Dreef Haarlems culturele Boulevard Scheidende burgemeester mr. J. F. Jansonius erepenning van Haarlemmermeer aangeboden Mohammedaanse partijen voor beëindiging conferentie in Genève GEDACHTEN VAN D. J. A. GELUK Unieke plaats voor Concertgebouw, Stadsbibliotheek, Museum voor moderne kunst en Muziekschool SLEUTEL WEG? Huldiging door gemeenteraad, bevolking en instellingen Particuliere ideeën „DE SLEUTELSPECIALIST" Haarlemse Jazz- Club luidde 1955 uit Verkeerde keuze Projecten genoeg Om de toekomst Maandagavond Nieuwjaars-receptie van burgemeester Moderne Kunst geliefd beleggingsobject in V.S. Grond voor Israëlische klacht over Svrië Engelse wapens clandestien via België naar Midden- Oosten WASSERIJ DUYN P. Q. Wolff veertig jaar in gemeentedienst W.-Duitse vliegtuigbouwers verdelen hun taken Jubileum J. A. van Huis Burgerlijke Stand van Haarlem Meer vis naar Duitsland Israel vraagt de Sovjet-Unie opheldering Meer Britse hulp voor het Koninkrijk Jordanië ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NOG WEINIG UREN en het jaar 1955 heeft zijn loop volbracht. Opper vlakkig gezien was het ook voor Haarlem een gunstig jaar, althans niet een uitgesproken ongunstig. Toch moet men zich daardoor niet laten misleiden: de grote problemen welke 1954 achterliet wachten ook nu nog op een oplos sing. Daarbij denken wij niet alleen aan de woning- en scholenbouw en aan de verkeersvraagstukken, maar ook aan dat zo ingewikkelde samenstel van factoren dat Haarlems karakter als centrum van een uitgestrekte omgeving, als stad met aantrekkingskracht in binnen- en buitenland, bepaalt. Wil Haarlem zijn functie als centrum van Kennemerland, van de bloembollen streek en poldergebied goed vervullen, dan dient het voor alles een levende stad te zijn. Wordt dat facet verwaarloosd dan zal dit zijn uitwerking niet missen. De stad zal steeds meer de enigszins amorphe structuur van een woongemeente krijgen, waarvan de bevolking voor een groot deel haar werk en haar vrije tijdsbesteding elders zoekt. Uiteraard is dit niet alleen de zaak van het gemeentebestuur, maar ook van de burgerij. En in dat opzicht bestaat er tus sen Haarlem en andere gemeenten toch wel een kenmerkend verschil. In Enschedé en Vlaardingen bijvoorbeeld bevorderden de plaatselijke industrieën de bouw van grote hotels. In Rotterdam zijn niet alleen tal van voorbeelden aan te wijzen van handelsondernemingen welke zichzelf een fraaie huisvesting schiepen, maar valt vooral de samenwerking tussen tal van bedrijven op, die zich gezamenlijk een even doeltreffende als aesthetisch bevredigende werkruimte verschaften: het bekende com binatie-winkelpand, de collectieve winkel galerij de Lijnbaan, het Groothandels gebouw. De verbetering van de hotelaccommodatie in Haarlem, zoals die door velen wordt ge wenst, verloopt verre van vlot en al even min ziet men een combinatie tot stand komen van firma's die gezamenlijk een kantoorflat willen stichten. Toch kan men vaak genoeg de klacht horen, dat de tegen woordige huisvesting van een aantal onder nemingen verre van bevredigend is, ter wijl de mogelijkheden om tot aankoop van oude gebouwen en terreinen over te gaan zich toch wel voordoen. Het zou bijvoor beeld ook zeer goed denkbaar zijn, dat een particuliere combinatie in samenwerking met 't gemeentebestuur het Beynescomplex en omgeving aankocht om daar waar bij de gemeente dan als haar aandeel de grond zou kunnen inbrengen een groot gebouw voor kantoren, showrooms, hotel café-restaurant, een ondergronds bus station en dergelijke te stichten. Het probleem leek ons belangwekkend en actueel genoeg om daarover een onder