Redelijke verdeling van nationaal inkomen wettigt loonmaatregel B en W van Zandvoort volkomen achter schoonheidscommissie Jongeman nam auto weg en reed deze aan stukken ,Neeltje" voer een kwartier omgekeerd Goed basketbal in het scholieren-tournooi „Geen reden samenstelling ervan te wijzigen; objectieve adviezen" "ïBrieven aan de redactie Belangrijke taak voor M. J. Goedee N.Z.H. bestaat in 1956 75 jaar Hillegom Lisse V eroordelingen verkeers- misdrijven in 1954 11 Drs. Roemers voor Partij van de Arbeid: Willem van Iependaal zorgde voor vrolijkheid op oudejaarsbij eenkomst Mysterie, dat schipper het leven kostte, door raad voor de scheep vaart niet opgelost Loonpolitiek L. J. P. N. A. Bouwman nam afscheid van Lissone N.V. Haarlemse politierechter Belast met unificatie van bouwvoorschriften Mej. J. Hollenberg een kwart eeuw bij P.T.T. Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Burgerlijke Stand van Heemstede Bevolkingsonderzoek op rheumatiek in Hillegom Filmavond van „Theorie en practijk" Meeste vonnissen betroffen rijders onder drankinvloed Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdagavond hield de Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid haar gebruikelijke oudejaarsbijeenkomst in de grote zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw. De federatievoorzitter, de heer W. F. H a p p sprak een opgewekt openings woord met het oog op de bevredigende stand van zaken in de Partij van de Arbeid in Haarlem: de zeven afdelingen bloeien en bij onlangs gehouden bestuursverkie zingen bleek wel, dat de partij over een flinke reserve aan strijdvaardige krachten beschikt. Dat laatste is trouwens brood nodig nu de Partij van de Arbeid in het komende jaar de belangrijkste verkiezingen sinds haar oprichting tegemoet gaat. De heer H a p p gaf de verzekering, dat er een propaganda-actie zal komen die klinkt als een klok en wenste zijn partijgenoten en geestverwanten in de zaal het allerbeste voor 1956: een klinkende verkiezingsover winning. Nadat het Harmonie-orkest „Haarlem" onder leiding van de heer J. Gorter een aantal pittige marsen ten gehore had ge bracht, vond Willem van Iependaal een tot lachen bereidwillige zaal. Hij kon digde aan, dat hij zou uiteenzetten hoe een luisterspel ontstaat, maar achter dit mom ging een flinke hoeveelheid moppen schuil, die hun effect niet misten. Van Iependaal gaf treffende voorbeelden van volkshumor, taalverknoeiing, zeemanshumor (waarvan overigens maar één voorbeeld in het open baar gegeven kon worden), boerenhumor, „black-outs", en na de pauze van Joodse geestigheid. Na de humor van Willem Iependaal volgde de ernst van de NW-secretaris drs. D. Roemers, die zijn overzicht van de huidige economische situatie begon met een vreugdevolle constatering van de tegen woordige hoogconjunctuur. Maar deze neemt niet weg, dat de wereld tevens zucht onder de dreiging van een technische ontwikkeling, waarvan de beheersing haar ontsnapt is. Uiteraard bleek 1956 ook voor deze spre ker voor alles het verkiezingsjaar. Ook bij andere politieke partijen de KVP bij voorbeeld denkt men er zo over, vooral nu na 1952 de doorbraak niet meer te loochenen is. Er loopt een rechte lijn van de verkiezingen van 1952 naar het Bis schoppelijk Mandement. De verklaring van Joan Willems, de voorzitter van de Katho lieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid op het in Februari 1955 gehou den partijcongres, bleek de bevestiging van de doorbraakgedachte. Drs. Roemers zei voorts, dat de socia listen met vreugde het Herderlijk Schrij ven van de Synode van de Nederlands Her vormde Kerk hebben begroet, omdat daar in zo duidelijk werd gesteld, dat de Chris ten ook in zijn politieke keuze vrij behoort te zijn. 95- Het zeldzame vissersdrama, dat zich in de wilde namiddag van de 7de October 1954 afspeelde op de onherbergzame golf toppen van de Noordzee, toen daar de klei ne kotter „Neeltje (UK 60) kantelde, een kwartier lang ondersteboven bleef drijven en zich daarna weer oprichtte, echter zon der de schipper Jan van de Berg in het stuurhuis, is gistermiddag voor de Raad voor de Scheepvaart in de Amsterdamse koopmansbeurs nogmaals tot in de finesses besproken. Het raadsel is niet opgelost en de inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer J. Metz, kon in zijn conclusie niet meer zeggen, dan dat de helse krach ten van deze Octoberdag de Urker kotter blijkbaar als een speelbal voor zich uit hebben gedreven en tenslotte te machtig werden. Hoewel, zowel naar het oordeel van de heer Metz als naar de mening van de raadsleden, een onderzoek naar de dy namische bewegingen in de golven en vooral in de grondzeeën die deze „Neeltje" waarschijnlijk noodlottig zijn geworden, het overwegen waard is. In de Wagening- se proeftank heeft men er de apparatuur voor en de toekomst der kleine schepen kan er alleen maar door gediend worden. Geen onrustbarende weerberichten De kotter, die thans onder Enkhuizense merken vaart, was in die Octobermaand uitermate zeewaardig en nog vrij nieuw. Op de zevende viste schipper van de Berg Noord-West van Terschelling, toen het weer slechter werd. Daar er echter uit de Nederlandse weerberichten geen ongerust heid bleek, besloot men ondanks de ver wachtingen voor toenemende wind door te vissen. De wind werd echter een storm uit het Noordwesten, die de golven op de grens van diep en ondieper water bij vuurschip Terscheltingerbank tot ongekende hoogte opjoeg en de grondzeeën met donderend geweld deed oprijzen. Er sloeg een ruit van de stuurhut in en met oliegoed werd deze kleine, maar lastige schade voorlopig ge klaard. Toen echter het bazaanzeil uit de lijken werd geslagen, werd de situatie ernstiger, want de Neeltje luisterde daardoor niet meer zo nauwkeurig naar het roer. Men mande het steigerende scheepje echter niet temin en terwijl de schipper in de brug bleef, gingen de vier overige opvarenden naar het vooronder. Nauwelijks hadden zij het luik boven het hoofC dichtgetrokken, of de kotter helde sterk over bakboord, kwam plat te liggen en sloeg om. Water stroomde het logies binnen door de schoorsteen van de kachel en in het aardeduister het licht sloeg uit wolkte de stoom uit de dovende kachel door het kleine logies. Een afgrijselijk kwartier lang heeft de Neeltje met de kiel boven op de wilde golven ge dobberd van vier uur tot kwart over vier om zich naarna over dezelfde kant op te richten. In Duitsland is onlangs een publicatie verschenen over de krachten, die er in de golven werken, waarbij speciaal aandacht is besteed aan het risico voor kleine sche pen en de heer Metz sprak de hoop uit, dat Nederland zich binnenkort eveneens op wetenschappelijk niveau met deze matérie zal kunnen gaan bezighouden. Spreker toonde zich overigens bezorgd omtrent het wegebben van de progressivi teit welke op vele fronten zichtbaar wordt: de fusie van KVP met KNP, de weinige bereidheid om de welvaart te verdelen en de overheid de middelen te geven welke zij nodig heeft om aan de toenemende verlangens tegemoet te komen. Dank zij de medewerking van de bona fide vakbeweging is de huidige gunstige situatie mogelijk geworden, aldus drs. Roemers. Als eerste doelen welke thans nage streefd dienen te worden noemde spreker de bestrijding van de woningnood. Hij wees er daarbij op, dat de Partij van de Arbeid ervan overtuigd is, dat dit ver langen door elke andere partij oprecht wordt gedeeld. Het komt er echter maar op aan, welke weg daartoe gevolgd wordt. Vervolgens stelde de secretaris van het NVV, dat er grotere bedragen moeten worden besteed aan onderwijs en cultuur, een noodzakelijkheid welke in de Verenig de Staten van Noord-Amerika al lang be grepen is. Het uitbreiden en scheppen van voldoende werkgelegenheid is evenzeer no dig om straks de grote toevloed van jonge arbeidskrachten te kunnen opvangen. Bovendien zal het nodig zijn de wel vaart beter te spreiden, onder meer door de wet op de ouderdomsvoorziening, zoals die door minister Suurhoff is ingediend. Over de loonpolitiek stelde drs. Roemers duidelijk vast, dat de Tweede Kamer fractie van de Partij van de Arbeid slechts accoord is gegaan met een wijziging van de loonpolitiek, omdat deze toch al niet meer gedragen werd door grote groepen van de bij de productie betrokkenen. De verantwoordelijkheid voor de ondergraving van de loonpolitiek ligt echter vooral bij de KVP. Door deze ondergraving bestaat het gevaar van achterstand tussen ver schillende werknemersgroepen onderling, zoals de werknemers als geheel achter staan in