Wens Beton vloer in toren stortte in; acht arbeiders omgekomen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse verkiezingscampagne met opwinding besloten Bekisting op 34 meter hoogte in torenschacht begaf het Moeilijk reddingswerk Ruim 22 mille voor Stille Armen Kustvaarder „Ruby" is terecht Br. Ney wordt premier van de Saar-regering :'%;k W&BSÈfflè A L'Express zvas bezijden de waarheid met onthulling over filmjournaal Zachter weer met regen Brits exn^itieschin zit vast in Zuidpoolijs Oud-president Lonardi van Argentinië bevorderd Dr. Schneider ging overstag na actieve bemoeiing van Bonn Boelganin gelooft dat de spanning blijft afnemen Weerrapport 70e JAARGANG No 149 ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 299e JAARGANG No 300 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 et. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MORGEN zullen wij met ons allen be land zijn in een nieuw kalenderjaar, dat ongetwijfeld in het leven van sommigen geluk zal markeren, in anderer bestaan ongeluk. Dat weten wij tevoren. Wat wij niet weten is, hoe wij er gezamenlijk af zullen komen. liet klinkt misschien een beetje cru, maar als de internationale wil dernis aan de orde komt, kan men nauwe lijks een milder term bezigen dan: hoe wij er af zullen komen. Reden tot bijzondere blijmoedigheid is er zeker niet. Na het snelle en afdoende falen van de z.g. Geest van Genève zijn in de laatste maanden van het oude jaar al te veel mislukkingen en teleurstellingen genoteerd. Op het ogenblik lijkt het zelfs twijfelachtig of de grote mogendheden erin slagen zullen, het los breken van een oorlog in het Nabije Oosten te voorkomen. En mochten zij er niet in slagen, dan zal een voedingsbodem voor groter conflict zijn ontstaan. De grote moeilijkheid blijft dat de beide reuzen in machtscategorie I Amerika en Sovjet- Rusland het over niets eens schijnen te kunnen worden. Heel interessant natuur lijk, maar een tikje onverantwoordelijk als men tegelijkertijd strijdmiddelen opeen- hoopt, welker gebruik het einde van alles zou betekenen. Men kan immers de grote oorlog, die voortdurend dreigt, niet voeren zonder gemeenschappelijk ten onder te gaan. Niettemin duurt de dreiging, begeleid door een fantastische geldverspilling voor moderne bewapening, onverminderd voort. En dat in een wereld waarin een zeer groot deel der mensheid ondervoed is, in grote nood verkeert en snakt naar de hulp der beter-gesitueerden en hoger-ontwikkelden. Die hebben geen tijd voor hen. En geen geld. Die moeten tegen elkaar blijven op bieden in een bewapening, die voor hen zelf even gevaarlijk is als voor de eventuele tegenstander. Een zó onzinnige toestand heeft nooit eerder ter wereld bestaan. Geen wonder dat menigeen twijfelt aan de bekwaamheid, de ervaring, de tact van hen die onderhandelingen van de grootste betekenis onderhandelingen over kwes ties, die leven of dood van de mensheid raken voeren. Sommigen, zoals de luid ruchtige Rus Kroesjtsjev, schieten onmis kenbaar tekort in ervaring. Anderen, zoals de Franse minister Pinay, mogen slimme politici in eigen land zijn, maar van het buitenland weten zij bitter weinig. Toen Pinay een paar jaar geleden premier in Frankrijk werd, had hij nog nooit een voet over de grens gezet. En het is Europeanen immer zwaar gevallen, bewondering te uiten voor de mate van scherpzinnigheid en oorspronkelijkheid waarvan Foster Dul les blijk geeft. Als men aan de zeer ge waardeerde en zeer keurige Engelsman Anthony Eden denkt, nu hij sinds zeven maanden premier