EVC-bond adresseert aan Haarlemse gemeenteraad School aan Gedempte Oudegracht wellicht met Pasen in gebruik Nieuwjaarsrede T.M.H. van Waveren in Leidse Kamer van Koophandel Kort en bondig Uitbreidingsplan voor Santpoort-Noord voorziet huisvesting voor 780 gezinnen R.K. mulo-school voor jongens „Ik laat het pierplan helemaal niet waaien" Hoogbouw wordt noodzakelijk; verkeersweg van Santpoort-Zuid naar IJmuiden en de tunnel Nader onderzoek gelast in strafzaak tegen Haarlemse chauffeur Zandvoortselaan gedeeltelijk voorrangsweg Biljartclub Brinkmann opgericht Burgerliike Stand van Haarlem Mr. Van F enema: Reactie op spotprent in N ieu w j aarsbij eenkomst Beroep gevraagd op werkgevers en personeel om woningbouzv te versnellen Auto ramde afsluitboom van Catharijnebrug t ietstunnelbij Hoofdstraat tussen dorp en Hof geest Haarlemse spaarders oogstten 950.000 rente Opwekkingssamenkomsten in Zuiderkapel Vrij ernstige aanrijding op Houtplein te Haarlem Kerkelijk Nieuws In 1955 redde de KNZHRM 83 schipbreukelingen Hollands Strijkkwartet voor Kunstkring in Minerva Theater J. Koudstaal bij Conrad- Stork N.V. gehuldigd „Lamberta" speelt opnieuw voor „Margriet" DINSDAG 3 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD ')PRKCHTK HAARLEMSGHE COURANT De Gedempte Oudegracht in Haarlem heeft er weer een rijzig gebouw bijgekre- gen: nabü de Kleine Houtstraat is een nieuwe r.k. m.u.l.o.-school voor jongens verrezen, op de plaats waar vroeger en dat is niet verder terug in het verleden dan j954 de oude school stond. Een school, die geheel verouderd was en vrijwel onbe woonbaar geworden, een school, waarin het lesgeven in deze tijd werkelijk niet meer verantwoord was. De ongeveer 225 leerlingen van hoofd A. J. B. van Velsen, die in januari 1955 uit Groenlo naar Haar lem kwam, krijgen nu tijdelijk les in het noodgebouw Schoterstraat 2A, maar met Pasen van dit jaar hoopt men over te kunnen gaan naar de gloednieuwe school aan de Gedempte Oudegracht, die dan de naam St. Jozef-school zal ontvangen. In de loop van 1954 werd het oude ge bouw afgebroken en eind december van dat jaar werden reeds de keten neergezet, van waaruit de bouw van de nieuwe school zou worden geregeld. Maar toen bracht een langdurige vorstperiode het werk voor enige tijd tot staan. Half februari 1955 pas werd met de bouw begonnen; deze werd aanvankelijk nog zeer vertraagd door de aanwezigheid van oude funderingen en putten, die vaak lastig in de weg zaten. Bovendien bleek toen, dat de zandplaat in dit deel van het centrum zeer ongelijk ligt: men mat verschillen van 1.80 tot 4'/2 meter diepte. Een andere onwelkome factor bij de bouw was het. feit, dat alle materialen uit sluitend aan de voorzijde van het gebouw, aan de Gedempte Oudegracht, moesten worden aangevoerd, omdat het bouwterrein geheel ingesloten ligt tussen andere be bouwingen. Ook die beperkte ruimte speelde en speelt nog de werklieden par ten, hetgeen onder meer moge blijken uit bet feit, dat de directiekeet op het toekom stige binnenplein na verloop van tijd op palen meest worden gezet, omdat men de ruimte er onder dringend nodig had. Acht lokalen Het gebouw zal acht leslokalen bevatten, waaronder een amfitheatergewijs oplopend scheikundelokaal. Verder is er onder meer een vergaderlokaal voor de leerkrachten, een directeurskamer, een lokaaltje om leer middelen op te bergen, talrijke W.C.'s, een gymnastieklokaal met in een der muren een ruimte uitgespaard voor een projectie- apparaat, zodat deze zaal tevens dienst kan doen als filmzaal, een cantine en een berg plaats voor fietsen onder het gymnastiek lokaal. Het waslokaal van de school zal worden uitgerust met koud- en warm-wa- terkranen. Het gebouw, zich uitstrekkend van de Gedempte Oudegracht tot de Gortesteeg, is ongeveer 41 meter lang. De grootste breed te is 33 meter. Het hoofdgebouw telt twee verdiepingen boven de begane grond, de achterbouw één. Het gehele gebouw zal van TL-verlich- ting