Linnaeushof opent één dag na Keukenhof LIVORNO H. C. Vernout - een naamverbonden met 50 jaar brandweerhistorie Vele etsen en tekeningen in Teylers Museum tentoongesteld I Actie: „Wij doen weer mee" in Oud-Schoten was een succes Inleiding Rembrandt-jaar Nieuwjaarswens Tweede plan voor parkaanleg doet ronde langs officiële instanties A anmeldingsfo rma lier Duyvis' Commandant neemt afscheid Vergelijkingen tussen het heden en de tijd, waarin „Jetje" draafde Circus „Lamberta helpt „Margriet Ongevallenstatistiek Haarlem 1951 -1954 Haarlems Dagblad Verbranden van Kerst bomen in Heemstede Aanrijding op Lange Herenvest in Haarlem Driejarig jongetje viel in de Zomervaart Brandwonden opgelopen bij het spelen met vuurwerk Been gebroken bij het rolschaatsen Minister zei geen nee en geen ja Afscheidsbijeenkomst M. J. Goedee Overeenstemming tussen Haarlem en de NEMAVO Voorrangsfouten blijven de voornaamste oorzaken Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 2 8 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COUKAN1 Ter inleiding van het Rembrandt-jaar 1956 is Dinsdagmiddag in Teylers Museum aan het Spaarne te Haarlem een tentoon stelling van etsen en tekeningen van Rem brandt geopend, die tot 5 Maart te bezich tigen is. Belangstellenden zullen in de ge legenheid zijn een groot aantal werken, dat het bezit is van Teyler, te bewonderen. Prof. dr. J. Q. van Regteren Altena heeft een inleiding gehouden en opgemerkt, dat de tentoonstelling weinig aanbeveling nodig heeft. Dat er in Teylers museum een expositie van werken van Rembrandt ge houden wordt, is te begrijpen. Het volgend jaar is het immers 350 jaar geleden, dat de schilder werd geboren en het museum be vat veel werk van hem. Spreker memo reerde de herdenking van de schilder in 1906. Een bekend schilder heeft gezegd, dat als men toen een boek over Rembrandt op tafel had, men veilig kon zijn. Over enkele maanden wordt Rembrandt weer herdacht, onder andere van rijkswege. In ieder geval worden er in Amsterdam en Rotterdam uitgebreide tentoonstellingen ingericht en die zijn groter dan die in Haarlem. Teyler heeft een belangrijk bezit en een beroep gedaan op directeuren een gedeelte elders tentoon te stellen. Op het verzoek is gunstig beschikt. Etsen en tekeningen worden van deze dag af te Haarlem geëxposeerd, zodat velen de ver zameling, die Teyler sinds jaar en dag be zit, kunnen zien; zij vormt de eerste aan loop van het Rembrandt-jaar en een goede gelegenheid om binnen te treden in het wonderbaarlijke leven van Rembrandt. Voor de tegenwoordige tijd is de waarde van dat leven nog niet verloren, zoals het ook in de achttiende en negentiende eeuw geweest is. Een bezit van etsen en tekeningen van Rembrandt is één van de oudste, misschien wel de oudste, publieke verzamelingen, van Nederland. Directeuren van Teyler tracht ten, de verzameling steeds aan te vullen en in de negentiende eeuw zijn vele tekenin gen en prenten aangekocht. Het geëtste oeuvre is op één na het mooiste van ons land en op enkele na het mooiste van de wereld. De verzameling heeft met het jubileum in zicht nog meer betekenis. Prof. Van Regteren Altena deelde mee, dat in de afgelopen jaren bij Teyler veel zorg is besteed aan de restauratie van het prenten-oeuvre. Dat is de verzameling ten goede gekomen en het is de wens van de directeuren, dat het oude bezit ieder jaar in waarde zal winnen en dat de toekomstige geslachten er grote zorg aan zullen be steden, als het bezit overgedragen zal worden. Teyler heeft er recht op Rembrandt te eren, aldus vervolgde spreker. Er bestaat immers een Godgeleerd Genootschap, dat theologische vraagstukken bestudeert. Rembrandt is