Aanbevelingen van woning bouwcommissie van de KVP De gele kamer Geen Fortuna-spelers naar de centrale training ZB VS nog steeds ongeslagen in de eerste klasse basketbalcompetitie Kees de Ruyter voor een jaar geschorst V ijfde partij Donner- Euwe weer remise Om het damkampioen schap van Nederland Beroep op bouwvak arbeiders FEUILLETON DINSDAG 3 JANUARI 1956 Verrassende nederlaag van Newcastle op West Bromwich A. Voorlopig amateurteam Middlesex Wanderers Boksen Louis en de belastingen Ken af scheids wedstrijd voor Van Klaveren Sport in 't kort Waarschuwing van KNBB in de wind geslagen Velox krijgt woensdag tegen HVS de laatste kans Om de schaaktitel Diefstal op grote schaal bij fabriek in Hilversum Dijkverhoging in Krimpen aan de Lek Amerikaanse hulpverlening voor langere perioden Vier maanden ontzegging voor schipper van KW' 5 Ge-ensc^rte^r^ roofoverval berecht in Maastricht Nehroe doet beroep op het geweten van geleerden door Mary Roberts Rinehart De technische commissie van de KNVB heeft de volgende spelers aangewezen om deel te nemen aan de centrale training die voor de A-spelers op dinsdag 3 januari in het Olympische stadion begint en voor de B- spelers op woensdag, 4 januari, eveneens in het Olympische stadion: A-SPELERS Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Kerkum (Feijenoord), Schaap ('t Gooi), Klaassens (VVV), Brooymans (Willem II), Clavan Scheveningen/Holland Sport), Moulün (Feijenoord), Bosselaar (Feijenoord), Timmer mans (ADO), Lenstra (Enschede) en Koopal (VVV). De spelers van Fortuna z(jn voorlopig niei beschikbaar, aldus heeft het bestuur van deze vereniging medegedeeld, in verband met het te voeren beleid voor de competitieploeg van deze club. B-spelers: Cox (Rapid), Odenthal (Ensche dé), Bak (Feijenoord), Beekman (Vitesse), Van der Hurk (VVV), De Jager (DFC), Van der Kuil (Ajax), Bellaard (DFC), De Bruyckere (Willem II), Snoeks jr. (Stormvogels), Schou ten (Feijenoord) en Van Melis (Rapid). De TC zal zonodig in de komende maanden nog andere spelers aanwijzen, zowel voor de a- els de b-training. Beide groepen zullen oefenen onder leiding van bondscoach Max Merkel. De eerste wedstrijd, die het Nederlands De Engelse league In het beperkte voetbalprogramma op de tweede dag van het nieuwe jaar kwamen in de Engelse league in hoofdzaak noordelijke clubs aan bod. Een grote verrassing was de nederlaag op eigen terrein van bekerhouder Newcastle tegen West Bromwich Albion. Voor deze laatste club scoorde Ronnie Allen drie maal, waarvan eenmaal uit een strafschop. Het was voor het eerst sinds drie maanden, dat WBA een uitwedstrijd won. Drie goals maakte ook Bobbie Johnstone van Manchester City tegen Portsmouth, dat in de eindfase van de strijd door de knieën ging. Huddersfield, dat onderaan de ranglijst staat, boekte uit tegen Bolton de halve winst, een resultaat dat de club zeker zal bemoedi gen met het oog op de bekerwedstrijd, die Zaterdag, eveneens in Bolton, moet worden gespeeld. Sunderland speelde voorts gelijk tegen Wolverhampton Wanderers. Op 16 mei op HFC-terrein Zoals wij reeds meldden zal Middlesex Wanderers dit jaar een tour komen ma ken in Nederland. De eerste wedstrijd van het Engelse team is od woensdag 16 mei tegen het voorlopig Nederlands amateur- elftal. