Frankrijk De demagoog Poujade wist ongeveer 50 zetels te veroveren Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Samenstelling van de Franse Kamer vóór de verkiezingen i i Labour eist witboek en debat over de wapenleveranties Enorme opkomst bij Franse verkiezingen Communisten wonnen veel zetels door het voortgezette systeem der lijstkoppelingen Nasleep van brand in Russische ambassade il Het woord is aan.., Officiële zendingen naar het Midden- Oosten blijken gewoon door te gaan 70e JAARGANG No 151 DINSDAG 3 JANUARI 1956 299e JAAkGANG No 302 Hoge Oostduitse ambtenaar gevlucht naar West-Berlijn Ambassadeur van Brazilië in Den Haag overleden Brandweer te laat gealarmeerd I r~ Helicopters en gros bij de Russen .en detail in de V.S. Het weer wordt zachter Nederlands jurist voor processen in Djakarta Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Franse kiezers zijn gisteren in veel groter getale opgekomen dan bij de vorige oproepen der Vierde Republiek. Er schijnen zelfs districten te zijn waarin de 90 is overtroffen. Maar de zaak der democratie is door die grote opkomst niet gebaat. Integendeel. Ofschoon de uitslagen op het ogenblik, waarop dit geschreven wordt, nog lang niet volledig bekend zijn blijkt er toch al duidelijk uit, dat de winst naar uiterst links en uiterst rechts is gegaan: naar de communisten en de volgelingen van de fascistisch-strevende-lawaaimaker Poujade. De laatste, voor het eerst aan bod bij verkiezingen, heeft meteen een vijftigtal zetels behaald. Zoveel als het in onze par lementaire getals-begrippen lijkt is het met. In het Franse parlement moeten (zonder Algerië, waar de verkiezingen zijn uitgesteld) bijna zeshonderd leden gekozen worden. Maar ook als men dit in aanmer king neemt is Poujade's eerste parlemen taire aanloop geducht en indrukwekkend. In de regeringskring had men verwacht dat hij niet méér dan acht, hoogstens tien zetels zou halen. Premier Faure heeft zich daarin vergist. Premier Faure heeft zich in veel vergist, ook ten aanzien van de com munisten, die vanmorgen al tweemaal zoveel winst hadden gemaakt als de profeterende rekenaars hun hadden toe gedicht. Zij stonden toen op 143 zetels; in het afgetreden parlement hadden zij er 101. De middenpartijen in het Franse par lement, in haar verblindheid, hebben tot het laatste moment toe niet begrepen wat hun rampzalige versplintering, jacht op eigenbelang en gebrek aan vooruitziende politieke blik onvermijdelijk moest uit werken. Zij zijn toch genoeg gewaar schuwd. Zij zijn eerst gewaarschuwd door de snelle opkomst van de beweging-de Gaulle, het Rassemblement du Peuple Frangais. De generaal wilde de bevoegd heden van de uitvoerende macht ten koste van die van de wetgevende macht aanzien lijk vergroten. Zijn autoritaire persoonlijk heid waarschuwde misschien nog sterker dan zijn program. Maar het politieke ge konkel ging ongestoord verder. Ontevre denheid in den lande itwam in velerlei vorm tot uiting. Men zette het oude spel voort, zich niets aantrekkend van totaal verouder de, slechte arbeidsverhoudingen en grote tekortkomingen in het binnenlands bestuur. Er kwamen waarschuwingen uit de eigen kring van het parlement. Er traden enkele mensen met grote visie naar voren, mannen zoals Monnet en Robert Schuman, die inzagen dat Frankrijk weer groot in de wereld zou kunnen worden als het de leiding nam bij het scheppen van een nu dringend-vereiste Europese Unie. Zij wer den spoedig in de steek gelaten: de kleine mannen der middelmatigheid willen nooit iets anders dan de kleine middelmatigheid. Tot hen behoorde niet Mendès- France, die in de zomer van 1953 zijn „investituur" als formateur bepleitte in een parlementaire rede, waarin hij onbarmhartig-duidelijke taal sprak. Men wees hem af; na een jaar mislukt bewind van Laniel aanvaardde men hem; nadat hij zeven maanden lang tegen de stroom had opgeroeid bezweek zijn regering. Toen kwam zijn partijgenoot Faure aan bod. Diens optreden heeft geleid tot