EERSTE SCHREIDEN van de mannequin Theehuisj es of „koepels" m de achttiende eeuw De Clematis, een mooie klimplant ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Kerkdiensten ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op luxueus buitenleven volgde de verarming omciSN M oderne Brillen Gierstraat 27 MOLENDIJK'S KAPSALONS NARE DAGEN? AMBULINf Kort nieuws oor de*~ö rouw IN EEN HöTELKAMER lopen drie meisjes met een uitdrukking van ge spannen aandacht op de jonge ge zichtjes heen en weer. Ze zijn volle dig geconcentreerd. Telkens als ze bij de wand komen, maken ze een halve draai en vervolgen in dodelijke ernst hun eentonige marathon. Dit is de eerste indruk, die wij op doen bij het betreden van een kamer in Hotel Royal te Haarlem. We zijn namelijk binnengelopen op een les van het instituut „Paris", dat ook te Plaarlem een cursus geeft voor toe komstige mannequins. Plet lijkt een beetje vreemd voor wie er zo nuchter middenin valt, maar de noodzakelijkheid van dit als maar lopen wordt ons spoedig dui delijk. „DIT IS DE EERSTE LES van deze cursus", vertelt de lerares, „en het le ren lopen en de juiste houding krijgen zijn de belangrijkste onderdelen". En tot een blondje met een paardestaart: „Pas op uw voet, u maakt er te veel ballet van". Dan in het algemeen: „Lo pen vanuit de heup en niet naar de grond kijken". Terwijl de meisjes moedig verder oefenen en zoetjesaan heel wat meter- tjes afleggen, krijgen wij bijzonderhe den te horen van de rest van het pro gramma: het leren draaien, het tonen van mantels, stola's e.d., het manoeu vreren met een papaplu, het „nemen" van trapjes, het ondervangen van moei lijkheden met wijde rokken, de make up en nog heel wat meer. Het zijn alle maal punten van belang op de lange weg naar de goede houding, wat weer met zich meebrengt de vergroting van het zelfvertrouwen een zeer belang rijk punt voor een mannequin! „Neemt u iedereen aan, die zich aan meldt?" „Wanner er meisjes komen, die echt niet geschikt zijn, bijvoorbeeld omdat ze de minimumlengte van een meter vijfenzestig niet halen of omdat ze een bril dragen, beginnen we er niet aan. Ze zouden toch nooit ergens show kun nen lopen en het zou onverantwoorde lijk zijn ze nog enige illusie te geven. Maar we hebben ook leerlingen, die een cursus volgen zonder ooit de bedoeling te hebben mannequin te worden. Zij willen zich gemakkelijker leren bewe gen, wat van groot belang kan zijn voor een privé secretaresse of vrouwen in een representatief beroep en zelfs voor huisvrouwen, die juist dat tikkel tje houding missen". Dat klinkt ons helemaal niet vreemd in de oren. In Amerika zijn et heel wat vrouwen, die zogenaamde charm-cur- sussen volgen en al wordt het daar mis schien wat overdreven, er zit toch iets in ernaar te streven zo aantrekkelijk mogelijk voor de dag te komen en in ieder geval een zekere gemakkelijkheid van beweging te krijgen. Een mannequin hoeft niet bepaald een uitgesproken schoonheid te zijn. Wel moet zij persoonlijkheid en stijl bezitten. Zijn de aanleg en de feeling in principe aanwezig, dan zal zo'n meis je wel slagen. Vereisten zijn, dat de can didate toont goed te kunnen poseren en „lopen" en tevens het juiste gevoel heeft voor de keuze van accessoires, kapsel en opmaak. STEEDS MEER MEISJES voelen zich aangetrokken tot het beroep van man nequin en fotomodel en de vraag ernaar stijgt eveneens voortdurend. Is men na de opleiding (vijftien lessen) geslaagd voor het huisdiploma, dan kan men zich nog slechts als leerlinge beschouwen. Meestal begint men dan als pasdame bij een confectiefabriek. De diverse oplei dingsinstituten