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het HFC-terrein in Haarlem. De andere data zijn: zaterdag 19 mei tegen de Zwaluwen, 21 mei (Pinkster maandag) tegen afdeling Noordholland in Alkmaar; woensdag 23 mei tegen Bonds- elftal (amateurs) in Apeldoorn. Joe Louis, de vroegere wereldkampioen aller gewichten, heeft verklaard, dat hij de Amerikaanse staat meer dan een miljoen dollar schuldig is aan achterstallige belas tingen. In de „Saturday Evening Post" heeft hij geschreven, dat het beter zou zijn de belas tingen direct van de gages van een bokser af te houden. Louis wist tot op de dollar precies te vertellen hoeveel hij in de pu- gilistiek had verdiend, n.l. 4.606.721 dollar. Hoeveel hij aan belastingen schuldig was, kon hij niet nauwkeurig zeggen. Wel ge loofde hij, dat hij nooit in staat zou zijn alles te betalen. „Het is als een onafzienbare weg, die je moet afleggen", schreef hij. Naar wij vernemen is tussen manager Theo Huizenaar en Bep van Klaveren een overeenkomst gesloten, waarbij de eerste zich verplicht een afscheidswedstrjjd voor de Rotterdammer te organiseren, terwijl Van Klaveren schriftelijk heeft vastgelegd, dat hij na die match voorgoed de ring zal verlaten. Deze afscheidswedstrgd wordt in Rotterdam gehouden. Het ligt in de bedoeling Van Klaveren na de pauze te huldigen, waarvoor een comité zal worden gevormd. De afscheidswedstrijd zal in maart of april op het programma wor den geplaatst. De juiste datum is afhankelijk van de genezing van de ribverwonding, die Van Klaveren in de match tegen de Fransman Dione heeft opgelopen. ZATOPEK. Emil Zatopek, de drievou dige Olympische kampioen van Helsinki in 1952, zal tijdens de Olympische Spelen van dit jaar in Melbourne op de 10.000 meter en in de marathon uitkomen. FRASER. Neale Fraser, een jeugdige Australische tennisspeler, versloeg in de eindstrijd van het tournooi om het kampioen schap van Zuid-Australië te Adelaide, de Davisbeker-speler Lewis Hoad met 97, 46, 57, 7—5, 7—5. De wedstrijd duurde niet minder dan vier uur. elftal in 1956 zal spelen, is vastgesteld op 14 Maart, wanneer Duitsland te Dusseldorp als gastheer optreedt. Naar bekend, zal het Ne derlands B-elftal in 1956 verscheidene ont moetingen hebben met B-ploegen van andere landen. Naar wij van de zyde van de straf- en beroepscommissie van de Koninklijke Ne derlandse Biljartbond vernemen is de hoofd klasse speler C. de Ruyter (Waalwijk) met ingang van heden voor een jaar geschorst ter zake van overtreding der reglementen. Het betreft hier het zonder toestemming van de bond spelen van demonstratiewedstrijden. De overtreding is bij herhaling geconstateerd en De Ruyter was reeds eenmaal officieel gewaarschuwd, nadat deze speler reeds enkele keren op de overtreding attent was gemaakt. Beroep op deze straf is slechts mogelijk bij de bondsvergadering. Naar wij vernemen zal Wijnen (Nijmegen) Kees de Ruyter in verband met diens schorsing vervangen in het nationaal kam pioenschap hoofdklasse 47/2, dat donderdag middag aanstaande in Zwolle in de concert zaal „Odeon" begint. Europees kampioenschap Naar bekend is Kees de Ruyter in verband met het behalen van de nationale titel in het librespel aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen in het tournooi om de Europse titel, dat van 5 tot 8 april in Bar celona wordt gehouden. Nu Kees de Ruyter voor een jaar is geschorst, bestaat de mo gelijkheid, dat hij door de Rotterdammer Van Oosterhout zal worden vervangen. Laatstgenoemde is als tweede in het Neder lands kampioenschap libre geëindigd. Woensdag zullen de ploegen van HVS en Velox voor de hoofdklasse van de volleybal competitie in het Krelagehuis in Haarlem aantreden. Vooral voor Velox is de inzet van belang, want verliezen de blauw-witten dan spelen zij geen noemenswaardige rol meer; bij winst zal de achterstand op leider HVS tot twee punten gereduceerd worden. Het programma voor woensdag luidt: Heren: hoofdklasse: HVSVelox (9 uur); le klasse: PSCBHaarlem en HVS 2PSVH (8 uur); 2e en 3e klasse: HBC 2PSVH 2, Raeckse 3—Blinkert, PSVH 2—Blinkert 2. Haarlem 3Rap. 3, WSHOSS, Ready 2 OG. Dames: le klasse: PSVHRaeckse 2; 2e en 3e klasse: Velox 3Vesmia, AWOSS, Velox 4Raeckse 6, VSHHBC 4, Gios 2 Haarlem 4, Raeckse 7MHBS 2, Haarlem 3Sizo, SSO 2Santpoort. De vyfde party van de tweekamp Donner— Euwe is geëindigd in remise Euwe heeft na vüf partyen de leiding met 3!4 punten tegen l«/t. Het verloop van de vijfde partij was als volgt: wit: Euwe - zwart: Donner. 1. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 e7—e6; 3. Pbl—c3 Lf8—b4; 4. e2e3 c7—c5; 5. Lfl—d3 d7—d5; 6. Pgl—f3 0—0; 7. 0—0 Pb8—c6; 8 a2—a3 c5xd4; 9. e3x d4 d5xc4; 10. Ld3xc4 Lb4e7; 11. Lel—e3 a7— a6; 12. Lc4—a2 b7—b5; 13. d4—d5 e6xd5; 14. Pc3xd5 Lc8—e6; 15. Pd5xe7 Dd8xe7; 16. b2b4 Tf8d8; 17. Ddl—cl Le6xa2; 18. Talxa2 Pc6—e5; 19. Pf3xe5 en remise op voorstel van wit. PRINS. De Nederlandse schaakmeester Lodewijk Prins verloor maandagavond de eerste van vier partijen tegen de Indonesi sche kampioen Hoetagaloeng. Prins, spelend met zwart, gaf op na 31 zetten. Gedurende de maand januari zullen ook op maandagavond in de grote zaal van het Krelagehuis in Haarlem basketbalcompeti tiewedstrijden worden gespeeld. De eerste speelavond werd door de competitieleider voornamelijk gebruikt om de lagere teams in het veld te brengen, waarbij ook de eer ste klasse damesploegen van Rapiditas en Sportclub Haarlem elkaar konden bekam pen. De talrijke toeschouwers hebben toch nog van enkele bijzonder aantrekkelijke wedstrijden kunnen genieten, waarbij de wedstrijd in de tweede klasse heren tus sen het nog ongeslagen leidende Z.B.V.S. uit Santpoort en de reserveploeg van Ty phoons ongetwijfeld de hoofdschotel vorm de. Ondanks verwoede pogingen is concur rent Typhoons er niet in geslaagd de Sant poortenaren te verrassen. Hoewel de strijd vrijwel steeds gelijk op ging werden de kansen door Z.B.V.S. iets beter uitgebuit, waardoor reeds bij de rust een kleine 21 12 voorsprong was verkregen. Ook in de tweede' helft bleven de Sant- Hn de eerste klasse dames van Rapiditas, welke laatste ploeg slechts met vijf speel sters verscheen. Nadat de rust was ingegaan met een II 0 voorsprong van de Sportclub, kwam bet einde met een verdiende en gemakkelijke 233 overwinning van de Sportclub. Aan het tournooi om het Nederlands kampioenschap dammen, dat 13 januari in Utrecht begint, nemen de volgende spelers deel: J. H. Beeke (Weesp), W. C. Beeke (Am sterdam), J. H. Bom (Rotterdam), ir. G. E. van Dyk (Wageningen)Edink (Veenendaal), F. Gordijn ('s Gravenhage), P. van Heerde (Amsterdam), W. Huisman (Leiden), W. de Jong (Haarlem), A. Jurg (Almelo), R. C. Keiler (Amsterdam), H. F. J. Kinnegin ('s Gravenhage), W. Roozenburg (Rotter dam), J. Sinke (Goes) en W. Terlouw (Bodegraven). Wereldkampioen Piet Roozenburg is we gens studieredenen verhinderd deel te nemen. Ook Laros. die vrijwel nooit bij een belangrijk tournooi ontbrak, moet om de zelfde reden verstek laten gaan. Doornbos, die zich voor het kampioenschap wist te plaatsen, kan om gezondheidsredenen niet aanwezig zijn. W. Huisman, F. Gordijn en W. Roozenburg, die het vorig jaar op het appèl ontbraken, behoren dit keer wel tot de deelnemers. In verband met het tournooi om het wereldkampioenschap, dat in november van dit jaar in ons land wordt gespeeld, zal de strijd om de punten in het persoonlijk kam pioenschap van Nederland zeer fel zijn. Alleen Keller is tot nu toe zeker van een plaats in het tournooi om de wereldtitel. De partijen voor de eerste en tweede ronde \e ronde zaterdag li januari: Keiler Huisman, Jurg—De Jong, Terlouw—Roozen burg, GordijnVan Dijk. EdinkSinke, BomVan Heerde, W. C. BeekeJ. H. Beeke, Kinnegin vrij. 2e ronde vrijdag 13 januari: Huisman— Terlouw en Van DijkEdink. Zondag 15 januari: De Jong—W. C. Beeke, J. H BeekeKeiler, RoozenburgBom, Van HeerdeGordijn, Sinke—Kinnegin, Jurg vrij. De 15e, tevens laatste ronde, wordt op za terdag 3 maart gespeeld. poortenaren dominei-en en dank zij het volledig uitbuiten van het lichte overwicht in het veld kwam het einde met een volko men verdiende 4124 overwinning. Door deze zege heeft Z.B.V.S. thans een viertal punten voorsprong op de naaste concurrent Antilopen 