Sybrech Willemsdochter P. Q. Wolff veertig jaar werkzaam in dienst van Schoten en Haarlem Trawlervissers machtigen CKV- bestuur tot onderhandelen IJmuidense trazvlerreders wensen vaste-gagesysteem los te laten OVB vergaderde vandaag in Thalia Pleidooi voor tramtunnel in Rotterdam Ernstige aanrijding op Herenweg Haarlemse politie gaat gedrag van agenten na Hillegom Zandvoort DINSDAG 3 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Trawlers gisteren niet naar zee Kosten geraamd op f 30 miljoen President van Uruguay wil duelleren met opposant Geen inzendingen op Teylers prijsvraag Motorfietser reed tegen vrachtauto op Luitenant gedood door schot uit eigen pistool Elisabeth Andersen speelt titelrol in een nieuw stuk van Ary den Hertog Hoge onderscheiding voor leider Hongaarse hulpactie Tijdens optreden tegen baldadige jongens Landjuweel voor poppenspelers Grootste grottencomnlex tóch niet in Amerika Proeven met pseudo-medicijnen Automobilist aangereden en daarna door passerende auto's overreden P. G. A. Hofkes 25 jaar bij Van Herwaarden Mej. Hollenberg vierde haar PTT-jubileum Derde Oudejaars- inbraak in Zandvoort De uit zesentwintig schepen bestaande Nederlandse trawlervloot, waarvan tijdens de feestdagen drieëntwintig schepen in de IJmuidense vissershaven hebben binnengelegen om voor het grootste deel maandag weer ter visserij om de noord te vertrekken, lag vanmorgen nog te IJmuiden aan de Zuidzij en de vishallen gemeerd. De opvarenden van de trawlers zijn namelijk door het OVB het „Onafhankelijk Vakverbond" uitgenodigd voor een openbare vergadering, die vanmorgen in geb. Chr. Belangen te IJmuiden zou worden gehouden en waar ondermeer zou worden gesproken over de wenselijkheid van het samenstellen van een nieuwe CAO en het onaanvaardbaar ach ten van een door de IJmuidense reders voorgestelde nieuwe loonregeling. De „Cen trale van Zeevarenden CKV" (voorheen de Centrale Bond) heeft met deze vergade ring niets uitstaande. De leden van de CKV hebben al vergaderd en hebben daarbij het bestuur machtiging verleend om met de trawlerreders over een ander loonsysteem voor het trawlvisserijbedrijf te onderhandelen. De tegenwoordige CAO voor het trawler- visserijbedrijf werd door de „Centrale voor Zeevarenden" toen nog de Centrale Bond al vier jaar geleden opgezegd. Tot onderhandelen met de reders over een nieuwe CAO is het echter nimmer kunnen komen, daar de reders als eerste voorwaar de voor het houden van een bespreking stelden, dat het vaste gagesysteem, zoals men dat thans op de trawlers kent, zou worden losgelaten. Tegen dit vaste gagesysteem schijnen bij de reders overwegende bezwaren te be staan. De ontwikkeling van het IJmuidense trawlervisserijbedrijf zou door dit gage systeem zelfs in grote mate geremd wor den. Machtiging tot onderhandelen De „Centrale voor Zeevarenden" heeft thans echter volmacht van haar leden ver kregen om de reders te vragen, hoe zij zich de verbetering van het loonsysteem voor het trawlervisserijbedrijf voorstellen. Het gevolg zou kunnen zijn, dat de „Centrale voor Zeevarenden" dit loonsys teem verwerpt, zou willen wijzigen of met voorstellen tot het aanvaarden van deze nieuwe loonregeling bij de opvarenden van de trawlers komt. De gevolgen van ver werping van dit nieuwe loonsysteem zijn uiteraard thans nog niet te overzien, zodat het woord „staking" gisteren overal in IJmuiden al te horen wat al te voor barig is gebruikt. Percentage en vaste gage Voor goed begrip diene het volgende. In het Nederlandse visserijbedrijf heeft zich de laatste jaren een grote structuurveran dering voltrokken. Steeds meer grotere en sterkere schepen kwamen van Schevenin- gen uit in de vaart onder de benaming logger of kotter. Nu kent men te Katwijk en te Scheve- ningen van jaren her al voor de loggers het loonsysteem, waarbij uitsluitend op