zorgen tevens voor het onderbrengen van hun leerlingen. Het begin is dus meestal een „vaste baan", maar de mannequin, die enige bekend heid heeft verkregen, werkt in de regel „free lance". Routine doet men geleidelijk op; doorgaans blijft men wel enkele jaren leerlinge. Dit is trouwens een zuiver persoonlijke kwestie: sommigen blijven altijd pasdame, anderen klimmen steeds hoger op de wankele ladder van Vrou we Mode. Er zijn er ook, die zich spe cialiseren als fotomodel of als lady speaker op shows. Korte tijd geleden werd een Neder landse Bond van Mannequins, de Ne boma, opgericht, die zich tot doel stelt de belangen van de leden te behartigen en het vak te beschermen. De Neboma, waarbij ook het opleidingsinstituut „Pa ris" is aangesloten, zal zich o.a. bezig houden met de sociale positie van de mannequins, ook wat de wetgeving be treft, het vaststellen van honorarium schalen voor leerlingen, geroutineerden en all-round krachten, het regelen van de onkostenvergoeding (nogal eens een moeilijk punt) en het bijstand verlenen bij geschillen. Het beroep van manne quin, dat tot nu toe onbeschermd was, zal hierdoor voor velen zeker aantrek kelijker worden. Keren wij even terug naar ons uit gangspunt: de hotelkamer. Inmiddels is een nieuwe groep gearriveerd en drie donkere zusjes en een blondje doen nu h,un eerste oefeningen. Twee van de zusjes hebben de eerste les al gehad en hebben de derde in hun enthousiasme meegesleept. Thuis hebben zij al ijverig geoefend héél belangrijk en daar bij natuurlijk commentaar van de hele familie gekregen. ALS WE AANDACHTIG TOEKIJ KEN, zien we, dat het langzamerhand iets beter gaat. Gemakkelijk is goed lo pen allerminst, al lijkt het voor een bui tenstaander zo eenvoudig. Vooral die eerste schreden op het moeilijke pad en dan het elegant draaien: het rechter been achter het linker, gewicht over brengen op het rechterbeen en met links te beginnen weer verder lopen. Het klinkt niet ingewikkeld, maar dat is slechts schijn „Valt het nogal mee?" vragen we het blondje. Ze antwoordt mismoedig, dat ze moeite heeft haar evenwicht te be houden. Een van de zusjes vertelt ons flink spierpijn te hebben gehad van het oefenen thuis „maar ik heb het nu toch al een tikkeltje beet, geloof ik". Dan komt er een klein intermezzo: een papa kijkt even om de hoek, een beetje wantrouwend, om te zien wat er met zijn dochter gebeurt. Hij is spoedig gerustgesteld en gaat opgelucht heen. TINEKE RAAT Een afbeelding van een thee- iü huisje, zoals we die in de om geving van Utrecht langs de Vecht nog kunnen aan treffen. Men zou de 18de eeuw ten aanzien van ons land ook de „eeuw van de tuin" kun nen noemen. Onze gewesten waren letterlijk bezaaid met ontelbare prachtige bui tenverblijven, parken en lusthoven, aangelegd in de overdadige en enigszins prot serige stijl van de beroemdste Franse tuinarchitect der 17de eeuw, Le Nötre. In zijn „bouwplannen" met veel wiskunstig figuurwerk, geknipte heesters, beelden, parterres, enz. vond men veelal de koepel oftewel het later zo genoemde theehuisje: het rustpunt, waar de gelukkige bezitter zich kon verlustigen in al dat schoons. Men plaatste de gebouwtjes bij voor keur langs het water met het oog op roeien en vissen, doch vooral om het verkeer van trekschuiten en plaisier- jachten gade te slaan. Niet slechts langs de Vecht (waar het grootste aantal thee huisjes behouden bleef), doch ook langs het Spaarne en de Amstel, genoten de welgestelde luyden in hun miniatuur huisjes van de vreugden van het „bui tenleven". Jhr. C. H. C. A. v. Sypesteyn, die in 1910 een boek over Oud-Nederlandse Tuin kunst