BUISMAN GRIEP! Chefarine 4 E Poujadisten kunnen op twintig tot dertig zetels rekenen Woon- en wegenplan voor Oostelijk Flevoland Agenda voor Haarlem Aggressieve en fascistische toon in de campagne Landmacht heeft thans ongeveer 31.000 ha. oefenterrein in gebruik Natuurschoon wordt zoveel als mogelijk is ontzien KEMA gaat kernphysisch laboratorium bouwen Een dode bij autobotsing Ernstig auto-ongeluk te Hoog Keppel Nationaal en. internationaal Israel wenst officieel overleg met Egypte Wapenschouw der politieke partijen WOENSDAG 28 DECEMBER 19 5 5 3 Drie zwaar- en twee lichtgewonden Boekje over communisten in de Verenigde Staten Julilea bij de P.E.N. Britse atoomproeven in April bij Australië Examens Nachtelijke brand in Rotterdams hotel Halve eeuw scheeps- verzekering „Oranje" 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablei verenigd, ondersteunen zij bovendien, el- kaars werking, waardoor deze nog krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine ,,4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! j» Plan van Hammarskjoeld voor grensregeling aanvaard Ondermijning Veroordeeld wegens belediging van officier van justitie Beste film van 1955 Bombast V oedingsbodem V er antwoording" Ziekenfondsverzekering gebrekkige kinderen Op het congres van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie,dat in Zwolle gehouden wordt, heeft de Staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, een be schouwing gehouden over het gebruik van natuurgebieden voor militaire doeleinden. Hij zei onder meer dat de grondverwerving voor dit doel thans snel haar einde nadert, hetgeen niet wil zeggen dat er dan vol doende oefenterreinen zijn. Voor grote ma noeuvres met tanks zal een beroep op Duitsland en België gedaan moeten wor den. Maar Duitsland zal weldra met dezelf de moeilijkheden inzake ruimtegebied te kampen hebben als Nederland. De krijgsmacht heeft kazernes nodig om te wonen, magazijnen, vliegbases en werk plaatsen om te werken en natuurgebied om te oefenen. De grondoppervlakte van Nederland is te stellen op 3.250.000 ha. Luchtmacht en landmacht hebben samen een sterkte van honderddertigduizend man, burgerwerk lieden inbegrepen. Zij hebben totaal in ge bruik ongeveer tweeënveertig duizend ha. Ongeveer elfduizend ha voor wonen en werken en ongeveer eenendertigduizend ha voor oefenen. De defensie, aldus mr. Kra nenburg, is bescheiden geweest met haar gebiedsuitbreiding en zij heeft meer ge vraagd aan woon- en werkterrein dan aan oefenterrein. Ruim de helft van de nieuw verworven werkruimte wordt gevormd door vliegbases. De landmacht bouwde acht kampementen voor drie tot vierdui zend man per kamp. De luchtmacht bouw de twaalf vliegbases. De staatssecretaris merkte op, dat wij in het buitenland geen eisen kunnen stellen, voordat wij binnenslands hebben blijk ge geven van redelijke offers en een uiterste efficiëntie. De minister van Oorlog heeft dan ook aan zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat verzocht het gedeelte van Flevoland, dat voor agrarische doelen on geschikt is, de bestemming van oefenter rein te geven. Op de 31.000 ha oefenterrein die nu in tensief in gebruik zijn, wordt geoefend met voertuigen op rupsbanden. Daardoor wordt grote schade aan de heidebeplanting aan gericht. Verscheidene overheids- en parti- De Naamloze Vennootschap tot Keuring van Electrotechnische materialen (KEMA) heeft het gemeentebestuur van Arnhem verzocht een kern-physisch laboratorium te mogen bouwen op een terrein tussen de spoorlijn Arnhem-Ede en Arnhem- Nijmegen, een twintig ha. groot gedeelte van het vroegere landgoed „Den Brink". Daar zijn reeds gebouwd het algemeen la boratorium, het kortsluitlaboratorium, het hoogspanningslaboratorium en het phy- 'sisch-chemisch laboratorium. Aan het hoofd van het nieuwe laborato rium zal staan de physicus dr. J. J. Went, die ook de leiding heeft van het natuur kundig-scheikundig laboratorium der KEMA. Hij is de ontwerper van de reac tor, waarop Nederland patent heeft en die bij de KEMA in aanbouw is. Getooid in hun beste kledij gaan deze twee Panamese Indianen inkopen doen in de stad Panama. Zij zijn uit hun afgelegen dorpje in