De afkondiging van de spoorwegstaking in 1944 Aanvang nieuwe lessen Dansschool KWEKKEBOOM - Parklaan 6A Wereldnieuws Brits uitvoerverbod treft geen Nederlandse firma's PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Critiek op een artikel in De Gids De radio geeft Woensdag In 1956 wellicht telexen met de Verenigde Staten Ministerie van Economische Zaken oefent vrij scherpe controle uit ocU ió het zo .J 2 NVV-expositie „Kiemende Krachten" geopend Nieuwe brug over kanaal AlmeloNordhorn Gunstig jaar voor PTT Ph. de Kanter, directeur van Calvé-Delft, tachtig Nieuwjaarsrede van voorzitter der K.v.K. Kapitein van kustvaarder een week geschorst Nederland erkent de republiek van de Soedan Twee clandestiene radio zenders opgespoord Verkeer door Kielerkanaal ongekend groot in 1955 Kinderverlamming nog niet overwonnen in Amerika Administrateur verdacht van verduistering van dertigduizend gulden Nederlands schip redt 26 schipbreukelingen Bankier M. Maduro overleden ARBEIDS VREUGDE Het december-no. van „De Gids" bevat een artikel van mr, C. L. W. Fock, over de geschiedenis van de afkondiging van de spoorwegstaking op 17 september 1944, dat om meer dan een reden kritische aandacht verdient. Hoofdstrekking van het artikel schijnt te zijn een poging om te bewijzen, dat de spoorwegstaking „in feite" op last \an de geallieerden en niet ingevolge bevel van de Nederlandse regering zou hebben plaats gevonden. In zijn bewijsvoering heeft de schr. echter gefaald, moest hij trouwens falen, aangezien de feiten nu eenmaal anders lagen. Zijn bewering, dat een en ander op last van de geallieerden zou zijn gebeurd, sprak hij zelf tegen door te vermelden, dat aan prof. Gerbrandy mondeling werd meegedeeld, dat SHAEFF de Nederlandse regering „dringend verzocht" (ik spatiëer) om een spoor wegstaking te gelasten. Gerbrandy's reactie hierop, aldus heet het nog verder, was „onmiddellijk en positief." Mr. Fock noemde het verbazingwekkend, dat de Enquête-commissie er haar ver bazing over had geuit, dat de minister president slechts met medeweten van twee zijner ambtgenoten voor de afkondiging der staking zorg droeg, dus zonder hierin de overige bewindslieden gekend te heb ben. In de ogen van de schrijver van het Gids-artikel was dit geenszins wonder baarlijk. Immers, aldus kort samengevat zijn redenering, van militaire zijde had men opzettelijk de nu eenmaal licht hun mond voorbij pratende ministers er buiten gehouden, hun niet te voren iets laten weten over de voorgenomen aanval bij Arnhem, waarmee het doen optreden van de spoorwegstaking als een strategisch ge wenste maatregel samenhing. De verbazing der Enquête-commissie had echter betrekking op het feit, dat de minister-president achterwege heeft ge laten om vóór de radio-afkondiging even met zijn verdere collegae contact op te nemen. Zulks toch ware formeel met het oog op de collectieve verantwoordelijkheid van het kabinet, punt waaraan de commis sie aandacht heeft te wijden, juister geweest. Het Gids-artikel vermeldt, dat de notulen van de ministerraad van 19 september dit was de eerstvolgende bijeenkomst na de 17e september niets van een discussie over de spoorwegstaking bevatten, terwijl de toenmalige minister van Waterstaat, ir. Albarda, blijkens zijn desbetreffend ver hoor door de Enquête-commissie, wel degelijk in die bijeenkomst zijn protest zou hebben laten horen. Onjuist nu ware het in dit opzicht alleen op de notulen af te gaan. Deze behelzen namelijk geenszins een volledige weergave van het in de ministerraad besproken. Tot de Londense tijd droegen zij zelfs, al sinds jaar en dag een uitermate summier karakter, hielden zij nauwelijks meer in dan vermelding van genomen beslissingen met bijkans steeds weglating van de eigenlijke gedachten- wisseling. Hierin is dan de verklaring gelegen hoe het komt, dat deze geschiedbron in het onderhavige geval ook voor mr. Fock niët" voldoende was. Het