percentage wordt gevaren. Hierbij is 24 V2 procent van de besomming voor de beman ning bestemd. Deze regeling trad in wer king toen de trawlloggers in de vaart kwamen en de vleetloggers tijdens de wintermaanden niet langer werden opge legd, maar met sterkere motoren ter trawlervisserij uitvoeren voor enige maanden. Alleen trawlen: toch loggers In 1948 is echter een ontwikkeling be gonnen, die steeds grotere loggers bracht. B. en W. van Rotterdam hebben een rap port ontvangen, waarin het college in over weging wordt gegeven zo spoedig mogel- lijk een principe-uitspraak te doen over de wenselijkheid, om door middel van een tramtunnel onder de Nieuwe Maas de tramnetten van rechter- en linkeroever te verbinden. Het rapport is ondertekend door de hoofddirecteur van de dienst van Ge meentewerken, de directeur van Stads ontwikkeling en de directeur van de Rot terdamse Electrische Tram. De onderteke naars verzoeken om een opdracht tot uit werking der plannen, het opstellen van een begroting en aanvraag van de benodigde kredieten. De eindconclusie van het rapport is: ge zien de onzekerheid met betrekking tot de economische, verkeerstechnische en sociale belang van de tramtunnel is een zo snel mogelijke bouw van een dergelijke tunnel, onafhankelijk van de nieuwe Willems- verbinding noodzakelijk. De geraamde kos ten bedragen 35 miljoen gulden en deze zijn, gezien ook de besparingen in het be lang van de ontwikkeling van Rotterdam, ten volle verantwoord. Het plan verkeert in een gevorderd stadium van voorbereiding en de tunnel zal, wanneer spoedig tot de bouw besloten zou worden en zich geen bij zondere tegenslagen voordoen, omstreeks 1960 gereed zijn. In 1958 zal de Maastunnel, zo staat in het rapport te lezen, op de spitsuren vele verkeersstremmingen hebben, die in de daarop volgende jaren in snel tempo zullen toenemen. De economische verliezen die hieruit ontstaan kunnen voor de jaren 1959 tot en met 1963 becijferd worden op ten minste 30 miljoen gulden. Prioriteit van de nieuwe Willemsverbinding zou het einde kunnen betekenen van het openbare ver voer tussen noord en zuid, aldus het rap port, waarin ook nog een aantal voordelen worden opgesomd van een snelle bouw. MONTEVIDEO (United Press) Presi dent Luis Battle Berres van Uruguay heeft de uitdaging van een politieke tegen stander om met hem te duelleren, aange nomen. De president heeft het hoofd van zijn militaire huis, kolonel Mussio, en het parlementslid Abdala gevraagd als zijn secondanten op te treden. De uitdager is Washington Guadelupe, redacteur van de krant El Nacional, vol gens wie president Berres een reis naar de Verenigde Staten heeft gemaakt „om zijn persoonlijke belangen te bevorderen". De president heeft daarop in zijn dagblad Accion verklaard dat El Nacional er „ver achtelijke journalistieke methoden op na houdt. Daarop volgde de uitdaging van Guadelupe. Een „ereraad" moet beslissen of het duel zal doorgaan. In dit verband noemen we motorschepen als de SCH. 54 „Oceaan 9", de SCH. 117 „Onderneming 3", de SCH. 153 „Onderne ming 4", de SCH. 171 „Corn. Vrolijk", de KW. 135 „Emma Wilhelmina" en als laat ste de KW. 81 „Albertha Hendrika". Hoewel deze schepen niet met de vleet kunnen vissen en uitsluitend ter trawvis- serij varen, staan zij geboek tals logger en geldt voor deze schepen ook niet de CAO voor het trawlvisserij bedrijf. De beman ning vaart nog „op deel". Logger of trawler? Daarbij komt het voor dat van twee schepen van gelijke grootte, zelfde motor vermogen en gebouwd volgens dezelfde te keningen, één schip (te Katwijk) in de vaart is als logger en het andere schip (te IJmuiden) als trawler. Voor de duidelijkheid de namen: de KW. 81 „Albertha Hendrika" vaart op trawllog- gerregeling en de IJM. 57 „Medan" op de trawlervoorwaarden. Zowel van de kant der „Centrale van Zeevarenden" als van de