Burgemeester Jansonius van Haarlem mermeer legt zijn functie neer PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Andrews Wereldnieuws dm! Zocli ió Uet zo De radio geeft Donderdag Rotterdamse haven boekte een record OL%.9oidSnia Routewijziging NZH in het Kinheimpark 2 Twintigduizend schepen in één jaar Woningbouw in W.-Europa breidt zich niet meer uit Spoorwegongevallenraad Halteplaats nabij Bloemendaalse station Faillissementen Verdachte van moord te Enschedé in Heerlen gearresteerd De lüü.OOOste Bredanaar Kerkelijk Nieuws Cunard Line zou bouw van atoomschip overwegen Weer moeilijkheden in raad van Finsterwolde Potvis beschadigde schroef van walvisvaarder Ziekenfondsraad moet premie-wijzigingen goedkeuren Lijk gevonden van matroos van zfindschin „Stad Zwolle" Eet gerust eens anders dan „gewoon" Invloed zonnevlekken J WOENSDAG 28 DECEMBER 1955 Zaterdag- 31 December loopt de ambts periode af van burgemeester mr. J. F. Jan sonius wegens het bereiken van de vijfen zestigjarige leeftijd. Een dag te voren zal hij voor het laatst de vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmermeer lei den. Dan zijn de leden in de gelegenheid afscheid te nemen en daarna volgt een receptie voor de burgerij van de uitge strekte gemeente, die omsloten wordt door de Ringvaart. Bijna vijfentwintig jaar heeft mr. Jan sonius de gemeente Haarlemmermeer ge diend, eerst als gemeente-secretaris en daarna als burgemeester. Hij is in Decem ber 1890 te Winschoten geboren, studeerde rechten aan de universiteiten te Gronin gen en Amsterdam, waarna hij benoemd werd tot ambtenaar van de gemeente secretarie te Wageningen. Op 1 Februari 1931 werd hij gemeente-secretaris van Haarlemmermeer en na eerst na de bevrij ding als waarnemend bui-gemeester te zijn opgetreden volgde met ingang van 1 No vember 1945 zijn benoeming tot burge meester van Haarlemmermeer. In de oor logsjaren waren er achtereenvolgens drie burgemeesters, die lid waren van de NSB, in Haarlemmermeer werkzaam. Mr. Jan sonius nam daarbij een krachtige Neder landse houding aan, die de waardering van allen genoot. In de loop der jaren is het aantal inwo ners uitgebreid. Toen mr. Jansonius in 1931 zijn intrede deed op het Hoofddorpse raadhuis telde de gemeente 27.500 inwo ners. Vorig jaar bedroeg het aantal 40.000 en op het ogenblik is dit aantal ver over schreden. Het geboorte-overschot in Haarlemmermeer is vrij groot, maar daar bij komt ook, dat de forensenbevolking re gelmatig groeit. Badhoevedorp kende vijf entwintig jaar geleden nog geen uitbrei dingsplan; toen dit werd vastgesteld wer den vele woningen gebouwd, waarin velen zich vestigden die in Amsterdam hun werk hadden. Ook hadden de uitbreiding van de KLM op Schiphol, de vestiging van de Fokkerfabrieken en van andere in dustrieën, o.a. op landbouwgebied, invloed op de toeneming van het aantal inwoners. Haarlemmermeer is als agrarische ge meente gesticht en de burgemeester heeft er in zijn ambtsperiode voor gezorgd, dat die als zodanig is gebleven. Het is zijn mening, dat Haarlemmermeer agrarische gemeente moet blijven. De industrie mag niet verwaarloosd worden en gronden na bij Zwanenburg, die minder geschikt zijn voor landbouw, zijn gereserveerd voor in dustrieën. Problemen De ambtsperiode van de burgemeester is niet gemakkelijk geweest doordat hij met vele problemen te maken heeft ge had. Daar was in de eerste plaats de wo ningnood, waarmee alle burgemeesters in den lande te kampen hebben. Er zijn toch in de afgelopen tien jaar vele woningen gebouwd en er staan er nog vele op het programma. In Haarlemmermeer heeft men met de vele dorpen en buurtschap pen te maken. Het is te begrijpen, dat men gaarne wil dat in eigen omgeving zo veel mogelijk gebouwd wordt om de woning nood te lenigen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 F.ERD. B0LSTR. ,48 A DAM- TEL. 717162 Scooter - Bromfietskleding HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte mu ziek (12.3012.33 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Fluit en piano. 