De blauwe wacht zorgt vannacht voor licht Opruiming Jac. Terstal Jac. P. Thijsselyceum winnaar in het school-basketbaltournooi Zandvoort Oudejaars-bij eenkomst Partij van de Arbeid Verbreding van Noord- Boulevard vordert Hillegom HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 DIE RA EK SE Groot NIEUWJAARSBAL Voor 1956: In Februari feest, in Juni strijd Kampeervereniging richt zich tot B. en W. Jonge Kerk vergadert Aanrijding in de W eeresteynstraat Oplevering van de Meerstraat Burgerlijke Stand van Hillegom Aanranding in het Florapark in Haarlem Nieuwjaarwandeling ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 VANNACHT WAAKT de „blauwe wacht" in Velsens PEN- centrale over de stroom, die ge tussen het vallend duister en de eerste slaap van het nieuwe jaar zult nodig hebben voor de schemerlampjes, het kooktoestel, de lichtjes op straat. De turbo-generatoren in de hoge hal der centrale snerpen eindeloos door deze nacht, volgende nacht, lente, zomer, herfst. Soms één machine meer, soms alle acht te gelijk. Vannacht zullen ze alle acht wel moeten bijstaan om uw lange avond, uw oliebollen, uw glas punch en uw elec- trische Klok van licht, warmte en energie te voorzien. Drie duizend toeren per minuut. Elke minuut drieduizend keer in de rondte voor onze duizenden lichtjes en lampen, die weerspiegelen in duizenden ogen om duizenden huiskamer tafels. De kolenband, die uit de donkere krocht der kolen- opslag opkruipt, om de ketels van een eindeloze baan blin kend zwart voer te voorzien, de ketels zelf, die rusten op de hel van lichtoranje, de gillende turbo's, het koelwater, dat naar en van het Noordzeekanaal ruist het is allemaal samen de PEN-centrale. Vannacht lopen daar 22 kleine fi- Overigens is zulks niet te hopen voor de zeven, die vannacht thuis oudejaar moe ten vieren, omdat ze de storingsploeg vormen. Voor als er wat gebeurt. Vijf man voor de mechanische werk plaats en twee voor de electrische werk plaats. Als er niets gebeurt, kunnen ze appel flappen blijven eten, maar mocht bij hun en dus in een menigte andere huizen het licht vanavond uitslaan, dan schuiven zij met opgetrokken wenkbrauwen het ge bak ter zijde en zeggen: „Kom, we moesten maar eens gaan kijken, waar de vuiligheid zit. Alvast gelukkig nieuwjaar." En de portier zal tóch vannacht nog op de knop moeten drukken om die storingsploeg bin nen te laten. HET ZAL WEL NIET hoeven, vanavond. Tussen de 40 en 100 megawatt, dat is dus 90.000 tot 100.000 kilowatt zal de mens heid van Den Helder tot Hilversum en Bennebroek (buiten de Amsterdammers, de Zaankanters, sommige Haarlemmers en de Heemstedenaren, want die hebben hun eigen centrale) van „de PEN" vragen. De kolentransportband heeft dat wel meer bij de hand gehad. Als de Hoogovens in volle omvang aan de centrale „trekken" of wel hun 12.000 kilowatt afnemen kan de totale productie tenslotte nog wel eens hoger worden, maar niettemin is het een mooie slok stroom voor een Zaterdagavond. De laatste van het jaar, want dat is het hem. Een móóie slok. Mede door het boeren land weten ze in de PEN-centrale, want daar is andere avonden niet veel nodig, omdat de mensen vroeg te bedde gaan, maar vanavond zitten ze het jaar uit en gaat er dus heel wat energie de polders en de dorpen in, want overal zal het licht tot laat achter de vensters staan. Tot één uur, half twee. Dan knipt het uit. En om half vier slaapt Noordholland: de productie stei gert naar beneden. Tot die tijd is er wel een ton