Douglas DC 8 heeft landings baan van 3 kilometer nodig Kort en bondig Amsterdam-New York zonder tussenlanding in ruim 8 uur ^JSrieven aan de redactie Zandvoort Hillegom Amsterdamse Beurs Twee leden treden uit de schoolbasketbalcommissie Echtgenote van Malenkov tot doctor gepromoveerd Gezellige kinderfeesten in Concertgebouw Estlandse critiek in het Sovjet parlement De vacantie der koninklijke familie in Sankt Anton Jordanië weet niets van Arabische aanbiedingen Comet op London Airport na wereldreis Vier Japanse vissersboten met 68 man vermist Nieuwe goudvelden ontdekt in Oost-Transvaal Politieman aangereden en ernstig gewond Dr. Haas wordt W.-Duitse ambassadeur in Moskou Nog twee verbeteringen in onze puzzle 'Vöör de stille armen Redding beloond Kerstfeestviering in Hervormde kerk Scheepvaart WOENSDAG 2 8 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De K.L.M. heeft onlangs, als eerste Eu ropese luchtvaartmaatschappij, acht vlieg tuigen van het type DC-8 met straalmo toren besteld. Over dit type vertelt de me dewerker voor luchtvaart van de N.R.C. enige interessante bijzonderheden. De inmiddels op dit type geplaatste or ders zijn merkwaardig, zo schrijft hij, om dat er van de DC-8 geen prototype bestaat. Er zal er ook geen worden gemaakt: Douglas heeft het nieuwe straalverkeers- toestel ineens in serieproductie genomen. In 1958 komen de eerste machines gereed en in 1959 zal worden begonnen met af levering aan de Pan American World Air ways, de United Air Lines en de National Airlines, die respectievelijk 25, 30 en 6 stuks bestelden. De bestelling van de K.L.M. is, vergeleken bij de Amerikaanse, niet bijzonder groot. Niet vergeten mag echter worden dat een enkele DC-8 met reserve-onderdelen niet minder dan 22 millioen kost. Met de nieuwe, grote, zeer snelle ma chines zal men veel meer kunnen doen dan met de huidige machines. Zo zou de K.L.M. slechts de helft van de bestelde vloot no dig hebben voor de Atlantische route. Een DC-8 kan 100 passagiers meenemen (de machines in aanbouw voor United Lines zullen zelfs worden ingericht voor het vervoer van 140 passagiers). Dank zij de straaljagersnelheid (de DC-8 kruist met 900 km per uur, net als de Meteors van de luchtmacht) kunnen meer vluchten wor den gemaakt. Van Amsterdam naar New York, non stop, zal 8 uur en een kwartier vergen (thans 14 uur met een tussenlanding) en terug met wind mee, 6 uur en 15 minuten. Dit houdt in, dat één DC-8 theoretisch in staat is om driemaal per etmaal de Atlan tische Oceaan over te steken met telkens 100 passagiers aan boord. Aangenomen wordt dat in 1960 even veel passagiers per vliegtuig over de oceaan vervoerd zullen worden als per schip. Nu vervoert de scheepvaart 62 percent van de transatlantische passa giers en de luchtvaart 38 percent Landingsbaan van 3 kilometer nodig. Voordat de DC-8 in gebruik genomen kan worden zal men allerlei problemen moe ten oplossen. Op het ogenblik zou een der gelijk toestel niet op Schiphol kunnen lan den aangezien zijn uitloop een baan van drie kilometer lengte nodig heeft. De tegenwoordige 2500 meterbaan zal dus verlengd moeten worden. Ook de hangar-ruimte op Schiphol zal aanzienlijk worden uitgebreid want be halve de acht DC-8-straalvliegtuigen heeft de K.L.M. óók nog in bestelling: vier Lockheed Super G's, (1956), tien Douglas DC-7C's (1957), negen Vickers Viscounts- 803 (1957) en twee Fokker Friendships (1958). Er is dan ook besloten om op Schiphol een reuzen-hangar te bouwen, welke 203 meter lang zal worden en 52-metersdiep. De gehele achterwand van..d.e..hatigay^\yel- ke in 1957 gereed móet zijn, zal tilt glas bestaan. De DC-8 zal straks, op 12000 meter hoogte vliegend en van Amerika komend, al boven Ierland moet beginnen te daleri om veilig op Schiphol te kunnen landen Dit betekent, dat de luchtverkeersregeling duchtig moet worden herzien en dat de communicatie-middelen verder moeten rei ken dan thans. Een DC-8 zal bij de start voor een transatlantische vlucht ongeveer 60.000 liter „jet-fuel" aan boord hebben! Weliswaar