het licht deed zien, kocht destijds een koepel, die in Haarlem aan het Spaarne stond en gaf deze ten geschen ke aan het Rijksmuseum te Amsterdam, waar men het voor de 18e eeuw zo ka rakteristieke theehuisje nog steeds in de tuin kan bewonderen. Men vindt dit type met de driehoekige voorgevel van Tuin en huis vormen een meer har monisch geheel indien klimplanten wor den aangewend; de Clematis is wel een van de mooiste soorten. Die voldoet vooral op een beschutte standplaats en dan graag zo: de voet in de schaduw en het hoofd in de volle zon. Onder aan de voet pleegt men wel eens een oude dak pan te plaatsen, doch vroeg in de voor zomer kunnen ook eenjarige zomerbloe men ter bescherming gepoot worden. De grootbloemige blauwe Clematis zal u wel het meeste voldoen, doch thans heeft men allerlei tinten en vooral de licht lila kleuren zijn erg mooi. De pur peren kleuren en vooral de witte tinten komen goed tot hun recht tegen een donker groene achtergrond. Naast deze grootbloemige soorten ko men ook vele andei-evoor: Clematis mon- tana var. rubra wordt alleen gekweekt om de fraaie licht rose vlinderachtige bloemen die in grote getale verschijnen. Een snel groeiende klimplant waarmee men spoedig een flinke ruimte kan laten begroeien. De Clematis laat zich over het algemeen niet zo gemakkelijk ver planten en daarom wox-dt ze door de bloemist al in pot gekweekt. Na ont vangst slaat u de pot dan stuk zonder de wortelkluit te beschadigen en dan kan ze in voedzame grond gepoot worden. De Clematis; een rijk bloeiende klimplant. gebeeldhouwd zandsteen en hoge ven sters ook nog wel elders: o.a. langs de Vecht en in enkele tuinen van de Am sterdamse binnenstad in dit laatste gebied zijn de huisjes soms bewoond of werden door kunstenaai-s dankbaar als atelier aanvaax-d. Men kan natuurlijk verschillende vor men ónderscheiden, doch over het alge meen vindt men steeds in architecto nisch opzicht het grondprincipe van een bepaald type tex-ug. Toen in het laatst van de 18e en voor al in de 19e eeuw de Engelse land schapsstijl onder het devies „terug naar het natuurlijke" onze tuinen ging be- invloeden. ging men ten aanzien van de theehuisjes ook de strenge vorm ver foeien en doken de meest fantastische creaties op. Een karakteristiek voor beeld uit deze overgangsperiode vonden we in het boekwerk „24 px-intteekenin- gen met couleuren verbeeldende Hol- landsche buitenplaatzen met derzelver Beschrijvingen na het leeven geteekent en in plaat gebracht door H. Numan". (Amsterdam 1797). Het gaat om het buiten Karssenhof onder Ouwerkerk aan de Amstel, waar bij een grote, volgens de Corinthische Orde in 1790 gebouwde ronde theekoe pel staat afgebeeld „50 voeten hoog en 30 voeten in doorsnede". De vreugden, die de bewoners in dit bouwwerk be leefden 'wordt in een begeleidende Franse en Nederlandse tekst als volgt omschreven: „het zeer uitgestrekte ge zicht over de geheelen rivier den Am stel en den daarlangs liggenden Rijd- weg, 't welk een geduurige verwisseling van voorwerpen aan het oog verschaft, door de bestendige verandering van voorbij varende trekschuiten, plaisier- jachten en zeilschepen, terwijl de weg met eene onafgebroken reeks van Rijd- tuigen en Waandelaax-en geduurig als een bewegend schilderij oplevert, ver- leevendigen de bevallige schoonheid van dit aanlokkelijk oord niet weinig". Soberder van vorm vonden we de op een andere plaat afgebeelde koepel van het buiten „Voorland" aan de Ringdijk in de Watergraafsmeer, blijkens de toe lichting destijds toebehorende aan de Weledele heer Pieter van Winter NZ. oud Bewindhebber der Oost-Indische Compagnie, ter