worden voorzien en van centrale ver warming met oliestookinrich'ing. Alleen het gymnastieklokaal zal hetelucht-ver- warming krijgen. De vloeren van de begane grond zijn ver vaardigd van grintbetonnen kanaalplaten, op de verdiepingen heeft men gewerkt me* De rechtbank te Alkmaar heeft een nader onderzoek gelast in de zaak tegen de Haar lemse chauffeur J. H. van der W., die veer tien dagen geleden terecht stond wegens het veroorzaken van een aanrijding met dodelijk gevolg. W. had op 12 september van het vorig jaar bij Den Helder een aan rijding veroorzaakt, door zonder richting aan te geven linksaf te slaan; een hem ach terop rijdende motorrijder reed daardoor tegen zijn vrachtauto. De 19-jarige duo- rijider, de marineman Bos, verongelukte dodelijk. De officier eiste veertien dagen geleden vier weken gevangenisstraf met ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. Van der W. zal thans op 17 januari a.s. opnieuw voor de rechtbank moeten verschijnen. bimsbetonnen kanaalplaten, die tevens een geluiddempende functie hebben. Betonnen goten De goten zijn van schokbeton vervaar digd, een vinding van de laatste jaren; bet kwart-ronde trappenhuis is aan de buiten zijde afgezet met Limburgse brtuksteen er voorzien van kleine glas-in-lood ruitjes De binnenplaats zal worden betegeld; een beplanting aan de zijkanten zal dienen ter camouflering van de oude muren om de binnenplaats. De St. Jozef-school wordt naar een ont werp van architect B. Ooms uit Haarlem gebouwd door het bouwoednjf „Twaalf Provinciën" N.V. uit Velsen; uitvoerder is de heer J. Jacobs uit Beverwijk, die het met opzichter B. de Boer uit Haarlem er over eens is, dat er, wat betreft de bouw van deze school, door naar verhouding zeer weinig mensen veel is gepresteerd. Opnieuw zijn enkele verordeningen on verkeersgebied door burgemeester en wet houders van Zandvoort bekend gemaakt. Hierbij werd de Zandvoortselaan, gelegen binnen de grens van de gemeente Zand voort tot voorrangsweg verklaard en even eens 250 meter van deze weg ten noorden van de aansluiting „Westerduinweg". Gesloten werd verklaard voor alle voer tuigen, rij- en trekdieren, alsmede voor vee de Westerstraat, wat betreft het gedeelte tussen de percelen 5 en 7 in beide rich tingen Tenslotte werd een waehtverbod In gesteld voor de Kleine Krocht. In Haarlem is dezer dagen opgericht de Haarlemse Biljartclub Brinkmann. Het ligt in de bedoeling om toelating tot de KNBB te vragen. Dezer dagen zal het bestuur worden samengesteld. De speelavond is op iedere woensdag. Haarlem, 2 januari 1956 GEHUWD: 31 dec.: C. van Nes en H. de Nieuwe. BEVALLEN van en zoon: 29 jan.: M. J. Fonkert-Renout; 31 dec.: S. Geluk-Bakker; A. Th. Post-Verzeilberg; J. M. Neeskens- Heeremans: 1 jan.: E. van der Voet-Groen; J. G. Heitlager-den Ronden; L. de Haan- Boone. BEVALLEN van een dochter: 30 dec.: C. Schornagel-Hart; 31 dec.: A. M. Th. Moo- lenaar-Verrijt; 1 jan.: H. P. Houtkamp- Preenen; C. Hoogland-Groenendijk; E. Piët- van Kooten; 2 jan.: H. Beerthuizcn-dc Vries; W. H. Kramer-Bieshaar; C. Eikelenboom- Boer. OVERLEDEN: 31 dec.: H. van Duijn, 54 j., Byzantiumstraat; J. W. Smal, 63 j., Saen- redamstraat; H. J. H. van der Kloot Meij- burg. 70 j., We9terhoutstraat; J. C. Welters- Kramer, 52 j„ Beukenstraat; A. Z. Muis, 80 j.. Harmenjansstraat; 1 jan.: M. C. Borghols- Hiltrop, 53 j.. Kamperlaan; A. Schouws, 67 j., Klarenbeekstraat; A. J. Stoffels, 1 m., Kam perlaan. Ruim 200 leden van het Zandvoortse gemeentepersoneel hebben maandagmid dag, tijdens de traditionele nieuwjaars- reunie in het raadhuis, geluisterd naar toespraken, van de gemeentesecretaris, de heer W, M. B. Bosman, en de burgemees ter van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. Na de burgemeester met zijn gezin een gelukkig nieuwjaar te hebben toegewenst namens het gemeentepersoneel en dit personeel namens het gemeentebestuur wees de heer Bosman er op, dat ondanks verschil in opvatting, verschil