is deze brandstof (een soort Tegenstanders van roken in het Krelagehuis Vanmorgen is in het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem het schoolbasket- baltournooi begonnen voor de scholieren van de middelbare en ulo-schoien uit Haarlem en omgeving. De voorbereiding hiervoor werd getroffen door een commis sie schoolbasketbal, bestaande uit vijf per sonen, waarvan vier leraar lichamelijke op voeding zijn. Het vijfde lid is de secretaris van de Baskethalbond als onmisbare scha kel. Nadat op Vrijdagavond de finale-wed strijden zullen zijn gespeeld, zullen twee leden van de commissie schoolbasketbal, de heren A. Schiitz, voorzitter van deze com missie, en B. W. Solkamans uit de commis sie treden. De oorzaak van dit uittreden heeft zijn oorzaak in het niet handhaven van het voor het Krelagehuis geldende rookverbod. De leiders van het in het Kre lagehuis spelende sportbonden zeggen dat dit rookverbod alleen voor de bollenhande- laren geldt. De heer Solkamans, die ons hierover sprak, deelde mee dat tijdens het basketbal- tournooi voor de scholen, dat dezer dagen wordt gehouden, in het Krelagehuis wel degelijk het rookverbod gehandhaafd zal blijven. „In de schoolsfeer, waarin deze wedstrijden worden gespeeld, past het ro ken niet." „Het deelnemen aan dit toumooi brengt de jeugd echter dichter tot deze tak van sport. Het gevolg kan zijn dat velen zich tot het basketbal voelen aangetrokken, lid worden van de bond, en in competitie-ont moetingen of ander wedstrijdverband zul len spelen. Zij zullen dan in het Krelage huis kennis kunnen nemen met een verblijf in een „giftige gaskamer", zoals de heer Solkamans het uitdrukte, „hetgeen niet alleen schadelijk voor de gezondheid van de sportbeoefenaar is, maar hem boven dien belemmert in het komen tot werkelijke sportprestaties". Omdat de heren Schiitz en Solkamans niet mee willen werken de jeug dige basketballers in deze richting te leiden, zullen zij uit genoemde commissie treden. Zij doen dit pas na het toumooi, opdat dit volgens de vastgestelde lijnen zal kunnen worden afgewerkt. Niet alleen de basketbalbond, ook de af deling Haarlem van de Nevobo en andere bonden, die met de zaalsport te maken heb ben, kennen hun voor- en tegenstanders voor al dan niet handhaven van het rook verbod. Tot een verbod komt het echter niet, omdat maar de minderheid dit voor staat. Er is al geprobeerd, of niet door mid del van een samengaan van alle de binnen sport beoefenende verenigingen, tot door voeren van het rookverbod kon komen, doch van deze lange weg van een gelijde- lijke oplossing wordt door de voorstanders niet veel nut verwacht. petroleum) minder brandbaar dan hoog waardige vliegtuigbenzine, maar toch zal de brandveiligheid bijzondere aandacht vragen. Het is mogelijk, dat de straalvliegtuigen zullen worden uitgerust met „omkeer bare" gasstralen. Tijdens de landingsuit loop stromen deze gassen dan naar voren in plaats van naar achteren en remmen het vliegtuig af, (de huidige verkeersvliegtui gen worden afgeremd met de propellers, die op „omgekeerde spoed" gesteld worden tijdens de landingsuitloop.) Dergelijke „omkeerbare gasstralen" zullen van belang zijn voor het binnenkomen op gladde en natte startbanen, omdat de wielremmen dan veelal niet in staat zijn het toestel af te remmen en de geblokkeerde wielen doorglijden. Lawaai. Het grootste probleem van de straal vliegtuigen zal wel 'gevormd worden dooi hun lawaai. Wie op Farnborough de vier motorige Comet-3 heeft zien en horen star ten, wéét dat dit iets verschrikkelijks is. Pan American heeft al meegedeeld, dat haar straalvliegtuigen zowel omkeerbare gasstralen als geluiddempers zullen krij gen. Ook bij de K.L.M. heeft het lawaai- probleem alle aandacht, evenals op Schip hol. Een Boeing-707 mocht onlangs, toen het toestel een recordvlucht over Amerika maakte, van de Civil Aeronautic Board niet op Idlewild landen, omdat zijn straalmoto ren zo'n enorm lawaai maken! De nieuwe K.L.M.