14.00 Metropole orkest. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal kwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Radio Philharmonisch orkest en solist. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Pla ten. 19.55 De Omroep aan het eind van 1955, toespraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport 23.20 Sportuitslagen. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Piano en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Orgel. 12.50 Uit het be drijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.10 Ons Rijk in de Tropen, klankbeeld. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van Vier tot Vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Kroniek van Overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cowboy-liedjes. 19.30 Jazz muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Buitenlands overzicht. 20.15 Radio Philharmonisch or kest. 21.05 Voordracht. 21.25 Koor en orkest. 21.55 Voordracht. 22.10 Dansmuziek. 22.40 Radiojournaal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten. 23.25 Jazzmu ziek. 23.5024.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Pro gramma over het wegverkeer in Nederland. 20.40 Film over dieren. 20.45 Die nu leeft, die nu zorgt, Televisie-bespiegeling over schaduwen in het leven van alledag. 21.10 Negro-spirituals en voordracht. 21.35 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Chansons. 12.15 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15, 14.30, 15.00 Platen. 15.45 Vlaamse liederen. 16.02 Poly- phone muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Vioolrecital. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.45—18.15 Engelse litteratuurgeschiede nis. (Op 224 en 49 m.). Mr. J. F. Jansonius Voor een burgemeester van een uitge strekte gemeente als Haarlemmermeer, valt het niet mee op de hoogte te blijven wat er overal in de dorpen gebeurt. Van mr. Jansionius kan gezegd worden, dat hij aandacht had voor alle delen der gemeente en als hem een uitnodiging bereikte een bijeenkomst bij te wonen, waarbij zijn te genwoordigheid vereist werd, dan was hij aanwezig. Op die manier onderhield hij het contact. Bij de viering van het honderdjarig be staan van Haarlemmermeer heeft mr. Jan sonius kunnen constateren, dat er een bin ding bestond tussen de dorpen en het cen trum Hoofddorp. Diverse commissies wa ren gevormd voor de feestelijkheden. Van vroeger tijd dateerden dorpsverenigingen, die voor het gemeenschapsleven van be lang zijn. De besturen der verenigingen onderhouden contact met het raadhuis en dat heeft tot gevolg, dat de belangen van de inwoners behartigd kunnen worden. Over enkele dagen moet burgemeester mr. Jansionius zijn ambt, dat hem lief is geworden, neerleggen. Hoewel hij zich reeds in Heemstede heeft gevestigd is het te verwachten, dat de band met Haarlem mermeer (zowel als gemeente en als polder) zal blijven voortbestaan. Hij blijft kanton rechter plaatsvervanger en vermeld moge worden zijn onvermoeid pogen, dat met succes bekroond is, in Hoofddorp een zit tingsplaats te vestigen van het Haarlemse kantongerecht. Vrijdagmiddag wordt in het raadhuisje Hoofddorp een afscheidsreceptie gehou den en te verwachten is, dat velen in het centrum der gemeente zullen bijeenkomen, om uiting te geven aan hun