2 (kampioen 1954/ 1955) en het ziet er wel naar uit dat de Santpoortse ploeg deze voorsprong niet meer uit handen zal geven. In de derde klasse A stond de belang rijke heren wedstrijd tussen Aurora en The Old Boys op het programma, welke ont moeting door eerstgenoemd team gewonnen moest worden om in de kopgroep te blij ven. Het is een felle en spannende strijd geworden en de Aurora-ploeg zag geen kans een zege te behalen. Met gering ver schil 3937 bleven de Boys in de meerder heid, waardoor dit team na vier wedstrij den nog ongeslagen is gebleven en thans een ernstige bedreiging vormt voor het leidende H.O.C. 2. Zoals verwacht won Sportclub Haarlem Sneeuw op het Rode Plein in Moskou. In het midden de beroemde St. Basilius-kathedraal. Bij de Nederlandse Seintoestellen Fabriek te Hilversum zijn verscheidene grote dief stallen aan het licht gekomen. Twintig em ployés van het bedrijf zijn vermoedelijk betrokken bij de ontvreemding van mate rialen. De waarde van de ontvreemde goe deren is nog niet met zekerheid te zeggen, doch deze bedraagt ten minste enige tien duizenden guldens. De diefstallen strekken zich uit over een periode van verscheidene maanden. De politie heeft het uitgebreide onderzoek nog niet afgesloten. De twintig employs, die er van verdacht worden bij deze diefstallen te zijn betrokken, zijn ge schorst. Circusongeval. Maandag is in de middag voorstelling van circus Strassburger in Carré te Amsterdam de 30-jarige lucht acrobaat Leon Dinnat van een hoogte van negen meter in het vangnet gevallen, dat door tien man werd vastgehouden. Door de kracht van de val werd de acrobaat zijde lings weggeslingerd tegen de harde piste- rand. Twee in het circus aanwezige artsen achtten overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. De acrobaat bleek inwendige kneuzingen te hebben opgelopen. De uitslagen waren: Dames: TramvogelsIHJ 2 50—8: S.C. Haarlem 2White Stars 2 1516; Rapidi tas '31S.C. Haarlem 323; Typhoons 3— Aurora 2017. Heren: Antilopen 3H.O.C. 2 1247; Z.B.V.S.Typhoons 2 4124; Exercitia 2— ZBVS 2 02 (regl.); Old BoysAurora 39—37. Actiecomité: „Wij zijn blijgemaakt met een dode mus" Het vorig jaar heeft zich te Krimpen aan de Lek een „actie-comité Gevolgen Dijk verhoging" gevormd, dat de belangen wilde behartigen van eigenaren en gebruikers van gebouwen en terrein langs Lek en Nieuwe Maas, die de dupe zouden worden van dijkverhogingen in die gemeente. In middels is reeds buiten het dorpscentrum de weg „de Noord", die op de dijk ligt, over een afstand van 420 meter verhoogd. Naar aanleiding van de tot dusverre ge voerde onderhandelingen had het comité op 1 december een bijeenkomst belegd en hierin werd onder meer medegedeeld dat het rijk 75 percent zou bijdragen in de kosten, benodigd voor het opvijzelen van woningen. Bij afbraak zou vergoeding van rijkswege voor de volledige taxatiewaarde vóór de dijkverhoging en honderd percent vergoeding voor de aanleg van afritten worden gegeven. Thans deelt het comité mee, dat Krim pen aan de Lek blijgemaakt is met een dode mus, omdat volgens de dijkgraaf van het hoogheemraadschap „De Krimpe- nerwaard" niet vast zou staan, dat het rijk het door het waterschap te financieren deel van de kosten van de aanpassingen geheel zal terugbetalen. De dijkgraaf heeft een audiëntie bij de minister van Verkeer en Waterstaat aangevraagd om deze kwes tie te bespreken. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering zal het Congres waar schijnlijk verzoeken de buitenlandse hulp voor een periode van tien jaar vast te leg gen. Tot dusverre heeft het Congres er de voorkeur aan gegeven de economische hulp van jaar tot jaar vast te stellen en zich niet voor een lange termijn te verplichten. Bij het vaststellen voor de hulp van een perio de van tien jaar zullen de bedragen, die voor een project' wórden 'töëgë'wezeh,' in' jaarlijkse termijnen worden verstrekt. Men overweegt voor de hulp, die aan een be paald land wordt verleend, een maximum vast te stellen, variërend van 500 miljoen dollar tot een miljard dollar. Volgens de ambtenaren zal president Eisenhower het plan waarschijnlijk voor stellen in zijn boodschap, die hij op 5 ja nuari tot het Congres zal richten. Men noemt als voorbeeld de hulpver lening voor de dam van Assoean in Egypte. Bij de nieuwe methode zou de Amerilkaam- se regering Egypte de verzekering kunnen geven, dat er gedurende een periode van tien jaar financiële hulp voor de uitvoering van het project zal worden verleend. Een eind juli door het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij geformeerde commissie onder voorzitterschap van prof. G. H. M. Holt, die tot taak had te onder zoeken langs welke wegen het aantal jaar lijks te bouwen woningen kan worden ver groot, heeft thans haar rapport uitgebracht. De commissie heeft bij haar onderzoek bij zondere aandacht besteed aan de eisen, welke uit een oogpunt van goede volks huisvesting aan de hoedanigheid der te bouwen woningen gesteld moeten worden. Aan het einde van haar arbeid is de commissie gebleken, dat vele wensen, welke in haar rapport zijn opgenomen, blijkens de Memorie van Antwoord op het verslag der Tweede Kamer over de begro ting van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, door de minister reeds in uitvoering zijn genomen of in overwe ging zijn. De commissie zegt onder meer in haar rapport, dat het gebrek aan goede huis vestingsmogelijkheden voor een groot ge deelte van ons volk en de rampzalige ge volgen daarvan in het stadium zijn geko men, waarin iedere mogelijkheid moet worden aangegrepen om de ontstellende nood te lenigen. Afgezien van een aantal concreet te nemen maatregelen dient daar bij voorop te staan, dat ruimere financiële inspanningen van de overheid dan subsi diëring van de woningbouw noodzakelijk zijn, indien deze kunnen bijdragen tot het gestelde doel, en voordelen voor hen, die aan de woningbouw hun arbeidskracht geven, gerechtvaardigd zijn. De commissie geeft in een twintigtal punten een plan van actie aan. De be langrijkste hiervan zijn: Instelling van een bouwkundig econo misch instituut, zo nodig met overheids steun ter bestudering vjn de met de „om buiging in industriële zin" samenhangende vraagstukken en bevordering van het eco nomisch inzicht van al degenen, die bij voorbereiding en bouw betrokken zijn: doorvoering op grote schaal van gemecha niseerde bouwmethoden door voor de kleine bedrijven bijvoorbeeld de stichting van een op verhuur gericht machinepark. Dat was een ramp! Toen de Bosmannetjes het slechte nieuws vernamen, gingen ze allemaal naar de ruïne van het paleis, en daar stonden ze ontdaan te kijken naar de treurige overblijfselen van het mooie paleisje Nu had die arme koning Kandorijn geen huis meer! Wat nu? Daar praatten de Bosmannetjes terneergeslagen over. Natuurlijk moest er zo gauw mogelijk een nieuw paleis komen; daar waren ze 't allen over eens. Want een koning zonder paleis is me toch iets! 19-20 Scheepsjongen overboord De Raad voor de Scheepvaart heeft de schipper van de „Fierman Eduard" KW 5, de heer C. V. conform het voorstel van de inspecteur voor de Scheepvaart schuldig verklaard aan een overtreding van de sche penwet en heeft zijn diploma ingetrokken voor de tijd van vier maanden. Tegen de schipper was door de inspec teur-generaal een klacht ingediend inzake overtreding van de Schepenwet, omdat de schipper op de thuisreis naar IJmuiden al leen op wacht zou hebben gestaan De scheepsjongen Nicolaas van der Plas, van wie de schipper de wacht heeft overgeno men, is daarna overboord geslagen zónder dat iemand het gemerkt heeft. Bij aankomst in IJmuiden drie uur later heeft men de