-machines krijgen een „slecht-weerradar". Met behulp hiervan kunnen onweer en slecht weer op honder den kilometers vóór het vliegtuig worden opgespoord en dientengevolge worden ver meden. Geen vliegen meer in wolken en slecht weer, maar een rustig vliegen in de stratosfeer, bóven „het weer". Ook het aanbrengen van deze radar-in stallatie is een kwestie van millioenen guldens. Electrische kabels MOSKOU (AFP) Mevrouw Goloebtsova, de echtgenote van oud-premier Malenkov van de Sovjet-Unie, heeft met goed gevolg haar graad van doctor in de technische wetenschappen aan de Sovjet Academie voor Wetenschappen behaald. Haar proef schrift handelt over electrische kabels. In het Concertgebouw te Haarlem heb ben Dinsdagmiddag honderden kinderen Jan Klaassen en zijn vrouw Katrijn in le vende lijve op het toneel-'èien rondlopen. Dit was tijdens het eerste van de kinder feesten, die op Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag herhaald worden en die georganiseerd zijn door de Haarlemse Ka tholieke Vereniging „Voor het Gezin". On getwijfeld zullen de vele kinderen, die deze week de grote zaal van het Concertgebouw nog zullen vullen veel plezier beleven aan wat zij daar te zien krijgen, want tegen een bijzonder bont en levendig décor, voorstel lend een dorpspleintje met wat schots en scheef staande huisjes speelden zich de grappige belevenissen af van Jan Klaassen en Katrijn, de twee acrobaten Gym en Nast. de deftige burgemeester, een waardige diender en enkele andere onsterfelijke fi guren uit de talloze Jan Klaassen-verhalen. Het is kermis en de twee gewiekste, dief achtige acrobaten Gym en Nast weten op slimme wijze de gouden ambtsketen van de burgemeester en drie toverringen van een zigeunerin te bemachtigen. Natuurlijk wor den Jan Klaassen en Karijn van de diefstal beticht en heeft het heel wat voeten in de aarde voordat de ware daders hun verdien den loon krijgen. Het is een bont spel met schijn en wer kelijkheid, toverijen en bedotterijen, waar bij de jeugdige toeschouwertjes intens mee leefden zodat de spelers vaak moesten stop pen daar de jongens en meisjes op zo'n krachtige wijze uiting geven aan hun ver ontwaardiging of vreugde, dat er van het gesprokene op het toneel niet veel meer te horen was. Tussen de bedrijven van het stuk door speelde de mondharmonicaclub „Elba" enige vlotte melodietjes, waarbij de over het algemeen zeer jeugdige „artistjes" in hun optreden hier en daar misschien niet geheel eensluidend waren. Maar ook hun succes werd door een hartelijk applaus van het even oude publiek verzekerd. Aan het eind van deze bonte en gezellige mid dag ontvingen de kinderen elk nog een ver rassing in de vorm van een zak snoepjes. lVerkort weergegeven) Heer. Zaterdagmorgen was ik toeval lig getuige van het volgende geval. Op het gevaarlijke kruispunt Barteljoris- straatSmedestraat kwamen 3 kleine kin deren spelenderwijs, geheel onverwacht midden op de weg, vlak voor een aanko mende auto. De auto stond onmiddellijk, waaraan het is te danken, dat een groot ongeluk is voorkomen. Gaarne breng ik hulde aan de heer die in dit geval veilig reed en een juiste opvat ting van het desbetreffende artikel in het „Wegenreglement" bleek te hebben. Moge dit een beschamend voorbeeld zijn voor de velen die vaak met een onbesuis de vaart door de nauwe stad menen te kun nen razen. Als een ieder reed gelijk bovengenoemde heer zou er veel verdriet en ellende voor komen worden. D. Dergelijke gevallen doen zich dagelijks voor, en dat moet ook wel, want anders zou het dodencijfer vele malen hoger zijn. On verantwoordelijke elementen in het ver keer zijn gelukkig nog steeds in de minder heid, doch dat wil niet zeggen dat de hulde voor de voorzichtigen en verantwoordelij ken niet verdiend is. (Red.). MOSKOU (UP/AFP) Op de voort gezette zitting van het Sovjetparlement hebben elf leden uit verschillende delen van de Sovjet-Unie zich goedkeurend over de begroting uitgelaten. Sommigen op perden kleine herzieningen ter wille van hun eigen kieskringen. De zitting leverde gisteren enige nuchtere staaltjes van cri tiek op. Een Estlands