IJmuidense re ders wordt een oplossing in deze kwestie verlangd. De „Centrale van Zeevarenden" en de reders zullen voor een bespreking daarvan binnenkort bijeen komen. Naar Teylers Tweede Genootschap te Haarlem meedeelt, waren op de prijsvraag „Een overzicht van leven en werk van de schilder Buytewech" te geven, overeen komstig de bepalingen van het program ma voor het jaar 1954 op 1 januari 1956 geen antwoorden binnengekomen. Vanmorgen omstreeks twaalf uur heeft op de Herenweg in Heemstede by de Prinsenlaan een aanrijding plaats gehad, waarbij een motorrijder ernstig gewond naar het St. Elisabeths gasthuis moest wor den overgebracht. Tegen twaalf uur wilde de 46-jarige chauffeur C. H. J. uit Hoofddorp met zijn beladen zandauto de Herenweg verlaten om linksaf de Prinsenlaan in te slaan. Hij overtuigde zich er ter dege van of er geen achteropkomend verkeer was en stak daar na rustig de weg over. Juist toen hij het bitumen wegdek had verlaten "werd hij opgeschrikt door een harde klap. Een eveneens uit de richting Haarlem komende motorrijder, de 33-jarige W. K. van G. uit Haarlem, was tegen de vrachtauto gereden. Waarschijnlijk heeft deze de manoeuvre van de vrachtauto- chauffeur te laat opgemerkt, waardoor hij niet meer rechts kon passeren. Door even eens links uit te halen probeerde hij een botsing te vermijden, maar tevergeefs. De man brak het rechter bovenbeen en klaagde ook over inwendige pijnen. Hij is naar het St. Elisabeths gasthuis in Haarlem gebracht. Zijn motorfiets werd ernstig be schadigd. De zandauto liep lichte schade op. In het militaire kamp te De Lier is de 22-jarige reserve-luitenant A. P. W. L. Dubbeldam uit Amsterdam om het leven gekomen. Hij had zijn pistool ontladen, doch vermoedelijk een kogel over het hoofd gezien. Toen hij het pistool weer ter hand nam ging het wapen af. Luitenant Dubbel dam werd in het hoofd getroffen. Hij was onmiddellijk dood. 99 99 De Haagse Comedie is het nieuwe jaar begonnen met de première van een Neder lands stuk, te weten „Sybrech Willems dochter" door Ary den Hertog, een her schrijving naar aanwijzingen van regis seur Paul Steenbergen van diens „Heksen proces" van 1954, dat met de Van der Viesprijs werd bekroond.. Aan dezelfde stof, die hem blijkbaar danig fascineert, heeft hij tien jaar geleden reeds een roman gewijd. Ter inleiding zegt hij trouwens, dat de aan het spel ten grondslag liggende historische feiten samen eeii' boeiend en bijna onwaarschijnlijk levensverhaal vor- men". -amdi3 .A A Het is de geschiedenis van de in de titel genoemde Amsterdamse koopmansvrouw, die het van waardin in de havenstad Ber gen tot invloedrijke raadgeefster bracht van Christiaan, koning van Denemarken, Noorwegen en Zweden, in welk spel om de macht aanvankelijk haar mooie doch ter Duveke een belangrijke troef was. Na de dood van deze vorstelijke minnares wist zij echter haar hoge positie te behouden en zelfs te versterken door zich in aan zienlijke ambten te laten benoemen. Van daaruit voerde zij, geleid door de Holland se drang naar burgervrijheid, een felle strijd tegen de corruptie van en uitbuiting door adel en geestelijkheid. Met wat wij thans haar democratische beginselen zou den noemen, kweektp zii bittere vijanden Elisabeth Andersen in de titelrol van „Sybrech Willemsdochter" door Ary den Hertog. in deze feodale maatschappij. De onder gang van haar en haar koninklijke be schermer werd verhaast door de medewer king aan de opstand van de boerenbevol king, die nog niet rijp was voor zelfstan digheid. De door haar opgestelde wetten werden in het openbaar verbrand, evenals haar stoffelijk overschot, nadat de hoge raad van Mechelen haar na haar vlucht naar c'e Nederlanden tot de dood aan de galg had veroordeeld. Den Hertog heeft met bekwame en in het vak van toneelschrijven geoefende hand deze interessante „vreemde