is, zijn minister van Buitenlandse Zaken al naar een andere post heeft verschoven en verder zijn kabi net dooreengeworpen, heeft men allerminst het gevoel dat de oude Churchill een ook maar op enkele punten gelijkwaardige op volger heeft gevonden. Merkwaardig mag heten, dat zelfs in onze democratische landen ministers van Buitenlandse Zaken, wier beleid tot radi cale mislukking heeft gevoerd, zo zelden parlementair tot aftreden worden genoopt. Hun blunders zijn vaak van een afmeting, die hun ambtgenoten in hun zwakste mo menten niet zouden kunnen evenaren. Maar zij blijven maar zitten. Wonderlijk. Een Nieuwjaarswens op internationaal gebied, zoals ik het waag hier te uiten, spitst zich toch toe op de hoop, dat in 1956 de ministers, die op dit terrein zozeer gefaald hebben, door betere zullen worden vervangen, die meer ervaring en mensen kennis en vooral meer karakter bezitten. Tenslotte kunnen democratische ministers met hun kabinetten vallen en in een auto- cratisch-geregeerd land weet men nooit wat gebeuren kan. Herinner u maar enkele namen van Kinderen der Revolutie, die prompt door haar werden verslonden toen zij op het toppunt van hun macht schenen te zijn beland. Die Kroesjtsjev ziet er erg zelfingenomen uit. maar zulke gezichten trokken zij destijds ook. De Fransen moeten overmorgen verkiezingen houden, die er wel niet toe zullen leiden dat Faure en Pinay opnieuw worden ingehuurd. En met al hun tuimelende kabinetten hebben zij ook wel eens geluk gehad en een man van grote allure geloot Robert Schuman die de Kolen- en Staalgemeenschap dóórzette en 4'/» jaar minister bleef. Toen moest hij pas we?, om te verhinderen dat hij de Euronese Unie zou doen slagen President Eisenhower heeft in elk geval nog een bewindsjaar op zijn naam staan en als hij dat volbrengt.i*zal zijn te ver wachten opvolger niet Foster Dulles hand haven. Die zal dus wellicht nog een jaar kunnen blijven. Misschienmaar het zou ook anders kunnen lopen in '56. Het is eerder geschied dat Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken door hun presi dent werden bedankt en huiswaarts gezon den eer de ambtstermijn van het staats hoofd was afgelopen. In Engeland doet zich op het moment geen zichtbare kans op verandering voor. We1i;eht zal zii dus juist daar het eerst komen. De mogelijkheid, dat Eden om gezondheidsredenen tot vervroegd aftreden zou komen, is in de laatste tijd geopperd: sommigen menen dat Butler daarom op een plaats is gezet, die hem een goede kans zou geven. Ge ziet dus dat de hoop, dat 1956 een belangrijke verandering en daarmee verbetering in de internationale kop stukken-groen zou kunnen brengen, geen vage is. Mii liikt dit vooruitzicht een "oeda Nieuwjaarswens. R. P. Tijdens het storten van een betonvloer in een in aanbouw zijnde toren op het terrein der Staatsmijnen te Geleen is Vrijdagmiddag de bekisting bezweken, waardoor elf arbeiders van een hoogte van 34 meter naar beneden stortten. Toen men hen uit de betonmassa en de chaos van hout en ijzer had bevrijd bleken zeven van hen reeds overleden te zijn. De vier anderen werden zeer ernstig gewond. Een van hen is later in het ziekenhuis te Sittard overleden, zodat dit ongeluk acht slachtoffers heeft geëist. Frijters uit Geleen, die overleed in het zie kenhuis te Sittard, de 40-jarige N. J. Bou- man uit Sittard, de 35-jarige Th. J. Arts uit Maastricht, de 43-jarige H. Penders uit Geulle en de 28-jarige P. M. Slangen uit Sittard. Allen waren gehuwd. Gewond zijn de 23-jarige ongehuwde M. Maas uit Kerkdriel, de 30-jarige gehuwde A. A. Blommaerts uit Susteren en de 31- jarige gehuwde H. de la Couture uit Spau- beek. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ DE BILT: Op de oceaan ten Noorden van de Azoren heeft zich een krachtig hoge- drukgebied ontwikkeld waaromheen een kleine storing van IJsland naar Zuid- Noorwegen trok.Het front van deze storing f-ï^-4- IQ zal met buiten vandaag ons land passeren. AC-L WUU1U lo De storing wordt gevolgd door een gebied met opklaringen. Daardoor zal van nacht de temperatuur in het binnenland weer tot om het vriespunt dalen. Bij de Zuidpunt van Groenland is een nieuwe en zeer actieve depressie verschenen die snel naar IJsland koerst. De depressie voert een nieuwe hoeveelheid zachte lucht in de richting van West-Europa. Het regengebied dat deze zachtere lucht voorafgaat, zal morgen al ons land bereiken. Wilhelm v. Schlegel: Het echte nieuwe ontkiemt slechts uit het oude; het verleden grond vest onze toekomst. Allen waren in dienst van de Bredase Beton- en Aannemingsmaatschappij H. Vriens te Breda, die op het terrein van het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmij nen te Geleen een zo genoemde granuleer- toren bouwt. Deze ronde toren is onge veer veertig meter hoog en heeft een mid dellijn van zestien meter. Op een hoogte van vierendertig meter werd een vloer van gewapend beton aangebracht. Men was Donderdag gereed gekomen met de bekis ting en de bewapening van ijzeren staven en Vrijdag begon men met het storten van het beton. Toen men na de middagpauze, omstreeks een uur, dit werk hervatte, bezweek plot seling de ondersteuning van-de bekisting. Met donderend geraas stortten de nog weke betonmassa en het ijzeren vlechtwerk LONDEN (AFP) De walvisvaarder „Theron" (849 ton) is met de leden van de Britse Zuidpoolexpeditie onder leiding van dr. Vivian Fuchs en Sir Edmund Hillary aan boord in de Weddell Zee in het ijs vast komen te zitten, vrijwel op dezelfde olaats waar in 1914 de „Endurance", het schip van Shackleton de Britse Poolreizi ger, door het pakijs werd verpletterd. De expeditie telt in totaal negentien leden, de bemanning eveneens negentien koppen. Een verkenningsvliegtuig is opgestegen om een uitweg te zoeken. Het Nederlandse kustvaartuig „Ruby", dat, zoals gisteren werd gemeld, werd ver mist, is terecht. Een Engelse trawler heeft het 211 brt. metenle vaartuig voor de mond van de Ilumber ontdekt. Alles was wel aan boord. De „Ruby" was Dinsdag uit de Tees ver trokken met bestemming Blyth. Sindsdien had men niets meer van het scheepje ge hoord. Het in 1939 gebouwde ms. „Ruby" is eigendom van de heer M. de Vries te Zaandam en vaart in dienst van de In- voer-Transportonderneming „Invotra" te Rotterdam. De trawler „Kingston Peridok" heeft de „Ruby" de Humber binnengesleept. Op ongeveer 80 mijl van de Humber had de trawler aan de coaster vastgemaakt. Gemeld wordt dat de machine van de „Ruby" defect is Gisteravond sleepte de trawler de „Ruby" de haven van Huil binnen. De 42-jarige kapitein M. de Vries uit Zaandam, zijn 38- jarige Engelse echtgenote en de drie ma trozen wax-en blij dat de tocht ten einde was. De kapitein vertelde dat men Dinsdag avond uit Middlesbrough was vertrokken om een reis van 50 mijl langs de Noord- Oostkust van Engeland naar Blyth te ma ken, waar een lading kolen gehaald zou worden. Onder noi-male omstandigheden duurt deze reis vijf uren. Reeds voor het land uit zicht was, om streeks halftien 's avonds raakte de motor van het schip defect. Terwijl de bemanning met reparatie bezig was, stak