scheuring in de radicaal-socialistische (wij zouden zeggen: vrijzinnig-democrati sche) partij. Faure en Mendès-France staan tierend tegenover elkaar. De met hen verbonden groepen zullen in het nieuwe parlement nog een meerderheid der mid denpartijen kunnen vormen, als zij samen gingen. Maar ook als dat lukt, onder aan voering van P.M.F. dan, zal het niet lang duren. Van de eerste dag af zal de politieke intrige hervat worden en volgens bekend gebruik zullen kabinetten „van binnen uit" ten val worden gebracht: gemiddeld één per zes maanden. De Derde Republiek was in een situatie als deze nog bij herhaling in staat tot vorming van een „union sacrée," die redding bracht omdat zij daden deed. De Vierde Republiek is daar nog steeds te zwak, te zeer vervuld van middelmatig heid, te egoïstisch en kortzichtig voor ge bleken. Deze verkiezingen laten haar inderdaad nog een kans. Nu ja, een laatste kans. Meneer Poujade heeft er een heleboel kleine mannetjes bijgegooid om de sfeer verder te bederven. En men is geneigd tot de veronderstelling, dat de grotere opkomst bij de stembus vooral in die mannetjes en hun aanhang gezocht moet worden. Ten slotte is in de ontwikkeling van zaken in de Vierde Republiek wel degelijk een logische ontwikkeling te bespeuren, die zich onbarmhartig heeft doorgezet terwijl alle waarschuwingen ook die uit het bevriende buitenland, ook die van Frank- riiks talloze persoonlijke vrienden in de wind geslagen zijn. Men heeft gedacht en gezegd: wij bezitten een groot en prachtig land en een groot en prachtig verleden. Dat is waar. Maar wie dit bezit is daarmee nog niet zélf groot. Tot onheil van zichzelf en van Europa is het naoorlogse Frankrijk klein en bekrompen en heeft het zijn schitterend verleden droevig beschaamd. Deze verkiezing is nu de jongste mis lukking op de weg, die naar de afgrond heeft geleid. Als de val nog verhoed kan worden zal een wonder moeten gebeuren. R. P. BERLIJN (D.P.A.) De plaatsvervan gende leider van de hoofdafdeling Weten schappen van het Oostduitse ministerie van Volksgezondheid, dr. Theodor Bruck, is naar West-Berlijn uitgeweken, zo deelt het Informatiebureau-West mede. Dr. Bruck, die tot de communistische eenheidspartij behoort, verklaarde dat hij een lans had gebroken voor Oostduitse artsen, die zich medicamenten uit West- Duitsland lieten toezenden via schuil adressen in Berlijn en daarvoor door de staatsveiligheiddienst moesten worden ge straft. Deze houding van Bruck werd als „staatsvijandig" beschouwd. Hij vluchtte naar het westen om aan arrestatie te ont komen. De ambassadeur van Brazilië by het Ne derlandse hof, de heer Th. da Graca Aran- ha, is maandagavond, na een langdurige ziekte overleden. (Van onze correspondent in Parijs) Pierre Poujade, het Franse boekhandelaartje uit Saint Céré, dat twee jaar geleden via zijn anti-belastingcampagne pardoes in de politiek terecht was gekomen, blijkt de grootste winst te hebben behaald in de verkiezingen, die gisteren in geheel Frankrijk en verschillende overzeese gebiedsdelen hebben plaats gehad. Op het moment, dat wij deze regels telefoneren, zijn de volledige uitslagen nog niet bekend en in het bijzonder mankeren ons nog de resultaten der grote steden, met Parijs op de eerste plaats. Doch zelfs aan de hand van deze onvolledige gegevens is het al wel duidelijk dat het ministerie van Binnenlandse Zaken zich heel zwaar heeft vergist, toen het eergisteren Pierre Poujade niet meer dan een 5 a 8 zetels in het voor uitzicht stelde. Het republikeinse front van Mendès-France, dat een tweede nieuw fenomeen in de Franse binnenlandse politiek vertegenwoordigt, heeft zich goed ge weerd, vooral in de grote steden en in het bijzonder in Parijs. Mendès-France heeft om 4 uur vanmorgen een verklaring afgelegd, waarin hij zijn tevredenheid uitsprak over de resultaten van zijn linkse coalitie van socialisten en radicalen. Het gecompliceerde kiesstelsel dat, trots de algemene weerzin, door de regering- Fa'ure toch