houd te hebben met de voorzitter van de stichting „Haarlems Bloei", de heer D. J. A. Geluk. Men zal opmerken, dat wij niet spreken over wethouder Geluk. De heer Geluk wenst namelijk in dit gesprek bepaald niet als lid van het college van B. en W. te worden beschouwd, maar wilde wel enige gedachten ontvouwen welke hem als voorzitter van „Haarlems Bloei" en als gewoon Haarlems burger dierbaar zijn. Want ook de heer Geluk bleek al spoedig van mening, dat Haarlem niet te zeer dient te treuzelen met het ontwerpen, voorbe reiden en uitvoeren $an een reeks plannen met betrekking tot de toekomstige com merciële en culturele accomodatie van de stad, juist ook om de in de aanhef ge noemde redenen. De heer Geluk vestigde er de aandacht op, dat juist op het gebied van toneel en muziek Haarlem moet zorgen een voldoen de outillage te bezitten wil het niet lang zaam maar zeker door andere steden wor den voorbij gestreefd, die zich al evenzeer kunnen gaan ontwikkelen tot centra van dezelfde streken welke thans alleen door Haarlem worden bediend, ongerekend dan de invloed en de zuigkracht van Amster dam. Ten aanzien van het toneel is men op papier al lang tot de conclusie gekomen, dat de outillage van de Stadsschouwburg ontoereikend is geworden en dat er daar enboven behoefte bestaat aan een tweede toneelzaal. Dat laatste valt niet te ver wonderen, wanneer men bedenkt, dat de stad toen zij nog de helft van het tegen woordige aantal inwoners telde twee schouwburgen bezat en dat sindsdien ook de belangstelling voor toneel en ballet is toegenomen. Bovendien heeft Haarlem geen geschikte zaal voor kamermuziek uitvoeringen. Nu is het zo, dat er een plan bestaat voor het inrichten van een toneelzaal in het te moderniseren gemeentelijk Concert gebouw, zoals er ook een plan is voor de ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De Haarlemse Jazz Club heeft Vrijdag avond in dansschool Schroder aan de Raamsingel in Haarlem het jaar 1955 uit geluid met een overwegend modern pro gramma. De avond werd geopend door de nieuwe „Diamonds", bestaande uit leider Cees Smal, trompet en ventieltrombone, Harry Verbeke, tenorsax, Wim van Beelen, piano, Henk de Jong, bas en Ton Funke Küpper, drums. Dit quintet speelde in fraaie moderne stijl, met prettig klinkende arrangementen. Na een levendige „oude" jamsession waren de gasten van deze avond aan de beurt: het trio Pim Jacobs uit Hilversum. Pim Jacobs, piano, zijn broer Ruud bas en Fred Burkhardt, drums waren reeds in Juni van dit jaar te gast bij de Haarlemse Jazz Club en hun optre den van Vrijdag bevestigde de prettigste herinneringen, die men aan de eerste ken nismaking had bewaard. Aan de eerste moderne session na de pauze, een session, voorafgegaan door een kolder-optreden van Guus van Hees en Ben Serné met ondermeer een George Formby-imitatie, werd onder meer deel genomen door het voltallige trio Pim Ja cobs. Hoewel niet geheel zuiver, klonk zij aanmerkelijk beter dan de rammelende jamsession, die daarop volgde. Met een perfect optreden van de „Diamonds" werd ae avond en het jaar besloten. KI. vergroting van de Stadsschouwburg. Maar veel verder is men ook niet gekomen en dat is niet alleen een kwestie van bouw- stop. Ten aanzien van het Gemeentelijk Con certgebouw is het immers bekend, dat dit een enclave vormt in het complex van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. Verplaatsing van het Concert gebouw naar elders zou dus de consequen tie kunnen zijn van de voortzetting van een reeds lang geleden begonnen ont wikkeling. In het Haarlemse Verkeersplan is daar mee reeds rekening gehouden door het