in geloof en politiek inzicht, onder de Zandvoortse gemeente-ambtenaren een geest van eens gezindheid heerst en een geest van pret tige en gezonde samenwerking. Dit kwam wel bijzonder tot uiting in de oprichting van de ambtenaren-personeelsvereniging, die in het laatst van vorig jaar werd opgericht en waarin zieh deze eenheid duidelijk demonstreert. Hoewel de gemeen teraad niet altijd een voorbeeld toont van deze eensgezindheid, achtte spreker dit ook niet nodig om tenslotte toch tot een goed doel te komen. De heer Bosman verklaarde niet gaarne secretaris te willen zijn van een gemeente, waarin men tijdens de raadsver gadering dertig agenda-punten in dertig minuten kan „behandelen". De werkwijze van Zandvoorts gemeenteraad kan volgens de spreker als een voorbeeld gelden, voor hetgeen, ondanks verschil van mening, ten slotte toch in goede en verstandige beslui ten tot stand kwam. Hij sprak de hoop uit, dat de burgemeester nog vele jaren zou mogen medewerken aan het nemen van goede en belangrijke besluiten tot heil der gemeente. De burgemeester herinnerde er na zijn nieuwjaarswensen aan, dat hij de vorige week in één der plaatselijke bladen een tekening had gezien, waarop Zandvoorts burgemeester voorzien van vleugels een pier afwandelde, met daaronder de op merking; „Laat de pier maar waaien". Mr. Van Fenema verklaarde dit slechts zeer matig te kunnen waarderen. Er is namelijk helemaal geen sprake van, dat door de ont wikkeling der dingen gedurende de laatste weken het plan van de pier erbij inge schoten zou zijn. „Ik zal zeker dit plan niet laten waaien, integendeel. De historie bewijst", aldus mr. Van Fenema, „dat zo veel personen hebben rondgelopen met grote plannen, die aanvankelijk voor fan tastisch werden uitgemaakt, doch er ten slotte toch kwamen". Als een enkel voor beeld daarvan noemde de spreker hee gra ven van het Suez-kanaal. Tenslote verklaarde mr. Van Fenema, dat door eendrachtig samenwerken, ieder op zijn eigen post, het zeker zal gelukken Zandvoort groot te maken. Geruime tijd bleef men daarna in gezellig samenzijn nog bijeen. Ongevallenstatistiek. In 1955 hebben dertien personeelsleden van de Nederlandse steenkolenmijnen de dood gevonden als ge volg van bedrijfsongevallen. In 1954 waren er twintig dodelijke ongelukken. Bij de Staatsmijnen deden zich in 1955 acht be drijfsongevallen met dodelijke afloop voor, bij de particuliere mijnen vijf. ADVERTENTIE Uw slager wenst U een gelukkig Nieuwjaar met (boe 't ook zij) De afdeling Haarlem van de bij de Een heidsvakcentrale aangesloten Algemene Bond van werkers in de bouwnijverheid (A.B.W.B.) heeft zich met een adres aan de Haarlemse raad gericht: „Met bezorgdheid heeft het bestuur van de Algemene Bond van Werkers in de Bouwnijverheid (ABWB), afdeling Haar lem de belemmering van de woningbouw in deze gemeente gade geslagen. In de beide korte vorstperioden in december 1955 blijken ook in Haarlem verscheidene bouwwerken door stagnatie Het eerste go edcnieuies9inhetnieu tee jaar Alle Hoboca winkeliers in Nederland gaan door met het verstrekken van gratis Hoboca-reisbonnen. Voorts deelt de Directie van Hoboca mede, dat alle bonnen, ook die met de opdruk 1956, geldig blijven tot 1 Januari '9 ^at even eeD meevallertje? KNIP DIT IIr: KNOOP HET IN UW OOR, Zeg het U atelf cn anderen steeds voor, Hobora bonnen voor gratis refzen pet Spoor! In de hedenmiddag in de Lakenhal te Leiden gehouden nieuwjaarsbijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland heeft de voorzitter de heer T. M. H. van Waveren de gasten welkom geheten en een verslag gegeven van de werkzaamheden der kamer in het jaar 1955. Hij merkte op, dat de vertegen woordigers van alle belangengroepen in het rayon het op prijs stellen elkander in het begin van het jaar te ontmoeten onder auspiciën van de kamer. De werkzaamheden betroffen grote ac tiviteiten op allerlei gebied. Vele jaren heeft de kamer gestreden voor een goede samenwerking