parlementslid klaag de dat het ministerie van Landbouw ta bakszaaiers naar Estland gestuurd heeft, hoewel het algemeen bekend is dat Estland geen tabak teelt. Een lid uit Kabardinskaja in de Kauka- sus wilde van minister van Electrische Energie Malenkov weten „waar is dat krachtstation dat u ons twee jaar geleden beloofd hebt?" Opgemerkt dient te worden dat Malen kov twee jaar geleden premier en geen hoofd van de krachtstations was. De minister voor Hoger Onderwijs El- joetin maakte bekend dat het hoger onder wijs 1.865.000 leerlingen telt. Per jaar stu deren 200.000 studenten af. In de techni sche scholen volgen 560.000 studenten dag onderwijs. Er zijn 720.000 anderen die ar beid en studie combineren door aan avond en coi-respondentie-cursussen deel te nemen. Volgens radio Moskou heeft een afge vaardigde van Georgië verklaard, dat in zijn Sovjet-republiek vijf instellingen werken aan het onderzoek naar de vreed zame toepassing van atoomenergie. Vol gens de Sovjet-minister voor de olie-in dustrie is de olieproductie in vergelijking met 1950 met 85 perecent toegenomen. In de afgelopen jaren zijn achttien belang rijke oliegebieden ontdekt, onder meer in de Kaukasus, in Basjkirie en bij Krasnodar en Kazan. De Raad der Nationaliteiten (Tweede Kamer) heeft de begroting voor 1956 bij handopsteken goedgekeurd na er een halve dag over te hebben gedebatteerd. De Koningin, Öe prinsessen en haar gas ten verlieten vanmorgen omstreeks kwart voor negen de trein, waarin zij op het sta tion St. Anton hadden overnacht. Het ge zelschap was reeds ih ski-costuum gestoken en begaf zich eerst naar hotel Post. In de loop van de dag zal de Koningin met ski-leraar Albert Funder naar boven trekken, terwijl de prinsessen, evenals vo rige jaren, weer onder de hoede zullen staan van Toni Marth. Voorlopig zal het gezelschap tot 9 Januari in Sankt Anton blijven, doch de mogelijkheid bestaat, dat dit tijdstip naar een latere datum wordt verschoven. JERUZALEM (United Press) De be richten dat Jordanië aanbiedingen van Arabische landen voor financiële hulp heeft ontvangen en dat koning Ploessein uitgenodigd is tot het bijwonen van een Arabische conferentie ter bespreking van bijstand, zijn tegengesproken door de Jor daanse minister van Buitenlandse Zaken Samir Rifai. die ook waarnemend premier cKÜi-ii ,,JV u.» 11 w idauuuii is. l Premier Nasser van Egypte had ver klaard dat Syrië, Saoedie-Arabië en Egypte het er over eens waren geworden de Brit se hulp te vervangen door Arabische fond sen en dat een dergelijk aanbod aan Jorda nië was voorgelegd. Volgens radio-Damas cus had koning Hoessein een uitnodiging ontvangen voor een conferentie van vijf Arabische landen. Beroep Saoedi-Arabië heeft een beroep op de Verenigde Staten gedaan om hulp tegen Groot-Brittannië in het conflict om het be zit van de strategisch belangrijke oase van Buraimi in het Zuiden van het Arabische schiereiland. Van officiële Amerikaanse zijde werd verklaard, dat Washington ge neigd is zich buiten het conflict te hou den. Het verzoek wordt echter nog bestu deerd. LONDEN (Un. Press) De Comet III is om 10.50 GMT op London Airport geland na een transatlantische vlucht van zes uur en zeventien minuten (onofficiële tijd). Het door vier straalmotoren aangedreven passagiersvliegtuig, bestuurd door de in- vlieger van de De Havilland-fabrieken, John Cunningham, volbracht daarmee een reis om de wereld van rond dertigduizend mijl. TOKIO (Reuter) Als gevolg van een zware storm aan de Oostkust van Japan worden, zo wordt uit Tokio gemeld, vier vissersvaartuigen met in totaal tenminste ■68 opvarenden vermist. Vijf andere vaar tuigen met in totaal 99 vissers aan boord waren Dinsdagavond nog in moeilijkheden. Zeventien zeelieden zijn gered door een Amerikaanse torpedobootjager en hef- schroefvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht. Besmettelijke ziekten. In de week van 11 tot en met 17 December zijn aangemeld 30 gevallen van difterie en 13 gevallen van kinderverlamming. Van deze laatste ziekte werden