hun evenredig aandeel in het toe genomen nationaal inkomen. Om dit te corrigeren is een algemene loonmaatregel gewenst. Als een der bereikte resultaten van dit jaar noemde drs. Roemers de mogelijkheid tot verhoging van de vacantietoeslag en de verlenging van de vacantieduur met drie dagen. Om de eerste drie dagen te krijgen moesten de loodgieters in 1928 nog 28 we ken staken! Tot slot van zijn rede ging spreker in op de internationale verhoudingen. De grimlach van Moskou bleek hem liever dan de glimlach van Moskou. De eenheid van Europa achtte hij een bittere noodzaak, daar heeft Nederland door zijn econo mische kwetsbaarheid onmiddellijk belang bij. „Wij moeten in wereldverhoudingen denken", zo zei drs. Roemers, omdat wij als socialisten er een eer in moeten stellen hulp te verlenen aan de onderontwikkelde gebieden, opdat de daar pas verkregen on afhankelijkheid ook inderdaad betekenis kan krijgen. Dan zal ook blijken, dat wij een alter natief hebben tegenover de verlokkingen van Moskou. Vrijheid en democratie zullen slechts holle woorden blijken als ze niet gepaard gaan met offerzin en wijsheid", zo riep drs. Roemers uit, die voorts aan sloot bij het openingswoord van voorzitter Happé, door te verklaren, dat 1956 voor hem niet in de eerste plaats het jaar van het tienjarig bestaan van de Partij van de Arbeid of het gouden jubileum van het NVV zou zijn, maar van de overwinning van de democratisch-socialistische idealen bij de verkiezingen. Ook de tweede dag van het zesde scho- lieren-basketbaltournooi is in de zaal van het Krelagehuis bijzonder succesvol ge weest. Hoewel de belangstelling in de vroe ge ochtenduren dit zeker niet deed vermoe den, bleek het jeudige publiek reeds een fijne neus te hebben voor de belangrijke wedstrijden en bij de belangrijke ontmoe ting in de oudste jongensafdeling tussen „Jac. P. Thijsse" uit Overveen en het re serveteam van H.B.S.-B omzoomden des middags naar schatting duizend toeschou wers de lijnen. Technisch speelden beide ploegen vrij goed. Het Thijsse-lyceum won uiteindelijk met 4918. De finalist van verleden jaar, het M.T.S.- team, zag eveneens kans zich te plaatsen in de halve finale, waarin het de strijd zal aanbinden tegen de H.B.S.-A. Een finale plaats van de H.B.S.'ers behoort zeker tot de mogelijkheden. Vanavond zullen de fi nalewedstrijden in de vier afdelingen in het Krelagehuis worden gespeeld (aanvang zes uur). De uitslagen van Donderdag waren: Jongste meisjes (afd. A) GymnasiumKL de Vries 911 LorentzKennemer1123 Prinses IreneChr. lyceum 1811 GerhardMarnix 188 KI. de VriesMarnix 2 619 Oudste meisjes (afd. B) Chr. lyceumKI. de Vries 1013 GymnasiumJac P. Thijsse 1215 GerhardKetelaar 428 H.B.S. B—Lorentz 2 13—12 Rijkskw.schoolH.B.S. A 124 Jongste jongens (afd. C) GymnasiumMarnix 3 1624 KL de VriesAmbacht (Him) 1013 HartenlustGerhard 159 Chr. lyceum 2—H.B.S. A 19—12 Marnix 2Jac. P. Thijsse 1221 MarnixAmbacht (Velsen) 2410 Ambacht (Velsen 2)H.B.S. B 571 Chr. lyceumKetelaar 1716 Oudste jongens (afd. D) KennemerMarnix 1915 Ambacht (Him)Da Costa Kw.sch. 928 Kl. de Vries—H.B.S. A 12—38 H.B.S. B—Lorentz 2 44— 5 M.T.S.—Hartenlust 37—17 H.B.S. B—Jac. P. Thijsse 18—49 Chr. lyceumLorentz1112 RijkskweekschoolM.T.S. 3 405 M.T.S. 2—Gerhard 15—18 Pr. IreneDa Costa Kweekschool 1623 Onderscheiding. De gouden médaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau is aan de heer P. Potman, hoofdcommies ter secretarie der gemeente Sassenheim, toe gekend. De heer L. J. P. N. A. Bouwman te Heem stede heeft Donderdagmiddag tijdens een receptie in hotel Central te Den Haag af scheid genomen als directeur van het reis bureau Lissone-Lindeman N.V. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Bouman, die via een leidende functie bij de stoomvaartmaatschappij Nederland" bij Lissone-Lindeman kwam, is bijna tien jaar bij dit reisbureau werk zaam geweest. Voorts bekleedde hij nog tal rijke andere functies Vele vooraanstaande personen uit de vlieg- en spoorwegkringen en van buiten landse verkeersbureaux namen afscheid van de heer Bouwman. Onder de talrijke personen die hem de hand kwamen druk ken bevonden zich onder meer dr. W. L. Groeneveld Meijer, directeur-generaal van middenstand en regeringscommissaris voor het tourisme, de heer M. A. Reinalda, lid van de Raad van State, de heer J. J. Jurris- sen, directeur van de NZHVM, mr. K. Vonk, directeur-generaal Scheepvaart, mr. F. P. Th. Rohling, namens het ministerie van O. K. en W. en mr. B. F. baron van Harinxma thoe Slooten, secretaris van de KNAC. Tijdens een lunch, die de heer Bouw man des middags werd aangeboden, wer den hem namens directie en personeel van Lissone-Lindeman talrijke fraaie geschen ken overhandigd. Voorts kreeg de schei dende directeur zijn bureau en zijn stoel ten geschenke. De klachten, die enige raadsleden en in het bijzonder de heer Siegers (KVP) in de begrotingsvergadering van de Zand- voortse raad op 15 en 16 November hebben geuit over de Schoonheidscommissie, heb ben B. en W. van Zandvoort destijds een prae-advies over deze aangelegenheid doen toezeggen. Dat is thans verschenen en concludeert na een uitvoerige toelichting, waarin B. en W. zich volkomen achter het beleid van de Schoonheidscommissie stel len, tot herbenoeming van de periodiek af tredende leden H. W. van Kempen te Bloemendaal en B. J. J. M. Stevens te Haarlem en de periodiek aftredende plaatsvervangende leden L. H. P. Water man te Amsterdam en ir. H. A. van Oerle te Leiden. Het raadslid Siegers had in November op een geheel andere samenstel ling van de commissie aangedrongen. Hij verlangde, dat het leden-aantal zou wor den uitgebreid met één of meer personen uit het bedrijfsleven. Voorts hadden enige raadsleden critiek op de bemoeienis der commissie met allerlei „detailwerk" en de beoordeling van het buitenschilderwerk. Een maand gevangenisstraf, twee maan den voorwaardelijk en toezicht van het me disch maatschappelijk consultatiebureau voor alcoholisme heeft de Haarlemse poli tierechter mr. J. P. Petersen hedenmorgen opgelegd aan een twintigjarige rijwielmon teur uit Hoofddorp. De verdachte erkende, dat hij op een nacht in September, na de avond tevoren vijf glazen bier te hebben gedronken, op weg naar huis een auto op een erf had zien staan, er in was gekropen en er mee was gaan rijden, hoewel hij geen rijbewijs be zat. Na korte tijd was hij in botsing geko men met een autobus, zodat zoals de of ficier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, in zijn requisitoir opmerkte de auto, die, toen de jongeman instapte, nog zeventien honderd gulden waard was, thans geen cent waarde meer vertegenwoordigt. Bo vendien was ook de autobus beschadigd. De verdachte was er van overtuigd, die nacht niet dronken te zijn geweest. Mr. Pitlo eiste een maand onvoorwaar delijk, twee maanden voorwaardelijk, toe zicht van het consultatiebureau en twee jaar ontzegging motorvoertuigen te bestu ren. Wildeman in café Een 35-jarige ijzervlechter uit Velsen was op 20 November een café in Velsen binnengegaan en zou toen in korte tijd kans hebben gezien, dirde lieden te stompen, een ruit te vernielen, een biljartkeu door mid den te breken en het vest van de caféhou der te scheuren. Deze caféhouder gaf als commentaar: „hij was dronken".- De- verdachte zelf was iets voorzichtiger in zijn verklaringen: „ik kan me er allemaal niets van herinneren". De officier van justitie zei, dat deze man thans aan zijn achtste veroordeling toe is. Hij eiste voor deze „ernstige misdraging" een gevangenisstraf van twee maanden. Mr. Petersen maakte er zes weken van. Doorgereden Een zestigjarige chauffeur van een vrachtauto uit Amsterdam stond terecht, verdacht van het feit, na het veroorzaken van een verkeersongeval te zijn doorgere den, voordat zijn identiteit voldoende was vastgesteld. Hij zou op 8 December in Wor- merveer een bromfietser hebben aangere den, juist toen deze twee fietsende meisjes ging inhalen. Deze bromfietser viel en was vrijwel op slag dood. De chauffeur gaf toe, dat hij bij het pas seren van de bromfietser een lichte klap tegen zijn auto had gevoeld, had omgeke ken, een troepje mensen had gezien, temid den waarvan een wielrijder op de grond, en toen weer was doorgereden. Twee getuigen verklaarden, dat zij had den gezien, hoe de chauffeur zijn vracht auto ongeveer honderd meter van de plaats van het ongeval verwijderd tot stil stand had gebracht, achterom had gekeken en daarna weer was doorgereden. Mr. Pitio sprak van een ergerlijk misdrijf (Verkort weergegeven) Billijk? In