een der grootste Bijbel-in terpreten. Dat zijn werken nog gewaar deerd worden, blijkt uit een onlangs in Zweden verschenen Bijbel, die uitstekend Het !s een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gielukkig^ nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De prijs bedraagt slechts 28 cent per m.m., minimum 12 m.m. Voor hen die een advertentie-con tract hebben lopen, kan hun Nieuw jaarswens in mindering van hun contract worden gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Zater dag 31 December (of Maandag 2 Ja nuari) GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN Evenals vorig jaar zullen op Vrijdag 6 Januari op een vijftal plaatsen in Heem slede kerstbomen verbrand worden. Van drie uur af kan men de bomen bezorgen, die om kwart over vijf in brand worden gestoken door de Heemsteedse brandweer. Een lid van het brandweercorps zal aan wezig zijn, om de bomen in ontvangst te nemen. De plaatsen, waar de bomen verbrand worden zijn: Glipperweg, ter hoogte van perceel 69: parkeerterrein voor auto's aan de Sportparklaan: Jacob van Ruijsdaellaan (op een open stuk land); Wagnerkade bij de Palestrinalaan en Constantijn Huijgens- laan bij de Brederodelaan. Het is ook mogelijk de bomen aan de vuil nisophaaldienst mee te geven. De Heem- steedse politie herinnert er aan, dat het volgens de politieverordening verboden is bomen op openbare plaatsen te verbran den; zij roept de medewerking in van de bewoners, ook op Oudejaarsavond. geïllustreerd is met werken van de schilder. Daardoor komen in de Zweedse huis kamers de specifieke interpretaties van Bijbelse gebeurtenissen, zoals Rembrandt die gegeven heeft. Vervolgens zette prof. Van Regteren Altena uiteen, waarom 't jaar 1956 nog be langrijker voor de Rembrandt-herdenking is dan 1906. In het mensenbestaan van de afgelopen vijftig jaar is er veel gebeurd. De Amsterdamse kringen zijn op het ogen blik niet gelijk aan 1906. De interpretatie van het Oude Testament door Rembrandt is mogelijk geweest, doordat hij te midden van een Joodse gemeenschap woonde. Die gemeenschap was in 1906 anders en is in de afgelopen halve eeuw ook gewijzigd. Zij' leeft nog voort in het voorstellingsvermo gen, maar dreigt toch historisch te worden. Ook herinnerde spreker er aan, dat de wetenschap zich de laatste vijftig jaren op de hoofd- en zijpaden heeft bewogen en dat de fijnste vezelen van Rembrandt's oeuvre aan het licht zijn gekomen. De litte ratuur droogt niet op en perspectieven worden steeds ontdekt. Directeuren van Teylers Stichting tim meren niet aan de weg met hun prachtig bezit, maar toch willen zij het aan de be volking tonen, die zich rustig wil bezinnen op de tekeningen en het grafiek. Voor velen zal het zien der tentoonstelling een hernieuwde kennismaking zijn en spreker hoopte, dat zij vreugde zal brengen. ADVERTENTIE Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor acht heeft op de Lange Herenvest in Haar lem nabij de Janssen van Raaijstraat een aanrijding plaats gehad tussen twee vracht auto's. Een van de vrachtauto's, die onverlicht was, draaide met een bocht de Janssen van Raaijstraat in, maar werd daarbij aan de achterkant aangereden door een andere vrachtwagen. Het voorfront van de aanrij dende auto werd ingedeukt en de radiator werd vernield. Dinsdagmiddag kwart over vier viel de driejarige Stanley van Wanrooy in het water van de Zomervaart in Haarlem. Het kind werd door de passerende J de Braai, die zich gekleed te water begaf, op het dro ge gebracht en naar zijn huis vervoerd. Stanley werd echter later ter observatie in het Diaconessenhuis opgenomen. Het gebruik van vuurwerk heeft voor een negenjarig meisje uit