aanwijzen van de Oostzijde van het Spaarne ter hoogte van de Melkbrug tot de plaats waar een „representatief ge bouw" zou kunnen worden gesticht. Maar de heer Geluk acht het twijfelachtig of die omgeving als zodanig ooit bij het publiek in trek zou komen, nog afgezien van het feit, dat juist daar zich tal van pittoreske gevels aan het Spaarne bevinden die bij dragen tot een karakteristiek silhouet van de stad. Ook de plaats van het Krelagehuis, welke wel eens is genoemd, is om redenen van psychologische aard onaanvaardbaar. Het toekomstige Concertgebouw van Haarlem, dat onder meer een grote zaal met tenminste 2500 plaatsen zal dienen te bevatten, zal gebouwd moeten worden op een plek welke gemakkelijk bereikbaar is voor de grote meerderheid van de con certbezoekers en zal dan ook in het Zuiden van de stad gelegen moeten zijn. De heer Geluk denkt daarbij vooral aan de Dreef. De bebouwing aan de Westzijde van de Dreef is immers reeds thans ge denatureerd omdat het ene woonhuis na het andere als kantoorgebouw wordt ge bruikt. Een deel van de daar gevestigde instellingen, zoals enkele scholen, zal bo vendien binnen afzienbare tijd toch moe ten verdwijnen omdat zij de beschikking zullen krijgen over moderne gebouwen. Een aantal panden bevindt zich trouwens reeds in handen van de overheid en de aankoop van andere gebouwen kan over wogen worden. Gezien ook de allure van de Dreef en het aangrenzende Florapark en de ligging in de onmiddellijke nabijheid van het cen trum meent de heer Geluk, dat Haarlem er naar zal moeten streven om de Dreef de grote Boulevard te maken, welke zowel door de bestemming van de daaraan ge legen gebouwen als door de architectuur daarvan niet alleen een vaardige, maar ook een bezienswaardige toegang tot de stad zal zijn. Het is duidelijk, dat een dergelijke be bouwing niet alleen kan bestaan uit een nieuw Concertgebouw, waarin het befaam de Cavaillé-Coll-orgel dat immers voor de grote zaal van het vroegere Paleis voor Volksvlijt was bestemd pas goed tot zijn recht zal komen. Maar er zijn in Haarlem nog projecten genoeg welke op verwezenlijking wachten. Daar zijn bijvoorbeeld de onder hun lasten krakende zolders van de Stadsbiblio theek en -leeszaal aan het Prinsenhof, een instelling die trouwens toch niet in het Stadhuiscomplex te handhaven is, wegens de toenemende behoeften van de gemeente secretarie. Daar is de behoefte aan een Museum voor moderne kunst, waarin Haarlems kunstbezit uit de jongste tijden tot zijn recht kan komen. Naar zeer geslaagde voorbeelden van elders zou dit museum zeer goed te combineren vallen met de stadsbibliotheek. De heer Geluk denkt zich het Concert gebouwcomplex op het terrein ten Zuiden van de Hazepaterslaan en dat voor stads bibliotheek en museum aan de Noordkant van het Florapark. Ook daar bevinden zich reeds belangrijke panden in handen van de overheid, hetzij gemeente, hetzij pro vincie. Uiteraard dient dan de resterende be bouwing tussen Florapark en Hazepaters laan aangepast te worden aan de nieuwe toestand. Hier nu zouden twee instellingen een plaats kunnen vinden welke de heer Ge luk na aan het hart liggen: een als Con servatorium erkende Muziekschool en een kunstacademie, waarmede een oude Haar lemse traditie hersteld zal zijn. En in die omgeving zou een Hildebrandmonument niet misstaan, zo suggereert de heer Ge luk, daarbij doelende op het Florapark. Intussen wijst de voorzitter van de stich ting „Haarlems Bloei" er nogmaals op, dat dit niet de gedachten zijn van een lid van B. en W. Het zijn de vrije en ietwat speelse fantasieën van een man die van Haarlem houdt en de stad op