historie" bewerkt tot een dramatische kroniek in veertien tafrelen, die in ieder geval de kwaliteit van duidelijkheid vertoont. Hij is een goed en onderhoudend verteller, zich nergens buiten de grenzen van zijn bescheiden vermogens wagend. Een nadeel van de gevolgde methode vind ik, dat er veel aandacht valt op détails van de uiter lijke gang van zaken en te weinig op het wezenlijke, op de diepere beweegredenen en achtergronden. Het blijft een kleurig, overzichtelijk, maar oppervlakkig relaas - een aaneenschakeling van generaliserende hoofdstukken. Het beeld van het verleden wordt nergens doorgelicht, men blijft er tegenaan kijken. Te duidelijker valt deze tekortkoming op door de introductie van zo'n Shakespeariaanse figuur als de gewe zen nar Niels Mule, die zijn in geestig- bespiegelende vorm gewikkelde waarheden van tijd tot tijd blijft lanceren, als waar schuwingen of als voorboden. De karakters zijn in de omschrijvingen blijven steken. In beslissende scènes schiet het taalge bruik qua dichterlijke indringendheid te kort. speciaal wat betreft de emotionele geladenheid. Voortreffelijke dialogen daarentegen schreef Den Hertog voor de diplomatieke gesprekken, met als- hoogte punt het vijfde tafreel. dat door Joris Diels en Gïjsbert Tërsteeg përfect werd gerea liseerd. Toch geloof ik, dat de Haagse Comedie wel plezier van deze opvoering zal bele ven. Vooral het gedeelte voor de pauze houdt de levendige belangstelling van de toeschouwers gaande en een groot deel van het publiek is nu eenmaal „dol" op zulke geschiedkundige stukken, waarin het liefdeleven ten hove een voorname plaats inneemt en voor de pikante noot zorgt. De gemakkelijk te verwisselen decors van Wim Vesseur sluiten, zonder in goedkope concessies te vervallen, precies aan bij deze smaak. De muziek van Jurriaan An- driessen, door leden van de Koninklijke Militaire Kapel gespeeld en langs mechani sche weg ten gehore gebracht, leek mij ta melijk overbodig. De ouderwetse land kaart met daarop geprojecteerde jaartal len deed op behulpzame wijze dienst als voordoek: men behoefde nu niet steeds in het programma te kijken om te weten wanneer men waar is. Er is nog een goede reden om deze voorstelling te gaan zien: het voorbeeldige spel van Elisabeth Andersen in de titelrol. Met sobere middelen wist deze begaafde actrice, ondanks de geringe mogelijkheden tot opbouw, deze wonderlijke figuur vol doende werkelijkheid te verlenen: schran der en kordaat, met een stug masker, be zorgd en vastberaden. Van toon was haar vertolking volmaakt, van plastiek niet min der. Zij groeide soms boven de stof uit. Men zou meer willen weten van wat er in haar omgaat. Maar op dat punt laat de schrijver haar in de steek, zoals hij ook de liefde tussen de koning en Duveke te glo baal heeft aangeduid. Overigens waren dit twee verdienstelijke rollen van Coen Flink en Annet Nieuwenhuyzen, van eerstge noemde vooral in de latere scènes. Ook hier gold echter als eerste zorg binnen het schema der wat simplistische tegenstellin gen te passen. Luc Lutz was de secretaris met zijn zangerige narrenwijsheid, Johan Valk een rondborstige bierbrouwer en trouwe vriend, Pim Dikkers een schurk achtige slotvoogd, Frans Vorstman een de gelijke koopman, Carl van der Plas een opvliegende feodale landrechter, Jan van der Linden een listige bischop en Do van Stek tenslotte een lieve koninklijke echtge note in het kraambed. Aan deze opsomming bemerkt men het verder wel: alle elementen voor een „schil derachtig" verhaal in episoden met gege ven grootheden zijn aanwezig. Paul Steen bergen die er geen dimensie van beteke nis aan kon toevoegen heeft een zorg vuldig opgebouwde, evenwichtige verto ning zonder hoogtepunten en zonder inzin kingen opgeleverd. De auteur kan hem dankbaar zijn voor dit dienstbetoon. DAVID KONING De heer G. N. Olsthoorn uit