de Dr. Leydss.traat in Haarlem-Noord minder prettige gevol gen gehad. Het had een voorwerp aange stoken, waardoor sterretjes ontstonden. Vuur kwam op de pyjama, waardoor deze en ondergoed vlam vatten. Ook liep het meisje brandwonden op aan haar linker schouder. Nadat de Ongevallendienst eer ste hulp had verleend is het in het zieken huis Sint Joannes de Deo nader onder zocht. Dinsdagmorgen is een elfjarig meisje bij het rolschaatsen in de Trompstraat in Haarlem-Zuidwest gevallen en het heeft haar rechter onderbeen gebroken. Het meisje is naar de Maria-stichting overge bracht. De directie van de N.V. Linnaeushof hoopt op 29 Maart haar bloemenpark op het terrein van de vroegere „overplaats'" van het buiten „De Hartekamp" te Benne- broek te kunnen openen. Dat is één dag na de wederopenstelling van de Keukenhof te Lisse, welk gebaar van hoffelijkheid jegens haar oudere zus ter de directie van de Linnaeushof gepaard doet gaan met een andere beslissing om de controversen niet op de spits te drijven: ook de toegangsprijzen van beide tentoon stellingen zullen gelijk zijn. Men hoopt dan het restaurant zover ge reed te hebben dat het voor ongeveer de helft gebruikt kan worden. Reeds is men ,y-,oox\,eiggn risicp tyegjg ,mgt de voorberei dende werkzaamheden van de bouw daar van. Men heeft goede, hoop, dat de bouw vergunning door de Commissie Handel en Verkeer van het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting in het begin van de volgende maand zal worden geadvi seerd. Aan die vergunning zal wel de voorwaarde worden verbonden, dat ge bruik gemaakt wordt van bouwbesparende materialen, dat geen extra arbeidskrach ten behoeven te worden aangetrokken en dat doorgewerkt wordt bij slecht weer. Daartoe is reeds verlichting en verwarming op de bouwplaats aangebracht. Intussen is de vergunning voor de land schappelijke aanleg van de Linnaeushof nog wel niet officieel gegeven, maar de di rectie heeft een mondelinge toezegging, dat in afwachting van de definitieve beslis sing kan worden doorgewerkt. Deze soe pele houding wordt wellicht mede bepaald door de omstandigheid, dat de directie van de Linnaeushof met de aanleg een erkend landschapsarchitect, de heer H. Warnau, heeft belast. De belangrijkste reden is echter, dat de minister van wederopbouw, welke ook be last is met de uitvoering der planologische maatregelen, tot nu toe geen bezwaar te gen de Linnaeushofplannen heeft gemaakt, zonder dat hij uitdrukkelijk verklaard heeft geen bezwaar te hebben, nadat een eerste ontwerp voor de nieuwe, bloemen tentoonstelling hem had bereikt. Daarop heeft de directie van Linnaeus hof, voor wie deze situatie ook onbevredi gend is, een nieuw ontwerp laten maken, waarbij zij rekening hield met de beden kingen waarvan zij de verwachting had dat die in de adviserende instanties waren gerezen. Dat nieuwe ontwerp legt thans opnieuw de weg af van de vaste commissie van de provinciale planologische dienst via Gedeputeerden en Rijksdienst voor het nationale plan naar de minister. Zolang de minister echter geen uitdrukkelijk be zwaar maakt, staat de directie van de Linnaeushof geen enkele belemmering in de weg haar voornemens te verwezenlij ken. De heer Warnau heeft een plan gemaakt voor een aanleg in drie fazen, waardoqr over drie jaar de Linnaeushof inderdaad „Europa's mooiste tuin" zal zijn, zoals de Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT f 6.50 per kwartaal//0.50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 Januari 1956 per kwartaal abweweren, ontvangen de nummers tot en met 31 December 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen slagzin van de affiches luidt. Bovendien