Oudejaarsavond 1955 het beste toewenst. Maar dat neemt niet weg, dat zij des niettemin de moeite van het overwegen ruimschoots waard zijn. Te meer, omdat Haarlems stadsbestuur nu en niet over wie weet hoeveel jaren moet beslissen hoe het toekomstige stadsbeeld eruit zal zien. Op dat structuurplan wachten v" nog steeds en hoe langer dat duurt, des gro ter wordt de kans, dat Haarlem t.. aan sluiting op een nieuwe, schone toekomst mist. Dan dreigt het gevaar waarop wij reeds doelden, dat men meer en meer de weg zal inslaan naar de naburige hoofdstad des rijks om daar te vinden wat men hier mist. Er mag hier tevens op gewezen worden, dat het ook hier gaat om een cultuur spreiding welke te weinig de aandacht ge niet van de regering. In Den Haag heeft men wel aandacht voor cultuurspreiding, maar men bevordert die op het ogenblik vrijwel uitsluitend in de landbouwprovin- cies. Daardoor dreigen de veel dichter be volkte districten van het Westen tekort te komen. Wanneer men een stad van haar culturele hart ontdoet, leeft zij niet meer en gaat iets verloren van wat eertijds de bekoring van een bepaalde streek uit maakte. Ook daarom is het zaak op de bres te blijven staan voor Haarlem als cultuurstad. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, en mevrouw CremersDe Bruijn zullen op 2 Januari 1956 op het Stadhuis een Nieuwjaarsreceptie houden des avonds van 8.30 uur tot 10 uur voor autoriteiten, besturen van verenigingen en instellingen en al degenen, die op enigerlei wijze met het gemeentebestuur in relatie staan. ADVERTENTIE Volgens een te New York gepubliceerd financieel jaaroverzicht zijn moderne schil derijen in Amerika nog steeds zeer ge liefde beleggingsobjecten. De waarde van werken van..Braque, Dufy, Gauguin, Ma tisse, Modigliani, Pascin, Rouault, Seurat, Soutine en vele andere modernen die in 1954 al met 150 tot 200 percent was ge stegen, is in 1955 weer omhoog gegaan. DJAKARTA (Un. Press) Sommige Mohammedaanse partyen schijnen steeds krachtiger by premier Harahap aan te dringen op een afbreken van de Indone- sisch-Nederlandse conferentie. Een van de leidende figuren uit de Nahdatul Ulama heeft al het bedekte dreigement geuit dat zyn party uit de coalitieregering zou tre den indien Harahap niet spoedig een einde liet maken aan de besprekingen. Volgens een Indonesisch persbericht zou de Mashumi, de partij van Harahap, zijn gezwicht en ook bereid zijn aan te dringen op terugroeping van de Indonesische dele gatie. De Nahdatul Ulama en een andere groepering, de Verenigde Mohammedaanse Partij, zouden aandrang op Harahap's par tij hebben uitgeoefend. Van dat persbericht kon echter geen bevestiging worden ver kregen. Volgens het persbureau Antara zou de partij van Harahap nu bereid zijn mee te (Van onze correspondent in Londen Het Britse departement van Koloniën heeft toegegeven dat 415 Sherman-tanks van dertig ton, welke voor landbouwdoel einden waren geschikt gemaakt voor het NEW YORK (AFP) Het hoofd van de zSn- apenootjesproject in Afrika, van wapenstilstandscommissie in Palestina, de Canadese generaal-majoor Burns, heeft een aanvullend rapport aan de veiligheids raad gezonden over het Syrisch-Israelisch incident bij het meer van Galilea. Het is gebaseerd op documenten, welke op een Syriër zijn gevonden. Burns zegt, dat de Syriërs zich op twee punten schuldig heb ben gemaakt aan schending van het be stand. Zo hadden de Syriërs de wateren van het meer binnen 250 meter van de Sy rische kust tot territoriale wateren ver klaard met de opdracht op Israëlische militaire boten te schieten, die zich binnen de grens waagden. Ook hadden zij een bazooka