waardering van het vele en goede, dat burgemeester mr. Jansionius voor Haarlemmermeer heeft gedaan. Zijn, verdiensten zijn in 1,952 erkend door de benoeming''tot officier in de: 'oide van Oranje-Nassau. Dit jaar zijn voor het eerst in de geschie denis van Rotterdam 20.000 schepen de haven binnengekomen. Het 20.000ste schip is het Zweedse schip „La Plata". Gezagvoerder H. Holme kreeg aan boord bezoek van de Zweedse gezant in ons land, de heer S. Dahlman, van de directeur van het havenbedrijf van de ge meente, en van de voorzitter van de stich ting „Havenbelangen", mr. A .C. W. Beer man. Hii bood de kapitein een in 1725 ge drukte kaart van Rotterdam en een siga rettenkoker aan. Ook de Zweedse gezant uitte zijn be wondering voor het heugelijke feit en her innerde aan wat het Nederlandse volk na de oorlog heeft gepresteerd. Na de plechtigheid aan boord van het schip ging de bemanning in rijtuigen, voor afgegaan door herauten, naar het stadhuis. Daar sprak burgemeester mr. G. E. van Walsum kapitein, officieren en bemanning toe, daarbij opmerkend, dat deze miilpaal een belofte voor de toekomst inhoudt. Hij overhandigde de gezagvoerder een Delfts blauw bord met het wapen van Rotterdam; aan de officieren en bemanning werd een Delfts blauwe tegel met stadswapen uit gereikt. Nadat het Zweedse volkslied in de bur gerzaal had weerklonken, de kapitein een dankwoord had gesproken en de Zweedse bemanning op Zweedse manier een hoe- ra'tje ten beste had gegeven, las de burge meester het telegram voor, dat hij van de rederij had ontvangen, waarin gelukwen sen werden aangeboden. In het statistisch kwartaalbulletin voor woningbouw van de Economische Commis sie voor Europa van de UNO wordt er op gewezen dat er in de eerste helft van 1955 in de meeste landen van West-Europa in de woningbouw, na de voortgezette stijging sedert het einde van de oorlog, een stabili satie is ingetreden. In Denemarken, West- Duitsland, Ierland, Noorwegen en Zweden was liet aantal gereed gekomen nieuwe wo ningen in de eerste helft van dit jaar vrij wel even groot als in de eerste helft van 1954. Voor Nederland en Engeland valt zelfs zelfs een daling te noteren. In Frank rijk, Italië en Zwitserland werd de stijging voortgezet. Op grond van de beschikbare gegevens omtrent het aantal in aanbouw zijnde wo ningen en het aantal verstrekte machtigin gen tot nieuwbouw zijn de vooruitzichten in Frankrijk, West-Duitsland, Italië, N e- derland en Zwitserland nog gunstig, doch in de Scandinavische landen en En geland blijkt een stabieler toestand te zijn ontstaan. Het bulletin bevat ook gegevens omtrent woningbouw in Oost-Europa, waaruit blijkt dat in Tsjechoslowakije, Hongarije en Roe- mennië het aandeel van de particuliere bouw is toegenomen. De Eerste Kamer stemt in met de instel ling van een Spoorwegongevallenraad, zo blijkt uit het commissieverslag over het desbetreffende wetsontwerp. Vele Eerste Kamerleden achten de tot standkoming van een Spoorwegongevallen raad in het bijzonder van belang, omdat daardoor, evenals dit bij scheeps- en lucht vaartrampen het geval is, het publiek kan kennis nemen van de oorzaken van een spoorwegongeval, dat een onafhankelijk college zal onderzoeken. Zij vinden het voorts van groot belang, dat de raad aan de minister voorstellen kan doen, welke ten doel hebben, spoorwegongevallen te voorkomen. ADVERTENTIE Terwijl de brandweer verwoed stond te spuiten, Rende 'n heer in pyama naar buiten Met z'n DANTUMA-vulpen in z'n hand, Ging hij zitten in 't zand. Zijn DANTUMA-vulpen ging boven z'n duiten. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Met ingang van Zaterdag 31 December zullen de autobussen van de lijnen 3 en 8 van de Noord Zuid Hollandse Vervoer maatschappij in het Kinheimpark te Bloe- mendaal een andere route volgen. Dit ge schiedt om verkeerstechnische redenen. Lijn 3 (Heemstede, Laan van Rozenburg Haarlem Bloemendaal, Zomerzorger- laan)'in 'dë iTch'ting BTÖemëh'dbal rijdt dan door de Iepenlaan tot de Dr. Bakkerlaan en via deze laan gaat de route naar de Bloemendaalseweg. Halteplaatsen zijn Iepenlaan-Dr. Bakkerlaan, nabij de Iepen laan en nabij de Dr. Bispincklaan. In de richting Haarlem rijdt de autobus van de Bloemendaalseweg over de Dr. Bakker laan, Ir. Bispincklaan, Platanenlaan en Iepenlaan. Halteplaatsen zijn: Ir. Bispinck laan tegenover percelen 48 en 50 en Pla tanenlaan tegenover percelen 57 en 59. Tot Zaterdag rijden de bussen in omgekeerde volgorde. Lijn 8 (HaarlemBloemendaalSant poort) rijdt van Zaterdag af van de Kle verlaan door de Iepenlaan, naar het station Bloemendaal, via de Noorder-Stationsweg naar de Kennemerweg. Op de terugtocht wordt dezelfde route genomen. Op het ogenblik rijdt de bus door het Kinheim park naar de Bloemendaalseweg. In de richting Santpoort worden halteplaatsen gemaakt op de Iepenlaan tegenover per celen 60 en 62, bij het station Bloemendaal en op de Kennemerweg nabij de Hervorm de kerk (tariefsgrens Bloemendaal). In de richting Haarlem zijn de halteplaatsen: Kennemerweg nabij Hervormde Kerk (tariefgrens Bloemendaal); station Bloe mendaal; Iepenlaan, tegenover percelen 37 en 39 en Iepenlaan nabij de Kleverlaan. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. B. Groenendijk, handelsagent, wonen de te Zandvoort, Ilogeweg 16. Rechter commissaris mr. N. Smits. Curator mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Zand voort. G. J. Koenen, huis-, reclame- en decora tieschilder, wonende te Haarlem, Ripperda- straat 15. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator mr. F. J. D. Theijse jr., ad vocaat en procureur te Haarlem. De gemeentepolitie van Heerlen heeft Dinsdagavond de verdachte van de moord, welke Maandagnacht te Enschedé op een 17-jarig meisje is gepleegd, gearresteerd. De politie van Enschedé hield het niet voor onmogelijk, dat de vermoedelijke dader, de 21-jarige J. S. uit Enschedé, zich naar Heerlen zou begeven, waar hij al eens eer der bij kennissen verblijf heeft gehouden. Men waarschuwde daarom de Heerlense gemeentepolitie, die een aantal recher cheurs op pad stuurde. Dinsdagavond om ongeveer zeven uur zagen twee dezer re chercheurs op de Heereweg te Heerlen een main, die aan het signalement van de ver dachte beantwoordde. Hij bekende dadelijk zijn identiteit en werd gearresteerd. Beschuiten met muisjes voor alle kinderen èn de oorlogsmisdadigers Na de officiële plechtigheid van de aan gifte in het stadhuis van 100.000ste inwo ner van Breda, heeft burgemeester Kort- mann, de gelukkige vader, de heer P. W. van Gils, een spaarbankboekje overhan digd waarop f 500 was gezet. Bovendien deelde hij na afloop van de officiële plech tigheid mede, dat er spaarbankboekjes, elk van f 100, waren ter hand gesteld aan tien gezinnen die - vijf voor en vijf na de 100.000ste - aangifte hadden gedaan. Onmiddellijk na de aangifte begonnen de klokken van Breda te luiden, begon het carillon te spelen en trokken herauten door de stad, die per proclamatie de gemeente naren mededeelden, dat de stad thans in de rij van de allergrootste is opgenomen. Mevrouw en burgemeester Kortmann brachten een bezoek aan de gelukkige moeder. Als persoonlijk geschenk overhan digden zij een zilveren babybeker met als inscriptie het wapen van Breda en het ge tal 100.000. Tijdens dit bezoek heeft een jeugdharmonie zeker wel een uur lang voor de versierde