geschiedt ook de beplanting per jaar in drie stadia: die voor de bollentijd, de zo mer en de herfst. Ir. A. Stoffels, de hout vester van de Houtvesterij Haarlem van het Staatsbosbeheer, brengt mede, ambts halve, advies uit aan de minister van Landbouw. Van hogerhand is te verstaan gegeven, dat het bloembollenareaal van de Linnaeushof beperkt moet zijn, om het karakter van de oorspronkelijke buiten plaats zo ongerept mogelijk te bewaren. Zo zal de grote bosweide voor het toekom stige restaurant overwegend gazon blijven, hetgeen de algemene aanblik van de Lin naeushof slechts ten goede kan komen. ADVERTENTIE Een prachtig gezicht, een kostelijk eten zo'n fris en fleurig slaatje gegarneerd met Livorno gespoten uit een tube. Prijs 50 ct. per tube. 99 Het handjevol winkeliers in Oud-Scho ten, dat op 19 November enigszins aarze lend het initiatief nam tot het voeren van een gezamenlijke Sint Nicolaas- en Kerst actie in het stadsdeel ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, is in zijn verwachtingen omtrent de afloop van deze actie allesbe halve teleurgesteld. Niet alleen steeg het aantal der deelnemende winkeliers en za ken zeer snel tot over de vijftig, waarmede de medewerking van ongeveer alle in Oud- Schoten gevestigde winkeliers was verze kerd, ook bij het publiek is deze actie, die onder het motto „Wij doen wéér mee" werd gevoerd, zeer in de smaak gevallen. Er was grote vraag naar de bonnen, die de winkelier-deelnemer bij elke bestede gulden verstrekte. Vijf van dergelijke bon nen tezamen gebundeld en op een daartoe aangewezen adres ingeleverd betekende voor de klant een kans op het winnen van één der honderden beschikbaar gestelde prijzen, waaronder zich onder meer een dames- en een herenrijwiel, een radiotoe stel, een aantal dekens, autopeds, meubi lair, rookwaren, levensmiddelenpakketten, luxe- en huishoudelijke artikelen en tal van andere zaken bevonden. Wij hebben Dinsdagavond, de laatste avond waarop nog bonnen konden worden ingeleverd en de namen der winnaars van de laatste serie prijzen bekend zouden worden gemaakt, een kijkje genomen in en bij het lokaal, waar Vrouwe Fortuna enkele uren haar scepter zwaaide. Buiten het lokaal stond een rij van hon derden mensen in de stromende regen te wachten. In het lokaal, een bakkerswerk plaats op de hoek van de Eksterstraat en de Vergierdeweg, was een vijftiental per sonen druk bezig met het sorteren en nummeren van de door een loket binnen- geschoven bonnen. Iedere vijftigste bon betekende een prijs waarna de op deze bon voorkomende naam van de winnaar door middel van een luidspreker aan de menigte buiten bekend werd gemaakt. De propagandaleider van de actie, de heer A. v. d. Werff, vertelde, dat er die avond meer dan 400 prijzen moesten wor den uitgereikt, hetgeen een gemiddelde van 100 prijzen per uur betekende. Het resultaat van de actie had alle verwach tingen ver overtroffen. Dit succes was vol gens de heer Van der Werff in de eerste plaats te danken aan de uitstekende sa menwerking tussen de deelnemende win keliers. Aangemoedigd door het slagen van deze actie is men thans reeds doende met de voorbereiding van een soortgelijke actie in het komende voorjaar. Ook het op 14 December voor ongeveer 440 kinderen in de feestzaal „Noord" gehouden St. Nico- laasfeest was een groot succes. De tijdens dit feest optredende goochelaar mr. Aricro en de accordeonist Theo de Ruiter, zijn in het dagelijks leven winkeliers, die zich echter voor het voetlicht even goed op hun gemak voelden als achter de toon bank. De heer Van der Werff deelde mede, dat gedurende de gehele actie meer dan 700 prijzen konden worden uitgereikt. In de winkel