de jungle naar de stad gereisd om voor zichzelf en hun buren het een en ander in te slaan. De kralensnoeren en de heup-portefeuilles behoren tot hun speciale klederdracht. WOENSDAG 28 DECEMBER Frans Hals: „Tot het bittere einde", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie ver dwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Jalouzie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het dal der koningen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Knock on Wood", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „To Paris with love", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „De duvelstoejager", alle leeft., 7 en 9.15 u. Stadsschouwburg, 20 uur: Abonn.voorstel ling door de Haagse Comedde van ,,'t Is nooit te laat". Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het Residentie Vrouwenkoor en het Kunstmaand Orkest o. 1. v. Arthur Orobio de Castro, m. m. v. de sopraan Irma Kolassi en Rosa Spier, harp. Gebouw „Cul- tura", 20 uur: Ned. Ver. van Spir. „Harmo- nia", korte Oudejaarsavonddienst. DONDERDAG 29 DECEMBER Frans Hals: „Tot het bittere einde", 18 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie ver dwijn;", alle leeft.. 2. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Koninklijke reis", 10 en 11.30 uur en „Jalouzie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Kleine kameraden", alle leeft., 2.30 uur en „Het dal der koningen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Knock on Wood", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Studio: „To Paris with loye", alle leeft. 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De duvelstoeja ger", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 20 uur: Abonn.voorstelling door de Haagse Comedie van ,,'t Is nooit te laat". culiere instellingen zoeken naar middelen tot beperking van die schade. Maar het helpt allemaal niet veel. Het kan er van komen, dat men de hei moet redden door er tankwegen doorheen te leggen. Voor de rest van de oefenterreinen is de heide bij ons wel in goede handen, aldus de staatssecretaris. We hebben er zelf belang bij dat deze niet wordt bebost en zonder de reservering zou er al menige hectare voor bosbouw en landbouw in aanmerking zijn gekomen. Hier staan wij dus voor een bezit van ruim dertigduizend hectare zij aan zij met de natuurbescherming pal voor het behoud. Wij hebben echter geen leger meer, dat op de binnenplaatsen van de kazernes kan worden gedrild. Wij brengen zo'n veertigduizend jonge mannen per jaar de natuur in. De instructeurs weten te goed wat deze terreinen voor henzelf en voor ons gehele volk waard zijn. Op de Bornestraat te Almelo is de as suradeur G. J. A. uit Almelo om het leven gekomen, toen de door hem bestuurde personenauto plotseling door een bus van de Twentse Electrische Tramwegen werd aangereden. Door de schok schoot de per sonenauto circa vijftig meter ver naar de overzijde van de straat tegen een verkeers- paal aan. De heer A. overleed tengevolge van een schedelbasisfractuur. Op de rijksstraatweg te Hoog Keppel is een personenauto met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Alle vijf inzittenden, van wie er vier uit de wagen werden geslingerd, zijn in het Wil- helminaziekenhuis in Doetinchem opgeno men. De toestand van de 86-jarige mevrouw Van der L. uit Oosterbeek is levensgevaar lijk. Zij heeft een schedelbasisfractuur en een gebroken arm en been. De overige inzittenden kwamen uit Am sterdam. De 56-jarige zoon van mevrouw Van der L. en de echtgenote van haar kleinzoon, die ongeveer 30 jaar oud is, zijn eveneens zeer ernstig gewond. Licht ge wond werden de schoondochter en de klein zoon. Het gezelschap kwam uit een hötel in Hummelo en was op weg naar huis. De wagen werd bestuurd door de kleinzoon. WASHINGTON (United Press). De sub commissie voor binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat heeft een boekje van honderd bladzijden uitgege ven, waarin een nauwkeurige beschrijving wordt, gegeven van sle doelstellingen, sa menstelling'en werkzaamheden van de communistische partij in de Verenigde Staten. Volgens de contróleraad op on dermijnende werkzaamheden staat de par tij onder