woning marsen en rof fels staan blazen en trommelen. Een grote firma in de stad heeft aan de kinderen van de stad beschuiten met muis jes verstrekt. Dit waren er 21.500; in een tent konden de kinderen de beschuiten met muisjes halen, terwijl bovendien ook de ambtenaren van deze tractatie hebben geprofiteerd en tenslotte ook nog de oor logsmisdadigers die in de Bredase gevan genis zijn opgesloten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eikerzee (toez.) C. J. Ames, vicaris te Rilland-Bath. Aangenomen naar Nieuwe-Tonge W. Hop te Renswoude; naar Oosterbeek (3e pred.- pl.) Joh. Poort te Koudekerk a. d. Rijn. Geref. Kerken Beroepen te Hallum en te Hazerswoude M. T. Minnema te Monnikendam; te Zwar- tewaal A. Prins, cand. te 's-Gravenzande. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Bunschoten-Spaken burg D. Nieuwenhuis te Vlaardingen. Aangenomen naar Souburg-Vlissingen O. J. Douma cand. te Stadskanaal, die bedank te voor Buitenpost, Dokkum-Wierum, Oud- Loosdrecht en voor Tiel-Zaltbommel. Examens. Aan de Theol. Hogeschool te Kampenlff^aagdéüvobr het prop.fexamen de heer J. Geersing te Groningen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Haarlem-Noord: D. H. Bies- ma te Hoogeveen en P. N. Ribbens te Ul- rum; tweetal te Rotterdam-Overschie: C. den Hartog te Huizen (N.H.) en M. Vliet- stx-a te Eemdijk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Norwich-Catharines (Ca nada) M. Heerschap te Lethbridge (Cana da) (voorheen te Wageningen). LONDEN (United Press) Technici van de Cunard Line, de scheepvaartmaat schappij die de twee grootste passagiers schepen van de wereld, de Queen Elizabeth en de Queen Mary, bezit, hebben volgens goed ingelichte kringen met Sir John Cockroft, de directeur van het Britse cen trum voor atoomonderzoek te Harwell plannen opgesteld voor een door atoom motoren aan te drijven passagiersschip van vijftig- tot zestigduizend ton dat de blauwe wimpel zal moeten heroveren op het Ame rikaanse passagiersschip United States. Sommige deskundigen geloven volgens de zegslieden dat binnen tien jaren hel eerste grote passagiersschip met atoom aandrijving de wereldzeeën zal bevaren. Een zegsman van de maatschappij wilde niet antwoorden op een vraag of zijn maat schappij overwoog een atoomschip te bouwen. Volgens sommige deskundigen is het nog niet zeker of het nieuwe schip een gasturbinemotor of een atoommotor zal krijgen. De zegsman van de Cunard Line zei: „Onze maatschappij heeft altijd tamelijk behoudend gestaan tegenover nieuwe denkbeelden. Wij hebben steeds afgewacht of nieuwe methoden voldeden alvorens ze toe te passen. Wij hebben belangstelling voor atoomenergie omdat die kracht in de toekomst algemeen voor de voortstuwing van schepen gebruikt zal worden". Twee fracties verlieten begrotingsvergadering De gemeenteraad van Finsterwolde kwam Dinsdag bijeen om de begroting te behandelen. Aan die behandeling is de raad echter niet toegekomen, want reeds bij het behandelen van de ingekomen stuk ken verlieten de fracties van Gemeente belangen en P.v.d.A. de raadzaal. De reden hiervan was een tweetal ingekomen brie ven van de heren H. Boesscher (Gemeente belangen) en P. Lingbeek (P.v.d.A.), waarin deze bedankten als lid van de gemeente lijke instelling voor sociale zaken. Zij na men ontslag omdat hun door de voorzitter dier instelling, naar zij schreven, zeer grove beledigingen naar het hoofd waren geslingerd en deze tevens niet geschroomd heeft te verklaren, dat hij, wanneer er dingen in de instelling gebeuren, die vol gens hem niet door de beugel kunnen, deze openbaar zal maken. De heer Th. Barlager (Gemeentebelangen) zeide, dat zijn fractie achter de