of wat kolen naar de vuren gerold een pond voor elke kilowattuur, reken maar uit en zijn er wel een stuk of wat omwente lingen in die turbines gemaakt, die zo rustig onder hun lichtgroene verfje liggen te grommen of 3000 maal per minuut geen geld kost. En heeft de chef van de wacht een keer of wat het oog laten gaan over de schakel panelen, waar de wijzers nerveus hun vin gers in de oudejaarsnacht steken. „Kijk Haarlem Oost gaat naar bed. En in Alkmaar geloven ze het ook nu wel" denkt de chef dan omstreeks één uur. Dan is het nieuwjaar en de oliebollen zijn op en gedachteloos, wat soezerig wellicht, zijn honderdduizenden licht knoppen omgedraaid. „Welterusten" of „Tot straks", want de eerste nacht van het nieuwe jaar is maar kort. Heel kort zelfs voor de „Gele Wacht" in de PEN-centrale, die om 6 uur morgen ochtend de blauwe ploeg komt aflossen en die dus ook niet bijster veel aan de oude jaar s viering heeft gehad; al zal er wel een extra appelflap en een sigaar klaar liggen in de centrale, als ze daar tegen zessen binnenschuiven door de kille ochtend van de eerste Januari. De blauwe ploeg zakt dan af naar huis. De hand van de bedrijfsleider is niet voor hen, die komt morgenochtend de gele ploeg het nieuwe jaar afwinnen. Zo gaat dat, maar ze zien elkaar toch binnenkort weer en dan is het jaar nog nieuw en een ge lukwens overwaard. TWEE EN TWINTIG man zorgen van nacht voor onze stroom. Ze zullen verloren lopen tussen de stoomkathedralen en de energiereuzen, waarmee de PEN-centrale onbegrijpelijk knap volgebouwd is. Af en toe zullen ze op de klok kijken, of het nog lang 1955 blijft, maar als het vuur onder oven 2 op de klokslag kuren mocht krijgen, gaat het vuur subiet voor: een goed stoker laat liever zijn vrouw in de steek dan het rooster en de plaat, DE KOLEN RUISEN uit de bunkers op de roosters, die traag onder de ketels door schuiven van blauw-oranje naar het felste oranje dat de natuur kan maken als de mens gas en kolen samen gaat verbran- Nog een paar uur en het is middernacht in de electrische wacht, waar de energie uitgaat over de provincie guren rond bij de kolentransportbaan, de ketels en de scha kelborden. Eén hunner weet haast wel zeker, dat hij een rustige Oudejaarsavond zal hebben. Dat is de portier bij het electrische hek, die waarschijnlijk in deze laatste nacht van het jaar 1955 niet te vaak op de knop hoeft te drukken om het hek open te laten rollen omdat er nie mand naar de centrale zal komen wandelen om te zeggen: „Kijk eens, dat is nu de centrale. Als die centrale er niet was, zaten we vanavond in het donker bij de oliebollen, want de kaarsen zijn bijna op. Of zou dat oliepitje uit '43 nog ergens te vinden zijn." Niemand zal deze alleenspraak vanavond komen afsteken tegen de gevel van het rechte, stijve gebouw met zijn rist schoorstenen, omdat iedereen vanavond thuis zit onder de lamp, bij de haard. En hoog stens bij een storing in Oterleek of Haarlem-Oost of ergens anders in het electrische spinneweb van het PEN, allerlei boze telefoontjes naar Velsen vliegen, omdat dat nu net op Oudejaarsavond moet gebeuren. Vannacht zal er in de PEN-centrale j aan de oever van het Noordzeekanaal stroom worden gewekt, opdat Noord- holland een lichte jaarwisseling ge- j garandeerd wordt. Op dit knooppunt van energie legde een onzer de vinger, om te beschrijven, hoe vannacht de gang van zaken normaal zal zijn jj maar ook, hoe de overgang van 1955 naar 1956 voelbaar wordt in dat mach- S tig labyrinth