werd toegepast, is aansprake lijk voor een menigte tegenstrijdigheden in de uitslag. Zo ziet het er naar uit dat de communisten de grootste zetelwinst van 50 a 60 plaatsen behalen, ofschoon ze in stemmenaantal achteruit schijnen te zijn gelopen. De belangrijkste verliezers van de com petitie zijn, zoals wel te verwachten was, de voormalige Gaullisten geweest, wier plaatsen op de uiterst rechtse flank nu door de Poujadisten zullen worden ingenomen. Generaal Charles de Ga.ulle heeft zich niet alleen gedurende de gehele campagne afzijdig gehouden, maar hij heeft zich zelfs de moeite bespaard persoonlijk te gaan stemmen. De Gaullisten hebben zich voor een groot gedeelte achter de aspirant-dic tator Pierre Poujade geschaard en een vooruitgang is dat zeker niet. Ook de Katholieken moeten nogal hard achteruit zijn geboerd. Vele zittende en oud-ministers beten in het zand. Zo zul len in de nieuwe Kamer ondermeer niet terugkeren de minister van Defensie, ge neraal Billotte, de oud-minister van We deropbouw, Claudius Petit, de Katholieke oud-minister en fractieleider van de MRP, Lecourt, en zijn voormalige collega van Binnenlandse Zaken, Martinot-Deplat, de felste tegenstander in de radicale gelede ren van Mendès-France. Grote opkomst Een laatste feit van bijzonder politiek belang is de enorme opkomst van het kie zersvolk geweest. Ten hoogste 15 procent heeft zich onthouden en dat is het laagste percentage, dat sedert onheuglijke tijden bij Franse verkiezingen werd geregistreerd Op het ministerie van Binnenlandse Za ken, dat vannacht op een bijenkorf geleek en waar een 250 Franse en buitenlandse jornalisten de resultaten op de voet kon den volgen, heeft premier Faure de enorme belangstelling voor de verkiezingen menen toe te mogen schrijven aan zijn beslissing van de vorige maand het parlement te ont binden. Inderdaad is de Kamerontbinding oorzaak geweest van de toeneming van de belangstelling van de Fransen voor deze verkiezingen. Doch een juister of althans een vollediger verklaring lijkt ons, dat de opkomst gezien moet worden als een pro test tegen het aanvechtbare beleid, dat het rechtse centrum vier jaar lang heeft ge voerd. In stemmen en in zetels hebben, voorzo ver op dit moment valt na te gaan, alle regeringspartijen niet onbelangrijke ver hezen geleden. De omstandigheid dat, tegen de traditie in, niet op zondag en bovendien in de win ter werd gestemd, heeft de Fransen er niet van weerhouden in massa toch hun burger plicht te vervullen. In sommige delen van het land lag een halve meter sneeuw en moesten de kiezers zich per ski naar het stembureau begeven. In de Jura weigerden de arbeiders de wegen begaanbaar te maken omdat op de dag van gisteren officieel niet gewerkt be hoefde te worden. De prefect moest daar persoonlijk ter plaatse verschijnen om de sneeuwruimers te bewegen de armen uit de mouwen te steken. De nieuwe Kamer komt pas op 19 januari voor het eerst bijeen. Daarna zal president Coty een formateur aanwijzen en tegen de 25ste zal Faure pas zijn ont slag aan kunnen bieden. Ondanks zijn nederlaag met honderd stemmen op 29 november in de Kamer zal hij dan dus nog bijna twee maanden aan het bewind zijn gebleven. De eerste debatten van het nieuwe par lement zullen pas op zijn vroegst tegen het einde van deze maand kunnen worden gehouden. Wie de eerste regering in deze nieuwe bewindsperiode van de Nationale Verga dering zal krijgen samen te stellen is voor het moment nog niet te zeggen, maar het lijkt niet uitgesloten dat de keuze zal vallen op Mendès-France, die als leider van de democratische oppositie de rechtse regeringspartijen schijnt te hebben over troefd, ondanks alle pogingen hem de wind uit de zeilen te nemen en de voet dwars te zetten. Zoals we gisteren voorspelden, zal het een zware taak zijn onder de nieuwe poli tieke verhoudingen een kabinet te vormen op een meerderheid, die de democratische beginselen is toegedaan. Een bittere ervaring voor alle democra ten is het