Wellicht verkoop van veertig loggers aan het buitenland HOENDERDOS KOLEN Jongste sloeg van de Kw 5 overboord, maar schipper ging eerst de haring lossen KIJIPFRS 'n trualXtit! Een wedloop met de tijd Raad voor de scheepvaart Advies om fluitseineri voor drukke visgronden internationaal te coderen Reders beraden zich over het probleem der verouderde schepen Malaria-bestrijding Oud-leerlingen der Visserijschool bijeen „Koningin Wilhelmina- fonds" vergaderde 21 Elfduizendste inwoner van Castricum Spannende onderlinge strijd bij DCIJ VOORSPOEDIG 1956! Bij „De Jump" is fel om de prijzen gestreden „Motor" W. Nieuwenhuis bedankte IN ieuwjaarsbijeenkomst Beverwijks Drankweer Comité Afscheid van de heer J. Post bij Velsens Sociale Zaken Scheepvaart ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IN DEZE LAATSTE DAGEN van het jaar, als alle schepen binnen zijn, heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam een serie zaken afgedaan, waaronder gistermiddag het tragische verdrinkingsgeval van de 16-jarige Niek van der Plas, die op 9 November zonder dat iemand het merkte van de KW. 5 „Fierman Eduard" overboord sloeg en verdronk op ongeveer drie uur stomen van IJmuiden. De inspecteur-generaal van de scheepvaart, de heer J. Metz nam dit geval hoog op: niet alleen, dat hij de schipper C. V. schuldig achtte aan „misdraging ten aanzien van de opvarenden" in de zin der schepenwet, maar hy vond het ook persoonlijk een ernstig feit, dat de schipper na die rampzalige thuisreis rustig de haring in IJmuiden is gaan lossen en niet de moeite heeft genomen terug te keren naar de vermoedelijke plaats des onheils, om althans nog een poging te wagen de drenke ling terug te vinden. Bovendien vond hy het zacht gezegd verwonderlijk, dat de reddingboot by binnenkomst van de Fierman Eduard niet onmiddellijk uit IJmuiden is vertrokken. „Het vissersmonument op de kop van IJmuidens haven staat met het front naar zee en niet naar de Tegeltjesmarkt" beet de heer Metz de betrokken schipper toe, voor wie hy de raad adviseerde zijn diploma als schipper gedurende de tyd van vier maanden in te trekken. Een aanvaring met ernstige schade is eveneens deze middag voor geweest: de botsing tussen de Scheveningse logger Condor (SCH 97) en de Poolse trawler Plu- ton op 25 November 1955, waarbij de Sche- veninger ernstige schade in de midscheeps opliep, zodat men aanvankelijk vreesde, dat het schip zou kapseizen en zinken. Voorts kwamen er twee minder belang rijke aangelegenheden aan de orde: de aandrijving" tussen de Pieter Jacob (KW .18) en de Duitse trawler Detmold op 22 November (in de week, dat er zich in het Kanaal legio aanvaringen voordeden als gevolg van een algemene run op de haring; en een motordefect op de KW 85 „Huiber- dina Gijsbertha," die op 9 November met kapotte lagers kwam te drijven, terwijl de motordrijvers beiden bij het halen van de netten hielpen. Pas in de pieren alarm Aan het einde van zitting hield de raad voor de scheepvaart zich uitvoerig bezig met de vermissing van de jongste op de „Fierman Eduard", waarvoor de schipper als betrokkene was gedagvaard. Nico van der Plas had enige tijd aan het roer ge staan, toen hij door de schipper werd af gelost tijdens de thuisstoom naar IJmui den. De jongen is toen naar beneden ge gaan om brood te halen bij de kok en dit naar het voorlogies te brengen. Hij moet van het achterschip gevallen zijn, want het brood is nooit gehaald en niemand heeft de jongen meer gezien. Tot binnen de pie ren schijnt de vermissing ook niet bekend te zijn geweest, want daar werd pas alarm geslagen, maar toen heeft de schipper eerst de verse haring van de hand gedaan, om dat hij naar zijn zeggen „toch pas met de duisternis op de vermoedelijke plek van de vermissing terug had kunnen zijn." Man te weinis op wacht Het feit, dat hij overigens niet twee maar één man op de brug had, werd de schipper door de raad algemeen hoogst euvel geduid hiermee waren de wette lijke bepalingen kennelijk ernstig over treden, al is het tijdens de thuisstoom bij de visserij algemeen gebruik. Immers, wanneer er twee mensen wacht hadden gedaan, zo redeneerde de raad, dan was de kans, dat men het ongeval aan boord van de KW 5 had bemerkt de helft groter geweest. Dat de schipper overigens niet heeft gemerkt, dat het kind