A m ster dam De heer G. N. Olsthoorn uit Amsterdam, leider van de stichting „Hulpactie voor Hongarije", is benoemd tot „Hongaars" rid der van het H. Graf van Jeruzalem. De Hongaarse afdeling van deze tijdens de kruistochten aan he+ einde van de elfde eeuw gestichte ridderorde heeft de 63-jari- ge Amsterdammer in haar rijen opgenomen vanwege zijn uitzonderlijke verdiensten op het terrein van de charitas, met name van wege zijn hulp aan de Hongaren in hun eigen land en in de Diasporagebieden. De Haarlemse politie stelt op het ogen blik een onderzoek in naar het optreden van drie agenten, die op oudejaarsavond in de Pontianakstraat in Haarlem bij het herstellen van de orde gebruik zouden heb ben gemaakt van de gummiknuppel. De agenten waren namelijk zo meldt de Nieuwe Haarlemsche Courant ter assis tentie geroepen omdat een aantal jongens in de Pontianakstraat bezig was met het afsteken van vuurwerk. Zij arriveerden met de politiewagen en nodigden twee jon gens uit plaats te nemen in de auto. Een derde jongen, die de auto niet had zien aankomen verweerde zich toen hij plotse ling in de kraag werd gegrepen. Twee agenten zouden hem vervolgens tussen zich in hebben genomen en een derde agent zou de jongen met de gummistok een paar slagen op het hoofd gegeven hebben. In de wagen en in het politiebureau zou de behandeling niet veel beter geweest zijn. Toen de jongen later weer thuis was en door een dokter werd onderzocht zouden er een hersenschudding, een gekneusde rib en vele blauwe plekken geconstateerd zijn. De Haarlemse politie deelde ons mede, dat er maandagmiddag reeds een begin gemaakt was met het onderzoek in deze zaak, maar hedenmiddag kon men ons nog geen nadere gegevens verschaffen. Maandagavond hebben de burgemeester van Haarlem en mevrouw C. G. E. M. Cremers-de Bruyn in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis hun nieuwjaars receptie gehouden. Deze officiële ontvangst, welke voor het derde achtereenvolgende jaar plaats vond, verheugt zich van jaar tot jaar in een toenemende belangstelling en een daarmee gelijke tred houdende opgewekte conversatie. Toen om tien uur de toegangsdeuren werden gesloten hadden bijna driehonderd relaties van de burge meester en gemeentebestuur het receptieboek getekend. De fotograaf legde het moment waarop de vertegenwoordiger van de Kroon in dit gewest, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en mevrouw mr. J. A. Prinsen-de Jong, hun goede wensen voor 1956 aanbieden. INDIEN DE HEER P. Q. Wolff, referendaris op het kantoor van de gemeente ontvanger te Haarlem en waarnemend gemeente-ontvanger, die op donderdag 12 januari de dag hoopt te vieren, dat hij veertig jaar in gemeentedienst is, zijn loop baan overziet, dan komen er herinneringen voor de geest, die op het ogenblik van bijzondere aard zijn. De jubilaris had ruim veertig jaar geleden geen gedachten, dat hij zich later bezig zou houden met de gemeentefinanciën, maar hij is er in zijn jeugd bij betrokken geweest, om zijn vader te helpen, die het ambt van gemeente ontvanger van Schoten vervulde, zij het dan als bijbaan. koor bestaat uit oud-leden van het knapen koor. Toen Schoten nog een gemeente was, heeft de heer Wolff de leiding gehad van een aubade voor het raadhuis (tegenwoor dig politiebureau) aan de Rijksstraatweg. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen was toen waarnemend burgemeester. De laatste jaren geeft de aanstaande jubilaris ook leiding aan het Stadhuis koor, dat enkele malen per jaar optreedt. Maandag werkte het weer mee tijdens een nieuwjaarsontvangst van de burgemeester voor ambtenaren. De herinneringen aan zijn werk met de koren zijn aangenaam voor de heer Wolff. „Het kost weliswaar veel vrije tijd, maar ik beleef er veel plezier aan", vertelde hij. In het organisatie-leven heeft de heer Wolff een belangrijke plaats ingenomen. Op verzoek van burgemeester Ftihrhop heeft hij in 1919 met de heren Zandstra en W. F. Jansen de Schotense burgerwacht opgericht en als secretaris van de Katho lieke Sociale Actie heeft hij veel in Scho^ ten bereikt. Er werd o;a. in 1922 éen land- bouwcursus opgericht; .swaarvan velen de vruchten hebben geplukt. Op het ogenblik is de heer Wolff lid van het kerk- en schoolbestuur der parochie van de H. Liduina en afgevaardigde in het bestuur der R.K. ULO-scholen voor jon gens. Een arbeidzaam leven heeft de jubilaris reeds achter de rug: hij hoopt de komende vijf jaren zijn krachten te geven aan de gemeente en vele jaren aan het knapen- en kerkkoor, dat hem zo veel vreugde heeft geschonken. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het poppentheater houdt de Ne derlandse Vereniging van Poppenspelers op 6 en 7 januari in de kelders van de grafe lijke zalen op het Binnenhof in Den Haag een landjuweel voor poppenspelers. De opening geschiedt op 6 januari om half drie des middags door de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Pop penspelers, de heer Don Vermeire. Aan het landjuweel werken poppentheaters uit Den Haag, Arnhem, Utrecht, Nijmegen, Hilver sum, Zuiderwoude, Vogelenzang en Am sterdam mede. LUZERN (United Press). De bekende Zwitserse speleoloog dr. Alfred Boegli, we tenschappelijk leider van Zwitserse grot- tenexpedities, heeft een einde gemaakt aan de Amerikaanse droom, dat de Verenigde Staten ook op het gebied van grotten het grootste complex ter wereld hebben. Vorige week hebben Amerikaanse ge leerden namelijk beweerd, dat het Floyd Collins kristaigrottencomplex in Ken tucky, dat zich uitstrekt over een afstand van 32 mijl, het grootste tot dusver beken de grottencomplex ter wereld was. Dit is echter een zeer tijdelijk „record" gebleken, want dr. Boegli heeft nu mee gedeeld, dat Zwitserse speleologen tijdens de laatste expeditie in de Hoellochgrotten, die op 30 december 1955 eindigde, hebben vastgesteld, dat dit complex zich uitstrekt over een afstand van 58 kilometer (36.25 mijl), waarmee de Hoellochgrotten dus weer de uitgestrektste ter wereld zijn ge worden. NEW YORK (ANP). Dr. Henry K. Beecher van „Harvard Medical School" heeft bij meer dan duizend patiënten proe ven genomen met schijnmedicijnen me dicamenten die geen actieve bestanddelen bevatten. In alle gevallen waren evenwel zowel patiënten als verpleegsters er van overtuigd, dat „echte" middelen werden toegediend. Dr. Beecher schrijft in het „Journal of the American Medical Association", dat in gemiddeld 35 percent van de gevallen het schijnmiddel een genezend effect had. Hii schrijft dit toe aan het psychische vermo gen van de mens om bij zichzelf fysieke veranderingen te bewerkstelligen. De in vloed bleek het opvallendst waar de nood het grootst was. Verder is het opgevallen, dat bepaalde bijverschijnselen, zoals misselijkheid, diarree, hoofdpijn, uitslag, geestelijke ver warring en sufheid, zich in even grote mate voordeden als bij het echte middel. De heer P. Q. Wolff is in 1895 in de voor malige gemeente Schoten geboren; zijn vader, de heer H. H. A. Wolff, was een be kend bloembollenkweker niet ver van de Jan Gijzen vaart en had zitting in diverse besturen. Ook was hij gemeente-ontvanger en wegens zijn drukke werkzaamheden had hij hulp nodig. Zijn zoon, die de volgende week jubilaris is, volgde de HBS en des avonds assisteerde hij zijn vader. In 1914 was hij afgestudeerd, maar de kans was groot, dat hij opgeroepen werd voor de mi litaire dienst. Een betrekking wilde hij daarom niet aanvaarden. Op de secretarie van Schoten was hulp nodig en op 12 ja nuari 1916 kwam hij in tijdelijke dienst met een bezoldiging van één gulden per dag. Niet lang daarna moest hij in dienst, maar de toenmalige burgemeester de heer Ftihr hop kon hem moeilijk