controle van de Sovjet-Unie, die naar de verovering van de wereld en ver nietiging van de Amerikaanse regering streeft. De communistische partij wordt geen politieke partij geacht omdat zij een strenge discipline eist, het lidmaatschap beperkt en erop uit is andere organisaties te controleren of vernietigen en te verhin deren dat de leiding van het volk komt. Zij is in feite een door de Russen ingege ven, door Moskou beheerste. anti-Ameri kaanse, quasi-militaire samenzwering te gen onze regering, onze idealen en onze vrijheden, aldus het handboek. In het handboek, dat iedereen op aan vraag kan verkrijgen, staan twee punten van een anti-communistische campagne vermeld: heropvoeding van communisten door overreding om van hen gezonde en meelevende burgers te maken en de volle macht van de wet inroepen tegen onver beterlijke communisten om anderen ervan af te brengen zich bij de partij aan te slui ten en diegenen die niet vatbaar zijn voor overreding heropvoeden. Voorts geeft het boekje de maatstaven waarmee een communistisch front kan wor den opgespoord. Een dergelijke organisa tie zal vermoedelijk een kern hebben van partijleden en betrouwbare meelopers. Zij zal publiciteit van de communistische pers krijgen en hulp van de partij, samenwer ken met de partij en andere fronten. John Gates, een van de elf communisti sche partijleiders, die in 1951 wegens sa menzwering tegen de regering tot gevan genisstraf zijn veroordeeld, zal Dinsdag zijn werk als hoofdredacteur van de com munistische „Daily Worker" hervatten, al dus deelt het blad mede. De heren M. J. Breure te Hoorn, technisch hoofdambtenaar D en J. van Westenbrug- ge, hoofdopzichter bij de centrale in Vel- sen-Noord, zullen op Maandag 2 Januari vijfentwintig jaar in dienst zijn bij het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland. ADVERTENTIE Koffie wordt internationaal gebruikt. BUISMAN was aanvankelijk alleen nationaal. Dank zij de bijzondere eigenschappen, bespa ren op dure koffie en deze tevens lekkerder maken, is het gebruik van BUISMAN geleidelijk internationaal ge worden. Een lepeltje BUISMAN bij de koffie doet immers WONDEREN 1 Ook bij NESCAFÉ en andere ^_^soorten oplosbare koffie is 'n beetje "BUISMAN" onmisbaar l CANBERRA (Reuter) Groot-Brittan- nië zal haar derde serie atoomproeven op de eilanden van Monte Bello (Noord-West- Australië) „over enkele maanden" doen, zo heeft de minister voor bevoorrading te Canberra medegedeeld. Volgens een te Londen uitgegeven verklaring zullen de proeven in April worden gehouden. Leiden. Doctoraal examen Indologie: R. A. Lopulalan, Leiden; R. Kadar Safari, Leiden. Zondagnacht heeft in Rotterdam brand gewoed in hotel „Statendam" aan de Diergaardesingel. Een agent zag om vier uur rook uit een der ramen kringelen. Hij waarschuwde de brandweer en toen deze arriveerde moest zij het vuur zowel boven op de slaapkamers, als beneden in het restaurant bestrijden. Zes mensen haalde de brandweer uit het hötel, van wie er twee reeds bedwelmd waren. Zij werden naar een ziekenhuis gebracht, maar kondén later naar huis gaan. De res tauratiezaal van het hötel brandde geheei uit. Vandaag is het vijftig jaar geleden dat enkele Groninger tjalkschippers besloten tot oprichting van de onderlinge verzeke ringsmaatschappij Oranje. In vijftig jaar is Oranje uitgegroeid tot een organisatie, die een der grootste van Nederland is. Eind 1905 bedroeg het verzekerd bedrag f 23.000, thans, aan het einde van het boekjaar 1955 zijn 1050 binnenschepen (waarbij 200 sleep boten) verzekerd voor een waarde van f 100 millioen, alsmede 280 zeeschepen (kustvaartuigen) met een verzekerde waar de van f 125 millioen. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct. JERUZALEM (A.F.P./Reuter/U.P.) Israel wil een conferentie met Egypte voorstellen op grond van artikel twaalf van de Egyptisoh-Israelische algemene wapen stilstandsovereenkomst van 1949, „om bij te dragen tot het herstel van de vrede tus sen de twee landen." De Canadese generaal Burns, het hoofd van de bestandscommissie van de UNO in Palestina, is van het Israë lische voornemen op de hoogte gesteld. Volgens een woordvoerder van het Israë lische ministerie van Buitenlandse Zaken zal Israel gebruik maken van zijn recht om een dergelijke conferentie te beleggen „na de totstandkoming van een doeltreffend bestand en de nauwgezette naleving van een bestandsovereenkomst door Egypte." Volgens de wapenstilstandsovereenkomst kunnen de betrokken landen, met weder zijds goedvinden, verzoeken om bijeenkom sten' ter bespreking of herziening van de overeenkomst. In geval van gebrek aan overeenstemming kan elk van de landen de secretaris-generaal van de UNO ver zoeken een dergelijke vergadering bijeen te roepen en deelneming verplicht stollen. Onvoorwaardelijk De woordvoerder verklaarde, dat Israel onvoorwaardelijk het jongste plan van secretaris-generaal Hammarskjoeld aan vaardt. Hammarskjoeld stelde voor, de oude Palestijnse grens langs de Westzijde van de gedemilitariseerde zone bij El Aoedja geheel te markeren, waarna Egypte alle controleposten en versterkte posten ten Westen van de Westelijke zönegrens be houdt en uit de zone zelf alle mijnen, ver sperringen en troepen terugtrekt. Aan de andere kant zou Israel alle versperringen en mijnen uit de zone verwijderen en alle personen uit het gebied doen terugtrekken, met uitzondering van inwoners van de kibboets nederzetting)Kezioth en dertig politie-agenten. De woordvoerder verklaarde, dat Israel van mening is dat de „voortdurende weige ring" van Egypte, de voorstellen aan te nemen, niet langer voor het publiek ver borgen moet blijven. Van onze correspondent in Parijs) WIJ bevinden ons tussen de dicht-opgepakte mensenmassa in de Vel'd'Hiv, het Velodrome d'Hiver, de grootste sportzaal van Parijs. Een massa „kleine luyden", weinig of geen arbeiders en op het oog voor het merendeel slagers, kruidenniers, bakkers, drogisten en andere neringdoenden. Mensen die eruit zien alsof ze betere dagen hebben gekend, maar die toch niet tot de misdeelden be horen. Vrij goed gekleed. Veel wollen dassen. Meer hoeden dan petten. Ver scheidene bontjassen. Men is luidruchtig. Plotseling slaat die luidruchtigheid om in een orkaan van gekrijs en alle hoofden wenden zich om. Een groep potelingen baant zich een weg naar het podium. Daar aangekomen, ontdekken we de man voor wie hier iedereen aanwezig is: Pierre Poujade, de 83-jarige presi dent en oprichter van de U.D.C.A., de Unie van winkeliers en hands werklieden. Poujade komt zijn verkiezingsprogramma toelichten, al heeft hij zich niet candi- daat gesteld. Poujade wacht achter een batterij van munisten, in liberale reformatoren als microfoons tot de zaal is uitgeraasd. Op de i Mendès-France en Mitterrand hun gevaar manier van een zegevierende bokser staat j lijkste tegenstanders. hij, de vuisten ineen, naar alle kanten, met j Vooral de jonge, vroegere minister van éen brede glimlach op het gezicht, te bui- Binnenlandse Zaken, Frangois Mitterrand gen. Een jonge kerel, breed van stuk, een dient de Poujadisten als kop van Jut. Mit- wat zware kop met pienter-lachende oogjes en niet onaardig. Hij bezit kennelijk de eigenschap waardoor een enkeling onmid dellijk beslag op een menigte kan leggen. Zyn „fluidum" werkt, volgens lieden die het weten kunnen, zelfs nog krachtiger dan bij Hitier indertijd. In elk geval doen zijn optreden en woordkeus sterk denken aan de meester-amateur die Poujade als zijn model heeft kunnen kiezen. Betogen doet Poujade niet of nauwelijks. Hij fulmineert en schreeuwt zich in het zweet, zodat hij zijn jasje uittrekt en met opgestroopte hemdsmouwen verder gaat. Hij scheldt en vertelt laag-bij-de-grondse grappen over zijn tegenstanders. Van een oud-minister roept hij uit dat diens groot ouders elkaar nog zaten te vlooien aan de terrand heeft nog niet één keer in een verkiezingsvergadering ongestoord het woord kunnen voeren. Overal wordt hij met rotte vruchten uit de groentenwinkels die de arsenalen van de Poujadisten zijn, bekogeld. Bij gevechten met zijn tegenstan ders heeft de ex-minister al verschillende bloedneuzen en een armblessuur opgelopen. Ook de andere partijen hebben knokploe gen opgericht en voor de jiujitsu-leraren zijn deze weken een gouden tijd. Pierre Poujade die in het stadje Saint- Céré een winkeltje had in schrijfbehoeften, is zijn