een storm op. Hulpeloos werd het schip van de kust weg geblazen in Zuid-Oostelijke richting. De bemanning wierp een anker uit, maar de lijn brak. Een tweede anker werd uit geworpen, maar ook dat ging verloren. Toen de ochtend aanbrak was het land uit zicht. Kapitein De Vries zei dat hij gedu- rende de nacht getracht had te seinen naar een half dozijn passerende schepen. Maar van geen enkel kreeg hij antwoord. „Ik wilde geen vuurpijlen gebruiken", zei hij, „want dat is een noodsein en je kon eigen lijk niet zeggen dat we in nood verkeerden, maar de tocht was geen pretje. Zware zeeën deden de „Ruby die eerste nacht geweldig slingeren. Het schip had wel een radio-ontvanger, waarover ze de B.B.C. en de Nederlandse radio hoorden vertellen dat naar hen ge zocht wei-d. Maar de „Ruby" had geen ra diozender. Gisteravond was de storm wat geluwd. De kapitein verliet de brug om wat te gaan slapen. Terwijl hij sliep kwam de trawler langszij. De „Ruby" was toen al meer dan 100 mijl uit zijn koers gedreven en bevond zich op ongeveer 100 mijl van Huil. omlaag, de elf arbeiders, die op een plan kier bezig waren met betonstorten, mee sleurend. Gealarmeerd door de daverende slag snelden onmiddellijk de reddingsploegen van de Staatsmijnen toe. Zij troffen onder in de toren een chaos van versplinterd hout en verwrongen ijzeren staven aan, overdekt met een dikke brij van beton, koortsachtig begon men in deze ravage naar de slachtoffers te zoeken. Het duurde enige uren voor men erin geslaagd was, alle elf arbeiders te bevrijden. Van zeven hunner waren de levensgeesten toen reeds geweken; de vier anderen bleken zeer ernstig gewond te zijn. Zij werden onmid dellijk overgebracht naar het ziekenhuis in Sittard. Daar is een van hen korte tijd la ter overleden. De politie en deskundigen van de Staatsmijnen begonnen terstond met een onderzoek naar de oorzaak van het onge luk. Kort na de instorting kwam ook de officier van Justitie uit Maastricht, mr. G. Nuys, zich ter plaatse van het gebeurde op de hoogte stellen. De slachtoffers zijn: de 37-jarige G. Mohren uit Schalbruch, de 52-jarige G. Janssens uit Breda, de 40-jarige J. H. Speetjens uit Hulsberg, de 55-jarige J. BUENOS AIRES (Reuter/AFP). De in November afgezette president van de voorlopige Ax-gentijnse regering, generaal Eduardo Lonardi, is bevorderd tot luite nant-generaal, de hoogste functie, die het Argentijnse leger kent. Dit is een gebaar van verzoening van president Aramburu jegens Lonardi. die de opstand tegen Perón leidde. Enkele dagen geleden heeft Lonar di, die in de Verenigde Staten is voor een medische behandeling, in een brief aan Aramburu ontkend, dat hij tegen de rege ling zou samenzwex-en. Ter gelegenheid van de jaarwisseling is er een lange lijst px'omoties gepubliceerd. Vrijdag zijn 58 gewezen Peronistische par lementsleden, die op beschuldiging van verraad gevangen waren gezet, vrijgelaten. SAARBRÜCKEN (D.P.A.) Na lang durige onderhandelingen tussen de pro- Duitse partijen in Saarland over de vor ming van een coalitie-regering, heeft de democratische partij zich bij verrassing bereid verklaard, de tot nu toe ingediende plannen voor samenstelling van een rege ring te aanvaarden. De partij zegt tot dit besluit te zijn gekomen na kennisneming van „nieuwe omstandigheden." Zij is het nu eens met het premierschap van dr. Ney, de voorzitter van de christen-democrati sche partij. Dr. Schneider, voorzitter van de democratische partij, wordt voorzitter van de Landdag. Deze partij zou vooi-ts de poi-tefeuilles van