H.C. Vernout kreeg bij afscheid een grootse huldiging Twee mislukte expedities om staf van Oterleek te bemachtigen va Beverwijkse veilingen zetten in 1955 minder om dan vorig jaar U doorzag de branden zó goed, dat het wel Röntgenwerk leek" Met 300 sleutels naar Weesp Dit jaar gunstiger dan het vorige Deens-Hollandse betrekkingen 17 Vrijwilligers zongen hem toe in stadhuis Helemaal gek Visioen leidde naar een rijke nikkellaag Jaarvergadering Hoogovenharmonie Medische diensten tijdens het weekeinde Mooie gift aan Oud-Katholieke kerk Op nieuwjaarsdag damesvoetbal Plaatwellerij N.V. LPG-installaties vinden aftrek Aartsbisschop van York overleden Aanvoeren stegen daarentegen aanzienlijk Uitgevaren vissersvaartuigen ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tussen een dubbele haag van vrijwilligers door, die zich van de Pandpoort via de portiersloge, het trappenhuis en de Wees kamer naar de Ridderzaal slingerde, kwam de scheidende commandant van de Haar lemse brandweer, de heer H. C. Vernout, Vrijdagmiddag het Haarlems stadhuis bin nen, waar hij op grootse wijze werd ge huldigd. Foto: de heer Vernout temidden van zijn stram in de houding staande vrijwilligers in de Weeskamer. De gemeente Haarlem heeft Vrijdagmid dag een trouwe en verdienstelijke dienaar, de brandweercommandant H. C. Vernout, in de Ridderzaal van het Stadhuis een on vergetelijk afscheid bereid. Vrijwel alle vrijwilligers stonden in uniform met fon kelend gepoetst koper in een dubbele ere haag, die zich van de Pandpoort via de portiersloge het trappenhuis en de Wees kamer voortslingerde naar de Ridderzaal, om hun commandant op weg daarheen stram in het gelid hun eer te bewijzen. In de oude zaal werd de heer Vernout ver welkomd door de burgemeester, de ge meentesecretaris en de wethouders Geluk, Bakker en Angenent. De scheidende commandant, die verge zeld was van zijn kinderen, werd eerst toegesproken door de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, die niet veel zeide te willen zeggen, omdat hij wist, dat de heer Vernout wars is van veel woorden. Wat hem echter van het hart moest, was zijn bewondering voor de uitnemende diensten van deze commandant, onder wiens leiding de Haarlemse vrijwillige brandweer een hechte eenheid was en het gehele land tot voorbeeld strekte. Vooral de ondercommandant, de heer J. P. Pollé, deelde volgens de spreker in de eer van dit voortreffelijk leiderschap. Namens de vrijwilligers en de vaste kern voerde de heer J. P. Pollé het woord. Hij verklaarde dat de brandweer deze com mandant ongaarne zal missen, maar dat de heer Vernout zijn rust volkomen ver diend heeft, nu de brandweer meer dan vijftig jaar van zijn gaven heeft kunnen profiteren. Zijn functie was niet gemakke lijk, door de snel voortschrijdende tech niek, die ook de brandweer niet onge moeid liet, de toenemende preventieve zorg, de organisatie van de B.B.-brand weer, enzovoort. „In een oogopslag" „Maar al deze dingen waren bij u in vertrouwde handen. En uw erfenis aan ons is geen failliete boedel maar een uitste kend georganiseerd brandweerapparaat. Ik heb heel wat keer naast u in de com mandowagen gezeten, wanneer juist het eerste alarm was gegeven. Wanneer wij nog op weg waren vormde u zich vaak al een oordeel over de omvang en de aard van de brand, dat in de meeste gevallen juist bleek te zijn. U had daar een feeling voor, die slechts weinigen bezitten. Een maal op de plaats van de brand gekomen overzag u de situatie met één oogopslag, zodat onmiddellijk het juiste materiaal en personeel konden worden ingezet. Uw brandverkenning had in dat opzicht iets van Röntgenwerk". Namens