heer Boesscher stond en de con sequenties aanvaardde van dit ontslag. Zijn fractie verliet de vergadering. De heer M. Kuiper (P.v.d.A.) sloot zich bij de woorden van de heer Barlager aan. Na enige discussie verliet ook hij met zijn fractie de raadzaal. Door de communisti sche meerderheid werden hierna de overige punten afgehandeld behalve de begroting, waarvan de behandeling tot 4 Januari werd uitgesteld. „Johanna W. Vinke" voor reparatie in Melbourne aangekomen Een van de vangschepen van de Neder- landsche Maatschappij voor de Walvis vaart, de 714 ton metende „Johanna W. Vinke", is onlangs in „aanvaring" gekomen met een potvis. De harde kop van de vis heeft de schroef van het schip dusdanig ontzet dat het noodzakelijk werd geacht naar Melbourne, de dichtstbijzijnde repa ratiehaven, te varen. Hier is de „Johanna M. Vinke" gisteren aangekomen en voor reparatie in dok gegaan. Officieren en be manning zullen waarschijnlijk oudejaar vieren in de Australische havenstad. Het schip zal echter zo spoedig mogelijk weer koers zetten naar het Zuidelijk vanggebied. De Ziekenfondsraad heeft beslist dat zonder zijn goedkeuring ziekenfondsen geen gewijzigde premie mogen gaan heffen. Een verzoek tot verandering van de premie moet zes weken voor het tijdstip waarop men de gewijzigde premie wil laten ingaan, ingediend worden. Dinsdag is in het „Kattegat" bij het Keteldiep te Kampen het lijk aangetroffen van een man. De politie heeft in de loop van de dag het stoffelijk overschot' geïden tificeerd. Het bleek de Zwollonaac^R.ude Vries te zijn, die in November bij het kap seizen van het zandschip „Stad Zwolle" om het leven is gekomen. 10. „Waarom gaat u nu een eiland ont dekken, dat onder de zee ligt?", vroeg Panda. „Omdat een van mijn voorouders het op de familiekaart heeft aangetekend als een eiland, dat nog ontdekt moet wor den", antwoordde de ontdekkingsreiziger. „In de latere jaren is het door de zee ver zwolgen, maar het BLIJFT mijn plicht, om er een vlag op te planten". „Ik begrijp niet veel van al dat gedoe met die familie- kaart", merkte Panda op, „maar ik vind, aat u wel rare dingen moet ontdekken: eerst tuintjes en nu weer een eiland, dat ondergedoken is. Het lijkt me trouwens moeilijk, om daar een vlag op te planten". „Dat zal best meevallen", antwoordde de ontdekkingsreiziger, terwijl hij de auto met vaardige hand langs ruwe rotspaden naar het strand stuurde. „Laten we maar eerst eens beginnen met de plaats te ont dekken, waar dat eiland onder de golven ligt". Hij bracht de jeep tot stilstand en raadpleegde zijn kaart. „Juist", zei hij, na enig nadenken, „ongeveer drie mijl uit deze kust moet het zich bevinden". „Moe ten we erheen zwemmen?", vroeg Panda een beetje bedrukt. „Welnee", antwoordde de ontdekkingsreiziger, „we varen erheen in een rubber opblaasboot". Geen van bei den had in de gaten, dat neef Lodewijk, verscholen achter de rotsen, naar hen loer de. „Ze gaan in een opblaasbootmom pelde de slechtaard. „Dan zal IK er voor zorgen, dat het een leegloop-boot wordt". ADVERTENTIE zwaarder, pikanter, wat te veel van spijs en drank zelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsvertering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en inge wanden. Nu moet u ze dus weer even op gang helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gezondheidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat sméakt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de ingewanden van onverteerde voedselresten. Zo'n sprankelend glas Andrews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije gevoel dat van binnen alies weer in orde is. Fijn om zo uw dagtaak