van ketels, generatoren en I schakelpanelen. den en dan naar een milder oranje aan het eind. De olie wordt in de olieketels ge pompt en brandt in een infernale steek vlam op en op elke vierkante centimeter van dat keteltje-er-boven staat 50 kilo druk. Hier en daar wandelt een eenzaam mens, die een trillende wijzer afleest, ginds zit één man achter een schakelpaneel, die zijn rijen wijzers in de gaten houdt en de be lasting over de machines verdeelt elders een telex, die straks het rapport naar het Bloemendaalse hoofdkantoor zal doorsei nen. TUSSEN DEZE paar mensen in wier handen millioenen paardekrachten en milliarden springende ampères berusten lopen de leidingen naar de turbines gevuld met razende, reppende stoom, die zichtzelf gaat doden op het schoepenrad der turbines, beneden in de turbinezaal. En daar gilt het feest van de losgebro ken, maar direct weer ingetoomde ener gie in een zenuwslopende orgie. De mannetjes, die er omheen lopen en af en toe iets op een papiertje schrijven, ma- Alleen in de turbinezaal alleen tussen de dreun der stroomgiganten: de lichten blijven branden in Noordholland even edele als onverbrekelijke symbiose: toen na de oorlog de pompen van het PWN opnieuw aan de slag moesten, had het PEN geen stroom en moest er een hakkepof- generatortje aan het werk, om even-gauw wat stroom te maken, opdat de pompen van het PWN water konden malen, nodig voor de ketels van het PEN. Want het kanaalwater is alleen maar goed voor koeling. Dat komt dus door een betonnen sloot onder de sluisweg door en alleen de „grote" stukken ongerechtigheid worden er uit gefilterd. LANGS DAT SLOOTJE zal vannacht een mannetje lopen, zoals er in de film „The Third Man" een mannetje liep door de riolen van Wenen. Alleen véél minder zenuwachtig. Deze PEN-'er heeft hooguit de moord op een paar sardientjes op zijn geweten, die hij uit de filters vist, want die sardientjes kleven bij kilo's in het filtergaas en af en toe moet daar eens iemand naar gaan kijken, een paar honderd meter onder de grond door ken gebaren tegen elkaar, want praten binnen deze nijdige hal is bijzonder on mogelijk. Hier gaat de 50.000 volt beginnen hier jacht het toerental der generatoren en turbines elke nacht vannacht óók. De bezetting van het ketelhuis, dat op een tropische dwaaltuin uit een nachtmerrie lijkt, bedraagt achttien kleine mannetjes- met-een-taak, die als rustige maar gespan nen secondanten fungeren bij een duel tus sen stoom en metaal, waarin de stoom het eerst wint, maar het daarna moedeloos moet afleggen in de condensatieketels. Alle fut is er dan plotseling uit. Alleen nog maar goed om de ketelvulling op peil te houden. De mannetjes trekken zich er niets van aan: ze zien dat het zo moet en dat het goed gaat en dat tussen die joelende stoom tegen het schoepenrad en de misse lijke wolkjes in de condensatoren 50.000 volt ligt. Ze zijn tevreden met het duel en vlaggen de stoom af. Die als water terugstroomt, om opnieuw gemarteld te worden. En nog eens en nog eens, slechts af en toe met wat vers lei dingwater aangevuld door het PWN. VREEMD IS DAT: het PWN en het PEN leveren elkaar de spullen en leven in een langs een zilt-riekende beek vol stromend kanaalwater aan de ene kant en een naar chloor geurende, eveneens vlietende beek afvalwater aan de andere zijde. Als hij misstapt vannacht, heeft hij natte voeten, want naast het planken looppaadje is het wat drassig onder die sluisweg, maar hij stapt niet mis en hij stoot het