al het brandweerpersoneel over handigde de spreker een cadeau, aanslui tend aan de pick-up, die de commandant het vorig jaar bij zijn jubileum-viering reeds ten deel viel, namelijk aan aantal gramofoonplaten. Vervolgens voerde het woord de districts inspecteur van de brandweer in Noord holland, de heer N. K. Fehres, die zeide, dat de scheidende commandant van zijn werk in de vrijwillige brandweer, dat for meel als een nevenfunctie wordt be schouwd, zijn levenstaak had gemaakt en al zijn vrijwilligers heeft weten te door- XOOCOOCO<X)OOOOCX>OOOOOOCOOOOOCOOOOOOOOOCOCOOCOCOCXX)OC>a:c \Oolc na afloop van de officiële plech- 1 tigheid in de ridderzaal van het Haar- lemse Stadhuis zijn de feestelijkheden op nog ongedwonger wijze geruime tijd] \voortgezet in een bekend établissement aan de Grote Markt. De ingetogen, Haarlemse sfeer die daar pleegt te heersen werd tot verbazing van dep overige gasten door rasechte Haarlem-% mers verjaagd met behulp van spon-b tane mannenzang, onsamenhangende8 toespraken en andere uitingen van on-3 jgereglementeerde levensvreugde. Eenk en ander werd gesanctionneerd door eeng alom bekende en geachte doctor in dep j letteren en wijsbegeerte onder het mot-- I to: „Een goede Haarlemmer is helemaal gek". Het bewijs voor die stelling isj \naar onze mening volledig geleverd. 8 DCOOOOOODSOOMCOOKOOOOOOO^OCOCCOOOOOOOOOOOOOOODCOOCOCCC dringen van zijn opvatting van het werk, dat hij in de eerste plaats zag als een die nen. Ook de oud-commandant, de heer C. J. van den Broek, gewaagde van zijn waar dering voor de heer Vernout en memo reerde enige belangrijke organisaties, die een helder inzicht vereisten. Daarna sprak de heer E. Priester, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Brandweercom mandanten, die werd gevolgd door de heer A. W. Mul, fungerend voorzitter van de af deling Noordholland van de Koninklijke Brandweerbond, tevens het hoofdbestuur van deze bond vertegenwoordigend. Ver volgens werd de heer Vernout gecompli menteerd door de heer K. Poorta, voor zitter van de afdeling Noordholland van de Vereniging van Brandweercommandan ten. De heer P. F. Serné bracht hem in har telijke bewoordingen dank namens het Brandweercollege, waarin de heer Ver nout zitting zal blijven houden en ontlok te aan de vrijwilligers het refrein van een huldigingslied: „Lang leve onze comman dant, juicht ied're spuitgast mee!" Ook de directeur van het gemeentelijk waterlei dingbedrijf, ir. H. Hollaar, complimenteer- JOHANNESBURG (United Press) De 49-jarige Magdalena Leslie uit Johannes burg schrijft het aan de Goddelijke voor zienigheid toe, dat zij een fortuin in nikkel erts heeft .gevonden. Zij vertelde, dat zij enige tijd geleden een visioen kreeg, waar in haar gezegd werd, dat zij, een „fabel achtig rijke vondst'in 2üid-Rhodesia'"'zou doen. Zij vond daar inderdaad een zeer rijke vindplaats van nikkelerts en verkocht haar claim voor een onbekend bedrag aan een Britse firma. De vindster verklaarde, dat zij van plan is een rusthuis voor Chris telijke arbeiders en een kerk voor inheem sen in de omgeving van de nikkelmijn te laten bouwen. De Hoogoven harmonie mag met grote voldoening terug zien op de viering van haar tienjarig bestaan. Aldus de voorzit ter de heer M. Bal op de Vrijdagavond ge houden jaarvergadering, in het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk. Het jubi leumconcert dat in het REX-theater in IJ- muiden werd gegeven" heeft de toets der critiek glansrijk doorstaan en de werken de leden zijn veel dank verschuldigd aan de dirigent, de heer Stein die niets onbe proefd laat het korps op een steeds hoger peil te