scheepsjongen pas vermist. De schipper heeft toen, nadat hij diverse instanties had gewaarschuwd, besloten eerst de vis naar de afslag te brengen. Naar de mening van de inspecteur zou er groter kans zijn geweest, dat het overboord slaan van de scheepsjongen opgemerkt was. indien er minstens twee personen op wacht hadden gestaan. De Raad voor de Scheepvaart zal zijn overwegingen nader schriftelijk bekend maken. zo nodig met overheidssteun; bevordering van systeembouw; stichting van satelliet dorpen op industriële grondslag, uitge voerd door particulieren op initiatief en on der toezicht van de overheid; bouw van houtrijke woningen; verhoging van indi viduele arbeidsprestaties door een krachtig beroep op de bouwvakarbeiders om hun grote verantwoordelijkheid te beseffen en door een beloning, waarin met vakbe kwaamheid en prestaties rekening worde gehouden: langer werken in de zomer maanden en een fiscale stimulans daartoe; uitbreiding van het aantal aspirant-bouw vakarbeiders door het verstrekken van toelagen tijdens de opleidingstijd, zowel aan ambachtsschool als in het leerlingen stelsel; verbetering van werkvoorwaarden door betere verzorging op het werk, kle- dingtoeslag, betere hygiënische voorzie ningen, intensieve voorlichting en propa ganda om de jongeren voor het bouwbe drijf te interesseren, desnoods met steun van de overheid. Voorts beveelt de com missie aan: Wijziging van het contingen- teringsbeleid door het gehele woningbouw- contingent direct aan de gemeenten toe te wijzen en toewijzing van een extra-contin gent aan die gemeenten waar achteraf bouwpotentieel beschikbaar blijkt te zijn; stimulering van de bouw, ondernomen door particulieren, onder voorwaarde van een verplicht voor verhuur bestemd contin gent volkswoningen en in een aanvaard bare huurklasse; beter gebruik van de be staande woningvoorraad door splitsing in zelfstandige wooneenheden van daarvoor in aanmerking komende woningen en stre ven zowel naar behoud als naar verbete ring van de woontechnische en technisch- constructieve kwaliteit met het oog op de prote gezinsbelaneen en de toekomstwaar de van de woningen. De 30-jarige artist Th. R. uit Heerlen, die als telepaat in vele plaatsen in Neder land optrad de man rijdt thans in een invalidewagen tengevolge van kwetsuren, opgelopen bij een gewaagde, geblinddoekte sprong over een tafel in het Huis van Be waring te 's-Gravenhage is door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met ter be schikkingstelling van de regering voor de tijd van twee jaar. De eis luidde een jaar. De verdachte had in de zomer van 1954 te Antwerpen in een hotelkamer een roof overval in scène gezet. Een ambtenaar van het departement van Defensie J. B. van B, uit Oegstgeest werd daarbij beroofd van een bedrag van f 1200. Dit geld was hem als steekpenningen uitbetaald door de han delsvertegenwoordiger W. J. D. uit Bussum voor Van B.'s bemiddeling bij een departe mentsorder van f 150.000. De hele scène, waarbij de verdachte zich als rijksrecher cheur voordeed en met een „pistool" (het was in werkelijkheid een pijp) dreigde, was in afspraak met de handelsvertegen woordiger opgezet. De verdachte stond voorts terecht voor enkele andere oplich tingen, waarvan de straf in bovenvermel de uitspraak is begrepen. AGRA (AFP) Premier Nehroe van India heeft te Agra het 43ste Indiase we tenschappelijke congres geopend, waaraan een vijftigtal buitenlandse delegaties deel nemen. In zijn openingstoespraak riep de premier de geleerden op, nimmer uit het oog te verliezen, wat de gevolgen van hun werk kunnen zijn. Nehroe geloofde, dat de geesten in de gehele wereld op het ogen blik ontvankelijk zijn en dat er een nega tief vredesverlangen bestaat. Met negatief vredesverlangen zei hij de vrees voor een oorlog en de wens deze vrees weg te ne men. te bedoelen. 