natuurlijk dat een demagoog als Pierre Poujade met zijn grove propaganda nog zo'n sterke greep heeft gehad op het Franse volk, dat men politiek volwassen had durven achten. Al heeft Poujade dan ook vooral zijn winst wel aan de politiek minder ontwikkelde streken in de provin cie te danken, toch wist hij ook in de grootste steden overal voet aan de grond te krijgen. Dat de communisten zo veel sterker in de nieuwe Kamer zullen verschijnen, is een gevolg van de stemwet met de lijst koppelingen, die de regering-Faure met alle geweld aan heeft willen houden in de hoop Mendès-France te kunnen kort wieken. ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR, HAARLEM TEL. 13439 PERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Scooter - Bromfietskleding OTTOWA (United Press) De brand die de Sovjet-Russische ambassade in Ottawa heeft vernield, heeft geleid tot beschuldi gingen en tegenbeschuldigingen. Men ver wacht dat de kwestie ook in het Cana dese parlement ter sprake zal komen. Mevrouw Whitton, de burgemeester van Ottawa, is van plan een informele confe rentie te beleggen van burgerlijke autori teiten, vertegenwoordigers van het minis terie van Buitenlandse Zaken en leiders van het diplomatieke corps, om bepaalde dingen recht te zetten, onder meer de be voegdheden van de stedelijke brandweer lieden bij het blussen van een brand van een goed van een vreemde mogendheid zoals een ambassade. Zij weersprak de Russische beschuldigingen dat de brand weerlieden het blussingswerk op een verkeerde manier hadden aangepakt. Vol gens haar zou het vuur zijn bedwongen ware 't niet dat de ambassadestaf dit had verhinderd. Meer dan honderd man van de brandweer was met veertien stukken uitrusting aanwezig om de brand te blussen. Het hoofd van de brandweer zei dat de Russen eerst zelf getracht moeten hebben het vuur te blussen alvorens zij de brandweer waarschuwden. De politieke ver schuivingen, die in de Franse Kamer in de loop der ja ren plaatsgrepen, zijn in dit staatje aangegeven. De partijen hebben intussen verande ringen ondergaan, waardoor een di recte vergelijking per partij met de uitslag der huidige verkiezingen moei lijk ip. AANTAL ZETELS 183 ISO 161 1SO 107 101 fm KWWWWN Oct. 1945 juni 1946 Nov. 1946 Juni 1951 I 561QI I V PELT 95 98 70 57 Si I 64 67 120 RPF Het republikeinse front heeft ongetwij feld nadeel van dit systeem ondervonden, maar dat nadeel weegt, ook voor Faure, toch stellig niet op tegen de zetelwinst, die de communisten wisten te bereiken of schoon, zoals gezegd, hun invloed op het volk is getaand. Nog minder stabiel Reuter meldt nader: „Frankrijk staat voor het feit dat de na de algemene verkie zingen te vormen nieuwe regering nog minder stabiel zal zijn dan de thans zitting hebbende. Verwacht kan worden, dat geen enkele politieke groepering voldoende zetels zal hebben voor het zelfstandig vormen ener regering. Premier Faure heeft medegedeeld, dat de communisten stemmen verloren (iets meer dan twee procent), doch zetels ge wonnen hebben. Frankrijk heeft na de oorlog 21 rege ringen gehad. Het kabinet, dat het langst zitting had, bleef een jaar en 26 dagen in functie. Twee regeringen hielden slechts drie dagen stand. Mendès-France verklaarde dinsdag ochtend vroeg: „Ons republikeinse front heeft in het gebied van Parijs een grote overwinning behaald", waaraan hij ech ter toevoegde: „Het zou dwaasheid zijn het gevaar van de opgekomen Poujadisten te onderschatten. Dit is het resultaat van tien jaar niets doen". Bij het ter perse gaan van ons blad was de toewijzing van 542 zetels (van de 594) bekend. De verd'eling over de verschillende poli tieke blokken was als volgt: Communisten en verbondenen Republikeinse Front (pro Mendès-France) Front van centrum en rechts (pro Faure) Gaullisten Poujadisten Andere extreem rechtse groeperingen 145 148 179 16 50 4 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Petit-Senn: Berouw is geen deugd, doch een kater. Rusland en de Verenigde Staten