brengen. De heer Bal riep daarom nogmaals de medewerking in van alle le den, om zich volkomen te geven want al leen dan kan men iets bereiken. Bij de bestuursverkiezing werd de heer M. Bal wederom tot voorzitter gekozen, ook de heer W. J. Boon werd herkozen. De heer C. Riem werd in een vacature be noemd. Zo mogelijk zal men het volgend jaar weer deelnemen aan een concours. Een groepje van vijf le den van de Haarlemse Vrij willige Brandweer is er Donderdagavond op uit ge trokken om te proberen de bekende staf van Oterleek, die op het ogenblik in het bezit van de brandweerlie den van Weesp is, te pak ken te krijgen. Men vond het namelijk een bijzonder aardig idéé om de scheiden de commandant, de heer H. C. Vernout, bij diens huldi ging nog eenmaal de staf te kunnen overhandigen en daarom was het dubbel jammer, dat de gehele ex peditie naar Weesp min of meer op een fiasco is uitge lopen. Toen de mannen na melijk in Weesp arriveer den bleek het gebouwtje, waarin de staf wordt be waakt, zo goed gesloten te zijn, dat men uren bezig is geweest om te trachten het slot te openen. Dat lukte niet al te best ondanks het fet, dat de Haarlemmers een koffertje met niet min der dan driehonderd sleu teltjes hadden meegeno men. De Weesper spuitgasten hadden echter een slot ge construeerd, dat zelfs een volleerd inbreker bijna on overkomelijke moeilijkhe den zou hebben opgeleverd en bovendien werd het werk steeds onderbroken omdat de politie af en toe een kijkje kwam nemen,. Het gebouwtje, waarin de staf bewaard wordt grenst namelijk aan het belasting kantoortje en toen de vijf Haarlemmers in de scha duw van dit kantoor bezig waren om hun sleutels door middel van een vijl te ver- anderen, werkte dit zeer verontrustend op enkele Weesper ingezetenen, die beducht voor hun belas tinggeld, ijlings de politie waarschuwden. De verhouding tot de po litie was dus goed (er kwam zelfs koffie bij te pas) en daarom was het zo verwon derlijk, dat de Weesper brandweerlieden toen de deuren van het gebouwtje eindelijk open gingen een zo onvriendschappelijke houding aannamen. De spuitgasten, die deze staf van Oterleek reeds drie maanden in hun bezit heb ben bleken zo gehecht te zijn aan de trofee, dat zij het gehele gebouwtje voor zien hadden van een alarm systeem, dat er voor in staat, dat de staf voorlopig in Weesp zal blijven. Bo vendien hebben zij er ken nelijk alles voor over om de staf te bewaken, want er zijn brandweerlieden in Weesp, die al nachten-lang bij het gebouwtje wachtlo pen. Overigens hebben de Haarlemse brandweerlie den de moed na Donderdag nog niet opgegeven, want Vrijdagavond zijn zij er op nieuw met een ploeg van negen man op uit getrok ken. Echter weer zonder re sultaat, want tot een uur of twee werden de Haarlem mers in de gaten gehouden door een wachtpost uit Weesp en door enkele leden van de brandweer uit Bus- sum, die ook eens een kijk je kwamen nemen. Verleden jaar, bij het gouden jubileum van de heer Vernout, was de staf wél aanwezig en daarom geloven wij dat de Haar lemse Vrijwillige spuitgas ten ondanks de twee mis lukte pogingen de moed toch niet opgeven en er voor zullen zorgen, dat ook de nieuwe commandant, de heer G. J. Stap, in de toe komst zijn mannen eenmaal hartelijk geluk kan wensen met de herovering van de staf van Oterleek. de de commandant, omdat men de brand weer niet los kan denken van de water leiding en tenslotte sprak nog de opvolger van de heer Vernout, de heer G. J. Stap, die zeide, dat de vriendschap tussen de vrijwilligers en hun commandant was ge groeid in een zo oud en nimmer beschaamd vertrouwen, dat deze niet aan het eind van