Sport in hef kort Alleen Newcastle United haalde in eerste divisie zes winstpunten HOOGTEZON Eerste partij schaaktitel Donner-Euwe om eindigde remise De gele kamer Getuige „herkent" beklaagde zonder hem aan te kijken Geen reclamestunts meer bij voetbalwedstrijden Culbertson overleden FEUILLETON Auteurs als acteurs Zaak-Schmidt Rechter, officier en verdedigster geven blijk van verbazing NA ZWAAR KERSTPROGRAMMA Vele Haarlemse volley ballers in districtsteams Haarlem heeft de leiding in afdelingencompetitie Nog geen wedstrijden ZwaluwenRode Duivels Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Betaling abonnementsgeld per giro door Mary Roberts Rinehart Boksen Delannoit verloor Goedkoop aardgas voor ontwikkelings-industrie Vrijspraak voor koperdrijver Bezoek van buitenlanders aan Nederland met 9 percent toegenomen Boekenweek 1956 Nieuwe CAO voor piano- en harmonium-bedrijf Van Duiken uit voorarrest ontslagen in Djakarta Een ton schade door brand in industriegebouw te Deventer Examens WOENSDAG 28 DECEMBER 1955 Slechts vier van de 92 clubs in de vier Engelse league-divisies zijn er in geslaagd het volle aantal punten uit de drie wed strijden van het Kerstprogramma te slepen. Dit viertal bestaat uit één club uit elke divisie: Newcastle United (eerste divisie), Nottingham Forest (tweede divisie), Co ventry United (derde divisie) en Working ton Town (derde divisie Noord). Newcastle United, de houder van de F. A. cup, heeft zich in deze wedstrijden als een volmaakt cup-team gedragen. Zij ver sloeg Preston North End met vijf-nul op 24 December, behaalde een zes-één over winning in de uitwedstrijd tegen Sunder land op Twetde Kerstdag en versloeg dit zelfde team in de revanchewedstriid op eigen terrein met drie-één. Door deze drie achtereenvolgende overwinningen klom Newcastle negen plaatsen op de ranglijst en wel van de vijftiende naar de zesde. Op deze laatste dag van de serie Kerst ontmoetingen hadden de teams overal met slecht weer, harde wind en modderige vel den te kampen. Charlton Athletic zorgde voor de grote verrassing door de leiders van de eerste divisie te verslaan met drie nul. Manchester staat op dé ranglijst nog 3 punten voor op Blackpool, maar Charlton, slechts één punt daarachter, loopt snel de achterstand in. Een record werd bereikt bij de wedstrijd tussen Arsenal en Wolverhampton Wan derers. Het grootste aantal toeschouwers (61.814) van dit seizoen was getuige van deze ontmoeting, waarbij de clubs de punten deelden (22). De Wolves behaalden in de drie Kerstwedstrijden driemaal een ge lijk spel. In de return wedstrijd tegen Ar senal de eerste in Wolverhampton was met drie-drie geëindigd zag het er naar uit dat zij met de overwinning zouden gaan strijken, maar in de laatste minuut scoorde Derek Tapscott zijn tweede goal, waar mede hij voor Arsenal een punt behaalde. Sunderland, dat een flinke som had moeten betalen voor de middenvoor van Burnley en het Engelse B-elftal, Bill Hol den, had weinig succes. Na de zes-één nederlaag tegen Newcastle op Tweede Kerstdag, werd in de returnmatch de gloednieuwe middenvoor opgesteld. Holden scoorde weliswaar binnen vijf minuten zijn eerste goal in dit seizoen maar New castle behaalde de overwinning met drie goals in de tweede helft. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR H. J. M A E R T E N S N. V. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Zaterdag 28 Januari 1956 wordt in het Kre- lagehuis in Haarlem het-„Twaalf-districlen volleybal-tournooi" gehouden. De technische •commissie van district VII. (Noordholland zonder Amsterdam en Het Gooi) heeft de teams reeds samengesteld. De Haarlemmers zijn goed vertegenwoordigd in beide teams; men kan eerder spreken van Haarlemse ploe gen dan van Districtsteams. Op Zaterdag 7 Januari wordt in het Gymnasium in Velsen een oefenwedstrijd gespeeld tegen een sterk Amsterdams team. De voorlopige samenstelling van de ploe gen luidt: Dames: v. Calmhout (MHBS), v. d. Haar en Takken (Die Raeckse), Spierings (Velox) en Hovens, Groen Westerwal (Rap) allen uit Haarlem, De Jong (Enkhuizen), Kok (Zaan dam), Zwart (Alkmaar), Laferte en Zand (Velsen). Heren: Antonisse, Clay (HVS), De Graaf, Keur (Die Raeckse), De Koning, Verheem (Velox) en Vink (CIOS), allen uit Haarlem, Schouw (Enkhuizen), Dekker (Zaandam), Bak ker (Alkmaar), v. Kroonenburg (Velsen). De meest ven-assende uitslagen leverden de twee ontmoetingen tussen Bii-mingham en Evei-ton op. De eerste werd door Bir mingham gewonnen met zes-twee en de tweede door Everton met vijf-één. Een zelfde geval deed zich voor bij Plymouth en Bristol City. Nadat Plymouth de eerste wedstrijd gewonnen had met vijf-nul, nam Bristol revanche met zes-nul. In totaal waren er 7 clubs, die uit deze serie wedstrijdeix geen enkel punt behaal den: Sunderland, Bolton, Rotherham, Huil City, Mill wall, Carlisle en Wrexham. De uitslagen van gisteren luiden: Eerste divisie: ArsenalWolverhampton Wanderers 22; Charlton AthleticMan chester United 30; ChelseaCardiff City 21; EvertonBirmingham City 51; Huddei-sfield TownBlackpool 31; Luton TownSheffield United 21; Manchester CityBolton Wanderers 20; Newcastle UnitedSunderland 31; Portsmouth Aston Villa 22; Preston North End Burnley 42; West Bromwich Albion Tottenham Hotspur 10. Tweede divisie: BarnsleyPort Vale 12; Bristol CityPlymouth Argyle 60; BuryRotherham United 21; Doncaster RoversLincoln City 20; Hull City Nottingham Forest 03; Leicester City Bristol Rovers 42; Notts CountyLeeds United 21; Sheffield WednesdayBlack burn Rovers 51; Stoke CityLiverpool 32; Swansea TownFulham 20; West Ham UnitedMiddlesbrough 10. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft zich genoodzaakt gezien stelling te nemen tegen de wijze van reclame maken voor voetbal wedstrijden zoals het optreden van acroba ten en artisten voor en in de pauze van een wedstrijd, het brengen van een scheids rechter op het veld per helicopter, het pu bliceren van transfersommen, het houden van verlotingen, alsmede reclamestunts, die met de wedstrijd niets uitstaande heb ben. Voox-taan is voor reclame, anders dan de normale aankondiging per radio, pers, raambiljetten enzovoort, de toestemming van het bondsbestuur nodig, welke goed keuring tenminste acht dagen voor de speeldatum in het bezit van de aanvra gende vereniging moet zijn op straffe van een boete door het bondsbestuur te bepa len. Aldus een mededeling in het offi cieel orgaan van de K.N.V.B. Bij het bestuur van De Zwaluwen is ant woord ontvangen op het aan de Kon. Bel gische Voetbalbond gedane verzoek tot her vatting van de traditionele voetbalwedstrij den tussen De Zwaluwen en de Rode Dui vels. De KBVB verklaart dit verzoek tot zijn leedwezen niet te kunnen inwilligen, ook al in verband met de zeer druk bezette internationale kalender. Hierop komen voor dit seizoen reeds zes wedstrijden tussen Ne- derlanders en Belgen voor: twee A-wed strijden, twee B-wedstrijden en twee ont moetingen tussen jeugdelftallen. Het zou derhalve moeilijk zijn er nog wedstrijden tegen De Zwaluwen aan toe te voegen zon der dat hiertegen in België bezwaren zou den kunnen worden gemaakt. ADVERTENTIE HAARLEM Ely