trachten elkaar de loef af te steken met de nieuwste vindingen op het gebied der hefschroef- vliegtuigen. Men ziet links een drietal twee-motorige Russische hefschroefvlieg- tuigen boven het vliegveld van Moskou. Volgens de Russen kunnen deze machines ook op één motor hun vlucht tot een veilig einde brengen. Minder veilig lijkt het ex periment met een éénpersoons-machine in de V.S. Het gaat hier eigenlijk om een helicoptèreschroef met motor, waarop een platform is aangebracht. De maximum snelheid bedraagt ongeveer 90 km. per uur. Er kan een afstand van 250 km. mee worden afgelegd. (Van onze correspondent in Londen) Het zal nog geruime tijd duren voordat de Britse openbare mening over de wapen zendingen naar het Midden-Oosten zal zijn gerustgesteld. Men vraagt zich af waarom de regering, die sinds de zomer wist dat er een lek was, dit voor het parlement en het land heeft verzwegen. Egypte en Israel hebben niet alleen op slinkse wijze oude tanks ontvangen, maar ze hebben deze ge- vechtsklaar gemaakt met onderdelen die openlijk via de officiële kanalen in Groot- Brittannië zijn gekocht. Moeten, nu de leveranties door de achterdeur zijn ge staakt,, de zendingen door de voordeur doorgaan, al geschieden die volgens lopen de verbintenissen? Van meer dan één zijde wordt aangedrongen op het instellen van een gerechtelijk onderzoek door een open baar tribunaal. De Britse regering zegt in een verklaring, dat toen in de zomer vermoed werd dat ondanks de gevraagde waarborg, dat afge dankt Brits oorlogsmatreiaal niet als wapens opnieuw zou worden uitgevoerd, dit toch gebeurde, er geen vergunningen meer werden verstrekt voor de uitvoer van oude tanks of van enige belangrijke hoe veelheden oud oorlogsmateriaal, uitgezon derd een vergunning voor de uitvoer van achtduizend onderdelen voor gepantserde gevechtswagens, die naar Nederland waren verzonden om te worden gebruikt voor landbouw tractors en andere niet-militaire doeleinden. Deze export geschiedde op grond van een belofte van de Nederlandse regering dat de goederen Nederland niet zouden verlaten in een vorm waarin zij voor militaire doeleinden zouden kunnen worden gebezigd. Deze garantie zal voortaan van alle regeringen worden ge vraagd bij de export van oud wapenmate riaal. De Britse regering geeft nogmaals de verzekering, dat zij alles doet wat in haar macht is om een bewapeningswedloop in het Midden-Oosten te voorkomen. Feiten Hugh Gaitskell, de leider van de Labour- oppositie, die een onderhoud met Sir An thony Eden heeft gehad, drong er op aan het parlement zonodig voor het einde van het reces terug te roepen voor een debat over de wapenverkoop aan het Midden- Oosten. Hij vroeg ook zc spoedig mogelijk een witboek uit te geven waarin alle feiten onthuld zouden worden. Gaitskell wilde, dat het Lagerhuis een debat zou houden voor dat de premier naar Washington vertrekt voor zijn besprekingen met president Eisenhower. Sir Anthony Eden is van plan op 25 januari te vertrekken, daags nadat het par lement bijeen komt. Gaitskell stelde daar om voor het parlement een week eerder of anders een dag eerder bijeen te roepen. Gaitskell eiste, dat niet alleen alle be staande exportvergunningen zouden wor den ingetrokken, maar dat voor het ogen blik de gehele export van afgedankt oor logsmateriaal zou worden stopgezet. Eden verklaarde dat hij dit zou overwegen. De minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zei, dat bestaande export vergunningen reeds zorgvuldig herzien worden en dat men hiermee bijna gereed is. Hij raadpleegt ook de Belgische regering over de kwestie van heruitvoer van over tollig oorlogsmateriaal. Gaitskell had er op aangedrongen dat de Belgische regering dezelfde maatregelen zou nemen als de Britse. Het pleidooi van de Labourleiders voor een nieuwe poging om te trachten Sovjet-medewerking te verkrijgen tot handhaving van de vrede in het Midden- Oosten werd nogal koel ontvangen. Eden herinnerde er aan, dat hij hij reeds in 't