het jaar ophoudt. Hij hoopte, dat de heer Vernout nog vele avonden van de Haarlem se Vrijwillige Brandweervereniging „De Tien" zal blijven bijwonen. Nadat de heer Vernout zelf alle sprekers voor hun hulde had bedankt en deze voor het laatst gaarne voor het gehele korps in ontvangst nam, kwamen „zijn jongens" en de talrijke belangstellenden hem de hand drukken. Men bleef daarna nog enige tijd onder het genot van enige verversin gen bijeen. HAARLEM Artsen, boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 3Ü, tel. 1199U (Uitsluitend tclelonisen ontbieden). ApotneKen. Bosch en Vaart Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Centraal Apo theek v.h. Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500-10502; H. Remmers Zoon, Kruis straat 6, tel. 10354; Hoorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op de werkdagen van 31 December tot 7 Januari des avonds na zes uur tot des ochtends acnt uur. BLOEMENDAAL Artsen. Bloemendaal: Van Zaterdag middag 31 December twee uur tot Maan dagmorgen 2 Januari acht uur: dokter C. Eenhoorn, Bloemendaalseweg 17, Bloemen daal. telefoon 25589. üverveen: Van Zaterdagmiddag 31 De cember twee uur tot Zonciagavond 1 Ja nuari elf uur: dokter R. Holthuis, Rollands laan 35, Haarlem, telefoon 10367. Aerdenhout: Van Zaterdagavond 31 December zes uur tot Maandagmorgen 2 Januari acht uur: dokter J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, Aerdenhout, tele foon 26035. Wijkverpleegsters: In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal hebben dienst zuster A. Gertz, Junopiantsoen 105, Haar lem en zuster A. G. Haagsma, Roemer Vis- scherplein 1, Heemstede, telefoon 27900. Apotheken: Voor de Zondags-, avond- en nachtdienst zijn aleen in spoedgevallen van Zaterdagavond 31 December zes uur tot Zaterdagmorgen 7 Januari acht uur geopend de Elswout apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen, telefoon 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaaise- straatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 - 8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerdenhout, telefoon 26772. HEEMSTEDE Artsen. Dr. J. L. Tombrock, Burgemeester van Lennepweg 1, telefoon 38032 en dr. W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, te lefoon 34606. Wijkverpleging. Zr. G. Dudok van Heel. Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673 Apotheken. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, telefoon 38320, tot Maandag 2 Januari. Van 2 tot 7 Januari: Aerdenhout Apotheek en Heemsteedse Apotheek. BENNEBROEK Dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tele foon 02502 - 430. LISSE Dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, telefoon 3155. HILLEGOM Dr. H. F. ten Hoopen, telefoon 5417, Sta tionsweg 2. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: Dr. Bult, telefoon 6320. Nieuw-Vennep: Dr. Nugteren, telefoon 220. Zwanenburg-Halfweg: Dr. D. A. Rijnders, telefoon 593. Met grote dankbaarheid mocht het kerk bestuur van de Oud-Katholieke gemeente van de H. Engelmundus te IJmuiden van een lid van deze gemeente een gift van f 4000 ontvangen, met bijzondere bestem ming van: f 1000 voor verbetering van de honoraria van de geestelijken der Oud- Katholieke Kerk; f 1000 voor het pensioen fonds; f 1000 voor de bouw van het nieuwe seminarie te Amersfoort en f 1000 voor de eigen gemeente. De IJmuidense damesvoetbalclub „de Zeemeeuwen" zal Zondag om 1 uur tegen DCO te Haarlem een wedstrijd spelen. De opstelling zal zijn: J. de Boer; L. Blom en E. Smit; T. Veltman, C. Kraayen- bosch en L. v. d. Putte; W. Veldman, J. Bakker, T. Zuurbier, G. Vlieland