Kamer Amsterdam, enz., enz. („Deze Plaats streelend voor be- minnaax-en der Tekenkunste"). Ook hier gaf de „Coupel gelegentheit de onop houdelijke menigte voorbijgangeren en rijtuigen dezer groote route, van nabij gade te slaan". Overigens bezat de heer Van Winter nog een „tweede Coupel, aan het stille Land, gelegen als op een verheven Terras". De koepel is allerminst een uitvinding van Le Nötre geweest, want streng ge nomen heeft deze koninklijke tuinarchi tect (zijn naam blijft o.a. verbonden aan parken als St. Germain, Fontainebleau en Versailles) zelf niets uitgevonden, maar ongemeen knap allerlei stijlen uit verschillende landen tot een eigen sys teem verwerkt. Toen de glorie van deze man van de Louis XIV-stijl in Frankrijk reeds taan de, begon Nederland, dat lang had vast gehouden aan de eveneens fraaie tuin architectuur van de 17e eeuw (hoeveel buitenlandse bezoekers hebben ook deze bezongen!) zijn denkbeelden toe te passen. Ook later, toen de Europese „tuinmode" door Engeland gedicteerd werd, voelde men er eerst weinig voor om de met veel kosteix en moeite aan gelegde Le Nötre-tuinen te laten ver dwijnen. Maar allengs veranderde de smaak: de tijden van welvaart en weel de bleken bovendien voorbij. Er kwam ellende en verarming; mede door de komst der Franse legers, de latere in lijving bij Frankrijk en het zogenaamde continentale stelsel, dat de handel ver nietigde. De kostbare tuinen kwamen in verval; in later jaren werden de ver waarloosde parterres en slecht gesnoei de heggen, vele beelden en soms ook de koepels opgeruimd en deed de „natuurstijl" zijn intrede. Met het weel derige buitenleven was het ten enen male afgelopen evenals met een tuin kunst, die de hele wereld eens bewon derde en die men merkwaax'digerwijs weer als iets eigens van Nederland was gaan zien. Tot slot willen we iets zeggen over de geschiedenis van de koepels. Reeds op miniaturen uit het begin van de 15e eeuw vindt men kleine stenen of houten gebouwtjes, die op zichzelf staan of te gen de muren zijn aangebouwd. Het is interessant om in dit vex-band een oude gravure te vermelden van een zogenaamde „liefdestuin" van de „Meis- ter der Liebesgarten" (een werk uit om streeks 1450 van een onbekende Vlaam se meester), waarop we meerdere ten ten en een loofkoepel vinden afgebeeld, waax-van de takken tot een loofdak in een gegroeid zijn. Nadat de loofkoepels tot gemeengoed geworden waren in de 16e eeuw kwa men de weeldex-ige x-onde Renaissance- koepels in zwang: karakteristiek was het door vijf of zes kolommen gedragen veelal begroeide en met een beeld versierde ronde koepeldak. In de 16e eeuw begonnen de gezetelde burgers er buiten de wallen der stad al lerlei turnen op na te houden en zij plaatsten daar gesloten koepels. Hier vond men temidden van vruchtbomen en bloemen beschutting bij slecht weer en kon men tevens de vrienden ontha len op thee, of wijn. Er waren zelfs koepels, waaronder een wijnkelder lag, die via een vloerluik te bereiken was een voorbeeld, dat in de 18e eeuw nog wel eens navolging gevonden heeft. ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 en ZONDAG 1 JANUARI 1956 (Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag). HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zatex-dag 8: Ds. Joh. Brons geest. Dienst uitg. v. d. Kerkeraadscommis- sie voor Bijz. Kerkewerk. Met medewerking van: Tine van Raalte, zang, en Egbert Vos, orgel. Zondag geen dienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. Zaterdag 7: Dr. G. Snij ders. Zondag 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Ds. E. Pot. Noorderkerk, Velserstraat. Za terdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. 