tussen landbouw en in dustrie om de klei-afgravingen tot beider voordeel te doen strekken. Ir. Kuipéri van de Cultuurtechnische dienst voor Zuid- Holland is een actie begonnen om ruil verkavelingen in de kleipolders langs de Oude Rijn tot stand te brengen. Daarbij zal het mogelijk zijn de voor de landbouw schadelijke klei volledig af te voeren en het polderpeil aan de nieuwe situatie aan te passen. Ten aanzien van de kalkzandsteen- industrie wordt nog steeds naar een defini tieve oplossing gezocht. Het is onjuist deze industrie haar eigen grondstof te onthou den. Men vraagt, indien er voor de be volking van Noordwijkerhout een tekort aan bloembollengrond en tuinland is, of in dit opzicht niet elders kan worden voor zien. Getracht zal moeten worden een op lossing te vinden die allen zal bevredigen. Een ander punt, waarmede de kamer zich ernstig heeft bezig gehouden, is de verkeerssituatie in en om Leiden. De weg nummer 4a beoosten Leiden, welke het verkeer van Ypenburg naar de Haarlem mermeer zal leiden, is in uitvoering. Lei den zal, via een nieuwe Lammenschans- brug, op deze weg een goede aansluiting krijgen, zodat de omweg over 's-Graven- hage vermeden zal kunnen worden. Het grootste obstakel in deze omgeving is de spoorwegovergang bij De Vink. Deze moet mijns inziens verdwijnen. Het stationsprobleem te Leiden is tot een zeer gelukkige oplossing gekomen en het deed spreker veel genoegen te kunnen constateren, dat de kwestie van de Kat- wijkse haven thans een gunstige wending schijnt te hebben genomen. Thans staat vast, dat de ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een onderzoek hebben toegezegd naar de mogelijkheid om in Katwijk een zeehaven te maken. Streekplan bloembollenstreek Voorts is grote aandacht gewijd aan het arbeidsprobleem in de bloembollenstreek wegens de voorbereiding van een streek plan. Met belangstelling wordt uitgezien naar het rapport, dat het Economisch Technologisch Instituut en het Landbouw Economisch Instituut op verzoek van de gemeenten in de bloembollenstreek wordt opgesteld, zulks in nauw overleg met de provincie Zuid-Holland. De ondervoorzitter der kamer de heer C. F. Meerpoel heeft de middenstands problemen besproken en het lid der kamer ir. M. C. de Jong sprak over industriële vraagstukken. te zijn getroffen, terwijl honderden bouw vakarbeiders tot werkverzuim werden ge noodzaakt. Het zal u wellicht bekend zijn, dat enige grote gemeenten zijn overgegaan tot het treffen van maatregelen, die kunnen leiden tot voortgang van de werkzaamheden tijdens de periode van zogenaamd onwerk baar weer. Inmiddels heeft ons bestuur met vreugde kennis genomen van de oproep, waarin Burgemeester en Wethouders de betrokken ambtenaren aansporen aan het woning vraagstuk als belangrijkste probleem voor rang te verlenen. Dit kan er inderdaad toe bijdragen, dat de woningbouw in sneller tempo verloopt, dan tot nu toe het geval is. Wij zijn echter van oordeel, dat dit mede bevorderd kan worden door een beroep te doen op de vertegenwoordigers van orga nisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf. Het zou ons inziens mogelijk zijn in on derling overleg practische maatregelen te bespreken, die bevordelijk zijn voor een vlottere oplevering van de bouwwerken. Ten einde dit perspectief tot verwezen lijking te brengen hebben wij gemeend het verzoek tot uw raad te moeten richten te willen bewerkstelligen, dat een zo breed mogelijk overleg tot stand komt van groe peringen, die bij de woningbouw zijn be trokken. Het is gebleken, dat tal van practische maatregelen, die thans achterwege blijven, kunnen worden getroffen voor een ver snelde woningbouw, indien deze gezamen lijk onder het oog worden gezien. Wij hopen en verwachten, dat uw raad dtze suggestie in overweging wil nemen. Alles moet worden gedaan om het klem mende woningvraagstuk tot een zo spoedig mogelijke oplossing te brengen." ADVERTENTIE „TRESLONG"- HILLEGOM Woensdags „Dancing by