en T. v. d. Kolk. Reserves: J. Pronk en H. Leeuw. „Dal des doods". (Frans Hals), In deze rechtgeaarde „Western" speelt James Stewart op zijn languissante en innemende wijze de rol van een cowboy-zwerver die zich graag alleen met zijn eigen zaken be moeit, en degenen die hem dwarsbomen op schietvaardige wijze terecht wijst. Na een avontuurlijke tocht met een oude kame raad, waarbij het nachtelijk „heroveren" van een hem ontstolen kudde vee een zeer boeiende aangelegenheid is, belandt hij in een gouddelverskamp ergens in de bergen. Ondanks zijn onverschilligheid voor ander- manszaken moet hij hier tenslotte ingrij pen om de brave goudzoekers van een bende schurken, die de gehele omgeving terroriseren, te bevrijden. Twee meisjes, nogal uiteenlopend van aard en levens wandel, kruisen het pad van deze cowboy en wat zij uit liefde voor hem doen is be slist de moeite van het zien waard. Een sterke mannelijke film, met enkele interessante revolvergevechten. De teke ning van bepaalde ouderwetse gouddelvers- en vrijbuiterstypen is vaak goed getroffen. In alle opzichten een fraai gekleurde rol prent, die de bezoeker in spanning gevan gen zal houden. H.S. „Pennywhistle blues" (Studio) is een film, die een ieder zal boeien door haar bijna kinderlijke eenvoud. Die eenvoud heeft niet alleen betrekking op het ge geven, maar ook op de wijze waarop de medespelenden dit gegeven gestalte heb ben gegeven. „Pennywhistle blues" werd opgenomen in Alexandra Town, een voor stad van Johannesburg, Zuid-Afrika en wordt gespeeld door de zwarte bewoners van dit dorp, die hierbij hun „filmdoop" ondergingen. Men ziet het verhaal van een oude man, die in de dorpskerk zijn zuurgespaarde geld aan de priester afstaat voor hen, die het meer nodig hebben dan hijzelf. Ter wijl de priester en de oude man bidden voor een goede bestemming van het geld, wordt dit gestolen door een dief, die on middellijk door het halve dorp wordt ach terna gezeten. Hij verbergt het geld in het tuintje van een arme weduwe, die het vindt en onmiddellijk in het bestaan van wonderen begint te geloven. Dan volgt een kostelijke scène, waarin alle buurtgenoten, tot babies en hondjes toe, in hun tuintjes aan het graven slaan naar meer geld. De gestolen som wisselt nog een paar maal van „eigenaar", tot het geld in de toga van de priester verdwijnt, die het daaruit, in tegenwoordigheid van de vroegere bezitter, verbaasd opdiept. En dan is men weer even ver als in het begin, met dit verschil, dat de armen er voordeel van hebben gehad en het kwaad is gestraft. Dat deze negers voor de eerste maal voor de camera stonden, valt uit hun on wennige, kinderlijke spel duidelijk op te maken. Maar juist dit spel heeft de film stellig rijker gemaakt. Zij zit bovendien boordevol geestige momenten. In het voorprogramma worden onder meer vertoond een kleurrijke reportage van het Aalsmeerse bloemencorso van dit jaar en zo'n wonderlijk-knappe muzikale tekenfilm van de Canadees Norman Mc Laren. N. R. K. „Oh Rosalinda!" (Rembrandt) waar in de vrolijkheid en humor hoogtij viert, is geprolongeerd evenals Disney's verhaal van en over de natuur „De prairie ver dwijnt" in L u x o r. „There's no business like show-business" (Minerva) Het thema wordt gevormd door de lotgevallen van het theater-echt paar Donahue, dat met zijn drie kinderen succesrijke familie-nummers brengt. De talrijke „musical-shows" zijn groot (boven dien cinemascope) opgezet en voor de lief hebber van het genre ongetwijfeld aan trekkelijk. Maar het verhaal dat het ge heel aan elkaar lijmt, is zó smaakbeder- vend, (onder andere een scène waarin een der zonen Johnnie Ray tot priester wordt gewijd!) dat wij in twijfel verkeren of het muzikale element der film daar tegen opweegt. Van Maandag tot en met Donderdag wordt 's middags de kleurenreportage van het koninklijk bezoek aan de West ver toond. 