7: Ds. R. Bijl. Zondag 10.30: Dezelfde. Ooster- kerk, Zomerkade. Zaterdag 7: Ds. W. M. van Asperen. Zondag 10: Ds. A. J. van Rhijn. Ba- kenesserkerk. Vrouwestraat. 9.30 en 10.30 geen dienst. Gebouw Vrijz. Hervormden, Ja- cobstraat. Zaterdag 7.30: Ds. J. Heidinga. Zondag geen dienst. Kapel Sarepta, Hazepa- terslaan. 9.30: Geen dienst. 10.45: Ds. W. M. van Asperen. Diaconessenhuis, Hazepatex's- laan. 4.30: Ds. Joh. Bronsgeest. Janskapel, Jansstraat. Zaterdag 7: Dhr. A. F. Beeks. Zondag 10.30: Dezelfde. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. D. Boei-. Oost, Zo- mei'kade 10: Dhi\ J. de Vink. West, Leidse- straat 10: Dhr. W. C. de Groot, Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. J. Jongkind. Deutsche Ev. Kirchegemeinde Neujahrsfestgottesdienst mit Hl. Abendm. Eglise Wallonne. 31 Déc. 19.30 h.: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. 1 Janvier 10.30 h.: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Church of Eng land, Kinderhuissingel. Sunday, January 1st 1956. Evening Service 7.30 pm. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voox-helmstraat 3, geb. Beth- El". Zaterdag 7 Oudejaarsdienst. Zondag 10: Nieuwjaars-Boodschap. Pastor C. J. H. Theys. beide diensten Nobelstr. 5, den Haag. Dinsdag 7.30: Maleise Dienst en Bidstond. Br. Matray, Vrijdag 7.30: Kumpulan Isteri (Zuster samenkomst) Zr. L. J. Weber-Im- mink. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Ge- repatrieerden in de Pastorie der Bi-oeder- kerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbe- spreking, Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evangelisatie. Nassauplein 8. Zaterdag 7.30: Dhr. N. v. Selm, van Vinkeveen. Zondag 10 en 5: Dezelfde. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. Zaterdag 8: Dhr. J. F. Snoeks. Zondag 10: Ds. Buiten. 7: Geen dienst. Woens dag 8: Dhr. J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zui- dersti-aat 15. Zatei-dag 7: Dhr. Jac. Klein Haneveld, Evangelist te Bodegraven. Zondag 10: Dhr. L. J. Pasman, Haarlem. 5: Dezelfde H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Jacques Teeuwen. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15 Dondex-dag 8: Dhr. J. A. Bruijn, Wassenaar. Met medewerking van het Evangelisatie zangkoor uit IJmuiden. Broedergemeente, Parklaan 34. 10.30: Ds. H. Schutz. O. R. G., Centrum, Westerhoutpark 1 A. Zaterdag 7.30: Ds. A. R. de Jong. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voox-helmstraat 3. Zaterdag 7.30: Dhr. P. Glazer, van Amstei-dam. Zondag 10 en 4.30: Evang. A. A. Esmeijer Jr., van Am sterdam. Evang. Luth. Gemeente, Witte He- renstx-aat Zatex-dag 7.30: Ds. W. Spliethoff. 7.30: Ds. G. Kroes, Rustoox-d. Zondag 10.30: Ds. G. Kx-oes. Bevestiging Kerkeraadsleden. Nieuwjaarsbegroeting der leden van de kerk in de kerkekamer. Ver. Doopsgez. Gemeente, Zaterdag 19.30: Ds. C. P. Hoekema. Zondag 10.30: Ds. C. Soutendijk. Remonstr. Geref. Gemeente. Zaterdag 19.30: Ds. J. J. van Hille Zondag 11: Mej. Di\ J. W. Hei-fst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. Zaterdag 8: Ds. D. J. Roos. Zondag 10: Ds. L. Hoox-weg. 5: Ds. D. J. Roos. Zuid- Oosterkerk, Richard Holkade 125. Zaterdag 8: Ds. L. Hoox-weg. Zondag 10: Ds. D. J. Roos 5: Ds. L. Hoorweg Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. Zatei'dag. 8.30: Ds. C. Goeman. Zondag 9: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. C. Goeman. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Drs. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstx-aat 29. 