Culbertson, de intex-nationaal vermaar de bridge-expert, is na een korte ziekte op 64-jarige leeftijd in Brattleboro in de Ameri kaanse staat Vermont overleden. Hij werd in Roemenië geboren, studeerde in Genève en in Parijs en gaf in 1916 zijn eerste geschriften uit over litteratuur en so ciologie. Al spoedig legde hij zich ook toe op de studie van het bridgespel en in 1929 werd hij president van de Bridge World Inc. Van zijn hand verschenen tal van boeken over contract-bridge. Als aanvoerder van Ameri kaanse teams nam hij deel aan vele inter nationale tournooien. In de tijd van de groot ste populariteit van het naar hem genoemde systeem werd het jaarlijks inkomen van hem en zijn eerste vrouw Josephine, eveneens een bekend deskundige, op een half millioen dollar bruto geschat. Culbertson gold als de leidende autoriteit voor contract-bridge, maar zijn belangstelling ging ver buiten het domein van dat spel uit. Hij schreef en hield lezingen over internatio nale politiek en massa psychologie. In 1942 stichtte hij een wereldfederatie waarvan het doel was de mensheid te vrijwaren voor oorlog. Dit doel zou naar zijn inzicht eerder bereikt kunnen worden door de middelen voor de oorlogsvoering aan banden te leggen dan door de oorzaken van oorlogen aan te tasten. Culbertson had een avontuurlijke jeugd achter de rug. Hij heeft rondgezworven als landloper en is lid geweest van een revo- lutionnaire groepering in Mexico. Uit Spanje werd hij verbannen wegens zijn betrekkingen met anarchisten. J^>X5CCCCOSCCC03CCOCro-VYVWXYVVVVV^-y>oooCOOOOCOCOCOCOOp U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor aiLtomatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE o^ooocooooc>>ooooooororo:>ricxYr*YX)Oooooooooooococxxxxx50oo" KERSTGESCHENK. Een 50-jarige meu belhandelaar in Koblenz ontving gisteren een laat, maar zeer belangrijk Kerstgeschenk. Hij won Zondag bij de voetbalweddenschappen in de afdeling West-Zuid een vermogen van 189.000 Duitse marken (f 170.000.De ge lukkige winnaar had zes rijen op zijn pool- formulier ingevuld, waarvan de vijfde de juiste bleek te zijn. MERKEN. De Ronde van Zwitserland zal voortaan worden gereden volgens een formule die voorziet in de vorming van merkenploegen. Voor 1956 zullen 10 a 12 ploe- gelUdëelnëjnfeh' van elk 6 "renners. De Zwit serse merken zullen hun ploegen complete ren met buitenlandse renners en er zal een speciale prijs beschikbaar worden gesteld voor het ploegenklassement. SYLVESTERLOOP. Bij de buitenlandse deelnemers aan de St. Sylvesterloop van dit jaar zijn o.m. de Brit Ken Norris, die als de grote favoriet geldt, de Joegoslaaf Franjo Mihalic, winnaar van het vorig jaar, de Fin Urho Julin en de Zweed Thomas Nilson. GEVECHT. Het gevecht om de Europese titel halfzwaax-gewicht boksen tussen de titel houder Gerfiard Hecht (Did) en de Franse kampioen Charles Colin is vastgesteld op 26 Februari. De wedstrijd wordt gehouden in St. Nazaire. In de afdelingen-competitie, georganiseerd door district VII (Noordholland zonder Am sterdam en Het Gooi) van de NeVoBo heb ben zowel de Haarlemse A- als B-ploegen de leiding. De Haarlemse teams moeten nog Alk maar en Hoorn ontmoeten. Van Hoorn be hoeft niets gevreesd te worden, maar de Alkmaarse teams en in het bijzonder de dames-ploegen zijn minder makkelijk te kloppen. De standen luiden: Dames A-teams: Dames B-teams: Haarlem 4—8 Haarlem 4—8 Alkmaar 3—6 Alkmaar 2—3 Zaandam 2—2 Enkhuizen 2—3 Enkhuizen 3—2 IJmond 3—2 Den Helder 3—2 Zaandam 2—1 Hoorn 2—0 Den Helder 3—0 IJmond 3—0 Heren A-teams: Heren B-teams: Haarlem 48 