's Avonds, behalve op Woensdag, draait „Napoleon" met Pierre Brasseur, Danielle Darrieux, Jean Gabin en Erich van Stroheim. „Brokkenpiloten" (Lido) De eisen die de cinematografische twee-eenheid Stan Laurel en Oliver Hardy aan het pu bliek stelt zijn steeds dezelfde. Ook de ver plichtingen die zij jegens het publiek heb ben komen zij steeds nauwgezet en onge wijzigd na. Hun films zijn dan ook niet meer dan het wisselend décor, waarvoor zij zichzelf zijn. En als het geen liefde op het eerste gezicht van de dikke en de dunne is bij de bioscoopbezoeker, dan is er geen andere mogelijkheid dan verveling. Uw recensent lacht zich reeds tranen bij het eerste verschijnen van de twee komie ken in welke film dan ook. Hij bewondert hen door „dik en dun". 3C*jt Niettemin moet van „Brokkenpiloten" gezegd worden dat het décor ditmaal min der geslaagd is. Voor allen, die deze oude film nog niet gezien hebben, zij opgemerkt dat het Vreemdelingenlegioen ten tweede male (na „Helden van het Vreemdelingen legioen") als achtergrond dient voor de dolle en aangrijpende streken van LaureJ en Hardy. Verhaal zit er niet in de film. Liefdessmart van de dikke drijft het twee tal na een verdrinkingspoging in Parijs! - in de gelederen van het Legioen, waar zijn onaantastbaar en diep-menselijk zelf respect de militaire autoriteiten snel tot niets minder dan twee doodvonnissen dwingt. Als Stan en Oliver zich in een vliegtuig vei-stoppen trekt de dunne na tuurlijk aan het verkeerde einde op het dash-bord en ze gaan de lucht in. Enfin, wie de dikke en de dunne bemint moet deze film gaan zien, die vooral voor de jeugd onweerstaanbaar zal zijn. Waar om de Lido-directie anderhalf uur plezier garandeert voor een film van een uur is een raadsel, tenzij zij de napret op slechts een half uur schat. Die schatting is dan onjuist. A. N. „Orkaan" (Roxy) Een oudje uit de stal van Paramount, dat het nog steeds doet. De verschrikkingen van een typhoon worden omstandig in beeld gebracht. De liefde verzacht het leed. Interessante film met zeker niet onaardige intrige. Van Dins dag af draait „Bestemming Mars" een toe komstfantasie. „The tall men" (Cinema Palace) Twee stoere mannen, Clark Gable en Ro bert Ryan, voeren een soort koud'e oorlog om de genegenheid van Jane Russell, een ruige maar welgevormde jongedame, die door Clark uit de handen van bloeddorstige Sioux-Indianen wordt gered. Daardoor heeft Clark aanvankelijk de beste papieren, totdat Robert Ryan verschijnt met nog betere, te weten stapels dollarbiljetten, waarmee hij Jane's sympathie naar zijn kant doet overslaan. De beide rivalen wor den dan op zakelijk gebied compagnons: zij gaan met een enorme kudde vee op weg van Texas naar Montana en het zijn vooral de belevenissen op deze tocht, die uitvoerig in deze Cinemascopefilm in „color de luxe" worden uitgebeeld. Clark en Robert moe ten met een handjevol helpers de kudde beschermen tegen overvallen van bandieten en Indianen en Clark treedt daarbij zo heldhaftig op, dat de schone Jane tenslotte wel moet inzien, een verkeerde keus ge daan te hebben. U zult inmiddels wel begrepen hebben dat het een verhaal is uit het „wilde Wes ten" van een jaar of negentig geleden, toen de burgeroorlog pas was afgelopen en men nogal ruw omsprong met mensenlevens. Het is zeer realistisch verfilmd in een im ponerend décor van onafzienbare prairies en onherbergzame bergstreken. K. In 1955 