verdwenen was, moest worden toegeschreven aan het feit, dat hij niet wist, dat Niek opdracht had brood naar voren te brengen, indien dat wel het geval was geweest, was hij wellicht nog ongerust geworden, als de knaap niet op 't werkdek gesignaleerd was. De schipper verklaarde, dat ook hij het ongeval verschrikkelijk had gevonden de jongen was tenslotte een buurman van hem, maar hij achtte het twijfelachtig of het bemerkt was, als er meer dan één man op de brug had gestaan: de jongen moet van het achterschip gevallen zijn. De wind kracht was op dat moment zes tot zeven en al liep de logger voor de wind naar de haven, er zat allicht beweging in. Een dei- leden van de raad haalde een recent be richt aan van een Noorse drenkeling, die dertig uur zwemmende is gebleven, en merkte schamper op, dat de schipper liever de markt nog haalde. Bovendien wees hij op de tegenstrijdigheid der verklaringen van de schipper, die aanvankelijk zei, dat er geen tweede man naast hem op de brug heeft gestaan, terwijl hij later verklaarde, dat er een tweede man is geweest, „wiens naam hij zich evenwel niet meer herin nerde." „Het feit, dat u niet direct terug bent gegaan, druist in tegen de beste zeemans tradities," voegde de heer Metz de betrok kene verbitterd toe, toen hij tot zijn con clusie was geraakt. Aanvaringen in het drukke Kanaal De beide aanvaringen tijdens de drukke haringvisserij in het Kanaal leverden even eens een langdurige discussie op. Daar was allereerst het geval van de Condor, die door de Poolse Pluton was geramd, met het gevolg, dat de logger met zware averij de Nieuwe Waterweg moest worden opge sleept. De Scheveninger had alle seinen op de fluit gegeven om de niet-vissende Pool te waarschuwen, maar deze was niettemin doorgestoomd en had de Condor aange varen. Schipper Z. Blok van de „Condor" gaf te kennen, dat in de drukte, die de herfstvisserij in het Kanaal veroorzaakt, dergelijke ongelukken bij de huidige moderne vis-detectors haast onvermijdelijk zijn: „Die dikke Duitsers met hun 10ÖC paarden gaan niet voor een loggertje opzij, als ze haring op het echolood zien." De heer Metz overwoog, dat juist met het oog hierop behoefte bestaat aan een internationale code, gesanctioneerd door een verdrag, waarin de fluitseinen, die tot nog toe een internationale „usance" zijn worden vastgelegd. Hij stelde overigens, dat deze aanvaring niet aan de schuld van de schipper van de Condor te wijten is. De tweede aanvaring,'dié'tussen de „Pie ter Jacob" en de „Detmold" werd even eens door de ander veroorzaakt. Schipper Van den Oever van de Katwijker vertelde, hoe de Detmold de logger achterop was gekomen met een snelheid, groter dan die van de Pieter Jacob. Toen het schip echter langszij was komen te liggen, bleek de vaart er uit te zijn en daaraan merkte schipper Van den Oever, dat de Duitser zich in de netten van de Katwijker had verward. Terwijl men probeerde de zaak v/eer uit elkaar te krijgen („als die Duitser een paar slagen achteruit had gemaakt, was het zo voor elkaar weest," meende de schipper) botste de Detmold op de logger en vernielde wat hekwerk. De heer Metz opperde de veronderstelling, dat de Duit sers niet hebben geweten, dat de betrek kelijk kleine logger door zijn zware motor een groot want door zee trok, waardoor de bocht achterom te krap is genomen. Niettemin achtte hij de commandant van de Detmold schuldig aan deze „aan drijving." Motorpech Op de Huiberdina Gijsbertha (KW 85) was op 9 November de motor plotseling vreemd gaan doen als gevolg van het weg lopen der smeerolie. Later bleek, dat er ernstige schade aan de motor ontstaan was De Nederlandse haringreders beraden zich over een plan de verouderde schepen van de loggervloot aan het buitenland te verkopen. Het aantal schepen dat voor verkoop in aanmerking komt wordt voor Scheveningen, Vlaardingen, Katwijk en IJmuiden samen geschat op dertig a veertig. De Scheveningse reders hebben een vergadering gehouden, waarin dit plan is besproken. Binnenkort zullen de haringreders in een landelijke vergadering van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij bijeenkomen, om over dit plan van gedachten te wisselen. Mede door het ongunstige verloop van het afgelopen haringseizoen hebben de ha ringreders zich de laatste tijd in eigen kring beraden