Gids-artikel bevat onder meer nog de stelling, dat als de Nederlandse regering de staking niet had afgekondigd, het hoofd kwartier der geallieerden dit zelf zou heb ben gedaan. Intussen blijkt dan toch maar dat voor die afkondiging toch bepaald de voorkeur te geven viel aan de medewerking van de Nederlandse regering, aan haar handelen uit hoofde van haar eigen ver antwoordelijkheid. Aldus is geschied, zij het dan op 17 sep tember door de ook in andere gevallen het boekje zijner bevoegdheden wel eens te buiten gegaan zijnde minister-president. Strikt genomen moge hij hier gezondigd hebben, Nederland kan nog steeds voor deze zonde dankbaar zijn. De Nederlandse minister-president maakte er zich niet op een gemakkelijke manier van af. Hij heeft het zelfs aangedurfd op het kritieke ogenblik de verantwoordelijk heid voor afkondiging van een algemene spoorwegstaking op zich te nemen en haar tevens op de schouders van het kabinet te leggen. Gelijk die verantwoordelijkheid eveneens voor het, na de mislukking van de militaire operatie bij Arnhem, niet- opheffen van de spoorwegstaking is aan vaard, zoals ook nog uit het door de Equête-commissie geopenbaarde blijkt. De schrijver van het Gids-artikel, des tijds hoofd van het Londense bureau Inlichtingen van de Nederlandse regering, was natuurlijk in menig opzicht een goed geïnformeerd man. Het onlangs door hem gepubliceerde bevat dan ook ongetwijfeld enige aanvullende gegevens, waal-mee de historicus zijn voordeel kan doen. Dit neemt niet weg, dat noch zijn pennevrucht, noch al het water van de zee kan afwassen, dat dank zij de arbeid van de Enquête-com missie volkomen juist in het licht is gesteld, hoe het met de verantwoordelijkheid voor de afkondiging van het stakingsbevel op 17 september 1944 gelegen was. En daarop kwam het bovenal aan. Dr. E. VAN RAALTE Met een fakkel in de hand heeft de voorzitter van het NVV, de heer H. Ooster huis, maandagavond de trappen van het gebouw van de Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond te Amsterdam be klommen om op de bovenste verdieping het vuur te ontsteken in een bekken als sym bolische opening van de herdenkingsten toonstelling „Kiemende Krachten". Met deze tot en met vier februari du rende expositie begint het officieel ver toon van het „Gouden Jaar van het NVV", waarin dit vakverbond zijn 50-jarig be staan viert en herdenkt. Over enige weken zal Rijkswaterstaat beginnen met de bouw van een veertien meter brede brug over het kanaal Almelo- Nordhorn in de rijkstraverse Denekamp- Nordhorn. Sedert tien jaar belemmert een baileybrug in het kanaal Almelo-Nordhorn de scheepvaart tussen Nederland en Duits land via dit kanaal. Voor het zware gemotoriseerde verkeer tussen ons land, Noord-Duitsland en Scan dinavië is de baileybrug een obstakel. Men hoopt in -september een nieuwe brug, wel ke de verwoeste oeververbinding zal ver vangen, gereed te hebben. ADVERTENTIE Dansles Vanaf 11 Januari 1956 INSCHRIJVING: Elke Woensdag:-, Donderdag- en Zaterdagavond van 7 tot 10 uur. Telefoon 13525 Haarlem 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Laat je niet in de boot nemen! 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Promenade-orkest (verv.). 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Platen. 17.25 Instrumen taal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelenoverzee: Jeugduitzending. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Hammond-trio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Het vraagstuk van de Partij van de Arbeid, lezing. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.55 Egmond, treurspel. 22.20 Platen. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Idem. 9.35 Zigeunerkwintet. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 De Theedokter, hoorspel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Amusementsmu ziek. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Kamerorkest. 