Candlelight" m. medew. v. internationale artisten Maandagmiddag is een automobilist, die waarschijnlijk verblind werd door de zon, bij de Harmenjansweg in Haarlem tegen een neergelaten afsluitboom van de Catha- rijnenbrug gereden. De auto werd aan de voorzijde zeer ernstig beschadigd en de afsluitboom werd ontzet. Het nam geruime tijd in beslag voordat de rijbaan weer toe gankelijk was voor het verkeer. véél Vlees erbij Publle.II* ¥«r«nigd« ilagan In Haarlem an om»lreken I HET UITBREIDINGSPLAN in onderdelen voor Santpoort-Noord, dat van morgen af op het Velsense raadhuis ter visie ligt, regelt de bebouwing, die geprojecteerd is westelijk en noordelijk om Santpoort heen. Bovendien geeft het de ingrijpende ver- keersvoorzieningen aan, die hier getroffen moeten worden. Het zuid-westelijke deel van het plan grenst met de zuidzijde aan het deel van het wederopbouwplan Santpoort-Noord (plan F); het middendeel grenst met de zuidzijde aan de bebouwde kom van Santpoort, Het oostelijke deel van het plan grenst met de zuidzijde bijna geheel aan het uitbreidingsplan-in-onderdelen Santpoort-Noord (plan A). Aan de noord- en westzijde wordt het plan bijna geheel begrensd door gronden, die voor agrarische doeleinden zijn bestemd, behoudens een klein deel aan de westkant, dat voor spoorwegdoeleioden is bestemd. Aan de oostzijde grenst het plan aan de Hoofdstraat en de Rijksweg HaarlemVelsen. In het in 1947 voor de gemeente samen gestelde basisplan is door de stedebouw kundigen voor de buitenrand van Sant poort opener en royaler bebouwing gepro jecteerd, dan in het thans ontworpen uit breidingsplan. Exploitatierekeningen heb ben uitgewezen dat, teneinde tot aan vaardbare uitgifteprijzen van bouwgrond te komen, minder open bouw moet worden toegepast en tevens enige hoogbouw (3 woonlagen) nodzakelijk in het plan dient te worden opgenomen. Ruimere huizen dan in IJmuiden De bedoeling is, om de kern en de toe komstige uitbreiding van de kern van Santpoort-Noord een woongebied te vor men met woningen van ruimere inhoud dan in het algemeen in Nieuw-IJmuiden zijn gebouwd. Daar de winkelbebouwing in de kern is geconcentreerd, zijn in dit plan B slechts in beperkte mate winkels gepro jecteerd, zoals buurtwinkels en tevens ver zorgende bedrijfjes. Toegang naar nieuw station Een belangrijk element in het plan is de toegang van het geprojecteerde spoor wegstation Duin- en Kruidberg naar de kern van Santpoort-Noord. Bij het station is de weg met groenstroken geprojecteerd tussen bollengronden en gronden bestemd voor actieve recreatie. Verder oostwaarts de kern naderend wordt de weg aan één zijde begrensd door hoogbouwblokken in strokenbouw en aan de andere zijde door groenstroken en vijvers, om tenslotte over té gaan in een weg met twee rijbanen, ge scheiden door een daartussen gelegen groenstrook ter breedte van 10 meter, hef geheel gelegen tussen hoogbouwblokken. Verkeer naar en van tunnel Langs dit geprojecteerde spoorwegstation is voorts een verkeersweg ontworpen, welke langs de westelijke- en noordelijke rand van de toekomstige uitbreiding de verbinding zal vormen van Santpoort-Zuid, via de overweg in de Wüstelaan langs de Wijnoldy Daniëlslaan, de Middenduinerweg kruisend naar de Hagelingerweg bij de Kwekerslaan. Het verkeer naar IJmuiden kan van dit punt af de Hagelingerweg volgen. Ten be hoeve van het doorgaande verkeer naar het noorden, dat gebruik zal maken van de tunnel onder het Noordzeekanaal, is deze verkeersweg, de Hagelingerweg krui send, doorgetrokken tot de Rijksweg. De plannen van het rijk zijn zodanig, dat de verkeersweg slechts een aansluiting krijgt op de westelijke parallelweg van de rijksweg en daarom zal wellicht niet direct de volledige profielbreedte worden aange legd. De ruimte is echter gereserveerd om bij toenemend verkeer uit Bloemendaal hei volledige profiel te kunnen realiseren. Een ongelijkvloerse kruising met de rijksweg zal dit verkeer dan op de hoofdrijbaan