actie ongeveer twee jaar geleden op zuiver syndicale basis begonnen. Hij had „begrepen" dat de middenstand het gelag moest betalen in belastingen voor de gauwdieven die het in Parijs voor het zeg gen hadden. Zijn ster schoot pijlsnel in de boorden van de Donau. De zaal brult van hoogte toen eenmaal belastinginspecteurs de pret over deze fijne toespeling op de voor zijn brutale mond en bedreigingen eentraal-Eurqpese afkomst van dit Kamer lid! Mendès-France wordt bedolven onder hoon van onverholen een lading waren gezwicht. Het hek was van de dam. De belastingweigeraars dreigden een on- anti- middellijk gevaar voor de nationale schat- semietische inslag! Overigens maakt de kist te worden. Overal in de provincie wer- Franse Führer niet zoveel onderscheid tus sen links en rechts. De parlementsleden zijn zonder uitzondering boeven en scha vuiten, die de laan uit moeten. Opvallend is dat Poujade de commu nisten ternauwernood noemt. Er wordt be weerd dat tussen de extremisten van links en rechts een soort non-aggressie-pact voor de verkiezingscampagne is gesloten. Het is mogelijk dat ze elkaar later van dienst kunnen zijn. Beide moeten het heb ben van ondermijning der democratische organen. Daarom zien Poujade en de com- den comités en afdelingen opgericht die de „directe" strijdmethode van Poujade over namen. Hij was een groot man geworden. Een machtig man ook, waarvoor de Natio nale Vergadering bedeesd in haar schulp zou kruipen. Een meerderheid van de Assemblée be sloot, onder het oog van Poujade, die in hemdsmouwen temidden van zijn staf op de publieke tribune zetelde, enkele maan den geleden de belastingwetten voor de middenstanders te verzachten. Daarmee werd Poujade echter niet ontwapend, maar eerder aangemoedigd. Toen de verkiezingen in zicht kwamen, probeerde de regering- Faure nog even haar gezag te laten gelden. Op een speciaal gebouwde wagon is de pasgeboiiwde en grootste transformator van Europa onderweg van Aix les Bains naar Geertruidenberg in Nederland. Hij zal een plaats vinden in de Amer-Centrale 2. Deze reusachtige transformator is in staat een stad van 200.000 inwoners van stroom te voorzien. Het gevaarte weegt 45 ton. VERKEERSWEGEN NAAR PS NIEUWE POLDER Een kaartje van de nieuwe IJselmeerpolder Oostelijk Fle voland, waarop de toekomstige wegen, kanalen en dorpen zijn aangegeven. De Utrechtse rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de 34-jarige chauffeur R. de R., de 29-jarige handels correspondent L. D. en de 28-jarige kan toorbediende A. van de B., allen te Utrecht, die hebben terechtgestaan wegens beledi ging van de officier van justitie in Den Haag, mr. G. J. de Lint. In het tijdschrift „Molukken Partisaan" van September 1954 hadden zij gezamen lijk een artikel geschreven met een beledi gende strekking voor mr. De Lint. In het zelfde nummer stond een artikel van een anonieme medewerker, eveneens met bele digende passages voor mr. De Lint, dat door de verdachten van een commentaar was voorzien. Zij werden conform de eis veroordeeld tot een maand voorwaardelijk en f 40 boete. De filmcritici van New York hebben Dinsdag de film „Marty" als de beste van 1955 uitgeroepen. Als beste buitenlandse film werden gelijkelijk beoordeeld „Les diaboliques" en „Umberto D". Er werd een vervolging tegen Poujade in gesteld die echter op niets uitliep. Men dorst duidelijk niet meer toe of terug te slaan. Een der redenen om de verkiezingen te vervroegen was voor Faure zeker ge legen in de hoop te kunnen voorkomen dat Poujade de middenklassen nog steviger in zijn greep zou vatten. Ook dat doel lijkt echter niet bereikt. Van „vakorganisatie" is de beweging in het woelige politieke vaarwater geraakt. Vroeger beroemde Poujade zich er op van politiek niets af te weten. Hij wenste er zelfs niets mee te maken te hebben. Maar in korte tijd moet hij veel hebben geleerd. Alle politieke problemen heeft hij in zijn vestzak. Met de oplossingen er by. Daar gaat hy: Frankrijk moet in Noord-Afrika blyven. De regeringen hebben al genoeg Franse gebieden verkwanseld. Een sterk Frankrijk hoeft nergens bang voor te zijn. Het zal nooit gevaar kunnen lopen. Hoe het sterk te maken? Eerst en vooral de