14.45 Platen. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Ka mermuziek. 18.35 Platen. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigings leven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Blaasmuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep orkest. 21.20 Woord en antwoord, causerie. 21.40 Platen. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.20 Sportuitslagen. 23.05—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O., N.T.S.) 17.00 Voor de kinderen. 20.1521.45 Film programma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.02 Platen. 16.30 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). Op het Santis-gebergte in Zwitserland staat de hoogste televisie-zender van Europa op een hoogte van ruim 2500 meter. De bergruggen maken de uitzendingen moeilijk en daarom zijn tussen-zenders noodzakelijk. De foto laat zien hoe twee technici bezig zijn met het monteren van een van de tussenzenders op het Santis-gebergte. De directeur-generaal der PTT, ir J. D. H. van der Toorn, heeft gisteren zijn ge bruikelijke nieuwjaarsrede gehouden voor vertegenwoordigers van alle geledingen van het bedrijf. Na een herdenking der 137 doden, die het bedrijf dit jaar ont vielen, schetste de heer Van der Toorn de belangrijkste bedrijfsgebeurtenissen uit 1955. Hij uitte zijn grote waardering voor alles, wat het personeel der posterijen in 1955 heeft verricht en wel in het bijzonder in december. Het postverkeer neemt nog steeds toe, het buitenlands verkeer zelfs adjunct-inspecteur van het vervoer bij de j met 10 pet. Het aantal behandelde pak- H.S.M., daarna werd hij verbonden aan de ketten is in 1955 tot 22 miljoen gestegen. Mij. tot exploitatie der Oliefabrieken I ook het telefoonverkeer nam snel toe, na- „Calvé-Delft", waar hij tenslotte werd be- melijk met 9 pet. Het aantal nieuwe aan- noemd tot onder-directeur. In 1936 verlietsluitingen bereikte het recordaantal van Oud-Haarlemmer, die ook een verdienstelijk schilder is Zondag 8 januari viert de heer Ph. de Kanter, directeur van de .Frans-Hollandse Oliefabrieken „Calvé-Delft", zijn tachtig ste verjaardag. De heer De Kanter heeft ook naam gemaakt als schilder. Philip de Kanter, die in 1876 te Haarlem is geboren, werd opgeleid tot zee-officier. In 1895 werd hij adelborst le klasse, daarna volgde zijn benoeming tot luitenant-ter-zee 2e klasse. Hij maakte twee reizen naar het toen malige Nederlandsch Oost-Indië en behaal de de middelbare zeevaartkundige akte. Van 1906 tot 1912 was de heer De Kanter hij de onderneming met pensioen, doch drie jaren later werd hij directeur van de Frans-Hollandse oliefabrieken „Calvé- Delft De heer De Kanter heeft verscheidene jaren zitting gehad in de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken, waarvan hij vice-voorzitter is geweest tot zijn aftreden in 1951. Ook maakte hij deel uit van diverse commissies in de economische sector. Een liefhebberij van de heer De Kanter is schilderen. Hij heeft op dit gebied veel weten te bereiken en behoorde tot de ver eniging „Kunstkring Delft", die enige ja ren geleden is overgegaan in „De Kring", Vereniging voor Schone Kunsten te Delft. Op donderdag 5 januari 1956 des avonds om negen uur zal door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Haarlem en omstrkeen in de Rid derzaal van het Haarlems stadhuis de nieuwjaarsrede worden uitgesproken in een openbare zitting der kamer. De zitting is openbaar, zodat belangstellenden de rede kunnen aanhoren. De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein-eigenaar van het 374 brt. meten de motorschip „Senior" schuldig bevonden aan de aanvaring van zijn schip bij de Zweedse kust met het Zweedse motor schip „Lister" en heeft zijn diploma in- getpekken voor dertijd van een week. Op 29 augustus 's avonds om kwart voor negen ging de kapitein naar demachine kamer om de motor te smeren. Toen hij beneden was voelde hij aan de bewegingen van het schip, dat van de koerslijn afge weken werd. Op het moment dat hij weer aan dek kwam, ramde de„Senior" de „Lister". Aan het roer van de „Senior" stond een lichtmatroos, die zijn eerste reis maakte en pas vier dagen aan boord was. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, vond de beslissing van de kapitein, op het moment, dat de „Lister" in het nauwe vaarwater tot op ander halve mijl genaderd was, naar beneden te gaan onverklaarbaar. Hij noemde dit een ernstige beleidsfout. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede dat de Nederlandse regering heeft besloten tot erkenning van de repu bliek van de Soedan. De Nederlandse ver bindingsambtenaar te Khartoem is opdracht verstrekt van deze erkenning mededeling te doen onder aanbieding van de gelukwen sen der Nederlandse regering met de tot standkoming van de republiek. De politie te Almelo heeft twee clan destiene radiozenders opgespoord, die reeds enige jaren in de lucht waren. In de Klim opstraat werd procesverbaal opgemaakt tegen de 20-jarige J. W. N., die, toen de politie binnenkwam, juist bezig was, zijn apparatuur op te bergen. De 29-jarige H. ten B. had zijn zend apparatuur juist opgeborgen, toen de po litie een inval deed in zijn huis aan de Deldenstraat. Ook tegen Ten B. werd pro cesverbaal opgemaakt. In beide gevallen werd de zendappara tuur in beslag genomen. v_»- .(.Van een speciale, ^erMagge-perJ Het besluit van premier Sir Anthony Eden om de uitvoer van overtollig Brits legermateriaal stop te zetten, heeft voor Crommert's automobielbedrijven te Nijme gen geen nadelige gevolgen. De heer J. van de Crommert ontkende dat zijn firma door het besluit van de Britse regering zou zijn getroffen. Eerder heeft deze Nij meegse onderneming voordeel van de maatregel doordat de prijzen van schroot- materiaal gunstig zullen worden beïn vloed. Het Britse verbod, aldus de heer Van de Crommert, heeft betrekking op de uitvoer van afgedankte tanks. De handel in tanks is aantrekkelijk doordat het mate riaal in Groot-Brittannië voor vier cent per kilogram kan worden opgekocht en voor twaalf tot achttien cent kan worden doorverkocht. De firma Van de Crommert heeft in Groot-Brittannië wel dumps overgenomen, waarin zich tanks bevonden. Deze zijn echter ter plaatse doorverkocht. Eenmaal aan E. W. Smit te Nijmegen. De uitvoer die Van de Crommert verzorgde is nooit bestemd geweest voor Egypte of een van de Arabische landen. Wel gingen goederen naar het Verre Oosten en Scandinavië. De heer Van de Crommert zei, dat in tegen stelling met andersluidende berichten, vrachtauto's en bulldozers wel mogen wor den uitgevoerd. Het Nijmeegse bedrijf zal de volgende week opnieuw een dump op kopen. Het is er zeker van geen moeilijk heden te zullen ondervinden met de uit voervergunningen. De heer D. J. Boon van de firma Smit deelde mede, dat de berichten over zijn bedrijf in de Volkskrant onjuist zijn. De goederen, die in Groot-Brittannië worden gekocht, worden doorverkocht of geveild. Deze materialen omvatten geen oorlogs tuig. Het Nederlandse ministerie van Eco nomische Zaken heeft zich garant gesteld voor de bestemming van de materialen die de firma koopt. De goederen zijn goeddeels voor eigen gebruik besetmd of verdwijnen als schroot naar de hoogovens. Deze-Nij meegse handelsonderneming beschikt in Groot-Brittannië nog over een dump, waar in ook enkele tanks zijn opgenomen. Deze zullen onbruikbaar worden gemaakt voor militaire doeleinden. Het bericht dat de firma telefonisch een hoog bedrag is ge boden voor deze tanks is volgens de heer Boon uit de lucht gegrepen. Van het ministerie van Economische Zaken vernamen wij dat het daar bekend is dat Nederlandse firma's zich met het aankopen en verwerken van dumpgoede ren bezig houden. Er is daarop vrij scher pe controle ter voorkoming van export van oorlogsmaterieel. Dat zulk materieel