te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele maat f,2.70. Porselein. Een carillon van 41 porseleinen klokken zal komend jaar de feestviering inluiden bij gelegenheid van Lüneburg's duizendjarig bestaan. Het klokkenspel is vervaardigd door de befaamde Oost- Duitse firma Meissen. Tegengif. Twee Amerikaanse scheikundi- digen, E. T. Alvord en S. Z. Cardon, hebben tijdens een vergadering van het Amerikaanse Genootschap ter bevorde ring van de wetenschap medegedeeld dat ammoniumzouten in sigaretten papier het gevaar van ontstaan van longkanker door het roken van sigaret ten met zestig procent kunnen vermin deren. Beide scheikundigen hebben duizenden cigaretten mechanisch in rook laten vervliegen bij hun onderzoe kingen. Documentaire. Inwoners van Moskou kun nen in de bioscopen een kleuren-docu- mentaire zien over de reis van Boelga- nin en Kroesjtsjev naar India. De film heeft tot titel: „De vriendschap van grote volken". Gelijktijdig is er een ge schrift uitgegeven met als opschrift: „N. A. Boelganin, N. S. Kroesjtsjev. Redevoeringen tijdens hun bezoek aan India, Birma en Afghanistan". Alcoholisme. Volgens het Franse „Comité ter verdediging tegen de alcohol" is de hoeveelheid zuivere alcohol die per hoofd in Frankrijk wordt gedronken per jaar 21 liter. Voor andere landen gelden de volgende cijfers: Italië 9,2, Zwitser land 9, België 6,3, Verenigde Staten 6,2, Groot-Brittannië 5,9, West-Duitsland 4,2, Zweden 3,5 en Denemarken 2,7. Het misbruik van alcohol kost de staat jaar lijks een bedrag waarvoor voor 430.000 personen woningen gebouwd zouden kunnen worden, aldus het comité dat aanplakbiljetten verspreidt, waarin een beroep gedaan wordt op de kiezers, om afgevaardigden te kiezen, die bereid zijn tegen het misbruik van alcohol te strij den. Het comité beschuldigt het huidige parlement van lafheid, daar onvoldoen de opgetreden wordt tegen alcoholisme, dat onder meer schuld is aan veertig percent van de verkeersongelukken. Vuurgevecht. Tussen Egyptische stellingen en een Israëlische patrouille in het ge bied van Gaza is een vuurgevecht ge leverd. Volgens een Israëlische woord voerder leden de Israëliërs geen verlie zen. Dit was het tweede incident in 24 uur in het gebied van Gaza. Drie Egyp tische vliegtuigen hebben gisteren het Israëlische luchtruim geschonden. Overeenkomst. De West-Duitse zaakgelas tigde in Washington, Albrecht von Kes- sel, heeft het ratificatiedocument van de overeenkomst voor wederzijdse hulp verlening bij de verdediging tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland ge deponeerd. Hiermede is de overeen komst, krachtens welke de Verenigde Staten West-Duitsland zullen helpen bij de oprichting van zijn nieuwe leger, van kracht geworden. Zij werd op 30 Juni te Bonn getekend. Belangstelling. Een Sovjet-regeringsdele gatie, onder leiding van A. Volkow, pre sident van de Raad van de Unie (Eer ste Kanj?r.) is. uit Moskou naar Monro via, de* hoofdstad van Liberia, vertrok ken. De delegatie zal de plechtigheden bijwonen ter gelegenheid van de ambts aanvaarding van de nieuwe president van Liberia, William Tubman. Steunpunt. President Eisenhower, die her stellende is van een hartaanval gaat voor veertien dagen naar Key West in Florida op aanraden van zijn artsen. De president zal verblijven in het vloot- steunpunt van Key West, waar ook de vroegere president Truman dikwijls zijn vacantie doorbracht. Totaal. Uit latere berichten blijkt, dat ge durende de Kerstdagen in de Verenigde Staten ten minste 602 personen door verkeersongelukken om het leven zijn gekomen. Bij branden werden 69 per sonen gedood. Vier personen kwamen om bij vliegtuigongelukken en 125 ten gevolge van andere