Haarlem 47 Alkmaar 34 Zaandam 2—3 Enkhuizen 34 Alkmaar 2—2 Zaandam 3—2 Enkhuizen 2—2 Den Helder 3—2 Den Helder 3—1 Hoorn 20 IJmond 31 IJmond 30 25) Carol beheerste zich, alhoewel ze nijdig begon te worden. Je kunt weten dat de onze geschroeid zijn. Ik zou ze overigens momenteel niet eens willen gebruiken. Nieuwe kun je op het ogenblik trouwens niet kopen. In de hele stad is geen laken meer te vinden! Ze stuurde Frieda weg, omdat het huis nog slechts voor een gedeelte bewoonbaar was en er genoeg werk op haar lag te wachten. Onder Elinor's spiedende blikken pakte ze zelf verder de koffers uit. Haar hart zonk echter in de schoenen, toen ze op de toilettafel enkele haarspelden zag lig gen, in de kleur van Elinor's haar. Ze ging echter door met uitpakken. Toen ze einde lijk klaar was, ging ze op de rand van het bed zitten en keek glimlachend naar haar zuster. Ik hoop dat je me vertrouwt, Elinor, begon ze, ik kan niet geloven dat je iemand vermoord hebt. Dat is een belache lijk idee. Maar als je die nacht hier geweest bent. Waarom zou ik dat? Ik heb er geen notie van, antwoord de Carol openhartig, maar je moet weten dat ik een haarspeld in de lift heb ge vonden, een haarspeld, die precies op de jouwe lijkt. Elinor's verbazing was niet gemaakt. Ze ging rechtop zitten en begon toen te la chen. Een haarspeld! Maar Carol! En nota- bene in de lift! Ik heb dat ding jaren niet gebruikt. Ik weet nauwelijks meer dat ze er is! Er lag een oprechte toon in haar stem. Carol verademde enigszins. Ze begon zelf nu ook te lachen. Nu, dat was dat! zei ze, terwijl ze van het bed afstapte. Het heeft me wel even bang gemaakt. Marcia was zó zeker van zichzelf! Zeg Marcia maar dat ze naar de maan kan lopen, zei Elinor wraakgierig, maar nu moet je heus weggaan, ik wil nog wat slapen. Om hoe laat begint die zaak? En waarom moet ik eigenlijk komen? Vanmiddag. Je moét overigens niet komen, maar ik geloof dat het beter is. Elinor vroeg nog hoe het met Lucy Nor ton ging en of ze haar kon opzoeken. Maar toen Carol haar over de gele kamer ver telde, veranderde haar gezichtsuitdrukking. Zal dat ter sprake komen bij het onderzoek? vroeg ze. Waarom niet? Ze heeft daar geslapen. En jij weet niet waarom? Wat heeft Lucy verteld, Carol? Ze moet toch wel een goed vex-haal hebben verzonnen, dat Lucy haai heeft binnen gelaten? Wat zegt Lucy er zélf van? Dat weet ik heus niet. De politie heeft verboden dat iemand haar opzoekt. Carol was er op dat moment zéker van dat Elinor iets had gehoord, waar ze bang van was geworden. Ze lag languit in bed, zonder make-up en met haar gezicht zwaar ingevet. Ze zag er bleek en vermoeid uit. Ze vroeg Carol of ze de rolgordijnen wilde laten zakken, omdat ze wilde proberen te gaan slapen, maar verder zei ze niets. Carol ging naar beneden. Ze was enigszins van haar stuk gebracht. Beneden werd het huis steeds bewoon baarder. In de zitkamer lag weer net grote tapijt, de hoezen waren van de meubels gehaald, en toen Carol verder de kamer in liep, zag ze dat een man het tuinameu- blement op het terras neerzette. Hij keek op en glimlachte. Ik ben de nieuwe bediende, zei hij, Tim Murphy. Noemt u me maar Tim. Ma joor Dane heeft me gezegd dat ik maar meteen moest beginnen. Ze beantwoordde zijn glimlach. Ik vind het prettig dat je er bent, Tim. We hadden dringend hulp nodig. Ik ben geen tuinman, juffrouw, maar gras kan ik nog wel maaien. Verder weet ik niet veel van tuinieren af. Dat is trouwens practisch alles wat je moet doen. Hij knikte en ging verder met zijn werk. Carol had de stellige indruk gekregen, dat hij