uw nummer van 29 December wordt in het artikel „Niet gehonoreerde huurmachtigingen" aangehaald dat er ruim twaalfhonderd trouwlustigen bij het Huis vestingsbureau staan ingeschreven in tota le leeftijd per paar van vijftig tot vijf en ze ventig jaar. „Het zal menigeen billijk voor komen dat, althans voor de oudste paren van die groep eens iets wordt gedaan". De inwonende gehuwde paren waarvan er zijn die samen de leeftijd van ongeveer honderd jaar hebben en geen kinderen bezitten, zouden op die manier gestraft worden met het onthouden van een huurmachtiging on danks vele jaren van gedwongen inwoning. Alle inwonenden hebben een samenwo ning moeten zoeken, of maken, dus is het billijk dat ook de trouwlustigen dit voor lopig zo moeten stellen! Ieder een eigen woning is een voorlopig nog onvervulde wens en de verdeling is een zeer moeilijke taak voor het Huisvestings bureau, maar het toegeven aan deze „bil lijkheden" zou de weerstanden van velen tegen het bureau nog verscherpen. G. W. WESTERS, Adr. Loosjesstraat 13, Haarlem (Het ging in dit artikel uitsluitend om trouwlustigen die niet alleen in het geheel geen huisvesting dus ook geen inwoning hebben, maar ook nog niet in het bezit zijn van een huurmachtiging, omdat de uitreiking daarvan reeds langer dan een jaar stil staat. Daar zijn verloofde paren bij van tezamen 72 jaar en ook inzender zal het niet onredelijk achten, dat aan deze groep althans de mogelijkheid wordt ge boden een woning te vinden, waarvan in vele gevallen hun huwelijk afhangt. Zowel ons artikel als deze brief illustreren eens te meer het schrijnend leed, dat door de woningnood wordt veroorzaakt. - Red.) en vroeg twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Vos, was van mening, dat deze man niet in koele bloede was door gereden; hij was zich bewust geweest van het ongeval, had het niet meteen kunnen verwerken en was vol schrik weggereden. De verdachte staat algemeen bekend als een keurig man en heeft nog een blanco strafregister. De raadsman vroeg daarom een voorwaardelijke gevangenisstraf of an ders een geldboete. Mr. Petersen besloot deze zaak voor on bepaalde tijd aan te houden, omdat zij min of meer een onderdeel vormt van de hoofd zaak, die nog in behandeling moet komen. Naar wij vernemen is de heer M. J. Goedee, die kort geleden heeft bedankt voor de Haarlemse gemeenteraad, be noemd tot technisch hoofdambtenaar by de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag. De heer Goedee, die thans als technisch hoofdambtenaar werkzaam is bij de pro vinciale directie van Wederopbouw en Volkshuisvesting in Noordholland, zal in zonderheid worden belast met het secreta riaat van de commissie der Vereniging van Nederlandse Gemeenten die de eenwording van de bouwverordeningen der gemeenten gaat bevorderen. Zijn benoeming gaat 1 April 1956 in. In 1950 heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting een commissie ingesteld welke een modelbouwverorde ning, welke voor het gehele land zou kun- ken gelden, moest ontwerpen. Deze model bouwverordening verscheen twee jaar la ter, waarop de Vereniging van Nederlandse gemeenten een studiecommissiè onder zitterschap van het vroegere Haarlemse raadslid dr. ir. F. Bakker Schut instelde, welke commissie deze ontwerpverordening onderzocht. Zij adviseerde als gevolg daar van tot de aanstelling van een technisch georiënteerde ambtenaar wiens speciale taak het zou zijn te adviseren omtrent de toepassing en herziening van gemeentelijke bouwverordeningen, een commissie te vor men welke de gegevens zal verzamelen om te komen tot standaardbouwvoor schriften, terwijl voorts de Vereniging het overleg zou moeten voeren met orga nisaties, instellingen en andere rijks- instanties over kwesties die de bouwver ordening betreffen. Tenslotte adviseerde de commissie om de vereniging een cen traal punt te doen zijn voor de gemeente besturen om de unificatie te bereiken van de bouwtechnische bepalingen van de ge meentelijke bouwverordening. De nieuwe werkkring van de heer Goe dee zal dus voorzien in een in kringen van de bouwnijverheid reeds lang gevoelde behoefte en zal vooral van groot gewicht blijken te zijn in een tijd waarin de roep naar grotere uniformiteit in de bouwvoor schriften in het belang van een versnelling van de woningbouw steeds sterker wordt. De Noord-Zuid-Hollandse-Vervoermaat schappij zal, als rechtsopvolgster van de Noord-Zuid-Hollandse-Stoomtramweg maatschappij, in 1956 haar 75-jarig bestaan op sobere wijze herdenken. Het eerste teken van dit jubileum is zichtbaar op de vrijkaarten van het perso neel, die met het getal 75 zijn gesierd. Verder zal in Juni de maand waarin de eerste lijn, de stoomtramdienst van Leiden naar Haarlem, in 1881 in gebruik werd genomen een speciaal nummer van het N.Z.H.