Kamer opdoeken. Daarvoor in de plaats moet er een Staten-Generaal komen, waarin, ver moedelijk naar de trant van Mussolini's corporatieve staat, de beroepsbelangen kunnen worden verdedigd. Ik ben geen intellectueel, schreeuwt Pou jade even later ietwat overbodig. Ik ben maar een gewone Franse jongen. Maar die gewone Franse jongens hebben meer ver stand in hun hoofd dan al die slimme ad vocaten die ons mooie land in de afgrond storten. Het publiek is wild van geestdrift. Men klimt op stoelen en banken en er wordt gebruld: Zet hem op Pierrot. Geef ze van katoen. Het succes van Poujade is niet moeilijk te verklaren. In de eerste plaats is hij goed van de tongriem gesneden. Hij weet nauw keurig hoe hij dit publiek moet toespreken en aanpakken. Anderen hadden de voe dingsbodem voorbereid die Poujade met talent kan ontginnen. Het probleem is een voudig dat er niets was gedaan om de winkelstand in Frankrijk te saneren. Er waren, sedert het begin van de oorlog veel en veel te veel kleine en grote zakenlieden bijgekomen, voor een ruim deel als erfenis van de zwarte markt. Een op de vier of vijf Fransen leeft van de handel. Voor de kleintjes is de spoeling dun ge worden en de kleintjes zijn irt opstand ge komen. Omdat ze allemaal opkomen voor hun plaats onder de Franse zon, willen ze niet weten dat ze veel te groot in aantal zijn en horen ze liever schelden op de poli tiek, de regering, de buitenlanders en de Joden, waardoor hen de schamele boterham uit de monden wordt gestoten. Het is over bekend. Helaas Hoeveel mensen er achter Poujade aan lopen? Hij beweert een millioen. Misschien iets overdreven, maar mogelijk niet eens veel. In ieder geval is hij, met Mendès- France, de enige politieke redenaar die in Parijs de grootste zalen vol kan krijgen. In alle kiesdistricten heeft hij lijsten inge diend. Soms zelfs meer dan één, wanneer hij zich gelijktijdig tot de boeren en de zakenlieden richten wil. Op een millioen stemmen kan hij rekenen, maar het dub bele aantal is niet uitgesloten. Zijn ver moedelijke winst kan tussen de twintig en dertig zetels worden geschat. Een aantal dat dan vooral ten koste van de rechtse centrumpartijen zal gaan. Zijn candidaten hebben duidelijke en eenvoudige instructies gekregen. Alles doen om de boel in de war te sturen. Ageren voor nieuwe verkiezingen en overal tegen stemmen. Tot eindelijk de Staten-Generaal kunnen worden opgericht. Wanneer Pou- jade's Kamerleden hun opdracht niet ver vullen, zullen ze worden opgeknoopt. De galg is voor Poujade het symbool van de gespierde politiek die hij wil voeren om Frankrijk uit het moeras te helpen. Jullie moeten mij ook terstond ophangen, indien ik mijn beloften niet na zou komen, brult Poujade. Wanneer hij zich, na korte tijd, weer verstaanbaar kan maken,, bespreekt hij de beschuldiging die enkele aanhangers aan zijn adres hebben geuit, omdat Poujade met zijn auto's en huizen zich tenkoste van de partijkas zou hebben verrijkt. Ja, er zijn lieden die durven te beweren dat ik mooi weer speel met jullie contributiegelden. Die mensen zijn niet eens lid van onze bewe ging. Waar bemoeien ze zich dus mee? Het zijn immers niet hun centen? Met die „verantwoording" toont de zaal zich ruimschoots tevreden. Iedereen keert terug naar huis in de klaarblijkelijke over tuiging dat er niemand is aan wie Frank rijk beter kan worden toevertrouwd dan aan die stoere mannetjesputter Poujade, die de corrupte politici wel eens even op hun nummer zetten zal. Moge Frankrijk dat avontuur blijven bespaard. Leeftijdsgrens wordt verhoogd van 21 tot 27 iaar De spoedige totstandkoming kan worden verwacht van een wet, waarbij onder meer met ingang van 1 Januari 1956 de leeftijds grens, beneden welke gebrekkige kinderen onder de indirect-verplichte ziekenfonds verzekering kunnen vallen, van 21 tot 27 jaar zal worden verhoogd. De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen ver zocht, hiermee reeds thans rekening te houden. Kinderen, die op grond van de nieuwe wet in de indirect-verplichte verzekering zullen worden opgenomen, dienen zo spoe dig mogelijk bij het ziekenfonds te worden aangemeld.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5