hoofd ook niet in de lange betonnen tunnel, want waar dat zou kunnen, is zorgzaam schuim- plastic geplakt. Na veel schade, schande en hoofdpijn blijkbaar. Hij is een van de achttien uit ketelhuis en machinehal, dat mannetje- onder-de-grond, die om twaalf uur straks ook een sigaar opsteekt en veel-heil-en- zegen zegt tegen zijn kameraden. En dan zitten er nog twee „laboranten" in de electrische wacht naast de machine ruimte de stille kapel in geel, grijs en zwart, waar alle energie bestuurd wordt en twee witgejaste wakers hun panelen af lezen en hun laatste sigaretten van het jaar rollen. Het is het 10 KV-gebouw, het 10-kilo- volt-gebouw en het lawaai lijkt hier ver weg. Een grote klok in de wand zal op deze rustige plek straks twee mannen de hand druk zien wisselen. En later zien zij de wijzers van de ver schillende „klanten" rondom inslapen: Alk maar gelooft het wel. Haarlem-Oost gaat slapen. Hilversum loopt nu ook terug. In Schagen zetten ze het feest nog even door. De kleine samenleving van de PEN-cen trale gaat de jaarwisseling tegemoet. Het wordt in feite een nacht als andere nach ten een nacht vol megawatts en kilovol- ten, maar toch óók een beetje een vreemde ADVERTENTIE Restanten GORDIJNSTOFFEN MEUBELSTOFFEN MODERNE WONINGINRICHTING nacht. Omdat het 1956 worden moet, hier in dit inferno van vlammen, stoom, lawaai en nerveuze wijzers waar al die lichten en klokken en straalkachels gevoed worden. De klokken zouden stil gezet kunnen worden, maar iedereen zou dat vanavond merken maar het kan. Dat geeft toch wel voldoening de tijd te kunnen mennen op oudejaarsavond. Blauwe wacht: een gelukkig nieuwjaar! Geen storingen en een vlot kolentransport, want Noordholland kan jullie vannacht minder missen dan ooit! J. FOLKERTSMA. ADVERTENTIE RAAKS 1 HAARLEM Zondag 1 Januari MET ATTRACTIES. Wij wensen onze cliëntèle EEN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR WAGENWEG 15 HAARLEM In gebouw „Zomerlust" hield de afdeling Zandvoort van de Partij van de Arbeid Vrijdagavond een druk bezochte Oudejaars- bij eenkomst. De afdelingsvoorzitter, de heer G. J. Sterrenburg memoreerde in zijn openings woord als belangrijkste gebeurtenis in 1955 het overlijden van de heer A. J. van der Moolen, die tijdens zijn leven van zo grote betekenis was geweest voor de opkomst van de afdeling Zandvoort en hij wijdde gevoelvolle woorden aan diens nagedachte nis, erop wijzend, dat zijn werken en stre ven altijd een lichtend voorbeeld voor de afdeling zal blijven. De Oudejaarsrede werd uitgesproken door de heer J. B. Kooy uit Hilversum, voorzitter van het gewest Noordholland- Zuid. Deze spreker verklaarde o.m. dat op politiek gebied het er in ons land niet zo bijzonder fraai uitziet. De politieke tegen stellingen zijn na de oorlog thans feller dan ooit, doch de Partij van de Arbeid kent geen pessimisme. Daarbij komt dat voor de jongeren, opgegroeid in de na-oorlogse jaren, het idealisme voor de perspectieven die het leven biedt, lang zo groot niet meer is als in vroegere jaren, doch men vergeet daarbij maar al te zeer de belangrijke vooruitgang, die mede dank zij de Partij van de Arbeid op maatschappelijk en cul tureel gebied in ons land tot stand kwam. De spreker wees erop, dat er vergeleken bij een halve eeuw geleden enorm veel ten goede veranderde. Ook het karakter van de partij veranderde in de loop der jaren, doch het beginsel-programma bleef. De P. v. d. A. veranderde, omdat de wereld veranderde en de partij paste