geplaatst op een terrein, dat vol gens het bestand onder Israëlische controle behoort te staan. Tanganyika naar de Belgische firma Jef O. Peeters zijn verscheept, vanwaar zij waar schijnlijk naar Egypte zijn gegaan, nadat zij weer in tanks waren veranderd. Een speciale verslaggever van- de Daily Tele graph meldt uit Rotterdam dat uit Enge land afkomstige onderdelen van tanks be stemd voor Israel 6 maanden door de douane in Rotterdam waren opgehouden alvorens zij werden doorgestuurd naar Antwerpen. Over deze wapenleveranties heerst in Britse politieke kringen grote on gerustheid. Een dringende verklaring van regeringszijde is gewenst dat dit lek thans gestopt is, vooral omdat Eden's verzoe ningspoging in het Midden-Oosten reeds door deze onverkwikkelijke affaire ernstig in gevaar is gebracht. ADVERTENTIE AAI STKRHA M SR VA ART 20 Tf I.. 11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR. Binnen 4 dagen retour. Donderdag 12 Januari hoopt de heer P. Q. Wolff, referendaris op het kantoor van de gemeente-ontvanger te Haarlem, de dag te vieren, dat hij veertig jaar in overheidsdienst is. Hij begon in 1915 zijn ambtelijke loopbaan bij de gemeente Scho ten en na de annexatie in 1927 ging hy over naar het kantoor van de ontvanger der gemeente Haarlem. De aanstaande ju bilaris is in vele kringen een geziene fi guur, speciaal in Haarlem-Noord, waar hij leider van een katholiek kerkkoor is. Op 12 Januari om vier uur zal in de hal van het stadhuis een receptie worden ge houden. Voor de onverflauwde arbeid, de uitmuntende initiatieven en voor de mate, waarmee hij zich verdienstelijk heeft gemaakt, besloot de gemeenteraad van Haarlemmermeer Vrijdagmiddag de erepenning van de gemeente in goud te verlenen aan burgemees ter mr. J. F. Jansonius, als dank voor de vele, zeer grote en algemeen erkende verdiensten voor de gemeente en de inwoners. Dit besluit werd genomen in de ver gadering, waarin afscheid genomen werd van mr. Jansonius, wiens ambtsloopbaan vandaag eindigt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. gaan met de Nahdatul Ulama en de Ver enigde Partij in het stellen van de eis dat de Indonesische delegatie zal worden te ruggeroepen. Die partijen wilden dat bericht niet bevestigen. Bekend is dat die Mohamme daanse partijen zich van de conferentie hebben gedistancieerd. Zij zijn vooral zo sterk tegen de conferentie gekant omdat Nederland heeft geweigerd te praten over de aanspraken van Indonesië op Westelijk Nieuw-Guinea. In de afgelopen dagen hebben leidende figuren van die partijen achter de scher men druk geconfereerd. Waarnemers geloven dat de afgezant van Harahap die Donderdag naar Europa'ver trok, de leider van de Indonesische delega tie, minister Anak Agung Gde Agung, op de hoogte heeft gebracht van deze poli tieke achtergronden. BONN (Reuter) In West-Duitsland hebben vliegtuigbouwers vier „werkgroe pen" in het leven geroepen voor het bou wen van vliegtuigen voor de West-Duitse Strijdkrachten, aldus meldt de sociaal democratische persdienst te Bonn. Slechts één fabriek, Dornier, zal vliegtuigen van eigen ontwerp bouwen, namelijk de Do- 27, een toestel voor ondersteuning van het leger. De andere zullen Franse of Itali aanse ontwerpen in licentie bouwen. Vol gens de persdienst zullen de West-Duitse fabrieken echter niet in staat zijn alle 1326 vliegtuigen voor de luchtmacht te bouwen. Messerschmitt en Heinkel zullen in één van de werkgroepen het Franse lesvlieg- tuig „Fouga CM-170 Magister" bouwen. Dit is het enige straalvliegtuig, dat in West-Duitsland zal worden gemaakt. Focke Wulf en de fabriek van prof. Blume zullen de