haastig zijn sigaret in gedaan had. Hij bleef tot twee uur op zijn post. Toen kwam Dane hem aflossen. Hij droeg een donker pak en had een revolver bij zich. Zij wis selden geen overbodige woorden. Alles in orde? Alles in orde. Alex ging hierop naar huis, terwijl Dane met zijn ronde begon. Er gebeurde niets bijzonders en tegen het krieken van de ochtend ging ook hij huiswaarts, maar niet om te slapen, want wat hij die avond had gehoord van Marcia Dalton, had hem de stellige indruk gegeven, dat Carol's fami lie bij de moord betrokken was. En deze wetenschap stond hem niet aan. Hij had zich in uniform gestoken en was met de auto naar haar huis gereden. Twee of drie wagens stonden er reeds gepar keerd. Hij verfoeide het moment, dat hij zich had laten verleiden de muur, die hij zo zorgvuldig had opgebouwd, af te breken. Maar hij had nu tenminste een goede gele genheid, een tiental van de zomergasten te ontmoeten: de Wards, de Crowels, Louise Stimson en enkele anderen. Hij dronk en kele cocktails, maar lette scherp op en luisterde aandachtig. Iets bijzonders ving hij echter niet op. Hij ving slechts flarden van gesprekken over de naderende verkie zingen en de gestegen kosten van levens onderhoud op. Aan tafel vuurde Marcia, die naast hem zat, plotseling een scherpe vraag op hem af U stelt nogal belang in onze moord, is 't niet?, vroeg ze, terwijl ze hem met doordringende ogen strak aankeek. Slechts als toeschouwer! Ik vind dat Carol Spencer niet alleen in dat huis moet zijn. Het is een aardig meisje. Waar is de rest van de familie? Voorzover ik begrepen heb, komt haar zuster. Marcia keek hoogst verbaasd. Elinor? Ploe dat zo? Ze keek hem lang aan en wendde zich toen abrupt tot Peter Crowell, die aan haar linkerkant zat. Enige tijd bleef ze met hem in gesprek, doch tenslotte richtte ze zich weer tot Dane. Ik ga u nu iets vertellen, dat ik be loofd heb geheim te houden, zei ze zacht jes. Ik ken Elinor Hilliard al van haar jeugdjaren af. Ik ben niet erg op haar ge steld. Ik ken haar wagen. Die komt uit Europa en je kunt je onmogelijk vergissen. Ik ben er dan ook zeker van, dat ik die auto in de nacht van de moord gezien heb! Hij toonde een oprechte verbazing. Dat is nauwelijks te geloven! Carol gelooft het inderdaad niet. Ik heb haar dit verteld, maar ze zei dat Elinor hier onmogelijk geweest kan zijn. Maar aan mijn ogen mankeert niets en als u ook maar enige belangstelling voor deze zaak hebt, moet u dit interessant vinden. Ik heb het nog aan niemand anders verteld, voeg de ze er aan toe. Vertelt u Carol alstu blieft niet dat ik dit gezegd heb. Ik ben èrg op haar gesteld en ik geloof dat ze in moeilijkheden zit. Na het etentje speelde hij enkele' rob bers bridge. Alhoewel zijn gedachten niet bij het spel waren, won hij toch van Pe ter Crowell tien dollar. Deze kon dat hele maal niet appreciëren. Hij haalde met een nors gezicht zijn portefeuille te voorschijn en keek naar de schram op Dane's wang. Ik zag u vanmiddag op de heuvel ach ter het huis van de Spencers rondscharre len, merkte hij op, zocht u wat? Soms nog een lijk? Je weet nooit hoe je nog eens tegen het geluk opbotst, antwoordde Dane on verschillig. Later zou hij nog eens aan deze woorden terugdenken, met afschuw ech ter Niet al te laat ging hij naar huis, loste Alex af en rolde om zes uur 's morgens in bed, juist op het moment, dat enkele kilometers verderop een ongunstig uitziend individu, die een schamele koffer bij zich had, uit de trein stapte. Deze keek eens rond, zag iets verderop een auto staan, wachtte totdat de treinreizigers verdwenen waren en stapte toen in. Hij grinnikte. Wat is er aan het handje?' vroeg hij. Je gaat me toch niet vertellen dat hij wéér met zijn oude werk begonnen is? Dat zou ik niet kunnen geloven. Niet in deze omgeving tenminste. Alex haalde de schouders op en startte de auto. Dat zal hij je zelf wel ver tellen. Ik dacht dat hij rust nam voor dat been. Hij niet hoor!, antwoordde Alex met een klank van verontwaardiging in zijn stem. Ja, eerst heeft hij wel gerust, maar dat werkte langzamerhand op zijn zenuwen. En toen.... Man, zeg het toch! Waarom moest ik die vingerafdrukkenboel meenemen? Staat het in verband met de Spencermoord? Ik zou het prettiger vinden, als de majoor het je zélf vertelde. Tim staarde hem vol verbazing aan. Toen barstte hij in een luid lachen uit. De majoor! herhaalde hij wanneer is hij majoor geworden? Promoties komen tegenwoordig snel, antwoordde Alex onverstoorbaar. Ja, dat wel, maar ze bevorderen nie mand binnen de zes maanden van sergeant tot majoor! Toen ik hem de laatste keer zag.Wat heb je op het oog? Hou je me soms voor de gek? Hij zit natuurlijk in een of andere inlichtingendienst. Alex temperde enigszins de snelheid van de wagen daar zij een scherpe bocht na derden. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6