over de vraaghoe het vraagstuk van de verouderde loggers kan worden opgelost. Het ging daarbij om de vraag hoe de verouderde loggers uit de vaart kunnen worden genomen opdat er meer ruimte komt voor de exploitatie van moderne schepen. Onlangs is door de redersvereniging een commissie in het leven geroepen, welke tot taak kreeg, voorstellen te doen welke tot het gewenste resultaat kunnen leiden. Het beraad in deze commissie, waarin reders van Scheveningen, Vlaardingen, Katwijk en IJmuiden zijn vertegenwoordigd, heeft geleid tot het opstellen van een plan, de verouderde loggers via een centraal ver koopkantoor naar het buitenland te ver kopen. Er zijn landen, waar de loggers die volgens Nederlandse maatstaven verouderd zijn, nog zeer goed bruikbaar zijn. Het in de vaart houden van verouderde haringloggers leidt tot toenemende econo mische en sociale spanningen in de ha ringvisserij. Naarmate meer moderne log gers in gebruik worden genomen, wordt het steeds moeilijker voor de verouderde schepen geschikte bemanningen te krijgen In de afgelopen zomer- en herfstmaanden zijn verscheidene Scheveningse loggers op gelegd, omdat het onmogelijk bleek de be manningen compleet te maken. Bij de ver ouderde schepen doet zich voorts herhaal delijk de noodzaak voor tot het uitvoeren van grote, kostbare reparaties, welke eigenlijk de moeite niet meer lonen. Het binnenslepen van loggers met defecte mo toren was dit jaar in Scheveningen aan de orde van de dag. Het regeringsplan voor de vernieuwing van de vissersvloot voorziet in de vervan ging van veertig loggers door nieuwe mo derne schepen. Tot grote teleurstelling van het visserijbedrijf ontbrak aan dit plan een naar het oordeel van de reders onont beerlijk element, namelijk het verlenen van een slooppremie aan reders die ver ouderde loggers voor sloop uit de vaart nemen. Tot nog toe bleek minister Mans- holt niet bereid tot het verlenen van een dergelijke slooppremie. In visserijkringen geeft men echter de hoop niet op, dat de minister alsnog tot het verlenen van sloop- premies zal besluiten, omdat naar hun me ning alleen een dergelijke maatregel tot een sanering van de loggervloot zal kunnen leiden. op het moment, dat de beide motordrijvers aan dek waren om met het halen van het net te helpen. De schipper had niets ge merkt, omdat er geen oliedrukmeter in de brug is gemonteerd en hij, A. van Duyn, vertelde, dat het tijdens het halen normaal is, dat de motor stationnair blijft draaien, terwijl alle hens dan meestal aan dek is. De wet zegt echter, aldus de heer Metz in zijn conclusie, dat de mensen beschik baar moeten zijn (en niet „aanwezig"), maar de motor en speciaal een kostbare motor als deze, van 300 pk moet dan toch wel bewaakt worden. Zoiets kan lang goed gaan, tot het een keer fout loopt en dan zit men met de brokken. Hij achtte de schipper en de oudste motoraandrijver, welke laatste niet ter zitting kon zijn, dan ook verantwoordelijk voor dit geval, maar gezien hun voortreffelijke staat van dienst wilde hij niet tot het adviseren van enige straf overgaan. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Vrijdag is de elfduizendste inwoner van Castricum geregistreerd. Het is het doch tertje Catharina Cornelia Maria van de heer en mevrouw Schermer, wonende aan de Brakersweg 52. De onderlinge strijd van de DCIJ'ers loopt ten einde, wat de ontmoetingen in de eerste helft der competitie betreft. Een opmerkelijke prestatie verrichtte ir. Krijgsman in de eerste klasse, door alle tot nu toe gespeelde partijen te winnen. Vooral de overwinning op H. Swier was een keu rige prestatie en zij werd beslissend voor een plaats in de hoofdklasse; welke Krijgs man nu reeds definitief heeft veroverd. In de A groep was het Van Straten die een gevaarlijke concurrent van zich afstootte door een remise tegen G. Postma tg spelen. Van Straten staat aan de kop met 8 gespeel de partijen 13 punten. Beukema bezet de tweede plaats met 7 gespeelde partijen en 11 punten. De uitslagen van de deze week gespeel de partijen luiden: P. v. d. Berg wint van Muller. G. Postma remise met J. v. Straten. Lodder remise met v. Wort. Opa v. d. Bos wint van Woord. K. de Jong wint van Engelhart, ir. Krijgsman wint van Bakkum. Lodder remise met v. d. Berg. v. Straten wint van W. v. Wort. Koppelman remise