aangemeld 1 geval in Leeuwarden, 1 in Wieringen, 4 in Delft, 2 in Rotterdam, 1 in Schiedam, l'in Zwijndrecht, 1 in 's-Her- togenbosch, 1 in Beek en 1 in Maastricht. PRETORIA. In Oost-Transvaal zijn nabij Trichardt nieuwe goudvelden ont dekt. Een gebied van ruim tweeduizend vierkante kilometer is aangewezen als ge controleerd gebied, waarin naar raming plaats is voor vijf mijnsteden met een bevolking van zestienduizend zielen elk. Men verwacht dat nog in 1956 een begin zal worden gemaakt met het boren van de eerste mijnschacht. In het Oosteinde ter hoogte van de Dam- zichtstraat te Voorburg is Dinsdagavond omstreeks 10 uur een agent van politie door een personenauto aangereden en ern stig gewond. De bestuurder van de auto had van de agent een stopteken gekregen. Hieraan heeft hij echter geen gevolg gegeven. Na de agent te hebben aangereden is de auto doorgereden in de richting Leiden. De agent liep een ernstige hersenschudding op en moest in het ziekenhuis St. Antonius- hove in Voorburg worden opgenomen. BONN (DPA) In Bonn verluidt dat de West-Duitse regering de Sovjet-Unie om het agrément verzocht heeft voor de 59-jarige dr. Wilhelm Haas als eerste West-Duitse ambassadeur in Moskou. Dr. Haas is thans ambassadeur in Turkije. Dit bericht komt enigszins als een ver rassing, omdat de naam van Haas nooit genoemd was als mogelijke diplomatieke vertegenwoordiger in Moskou. Tot Dinsdag deden stellige berichten de ronde, dat ba ron Von Welck voor Moskou gekozen was. Dr. Haas is een carrièrediplomaat. Hij is onder meer werkzaam geweest in Parijs, Sjanghai, Peking, Tokio en Addis Abeba. Hij is ook lid geweest van de Duitse ver tegenwoordiging bij de Volkenbond. Hij is ook als zakenman in China ge weest. In 1949 werd hij hoofd van de pas opgerichte organisatie- en personeelsafde ling voor de buitenlandse dienst van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. In 1952 werd hij ambassadeur in Ankara. Naar verluidt hebben vijf candidaten onder wie Von Welck en dr. Westrick te kennen gegeven, dat zij liever in Bonn blijven. Er zijn alsnog een tweetal fouten in onze Kerst- en Nieuwjaarspuzzle ontdekt. Bij verticaal 395 dient men te gebruiken de omschrijving „Engels bier". Heeft men evenwel de oorspronkelijk opgegeven „vlaktemaat" ingevuld, dan dient men voor 407 horizontaal een scheepsterm te ge bruiken. De omschrijving van 516 horizontaal („vleugel, Engels") dient vervangen te wor den door „schelen, mankeren, Engels". Bij het toekennen der prijzen zullen wij de gevolgen van deze oneffenheden in de oplossing van de puzzle buiten beschou wing laten. r 3 gn De laatste verantwoording van het Zand- voortse comité voor stille armen luidt: M. D. 10.—; J. W. G. 10.—; L. B. Zn. 10.—; L. S. 10.—; Fa. N. 2.50; N. A. M. Perz. Tap. 10.—; E. S. 3.50; N. N. 2.50, Drog. B. 12.50; Mevr. Wed. R.-F. 10.—; A. K. 15.—; A. A. D. 5.—; Br. Sch.h. f 25.— C. K. 4.50; G. T. 10.—; W. P. f 10.—; Mevr. Z.-V. 10.—; Soc. Z. v. t. 43.73; Leerl. 4a H. Schafts. 11.50; N. N. 5.—; S. F. 10.—; B. E. 15.— G. B. 2.50; v. d. B. 1.—; Fam. de J. 2.50; A. J. B. 2.50; S. H- D. 3.— C. K. 5.—; Fam. B. B. f 5.—; A. Cr. 2.50; N. N. 10.—; J. M. B. 10.—; N. N. 25.—; Mr. H. M v. F. 39.77. De totale opbrengst bedraagt 1050.—. Reeds ontvingen vele gezinnen dezer dagen een gift. Op 2 Maart 1954 redde mevrouw A. v. d. Akker-Griffioen door zich in het koude water van de Haven te Hillegom te bege ven, het leven van de jeugdige drenkeling I. H. van Zuylen. Deze redding was voor het bestuur van het Carnegie Heldenfonds aanleiding mevrouw v. d. Akker te belo nen met het ingelijste diploma van ver diensten van dit fonds. Dit diploma werd dezer dagen namens de burgemeester aan haar uitgereikt. In de Ned. Hervormde Kerk te Hillegom is het Kerstfeest gevierd met de kinderen van de Zondagsschool. Een mooie kerst boom was naast de preekstoel opgesteld. Het gehele gebouw was met kinderen en belangstellenden gevuld, toen ds. Knottne- rus de kansel beklom. Hij las het Kerst- Evangelie; op een drietal flanelborden was het gesprokene afgebeeld. Hierna vertelde de heer D. de Gier een kerstverhaal. De kinderen, die de Zondagsschool verlieten, werden door ds. Knottnerus toegesproken en hij overhandigde hun een Bijbeltje. De kleintjes ontvingen versnaperingen en een boek. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEBOREN: Johanna Maria, dochter van A. J. Selhorst en G. H. M. v. d. Aar; Jose- pha Hendrika Maria, dochter van J. Th. Brouwer en J. W. Warmenhoven; Jacob, zoon van F. A. Beerendonk en T. Jansen. OVERLEDEN: H. C. Avondrood, v., 69 j„ echtg. van J. C. Johansen; E. den Held, v., 84 jaar, wed. van G. Wulffraat. BINNENLAND Naamsverandering. De naam van de afdeling Vorming buiten Schoolverband van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 1 Januari gewijzigd in: Jeugdvorming en Volks ontwikkeling. Rijkszuivelstation. Tot directeur van het rijkszuivelstation te Leiden is benoemd dr. J. G. van Ginkel, thans adjunct-directeur. De heer Van Ginkel volgt dr. C. J. Kruisheer op aan wie met ingang van 1 Januari we gens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd eervol ontslag is verleend. Vrijgesproken. Het gerechtshof te Am sterdam heeft de 24-jarige pluimveehan delaar R. J. G. uit Barneveld vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering van een bankbiljet van f 100. Toen G. op 8 Juli uit het Huis van Bewaring ontslagen werd had hij van een medegedetineerde twee biljetten van f 100 ontvangen om aan diens moeder in Barneveld te geven. De moeder kreeg echter maar één biljet. G. verklaarde, dat hij één biljet aan een andere gedetineerde had gegeven om dit aan de moeder in Barneveld ter hand te stellen. De procureur-generaal had tegen G. zes maanden geëist. Vlotgekomen. De Nederlandse kust vaarder „Catharina F" uit Zwartsluis, die sedert Donderdagavond op een bank bij de ingang van de haven van Waterford (Ier land) vastzat, is Dinsdagavond op eigen kracht tijdens vloed vlotgekomen. Het schip is de haven van Waterford binnenge varen om de schade op te nemen. Pseudo-vogelpest. Bij twee pluimvee- bedrijven in Putten is pseudo-vogelpest ontdekt. De eigenaars hebben een proces verbaal gekregen, omdat zij van deze be smettelijke ziekte geen aangifte hadden ge daan. De besmette dieren zijn afgemaakt. Leerlingen gaan bouwen. Leerlingen van de technische school te Amersfoort zullen een jeugdgebouw ten behoeve van een R K. jongerenorganisatie gaan bouwen. Bij de bouw zijn adspirantmetselaars, -stu- cadoors, -electriciens, -timmerlieden en -schilders betrokken. De jongens zullen niet buiten het lesrooster om werken. Beurtvaarttarief. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is f toeslag van 20 pet., genoemd in artikel 13 van de Tariefbeschikking Beurtvaart, gewijzigd in 35 pet. Deze wijziging gaat in op 1 Januari 1956. Dit betekent een verho ging van 12% pet. op het thans geldende maximumtarief. De heer Streefland overleden. In Am sterdam. waar hij werd verpleegd, is op Tweede Kerstdag overleden de heer A. C. Streefland, voorzitter van de Bond van Kaasproducenten. Niet alleen in het zuivel bedrijfsleven, maar ook op sociaal terrein bekleedde hij vele functies. Hij was onder andere wethouder van de gemeente Lek- kei-kerk. De heer Streefland is 52 jaar ge worden. Rechter niet berecht. De rechtbank te Alkmaar heeft het vonnis van de kanton rechter, die de rechter-plaatsvervanger mr. H. S. wegens een verkeersovertreding tot een boete van elf gulden had veroordeeld, vernietigd. De kantonrechter werd onbe voegd verklaard, omdat een rechter niet in zijn eigen arrondissement berecht kan wor den. Voorwaardelijk. De rechtbank te Alk maar heeft een Haagse vertegenwoordiger, die in Maart met zijn auto een dolle rit door Alkmaar had gemaakt, veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en ontzegging van de rij bevoegdheid voor zes maanden. De. officier h^d fyee maanden gevange nisstraf eri-vier'jaar ontzegging van de rij bevoegdheid geëist. De raadsman had-' -aan geveerd, dat de verdachte niet onder in vloed van sterke drank had gereden, doch onder invloed van een geneesmiddel, waar van hij tevoren een grote hoeveelheid had ingenomen. 