uit Nederland is uitgevoerd, is echter niet ge bleken. De aankopen geschieden volgens de geldende voorschriften met medewer king en onder toezicht van de Nederlandse, Britse, Amerikaanse autoriteiten in West- Duitsland en de Westduitse autoriteiten. Regelmatig worden zaken gedaan en ko men legervoertuigen naar Nederland, die hier worc'en opgeknapt en verkocht. KIEL (United Press) Het verkeer door het Kielerkanaal heeft in 1955 een recordhoogte bereikt. Vorig jaar hebben 62.911 schepen van dit kanaal tussen de Noordzee en de Oostzee gebruik gemaakt. In 1954 voeren 56.687 schepen door het kanaal. In 1938, het drukste vooroorlogse jaar, 53.530. NEW YORK (United Press) Volgens de Amerikaanse nationale stichting voor kinderverlamming is het kinderverlam mingsgevaar in de Verenigde Staten nog steeds niet overwonnen hoewel in 1955 tien miljoen kinderen tegen de gevreesde ziekte zijn ingeënt. Wel is de entstof van dr. Salk een doeltreffend bestrijdingsmiddel geble ken. 15. Toen neef Lodewijk bemerkte, dat de gaatjes in de rubberboot even snel werden geplakt als hij ze prikte, verzon hij er iets anders op. Hij liet zijn harpoen zinken en greep een grote schaar, die ook tot de uit rusting van zijn kikkerpakje hoorde. „Nu zal ik toch een gat in hun boot maken, dat niet meer te plakken is", borrelde hij strijdlustig. Panda en de ontdekkingsrei ziger hadden intussen alle gaatjes geplakt en de boot leeg geschept. „Zie zo", zei de ontdekkingsreiziger, „dat hebben we al wéér gehad. Mijn neef Lodewijk is soms erg hinderlijk, maar nu schijnt hij het toch te hebben opgegeven. Waarschijnlijk zag hij er geen gat meer in". „Nee, hij heeft het nog niet opgegeven!", riep Pan da, toen hij opeens een nijdig knippende schaar door de bodem van de boot zag gaan. „Pas op!" Hij is weer bezig en Maar het was te laatreeds had de schaar een grote ronde schijf uit de bo dem geknipt. En, omdat dit precies de plaats was, waarop de ontdekkingsreiziger stond, verdween deze met een gorgelende uitroep door het gat. Een plons, een op spattende waterzuilen WEG was de ontdekkingsreiziger! 80.000, dat is ongeveer 8000 meer dan in 1954. Hiermede is het totale aantal tele- foonabonné's in ons land gestegen tot 742.000. Maar 39.000 aanvragers wachten nog op een aansluiting. In de naaste toekomst zal rekening moeten worden gehouden met aanmerke lijke wijzigingen in het telefoonsysteem tengevolge van de toepassing van electro- nische middelen. Een belangrijke gebeur tenis in het buitenland was het gereed komen van de rechtstreekse kabel tussen New York en Londen, waarin Nederland vermoedelijk in de loop van 1956 een eigen draaggolfcircuit zal krijgen, zodat dan Amsterdam een eigen verbinding met de Verenigde Staten heeft. Het telexverkeer met het buitenland nam met 30 pet. toe. Het laat zich aanzien, dat de „American Telegraph and Telephone Company" haar nationaal kabelnet zal openstellen voor de radio-telexverbinding met Europa. Hierdoord zal Nederland in 1956 met alle telex-abonné's in de Verenigde Staten in contact kunnen komen. Aanmerkelijke stijging in omzetproduktie hadden ook de Rijkspostspaarbank en de Postcheque- en Girodienst. In 1955 werd bij de Rijkspostspaarbank voor 130 mil joen meer ingelegd dan terugbetaald. De 231 miljoen boekingen bij de Postcheque- en Girodienst leidden tot een produktie- verhoging van 8 pet. Het saldo-tegoed ver toonde een stijging van 10 pet. De omzet bedroeg elf miljard gulden. De Haagse polïtié heeft de 32-jarige ad ministrateur J. H. de H. aangehouden, die ervan verdacht wordt ten nadele van de coöperatie, waar hij werkzaam was, een bedrag van f 30.000 te hebben verduisterd. Een jaar geleden moest De H. verzekerin gen voor de coöperatie afsluiten, maar mocht dit alleen rechtstreeks doen en niet via een assurantiekantoor, waaraan premies zouden moeten worden betaald. De H. gaf de coö peratie te kennen, dat dit niet mogelijk