met Beukema. Swier verliest van Krijgsman. ADVERTENTIE 1V*-'11 ZIJLSTRAAT HAARLEM ADVERTENTIE KINDERHUISSINGEL 2 - TELEFOON 11979 De ontdekking dat op zijn minst vijf soorten malariamuskieten niet langer ontvankelijk zijn voor de dodelijke werking van DDT het insectenpoeder, waarmee men met groot succes de muskieten bestreed houdt een grote bedreiging in voor de gezondheid en de welvaart van 600 millioen mensen over de hele wereld. Dit gevaar wordt onthuld in een rapport, dat de Wereld Gezondheids Organisatie haeeft uitgebracht aan de Uitvoerende heeft uitgebracht aan de Uitvoerende (United Nations Children's Fund UNI CEF). UNICEF het Kinderfonds van de UNO werkt in 91 landen mee aan 260 projecten voor het welzijn van Moeder en Kind. In samenwerking met de Wereld gezondheidsraad en de Voedsel- en Land bouworganisatie worden campagnes ge voerd in de minder ontwikkelde gebieden tot verbetering van de voedingstoestand en tot bestrijding van ziekten. De UNO heeft reeds veel aan malariabestrijding gedaan en UNICEF heeft minstens drie kwart van de kosten hiervan gedragen. DDT is het enige afdoende verdelgings middel voor malariamuskieteh, dat de méns kent. Het is nu reeds tien jaren lang voor dit doel gebruikt en de resultaten waren uitstekend. De ziekte werd meer en meer teruggedrongen. Hele landstreken werden voor het eerst in hun geschiedenis van de slopende kwaal bevrijd en daardoor konden grote gebieden in cultuur worden gebracht, die voorheen bij gebrek aan arbeidskrach ten braak lagen. Maar het is niet voldoende het aantal ziektegevallen te verminderen; malaria moet uitgeroeid worden. Zo lang er nog een paar malariagevallen in een bepaalde streek voorkomen, zo lang blijft het gevaar bestaan dat de muskieten de besmeting in zich opnemen en op gezonde mensen over brengen. Om dit te voorkomen was het steeds ge woonte een besproeiïngscampagne op ge zette tijden te herhalen en huizen en broed plaatsen van muskieten meer dan eens met DDT te bewerken om de muskieten op een afstand te houden tot de ziekte geheel was verdwenen. Deze geleidelijke uitroeiïngsmethode leverde vooral succes op in streken, die het voordeel hadden geïsoleeerd te liggen, zo als b.v. het eiland Sardinië. Maar in landen als b.v. Brazilië staat men voor het pro bleem, dat in streken, die geheel van mala ria gezuiverd waren, de ziekte toch weer de kop opsteeekt. De muskieten brengen dan de besmetting over uit een buurstaat, die nog geen malariabestrijd'ingscampagne heeft georganiseerd. Voordat het rapport van de Wereld Ge zondheids Organisatie het feit onthulde, dat sommige muskieten weerstand tegen DDT hebben ontwikkeld, nam men algemeen aan, dat de tijd wel voor de mensheid werkte en dat het langzaam terugdringen van de ziekte op den duur zou leiden tot haar volledige uitroeiing. Immuniteit Maar nu weten wij, dat er werkelijk ge vaar bestaat dat de muskieten ongevoelig worden voor DDT en nu wordt het een wedloop met de tijd. De mensheid zal öf door internationale samenwerking de ma laria in korte tijd geheel moeten uitroeien öf zich moeten neerleggen bij een geleide lijk verlies van hetgeen eens in de strijd tegen deze ziekte werd gewonnen. Voor het Kinderfonds van de UNO (UNICEF) was de keuze niet moeilijk. Het besloot direct meer geld beschikbaar te stellen voor malariabestrijding en de re geringen op te wekken een gemeenschap pelijke poging te doen om de kwaal defini tief onder de knie te krijgen. Werd tot heden jaarlijks gemiddeld bijna 8.000.000,door UNICEF aan malaria bestrijding besteed, nu wordt dit bedrag aanmerkelijk verhoogd. Het door UNICEF beschikbaar gestelde bedrag heeft in 1955 meer dan 17.500.000 mensen waarvan de helft vrouwen en kinderen tegen ma laria beschermd. En aangezien UNICEF alleen die landen helpt, waarvan de rege ring bereid is minstens hetzelfde bedrag voor de actie uit te geven, zullen uiteinde lijk zeker 40 millioen mensen van de be- strijdingsactie profiteren. Plet gevaar van de immuniteit der mus kieten is tweeledig: niet alleen gaat verlo ren wat gewonnen werd, maar ook de kans op belangrijke economische vooruitgang, die het gevolg is van een geslaagde actie tot bestrijding van de malaria, is verkeken. De ervaring heeft al geleerd, dat de kosten van Malariabestrijding veel lager zijn dan van het