missen. Hij zorgde er voor, dat de heer Wolff af en toe met za- kenverlof ging en zijn werkzaamheden op het kantoor van de gemeente-ontvanger kon verrichten. Schotgq was inmiddels uitgegroeid tot een gemeente, die veel met financiën te maken had. In-het zuidelijk gedeelte was een uitbreiding ontstaan, bekend onder de naam van Schoterkwartier, dat aan het ge meentebestuur vele eisen stelde. Straten werden aangelegd, een gasfabriek werd in gebruik genomen en gezorgd moest worden, dat voor de bewoners allerlei voorzieningen werden getroffen. Na de demobilisatie in 1918 kreeg de heer Wolff zijn vaste aanstelling als ambte naar en in 1921 werd hij waarnemend ge meente-ontvanger, welke functie hij tot de annexatie in 1927 heeft vervuld. Op 1 mei van dat jaar ging hij met vele ambtenaren van Schoten over in dienst der gemeente Haarlem, en kwam hij op het kantoor van de gemeente-ontvanger. In 1939 werd hij plaatsvervangend ontvanger, welke functie hij nog bekleedt. De werkzaamheden hebben zich in de loop der jaren sterk gewijzigd. Dat blijkt niet alleen uit de uitgaven (in 1925 ver meldde de gemeenterekening een bedrag van 9 miljoen gulden aan inkomsten en op het ogenblik staat op de begroting een be drag van 54 miljoen gulden). Men is op het ogenblik niet meer tevre den met een eenvoudige boekhouding; de administratie wordt op commerciële grond slag opgezet. Het Instituut voor bestuurs wetenschappen heeft deze zaken in studie. Koorleider De heer Wolff overziet zijn ambtelijke loopbaan met voldoening en gaarne heeft hij zijn krachten gegeven aan de gemeen ten Schoten en Haarlem. Bovendien heeft hij tijd gevonden zich aan muziek en het organisatieleven te wijden. Zijn vader was tweeënveertig jaar organist van de katho lieke kerk in Schoten en hij speelde even eens gaarne. Bij zijn vader zat hij vaak op de bank van het kerkorgel. Ook speelde hij tijdens diensten in Zandvoort. Toen in 1919 de Liduinakerk op de hoek van de Rijksstraatweg en Zaanenstraat in gebruik genomen werd, richtte hij het kerkkoor en het knapenkoor op, die in de loop der jaren in Haarlem grote bekend heid hebben verworven. Met het knapen koor werkte de heer Wolff vele malen aan uitvoeringen en concerten mee, o.a. in de gevangenis en in zalen, waar oratoria ten gehore werden gebracht. Ook zong het knapenkoor in december 1945 in de Grote Kerk te Haarlem, toen een kerstspel ge geven werd. De heer Wolff heeft onge veer vijfhonderd knapen opgeleid en velen werden later in het kerkkoor opgenomen. Twee derde deel van het tegenwoordige Op de Rotterdamseweg te Rijswijk is maandagavond om 7.15 uur een verkeers ongeluk gebeurd, dat aan de 32-jarige C. Z. uit Delft het leven heeft gekost. Z. had motorpech gekregen en trachtte zijn auto over de weg voort te duwen. Hij liep links van de wagen, terwijl aan de andere zijde de heer P.S. uit Delft behulp zaam was. Z. werd tijdens het duwen door een passerende auto, bestuurd door A. H. N. uit Delft, aangereden en op de weg ge slingerd. Men probeerde de naderende auto's nog te waarschuwen, maar kon niet verhinderen dat nog enige wagens over Z. reden. Geneeskundige hulp, welke spoedig ter plaatse was, kon niet meer baten. Het stof felijk overschot is overgebracht naar de algemene begraafplaats aan de Kleiweg te Rijswijk. De heer P. G. A. Hofkes was gisteren vijfentwintig jaar verbonden aan de Kalk zandsteenfabriek Van Herwaarden te Hil- legom. De jubilaris is des morgens gehul digd in de directiekamer in tegenwoordig heid van de staf en het administratieve personeel. De president-directeur, de heer J. A. van Herwaarden, heeft de heer Hofkes toe gesproken en in waarderende bewoordin gen getuigd van zijn arbeid. Hij memoreer de de toestand van vijf en twintig jaar ge leden, toen de heer Hofkes zijn intrede deed in het bedrijf. In de loop der jaren is het bedrijf