Salarissen overheidspersoneel Chefarine .4 Andrews E PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSRE1ZIGER <1 Wereldnieuws Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! EERSTE KAMER Commissie van lootideskundigen heeft haar rapport uitgebracht G.'ft&oritunta De radio geeft Donderdag Kazerneleven begonnen voor 800 Duitsers C€*oc h ió het zo J Vaak eet U anders dan „gewoon" Russische kunstmaan zou dit jaar de eerste zijn Kerkelijk Nieuws Faillissementen Prinses Wilhelmina betuigt deelneming met ongeluk Koningin en prinsessen nog een week in Sankt Anton Nederlander in Antwerpen tot 3 jaar veroordeeld Adviezen van het Verbond voor Veilig Verkeer jj Ex-verloofde trachtte huis van zijn meisje in brand te steken Diefstal van insuline bij (Jrganon berecht Lozie kan blijven vliegen Amerikanen zorgen gedeeltelijk voor opleiding en uitrusting Prof. dr. W. C. van Unnik Gewezen N.S.-machinist veroordeeld ZIELE- INGENIEUR WOENSDAG 4 JANUARI 1956 2 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuwe jaar begon, zoals voorzitter Jonkman zei, met iets nieuws voor de Eerste Kamer. Nu haar vergaderzaal een vernieuwing ondergaat, kwam zij voor het eerst in de Ridderzaal bijeen, waar zij een viertal maanden onderdak zal vinden. Allen die daartoe medewerking hebben verleend kregen een voorzitterlij k dank woord. Hierna werd de enige tijd geleden tot commies - griffier benoemde vroegere chef van het kabinet van de Comfnissaris der Koningin in de provincie Noordhol land, jhr. mr. J. W. Röell, geïnstalleerd. Mr. Jonkman wenste hem geluk en heette hem hartelijk welkom. Van de vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen wetsontwerpen, waartoe een wijziging van de Zuiderzee- steunwet en van de wet op het Notarisambt behoorden voor laatstgenoemd ontwerp vervalt het voorschrift voor de notaris in zijn standplaats te wonen alsmede het ontwerp, dat een Spoorwegongevallenraad in het leven roept, was er slechts één dat tot een korte gedachtenwisseling aanleiding gaf, namelijk de aanvullende begroting van Binnenlandse Zaken. Deze aanvulling be oogde met 1 januari 1955 enige wijzigingen in de rijkssalarissen aan te brengen. Die gedachtenwisseling kreeg plotseling een vrij scherp karakter. Mr. De Gou (KVP) had namens zijn fractie meegedeeld, dat deze wel met dit voorstel, voor het beoogde doel 45 mil joen meer op- de begroting te plaatsen, accoord kon gaan, maar dat zij het overi gens met het salarisbeleid in het algemeen niet eens was. Vooral klaagde hij er over dat het georganiseerd overleg niet goed tot zijn recht komt. Het antwoord van minister Beel werd op een ietwat bittere toon gegeven. Volgens de minister van Binnenlandse Za ken zou de heer De Gou beter hebben ge daan het rapport van de commissie van loondeskundigen af te wachten. Dit is pas uitgebracht en zowel de commissie voor het georganiseerd overleg als de Kamer zullen er vertrouwelijk kennis van kunnen nemen. Onjuist was volgens de minister de ADVERTENTIE zwaarder, pikanter, wat te veel van spijs en drank zelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsvertering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en inge wanden. Nu moet u ze dus weer even op gang helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gezondheidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat smaikt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de ingewanden van onverteerde voedselresten. Zo'n sprankelend «-v ii opi aimuiv.uu glas Andrews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije fevoel dat van binnen alles weer in orde is. ii Fijn om zo uw dagtaak te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele maat f.2.70. j voorstelling van zaken