zich daarbij aan. Komende tot 1956 zag de spreker twee belangrijke gebeurtenissen. In Februari het tienjarig bestaan, in Juni de verkiezin gen. In Februari feest om de groei en voor uitgang, in Juni strijd, want het is uiterst moeilijk vast te stellen, hoe de kansen staan, al lagen die volgens spreker ten gunste van de P. v. d. A. Na erop gewezen te hebben, dat er in de laatste tijd nog al wat teleurstellingen waren, onder meer de belastingverlaging en het loslaten van de tot dusverre gevoerde loon-politiek, ver klaarde de spreker, dat een partij, die de moed heeft het Nederlandse volk te zeggen, dat belastingverlaging nu niet ten gunste van volk en welvaart kan werken, zich zéér sterk moet weten en de Partij van de Ar beid deinst er niet voor terug, dit onom wonden te verklaren. Een enorme taak is het komende jaar voor de sociaal-demo cratisch denkenden weggelegd, waarbij het wezenlijke van de strijd van de Partij van de Arbeid zal zijn, dat ieder zo consequent mogelijk zijn inzichten uitdraagt. De avond werd verder op verdienstelijke wijze aangevuld met een optreden van het politieke lekencabaret „De Valreep", een ensemble, dat vooral na de pauze op kern achtige en dikwijls geestige wijze verschil lende aspecten van het politieke leven in ons land belichtte in zang, declamatie en sketches. Koffie en oliebollen, op kwistige wijze uitgedeeld, zorgden daarbij voor de onont beerlijke oudejaarsavond-sfeer, terwijl een tombola met fraaie, door de leden beschik baar gestelde prijzen menigeen een ver rassing bracht. Een kort, doch gezellig bal besloot deze oudejaarsavond-bijeenkomst. CABARET-AVOND VAN „WIM HILDERING" De Zandvoortse toneelvereniging „Wim Hildering" organiseert op Zaterdag 7 Januari een cabaret-avond, met medewer king van Ab van der Linden's show-cabaret, dat een cabaret-revue zal opvoeren onder de titel: „Winnaars van het cabaret der onbekenden". Na afloop volgt een bal met medewerking van een dansorkest onder leiding van Harry Braun. R.K. JONG ZANDVOORT „INSTUIF" De vereniging R.K. Jong Zandvoort „In stuif" organiseert in het Patronaatsgebouw Zondag a.s. een „Nieuwjaarsavond" met medewerking van de imitateur eri muzikale clown Klaas Koomen. Het bal zal worden verzorgd door het dansorkest „The Rhythm four". NATU-TONEELWEDSTRIJD De Zandvoortse toneelvereniging „Wim Hildering" zal aan de derde toneelwedstrijd, uitgeschreven door de Nederlandse Amateur- toneel-unie (NATU) afdeling Haarlem, deel nemen met de opvoering van „Het Chinese landhuis" op Zaterdag 14 Januari in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem, onder regie van de heer A. Mourik te Haarlem. TONEELVERENIGING „OP HOOP VAN ZEGEN" De Zandvoortse toneelvereniging „Op hoop van zegen" zal op Donderdag 9 en Vrijdag 10 Februari in theater Monopole opvoeren het blijspel „Kleine kinderen worden groot". De regie is wederom in handen van de heer J. G. Bisenberger. Het wordt naarmate de werkzaam heden vorderen steeds duidelijker, dat de verbreding van de Noordboulevard, door de aanleg van rijwiel- en wandelpaden van de Zeestraat af tot aan de Bloemendaalse Zeeweg toe, voor het komende seizoen een enorme verbetering zal betekenen. In een onderhoud op het aannemersbedrijf B. Smallegange uit Aerdenhout, dat deze grondige verandering en verbetering van één der hoofdverkeerswegen naar Zand voort in uitvoering heeft vernamen wij van de directie, dat het werk zéér naar wens verloopt. Van de Zeeweg af tot aan Richebad is men met de