was en dat hij daarom een tussenpersoon in de arm had genomen. Later bleek, dat hij zelf die tussenpersoon was geweest. De admini strateur vermoedde dat hij hierom vroeger of later ontslagen zou worden. Om zich bij voorbaat schadeloos te stellen, zou hij f 30.000 verduisterd hebben. Hij beheerde namelijk ook de kas, zodat het hem niet moeilijk viel zich het geld toe te eigenen. Voor die f 30.000 heeft hij een auto gekocht en afbetalingen op een huis gedaan. Het Nederlandse motorschip „Koratia" heeft 26 opvarenden opgepikt van de Vene zolaanse tanker „Pedro Avilla," die in de Carabische Zee was gezonken tussen Cura gao en Maracaibo. De 26 zeelieden waren reeds in de reddingboot gegaan. De „Kora tia" was op weg van Curagao naar Mara caibo, toen men noodseinen opmerkte, die met een lamp werden gegeven. De schip breukelingen zijn naar Maracaibo gebracht. Samenzwering. Te Resistencia, de hoofd stad van de Argentijnse provincie Chaco, zijn zestien personen aangehou den wegens een samenzwering tegen de openbare orde. Onder de gearresteer den bevindt zich een voormalig secre taris-generaal van het ministerie voor politieke kwesties onder de regering Perón, Martinez. Geheimzinnig. Het geheimzinnige anti communistische spionagenet in West- Duitsland dat door de Verenigde Staten wordt gefinancierd en waarvan de voor malige generaal van de „Wehrmacht", Reinhard Gehlen, de leiding heeft, is volgens welingelichte kringen defini tief aan de West-Duitse regering over gedragen. Gehlen heeft zijn hoofdkwar tier te Pullach, bij München. Hij be schikt over drie duizend agenten, die in Oost-Duitsland en verder oostelijk werken. Gratie. De Britse minister van Binnen landse Zaken, majoor Gwilym Lloyd George, heeft voor de derde keer sinds kort gratie aanbevolen voor een ter dood veroordeelde. De minister heeft aanbevolen, de doodstraf voor de 28- jarige Thomas Bancroft, die vandaag opgehangen zou worden, te veranderen in levenslange gevangenisstraf. Twee dagen geleden had de minister nog ge weigerd dit te doen. Bancroft werd op 1 december ter dood veroordeeld voor de moord op een kind van vijf maanden. Hij had verklaard, dat hij bij zijn po gingen om het kind te sussen zich op een gegeven ogenblik niet meer had kunnen beheersen. Aanslagen. Bij een bomaanslag te Fama- gusta op Cyprus zijn twee Britse sol daten uit een groep van tien licht ge wond. Opstandelingen hebben een poli tiebureau Kokkinotrimithia, ten westen van Nicosia, aangevallen. Bij het plaatsje ligt een interneringskamp, waarin zich ongeveer 130 Cyprioten bevinden. Ook in andere plaatsen zijn aanslagen met bommen en handgrana ten gepleegd. Taart. President Vorosjilov van de Sovjet- Unie heeft gisteren in Oost-Berlijn met de leiders van de andere buitenlandse afvaardigigen op het balkon van het pa leis Niederschönhausen naast president Pieck van Oost-Duitsland een optocht ter ere van de tachtigjarige gadege slagen. Vooraan de stoet werd een reus achtige bordpapieren taart met tachtig electrische kaarsen meegevoerd. Ande re deelnemers droegen geweldige tim mergereedschappen ter herinnering aan het vroegere beroep van de Oost-Duit se president. Komplot. Een komplot tegen de regering van Guatemala is ontdekt en verijdeld. Talrijke personen, zowel burgers als militairen zijn de afgelopen twee dagen gearresteerd. De politie legde beslag op wapens en munitie. Gewijzigd. De sjah van Perzië heeft het doodvonnis, dat in september was uit gesproken over de 59-jarige dr. Jazdi, de stichter van de communistische Toe- deh-partij, gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Banden. Een afvaardiging van het Sovjet- barlèmént onder leiclihg van A. P. Vol- kov, de voorzitter van de Raad van de Unie (Eerste Kamer), is te Monrovia, de hoofdstad van de West-Afrikaanse republiek Liberia, aangekomen. Volkov heeft president Tubinan van Liberia voorgesteld hechte banden van vriend schap met