10 en 5: Leesdienst. Geref. Gemeente, Lange Mai-garethastx-aat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Katholieke Kerk, Kindex-huissingel. Za- tex-dag 19.30: Lof van Oudejaarsavond. Zon dag 10: Hoogmis. Vx-ijdag 6 Jan. 19.30: Hoog mis (Dx-iekoningen). Oud-Geref. Gemeente in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijn hof. Zatex-dag 7.30: Ds. J. W: Weenink. Zon dag 10.30: Ds. J. W. Weenink. H. Avondmaal. 7: Geen dienst. 8.15: Jeugdsamenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. Zaterdag 7: Oudejaarsavonddienst. Zondag 10: Nieuwjaax-sdienst. 7.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Ged. O. Gi-acht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken)Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. De Christengemeenschap, Wilhelminasti-aat 60. Zaterdag 19: Pi-eek. Zondag 10.30: Zondagsdienst voor kinderen. 11: Mensenwijdingsdienst. Donderdag v.m. 8.30: Mensenwijdingsdienst. Vrijdag v.m. 9: Mensenwijdingsdienst. Volle Evangelie Ge meente, Paul Krugerstraat 36. Zaterdag 7: Bidstond. H. Avondmaal. Zondag 5: Samen komst. Dondex-dag 8: Bidstond, alleen voor Gemeenteleden. Gemeente van Christus. Spruitenbosstraat 9. Zaterdag. 8.30: Oude jaarsavondwijding. Zondag 10.15: Aanbid- dingsdienst m. H. Avondmaal. 3: Zondags school, alle leeftijden. 8: Evangelisatiedienst Dinsdag. Ged. Oude Gracht 47. Engelse Bij belstudie o.l.v. F. Worgan, Engels Evangel. Donderdag 8: Evangeliepx-ediking. Zevende- Dags Adventisten, Jacobstx-aat 6. Iedere Za- tex-dagmorgen 10: Geineensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Ge meente, Pai-klaan 21. Iedex-e Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk. Wilhelminasti-aat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. Zaterdag 7: Godsdienstoefening. Zondag 10.30 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-beweging, Aula Gymnasium Prinsenhof. Zaterdag 19.30: Oudejaarsdienst. Zondag geen dienst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Za terdag 7.30: Samenkomst. Zondag 10: Heili gingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamen komst Ged. Oude Gracht. 7.30: Vex-lossings- samenkomst. Chr. Geref. Kerk, Raaks. Za tex-dag 8: Ds. J. P. Geels. Zondag 10 en 5: Dezelfde. Bevestiging ambtsdragex-s. Pente costal Filadelfia Gemeente, Ged. O. Gracht 47. 10: Heilig Avondmaal. Woensdag 7.30: Bidstond in de Tempeliersstraat 55 rd. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Kleuterschool, Colensostraat. Zaterdag 7: Ds. G. Koch. Zondag 10.30f Dr. G. Ph. Scheers Immanuëlkerk. Zaterdag 7: Dr. H. van der Loos. Zondag 10.30: Ds. G. Koch. Sionskerk Eksterstraat (Spaarndam-West). Zatex-dag- 8: Ds. G. H. v. d. Woord. Zondag 10.30: De zelfde. Ned. Prot. Bond, geb. Bex-kenstx-aat 10. Zaterdag 7.30: Prof. Di\ G. A. v. d. Bergh v. Eysinga. Zondag geen dienst. Doopsgez. Gemeente, Noorderkapel Indischestr. Zaterd. 7.30: Ds. S. M. A. Daalder. Leger des Heils, Ceramsti-aat 4. Zaterdag 7.30: Dankstond. Zondag 10.30: Heiligingssamenkomst. 7.30: Vei'lossingssamenkomst. Geref. Kerk. Klop persingelkerk, Kloppei-singel 55-57. Zatex-- ADVERTENTIE VOOR ADVERTENTIE Santpoorterplcin 1 - Tel. 19706 - Haarlem p. f. Bus 3 en 4 dag 5: Ds. P. de Ruig. Zondag 10: Ds. H. W. Wiex-da. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Ek sterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord-Schoterkerk, Spaarn- rijkstraat. Zaterdag 8: Ds. H. W. Wierda. Zondag 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. H. W. Wierda. Stichting „Petra", Kapel (einde Mina- hassastraat). Donderdag 8: Spreker wordt nader bekend gemaakt. Dinsdag 8: Bijbel studie, Maasstraat 8. Chr. Geref. Kerk, Flo- resstraat. Zaterdag 7.30: Ds. J. C. Maris. Zondag. 