van de rijksweg kunnen brengen. Bij de Hoofdstraat zal een tunneltje, breed 3 meter, onder de rijksweg worden gemaakt voor fietsers, voetgangers en vee, l\'utsspaarbank in 1955 Bij de Nutsspaarbank te Haarlem werd in het afgelopen jaar f 21.700.000.inge legd en f 15.800.000.terugbetaald, zoda* het spaaroverschot f 5.900.000.bedroeg. De inleggers verdienden in 1955 gezamen lijk een bedrag van f 950.000.aan rente. Het inleggerstegoed bedroeg per ultimo 1955 f 41.726.000'.Het aantal spaarders groeide met 4263 tot een totaal van 76.750. Per eind 1955 waren 10.395 spaarbusjes in omloop, dat is 1183 meer dan aan het begin van dat jaar. Uit bovenstaande cijfers spreekt wel zeer duidelijk de bijzonder gunstige eco nomische positie van ons land. in het af gelopen jaar en de toenemende welvaart van de bevolking. Na een onderbreking van enkele weken worden de wekelijkse opwekkingssamen komsten in de Zuiderkapel aan de Zuider straat 15 te Haarlem weer hervat. Op de eerste donderdag in het nieuwe jaar zal de heer J. A. Bruijn uit Wassenaar over de wederkomst van Christus spreken met het onderwerp: „De zilveren bazuinen", waar bij het Evangelisatie-zangkoor uit IJmui den enkele liederen ten gehore zal bren gen. Het programma voor de maand januari luidt verder: 12 januari, de heer J. Kits, directeur van „Het Brandpunt" te Doorn over het onderwerp: „Kiezen is ge vaarlijk"; 19 januari: afscheidsavond van de heer K. Glas, die als zendeling naar Japan vertrekt en 26 januari, ds. H. F. Hu- son, uit Dordrecht met het onderwerp: „Heeft het betekenis op Israel te letten?" ter verbinding van de z.g. Hofgeest met Santpoort. Reek vervangt beek Langs een groot deel van de verkeers weg is een beek geprojecteerd, welke de neerslag van de hoger gelegen gronden in het westen moet afvoeren. Door de gepro jecteerde bebouwing enz. zal nl. de Schip- broekenbeek over een grote lengte dienen te worden gedempt. Daarom wordt ter plaatse waar de Schipbroeken beek de westelijke grens van het uitbreidingsplan ontmoet, deze beek omgebogen en een be loop naar het noorden gegeven om tenslot te langs de verkeersweg lopend zich samen te voegen met de beek langs de Biezen en het water via een duiker onder de Hage lingerweg door te voeren naar de beek langs de rijksweg. Het afvalwater en het regenwater in de straatkolken kan worden geloosd op het centrale rioleringsstelsel, dat het water zal afvoeren naar de rioolwaterzuiveringsin richting aan de Amsterdamseweg. Voor de actieve recreatie is in het wes telijk deel van het plan ongeveer 2.8 ha grond bestemd. Totaal 780 gezinnen Ongeacht de grond voor het spoorweg station is voor bijzondere gebouwen onge veer 3.6 ha bestemd. In verband met de scheiding van het plan in twee delen door de veel verkeer aantrekkende Hagelinger weg, is gelegenheid gegeven zowel ten oosten als ten westen van de Hagelinger weg scholen te bouwen. Het aantal gezinnen, dat binnen dit plan woonruimte kan vinden, bedraagt als volgt, verdeeld naar de soorten woningen: In 3 a 4 woonlagen 252 (bij toepassen 3 woonlagen); in ééngezinswoonhuizen 516; in winkelwoningen 7; bij verzor gende bedrijfjes 5: totaal 780-gezinnen. Daar hieronder zijn begrepen ongeveer 90 reeds bestaande Woningen, zal aan bijna 700 gezinnen meer dan thans woonruimte kunnen worden verschaft binnen de gren zen van het plan. Maandagmiddag omstreeks half zes heeft op de hoek van het Houtplein en de Tem pelierstraat in Haarlem een aanrijding plaats gehad tussen een militaire vracht wagen en een wielrijder. De auto, die uit de richting Heemstede kwam, draaide linksaf de Tempelierstraat in en kwam juist op de hoek in botsing met de 23-jarige leerling-machinist A. C. uit Haarlem, die met enkele ernstige hoofdwonden naar de Mariastichting moest worden gebracht. De politie vermoedt, dat de wielr der niet ge zien heeft, dat de auto deel uitmaakte van een militaire colonne en dat hij daarom geen voorrang heeft verleend. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Heinekenszand C. J. Amesz te Rilland-Bath, die bedankte voor Eikerzee; naar Rekken W. Janssen, vicaris te Amsterdam; naar Leiden (bijz. pred.pl. voor studerende Oosterlingen) H. R. Blan- kesteyn, cand. te Utrecht. Ds. L. Bodaan te Dordrecht is aangezocht dror de Zeemansraad van de generale sy node te willen optreden als koopvaardij- predikant te Amsterdam en secretaris van deze raad. Gerot. Kerken Beroepen te Knijpe W. J. Hoogenraad, cand. te Almelo. Chr. Ger»-f Kerken Tweetal te Veenendaal J. P. Geels te Iiaarlem-C. en C. Noordegraaf te 's-Gra- end eel. Beroepen te Middelburg M. Vlietstra te Eemdijk. Bedankt voor Tholen M. C. Tanis te Urk; voor Driebergen G. Blom te Meerkerk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk H. v. Gilst te Eirksland. Evang. Luth. Kerk Benoemd tot hulppred. te Amstelveen A. Burghoorn te Edam. Vijftig maal zijn de reddingstations van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij in 1955 langs de Ne derlandse kust in actie geweest om hulp te bieden aan in nood verkerende schepen en vliegtuigen. In totaal zijn 83 schipbreuke lingen behouden aan wal gebracht, waar door het totaal aantal geredden sedert de oprichting van de K.N.Z.H.R.M. in 1824 is gestegen tot 7910. Men heeft vorig jaar diensten verleend aan vaartuigen varende onder de Belgi sche, Deense, Duitse, Engelse, Finse, Ita liaanse en Nederlandse vlag. KAMPIOENSCHAP VAN heemstede. Woensdagavond zal in het R.K. Vereni gingsgebouw in Heemstede de uitreiking plaats vinden van de in de wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen van Heemstede behaalde prijzen. Ter gelegenheid hiervan zal de hoofdklasse-kampioen J. B. Sluiter jr. (Haarlemse Damclub) die avond een simultaanseance geven. binnenland Naar Bonn. Luitenant-kolonel J. L. Bosch, adjudant van de minister van oorlog, is tot luchtmachtattaché bij de Neder landse ambassade in Bonn benoemd. Begrafeniswet. De nieuwe Begrafenis wet zal waarschijnlijk op 1 april in werking treden. Dan zal tegelijk een crematorium- besluit verschijnen, waarin voorschriften zullen worden gegeven omtrent de inrich ting van crematoria en de bestemming van de as van gecremeerden. Nieuwjaarswensen. De Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel, jhr. mr. M. W. van Weede, is ontvangen door de Paus, an wie hij nieuwjaarswensen van Koningin Juliana overbracht. De Paus verzocht de ge zant zijn beste wensen en zegen over te brengen aan de Nederlandse vorstin en het Nederlandse volk. k.l.m. De „general operations mana ger" van het West-Indisch bedrijf der K.L.M.de heer A. D. Snitslaar, is met in gang van 1 februari benoemd tot hoofd van het Bureau Veiligheid der K.L.M. De heer Snitslaar volgt in die functie de heer J. J. van Balkom op, die de K.L.M. gaat verlaten. Tulpenfestival. Het 27ste Tulpenfestival van Holland in "Uchigan zal van 17 tot 19 mei worden gehouden. Dit festival is een van de kleurrijkste en bekendste festiviteiten van Amerika geworden. Het kleine Holland wordt in die dagen gewoonlijk door ongeveer een half miljoen mensen bezocht. Bankjubileum. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het bankiershuis Lissa en Kann in Den Haag heeft de Ko ningin de heer P. D. Schuller tot Peursum te Wassenaar, commissaris en oud-directeur van het N.V. Bankierskantoor van Lissa en Kann, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De versierselen dezer onder scheiding zijn ten stadhuize door burgemees ter mr. F. M. A. Sehokking aan de heer Schuller tot Peursum overhandigd. Nieuwjaarsreceptie. De Nieuwjaars receptie van Koningin en Prins voor het corps diplomatique zal op zaterdag 4 februari worden gehouden ten paleize te Amsterdam. Op 6 en 7 februari volgen, even eens in het Paleis op De Dam, de jaarlijkse diners voor de hoofden van in Nederland gevestigde buitenlandse missies. Commodore. De souschef van de Lucht machtstaf. kolonel waarnemer H. P. Ziel- stra, is