Binnenlandse Zaken en Wederopbouw krijgen. De CDU Economi sche Zaken en Cultuur en de sociaal-demo craten Arbeid en Sociale Zaken. Voor Justitie en Financiën heeft men het oog op twee partijlozen, prof. Blind en dr. Lawall. De koerswijziging van de democratische partij wordt in verband gebracht met de geruchten, als zou de CDU desnoods bereid zijn een coalitie aan te gaan met de auto- nomische Christelijke Volkspartij van de voormalige minister-president I-Ioffmann. Waarnemers zeggen, dat Bonn zich krachtig met de onderhandelingen heeft bemoeid. IJM1 m èmmËmms Deze foto laat zien hoe de Japanse kroonprins Akihito, die kortgeleden zijn 22ste verjaardag vierde, bij deze gelegenheid voor zijn album een opname maakte van de andere leden van de Japanse keizerlijke familie in de tuin bij het paleis te Tokio. V.l.n.r.: kroonprins Akihito, prinses Soega, keizer Hirohito, keizerin Nagakko en prins Joshi. Voor hen eindigt het jaar 1955 goed en begint 1956 evenzeer onder de gunstigste omstandigheden. Dank zij de actie van abbé Pierre en het werk der Parijse huis- vestingsdienst worden zij gehuisvest in een ziekenhuis dat al sinds 1951 leeg staat. Het omvat 15 kamers en heeft gas, water, electra, centrale verwarming, was- en toiletgelegenheid voor ruim 40 personen. De gelukkige gezinnen, nu niet meer dakloos, wachten hier om hun nieuwe woning te betrekken. Van onze correspondent in Parijs) Te middernacht wordt, tegelijk met het Oude jaar, in Frankrijk ook de campagne voor de Kamerverkiezingen afgesloten, die Maandag worden gehouden. Alle candi- daten hebben dan in gymnastieklokalen van scholen door het gehele land. soms vier of vijf keer per dag. hun programma's ontvouwd en verdedigd tegen de aan vallen hunner tegenstanders, die zich lang niet altijd uitsluitend van hun nxontl bedienden. Er zijn in deze stembusstrijd verschillende gewonden gevallen. De voor naamste partij-leiders hebben voor radio en televisie vijf-minuten-toespraken ge houden. Gisteravond waren onder anderen de middenstandsleider Fou.iade en de Rooms Katholieke Nobelprijswinnaar Francois Mauriac aan de beurt. De vermaarde romancier leverde daarbij een hartstochtelijk pleidooi voor het Republikeinse Front van Mendès-France. Een andere beroemde Franse schrijver, Jean Paul Sartre, koos daarentegen openlijk partij voor een der communistische candidaten in het Parijse kiesdistrict. Vandaag sluiten wij de inzameling voor de Stille Armen af. In totaal is een bedrag binnengekomen van f 22.192,34, waarvan f 12.911,44 bij ons blad. Het eindresultaat is dus aanmerke lijk hoger dan dat van verleden jaar, toen ongeveer zeventienduizend gulden werd bijeengebracht. Meer dan 1050 Haarlemmers hebben daardoor met de feestdagen een blijk van medeleven gekregen; deze attentie kon aan ruim 150 personen meer bewezen worden dan in 1954. Het Comité voor de Stille Armen, onder wiens auspiciën déze campagne der lief dadigheid wordt gevoerd, dankt alle geef sters en gevers en allen die op de een of andere manier tot het succes van de actie hebben bijgedragen. Slotverantwoording S. ƒ2.50. HARO 2,50; C. C. ƒ5,—; C. P. ƒ5,—; J. P. L. ƒ2,50; M. X. ƒ2.50; J. L. G. ƒ2,50; W. H. ƒ1,—: N. N. ƒ2,-; H. G. ƒ10,—; K. J. H. ƒ10.—; C. D. ƒ2,50; Willy, Mia en Ger ƒ3,—: N. N. ƒ5,—: Fam. Sch. ƒ10,—; H. V. ƒ2,50; M. V. ƒ5,—; Bouwhut V. V. V. f20,—; J. W. ƒ5,—; N. N. ƒ2,—: H. G. ƒ2,50; Mevr. M. E. J. de W.—R. ƒ10,—; M. L. f 10,—; T. Z.—W. f 10.—; Ir. W. C. J. 10,—; M. M. D ƒ5,—; J. B. ƒ5,—; Mevr. B. C. R. v. L.