ongevallen, zodat in totaal 800 personen werden gedood. Noodweer. Tengevolge van een tweede hevig noodweer in twee dagen is in Sydney (Australië) een vrouw verdron ken. Een man wordt vermist en enige personen liepen verwondingen op. Ha gelstenen ter grootte van tennisballen daalden neer, het stortregende en on weerde zó dat het verkeer tot stilstand kwam. In de haven sloegen kleine vaar tuigen om. Electriciteitspalen en bomen werden geveld door blikseminslag. Een trambestuurder werd tengevolge van blikseminslag gewond en een andere liep eveneens verwondingen op, doordat een muur op zijn tram stortte. NU ER EEN zeker verband geconsta teerd is tussen de weersgesteldheden hier op aarde en het optreden van zonnevlek ken, waardoor temperatuur, sneeuw- en regenval en luchtstromingen beïnvloed worden, ligt het eigenlijk in de rede dat ook de planten- en dierenwereld hiervan invloed ondergaat. De plantengroei is im mers in sterke mate van de weersgesteld heden afhankelijk, terwijl de dierenwereld voor een belang rijk deel weer op de planten is aangewezen. Interessant is in dit verband dat Douglas, van de universi teit van Arizona, in de jaar ringen van bomen een duide- V lijke afspiegeling heeft gecon- stateerd van de perioden van zonnevlek- kenm.axima en -minimaDaar jarenlange studie heeft hij kunnen vaststellen dat in verschillende bomen groepen van 10 a 12 ringen optraden die wezen op snelle groei perioden, welke duidelijk te onderscheiden waren van groepen ringen die op een langzame groeiperiode wezen. Hierdoor was het verband tussen natte en droge jaargetijden enerzijds en het optreden van zonnevlekken anderzijds aannemelijk ge maakt. Aan de hand hiervan wist hij een hele zonnevlekkenchronologie op te stel len over een zeer lange tijdsperiode. U kunt zich voorstellen, dat vele moder ne onderzoekers nogal sceptisch tegenover deze mededelingen stonden, en toen prof Maunder van het observatorium te Green- xvich in oude kronieken gegevens aantrof, waaruit bleek dat tussen de jaren 1645 en 1715 zeer weinig zonnevlekken waren waargenomen, leek dit een ongezochte ge legenheid eens en vooral af te rekenen met de theorie van Douglas. Maunder was weliswaar op de hoogte met Douglas' be- langstelling voor zonnevlekken en met de theoriën die hij daarover had opgesteld, doch alle gegevens die Douglas daarover had gepubliceerd, waren hem niet bekend. Hij schreef Douglas dus een brief en maak te hem er op attent dat, indien zijn boom- ringtheorie juist was, de periode van wei nig zonnevlekken in de jaren 1645 tot 1715 toch in de boomringen tot uitdrukking had moeten komen! Deze beleefde, doch vinnige op merking, betekende de zege praal voor de theorie van Douglas, want deze onder zoeker had tevoren reeds gepubliceerd dat hij de in vloed van de zonnevlekken over vele eeuwen in de laat ste 3000 jaar in de boomringen had kun nen waarnemen, behalve voor de periode van 1645 tot 1715! Kan door wijziging der klimatologische omstandigheden (vooral regenval) een sa menhang tussen het al dan niet optreden van zonnevlekken aannemelijk worden gemaakt, het is evenmin uitgesloten dat er in weinig gecompliceerde economische samenlevingen een zeer ingewikkeld ver band bestaat tussen zonnevlekken en eco nomische crises, volgens de lijn: zonne vlekken, gewijzigde weersgesteldheden, slechte landbouwoogsten en hoge prijzen. Dit zou de samenhang verklaren die de econoom Jevons in de vorige eeuw reeds heeft menen te constateren tussen het op treden van zonnevlekken en economische depressies. En nu een interessante vraag: is een beurscrisis de oorzaak of het gevolg van een crisis? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2