-maandblad verschijnen. De vroegere directiesecretaris J. H. Steetskamp stelt bovendien de geschiedenis van de onderneming te boek, maar dit is voor namelijk voor intern gebruik bedoeld. Het staat nog niet vast of dit werk ook in boek vorm zal worden uitgegeven. Ook onder het personeel zijn er plannen om de directie een geschenk aan te bieden ter herinnering aan dit jubileum. Als datum van de herdenking wordt 13 Juni aangehouden, hoewel het niet geheel duidelijk is waarom juist die dag is ge kozen. Waarschijnlijk betreft het hier een gemiddelde van de tijdstippen waarop in 1881 de stoomtramlijn tussen Haarlem en Leiden bij gedeelten werd geopend. Ook in 1931, toen het gouden jubileum met uitge breide festiviteiten werd gevierd, heeft men 13 Juni als jubileumdag gekozen. Overval. Twee Nederlandse touristen, afkomstig uit Utrecht, zijn op de Place de 1' Opéra in Parijs door vier jongelieden overvallen, mishandeld en beroofd. De vier overvallers, wier leeftijden varieerden van 26 tot 18 jaar, zijn door de politie ge arresteerd. Nadat B. en W. de aandacht gevestigd hebben op artikel 7 van de betreffende verordening, waarin de bevoegdheden der commissie worden uiteengezet en waaruit volgens hen blijkt, dat deze commissie in geen enkel opzicht haar bevoegdheden is te buiten gegaan, wijzen zij er op, dat een door een lid van het college ingesteld on derzoek heeft uitgewezen, dat over het algemeen bij de te Zandvoort gevestigde belanghebbenden (architecten en aanne mers) geen bezwaren tegen de werkwijze der schoonheidscommissie bestaan. „Kleur bekennen" Voor wat betreft het buitenschilderwerk, herinneren B. en W. er aan, dat bij raads besluit van 14 October 1946 de bouwver ordening zodanig is gewijzigd, dat op het uitvoeren van buitenschilderwerken pre ventief toezicht van gemeentewege wordt uitgeoefend, teneinde te kunnen optreden, indien dit schilderwerk in zodanige kleu ren wordt uitgevoerd, dat hierdoor uit een oogpunt van welstand aanstoot kan wor den gegeven. Voorgeschreven is in deze verordening, dat van het voornemen om tot uitvoering van buitenschilderwerk over te gaan onder mededeling van de aan te wenden kleuren schriftelijk mededeling moet worden gedaan aan de dienst van pu blieke werken. Indien dan van gemeente wege binnen een week niet wordt ver klaard, dat het uiterlijk van het gebouw door het voorgenomen werk wordt ge schaad kan men tot uitvoering overgaan. B. en W. zijn er van overtuigd, dat be doeld voorschrift dat in meerdere ge meenten bestaat van gunstige invloed is op het aesthetisch aanzien der gemeente en willen daarom intrekking van deze verordening zeker niet voorstellen. B. en W. geven toe, dat het inder daad wel eens is voorgekomen, dat van het college een aanschrijving is uitgegaan naar overtreders van de voorschriften, om reeds aangebrachte kleuren te wijzigen, waartoe men de bevoegdheid bezit op grond van het 2de lid van art. 103b der bouwveror dening, doch verklaren tevens, dat men zich in het algemeen wel aan de bepalingen houdt. De schilders zijn trouwens van een en ander op de hoog te en wijzen hun opdrachtgevers op hun verplichting. B. en W. hebben dan ook niet de indruk, dat het aanbeveling zou verdienen de com missie uit te breiden met één of méér le den afkomstig uit het bedrijfsleven. De samenstelling der commissie, zoals die nu is, geeft huns inziens voldoende waarborg, dat volkomen objectieve adviezen worden verstrekt, waarvan het tegendeel nimmer is gebleken. Tenslotte deelt het college mede, dat het wel in het voornemen ligt, voortaan van tijd tot tijd gebruik te maken van de be paling in artikel 12 der verordening, name lijk dat de vergaderingen der schoonheids commissie met adviserende stem kunnen worden