verzorgen van malariapatiënten. Ook hier is voorkomen veel beter (en goed koper!) dan genezen. Een voorbeeld vinat men in Frans Guyana, waar een uitgave van 8>/2 millioen francs voor malariabe strijding een bezuiniging op de ziekenhuis kosten van 25 millioen francs tot gevolg had. Eén enkel jaar sproeien met DDT in Griekenland heeft de arbeidsprestatie in dit land met liefst 30 millioen mandagen doen toenemen. Een dergelijk bestrijdings programma in Birma en Pakistan leverde een vermeerdering van de rijstoogst van 15% op! Deze resultaten vormen een voorbeeld van wat de mens bereiken kan als de lan den zich gemeenschappelijk willen inspan nen om binnen de komende paar jaren de malaria geheel te overwinnen. Maar wij weten nu, dat de tijd niet 's mensen bond genoot is. Heel spoedig kan de natuur de malariamuskiet weer in het voordeel bren gen en dat betekent, dat dit kleine insect weer de kans zal krijgen zijn jaarlijkse tol van 3 millioen mensenlevens te eisen, vroeger en nu". Zoals ieder jaar tussen Kerstmis en Nieuwjaar hield de Vereniging van Oud- Leerlingen van de Visserijschool Vrijdag avond haar traditionele feestavond in de zaal Flora aan de Zeeweg. De eerste voorzitter, de heer K. v. d. Grijn, verwelkomde de aanwezigen, waarna al spoedig werd overgegaan tot het ver tonen van enkele films, die uiteraard be trekking op de visserij hadden, behoudens het eerste filmpje „Bittervoorn en zoef- watermossel" dat door een uitermate ge duldig cineast moet zijn vervaardigd. ,,'t Schot is te boord" en „Vieren maar", hoewel reeds vele malen vertoond, hadden ook ditmaal veel succes. De films werden deskundig door de tweede voorzitter, de heer J. J. Bronsveld toegelicht. Na de films bleven de aanwezigen nog lange tijd gezellig bijeen met een dansje en aardige spelletjes. De inwendige mens werd niet vergeten en het hartige hapje, dat door cursus-leden en enkele dames werd bereid, vond een dankbaar onthaal. De muziek werd deze avond verzorgd door een band onder leiding van de heer Verschoor. Vele gediplomeerden In het laatste kwartaal van 1955 slaagden de volgende leerlingen voor: Stuurman kleine handelsvaart: F. N. Bernoski. Aanvullingsdiploma stuurman kleine handelsvaart: C. Buis en H. Vissei. Scheepswerktuigkundige ter koopvaardij (V.D.): H. Beentjes en J. Volmer. Motor drijver zeevisvaart: H. Meisner, W. Schol, A. Zwarteveen, A. de Jonge. K. Ekhart, M. Akkerman, P. Jonker, G. P. Hogerheijde, P. Ramekers, A. P. van Duijvenbode, J. Post, G. A. Verburg.-C. Buis. H. R. Eekhof, D. Verbaan en K. W. Chrispijn. Machinist stoker zeevisvaart: F. M. J. Herinx, J. P. Huizing en L. Blommert. Motordrijver klei ne handelsvaart: A. Tromp, K. Ekhart, H. Meisner en G. v. d. Vlies. Certificaat inter nationale uitwijkbepalingen: T. Bakker. Radio-telefonist: A. van der Zwan. Voor de laatste clubavond van „de Jump" in dit jaar had het bestuur van deze ver eniging een Kerst- en Oudejaarsdrive voor de leden georganiseerd. Met fraaie prijzen voor de eerste drie aankomenden in elke groep en koffie met gebak werd dit een echt bridgefestijn. Dat er fel gestreden is bewijzen wel on derstaande uitslagen. Groep A. 1. Maarleveld-de Jong 28V p.; 2 Wey-Mainz 26y2 Pd 3 en 4 Prins-Porck en v. d. Berg-Amsing 24 p.; 5 v. d. Vis-v. d. Steen 22Va p.; 6. Laman-Middelkoop 22 p.; 7 mevr. Prins-Jonker 20 V2 p. Groep B: 1 dames v. Amerongen-Breur 42 p.; 2 mevr. Seydel-Prins 3 p.; 3 v. d. Burg-Kramer 31 \'z p.; 4 echtp. Rem 30'4 p.; 5 dames Kramer-Schoen 30 p. 6 Westra- Hannema 29V2; 7 Tol-Warmerdam 29 p.; 8 mevr. Külman-v. Amerongen 2614 p. Groep C: 1 v. d. Kuil-Schadé 57 p.; 2 da mes Ouwerkerk-Vlotman 49V2 p.; 3 Drij ver-Veldman 4414 p.; 4 dames Hamers- Schol 44 p.; 5 dames Zwerver-Koningstein 4214 p.; 6 dames de Haas-Stam 40 p.; 7 mevr. Bloem-v. Loo 361/2 p. Groep D: 1 Stam-v. d. Gaag 69 p.; 2 Boender-v. d. Wint 62V2 p.; 3 de Vries-v. d. Starre 50 p.; 4 echtp. Broeren 4814 p.; 5 dames Laman-Maas 44 p. 6 Floor-Reyen- dam 40 p. De afdeling- Velsen-Noord van het Comité „Koningin Wilhelminafonds" voor de kankerbestrijding, die Vrijdagavond bijeenkwam ten huize van haar voorzitter dokter II. J. M. Rolink, werd voor het on plezierige feit geplaatst, dat de „motor" van de afdeling, de heer W. Nieuwenhuis. secretaris-penningmeester, die deze taak meer dan