de Sovjet-Unie aan te kno pen. Ereburger. Het stadsbestuur van Oxford heeft oud-premier Lord Attlee tot ere burger benoemd. Ruim vijftig jaar ge leden studeerde Attlee rechten aan de universiteit van Oxford. Werking. In de nacht van zondag op maan dag is de vulkaan de Strombolie in de Straat van Messina weer gaan werken. Uit de noordwestelijke krater stroomt lava. Voorbijganger. In een hoofdartikel trekt de Pravda het officiële orgaan van de Rus sische communistische partij van leer tegen een architect, die in woonhuizen deuren bouwt die zo zwaar zijn dat vrouwen ze niet open kunnen krijgen. Opmerkend dat de architect blijkbaar gebouwd heeft voor eeen toekomstig ras van atleten, vraagt de Pravda: „Moeten de mensen van nu wachten tot een sterke man voorbij komt?" In Willemstad op Curagao is in de ouder dom van 71 jaar overleden de heer Monti Maduro, directeur van S. E. L. Maduro en Maduro en Curiel's Bank. ZO NU EN DAN komt men tot de ont dekking dat de mens een ziel heeft, dat hij niet alleen bestaat uit een spiermassa met wat beenderen en pezen, die getrouw uitvoeren wat van hen verlangd wordt, maar dat er ook nog met een andere fac tor rekening gehouden dient te worden. Tot die ontdekking kwam men (opnieuw) in de twintiger jaren, toen allerlei arbeids omstandigheden in de Verenig- de Staten aanzienlijk verbeterd waren en de voorwaarden tot de hoogst mogelijke productie per mankracht aanwezig sche nen. De fabriekslokalen waren ruimer geworden, met hogere ramen die meer licht gaven, wanden en muren waren in plezieriger tinten geschilderd, de schaft lokalen gaven de arbeiders gelegenheid in een plezierige omgeving hun twaalfuurtje te gebruiken, douchecellen zorgden voor de nodige verfrissing na de werktijd, mu ziek vervrolijkte hier en daar de stem ming, kortom, overeenkomstig de nieuwere inzichten had men al het mogelijke gedaan om arbeidsvreugde te scheppen. Maar ja, er zijn nu eenmaal altijd knies oren en luchthartig en. Een oude letterzetter vertelde mij eens van de omstandigheden waarop hij op het eind van de vorige eeuw moest werken, en juist toen ik mijn innige deelneming wilde uitspreken met 'Hmans lot van zo'n halve eeuw geleden, voegde hij er zuchtend aan toe: „Toch was het een beste tijd". In het midden latend, of hij het verleden aan het idealiseren was, mo gen we wellicht toch concluderen dat deze letterzetter zich in zijn jonge jaren weinig door zijn omgeving liet beïnvloeden. Aan de andere kant weet iedereen wel een voorbeeld uit eigen omgeving aan te voe ren van mensen die op het eerste gehoor een baan in een allerplezierigste omgeving hebben, maar desondanks blijven zuurkij- ken. Er is dus nog iets anders dan de omge ving alléén, waarmee rekening moet wor den gehouden. Arbeidsvreugde wordt niet uitsluitend door uiterlijke factoren be- paald, maar door een geheel complex, dat dertig jaar ge leden voor het eerst even nauwkeurig werd geobser veerd en geanalyseerd, als gold het een natuurweten schappelijk proces. Dat ge schiedde door de School of Business Administration van de Harvard University die zich met elan wierp op dit nieuwe terrein van onderzoek en daarbij tot conclusies kwam die iedere kenner van de menselijke natuur bij voor baat al had kunnen opstellen. Arbeids- trots, teamgeest en solidariteit, bleken een kunstige invloed te hebben op het arbeids proces, lompheden van werkbazen, persoon lijke beledigingen, het gevoel niet naar waarde te worden beoordeeld hadden na tuurlijk een negatieve uitslag. Zoals gezegd, voor geen enkele welden kende is dit iets nieuws, maar desondanks moeten dergelijke waarheden als koeien, in een zelfzuchtige wereld die geen ogen blik aandacht aan de medemens schenkt, zo nu en dan opnieuw ontdekt worden. We komen nu ook aan de ziele-ingenieur toe, maar door de lange inleiding kunnen we die pas morgen ten tonele voeren. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2