—v. B. J. ƒ5,—; E. O. B. ƒ4,—; F. N. ƒ2,50; G K. v. d. H. ƒ2,50: F. J. A. B. ƒ2,50; Mevr C. M. K. ƒ10,—; Mr. J. H. G. Z. ƒ25,—; M. J. M. ƒ15,—; J. W. V. ƒ10,—; T. L. 10,—; Mej. M. W. S. ƒ4.—; L. v. d. K. f 2,50; W. v. d. W. ƒ2.50; WECA 25,—; P. A. R. ƒ10,—; Dr. E. v. G. ƒ10,—; G. J. J. f7,—; W. L. ƒ5,—; Mevr. H. E. H. ƒ5.—; F. N. v W. 2.50; Mevr. St. ƒ2,50; R. F. 1,— H. B. ƒ25.—. Dagtotaal ƒ341,50. In het geheel is bij ons blad binnengeko men een bedrag van ƒ12.911,44. De inzending in thans gesloten. LONDEN (Reuter) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie, heeft in een inter view met de Amerikaanse journalist Scott, dat radio-Moskou heeft uitgezonden, ver- klaax-d te geloven, dat 1956 een nieuwe verbetering zal brengen van de betrek kingen tussen de volken en vermindering van de internationale spanning. Boelganin besloot zijn onderhoud met Scott, van het „American Telenews Agency", met een Nieuwjaarswens voor het Amerikaanse volk, waarin hij zijn vertrouwen uitsprak in de toekomstige samenwerking en het be grip tussen de beide landen. (van hedenmorgen 7 uur) De campagne die een ongekend grote be langstelling van het publiek heeft getrok ken, werd de laatste dagen 'gekenmerkt door twee gebeurtenissen die de spanning nog wat hebben opgevoerd. De Roomsch-Katholieke M.R.P., die zich met het bloc van de conservatieve onafhan- kelijken en de rechtse radicalen van pre mier Faure had verenigd, heeft zich zon der voorkennis van deze bondgenoten tot de linkse partijen van het Republikeinse Front gewend met de bedoeling reeds vóór de stembus-uitslag tot een schikking te ge raken, in het bijzonder over de kwestie Algerije, die een voornaam front in de ver kiezingsstrijd is geweest. Op dit gebaar, dat minister Pinay en premier Faure maar ma tig moeten hebben gewaardeerd, hebben de Rooms-Katholieken een vette nul op het rekest gekregen. Van veel vertrouwen in de overwinning getuigde dit aanbod van Rooms-Katholieke zijde niet. Strafexpeditie Voor cle tweede opschudding, die de ver kiezingscampagne een nieuw hoogtepunt heeft bezorgd, was voornamelijk het offi ciële orgaan van het Republikeinse Front „L'Express" aansprakelijk geweest. Dit ochtendblad van P.M.F. heeft op opzien barende wijze bekend gemaakt dat in Augustus een Franse gendarme, ten be hoeve van de filmoperateur Chassagne, die hem daarvoor een som geld zou hebben uitbetaald, zonder vorm van proces een Algerijnse nationalist had neergeschoten. Uit een reeks bekendmakingen en pers conferenties van de ministeries van Bin nenlandse en Buitenlandse Zaken, de Ame rikaanse filmmaatschappij en van gouver neur-generaal Soustelle van Algerije, is ge bleken dat die executie zich niet geheel heeft voltrokken in de omstandigheden zoals „.L'Express" die had beschreven. Er schijnt eerder sprake te zijn geweest van een straf-expeditie waarvoor een aantal journalisten en filmmensen als getuigen waren uitgenodigd. Uit de officiële verkla ringen blijkt dat de regering en Soustelle een onderzoek hebben ingesteld naar de verantwoordelijkheid van de gendarme en van zijn eventueele opdrachtgevers. Over de ï'esultaten van dit onderzoek is echter niets bekend gemaakt en deze dis cretie geeft voedsel aan de veronderstelling dat de regering het Franse volk van de terreur-daden, die ook aan Franse zijde in Algerije zijn gepleegd, onwetend heeft wil len houden. Een indruk die bevestigd en versterkt wordt door het feit dat in Oc tober alle nummers van het Amerikaanse tijdschrift „Life" in beslag werden geno men waarin foto's over de executie waren verschenen. Tegenstanders