haar, ondanks zijn glimlach, scherp had opgenomen.... Ze bande dit idee echter „Misschien moeten de gemeentelijke autoriteiten wel toezicht houden op het verloop van deze match", zo merkte de burgemeester van 's Gravenhage, mr. F. M. A. Schokking gisteravond op, „want ik heb gehoord, dat geen van de tien partijen tus sen Donner en Euwe zal worden afgebro ken, maar telkens uitgespeeld tot het bit tere eind. Wie zal zeggen, hoe lang dat elke avond kan duren? De mogelijkheid bestaat, dat beide heren nog zitten te schaken, met pers en toeschouwers in dit gebouw, als het sluitingsuur reeds is aangebroken." Na beide spelers veel succes te hebben toege wenst, mocht de Haagse burgemeester voor dr. Max Euwe, die na loting in de eerste partij de witte stukken had, de openings zet d2-d4 vei*richten. Het verloop van de eerste partij was als volgt: N Wit Euwe, zwart Donner: 1. d2-d4 Pg8- f6; 2. c2-c4 e7-e6; 3. Pbl-c3 d7-d5; 4. c4xd5 Pf6xd5; 5. e2-e4 Pd5xc3; 6. b2xc3 c7-c5; 7. a2-a3 Lf8-e7; 8. Pgl-f3 0-0; 9. Lfl-d3 Dd8- c7; 10. 0-0 Pb8-c6: 11. d4-d5 Pc6-e5; 12. Lcl-f4 Pe5xf3f, 13. Ddlxf3 e6-e5; 14. Lf4-d2 c5-c4;15. Ld3-c2 Le7-c5; 16. Kgl-hl Lc5-d6; 17. Df3-h5 b7-b5; 18. f2-f4 g7-g6: 19. Dh5-h6 f7-f6; 20. f4-f5 g6xf5: 21. e4xf5 Lc8-b7; 22. Lc2-e4 Dc7-f7; 23. Tfl-f3 Kg8-h8; 24. Tf3- h3Remise. De vroegere Europees kampioen in het mid dengewicht, Cyril Delannoit, die drie jaar niet in de ring had gestaan, werd Dinsdag avond in Brussel door zijn landgenoot Harry Mino op punten verslagen. Delannoit, wiens lichamelijke conditie niet al te best was. was na 8 ronden aan het einde van zijn adem, waarna Mino gemakkelijk een stevige pun- tenvoorsprong kon veroveren. De minister van Economische Zaken heeft aan de voorzittex-s der Kamers van Koophandle in wier gebied een aardgas leiding aanwezig is, bericht, dat de moge lijkheid bestaat dat voor bepaalde doel einden aan de industrie in het aardgas- voorzieningsgebied aardgas ter beschikking wordt gesteld tegen lagere dan de normale industrieprijs. Voor deze faciliteit komt in beginsel slechts in aanmei'king het gebruik gedurende beperkte tijd voor ontwikke- lings- 'en ,,x-esearch" doeleinden, welke wellicht niet gerealiseerd zouden kunnen worden bij de normale industrieprijs en toch voor de industrialisatie van ons land van overwegende betekenis moeten wor den geacht en waarbij het gebruik van een andere energiebron dan gas niet in aan merking komt. Een en ander is ter beoordeling van het directoraat-generaal voor de Industriali satie en Energievoorziening. Daar het aardgasleveringscontract tussen de staat en de gemeentelijke particuliex-e gasbedrijven inhoudt dat de levering aan de industrie in principe een aangelegenheid van het gasbe drijf is, dienen industrieën, die menen voor bepaalde faciliteiten in aanmerking te komen, zich te wenden tot het gemeente bestuur of het gasbedrijf in hun gemeente, welke het directoraat-generaal van een in gediende aanvrage in kennis stelt. De Maastrichtse rechtbank heeft bij ver vroegde uitspraak de 61-jargie kunstkoper drijver G. S. uit Maastricht vrijgesproken van de hem ten laste gelegde schuld aan de brand in de St. Servaestoren te Maas tricht op 9 September. De officier van Justitie, die twee weken gevangenisstraf had geëist, heeft tegen de uitspraak appèl aangetekend. uit haar gedachten, haalde haar auto en reed naar het dorp om inkopen te doen. Eninor had natuurlijk haar bonkaart niet meegenomen, zodat Carol enigszins in de knoop kwam te zitten met boter en spek. Uiteindelijk kocht ze maar weer enkele kippen, hoewel ze die