3-314 Nederl. 41 3% Nedl iy6264 A. K. U Calvé Delft Van Geldei Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips prei.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl Petroleum A'dam Rubber Holi. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Coppe; Bethlehem Steel U S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Sloikoe ua.iajsiS 993/ie 99'3/jo 344% 324 266% 390 480 305% 357 345% 204% 383% 270% 678% 653% 136% 212% 200 265% 149 150 334% 253% 268% 260% •2% 163% 57% 143% 65% 33% Openings koersen 99% 99i3,ifl 341% 324 268 387% 484 305% 357% 345 204% 381% 271 679 653 135 213 199% 265% 148 148% 335 253 268% 260 72 163 57% 140 65'/, 33% Aegis, 26 Guanta. Attis, 24 v. Amsterdam n. La Guaira. Aagtedijk, 28 v Lake Charles n. Galveston AkkrUmdijk, 28 v. Rotterdam te Londen. Amor, 27 v. Izmir n Rotterdam Artemis, 21 port au Prince. Aalsum, 2U Aleppey verwacht. Abbekerk, 27 230 m. W. Sabang, Algenib, 26 Hamburg. Aludra, 28 rede Mangalore. Bmtang, 27 Kuwait. Breda, 25 v. Amsterdam n. Pta Cardon. Bussum, pass. 27 Kp. Bon n. Port Said. Bennekom, 27 v. Buenaventura n. Cristobal. Bloemfontein, 27 v Port Elizabeth n. Kaapstad. Boskoop. 28 te Callao Bontekoe, 27 Bumbulan. Britsum, 26 1140 m. NO.t.O. Pto Rico. Crania (t), 26 nra. Curasao. Callisto, 24 Baltimore. Caltex Leiden, pass. 27 Kreta n. Rotterdam. Caltex Nederland, 27 Kopenhagen. Ceronia, 27 v. Abadan n. Lorenzo Marquez. Cradle ot Liberty, 28 te Port Said. Celebes, 27 140 m. W. Colombo. Dalerdijk, 27 nm. Curasao. Daphnis, 27 Philadelphia. Diemerdijk, 26 nm. v. Christobal n. Southampton. Dorestad, 27 Curasao verwacht. Eemland, 28 te Recife. Esso Rotterdam, 27 65 m. N. Lissabon. Eemdi.jk, 27 Lissabon Etrema t.26 v. Port au Prince n. Trujillo. Eos, 28 te Rotterdam. Esso uen mag, 28 v. Rastanura n. Antwerpen. Friesland (KRL), 28 Belawan. Felipes, 27 v. Pladju n. Surabaja. Graveland, 27 Rio de Janeiro. Groote Beer, pass. 27 vm. Malta n. R'dam. Guineekust, pass. 26 nm. Las Palmas n. Dakar. Gordias, 28 te Famagusta. Helicon, 28 v. Cartagena Col. n. Puerto Limon. Helicon, 27 Carthagena Col. Hera, 25 v. Trinidad n. Paramaribo. Hersilia, 27 v. Trinidad n. Campano. Hoogkerk, 27 Shanghai. Houtman, 27 Singapore. Isis, 30 Liverpool verwacht. Jason, 26 rede Guanta Java, 26 v. Singapore n. Pt. Swettenham. Jupiter. 26 Piraeus. Jagersfontein, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Kota Gede, 28 te Newport News. Kopionella, 27 Rotterdam verwacht. Kryptos, 27 720 m. Z.ZO Ceylon. Karimun, 28 te Amsterdam. Kota Agoeng, pass. 28 Gibraltar n. Marseille. Linge, 26 v. Monrovia n Dakar. Luna, 27 Yerakini verwacht. Laren berg, 27 v. Laguaira n. Pto Cabello. Lekhaven, 27 Montevideo. Loppersum, pass 27 vm. Lissabon n. Pt. Talbot. Lindekerk, pass. 27 Tunis n. Port Said. Lekkerkerk, 28 te Le Havre. beopoldskerk, 28 v. Rotterdam n. Amsterdam. Muiderkerk, 28 vm. Portsaid verw. Maasdam, 27 Willemstad. Maasdam, 27 v. Willemstad n. Kingston. Moordrecht, 27 v. Ceuta n Port Said. Minjak, 27 Timorkupang. Mentor, 28 v. Rotterdam te Amsterdam. Nestor, 27 Curasao. Notos, pass. 25 Samos Nieuw Amsterdam. 28 te Port au Prince. Nigei stroom, pass 27 Las Palmas n. Dakar. Ouwerkerk, 27 Aden. Oranjefontein, 25 140 m. ZW Monrovia. Omala, 27 Piraeus, verwacht. Overijsel, 27 Bremen Oranje, 28 te Southampton. Orion, 28 te Rotterdam. Perna, 28 v Curagao n Port of Spain. Prins Joh W Friso, 28 te Hamburg. Poseidon, 27 Maracaibo. Prins Willem George Fred., pass. 27 Ouessant naar Rotterdam. Roebiah, 27 v. Lorenzo Marquez n. Betra. Rijndam, 28 v. Rotterdam n. Halifax. Re.vniersz, 27 v. Singapore n. Belawan. Rondo, 26 100 m. O. Guardafui n. Belawan. Salland, 28 te Bahia. Schelpwijk, 27 v Geelong n Singapore. Stad Amsterdam, pass 27 Ouessant n. IJmuiaen. Stad Rotterdam, 27 v. Newport News n. Europa. Stentor, 28 te Demerara. Straat Makassar. 27 v Kaapstad n. Port Eliza beth. Saidja, 27 Pladju. Siaoe. 28 Blinju. Sibigo. 