van de regering achten het waarschijnlijk dat de film-opnamen van deze trieste gebeurtenis, die in Noord- en Zuid-Amerika overal in de bioscopen werd vertoond, indertijd een doorslagge vende invloed heeft uitgeoefend op de stemming in de UNO over de Algerijnse kwestie, waarbij Frankrijk, enkele maan den geleden, een zware diplomatieke ne derlaag moest lijden. Deze nederlaag werd de onmiddellijke aanleiding tot het tijde lijke vertrek van de Fi-anse afvaardiging onder leiding van de minister van Bui tenlandse Zaken Pinay uit de UNO-As- semblée. Af keurenswaar dit> Het kan moeilijk worden ontkend dat „L'Express" stemmenwinst hoopte te slaan uit een voorval dat, hoe diep betreurens- waardig ook, niettemin moet worden ge zien in het tragische licht van een guerilla waarbij Fransen en Algerijnen elkaar met alle middelen naar het leven staan. In zo verre kan men de regering in Parijs niet rechtstreeks aansprakelijk stellen voqr terreur-methoden, die ook aan Franse zijde kunnen zijn of worden gepleegd. Nauwe lijks minder afkeurenswaardig blijft het dal de regering-Faure in deze droeve historie, die nu in het centrum van de verkiezings propaganda is geplaatst, niet open kaart heeft gespeeld door de daders en de aan stokers van deze onmenselijke praktijken in het openbaar aan de kaak te stellen. Zij heeft de schijn gewekt dat zij de waar heid trachtte te verzwijgen terwille van de eer van Frankrijk en van de regering. Zij heeft daarmede aan de oppositie de wapens geleverd, waarmee zij de laatste dagen van de campagne zo ongenadig is I bestreden. weers co c ■O 5 0D i toestand S3 O r- 5 C S zS Helsinki sneeuw OZO 0 10 Stockholm sneeuw NW -1 0,2 Oslo licht bew. NNW -7 0 Kopenhagen half bew. W 1 0 Aberdeen onbewolkt WNW 3 0 Dublin half bew. WZW 4 0 Londen licht bew. W 1 0 Amsterdam zwaar bew W 3 0,6 Brussel onbewolkt WZW 2 0,5 Parijs half bew. w 2 4 Bordeaux onbewolkt NW 2 4 Nice onbewolkt NW 7 0 Berlijn onbewolkt w 1 0 Frankfort licht bew. WNW 2 17 München geheel bew. NNW 1 0,4 Zürich sneeuw NW 1 7 Genève regen O 3 3 Locarno onbewolkt O 1 0 Wenen geheel bew. N 4 0 Innsbruck sneeuw windstil 1 7 Rome regen windstil 9 9 Den Helder zwaar bew kracht. W 6 1 penburg zwaar bew matige W 6 1 Vhssingen zwaai bew. matige W 5 0,6 Eelde licht bew. mat. ZW 2 2 De Bilt licht bew. m. WZW 2 0,1 Twente onbewolkt mat. ZW 0 0,1 Eindhoven hcht bew. m. WZW 1 0,2 VI. Z.-Limb. zwaar bew. m. WZW 1 2 Neerslag laatste 24 uur. 'XKXXXXXXXXXXX <XXXXX70000CXXWOCOCOLOC<X<X WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt om 11.15 uur: Aanvankelijk hier en daar enkele buien maar ook opklaringen. Morgen weer toenemende bewolking met later enige regen. Vannacht in het binnen land temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Matige tot krachtige en langs de kust perio den met harde wind uit Westelijke richtingen. 1 Januari Zon op 8.51 uur, onder 16.40 uur. Maan op 21.39 uur. onder 10.29 uur. 2 Januari Zon op 8.50 uur, onder 16.41 uur. Maan op 22.58 uur, onder 10.50 uur. Maanstanden 4 Jan. 23.41 uur: Laatste kwartier 13 Jan. 4.01 uur: Nieuwe maan 20 Jan. 23.58 uur: Eerste kwartier 27 Jan. 15.40 uur: Volle maan Hoog en laag water in ÏJmuiden Zaterdag 31 December Hoog water: 5.03 en 17.21 uur. Laag water: 0.43 en 13.08 uur. Zondag 1 Januari Hoog water: 5.53 en 18.10 uur. Loog water: 1.32 en 13.55 uur. Maandag 2 Januari Hoog water: 6.38 en 18.57 uur. Laag water: 2.17 en 14.39 uur. ■XKOOO«.'^XOOCCOOOCOCCCOCCOOCCCOCOOOOOOOCCO! O

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1