Oostelijke zijde van de Boulevard vrijwel gereed en het meest opvallende is zeker, dat door deze aanleg van een rijwiel- en voetpad waardoor op sommige plaatsen de Boule vard méér dan 25 meter breder werd de fraaie natuur van het duinlandschap ner gens enig geweld werd aangedaan, integen deel, door het terrein wat heuvelachtig te houden, werd een prachtig aan de natuur aangepast geheel verkregen. Tussen de met helm beplante duinstroken golft dit ruime voet- en rijwielpad, vanwaar men overal een uniek uitzicht houdt op de zee. Wan neer straks het werk gereed zal zijn, zal men komende van Zandvoort van de Zeestraat tot aan de Zeeweg toe op rustige wijze zowel wandelend als per fiets hier van het natuurschoon kunnen genie ten. Aan de rechterzijde langs de zee zal eenzelfde beeld ontstaan van Riche-bad af tot aan de Zeeweg toe. Bulldozers en draglines egaliseren hier thans het duin- terrein, schuiven duinvalleien vol en vlak ken duintoppen af en langzaam maar zeker ontstaat ook aan deze zjjde een voortzet ting van het rijwiel- en wandelpad, dat thans nog slechts tot Riche-bad reikt. Grote, ruime parkeerplaatsen werden aan beide zijden eveneens in deze verbreding opgenomen, zodat straks een prachtige, ruime Noordboulevard zal zijn ontstaan. Naar men ons mededeelde, vorderen de werkzaamheden zéér naar wens en wan neer het weer goed blijft, waarvan men zo vlak langs de kust vanzelfsprekend in hoge mate afhankelijk is, dan behoeft er geen ogenblik aan te worden getwijfeld, dat dit werk van grote omvang in het komende voorjaar gereed zal zijn. Thans stuit men aan de duinzijde bij het egaliseren van het terrein meerdere malen op oude oorlogs-munitie, in hoofdzaak kleine zwaar verroeste projectielen. Elke i vondst wordt direct aan de politie gemeld. die daarop de opgegraven gevaarlijke voor werpen afhaalt, om deze door te geven aan de mijnopruimingsdienst. Daar met grote voorzichtigheid wordt te werk gegaan, is tot nu toe geen enkel projectiel tot ont ploffing gekomen. Naar aanleiding van het feit, dat het ge meentebestuur van Zandvoort besloot, niet meer toe te staan, dat het komende seizoen de kampeerhuisjes in het strandtenten kamp in drie rijen achter elkaar worden geplaatst, omdat dit na de stormvloed in Mei, toen een aantal huisjes werd weg geslagen, niet meer verantwoord wordt ge acht, heeft het bestuur van de kampeer vereniging „Helios" in de dezer dagen ge houden vergadering besloten ziet tot het gemeentebestuur van Zandvoort te wen den. Daarbij is het verzoek geuit, mede werking te willen verlenen om voor deze maatregel, waardoor vefé kampeerders worden gedupeerd, een oplossing te ver krijgen in die zin, dat tenminste eenzelfde aantal kampeerhuisjes op het strand zal kunnen worden geplaatst als dit het laat ste seizoen het geval was. Het aantal aan vragen neemt elk jaar zozeer toe, dat zich door deze inkrimping grote moeilijkheden zullen voordoen. Dinsdag 3 Januari zal de afdeling Hille gom van de Jonge Kerk een bijeenkomst houden waarop als spreker zal optreden ds. Zandee uit Warmond. Een districtsvergade ring van afdeling Bollenstreek is bepaald op 7 Februari. Dan zal ds. Krijkamp spreken over het herderlijk schrijven. In de Weeresteijnstraat nabij de Pastoors laan te Hillegom moest een personenauto, rijdende in de richting Haarlem stoppen voor een vrachtauto, die de Pastoorslaan wilde ingaan. Achter de personenwagen reed een vrachtauto; de bestuurder zag de stilstaande auto wel en wilde remmen, maar