kwamen bij de N.V. de Plaatwel lerij in Velsen-Noord belangrijke uitbrei dingen van de fabrieksgebouwen tot stand, waardoor niet alleen de zo noodzakelijke vergroting van de beschikbare bedrijfs ruimte ten behoeve van de apparatenbouw werd verkregen, maar tevens kon worden overgegaan tot een meer efficiënte opstel ling van de machines. Hierdoor kon ook de productie van gelaste pijpen belangrijk worden versneld. Dank zij deze maatregelen was het mo gelijk aan de vergrote vraag van de afne mers te voldoen en in het algemeen rede lijke levertijden aan te houden. Ook voor de andere producten was het bedrijf gedu rende het gehele jaar flink van werk voor zien, waarbij in het bijzonder gememoreerd kan worden de ontwikkeling van de vraag naar installaties ten behoeve van het rij den van auto's op propaanbrandstof (L.P. G.) en naar verwarmingsketels voor in dustriële doeleinden en woningcomplexen. Voorts werden enkele belangrijke orders voor pneumatische transportinstallaties ontvangen. Voor zover momenteel de resultaten over het boekjaar te beoordelen zijn, mag wor den verwacht, dat deze gunstiger zullen blijken dan die over 1954. Werkkrachten te kort Wat de vooruitzichten voor 1956 betreft houdt men er rekening mee, dat de gunsti ge factoren van grotere vraag en meer effi ciënte prod'uctie tegengewerkt zullen wor den door de beperkte mogelijkheid ge schikte werkkrachten aan te trekken, het stijgend kostenpeil en de toenemende ma- teriaalschaarste. Daar de productie geheel is ingesteld op de eisen van de afnemers (stukproductie) en naast normaal staal vele andere mate rialen worden verwerkt (zoals roestvrij staal, koper, lood, nikkel, monel, plastics en rubber) vormt de materiaalvoorziening een ernstig probleem; in de huidige situatie blijkt het niet altijd mogelijk de vereiste materialen in de juste kwaliteit en afme ting tijdig te betrekken. Door vergroting van de eigen voorraden konden deze moei lijkheden in de meeste gevallen worden op gelost. De bedrijfsleiding verwacht, dat dit ook in de toekomst mogelijk zal blijken en zij ziet de verdere ontwikkeling met ver trouwen tegemoet. De aartsbisschop van York dr. Cyril Garbett is hedenmorgen op 80-jarige leef tijd overleden. De totaal omzet aan de Beverwijkse vei lingen was in het jaar 1955 ruim een half millioen gulden lager dan in het voorgaan de jaar. Er werd dit jaar voor f 5.533.738,08 geveild tegen f 6.108.342,73 in 1954, zo is er dus voor f 574.604,65 minder omgezet. Dit is te wijten aan de mislukte aard beienoogst en de lage groenteprijzen. De bloemen hebben zich daarentegen goed ge- houten want hier was de omzet ruim tach tig duizend gulden hoger dan in het jaar er voor. Het is voor de groenteveilingen een druk jaar geworden want de aanvoer was ruim 200.000 kisten meer dan in 1954 (dat wil zeggen 1.400.000 kilo groente).. Er is dit jaar voor een bedrag van f 3.519.850 aan groente geveild tegen f 3.589.988 in 1954; een teruggang van f 70.138. De totaalomzet was in 1953 f 5.089.195 en in 1952 f 4.972.561. Veiling Kennemerland De totaalomzet aan de veiling Kenne merland was dit jaar f 3.305.000 tegen f 3.748.000 in 1954 is er hier voor f 443.000 minder geveild terwijl deze veiling in dit jaar 170.000 kisten groente meer kreeg te verwerken dan in 1954. In 1953 veilde men hier voor een bedrag van f 3.028.631 en in 1952 voor f 2.917.092 zo dat de omzet zich wel in stijgende lijn beweegt. De B.E.T. veiling had dit jaar een omzet van f 1.276.325, tegen f 1.490.208 in 1954. In het. jaar 1953 veilde men hier voor een bedrag van f 1.289.244 en in 1952 voor f 1.332.080. Ook hier was de aanvoer heel wat