30) Geloof je dat het opzet is geweest? Misschien wel, misschien niet. Met die sterke wind en die droogte heeft het vuur zich razend snel kunnen verspreiden. Op dit moment zag Carol Jerry Dane. Hij was in pyama en een kamerjas gehuld en zag er even vuil als de anderen uit. Ze bracht hem een kop koffie. Hij keek haar helemaal niet vriendelijk aan. Leuk werk!, zei hij. Hoeveel men sen behoudens u wisten dat ik iets op de heuvel zocht? U bent niet onzichtbaar, antwoordde ze koeltjes. En kijk me niet op die vreemde manier aan. Ik heb het niet ge daan! Maar iemand moet het gedaan hebben! Hij zette het kopje neer en keek haar toen veel vriendelijker aan. Luister, Carol. Misschien wil je me nog eens vertellen wat hier allemaal achter zit. Je zou daarmee één of twee levens kunnen redden. Mis schien wel je eigen. Wacht daar dus niet te lang mee! Ze antwoordde hem niet en ze zag hem later niet meer. Tegen vier uur was het huis eindelijk leeg. De meisjes waren aan het afwassen en Elinor schonk zich aan de kleine bar in de bibliotheek iets in. Ze was in de loop van de nacht even naar boven geweest om zich op te maken, maar ze zag er toch vermoeid en geïrriteerd uit. Wat heeft die Dane je verteld? vroeg ze. Ik vond heim er onhebbelijk uitzien. Hij heeft me alleen maar gevraagd wanneer ik die brand gesticht heb, ant woordde Carol ironisch. En wat ik voor hem verborgen hield. Hij meent dat ik iets weet. En weet je wat? Wat denk je? Er heerste een pijnlijke stilte. Elinor zweeg. Ze dronk met kleine teugen en Carol stak een sigaret op. Het was dit mo ment dat kapitein Gregory Spencer had uitgekozen om op Crestview te arriveren Hij kwam aanlopen over het terras, een lange, blonde man in uniform. Hij had de trekken van Elinor, maar dan in het man lijke, doch Carol's levendige ogen en Ca rol's glimlach. Hij lachte, liet een reistas vallen en keek naar zijn zusters. Zo, zei hij. Hier is eindelijk de zeeman, de jager Elinor keek hoogst verbaasd. Greg!, bracht ze tenslotte uit, wat doe je hier? Hij antwoordde echter niet. Hij stak zijn armen uit en Carol rende op hem toe. Hij drukte haar tegen zich aan. Arm, klein meisje! Wat heb je niet allemaal meegemaakt! Ik kon niet eerder komen. Uit puur geluk begon Carol te huilen. Ze voelde zich beschermd tussen zijn ar men. Tenslotte duwde Greg haar van zich af en schudde haar een beetje door elkaar. Hou daar toch mee op! zei hij. Wist Je niet dat ik zou komen? Waar is je zak doek? Hier, gebruik de mijne. Hij droogde haar ogen en keek over haar schouder naar Elinor. Wat scheelt jou? Waarom zou ik niet komen? Ik dacht dat iedereen hier met de zomer zou zijn. Hij liet Carol los en schonk zich zelf iets in. Dat is me ook een brand geweest, zei hij. Ik heb me de laatste uren maar wat verborgen gehouden. Het leek me toe dat er genoeg hulp was en dit is mijn beste uniform. Begon niet eerst het huis te bran den? Die indruk heb ik tenminste gekregen. Maar wat betekent dit eigenlijk allemaal? Waarschijnlijk heeft iemand zijn siga ret weggegooid, zei Elinor kalm, het heeft hier maanden niet geregend. Hij scheen tevreden gesteld. Hij ledigde zijn glas en gaapte. Zullen we maar op breken? Morgen hebben we tijd genoeg om te praten. Ik ben met de auto gekomen en doodmoe. Jij ziet er uit alsof je ook wel wat slaap kunt gebruiken, Carol. Greg keek oplettend naar haar. Je hebt ook wat te verduren gehad! Plotseling stond Elinor op. Iedereen heeft een klap gehad! zei ze woedend. En het is nog niet afgelopen. Ben je naar hier gekomen om er ook bij betrok ken te worden? Ik dacht overigens dat je op het punt stond te trouwen. Ja, dat sta ik ook, antwoordde hij. Gelukkig! Hij keek naar Elinor. Maar ik wil niet dat Carol er hier alleen voor staat. Ze heeft al genoeg meegemaakt. Kijk haar maar eens aan. Dan geloof ik dat je gek bent, zei