uitgegroeid en de staf en het administratieve personeel vormen een aan zienlijke schare. Spreker memoreerde de werklust en energie van de heer Hofkes, die opgeklommen is tot procuratiehouder. Namens de raad van beheer gaf spreker uitdrukking aan de dank door het aanbie den van een geschenk in enveloppe. Me vrouw Hofkes ontving bloemen. Voorts speldde de heer Van Herwaarden de jubi laris de medaille van de Nederlandse maat schappij voor Nijverheid en Handel op en overhandigde hij het diploma en de leg penning van deze maatschappij. Gisteravond werd in de cantine van het bedrijf een bijeenkomst voor het personeel gehouden ter ere van de heer Hofkes. De grote populariteit, die mejuffrouw J. Hollenberg als ambtenares op het post kantoor te Zandvoort geniet, is maandag zeker duidelijk gebleken bij de viering van haar zilveren jubileum. Een groot aantal bloemstukken en geschenken werd deze dag haar deel en om elf uur waren col lega's, vele oud-collega's en de directeur van het postkantoor te Zandvoort, de heer J. W. T. van de Water met zijn echtgenote in haar woning aan de Brederode- straat 33 bijeen, waar deze zich met een hartelijke toespraak tot de jubilaresse richtte. De heer Van de Water memoreerde on der meer, dat mej. Hollenberg op 18-jarige leeftijd als „centrale-kracht" haar intrede deed bij de P.T.T. op 1 januari 1931. Slechts van 16 maart 19371 december 1943 was zij niet in Zandvoort werkzaam, omdat zij overgeplaatst was naar Amster dam. Gedurende 19 jaar werkte zij op het postkantoor te Zandvoort en wist zich op te werken tot employé eerste klasse. Door haar taak als loket-amtbenares werd zij een schakel tussen publiek en bedrijf en als enig vrouwelijke kracht bij de P.T.T. te Zandvoort verwierf zij een bijzondere en belangrijke positie, waarbij zij blijk gal van tact en mensenkennis, daarbij dank baar gebruik makend van het voordeel, dat door haar bijzondere werk in een be trekkelijk kleine plaats iedereen haar- en zij iedereen kende. Met de hoop uit te spre ken, dat de jubilaresse nog vele jaren op dezelfde wijze de PTT in Zandvoort zou mogen blijven dienen, omdat personen als zij ten zeerste door het bedrijf worden ge waardeerd, besloot de heer Van de Water zijn hartelijke toespraak, overhandigde haar namens de PTT een geschenk in en veloppe en las een in sympathieke woorden gesteld schrijven voor van de heer Ker sten, directeur van het postdistrict „Haar lem", waarin de verdiensten van de jubila resse werden geroemd. Namens collega's en oud-collega's felici teerde de heer L. van der Werf haar, een fraai reisklokje en bloemen overhandigend. In haar dankwoord verklaarde mej. Hol lenberg ten zeerste getroffen te zijn door de vele ontvangen bewijzen van medeleven bij haar jubileum. De kwarteeuw, dat zij de PTT diende, was volgens haar „omgevlo gen". een tijd, .waarin zij altijd met véél pleizier werkte en dat ook nog jaren hoopte te blijven doen. Ook in de loop van deze jubileumdag mocht zij daarna nog vele be wijzen van sympathie en waardering ont vanger!. Naar in de loop van maandag bekend werd, is in de Oudejaarsnacht ook een on gewenst bezoek gebracht aan het perceel Kostverlorenstraat 129, bewoond door de heer P., directeur van de Twentse bank te Zandvoort, tijdens afwezigheid van de be woners. Zoals eerder werd bericht zijn er in deze nacht in Zandvoort nóg twee in braken gepleegd. Op dezelfde wijze als aan de Zandvoortselaan is men binnengekomen, door het forceren van een raam in de keu kendeur. Ook hier werd alles onderste boven gekeerd, doch er wordt niets vermist. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 281 varkens. Notering zwarte: 179180; lichte 170175; slagersvarkens 176180 en zeugen 150155. Handel slepend. Enkele prima boven no tering. Tevens zes nuchtere kalveren.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8