lichte Italiaanse verken ner „Piaggio P-149" in productie nemen. De vierde groep, bestaande uit de „Ham burger Flugzeugbau" (de vroegere fabriek van „Blohm und Voss"). de „Weser"- maatschappij te Bremen, Siebel en Hen schel, zal het Franse transportvliegtuig „Noratlas NRD-2501" produceren, aldus de persdienst. De firma Friedrich Krupp te Essen heeft bij een scheepswerf te Bremen een vracht schip van 16.000 ton besteld. Aangenomen wordt, dat het concern voornemens is weer een eigen vloot van vrachtschepen op te bouwen. Voor de oorlog bezat Krupp ver scheidene ertsschepen. Voor het afscheid bestond grote belang stelling. Onder de genodigden waren mr. M. A. Stufkens, griffier der Staten van Noordholland; burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, de burgemeesters van omlig gende gemeenten; mr. B. van der Burg, officier van justitie bij de Haarlemse recht bank; mr. Th. F. Raedt, kantonrechter te Haarlem en hoofden van gemeentelijke diensten der gemeente Haarlemmermeer. Crisis in 1931 De scheidende burgemeester en zijn familie werden door de oudste wethouder en het oudste raadslid binnengeleid, waar na mr. Jansonius de gasten verwel komde. Hij deelde mee van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland een brief te hebben ontvangen, waarin deze van zijn waardering heeft doen blijken voor de taak in de gemeente door spreker verricht. De burgemeester wierp een terug blik op de afgelopen periode van bijna vijfentwintig jaar, waarin hij in Haarlem mermeer werkzaam is geweest. Toen hij op 1 Februari 1931 zijn werk als gemeente secretaris begon, ging men gebukt onder een heftige economische crisis. Vele land bouwbedrijven hadden het moeilijk. De gemeentebegroting had een tekort van twee ton en door drastische bezuinigingen aan te brengen, moest dat in de volgende jaren worden ingelopen. De langdurige winter-werkloosheid was een normaal ver schijnsel. Mr. Jansonius vervolgde, dat er gelukkig ook opbouwend werk is verricht, speciaal op stedebouwkundig gebied. Badhoevedorp ontwikkelde zich en werd een fraai tuin dorp, waar men zich gaarne vestigde. Ook werden uitbreidingsplannen voor andere delen der gemeente gemaakt. Na de bevrijding werd spreker burge meester van de gemeente, waarin een over vloed was van tankgrachten en bunkers. Aanvankelijk met de wethouders Oudheus- den, Bos en Van der Geest en later met de gemeenteraad heeft hij prettig gewerkt aan de opbouw. Jammer genoeg kon aan de volkshuisvesting niet datgene gedaan wor den, dat noodzakelijk was, maar toch kan gezegd worden, dat veel bereikt is. Mr. Jansonius richtte zich met woorden van dank tot de wethouders, de raadsleden, de gemeentesecretaris en de leden van het gemeentepersoneel en memoreerde het af scheid van dit personeel, waarbij hem een gouden armbandhorloge is aangeboden. „Ik ben dankbaar voor de goede jaren, die ik met mijn gezin in Haarlemmermeer heb doorgebracht en spreek de wens uit, dat het de gemeente wel zal gaan", aldus besloot spreker zijn toespraak. Grote werkkracht en ernstige studie De heer J. A. Oudheusden, die als loco-burgemeester zal optreden, memoreer de de wijze, waarop mr. Jansonius zich door grote werkkracht en door ernstige studie op de ambtelijke ladder omhoog heeft weten te brengen. Op 10 Maart 1933 verwierf de heer Jansonius te Groningen de hoedanigheid van meester in de rechten en het college van B. en W. en de gemeen teraad waren in die dagen trots op het feit een secretaris in hun midden te hebben, die tot zo iets in staat was. Mr. Jansonius was gezegend met een scherp verstand en bezat groot doorzettingsvermogen en werk kracht. Hij