ze somber. Carol ging naar boven om zijn kamer waar nog niets aan gedaan was, in orde te maken. De eerste opwinding, Greg weer gezien te hebben was voorbij. Er lag iets verborgen achter Elinor's vreemde uitval len en de blik, waarmee Greg haar had aangekeken. Het had er op geleken, alsof hij haar voor iets had willen waarschuwen en terwijl ze alleen boven was en op de donkere gang in de kast voor het linnen goed van het personeel naar lakens zocht, voelde ze dès te duidelijker de sterke band tussen de twee beneden. Ze mochten onder ling kibbelen dat deden ze trouwens ge durig maar ze maakten steeds één front tegen haar, tegen de wereld. Toen ze het bed had opgemaakt en voor zeep en handdoeken had gezorgd, kwam Greg boven. Hij bleef staan voor de ver zegelde deur van de linnenkast en keek er oplettend naar. Waarom dit allemaal?, vroeg hij. Ik heb de indruk gekregen dat de zaak zo ongeveer afgelopen was. Dit is afschuwelijk zo dicht bij. Misschien kun jij de politie overhalen dat die dingen weggehaald mogen worden. Ik zal mijn best doen, antwoordde hij. Ik word al ziek als ik er naar kijk. Ze heb ben er zeker geen idee van, wie het gedaan heeft? Ze keek naar hem op en kreeg op dat mo ment de aandrang om met hem te praten, ze moest hem vertellen wat haar zo be zwaarde. Hij zag er vertrouwenwekkend uit en hij was tenslotte Greg, van wie ze altijd gehouden had. Ze liet haar stem dalen. Ik vind het afschuwelijk om het je te ver tellen, Greg, begon ze, maar ik ben dodelijk ongerust. Marcia Dalton heeft verteld dat ze Elinor's wagen hier heeft gezien in de nacht van de moord. Ze was, toen ze dit zei, geprepareerd op een verbaasde, misschien wel verontwaar digde uitroep. Maar ze had niet gerekend op de verslagen blik, waarmee hij haar aanstaarde. Wat, riep hij uit. Wat deed ze hier? Hij trachtte er even later overheen te praten, en zei dat de hele geschiedenis be lachelijk was en dat ze het maar zo snel mogelijk moest vergeten. Maar hij had, toen zij dit vertelde, een schok gekregen, en zij wist dit. Het begon reeds te dagen, toen zij ein delijk naar bed ging. Op de keukentafel had ze, voordat ze naar haar kamer ging, nog een briefje neergelegd om de meisjes in te lichten over Greg's komst, en om te vragen hem 's morgens niet te storen. Voor dat ze weer naar boven ging, keek ze nog even naar buiten. Er liepen nog steeds enkele mannen over de heuvel rond, die gedurig rondkeken omdat een brand als deze vaak urenlang onder bladeren kon voortwoekeren om dan plotseling weer heftig op te vlammen. In het grijze licht van de naderende dag strekte de zwart gebla kerde heuvel, bekroond door wat eens een huis was geweest, zich voor haar ogen uit. Hier en daar kringelde nog wat rook om hoog. Haar auto stond nog steeds op de oprij laan, waar zij haar had achter gelaten. Ze zag er niet al te florissant uit, maar het vuur was gelukkig niet tot zover doorge drongen. Enkele vogels waren al begonnen met zingen, terwijl andere zenuwachtig heen en weer vlogen, nu en dan angstig tsjilpend. Ja, hun nesten waren verdwenen, dacht Carol somber. Hun nesten en hun babies. En de oude boomgaard, waar in de herfst 's nachts vaak een hert kwam op zijn hoge, dunne poten, om aan de appels te knabbelen. Eindelijk was ze op haar kamer terug. Ze kleedde zich langzaam uit. De binnen plaats was vaag zichtbaar en flauwtjes kon ze de omtrekken van de deur van Elinors kamer zien. Terwijl ze zo voor zich uit staarde ging de deur open en even later weer dicht. Ze begreep dat Elinor Greg ging wekken om met hem te praten. Carol was echter té moe om zich af te vragen waarom haar zuster ddt deed. HOOFDSTUK XII Dane sliep een gat in de dag. Hij werd pas tegen twaalf uur, toen Alex hem aan de telefoon riep, wakker. Het was Tim in New York. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6