waar deze prijzen waren uitge stald was het een komen en gaan van vol wassenen en kinderen, die hun prijzen kwamen afhalen. Een opgewonden dame, die even tevoren nog verteld had, dat zij nog nooit iets had gewonnen, werd plot seling verrijkt met een autoped. Een jon geman, die met een gezicht van „waar-is- die-radio-die-ik-heb-gewonnen" binnen kwam, kreeg de teleurstelling van zijn leven toen hem een theezeefje werd over handigd. Een kleuter met druipnatte ha ren, die peinzend naar een prachtige auto ped had staan staren, verliet de winkel met een kleurige deken in zijn armen. ADVERTENTIE MANGELWAS KANT EN KLAAR. Binnen 4 dagen retour Het Haarlemse oud-raadslid de heer M. J. Goedee heeft Dinsdagavond in een in tieme bijeenkomst afscheid genomen van de raadsfractie en het federatiebestuur van de Partij van de Arbeid. Daarbij werd het woord gevoerd door de fractievoorzitter, de heer E. F. Albrecht, en de federatievoorzitter, de heer W. F. Happé. De eerste sprak zijn gewoonte ge trouw in badinerende trant met als ern stige ondertoon de waardering welke hij het scheidende raadslid toedroeg. De heer Happé, die uiteraard ook zijn functie als wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting in zijn toespraak betrok, gaf uiting aan zijn gevoelens van vriend schap jegens deze fractiegenoot, die zijn mening nimmer onder stoelen of banken placht te steken, ook al moest hen dat wel eens tegenover elkaar stellen. Bovenal bleek de heer Goedee een man die nauw gezet zijn plicht deed en geen kleinigheden kon verwaarlozen. De heer Goedee roemde in zijn dank woord de ploeggeest welke de samenwer king in de raadsfractie kenmerkt en druk te zijn vroegere mederaadsleden op het hart vooral oog te hebben voor de détails, ook al ging het om het belang van slechts één burger. Hij wenste zijn vroegere frac tiegenoten veel succes bij hun werk en dankte voor de geschenken welke fractie en federatiebestuur zijn echtgenote en hemzelf hadden aangeboden. Voor het overige droeg de bijeenkomst, welke in het sociëteitslokaal van de Bond van Oud-illegale werkers aan de Kok straat werd gehouden, een genoegelijk karakter, waartoe onder meer een geraffi neerde voordracht door mr. G. H. J. de Leeuw bijdroeg. 99 „De vrijwillige brandweer hier is eigen lijk een zaak, die van geslacht op ge slacht overgaat. Als je eens in die oude boeken neust, kom je telkens diezelfde oude namen tegen, zoals je ze nu ook nog hebt. Als dit een keer in de familie zit, dan gaat het er niet gauw meer uit. Zo is het trouwens bij mijn familie ook: mijn vader was erbij en nu is er ook weer een van mijn zoons bij". De man die ons dit zei, de heer H. C. Vernout, was er zélf ook bij meer dan vijftig jaar. Vrijdagmiddag om vier uur wacht hem een eervol afscheid op het Stadhuis als commandant van de Haarlemse Vrij willige Brandweer, reeds onderscheiden met de gouden legpenning van de stad. Zonder zijn naam laat de voorbije vijftig jaar Haarlemse brandweergeschiedenis zich maar nauwelijks denken. Hij kwam erbij toen hij een jongen van vijftien was in de dagen, dat het huurpaard Jetje nog voor de slangenwagen draafde en de ca paciteit bij het water geven gelijk was aan het menselijk vermogen aan de handpom pen. Nu hij het commando op 66-jarige leeftijd overdraagt aan zijn opvolger heeft de Haarlemse brandweer vijf autospuiten, een grote mechanische ladderwagen, een schoorsteenwagen, zoals de auto voor klei ne brandjes woi'dt genoemd, en een com mandowagen. Toen hij kwam waren er twee man vast personeel en 35 a 30 vrij willigers en nu hij gaat bestaat er een vaste kern van 28 man en een aantal vrij willigers van over de honderd. „Publiek beter