tengevolge van de gladheid van de weg slipten de wie len. Een botsing van achteren tegen de eerste wagen was het gevolg. De pex-sonen- auto liep schade op. Vrijdagmorgen geschiedde de oplevering van de reconstructie met bijkomende wer ken van de Meerstraat te Hillegom. Daar toe waren in een besloten bijeenkomst aan wezig de directie van de N.V. P. C. Zanens Wegenbouwbedrijf, welk bedrijf het werk heeft uitgevoerd, de dirctie van het Inge nieursbureau voor civieltechnische werken van ir. Bongaerts, waar het werk is voor bereid en namens het gemeentebestuur de burgemeester en de directeur van openbare werken. De gunstige weersomstandigheden lieten toe, dat het gezelschap een wandeling over de gereconstrueerde weg maakte en daarbij kon het constateren, welk een enorme ver betering deze reconstructie betekent. Deze verbetering is in korte tijd tot stand gekomen. Op 12 September is de aannemer met het werk aangevangen, zodat een en ander drieënhalve maand heeft geduurd Het is de bedoeling, dat de definitieve slijtlaag pas in de loop van het volgend jaar wordt aangebracht. Eventueel nazak- ken kan dan vóór het aanbrengen van deze asfaltlaag nog worden hersteld. GEBOREN: Leonardus Arnoldus Theodo ras Maria, z van A. v. d. Zwet en P. van TolMartinus Maria Antonius Johannes, z. van J. Bijwaard en M. J. v. d. Aart. ONDERTROUWD: J. B. Platen en A. G. RuigrokH. v. Dorp en H. G. JansenJ. J. Waasdorp en H. S. v. Beelen. GETROUWD: J. v. Haaster en C. A. Lom- merseA. L. Otto en Th. B. Jansen; P. Vrij burg en A. Kampman; H .G. Koenen en A. C. M. v. d. Eist. OVERLEDEN: J. H. M. Jepkes, vr., 19 j.; II. C. Lommerse wed. van H. C. Heems kerk, vr., 70 jaar. In het Florapark in Haarlem is Donder dagavond omstreeks half twaalf een 23- jarige jongedame, die daar wandelde, aan gerand door een jongeman, die haar per fiets voorbijreed, trachtend haar tasje te bemachtigen. De fietser is, toen de opzet mislukte, in het duister verdwenen. Vol gens de jongedame was het een jongen van 17 18 jaar, kort gedrongen postuur, donker glad achterovergekamd haar en ge kleed in een lange bruine overjas. De fiet ser had haar reeds enige tijd gevolgd. Dirigente. Met ingang van 1 Januari 1956 is Bep Ogterop uit Amsterdam aan gesteld als dirigente van het operakoor „Bel Canto" te Haarlem. Het jaarlijkse basketbaltournooi voor leerlingen van Middelbare- en U.L.O.- scholen uit Haarlem en naaste omgeving behoort weer tot het verleden. De belang stelling voor dit tournooi was bijzonder groot en ruim dertienhonderd toeschou wers waren Vrijdagavond in het Krelage- huis getuige van de finalewedstrijden, wel ke wedstrijden ook nu weer sfeer brachten. Reeds vijf jaar achtereen slaagde het schoolteam van de H.B.S.-B (oudste jon gens) er in door te dringen tot de finale, doch door de ongunstige indeling kwam het H.B.S.-team reeds in de halve finale uit tegen de ploeg van het Jac. P. Thijsse lyceum uit Overveen en wat hiervoor nog geen enkele ploeg was gelukt, gelukte de jeugdige spelers van het Thijsselyceum. In de halve finale werden de H.B.S.'ers na een vrij onfortuinlijke, doch bijzonder aan trekkelijke wedstrijd uitgeschakeld. De ploeg uit Overveen behaalde na een voor de rust gelijk opgaande strijd toch nog een overtuigende zege (28-9) en hiermede een plaats in de finale. De andere finalist werd het team van de M.T.S., welke ploeg dit resultaat bereikte door een verdiende over winning tegen de H.B.S. A. Geheel volgens verwachting konden de M.T.S.'ers het in de finalewedstrijd niet redden tegen het Jac. P. Thijsselyceum en hoewel de strijd vooral in de beginperiode gelijk opging, behaalden de Overveense scholieren toch nog een grote 38-18 over winning. Hoewel deze finalewedstrijd zeker niet tegenviel en dikwijls van bijzonder aan trekkelijk spel te genieten viel, was vooral de finalewedstrijd van de jongste jongens tussen de teams van het Marnix-lyceum en de H.B.S.