alsof het met het georganiseerd overleg dikwijls niet goed was gegaan. De gevallen waarin zich moei lijkheden hadden voorgedaan, kon men op de vingers van één hand uittellen. Kenne lijk vond 's ministers duidelijk waarneem bare verbolgenheid haar oorzaak hierin, dat hij het bijzonder pijnlijk vond nu juist door een tot zijn eigen politieke richting 'be horende senator bekritiseerd te worden. En dit nog wel kort nadat de gemeente Eind hoven, waar minister Beel, vóór hij minis ter werd, gemeentesecretaris was geweest, tot verlening van een kerstgratificatie aan het gemeentepersoneel was overgegaan, zulks in strijd met 't te dien opzichte door Den Haag voorgestane beleid. Hoe het zij, de ministeriële boosheid belette de Kamer niet, eenstemmig het ontwerp aan te nemen. Volgende week dinsdag houdt de Eerste Kamer de algemene financiële beschou wingen. ADVERTENTIE Lekt je vulpen als een zeefje, En uit j' een lelijk woord, 'k vergeef je. Maar laat DANTUMA 'm gauw herstellen, Dan zal geen leed je verder kwellen, En opbloei van de (schrijf)kunst beleef je Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Lichte mu ziek. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Pla ten 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.15 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 14.45 Strijktrio, mannenkoor en koperkwartet. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Het Nederlandse recht in de wereld. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de Jeugd. 19.05 Caba ret. 19.25 Orgel. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en soliste. 20.55 en Miss Pim beschikt, hoorspel. 22.25 Muzikale causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Scha ken om het kampioenschap van Nederland. 23.2024.00 Actualiteiten en sportactuali- teiten. HILVERSUM H, 298 M. 7,00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 So praan en piano. 14.00 Le Nozze di Figaro, opera (le acte). 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Salonorkest. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Kamerorkest. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriftenk'-oniek. 22.10 Orgelcon cert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20 24.00 Platen. TELEVISIE (KRO) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Fa cetten. Hierna: Martelaar tegen wil en dank, éénacter. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Pianokwartet. 16.02 Sym fonisch orkest. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije poli tieke tribune. 20.00 Symfonisch orkest en soliste. 21.35 Jazmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikale causerie. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). LONDEN (United Press) De corres pondent in Moskou van het Britse com munistische blad Daily Worker meldt, dat de Sovjet-Unie nog dit jaar een kunstmaan zal lanceren, tenminste zes maanden eer der dan de Amerikanen dat volgens hun plannen zullen doen. Volgens de Daily Worker is deze „verrassende mededeling-' gedaan door prof. Pokrovski, „een leiden de figuur in de Sovjet-commissie voor in terplanetair verkeer." De correspondent bericht verder dat de Russen al proef satellieten met honden en apen in de ruim-- te hebben gezonden. Deze Russische pro jectielen zijn honderden mijlen omhoog geschoten en de proefdieren zijn ongedeerd op de aarde teruggekeerd, aldus het blad. Ook de instrumenten zijn ongeschonden teruggekomen en hebben de geleerden be langrijke waarnemingen overgebracht. Prof. Pokrovski zou, volgens de Daily Worker, verklaard hebben dat de mogelijk heid om reizen naar de maan of naar Mars te maken ";,nog niet lang geleden als een hersenschim werd beschouwd. Thans kun nen wij zeggen djit de mogelijkheid van interplanetair verkeer het stadium van practische verwezenlijking heeft bereikt." Onzin De Britse astronoom Richard van de Riet Wooley meent dat het gepraat over interplanetair reizen onzin zonder meer is. „Ik geloof niet dat iemand ooit voldoende geld bij elkaar zal brengen om zo iets te doen," aldus Wooley, die pas benoemd is tot koninklijk astronoom. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Vierhuizen-Zoutkamp J. F. Grim, vic. te Joure; naar Vroomshoop (toez.) H. Hoekstra te Ressen. Bedankt voor Emmeloord (2e pred.pl.) P. D. Steegman te Klaaswaal; voor Dapen- drecht J. Wieman te Oudewater. Geref. kerken Beroepen te Zwagerveen A. G. Kornet te St. Anna-Parochie. Chr. Geref. kerken Tweetal te Biezelinge D. Henstra te Oud- Beijerland en S. Wijnsma te Broek op Lan- gendijk. Beroepen, te Haarlem N. D. H. Biesma te Hoogeveen. Geref. Gemeenten Beroepen te Wolphaartsdijk M. Blok te Rotterdam-C. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 3 januari in staat van fail lissement verklaard: A. M. Roosenhart, te Haarlem, Amster damsevaart 322 en aldaar handelende onder Café-Restaurant „Die Raeckse", Raaks no. 1. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. G. Bettink te Haarlem. A. C. van Wieringen, directeur ener N.V., te Haarlem, Zijlweg 119. Rechter-commis saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. D. P. V. v. Löben Seis te Haarlem. M. Smalleriigange, aannemer te Haarlem, Karei van Manderstraat 13. Rechter-com missaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. C. Smithuysen te Haarlem. V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl Elk tablei Chefarine „4" bevat 4 genees middelen,die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al béat brachten. Een der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. De vier middelen teza men werken nóg beter en doen werkelijk wonderen. m tr BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 cl. Naar aanleiding van het ongeluk, dat vrijdag is gebeurd op het terrein van het Stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Geleen heeft prinses Wilhelmina bij de di rectie van de Staatsmijnen inlichtingen in gewonnen omtrent de toestand van de twee personeelsleden der Bredase Beton- en Aannemingsmaatschappij, die in het zie kenhuis te Sittard worden verpleegd. Bij deze gelegenheid heeft H.K.H. haar innige deelneming betuigd met de nagelaten be trekkingen van de slachtoffers van dit on- gluk. Koningin Juliana en de prinsessen zullen vermoedelijk tot 12 januari in St. Anton blijven, aldus vernam U.P. dinsdag in St. Anton. De datum van vertrek is nog niet officieel vastgesteld, maar uit welingelichte kring wordt vernomen dat de koninklijke gasten „vermoedelijk tot het midden der volgende week" zullen blijven. Aangenomen wordt dat prins Bernhard niet meer naar St. An ton zal gaan. Wegens diefstallen aan boord van schepen De 32-jarige Rotterdammer C. N., een opkoper, is door de rechtbank van Antwer pen tot een gevangenisstraf van drie jaar veroordeeld wegens diefstal aan boord van schepen die in de Antwerpse haven ge meerd lagen. N. werd op 5 December aangehouden toen hij betrapt werd op diefstal in éen of ficierskajuit aan boord van het Griekse vrachtschip „Constantis". Volgens de akte van beschuldiging kwam N. geregeld met zijn eigen wagen uit Rotterdam naar Ant werpen, waar hij diefstallen pleegde aan boord van schepen, als de bemanning aan het eten was. N. zou op die wijze gedurende de laatste vier maanden voor zijn aanhou ding diefstallen hebben gepleegd tot een bedrag van 200.000 Belgische francs. ïooocxxxocooax«ocoooocJoooooDoooooMooooooooooocooc30ooor> -. De remmen van uw bromfiets 8 Om