heeft het voorbeeld gegeven hoe men door ernstige studie, die gepaard gaat met grote werkzaamheid in het leven iets bereiken kan. Vervolgens gaf de heer Oud heusden een overzicht van de werkzaam heden van mr. Jansonius als gemeente secretaris en als burgemeester Een groot gedeelte der scholen verkeerde in 1945 in een deplorabele toestand. Namens het col lege bracht spreker de burgemeester dank voor diens onverflauwde belangstelling voor het probleem en zijn steeds stimule rend werken om ook deze zaken in orde te krijgen. Nu kunnen wij met opgeheven hoofd aan ieder de scholen tonen en zijn alleen maar bezwaard door de bouwstop, die verder werken in deze richting moge lijk zal tegenhouden. Tenslotte stelde de heer Oudheusden de burgemeester in kennis van het verlenen van de erepenning der gemeente en over handigde hy die met een gecalligrafeerde oorkonde. Sigarendoos De heer M. J. vanNieuwenhuyzen voerde als oudste lid van de gemeenteraad het woord en memoreerde de goede samen werking. Als dank bood hij een zilveren sigarendoos aan. Namens het gemeentepersoneel richtte de gemeentesecretaris, de heer G. A. T h i e n zich tot de scheidende burge meester. Hij zeide, dat het voor een ieder een voorrecht was geweest onder leiding van de burgemeester te mogen werken. Nadat de burgemeester de sprekers dank had gezegd, sloot hij de laatste door hem geleide raadsvergadering. Namens burgerij Op de hierna volgende receptie hebben velen uit handel en industrie, vertegen woordigers van verenigingen en instellin gen afscheid genomen. Onder hen waren de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly; de directeur van de luchthaven Schiphol, de heer U, Dellaart; de voorzit ter en de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeenten, de heren Ch. E. Visser en jhr. dr. J. C. Mollerus en het gedelegeerd lid der provinciale bedrijven, mr. A. Bruch. Namens de burgerij voerde dr. D. Z u ij d- d a m het woord, die mededeelde, dat ver tegenwoordigers uit alle kringen der bur- De heer J. A. van Huis, onder-opzichter bij het Openbaar Slachthuis te Haarlem, hoopt op Donderdag 5 Januari zijn zilve ren jubileum in dienst der gemeente te vieren. Hij trad in 1931 in dienst van het Slachthuis als halknecht; later werd hij administratief ambtenaar C. derde klasse, ambtenaar C. tweede klasse en op 1 Januari 1951 volgde zijn promotie tot onder opzichter. HAARLEM, 30 December 1955 BEVALLEN van een zoon: 29 Dec., E. C. den Besten—Huijsman; F. Kuling—Koper; C. BreedBakker; H. J. Vree—Priem; M. J. Woolthuisvan Duijnen. BEVALLEN van een dochter: 23 Dec., E. de Ridder—Diesbergen; 29 Dec., J. C. van Vechgel—Hofman; M. J. Matheij—Leeven- dig; M. H. Povel—Everard; M. P. G. van der HeijdenZijlstra; J. M. van CannNijssen; A. M. Müller—Meijer; Th. BandHaring. OVERLEDEN: 28 Dec., J. Möhringer, 72 j., Nassaulaan; 29 Dec., W. C. R. van Norde —van Velzen, 61 j„ Doelstraat; F. W. Lich ten veldt, 72 j., Kruisweg; G. J. van 't Vlie, 82 j„ Generaal Joubertstraat; A. van Dijk, 64 j., Jan Luijkenstraat; L. A. Vloemans. 67 j., Brouwersvaart; J. F. Buijs, 65 j., Ba- rendsestraat; Th. Brink, 86j., Hagestraat Aan mr. J. F. Jansonius is ter gelegenheid van zijn afscheid als burgemeester van Haarlemmermeer de erepenning in goud der gemeente aangeboden, hetgeen ge schiedde door wethouder J. A. Oudheusden gerij zich verenigd hebben in een comité, dat geld verzameld heeft voor een ge schenk. De keus was gevallen op een tele visietoestel. Burgemeester de heer J. A. Bakhui zen uit Leimuiden, sprak als nestor van de burgemeesters der omliggende gemeen ten; de heer T. T. van der Geest, waar