-B van uitstekende kwaliteit. In een wedstrijd, waarin beide ploegen elkaar niets toegaven, behaalde het Mar nix-lyceum uiteindelijk een verdiende 39- 30 zege. De finalewedstrijd oudste meisjes bracht de teams van het Lorentz-lyceum en de Da Costakweekschool uit Bloemendaal binnen de lijnen, hetgeen reeds een grote verras sing was. Het team van het Lorentzlyceum was er in de halve finale in geslaagd een verrassende overwinning te behalen tegen het team van het Marnix-lyceum en ook in de finalewedstrijd gaven de leerlingen van mevrouw Hazevoet uitstekend partij. Het einde van deze ontmoeting kwam met ADVERTENTIE langs de Wagenweg naar „DE TIJDMETER" no. 88, dan ziet U een werkelijk mooie klokkenzaak. een kleine overwinning van de Bloemen daalse meisjes. Geheel volgens verwachting was het team van de Prinses Irene U.L.O. niet op gewassen tegen de Gerhard-school, waarin zelfs twee speelsters van het Haarlemse juniorenteam waren opgenomen. Ondanks verwoede tegenstand van de Ireneschool behaalden de Gerhard-meisjes de grootste overwinning in deze finalewedstrijden (46- 4), waarmede de grote meerderheid afdoen de bewezen werd. In de verliezersronde won het meisjes team van de Ketelaarschool zonder grote tegenstand van het H.B.S.-B.-team, doch de meisjesploegen van de H.B.S.-B en Marnix 2 zorgden in de verliezersronde jongste meisjes voor de meeste spanning. Om beurten namen de ploegen de leiding en pas kort voor het einde behaalden de Marnix-meisjes een kleine voorsprong (18-16). De belangrijkste uitslagen van Vrijdag waren: Meisjes A afd.: Prinses IreneChr. ly ceum 18-11; GerhardMarnix lyceum 1 18-8; Marnix 2H.B.S. B 10-8; Prinses IreneGerhard 46-4. Meisjes Afd. B: Lorentz-lyceumMarnix lyceum 17-14; KetelaarJac. P. Thijsse 16-2; Ketelaar—H.B.S. B 17-9; Da Costa KweekschoolLorentz 17-14. Jongens Afd. C: Marnix 4Hartenlust 15-39; Thijsselyceum—Ambacht (Hrl.) 22- 13; Lorentz—H.B.S. B 16-46; H.B.S. B— Marnix 30-39. Jongens Afd. D: H.B.S. B—Jac. P. Thijsse 9-28; RijkskweekschoolKetelaar 37-29; Jac. P. Thijsse—M.T.S. 38-18; M.T.S.—H.B. S. A 30-24. De volledige uitslag was: Afdeling A (jongste meisjes) verliezers ronde: 1. Marnix-lyceum 2; 2. H B.S. B. Afdeling A (jongste meisjes) winnaars ronde: 1. A. H. Gerhardschool; 2. Prinses Irene U.L.O. Afdeling B (oudste meisjes) verliezers ronde: 1. Ketelaarschool; 2. H.B.S. B. Afdeling B (oudste meisjes) winnaars ronde: 1. Da Costa Kweekschool; 2. Lo rentzlyceum. Afdeling C (jongste jongens) verliezers- ronde: 1. Jac. P. Thijsselyceum; 2. I-Iarten- lustschool. Afdeling C (jongste jongens) winnaars ronde: 1. Marnixlyceum; 2. H.B.S. B. Afdeling D (oudste jongens) verliezers ronde: 1. Rijkskweekschool; 2. Ketelaar school Afdeling D (oudste jongens) winnaars ronde: 1. Jac. P. Thijsselyceum; 2, M.T.S. De talrijke prijzen werden na afloop van de schoolfinalewedstrijden met een toepas selijk woord door de heer J. Hos. secretaris van de schoolbasketbalcommissie. aan de diverse aanvoerders(sters) uitgereikt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 14