veilig te rijden is het een eerste vereiste, dat u een paar goede remmen jj op uw bromfiets heeft, één op het voor- en één op het achterwiel. Een bandrem x is verboden. Houdt uw remmen voort- durend onder controle, want van één 8 meter remafstand meer of minder kan veel afhangen. U rijdt zo voorzichtig, dat u ze nog o nooit voor een ernstig geval nodig heeft gehad. Bedenk, dat een ANDER §"het u aandoen kan. Veel bromfietsen zijn nog uitgerust j 8 met 2 velgremmen. Omdat dit een on- voldoende toestand geacht wordt, ver- 8 langt de wet vgn u, dus ook de Politie, x dat na 1 Januari 1956 elke bromfiets P voorzien moet zijn van tenminste één rem op elk wiel en dat van deze twee 8 remmen er tenminste één een trommel- li of terugtraprem moet zijn. De andere 8 mag dus een velgrem blijven. Een bandrem blijft verboden. Een goede raad: Wie nu nog twee 8 velgremmen heeft en een terugtraprem R laat monteren, late deze twee gerust op zijn plaats. Hij heeft er dan drie, welke hem, als hij ze goed bedient, een grote kans op veiligheid geven. Voor heel veel bromfietsers betekent ïj deze remmenkwestie een uitgave. Laten zij zich die getroosten, de veiligheid gaat voor alles. En als ze treuzelen totdat het te laat is, kon er nog wel eens een fiks bedrag bovenop komen! f Doet het nu, voor het te laat is! 5 VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Officier eist acht maanden De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft tegen de 25-jarige betonijzervlechter Frans H. uit Den Haag acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering geëist omdat hii in de nacht van 18 op 19 september 1955 een fles petroleum tegen de voordeur van het huis van een melkboer in de Jan de Baen- straat had leeggegooid en de petroleum daarna aangestoken. De verdachte, die alles bekende, zei niet zeker te weten wat hij had gedaan, omdat hij op de bewuste avond dronken was. Met de dochter van de melkboer had hij ander half jaar omgegaan maar het meisje ver brak de verhouding en daarom had hij misschien wraak willen nemen, zei hij. Het vuur aan de voordeur werd met emmers water geblust. De bewoners van het huis waren door buren gewaarschuwd omdat deze brandlucht roken. De verdediger meende dat een ter beschikkingstelling niet nodig was. Hij vond een gecombineerde straf met toezicht van een consultatiebureau voor alcoholisme juister. De rechtbank doet uitspraak over veertien dagen. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de analyst P. J. van A. uit Oss wegens diefstal van een hoeveelheid insuline bij de N. V. Organon te Oss conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. De caféhouder V. uit Den Bosch werd wegens heling van deze insuline veroor deeld tot drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 250,subsi diair dertig dagen hechtenis. Tegen hem had de officier van Justitie vijf maanden voorwaardelijk geëist en 250,boete, subsidiair vijftig dagen hechtenis. Aan de Nederlandse vlieger Gerhard Lozie, die verleden jaar betrokken is ge weest bij een vliegtuig-ongeval in Canada, waarna hij enige dagen in het ijskoude water heeft rondgedreven, is thans door de artsen medegedeeld, dat hij zijn beide knieën zal kunnen behouden. Eerst was men bevreesd dat hij beide benen tot boven de knie zou moeten missen. Nu zal het echter mogelijk zijn, dat hij blijft vliegen. <x>ococccocccxxxxxxxxxooco Een hevige storm met windstoten, die een snelheid bereikten van meer dan 150 km. per uur, heeft gewoed aan de Franse kust. Het water stond bij St. Malo tot tegen de huizen. ANDERNACH (Reuter/U.P.) De eer ste achthonderd vrijwilligers voor de West- duitse strijdkrachten leger, luchtmacht en marine hebben zich in hun kazernes gemeld. Zij