27 rede Singapore. Stanvac Talang Akar. 26 te Sungeigerong. Stentor, pass nacht 26-27 Trinidad n. George town. Straal Bah. 27 v. Santos n Montevideo. Straat Banka, 27 Karachi. Schouten, 28 v. Hongkong n. Kobe. female, pass 26 Finisterre n. Antw. Tero, 27 Antwerpen. Tara, pass. 27 Key West n. Houston. Telamon, 27 v New York n Curagao. Tasman, 27 Padang. Triton, 28 te Willemstad. Tiberius, 26 v. St. Maarten n. Ciudad Trujillo. TjiJüwah, 27 Makassar. Tonton, 27 Port Sudan. fankhaven 111,27 v. Bangkok n. Sungeigerong. Tibia, 27 300 m. W. Auckland. Van Noort, pass 26 Thursday eil, n. Brisbane. Willemstad. 26 v Barbados, 27 Trinidad. Weltevreden, 27 rede Bahrein. Wieldrecht, 28 te Paulsboro. Woensdrecht, 27 650 m. Z.ZW. Chittagong. Wonogiri, 27 rede Colombo. Zuiderzee, 26 700 m. NW. Kaap Verdische eil. KLEINE VAART Albergen, verm. 27 v. Requejada n. Terneuzen. Arnoudspolder, 27 v.Leixqes te Rotterdam. Atlas,'25-v. La Pallice n. Amsterdam. .Ardeas, .27,.v.. Amsterdam te Rotterdam. Adm. Cbiirbet. pass 27 Brünsbüttél' n. 'Waterford Adm. Nelson, 27 v. Bristol n. Rotterdam. Adm. De Ruyter 27 v. Delfzijl n. Humber. Agiena.. pass. 27 Vhssingen n. Antw. Alcetas, 26 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Ambionx, 27 v. Aarltus te Amsterdam. Aco, verm 27 v Duinkerken n. Norresundby. Bab T, 21 v. Goole n. Santander. Beekbergen, 27 v. Marans n. Barry. Breda, 25 v. Amsterdam n. Pta Cardon. Sergsingei, verm. 27 v Surte n. Aalborg. Cinderella, verm. 29 v Rotterdam 11. Duinkerken Coneepcion. 26 v. Montevideo n. Antw. Conn.v M. 27 v Rotterdam te Cory ton. Corne B. 28 v. Ornskoldsvik te Londen verw. Catharina W, 27 v. Plymouth te Rotterdam. De Ruyter, 27 v Bridgewater te Amsterdam. Daie Bohrner, 27 v Palermo n. Messina. Erasmus, verm 27 v. Duinkerken n. Antw. Erkalin verm. 1 Jan. v. Delfzijl n. Hamburg. Elsenburgh, 27 v Casablanca te Duinkerken. Ferocia, 27 v. Bordeaux n. Lowestoft. Frans Bohmer, verm. 28 v. Londen n. Hull. Hennca B, verm. 27 v. Rotterdam n. Cork. Hydra, pass. 27 Vhssingen n. Londen. Harold, 28 v. Helsinki te Baesrode verw. Bierum, 27 v. Amsterdam n. Middlesbrough, fda D, 27 v. Greaker te Dordt verw. fngehorg, 27 v. Stettin te Zwijndrecht verw. Joost, 23 te Kaimar. Kaap Falga, 24 te Skulskaer. Kaap St. Vincent, 23 v Skutskaer n Rotterdam. Kemphaan, verm 27 v. Bordeaux n. Lissabon. Lanx, 22 te Vestervik. c,eendert B. verm. 28 v. Sarpsborg n Hull. Leuvehaven, 27 v. Rotterdam n Antw. Maicella, 27 v. Vlaardingen n Dieppe. Matthew, 27 v. Rotterdam n. Gent. Merwehaven, verm. 27 v. Casablanca n. Port Lyautey. Markab N, 27 80 m. O. Sicilië n. Londen. Mutatie, 24 v. Par te Amsterdam. Mynelis, 27 v. Ventspils te Granville verw. Nassauhaven, 28 Malmö verwacht. Nero, 25 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Notos, 25 te Samos. Oranje, 27 v. Vhssingen n. Londen. Paloma, 27 t.h v. Kaimar n Gent. Plato, 24 v Gdynia te Amsterdam. Ponza. 24 v Karlstad te Zaandam. Pavo, 21 te Rotterdam. Ransel, 27 v Amsterdam n. Duinkerken. Reliable, verm. 27 v Rotterdam n. Sharpness. Suite, 27 v. Amsterdam n. Poole. Silvretta, pass 27 Kiel n. Kopenhagen. Spurt, 27 v. Zeebrugge n. Londen. Stella Maris, 27 v. Rotterdam n Gothenburg. Surte. 27 v. Amsterdam n. Poole. Tyro, 27 v. Belfast te Rotterdam. Tilly, 21 te Sundsvall Westereems N, 27 v. Hudiksvall te Antw. verw. Westpoldei, 27 v. Oporto n. Antwerpen. Wesiereems, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Westerhorn, verm. 27 v. Rotterdam n. Liverpool. Zevenbergen. 28 v Llvorno te Bristol verw. Zeehaan, 27 schuilen Brunsbüttel n Rotterdam. SLEEPVAART Gele Zee, 24 40 m. O. Malta mei 2 zuigers. Humber, 27 v. Goa te Suez. Loire 24 230 m. ZW. Cochin bij Symphoni met 2 bakken Noordbnliand, 24 120 m. Z.ZW. Madeira. Noordzee, 26 140 m. N.t.O. Fayal met August Bolten Oceaan, 26 v. Maracaibo te Beaumont. Oostzee, 27 140 m. N.NW. Minikoy met zuiger. Thames, 26 190 m. N.NW. Finisterre. Tyne. 26 820 m. W t.Z Fayal n Letizia Montanari 'Swarte Zee, pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3