groter. De prijzen der groenten waren dit jaar heel wat lager dan in 1954 men denke o.a. In de kerk van het plaatsje Vorup in Denemarken is dezer dagen het huwelijk bevestigd van Adriana Hilligje Maria Quivooy uit Haarlem en Niels Erik Nikkelsen. De bruid was tot voor kort kantoorbediende in Haarlem en woonachtig aan de Rijksstraatweg 580. De brui degom is hoofdmachinist ter koopvaardij en woonde aan de Bastrups Allé 32 te Randers in Denemarken, waar zijn vader een winkel in koloniale waren heeft. Sinds het begin van de Deens- Haarlemse betrekkingen door de sportuitwisseling met Lingby heeft er blijkbaar dus toch Iets doorgewerkt. aan de bonen, waarvoor in 1954 kapitale prijzen werden besteed terwijl men dit jaar, in den beginne vooral, lage prijzen maakt. De Beverwijkse bloemenveiling had dit jaar een omzet van f 952.412 terwijl er in 1954 voor f 871.260 werd geveild, dat is f 81.152 meer. Hier veilde men aan bloe men f 754.036, potplanten f 64.109, perk- planten f 9289, diversen f 283, terwijl de grossiers voor een bedrag van f 124.693 verkochten. Met deze totaalomzet van ruim vijf mil lioen gulden nemen de Beverwijkse vei lingen nog altijd een belangrijke plaats in het veilingwezen in en wordt bewezen, dat dit veilingcentrum tot een belangrijk con- sumptiegebied behoort. De laatste marktdag van 1955 was op de groentemarkt niet slecht. De prijzen voor alle producten liepen aanmerkelijk op zo zelfs dat de boerenkool vier maal zo duur was als in het begin der week en er nu nog tot 33 cent per kg voor werd be taald. De spruitenhandel had ook een vlot ver loop met oplopende prijzen tot 75 cent per kg. Andijvie was er te kort, hierdoor lie pen de prijzen op tot 95 cent per kg, bos- peen is nog altijd aan de markt, er werd tot 35 cent per kg betaald. Waspeen ging tot 17 cent per kg, prei was zelfs duur: men betaalde grif tot 27 cent per kg. To maten brachten van 45 tot f 1.35 per kg op. Witlof was iets minder aan de prijs; boven de 45 cent per kg ging hier niets weg. Op de bloemenveiling beginnen nu steeds meer bolbloemen te komen, waarvoor tot nu toe veel animo bestaat. Het zijn vooral de lange tulpen die grif verkocht worden: Krelage Triumph, White Sail, Crown Im perial en Olga draaiden rond de f 1,30 per bos, Rose Copland ging tot f 2.40 per bos. Er was een behoorlijk assortiment narcis sen. Goede Helios bracht 85 cent per bos op, Early Perfection ging tot f 1.05 per bos. Hyacinten varieerden van 12 tot 29 cent per stuk. De aanvoer van blauwe druifjes begint weer iets groter te worden, er werd van 12 tot 42 cent per bosje betaald. De aanvoer van potplanten was niet zo groot; er was een vlotte handel in. Maandag 19 December: mt. Post Boy IJM 35, Soerabaia IJM 79; ml. Excelsior III KW 76. Dinsdag 20 December: ml. Emma Wilhel- mina KW 135. Dinsdag 27 December: st. Bergen IJM 16; mt. Elie Chénévière IJM 32, Wiron II IJM 211, Albertha Hendrika KW 81, Dirkje RO 53 (30 Dec. binnen); ml. Fierman Eduard KW 5 (30 Dec. binnen), Rijnmond IV KW 15 (30 Dec. binnen), Huiberdina Gijsbertha KW 85. Woensdag 28 December: ml. Nestor KW 101. De speciale groenteveiling De speciale exportveiling van Donderdag in Castricum kreeg een aanvoer van circa 35.000 kilo peen te verwerken. De prijzen die de Kennemer tuinders voor deze groen te kregen waren behoorlijk te noemen: peen b liet 11—11,40 afdrukken, peen c ging voor 7,808 van de kar en peen d bracht 77,80 per 100 kilo op. Schorseneren 1 kon voor 49 cenit per kilo een koper vinden en de tweede soort be- somde 27 cent. Voor sjalotten werd 2830 cent per kilo betaald.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 19