zes jaar voortreffelijk heeft ver richt, bedankte. De heer Rolink was in zijn overzicht be treffende de werkzaamheden van het comité zeer voldaan. Hij noemde 1955 een gunstig jaar. Het heeft ten bate van de kankerbestrij ding voor wat betreft het aandeel van Vel sen-Noord opmerkelijk gunstige financiële resultaten opgeleverd. De heer Nieuwen huis deelde mede, dat er totaal 3300, was ingekomen, welke som werd bereikt door respectievelijk de driedaagse kermis, de wielerronde en de collecte. Voor 1956 werd door de voorzitter al weer een nieuw programma voor het goede doel ter kennis gebracht. Het voornemen bestaat een vergunning aan te vragen om opnieuw een kermis te kunnen houden, waarbij zal worden geprobeerd deze ver gunning voor een volle week kermis te krijgen. Aan de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" zal worden gevraagd wederom de Ronde van Velsen-Noord te willen verzorgen. Om principiële redenen bedankte de heer Nieuwenhuis als secretaris-penningmeester van het comité, aangezien hij zich niet kon vei enigen met het denkbeeld van de overige bestuurders om voor de lijdende mensheid een kermis te moeten houden. De heer Rolink uitte over deze stap van de ijverige secretaris-penningmeester zijn leedwezen, te meer omdat de heer Nieu wenhuis de voorgaande jaren niet slechts als de „motor" van het comité kon worden beschouwd, maar zijn bestuursfunctie bij- zender was toegedaan en het „Koningin Wilhelminafonds" op uitnemende wijze heeft gediend. Als tijdelijke vervanger van de aftreden de functionaris werd de heer G. Klaver in het comité Velsen-Noord benoemd. Het bestuur van Beverwijks Drankweer Comité heeft haar leden uitgenodigd tot het bijwonen van een nieuwjaarsbijeen komst op Zondag 1 Januari in het zaaltje van Nieuw-Leven, Baanstraat 74. Mevrouw Willemse zal spreken en mevrouw Rijke en de heer en mevrouw Van Laar zorgen voor zang en muziek. Verder zal de heer De Ridder enige gedichten zeggen. Het bestuur heeft er voor gezorgd dat in de pauze een kopje thee zal worden ge schonken. Op Zaterdag 21 Januari houden de A.N.G-O.B. en de A.N.J.O. een kien- of sjoélavond in hetzelfde gebouwtje. Deze avond, waarvan de toegang vrij is, begint om 20 uur. Voor deze avond werden enkele prijzen beschikbaar gesteld. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden Q betaald, daar de bezorgers op Donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE <JCOOttAXOCOOOOXXXXX*»CCOCOCo£ De heer J. Post, maatschappelijk werker eerste klas, heeft gisteren wegens pensio nering door het bereiken van de 65-jarige leeftijd afscheid genomen van de dienst voor Sociale Zaken te Velsen. De heer en mevrouw Post, vergezeld van de naaste fa milie, werden op hartelijke wijze welkom geheten in de directiekamer. Het eerst werd het woord gevoerd door de heer C. P. J. Maas, wethouder voor Sociale Zaken, die in het kort de diensttijd van de heer Post memoreerde en de wens uitsprak na mens het gemeentebestuur, dat de schei dende nog vele jaren met vrouw en kin deren van zijn pensioen mag genieten. Als afscheid werd hem een kist sigaren aan geboden en voor mevrouw Post waren er bloemen. De heer P. Waardenburg, direc teur, sprak namens het personeel, waarbij hij nog de jaren van grote werkloosheid memoreerde tussen 1931 en 1936. Voorts had spieker het over de betekenis van een goed maatschappelijk werker en hij bracht voorts naar voren de goede verstandhou ding met collega's en meerderen.. De wens werd ook door de directeur uitgesproken, dat hij nog zeer vele jaren in gezondheid van zijn pensioen mag genieten. Als af scheid bood de heer Waardenburg hem na mens het personeel een rookstoel aan en hoopte, dat hij nog zeer vele jaren van deze gemakkelijke zetel gebruik zal kun nen maken. Enkele collega's voerden daar na het woord, waarbij aardige dingen uii de praktijk aan de orde kwamen. De heer Post dankte voor de vele goede woorden en geschenken en hoopte nog menigmaal een vriendschappelijk bezoek te mogen bren gen aan het vertrouwde gebouw. Daarna werd onder het genot van koffie en gebak, een goede sigaar en sigaret gelegenheid gegeven tot een persoonlijk afscheid. Alioth, 30 te Hamburg. Amstelbrug, 31 te Aden. Amstelstad, 31 te Philadelphia. Alioth, 30 Hamburg verwacht. Alwaki, 30 nog Chittagong Abbekerk, 30 210 m. W. Minikoy n. Aden. Algenib, 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Almkerk, 30 v. Amsterdam n. Marseille. Arkeldijk, 30 Antwerpen. A tie Ray S, verm 30 v. Baltimore n. R'dam. Albireo, pass. 30 Fern. Noronha n. Montevideo Amerskerk, 30 v. Bilbao n. Rotterdam. Annenkerk, 31 Lorenzo Marquez. Aagtedijk, 30 v. Galveston n. Brownsvill" Abbedijk, 31 v. Londen n. Cristobal. Alphacca. 