La gerhuis had verklaard, dat vorige pogingen niet zijn geslaagd. C ijfers Volgens de Daily Express heeft de Britse regering sinds 1946 twaalf duizend afge dankte tanks aan paticuliere handelaren verkocht, voldoende voor de uitrusting van twintig tankdivisies. Alleen in 1955 wer den 807 tanks aan particuliere firma's ver kocht. Een belangrijk aantal hiervan moet zijn weg naar het buitenland hebben ge vonden. Vaak werd het oorlogstuig voor spotprijzen van de hand gedaan. Het blad vraagt zich af hoeveel van dit materiaal er tijdens de Labourregering verkwanseld is. Sir Anthony bevestigde dat de versche ping van tanks uit Liverpool naar Egypte ouder toezicht van de Britse regering is ge schied ter vervulling van een Brits-Egyp tische overeenkomst van 1949. Een aantal vliegtuigmotoren gaat eveneens met goed keuring van de regering naar Israel. De wapenleveranties naar Egypte via Liver pool zijn een onderdeel van contracten die nog onder de Labourregering tot stand zijn gekomen. Zij zijn gebaseerd op de drie- mogendhedenverklaring van 1950 die ten doel heeft het militaire evenwicht tus sen Israel en de Arabische staten te be waren. DE BILT: Een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk trok van maandag op dinsdag over het Noordzeegebied naar. het zuidoosten. De winden namen daarbij maandagmiddag snel af en tijdens nachte lijke opklaringen daalde de temperatuur op de meeste plaatsen tot enkele graden onder het vriespunt. Inmiddels trok een tweetal actieve de pressies langs IJsland in de richting van Noorwegen. Deze verenigden zich daar tot een zeer diepe kern, waaromheen zware stormen woeden. Westelijke winden bla zen grote hoeveelheden zachte lucht naar Scandinavië en zullen de vorst daar doen verdwijnen of sterk doen afnemen. De zachtere lucht stroomt over de Noordzee ook in de richting van ons land, waardoor het temperatuur-niveau weer hoger zal worden. Onder invloed van een volgende Oceaan depressie, welke snel in diepte toenemend in de richting van IJsland trekt, zullen de winden ook in ons land morgen uit zuid westelijke richting gaan toenemen. Indonesisch visum gevraagd voor mr. A. C. van Empel De Nederlandse regering heeft bij de In donesische regering een visum aange vraagd voor de Amsterdamse advocaat mr. A. C. van Empel. Indien de Indonesische regering hierovei gunstig beslist zal mr. Van Empel rechtskundige bijstand verlenen aan de Nederlandse arrestanten in Indone sië. (van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Oo C O S 5 geheel bew. wnw onbewolkt w geheel bew. nnw onbewolkt w zwaar bew. w motregen wzw onbewolkt nw onbewolkt z nevel windstil onbewolkt nno zwaar bew. n nevel windstil geheel bew. nw geheel bew. nnw zwaar bew. nno sneeuw n motregen no geheel bew. no onbewolkt windstil regen no nevel windstil geheel bew. zo licht bew. onbewolkt zwaar bew onbewolkt zw. wzw windstil zw. zzo zw. zzw zwaar bew. zwakke z onbewolkt zw. zzo onbewolkt windstil zw. no Vlv.Z.-Limb. onbewolkt Neerslag laatste 24 uur. a 5 B -7 -6 -5 -2 8 7 -2 -1 -2 -1 3 2 6 -2 1 0 3 4 -5 3 -2 10 -0 -1 3 -2 -2 -3 -3 -3 M iSg p zS 0 0,1 0 0 0,2 0,1 0,5 0 1 0 2 0,3 0 1 0,3 2 0,2 1 0 0,5 0 9 0,1 0 0,1 0 0,1 0 0,1 1 OOOOOOOOCOCOCOOOOOOOOOOr OOOCO onnooOCOOOCOOOOC TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, later meer bewolking maar overwegend droog weer. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst, morgen over dag in het algemeen iets hogere tem peraturen dan vandaag. Tot matig of krachtig toenemende zuid-westelijke wind. 4 januari Zon op 8.50 uur. onder 16.44 uur. Maan op 0.14 uur. onder 11.29 uur. Maanstanden 4 jan. 23.41 uur: laatste kwartier 13 jan. 4.01 uur: nieuwe maan 20 jan. 23.58 uur: eerste kwartier 27 jan. 15.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 januari Hoog water: 7.25 en 19.47 uur. Laag water: 2.59 en 15.26 uur. Woensdag 4 januari Hoog water: 8.15 en 20.39 uur. Laag water: 3.47 en 16.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1