ingelicht" „Ik heb bij de brandweer altijd het ge mak gehad, dat ik een groot deel van Haar_ lem uit mijn hoofd kende, aan de buiten kant en aan de binnenkant", zegt hij. „Dat kwam natuurlijk ook door mijn dagelijks werk als loodgieter. En als je de situatie van toen en nu vergelijkt, dan kun je wel zeggen, dat de brandveiligheid erop voor uitgegaan is. De preventie, waar wij -als brandweermensen in de eerste plaats naar streven, is in al die tijd veel groter ge worden. Dat komt ook doordat het publiek beter is ingelicht. Iedere brand wordt te genwoordig grondig uitgezocht en de oor zaak komt in de kranten. Dat scheelt een stuk. Je ziet ook veel meer dan vroeger, dat de mensen zelf naar ons toekomen om te vragen of we eens bij hen thuis willen komen kijken, omdat zij bezorgd zijn dat er bij hun ook iets aan de brandveiligheid mankeert. Dat gebeurt vooral vaak na een of andere grote brand, waar zij van in de krant hebben gelezen. „In de bedrijven zijn er natuurlijk vaste voorschriften en bij de nieuwbouw van woningen wordt er ook genoeg rekening mee gehouden. Maar er zijn ook nog van die oudere huizen, waarin de mensen bij een brand als haringen in een ton zitten. En daar moet je dan vluchtwegen voor zien te vinden". Maar hoezeer het inzicht van de mensen zelf vaak verbeterd is, de brandweer zal toch altijd maar rekening moeten blijven houden met die mensen, die zoals de heer Vernout het uitdrukt „een schaal tje met benzine om een blouse in te wassen onder een brandende geyser zetten". Binnen tien minuten erbij „Zulke dingen blijven gebeuren. En dan gaat het er alleen nog maar om dat je er zo gauw mogelijk bovenop zit. Dat kan ook, want met het moderne materieel is het een kwestie van een paar minuten. Door het huidige alarmeringssysteem we ten de vrijwilligers ook meteen, waar de brand is, zodat zij in de meeste gevallen de motorspuit al staan op te wachten bij de brand. In het algemeen kun je het vuur lokaliseren, wanneer je er binnen de tien minuten bij bent". Voor het uitgestrekte Haarlem-Noord komt, naar de brandweercommandant ons zeide, deze tijdslimiet in gevaar. Wanneer alles meeloopt, haalt men het best, ook daar. Maar men is teveel afhankelijk van het verkeer in de Jansstraat. Als daar op stoppingen zijn, dan duurt het juist te lang. vóórdat er kan worden ingegrepen. Vandaar dat B. en W. voornemens zijn, de zaak te splitsen en daarbij ook een nieuwe motorspuit aan te schaffen. „Maar die hele uitruktijd is natuurlijk niet meer te verge lijken met vroeger. Toen ik bij de brand weer kwam, kreeg ik een schel in mijn huis en als dat ding dan te keer ging, dan moest ik eerst naar de Grote Markt. Daar hadden ze dan op een groot bord geschre ven, waar de brand was. En dan ging je maar aan het hollen achter zo'n handpomp. In sommige plaatsen laten ze de wagens altiid bemand uitrukken, maar dat doen we hier niet, want dat heeft het nadeel, dat de vrijwilligers, die het dichtst bij de ka zerne wonen altiid de pré hebben. En je wilt allemaal wel eens spuiten. Bovendien werkt ons systeem minstens net zo vlug". De „jongens" De heer Vernout. die in 1930 hoofd brandmeester en in 1948 brandweer commandant werd hield bij alle vra gen, die hem gesteld werden, zelf een dringende opmerking bij zich tot aan het einde van het gesprek: „schrijf liever weer eens over de jóngens". Jongens het is een aanduiding, die een bijzondere verstandhouding ver raadt, meer dan die van commandant en ondergeschikten. Het is alsof wij een vader over zijn zoons horen spre ken. Deze relatie geeft de verstand houding in het corps onder zijn leiding De heer H. C. Vernout, die op 3 Januari het commando over de