30 v. Santos n. Rio de Janeiro Adonis, 30 v. Amsterdam n. La Guaira. Bennekom, 30 v. Cristobal n. Curasao. Breda, 29 500 m. NO. Azoren. Blijdendijk, 30 Newport News. Britsum, 29 320 m. O.NO. Pto Rico. Blitar, 30 Antwerpen. Beninkust, 30 te Antwerpen. Bantam, 30 v. Singapore n. Zamboanga. Bussum 30 Port Said. Cottica, 30 315 m. NO. Flores n. Plymouth. Cinulia, 31 Curacao verw. Camerounkust, 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Castor (KNSM), 29 Antwerpen verwacht. Caltex Delft, 31 Sidon. Celebes, 31 rede Belawan. Duivendrecht, 30 v. Liverpool n. Ver. Staten. Duivendijk, 30 v. Antw. n. Rotterdam. Dorestad, pass. 29 Mona eil. n. Groton. Dalerdijk, 30 in Panamakanaal n. Los Angeles. Duivendijk, 30 Rotterdam. Delft, 31 Santiago de Cuba. Dongedijk, 30 v. Rotterdam n. Bremen. Elizabeth B. 30 v. Suez n. New Yor. Eos, 30 v. Rotterdam n. Alexandrië. Esso Rotterdam, 30 te Antwerpen. Eendracht, 30 180 m. O. Malta. Esso Den Haag, pass. 30 Marisa eil. n. Antw. Elizabeth B, 30 v. Port Said n. New York. Esso Amsterdam, 30 Ifo. Bougie gep. n. Sidon. Friesland (SSM), 29 Gdynia. Groote Beer, 2 Jan. Rotterdam verw. Gaasterkerk, 31 v. Singapore n. Ilo Ilo. Gouwe, 29 v. Dakar n. Monrovia. Haarlem, pass. 30 Dover n. San Juan. Hecuba, 29 v. Maraeaibo n. Baltimore. Hoogkerk, 30 200 m. ZO. Shanghai. Hera, 30 Demerara. Hilversum, 29 v. Antwerpen n. Port Said. Houtman, 30 v. Singapore n. Mahe. Hestia, 30 v. Rotterdam 31 Amsterdam. Indrapoera, 31 Surabaja. Isis, 31 Liverpool. Kota Inten, 30 Hoek v. Holland n. Rotterdam. Koratia, 30 Maraeaibo verwacht. Kieldrecht, 29 Duinkerken. Kellia. 6 Jan Kielerkan. verw. n. Helsinki. Kota Inten, 31 Rotterdam. Kabylia, pass. 30 Algiers n. Harburg. Leersum, 30 v. New Orleans n. Mobile. Lindekerk, 31 Port Said. Lombok, pass. 30 Kp. Hatteras n. Colon. Macoma, 2 Jan. Mena el Ahmadi verwacht. Marisa. 2 Jan. Gibraltar verwacht. Merwede. 30 Antwerpen. Muiderkerk, 30 200 m. NW. Djeddah. Maasland, pass. 30 Victoria n. Rio de Janeiro. Markelo, pass. 30 Finisterre n. Leixoes. Marpessa, 30 v. Dakar n. Curacao. Maureen, 31 Philadelphia verwacht. Maas, 31 Rotterdam verwacht. Mentoi, 30 v. Amsterdam n. Paramaribo. Molenkerk, 31 Suez. Murena, 31 v. Shimotsu n. Miri. Nigerstroom, 30 v. Dakar n. Freetown. Noordam, 30 500 m. W. Scilly's. Notos, 30 v. Kavalla n. Rotterdam. Oranjefontein, 29 510 m. v. St. Helena. Overijsel, 30 Hamburg verwacht. Ophir, 30 te Gelawan. Oranje, pass. 30 Kp. St. Vincent n. Port Said. Oranje, pass. 31 Gibraltar n. Port Said. Orion, 30 v. Rotterdam n. Oran. Oldekerk, 31 vroeg v. Lissabon n. Marseille. Pieter S, 30 Newport Mon verw. Prins Joh. W. Friso, 30 v. Hamburg n. Leixoes Pygmalion, 30 Pto Ordaz. Phrontis, 30 65 m. N. Tessel. Prins Philips Willem IV, pass. 31 Ouessant n. Malaga. Perna. 30 v. Port of Spain n. Tripolis. Rempang, 29 v. Sydney n. Newcasle. Rondo. 3 Jan. Belawan verwacht. Ridderkerk, 31 Tanga. Roggeveen, 30 v. Kobe n. Hongkong. Sarpedon, 31 te New Orleans. Singkep, 30 v. Bahrein n. Madras. Soestdijk, 31 te Singapore. Stad Dordrecht, pass. 30 Kp. St. Vincent naar Genua. Straat Makassar. 31 te Durban. Stanvac Benakat, 31 Sungeigerong verw. Sigli, pass. 30 Str. Soenda n. Tj. Priok. Salatiga, 30 140 m. ZO. eil. Wake. Schouten, 30 150 m. ZW. Okinawa. Sommelsdijk, 30 v. Bremen n. New York. Scherpendrecht, 31 t.h.v. Flores verwacht. Stad Haarlem, 30 Immingham. Sommelsdijk, 30 v. Bremen n. New York. Sumatra, 30 v. Alexandarië n. Halifax. Straat Bali, 31 Buenos Aires. Ternate, 30 Antwerpen. Tibia. 30 120 m. O ZO. Brisbane. Trajanus, 29 1400 m. NO. Paramaribo. Triton, 30 Pto Cabello. Talisse, 29 v. Amsterdam n. Bona. Tabian, 30 v. Beyrouth n. Port Said Tegelberg, 3 Ov. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tiberius. 28 v. Ciudad Trujillo n. Jacksonville. Trompenberg, 30 Bermuda. Van Neck, 31 te Dar es Salaam. Westerdam, 30 440 m. ZO. Kp. Race. W. Alton Jones, pass. 30 Belawan n. Mena el Ahmadi Weltevreden, 30 Khoral Mufatta. Wieldrecht, 30 Bayonne. Waterman. 