nemend dijkgraaf en heemraad, namens het bestuur van de Haarlemmermeerpolder, die een zilveren sigarettenkoker aanbood; mr. A G. A. ridder van Rappard, die een zilveren sigarenaansteker overhan digde namens de kring Bescherming Be volking, waarvan mr. Jansonius voorzitter is; de heren A. Biesheuvel namens de commissie van advies volgens de woon- ruimtewet; W. J. de Jong namens de buurtvereniging „Algemeen Belang" en de Speeltuinvereniging „De Lente" te Rijk. waarna zes kinderen de burgemeester een lied toezongen: G. W. van D r i e 1, voor zitter van de Technische School te Hoofd dorp. die de naam „Mr. Jansonius" draagt en de heer L. W. Biesheuvel van de Vereniging „Vooruit" (concours-hippique) die de scheidende burgemeester het ere lidmaatschap aanbood. Nieuwe invoervergunningen verleend De West-Duitse invoercommissie heeft heden machtiging verleend tot de volgende invoeren uit Nederland tot een totaal be drag van 1,2 millioen DM: zoetwatervis voor 400.000 DM, schol en bot voor 350.000 DM, visconserven en bereide vis voor 300.000 DM en gerookte paling en bokking voor 150.000 DM. Veertig jaar. Op 1 Januari is het 40 jaar geleden dat prof. L. H. M. Huydts ver bonden werd aan de Technische Hogeschool te Delft. Na het bekleden van de functies van conservator en lector bij het radio- laboratorium der Technische Hogeschool, waarvan hij de stichter is, volgde in 1946 zijn benoeming tot hoogleraar in de electro- nica. Hij is een der pioniers van de radio techniek in Nederland. JERUZALEM (Reuter) De Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken. Sjaret, heeft de Sovjet-ambassadeur. Abramov, uitgenodigd om te spreken over opmerkingen, die de eerste secretaris van de communistische patij van de Sovjet- Unie, Kroesjtsjev, Donderdag op de bij eenkomst van de Opperste Sovjet ovei Is rael heeft gemaakt. Van personen van het departement werd vernomen, dat Sjaret tot de ambas sadeur heelt gezegd, dat Kroesjtsjevs op merkingen niet hebben bijgedragen tot de vrede in het Midden-Oosten. Verder ver zocht de minister om opheldering over de Sovjetpolitiek in het Midden-Oosten. (Kroesjtsjev had Donderdag gezegd: „Van de eerste dag van zijn bestaan af heeft de staat Israel een vijandige, drei gende houding aangenomen jegens zijn buurlanden. Er staan imperialisten achter Israel, die trachten het land te gebruiken als een werktuig tegen de Arabieren voor hun eigen voordeel"). LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië zal Jordanië in het komende jaar económi- sche, militaire en financiële hulp tot een bedrag van 12.700.000 pond sterling bieden, 1.300.000 pond meer dan het vorige jaar. Het brengt het bedrag van de Britse steun, die sinds 1946 aan het Arabische koninkrijk is verleend, op bijna negentig millioen pond. Van de hulp voor het komende jaar is 9.200.000 pond bestemd vrnor de instand houding van het Arabische legioen. In de vorm van een lening voor economische ont wikkeling zal 2.250.000 pond worden ver strekt, behoudens goedkeuring van het Britse parlement. In diplomatieke kringen te Londen wordt gezegd, dat de hulp nog veel groter zou zijn geweest, als Jordanië zich bij het verdrag van Bagdad had aan gesloten. Uit Amman wordt nog gemeld, dat de economische hulpverlening Jordanië in staat zal stellen te Aqaba, een strategisch punt aan de Rode Zee, waar de grenzen van Jordanië, Israël, Egypte en Saoedi Arabië samenkomen, een diepzeehaven te bouwen. Een deel van de hulp zal gebruikt worden voor de aanleg van een weg naar de haven van de hoofdstad Amman voor het vervoer van goederen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 28