Haarlemse Brand weer overdraagt aan de hoofdbrandmeester G. J. Stap. dan ook beter weer. Toen hij in de loop van het onderhoud opmerkte, dat er van de leiding altijd rust dient uit te gaan onder alle omstandigheden, hebben wij ons gerealiseerd, wat de Haarlemse brandweer gewend is ge weest in deze man, wiens kalmte mis schien nog wel eens spreekwoordelijk voor de brandweer zal worden. Er breken nu dagen aan, die deze kalme zelfbeheersing misschien wel eens op de proef stellen: het officiële afscheid op het stadhuis op Vrijdagmiddag en dan de com mando-overdracht in de kazerne op de avond van de derde Januari 1956. Maar de „jongens" zullen er allemaal bij zijn, op het stadhuis en op het kazerneplein en met hen heeft commandant Vernout wel voor heter vuren gestaan! Het overleg tussen het gemeentebestuur van Haarlem en de Nederlandse Maat schappij voor Volkshuisvesting (NEMAVO) te Amsterdam, inzake de bouw van een complex van 350 woningen in Zinnevelt in Haarlem-Noord, heeft tot overeenstemming geleid. Binnenkort kan dus de gemeente raad een voorstel bereiken. „Kermisvolk op Kerstmis". Op Don derdag 29 en Vrijdag 30 December zullen leden van de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten in Oud-Schoten in de gymnastiekzaal aan de Eemstraat het to neelstuk van Henri Ghéon „Kermisvolk op Kerstmis" opvoeren. Op deze avonden zal ook het kinderkoor onder leiding van de heer Van Loom medewerking verlenen. Het kindercircus „Lamberta", in Haarlem al geen onbekende meer, heeft Dinsdag middag in de grote zaal van gebouw St. Bavo in de Smedestraat in Haarlem een voorstelling gegeven ten bate van het Haarlems medisch kleuterdagverblijf „Mar griet". Het is nog niet zo lang geleden, dat wij in „Zeven Dagen Haarlem" opgetogen ver slag uitbrachten van de verrichtingen van dit kindercircus. Wij waren toen bij „Lam berta" te gast op een oefenavond in een zaaltje van Pro Juventute aan de Morinne- steeg en we hebben toen volop genoten van het enthousiaste werk van deze 23 kin deren, vier jongetjes en negentien meis jes van zes tot veertien jaar, van de gym nastische toeren van „The Lamberta Sis ters" en de „Elcobares", van de kinder- lijke-dwaze grappen van „The Two Friends" en van het hoogtepunt uit het programma: de vijf „Victorialies" aan de vijfdelige trapeze. Als gaste trad Dinsdagmiddag op de jeug dige pianiste Shyrley Zwerus, die de ver schillende artisten vaardig begeleidde en met de kleine Mieke en haar mandoline voor een aardig muzikaal intermezzo zorg de. Eric Germain en Jac. Duche zorgden voor een vaardiee, zij het soms wat lang dradige conférence. Een onverwacht lachsucces werd het programmanummer „Eric Germain op zoek naar nieuwe artisten". Er werd gevraagd, welke toeschouwer wellicht óók iets aar digs zou kunnen presteren en er meldde zich al spoedig op het toneel een lenig meisje, dat zich in allerlei standen kon buigen. Terwijl dus aller aandacht gespan nen was op de acrobatische toeren van dit meisje, besteeg uit het schemerduister van de zaal een klein, kogelrond kereltje moei zaam het trapje naar het toneel, waggel de nu plotseling in het volle schijnwer- perlicht gekomen naar de conférencier toe, toonde eerst, dat hij binnen drie tellen op zijn (ronde) buik kon liggen, graaide toen naar de microfoon en „zong" een paar regels van een Sint Nicolaasversje. Het zal wellicht zijn meest succesvolle optreden in zijn leven blijken te zijn. Hedenmiddag zal „Lamberta" een her haling van het programma geven, opnieuw ten bate van „Margriet". In een tabelsgewijs overzicht van de ver keersongevallen in Haarlem over de jaren 1951 tot en met 1954, opgesteld door de afdeling Regionaal Onderzoek