10 en 5.15: Dezelfde. In de morgen dienst bevestiging van ambtsdragers. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. Zaterdag 19: Ds. van Dijl. Zondag 10: Ds. Oskamp. Kapel Nieuw- Vredenhof. Zaterdag 19.30: Ds. Henkels. Zondag 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Ly ceum. Zatei-dag 19: Ds. van Nieuwenhuijzen. Zondag. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Jeugdhuis, Herenweg 111. 12: Nieuwjaai's- ontmoeting. Kapel Irene, Meer en Bosch. Za terd. 10: Dhr. J. de Vries. Zondag 10: Ds. J. A. de Klerk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. Zaterdag 7.30: Mej. L. A. v. d. Vooi't, voorg. v. d. Afdeling.' Zondag geen dienst. Doops gezinde Kring, Foyer Minervatheater. Zater dag 19.30: Ds. A. J. Snaayer. Geref. Kerk. Koediefslaan. Zaterdag 19.30: Dr. P. J. Richel Zondag 10.30: Ds. C. Goeman, 5: Ds. A. de Ruiter, Zandvoort. Camplaan. Zaterd. 19.30: Dr. A. Dondorp. Zondag 10.30: Dr. P. J. Richel. 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. Zaterdag 20: Ds. C. P. Plooy. Zondag 10 en 5: Dezelfde. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Zater dag 19.30: Ds. J. E. Drost. Zondag 10.30: Ds. J. E. Di-ost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. Zater- dag 19.30: Dr. A. van Biemen, Ned. Herv. Px-ed. uit Bentveld. Zondag geen dienst. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. Zater- dag 19.30: Ds. H. S. J. Kalf. Zondag. 10: De zelfde. 19: Ds. R. H. Oldeman. Zandvoort. Geref. Kerk. Zaterdag 20: Ds. C. Klapwijk. Zondag. 10: Ds. C. Klapwijk. 17: Ds. IJ. v. d. Zee, Nieuw Vennep, voox-bereiding H. Av. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Za tex-dag 19: Dr. J. H. Stelma. 20.30: Ds. R. van der Mast. Zondag 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. Za terdag 7: Mej. Dr. J. W. Herfst, Rem. H'lem Zondag geen dienst. Geref. Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. H. U. Buitink, van Amsterdam. Zondag. 9 en 10.30: Dr. J. C. Gilhuis, te Wa tergraafsmeer. 3.30 en 7.30: Ds. S. J. Popma, te Amstei-dam. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1 Zaterdag 19.30: Oudejaarsavondherdenking. Zondag. 10.30 Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespex-s en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 19: Px-of. Dr. G. C. van Niftrik, te Amsterdam Zondag 10: Dr. H. van der Loos, van H'lem. Marine-Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. Zaterdag 19: Ds. D. Ringnalda. Zondag 10.30: Dezelfde. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. Zaterdag. 7.30: Ds. R. Brouwer. Zondag 10.30: Ds. Knottnerus. Bevestiging van ambtsdragers. 5: Ds. Brouwer. Ned. Prot. Bond. Zaterdag 5.30: Ds. P. N. Kruijswijk. Geref. Kerk. Za tex-dag 7: Ds. Krabbe. Zondag 10: Dezelfde. 5: Onbekend. Chr. Ger. Kerk Zaterdag 7: Ds. Schippers. Zondag 10 en 5: Dezelfde. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. Zater dag 7: Ds. Eerhard, van Hillegom. Zondag 10: Dezelfde. 7: Vicaris L. C. Baljé. Doops gezinde Gemeente. Zatex-dag 7.30: Ds. Tref- fei-s-Mesdag. Gerefa Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. M. Ros. Zondag 10: Dezelfde. Bevestiging ambtsdragers. 3.30: Dezelfde. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Za- terdag (in de Geref. Kei'k) 8: Ds. J. A. van Boven. Zondag (in de Geref. Kerk) 11: De zelfde. Abbenes. Zatex-dag 7: Ds. M. C. Don Zondag 10: Dezelfde, voorbereiding H. Av. Bethelkapel. Zaterdag 7: Ds. G. A. Alma, van Amsterdam. Zondag 10: Ds. J. J. H. v. d. Ree, van Amsterda'm. Geref. Kerk. Zaterdag 6.30: Ds. IJ. v. d. Zee. Zond. 9 en 3: Dezelfde VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 7: Vicaris L. C. Baljé. Zondag 10.30: Dezelfde 7: Ds. A. van Leeuwen, van De Kaag. Geref. Kerk. Zatex-dag 7.30: Dr. G. E. Meuleman. Zondag 10 en 3: Dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. Zaterdag 8: Ds. D. ter Steege. Zondag 10.30: Ds. D. ter Steege. Na afloop „Nieuw- jaai-sontmoetingssamenkomst". „De Toorts," Zaterdag 7: Ds. A. A. Wildschut. Amstex*- dam. Zondag geen dienst. Chr. Geref. Kerk. (Herv. Kapel, Pastorieweg)3.30: Ds. J. C. Mai'is. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. Zaterdag 8: Ds. J. Kroon. Zon dag 10: Dezelfde, bev. Kex-kex-aadsleden. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. Zaterdag 19.30: Ds. C. de Ru. Zondag 10.30: Ds. R. H. Oldeman. 11: Begi-oetings- bijeenkomst in de nieuwe consistorie. Kapel „Het huis in de duinen". Zaterdag 19.30: Ds. R. H. Oldeman. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. Zaterdag 19: Ds. H. A. C. Snethlage, uit Rotterdam. Zondag geen dienst. Maandag 20: Nieuwjaarsbijeenkomst. Geref. Kerk, Ju- lianaweg. Zaterdag 20: Ds. A. de Ruiter. Zondag 10.30: Ds. A. de Ruiter, Voorber. H. Avondmaal. 17: Di\ P. J. Richel, van Heem stede. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Dins dag n.m. 3: Samenkomst in pens. Dijkhoffz, Bx-edei-odestx-aat 43. Spr. Dhr. H. Veldkamp, Evangelist te Den Haag. LISSE. Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. C. Jongeboer. Zondag 10: Ds. C. Jongeboer, bevestiging Kerkeraadsleden en voorber. H. Av. 7: Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. Za terdag 7: Mej. A. J. L. Bouwmeester-, Zon dag geen dienst. Geref. Kerk. Zatex-dag 7.30: Ds. K. Schouten. Zondag 10 en 5: Ds. Bos en Ds. Pijlman, van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk, ai-t. 31. Zaterdag 7: Ds. J. J. Verleur. Zondag 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Chr. Geref. Kerk. Zaterdag 7.30: Ds. H. W. Eer- land. Zondag 10 en 4: Dezelfde. Bevestiging ambtsdragers. Geref. Gem. Zaterdag 7.30: Ds. L. Kieboom. Zondag 10 en 4: Dezelfde. Oud-Geref. Gem. Zaterdag 7.30: Leesdienst. Zondag 9.30 en 3: Leesdienst. Donderdag 7.30: Leesdienst. ADVERTENTIE A.N.W.B. De A.N.W.B. sluit het jaar af met 137.000 leden. Op 31 December 1954 telde de bond ruim 294.000 leden. Het aantal wegenwachten steeg in 1955 tot meer dan 180.000. De Wegenwacht verleende in 1955 róim 113.000 maal technische hulp. Zij bluste daax-enboven 116 autobranden, verleende bijna 2000 maal E.H.B.O. en verrichtte in bijna 9000 gevallen pex-soonlijke diensten. Een Wegenwacht ï-epareerde op een vlieg veld de motor van een vliegtuig, dat niet wilde starten. Ook werd een groot aantal verdwaalde kleutex-s door Wegen wachters bij de ouders tex-uggebx-acht. Te duur. De gemeente Dalen (Drente) heeft op de kapitaaldienst f 50.000 uitgetrok ken voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. Gedeputeerde Staten vonden het bedrag te hoog. De gemeente ging in bei-oep bij de Kroon, doch deze heeft het beroep ongegrond verklaard. De Kx-oon heeft overwogen dat de gemeente niet over voldeonde middelen beschikt om de uit de bouw van de ambtswoning voortvloeiende jaarlijkse lasten op te vangen. Architect Van Bilderbeek. De heer B. van Bilderbeek is Vx-ijdag in de leeftijd van 79 jaar in Dordrecht plotseling ovex-leden. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau en onder andere van de Architecten commissie voor de Herbouw van Zeeland en van die voor Rotterdam,

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11