langzamei-hand niet meer kon zien, en vroeg zich af of Elinor zich er wel van bewust was dat er distri butie bestond. Ze voelde zich heel wat op gewekter, nu ze een moment niet thuis was. De angst, die ze op Elinors gezicht gezien meende te hebben, had ze zich natuurlijk maar ingebeeld! Toen ze terug kwam, vond ze Elinor be neden. Ze was even zorgvuldig als altijd gekleed, maar ze keek hoogst verbaasd. Wat is er op de heuvel aan de hand? vroeg ze. Er loopt daar een man rond. Ik heb hem gezien, toen ik me aan het kle den was. Ik heb daar niemand opgemerkt. Hoe zag hij er uit? Daar heb ik geen idee van. Hij liep gebukt alsof hij wat aan het zoeken was. Carol zette haar tas neer. Er zijn en kele dingen, die je moet weten, Elinor, be gon ze. Je weet hoe ze dehoe ze het lichaam hebben gevonden. Zé had een nachtjapon aan, een ochtendjas en daarover een bontjasje en ze heeft in de gele kamer geslapen. Het bed was tenminste door de war. Maar haar kleren zijn niet gevonden. Die moeten toch èrgens zijn! Ze denken dus dat ze op de heuvel liggen? Misschien wel niet óp de heuvel, maar In Den Haag heeft burgemeester Schok king (tweede van rechts) Dinsdag de eerste zet gedaan in het tournooi om het Neder lands schaakkampioenschap tussen J. H. Donner (links) en Max Euwe (rechts). DJAKARTA In de 34ste zitting in de zaak-Schmidt voor het Landgereclit te Djakarta bleek van de opgeroepen getui gen a charge er slechts een te zijn ver schenen, de 37-jarige boer Mahfudin uit de omgeving van Bandoeng. De getuige zegt beklaagde slechts eenmaal te hebben gezien. Hij kent hem verder niet. Als de rechter Rochjani vraagt of getuige bij de benden wel eens een Hollander heeft ge zien, zegt getuige dat hij er twee heeft ont moet, in Juni 1952. Als de rechter vraagt of een van deze beide Nederlanders in de zaal aanwezig is, knikt getuige en wijst in de richting van beklaagde die rechts ach ter hem zit evenwel zonder om te kijken. Beklaagde Schmidt spreekt er zijn ver wondering over uit dat de eenvoudige ge tuigen zo goed de namen van buitenlanders kennen en ze later dadelijk van een foto herkennen. Beklaagde zegt dat hij zelf het pi'oces-verbaal van de confrontatie nalezen moest om uit te vinden welke persoon hij was op de getoonde foto. „Ik ken mezelf niet eens, zonder gebit.' -Zij wel. Misschien komt dat omdat ik, zoals u ziet, de enige was die bij de confrontatie een lange broek aan had en schoenen di-oeg". De officier van Justitie vraagt of iemand getuige er toe gedwongen heeft bepaalde verklaringen af te leggen, Getuige ant woordt ontkennend. De verdedigster me vrouw Bouman zegt dat getuige zonder om te kijken, precies wist dat beklaagde de- geen was die hij bij de bende had gezien. Hetzelfde is ook de officier opgevallen en hij zegt ook nieuwsgierig te zijn te weten hoe dat mogelijk is. De rechter spreekt daarover eveneens zijn verwondering uit en voegt getuige toe dat hij zonder om te kijken over de Hollander bij de bende sprak en daarbij met zijn duim over zijn Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in de eerste 9 maanden van 1955 in de Nederlandse hotels ruim 2 millioer. overnachtingen van buitenlandse bezoekers geregistreerd. Ver geleken met de overeenkomstige periode van 1954 is het aantal overnachtingen met 162.000 toegenomen, of wel met ongeveer negen percent. In de stijging hadden de Duitse toeristen een belangrijk aandeel. Het aantal over nachtingen van bezoekers uit Duitsland nam met 41.000 (10 percent) toe. Deze toe neming viel vrijwel geheel in het 3e kwar taal. In het le halfjaar 1955 was het