zullen na hun opleiding in- structie-kompagnieën vormen ter opleiding van de drieduizend man, die in de- komende drie maanden zullen opkomen, en de acht tienduizend vrijwilligers van de federale grenspolitie. In het oefenkamp van het leger te An- dernach kwamen 550 vrijwilligers aan. Kleinere groepen meldden zich op het vliegveld Nörvenich bij Aken aan de Bel gische grens, en te Wilhelmshaven, de voor malige Duitse marinebasis aan de Noord zee. Onder de thans opgekomen vrijwilligers bevinden zich geen oud-militairen. De ko mende contingenten zullen echter voor een groot deel bestaan uit oud-leden van de Wehrmacht. Volgende week zullen in Andernach vier Amerikaanse officieren en 25 onderofficie ren aankomen om aan de opleiding deel te nemen. In de loop van deze week zullen de kleine wapens worden uitgegeven. Zware tanks en kanonnen komen in februari uit de Verenigde Staten. De „vloot" zaïl voorshands bestaan uit 33 mijnenvegers, die de Amerikanen in 1945 hebben buitgemaakt en sedertdien in de Amerikaanse „enclave" Bremerhaven wer den gebruikt. De luchtmacht ontvangt de werkelijke vliegopleiding op Amerikaanse bases in Fürstenfeldbrück, Kaufbüren en Lands berg. Een aantal Duitse vliegers wordt in de Verenigde Staten opgeleid. Det wetgeving der bondsrepubliek regelt de rekrutering van zesduizend man. De eigenlijke opbouw van het leger van een half miljoen man moet nog bij de wet ge regeld worden. Prof. dr. W. C. van Unnik, hoogleraar in de theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, is benoemd tot lid van de „Kom- mission für spatantike Religionsgeschichte" van de Duitse akademie der Wissenschaf ten" te Berlijn. Deze commissie is onder meer belast met de uitgaven van de Griek se christelijke auteurs uit de eerste vier eeuwen. 16. „Meneer de ontdekkingsreiziger! Me neer de ontdekkingsreiziger!", riep Panda verschrikt. Maar hij kreeg geen antwoord. Op de plaats, waar de ontdekkingsreiziger zoéven had gestaan, gaapte nu een groot gat in de bodem van de rubberboot. Wan hopig stak Panda zijn arm door dat gat, maar hij voelde daaronder niets dan zee. „O, o! Wat moet ik doen?", jammerde hij handenwringend. „Terug gaan en je niet langer met deze zaak bemoeien!", klonk opeens de dunne stem van neef Lodewijk entegelijkertijd dook het hoofd van de slechtaard door het gat omhoog. Met een kreet van schrik sprong Panda achteruit. „Dus je bent gewaarschuwd", vervolgde neef Lodewijk. „Roei nu maar gauw naar het strand terug". Terug gaan? De ont dekkingsreiziger aan zijn lot overlaten? Nee, daar voelde Panda niets voor. Dan zou hij wel alléén de strijd tegen de boze neef aanbinden. Vlug greep hij het plak- materiaal en... plakte het hoofd van neef Lodewijk vliegensvlug in het gat vast! „Het was erg gemeen van u, om steeds gaten in deze boot te maken", zei hij be straffend, „en nu moet u maar zelf dienen als stop voor dit gat". De rechtbank te Zwolle heeft de 37-jarige gewezen machinist der N.S. H. W. uit Utrecht, veroordeeld tot een geldboete van ƒ150,en een hechtenisstraf van* een maand voorwaardelijk. Hem was ten laste gelgd dat hij op 7 mei, toen hij nog machi nist was, onvoorzichtig en onoplettend heeft gereden met een militaire trein. Deze trein reed veel te hard over een wissel bij Olde- broek, hetgeen een ontsporing tot gevolg had, waardoor twee militairen om het leven kwarften: De ex-machinist had verklaard, dat hij volgens de lichtseinen ter plaatse gerechtigd was met een zo grote snelheid te rijden. De Nederlandse Spoorwegen hielden echter vol, dat de seinen aangaven dat hij snel heid diende te verminderen. GEMENGD ZWEMMEN TE MAASTRICHT B. en W. van Maastricht hebben aan de gemeenteraad meegedeeld, dat in hun col lege