bijgewoond door een lid van het college. De thans voor herbenoeming door B. en W. voorgestelde commissie heeft zich in haar geheel bereid verklaard, een even tuele herbenoeming te zullen aanvaarden Op 1 Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat mej. J. Hollenberg. Brederodestraat 33. in dienst trad bij de PTT te Zandvoort. Dit jubileum zal op Maandagmorgen 2 Januari om 11 uur bij de jubilaresse thuis worden herdacht, waar zij in intieme kring door de directeur van het postkantoor te Zandvoort zal worden gehuldigd. Daar mejuffrouw Hollenberg als loket ambten are-se in Zandvoort grote bekend heid geniet, zal het haar stellig op haar jubileumdag niet aan belangstelling ont breken. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Willebrordus Ignatius, z. van H. van Gerven en C. M. Hoogenbosch. ONDERTROUWD: A. Dekker en J. E. Schreurs; J. Kuijpers Wentink en J. H. Groenestein; C. Janssen en I. A. I. Rotter. GHUWD: S. R. Coppiëns en T. G. Meyer; H. W. Visser en L. Snellens. OVERLEDEN: G. van Veldhuizen, 83 j., wed. van E. C. Plas. GEBOREN: Ronald, z. van A. Onkenhout en B. J. Houweling; Leendert Dingeman, z. van L. van der Werf en M. S. C. Ultee; Clara Jacoba Maria, d. van J. A. van Rijn en W. C. van der Peet: Mattheus, z. van J. van den Boogaard en L. M. Blind; Hans, z. van T. Reurekas en L. de Ron; Gerardus Maria, z. van F. A. Vleut en G. M. Trompert. ONDERTROUWD: C. H. A. Baars en M. Eickhoff. OVERLEDEN: Harmke Bakker, 74 j„ echt- gen. van D. van der Kwast; Jan Dirk Hei- stek, 12 j., z. van B. Heistek en G. Koster. VEEMARKT LEIDEN Op de veemarkt te Leiden werden heden aangevoerd: 6 stieren, 45 melkkoeien, 325 vette koeien, 75 vare e. a. koeien, 19 gras- kalveren, 8 vette kalveren, 85 nuchtere kal veren, 5 geiten, 125 vette schapen, 987 vette lammeren, 34 varkens, 137 schrammen, 344 biggen. Totaal 2205. Notering: stieren, slacht 2.302.70. melk koeien 7801050, vette koeien, schoon 2.35 3,00, vare koeien 550780. vaarzen 600850. pinken 355520. graskalveren 200360. nuchtere kalveren slacht 4058, nuchtere kalveren levend 135145, vette schapen 100125, vette lammeren 90130, drachtige zeugen 235310, schrammen 5595, biggen 30—42. geiten 25—35. Overizcht. Melk-, vette en varekoeien, pinken en graskalveren vrij goed, nuchtere kalveren, schapen en lammeren kalm, zeu gen, schrammen en biggen matig. Tbc-vrije afdeling gewone aanvoer. ONDERTROUWD: T. J. F. Both en M. M. Rebholz; I. H. Brouwer en C. G. Schut; A. Perfors en A. D. P. Bruinenberg. GETROUWD: H. Vermeulen en J. P. M. Peeperkorn; M. J. Oorthuis en A. J. Lange- veld; J. Gerrits en F. Kabalt; P. H. van der Weele en J. C. Heuff. GEBOREN: Apolonia Wilhelmina, d. van J. Berendsen en S. M. Versluijs; Thomas Johan Mathieu, z. van M. A. M. van Dijck en J. T. Barten. OVERLEDEN: Mw. Wed. A. Hoogschagen Alewijn, 88 j., H. Dreef 26; Mw. Wed. J. E. KosterScheffer, 75 j., Overboslaan 27; Mw. Wed. H. M. F. de VriesReinders, 88 j„ Koediefslaan 25; P. Tideman, 61 j., Herenweg 126. Formulieren deze week inleveren Zoals reeds eerder is gemeld, behoort de gemeente Hillegom tot de groep van 64 Nederlandse gemeenten, waarin door de gezondheidsorganisatie Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek een enquête zal worden gehouden met het doel, een in zicht te krijgen omtrent het voorkomen van rheumatische aandoeningen en haar oor zakelijke aspecten. Met het oog hierop hebben 2176 inwoners een formulier ontvangen, waarin onder meer gevraagd wordt naar de aard van het werk (licht, matig, zwaar), of het werk bui ten of binnen wordt verricht, de gesteld heid of vochtigheid van de huidige en even tueel van de vroegere woning, alsook of men voorheen of thans last van rheumatiek heeft of heeft gehad. Zij, die ingevuld hebben, dat zij last heb ben of hebben gehad van deze ziekte, ont vangen een oproep om op 3, 4, 5 of 6 Januari hun klachten te komen bespreken met de rheumatologen in het Nutsgebouuw aan de Van den Endelaan. Uit het aantal formulieren, dat inmiddels is terugontvangen, kan worden geconsta teerd, dat de inwoners doordrongen zijn van het nut van een dergelijk onderzoek en dat zij bereid zijn om daaraan mede te werken. Nog ongeveer honderd formulieren moe ten vóór 2 Januari worden terugontvangen. Daar het niet