30 Aden. Willemstad. 30 380 m. NO. Barbados. Waterman, 31 v. Aden n. Port Said. Westerioren, 31 Curagao. Willem Ruys, pass. 31 Guardafui n. Suez. Wonorato, 30 v. New York n. Beyrouth. IJsel, 30 Bremen. Zijpenberg, 30 te Bona verwacht. KLEINE VAART Alcetas, 28 v. Amsterdam te Hamburg. Ambiorix, 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Arcturus, 29 330 m NW. Fort Alza. Ali S, 30 v. Vlissingen te Humbeeck. Arnoudspolder. 30 te Rotterdam. Atlas, 30 v Rotterdam te Amsterdam. Audacia. 30 v Boston te Gent verw. Aco, 30 v. Duinkerken n. Norresundby. Admiralengracht, 30 v. Antwerpen te Londen. Att S. 30 v Amsterdam te Wicklow verw. Bab T. 28 v. Santander te Bayonne. Betty, 30 v. Amsterdam te Dordt. Betty Anne S, 31 v. Leixoes te Guernsey verw Bill S, 30 v Bremen te Avonmouth verw. Batavier I. pass. 30 Finisterre n. Casablanca. Batavier III, pass 29 Kp. St. Vincent n. Bor deaux. Beekbergen, 30 v. Marans te Barry. Birmingham. 29 v. Harlingen te Goole. Concepcion, 28 v. Rio Grande do Sul n. Pto Alegre. Cornelia B I, 29 v. Faroer n. Rostock. Coolhaven, 30 v. Rouen te Casablanca. Castor. 30 te Antwrpen n. Amsterdam. Cinderella, 30 v. Rotterdam n. Duinkerken. Condor. 30 v. Vlissingen n. Manchester. Duiveland, 29 v. Rotterdam te Dunston. Dija. 30 v. Rotterdam n. Hull. Deni, 30 v Zeebrugge te Portsmouth verw. Delfland. 30 v. Amsterdam n. Bremen. De Ruyter. 30 v. Amsterdam te Antwerepn. Draco, 29 te Bilbao n. Oporto. Eagle, 30 v. Londen te Vlissingen. Ellewoutsdi.ik, 30 v. Amsterdam te Vlaardingen Erasmus, 30 v Duinkerken te Antw. Ella, 1 Jan. v. Parijs te Rouen verw. Eibergen, 29 v Rochefort n. Sharpness. Elisabeth Roorda, verm. 30 v. Rotterdam naar Bremen. Eseaut, 30 v. Rouen te Rotterdam. Export II. 30 v. Londen te Rotterdam. Fiducia, 30 v. Londen te Middelharnis. Fedala, 29 v. Suez n. Djibouti. Gaasterland, 30 v. Goole n Rotterdam. Gazelle. 30 v. Antwerpen te Vlissingen. Haskerland, 29 v. Leith te Harlingen. Haaksbergen, 30 v. Antwerpen te Rotterdam. Henrica, 30 v Guernsey te Le Treport verw Hink, 30 v Vlissinge n. Dublin. Hoc Vinces, verm. 31 v. Rotterdam n. Grimsby Ilias, 29 v. Malaga n. Tripoli. Jaba, verm 30 v. Maassluis n. Boston. Joost. 29 v. Kalmar n Zaandam. Julia Mary, 28 te Manchester. Kaap Falga, 29 v. Skutskaer n. Gefle. Kaap St. Vincent. 28 voor slecht weer te Cux- hafen. Lucas Bols I, v. Shannon n. Liverpool. Leuvehavon, 30 v. Antwerpen n. Gothenburg. Lucas Bols I, verm. 1 Jan. v. Shannonrivier n. Liverpool. Liberté, 30 v. Vlissingen n. Silloth. Lijnbaan, verm. 30 v. Rotterdam n. Liverpool. Mariscal Lopez, 29 250 m. W. Agadir. Markab N, 29 10 m. NW Bougaroni. Midsland. 29 v. Leith n. Grangemouth. Missouri, 30 v. Vlaardingen te Rotterdam. Muphrid N. 29 v. Kiel te Delfzijl. Meuse, 30 c. Antwerpen te Rotterdam. Mypuck, 30 v. Londen te Maassluis. Mareella, verm. 30 v. Dieppe n. Londen. Nero, 29 te Aalborg n. Aarhus. Nettie. 30 v. Gent te Antwrepen. Nieuwehaven, verm. 31 v Gothenburg n. R'darr, Nieuwland, 30 v Grangemouth te Rotterdam. Nottingham, 29 v. Amsterdam te Newcastle. Oranjepolder, 30 in Golf van Biscave n. Lissabon Plato, 30 te Rotterdam n. Lissabon. Paloma, 30 Kiel gep. n. Gent. Philetas, 30 v. Antwerpen te Amsterdam. Reliable, 30 v. Rotterdam n. Sharpness. Start, 30 v Vlissingen n. Faversham. Spurt, 30 v. Londen te Antwerpen verw. Strabo, 30 v. Malaga te Amsterdam. Swallow, 30 v. Liverpool n. Swansea. Sambre, 30 te Amsterdam. Truus, pass. 29 Kielerkanaal n. Gothenburg Theano, 30 v Amsterdam te Rotterdam. Tilly, 28 v. Sundsvall te Wifstavarf. Tromp. 30 v Rotterdam te Antwerpen Timo, 30 v. Vlaardingen te Vlissingen. Tine, verm. 30 v. Rotterdam n. Londen. Ton S. 30 v. Velzen te Rotterdam verw. Volharding, verm. 30 v. Rotterdam n. Algiers. Vindicat Atque Polit, 30 v. Bavonne te Londen Vrijburgh, 30 v. Londen te Rotterdam. Weslpolder, 2 Jan. v. Oporto tee Antwerpen verw. Wim (V), 30 v. Rotterdam te Antwerpen. SLEEPVAART Ebro, 30 terug in de Waterweg. Noordholland, 29 550 m. Z.ZW. Madeira. Noordzee, 29 460 m. NO. Fayal met August Bolten Poolzee, 29 v. Duala n. Izmir met 2 bakken pon- .29 9?° m' °'N0- Bermuda met Let.zfa Montanari.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 21