een voorstel betreffende toelating van gemengd zwemmen in voorbereiding is on danks het feit, dat bij B. en W. geen alge hele eenstemmigheid over dit probleem bestaat. ADVERTENTIE TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL Geef Uw keel het beste! Gebruik regelmatig Wybert, het beproefde middel ter bescherming van de gevoelige slijmvliezen in mond en keel. Voorbij. Na een bestaan van zeven eeuwen is de paardenmarkt van Frankfort op geheven. Waar eens 800 tot 1.500 paar den op één dag van eigenaar verwis selden, werden op de laatste dag twaalf paarden verhandeld. Geheimzinnig. In de buurt van Brunswijk is de zestiende spoorwegaanslag sinds de nazomer van het vorige jaar ge pleegd. Onbekenden hadden een vat met 200 liter petroleum, een rotsblok en een paal van vier meter lengte op de rails gelegd. De locomotief van een goe derentrein schoof de hindernissen opzij. Bij geen der aanslagen is noemenswaar dige schade veroorzaakt. Ofschoon een beloning van drie duizend mark is uit geloofd, is de dader nog niet gevonden. Hervat. Op de twee Par ij se vliegvelden Orly en Le Bourget is het personeel, dat acht weken gestaakt heeft, weer aan het werk gegaan. Vijfenvijftig percent van de stakers heeft bij stemming te kennen gegeven het werk te willen hervatten. De eis tot een loonsverhoging van honderd gulden per maand blijft gelden en zal aan .de nieuwe premier worden voorgelegd zodra hij aange wezen is. Overlopers. Bijna twee regimenten ge kazerneerde Volkspolitie 4.286 man zijn in 1955 overgelopen en hebben asyl in het Westen gezocht. Onder deze „Vopo's" die zowel tot de gewone als tot* de gekazerneerde Volkspolitie (het laatste is de kern van het toekomstige Oost-Duitse leger) behoorden be vonden zich 116 officieren. In 1954 deserteerden 2.810 leden van de Volks politie naar het Westen, onder wie 208 officieren. Brand. Bij een brand in een hutten wijk van Rangoon in Birma zijn vijf kinde ren onder de voet gelopen. Vierduizend mensen werden dakloos. Er was niet voldoende bluswater. De schade wordt op een miljoen gulden geschat. Ontvlucht. Vijf jonge gangsters zijn in de afgelopen nacht ontvlucht uit de stads gevangenis van Gothenburg in Zweden. De eerste, die ontvluchtte, was een Fin. Daarna kropen een Duitser, een Brit en twee Zweden, die in de koepel werk ten, door een luikje bij het plafond naar buiten. Offer.. Een 22-jarige Westduitse grens wacht is naar Oost-Duitsland uitge weken, omdat hij op Oudejaarsavond zonder toestemming een politieauto ge leend had en daarmee een ongeluk had veroorzaakt. Voor hij op de fiets van zijn verloofde over de grens reed, be zocht hij een kerk, waar hij op het altaar zijn pistool en politiefluitje ach terliet. Omweg. In de afgelopen drie maanden zijn zeker tweehonderd Sovjet-func tionarissen via het Stockholmse vlieg veld Bromma naar India gereisd. In de tweede helft van december alleen waren het er rond vijftig. Men vermoedt dat alleen hooggeplaatste Sovjet-functio narissen de omweg over Stockholm maken. Uitgestoten. Jose Humberto Sosa Molina, die tijdens het bewind van Perón mi nister van Defensie was, is door een ereraad uit het leger gestoten. Onbetekenend. President Armas van Gua temala heeft verklaard, dat de regering de leiders van een revolutionaire groep die tegen zijn bewind heeft samenge zworen spoedig te pakken hoopt te krij gen. De zaak is overigens van geen be tekenis en de veiligheid van het bewind is niet in gevaar. Royaal. De Amerikaanse sergeant Molter, die met medeneming van dm 73.600 aan salarissen voor Duits personeel uit Frankfort verdwenen was en via Ham burg naar Denemarken was gegaan, is in Kopenhagen gearresteerd. Van het geld was 31.000 mark over, inbegrepen de 14.000 markt die zijn Duitse vriendin bij zich had. toen zij in Dusseldorp werd gearresteerd. Uitgewezen. De 53-jarige bendeleider Joe Adonis is uit de Verenigde Staten naar zijn geboorteland Italië vertrokken ten einde te voorkomen dat hij het land zou worden uitgezet. Bij zijn vertrek verklaarde Adonis geen enkel verlan gen te koesteren zich in verbinding te stellen met zijn landgenoot „Lucky" Luciano, die zich na zijn uitwijzing in Napels heeft gevestigd. Bezoek. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Martino, is te Nieuw Delhi aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Hij werd ontvangen door president Radjendra Prasad van India. De minister zal besprekingen voeren met premier Nehroe. HET WETENSCHAPPELIJKE centrum] zijn. (Een paar cynici hadden dit al gauw van de Harvard Universiteit, dat zich ten doel had gesteld de menselijke gedragin gen in het arbeidsmilieu gedegen te on derzoeken, kwam er ook achter dat de menselijke verhoudingen in kantoor en fabriek een belangrijke rol spelen. Parti culiere moeilijkheden, een slecht huwelijk, ziekten, zorgen voor kinderen en alle mogelijke andere problemen worden in de meeste gevallen niet bij de fabriekspoort afge legd teneinde deze lasten na werktijd weer naar huis te torsen, maar worden geduren de de gehele dag meegedragen. Het kan de mens verlichten zich hierover eens tegen ande ren uit te spreken, en hoewel de arbeiders aanvankelijk wat onwennig en argwanend tegenover de vragen der onderzoekers stonden, groeide het interview op den duur uit tot e'en vertrouwelijk gesprek, waarbij de man-met-moeilijkheden niet alleen enige verlichting ondervond, maar tevens raad van zijn gesprekspartner kreeg. Hier door werd het instituut geboren dat in Amerika de prachtige naam draagt „hu- man relations" en dat in Nederlandse be drijven wordt vertegenwoordigd door de sociale afdelingen. Tot hiertoe niets dan goeds, want het werd in sommige landen werkelijk tijd dat men de ander inderdaad ging zien als een mede-mens. Maar al spoedig ver anderde het accent in de Verenigde Staten en meende men de herwonnen inzichten te moeten opvatten als „Geef de arbeider het gevoel dat hij een mens is, en hij zal geen moeilijkheden meer geven", waar door de doelstelling sterk veranderde, want het ging er nu niet meer om een ander te helpen, maar om van hem af te in de gaten en formuleerden dit in de slagzin „Verhoog hun gevoel van eigen waarde, inplaats van de lonen"!). Hoe het ook zij, de psychic engineering, het ziele-ingenieurs-gedoe, beleeft na de laatste wereldoorlog een bloeitijd in de V.S., want door verbetering van de stem ming onder het personeel kunnen sommige ziele-ingenieurs méér tot ver hoging van de productiviteit bijdragen dan de echte inge nieurs. Bij het persoonlijke contact met de werknemers kunnen twee wegen worden ingeslagen. Men kan trachten de moeilijk heden van de arbeider zo goed mogelijk op te lossen, waarbij er dus naar gestreefd wordt de man te helpen. Deze methode zouden we gelijk willen stellen met de sociale afdelingen hier te lande, waar de socale ambtenaar van het bedrijf een actieve raadgever moet zijn. Maar men kan zich ook op het standpunt stellen dat de werknemer zich uitsluitend moet kun nen uitspreken, waarbij de ambtenaar zich van alle raad en commentaar onthoudt, maar het gesprokene nauwkeurig wordt opgetekend en psycho-analytisch wordt uiteengerafeld. Het is deze laatste metho de, waartoe vele ziele-ingenieurs in de V. S. zich aangetrokken voelen. Het is dan niet de bedoeling de mens te helpen, maar hem uit te rekenen. Dat is veel interessan ter! O ja, wat gebeurt er in een miljoenste seconde? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2