van het Nederlands Economisch -Instituut, trekt het de aandacht, dat het totaal aantal onge vallen per jaar, dat in 1952 en 1953 nog een dalende tendenz vertoonde (1.343, 1.311), in 1954 weer opmerkelijk steeg, en wel tot 1.547. Daarbij kwamen elf personen om het leven, 273 werden ernstig gewond en 137 licht gewond. Ondanks deze stijging kreeg Haarlem, zoals destijds gemeld werd, toch de beker voor de relatieve verbetering der verkeers veiligheid, hetgeen er op wees, dat de stij ging van het aantal ongelukken zich elders nog in een hoger tempo voltrok. Een tabel van de „schuldigen" aan ver keersongevallen over de genoemde vier jaar toont als categorie, waaraan ook in 1954 de meeste ongevallen te wijten zijn geweest die der bestuurders van personen auto's. In 1952 waren de fietsers nog de veroorzakers van de meeste ongelukken (395) en daarna volgden de automobilis ten (391). In 1953 liep het aantal door fiet sers veroorzaakte ongevallen terug tot 340 en het door bestuurders van personen auto's veroorzaakte aantal handhaafde zich op 391. In 1954 steeg het laatstge noemde aantal aanzienlijk, namelijk tot 482 en dat van de fietsers vertoonde de in verhouding geringe stijging van 340 tot 360. Een merkwaardig feit, dat men uit dc tabellen kan aflezen is, dat het aantal onge vallen, te wijten aan fouten van bromfiet sers, in 1954 twee maal zo groot was als in 1951. Het totale aantal hiervan is echter toch geringer dan men wellicht veronder stelt: het bedraagt voor 1954 namelijk 93, dat is zes percent van alle ongevallen. De belangrijkste fout, die door bestuur ders gemaakt wordt, is het niet verlenen van voorrang. Hierdoor wordt ongeveer de helft van alle verkeersgevallen, te wijten aan fouten van bestuurders, veroorzaakt. Een andere tabel geeft de verdeling naar leeftijd van de verkeersslachtoffers. Hier uit kan worden afgeleid, dat, wat de laat ste vier jaar betreft, de gemiddelde leeftijd der overledenen 39 jaar, der ernstig ge wonden 35.5 jaar en der lichtgewonden 35 jaar bedraagt. HAARLEM, 27 December 1955 ONDERTROUWD: 27 Dec., R. W. Sturm en H. M. Moeke; P. A. Th. Kremers en C. E. Daas: H. J. Oudhoff en H. M. Rijbroek. GEHUWD: 23 Dec., G. J. G. H. Hasselbach en T. Brink; 27 Dec.. B. M. Bloch en J. C. G. van Leesten; C. F. van Kooten en A. Bonset. BEVALLEN van een zoon: 22 Dec., C. M. Balm—Alberti; 24 Dec., J. H. Steensma— van Ham; L. J. VermeulenRoozemond; M. M. Derkx—Giling; J. ZijlMeijer; K. P. A. AartsHonijk; 25 Dec., G. FlipsenAlberda; C. M. van der HeydenMaenz H. E. Bonsel van Diepen; E. L. W. Buisvan der Linden. BEVALLEN van een dochter: 23 Dec., J. M. van der Weerl^Verbaten; 24 W. S. Kla- renberg—Louwerse; A. G. Hofland—Wil- lems; 25 Dec., M. Comelissevan Hooff, 2 d.; E. M. TermetsMoeskops; P. A. Zwaa nenburg—Boerrigter; E. L. W. Buis—van der Linden 26 Dec., M. M. LosBüchler; 27 Dec., H. M. de Waardvan der Gaag. OVERLEDEN: 23 Dec., K. de Bruin, 73 j., Orionweg; M. C. Huidekoper, 45 j., Hazepa- tex-slaan; 24 Dec., M. M. A. Bodel Bienfait, 91 j„ Florastraat; E. A. Daudeij—Kuijt, 74 j., Krocht; N. Knipper, 82 j„ Schoterbos straat; J. E. Bramer, 72 j., Dickmansstraat; W. van Dijk, 77 j., Westerhoutpark; B. Pie- tersvan der Sluis, 88 j., Hazepaterslaan; J. M. H. Dreijer—Hos, 83 j., Jansstraat; 25 Dec., L. C. Hutteman, 65 j„ Zaanenstraat; P. G. van Batenburg, 66 j., Schouwtjeslaan; J. J. B. Kan, 77 j., Oost Indiëstraat; P. Hof manScheepmaker, 46 j„ Hazepaterslaan; P. Bouwen®—Comelisse, 80 j„ Dr. Leijds- straat; P. H. Bos, 80 j., Schotersingel; 26 J. Klumper—Zomerdijk, 68 j., Leidsestraat; A. Engels, 76 j., Stuyvesantstraat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7