bezoek uit Duitsland vrijwel gelijk aan dat in het le halfjaar 1954. Amsterdam trok weer een zeer belang rijk deel van de buitenlandse bezoekers. De hotels in deze stad registreerden in ge noemde periode 719.000 overnachtingen van buitenlanders, dit is 35 percent van alle overnachtingen in heel Nederland. er in, begraven! Ze herhaalde, wat Dane haar hierover had verteld. Elinor vond dit wel wat al te ver gezocht. Waarom zouden ze niet verbrand zijn?, dat is toch veel gemakkelijker dan begra ven? En waarom zijn die kleren eigenlijk zo belangrijk? Dat meisje is toch dood! Ze willen weten wie het geweest is, antwoordde Carol uiterlijk kalm, het is al bijna een week geleden gebeurd en ze weten nog stééds niet wie het is. Toen ze naar de heuvel keek, was Dane verdwenen als het Dane tenminste was geweest. Ze staarde naar buiten door het keukenraam. Maggie die enigszins over stuur was, stond naast haar. Ik vond het heus niet erg, dat me vrouw Hilliard l)ier is, zei ze, ik ken haar zo langzamerhand wel. Maar als Frie da al haar tijd voor haar nodig heeft, moet ik meer hulp hebben, juffrouw Carol. Carol stelde Maggie zo goed als het in haar vexmogen lag gerust. De lunch met Elinor verliep zwijgend. Nu haar zuster gekomen was, werd de lunch geserveerd aan een klein tafeltje in de eetkamer in plaats van, zoals voorheen, op een blad in de bibliotheek. Een boot van de Kustwacht voer door de baai heen en weer en even verderop ontwaarden zij het witte zeil van een jacht. Carol had dit uit zicht steeds erg mooi gevonden, maar het naderende onderzoek werkte op haar zenu wen. Ze zag de schoonheid van de natuur dan ook niet. Elinor was ook in gedachten De 21ste Nederlandse Boekenweek, die wordt gehouden van 25 Februari tot 4 Maart, zal op Vrijdag 24 Febrüari in de Stadsschouwburg te Amsterdam worden geopend met de traditionele litteraire gala avond. Plet programma heeft een geheel ander karakter dan andere jaren. Ditmaal zullen, in de meest letterlijke zin van het woord, Nederlandse schrijvers en schrijf sters aan het woord komen. Onder regie van A. Koolhaas zullen twintig auteurs „Het geheim van den idioot" (een parodie op het melodrama) van Cornelis Veth op- voeren. Hans van Noi'den verzorgt de dé cors en costuums, Lex van Delden schreef muziek, die onder zijn leiding wordt uit gevoerd. Na afloop wordt het gebruikelijke schrij versbal gehouden, in de ditmaal door Nico Wijnberg versierde foyer en zalen van de Stadsschouwburg. Tussen de Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhandelaren en -Fabrikanten en de Nederlandse Bond van Personeel Werk- zaam in het Muziekinstrumentenbedrijf is ovex-eenstemming bereikt omtrent de voor waarden voor een per 1 Januari in wer king tredende gewijzigde Collectieve Ar- beids Overeenkomst. Het ontwerp daartoe is aan het College van Rijksbemiddelaars ter goedkeuring aangeboden. Tevens zal op 30 December te Amsterdam ten kantore van notaris mr. F. A. de Gelder de Stich ting Algemeen Pensioenfonds Piano- en Harmoniumbedrijf door beide bovenbe doelde organisaties worden opgericht. schouder in de richting van beklaagde wees. Getuige zegt na lang aarzelen dat hij toen hij binnenkwam beklaagde had zien zitten. De verdedigster merkt nog op, dat enkele van de getuigen die voor de zaak-Jung- schlaeger uit Nederland worden verwacht, ook als getuige a décharge in de zaak- Schmidt gehoord kunnen worden. Rechter Rochjani zegt dat hij daarvoor in overleg met rechter Maengkom alsnog een dag zal vaststellen. DJAKARTA (PIA) Het gewezen on- derhoofd van het Indonesische deviezen- instituut, de