benoemd tot commodore. Rijksmuseum. In 1955 hebben 489.590 personen een bezoek gebracht aan het Rijks museum te Amsterdam hiervan bestond uit buitenlanders), dat is 36.244 meer dan in 1954. De drukste maand was augustus met 87.740 bezoekers en de stilste februari met 16.608. haarlem en omgeving avo. De regionale afdeling van avo houdt dinsdag 10 januari een bijeenkomst in het wijkgebouw der Hervormde gemeente aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem, waarop de heer C. van der Lende een uit eenzetting zal geven over de diverse aspecten van de zorg voor minder-validen. Vervol gens zullen drie films vertoond worden. Val, Maandagmorgen om half elt' is de negenjarige F. Bosschers wonende in de Bromostraat te Haarlem van een hek bij de Weltevredenschool gevallen. Hij bleef daar bij haken aan een ijzeren pen, waardoor een gedeelte van de ringvinger van de rechter hand werd afgescheurd. De jongen moest naar de Deo vervoerd worden. Voor de Heemsteedse Kunstkring treedt op woensdag 11 januari in het Minerva Theater het Hollands Strijkkwartet op. Dit ensemble bestaande uit Nap de Klijn, Jaap Schroder, Paul Godwin en Carel van Leeuwen Boomkamp debuteerde in ja nuari 1951 te Amsterdam, werl te nog in hetzelfde jaar mee in het Holland Festival, concerteerde voor de B.B.C. en in Zwitser land en gaat in dit seizoen een grote tour nee door Engeland maken. Het programma voor Heemstede bestaat uit het Kwartet K.V. 575 van Mozart, het Kwartet in F van Maurice Ravel uit 1902 en het zogenaamde Negerkwartet van An- tonin Dvorak, een werk met een folkloris tisch karakter. Het gekozen stuk van Mo zart is een van diens zogenaamde cello kwartetten, opgedragen aan de koning van Pruisen, die zelf cellist was uit liefhebberij. Het programma van de Heemsteedse Kunstkring voor de komende maanden ver meldt verder een recital op maandag 19 maart door de pianist Hans Henkemans, een zangvoordracht door de bas Herman Schey met medewerking van Coby Rie- mersma aan de vleugel op vrijdag 27 maart en een optreden van de actrice Georgette Hagedoorn en haar begeleider Pierre Ver- donck met internationale chansons op maandag 13 februari. De reeks lezingen wordt op vrijdag 20 januari voortgezet door dr. J. B. de la Fail le, die een lezing met lichtbeelden in na tuurlijke kleuren over Joegoslavië zai hou den. Op maandag 30 januari spreekt dr. li. Schmidt Degener over de humor in Dürers gravure „Melancolia" (eveneens met verto ning van lichtbeelden). Op vrijdag 13 april geeft Het Nieuwe Comedia een voorstelling van het blijspel „Humpie heeft een bok ge schoten". De heer J. Koudstaal, die op 3 januari 1916 in dienst kwaiji bij Stork in Hengelo en in 1932 met velen overging naar Con- rad-Stork te Haarlem vierde vandaag bij dit bedrijf zijn veertigjarige loopbaan. Hij is altijd cp de tekenkamer werkzaam ge weest, waar hij thans als constructeur werkzaam is. Zijn jubileum ondervindt grote belangstelling door zijn grote acitivi- teit aan de sociale kant van het bedrijf: hij is namelijk sinds de oprichting in 1947 voorzitter van het Bijstandsfonds. De jubilaris werd hedenmorgen in de directiekamer ontvangen, waar ir. C. H. Holgen hem toesprak en hem een geschenk overhandigde, alsmede de erepenning van Conrad-Stork. Daarna werd de heer Koud staal in de koffiekamer door het personeel gehuldigd De chef van de tekenkamer, de heer C. Baars, bood hem namens zijn col lega's een electrisch scheerapparaat aan en hij werd voorts toegesproken door de heer C. van Leeuwen namens het bestuur van het Bijstandsfonds. Hemzelf viel een vulpen en zijn echtgenote een boeket bloe men ten deel. Het bekende Haarlemse kindercircus .Lamberta" zal nog twee extra voorstel lingen geven ten bate van het medisch kleuterdagverblijf „Margriet" in Haarlem en wel een ochtend- en een middagvoor stelling op donderdag 5 januari in gebouw St. Bavo in de Smedestraat in Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7