mogelijk is deze formulieren nog tijdig op te halen, wordt ieder, die het formulier nog in zijn of haar bezit heeft, dringend verzocht om dit uiterlijk deze week ingevuld in de brievenbus van het raadhuis te deponeren. Indien het formu lier in het ongerede mocht zijn geraakt kan een nieuw formulier worden verkregen op de afdeling bevolking van de gemeente secretarie. Donderdagavond werd in de Nachtegaal in Lisse door de vereniging van leerlingen en oud-leerlingen e'er Rijkstuinbouwschool „Theorie en Practijk", de 102de ledenver gadering gehouden onder leiding van de heer C. A. Gehrels, die in zijn openings woord speciaal welkom heette de heer W. Roozen van de afdeling „Onpersoonlijke reclame", die een serie films van het Cen traal Bloembollen Comité vertoonde en deze toelichtte. De heer Roozen gaf een korte causerie over de filmindustrie. On der meer werd vertoond „Springtime in Holland", de oudste film, in 1949 gemaakt en die sedertdien 7500 vertoningen heeft gehad. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia Maria, d. van H. W. Dofferhof en J. M. v. d. Zwet. ONDERTROUWD: G. J. Beelen en P. C. M. Vreeburg; P. A ,H. van Parridon en C. W. Schoone; F. J. van Leeuwen en M. W. de Bruin; P. Doornekamp en M. P. Leemans. OVERLEDEN: Cornelia Weijers, wed. van. J. P. Berbee, 74 j.; Anna Scholten, echtgen. van J. P. Vink, 68 j.; Jannetje van Zwieten, wed. van D. Nieuwenhuis, 80 j. Uit onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voorlopige cijfers over het eerste halfjaar 1955 is ge bleken, dat het aantal onherroepelijke ver oordelingen terzake van misdrijven, straf baar gesteld in de Wegenverkeerswet, in die periode is gestegen. Volgens een thans verschenen door het bureau samengestelde uitvoerige publicatie „Toepassing Wegen verkeerswet 1954" deed zich reeds in 1954 toeneming voor: van 5771 in 1953 tot 6426 (11,3 Verreweg het grootste deel van deze uit spraken (4779) betrof rijden onder drank invloed. Hiervan hadden 1021 betrekking op bestuurders van motorrijtuigen en 3758 op bestuurders van andere voertuigen (1953: 861 en 3631). Ook het aantal veroor delingen wegens doorrijden na ongeval, het veroorzaken van dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld en wegens „joyriding" vermeerderde. Per 100.000 inwoners bedroeg het totaal aantal veroordelingen 61 tegen 55 in 1953. Voor de verschillende arrondissementen lopen deze verhoudingscijfers ver uiteen: van 21 ('s-Gravenhage) tot 151 (Roer mond). Evenals in de voorgaande jaren was het aantal vrouwen onder de veroordeelden zeer gering: 58 (1 pet.). Van deze vrouwen werden 21 schuldig bevonden aan „door rijden na ongeval". De stijging van het aantal veroordeelde mannen deed zich in alle leeftijdsgroepen voor. Evenals in 1952 en 1953 lag het zwaartepunt bij de 40 tot 49-jarigen. Van deze leeftijdsgrens werden naar verhouding velen wegens het rijden onder drank invloed veroordeeld. Wegens dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld en joyriding waren het vooral jongeren. Rijden onder drankinvloed werd in 1954 bij 59 pet. der veroordelingen uitsluitend met een geldboete gestraft, verder bij 17 pet. met een geldboete gecombineerd met een voorwaardelijke gevangenisstraf. Aan 680 veroordeelde bestuurders van motor rijtuigen werd bovendien tijdelijk de rijbe voegdheid ontzegd. In 1954 werden nog geen speciaal geor ganiseerde opsporingsacties gehouden. HAARLEM, 29 December 1955 GEHUWD: 29 Dec., J. Sierveld en C. de Vogel; J. J. F. Broersma en M. H. Schön- hage, P. van Niel en A. A. M. Cobelens; J. Regeling en C. M. Kuipers; Th. J. M. Kuij- per en C. P. Weijers; A. F. Deibei en M. Steensma; F. H. Moseman en Chr. Boon; L. H. F. Vermeer en H. J. Bartman; G. Olthof en M. J. P. Wildschut. BEVALLEN van een zoon: 27 Dec., M. ImanseBliek; 29 Dec., C. B. Kieft—Zonne veld. BEVALLEN van een dochter: 28 Dec., Th. WiersmaLaagland; G. HamansBekhof; P. M. M. van OsenbruggenEliam: 29 Dec., H. SomersRutten; J. van Maasdamvan Dorp. OVERLEDEN: 27 Dec., J. A. E. Veldkamp —Scheepers, 74 j„ Kamperlaan; C. Bink, 50 j„ Gasthuisvest; 28 Dec., H. A. Netelenbos Steen, 70 j., Delftlaan; M. van der Colk Schmidt, 63 j„ Molijnstraat; P. Blok—de Wit, 88 j., Kenaupark.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3