heer J. van Duiken, is uit voorarrest ontslagen,,doch thans is hem huisarrest opgelegd. Duiken was in Augus tus aangehouden op beschuldiging van •malversaties met deviezen. In Deventer is Dinsdagmiddag het hoofd gebouw van de N.V. R. S. Stokvis en Zn., waarin de magazijnen zijn gevestigd, door een felle brand zwaar beschdaigd. De voor raad radio- en televisie-apparaten, sani tair en rijwielen ging deels verloren. Op het middaguur had het gehele per soneel het gebouw, gelegen op het indu strieterrein van Deventer, verlaten. Men vermoedt, dat het vuur is ontstaan in een kantoortje. De brandweer moest enkele ijzeren deuren openbreken om in de maga zijnen te komen. Men bestreed het vuur ook met nevelblussers. Na een uur was men het vuur grotendeels meester. De schade wordt op meer dan een ton geschat. Alles was verzekerd. Delft: Candidaats-examen Wex-ktuigkun- dig Ingenieur: A. M. M. Bottram, Eersel; A. Lanser, Sliedrecht. Ingenieursexamen Bouwkundig Ingenieur: N. A. de Boer, Deventer; N. J. Habraken, Delft; H. C. Hoogewoning, Bloemendaal; H. G. Senf, Delft; H. Starke, 's-Gravenhage; C. Veer ling, Amstelveen; R. H. van der Vlerk, Delft. Ingenieursexamen Scheepsbouwkun dig Ingenieur: D. Noorduin, Leiden. Inge nieursexamen Geodetisch Ingenieur: P. A. Boerstra, Sneek; H. J. Buiten (met lof), Groningen; C. J. W. de Jong, Rotterdam; A. H. Kooimans, Rotterdam; G. H. Ligterink, Aalten; H. Massier, Nijmegen; E. F. Meer- dink, Rijswijk (Z.H.); W. A. J. M. Quist, Steenbergen; L. P. Roelfzema (met lof), 's-Gravenhage; C. Roggeveen, Nijmegen; A. C. Scheepmaker, Amsterdam. Aanrijding. In het ziekenhuis te Doe- tinchem is overleden de 9-jarige D. J. G. uit Drempt, die Zondagmiddag per rijwiel de rijksweg te Hoog Keppel overstak en door een hem tegemoetkomende auto werd aangereden en zwaar gewond. verzonken. Ze rookte aan één stuk door en keek pas op toen ze vroeg: Geloof je dat Lucy Norton zal getuigen? Dat weet ik echt niet. Maar ik geloof van niet. Carol had het echter bij het verkeerde eind. Lucy zou wèl een getuigenis afleggen! Het openbaar onderzoek werd op het stadhuis gehouden. Ver vóór twee uur stond de straat al vol met auto's, en een half dozijn verslaggevers en persfotografen stond voor het gebouw. Elinor keek hen ijzig kalm aan, maar Carol was minder gelukkig. Zij nieste juist op het moment, dat een plaatje genomen werd. De volgen de dag zag ze haar foto: haar gezicht had een angstige uitdrukking. „Mejuffrouw Carol Spencer, met een angstige uitdruk king op het gezicht, arriveert bij het stad huis", stond er onder. De zaal was overvol. De politiearts dr. Harrison, zat aan een klein tafeltje, waarop, bedekt door een doek, enkele dingen lagen. De zes leden van de jury zaten aan de rechter zijkant van de zaal. Ze hadden het lijk gezien en keken vrij ongelukkig. Het zaaltje was vol rumoer van verschuivende stoelen en heerx en weer lopende en praten de mensen. Elinor keek verachtelijk rond. Het is hier net de dierentuin tegen voedertijd, merkte ze op, en het ruikt hier nog erger! (Wordt vervolgd) De baas van de Bosmannetjes was koning Kandorijn. Die woonde in een mooi paleisje, dat gebouwd was in een bijzonder grote paddestoel. Voor het paleis stond altijd een schildwacht; maar dat was alleen maar voor de aardigheid, en hij was de enige soldaat. Want de Bosmannetjes leefden in vrede, dus soldaten hadden ze niet nodig En koning Kandorijn was een vriendelijke baas, die ervoor zorgde, dat alle Bosman netjes het naar hun zin zouden hebben! 9-10

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6