„Gysbreght van Aemstel" voor T.V. Mogelijkheden voor landelijke gasvoorziening Oprichting van nationale gasmaat schappij met een coördinerende taak Olie-winning op Nieuw-Guinea Sombere commentaren op Franse verkiezingen WOENSDAG 4 JANUARI 1956 5 Voorlopig rapport Wetsontwerp tot verlening van nieuwe concessie Geen woningcontingenten meer voor migratie Een jaar geëist tegen getuige van Jehovah Drie jaar geëist tegen kapper-messetrekker Visum voor mr. Van Empel moeilijke en tere kwestie Vrouw van 48 jaar door trein overreden Nederlandse tanker redt 26 schipbreukelingen Op 22 januari schoolvoorstelling en openbare reprise in Haarlem Makelaar verdacht van verduistering Mevrouw Haster naar Canada Serie-hoorspel begon met het tweede deel Mr. H. R. Hoekstra verlaat de „Nederland" Te nabij passeren had dodelijk gevolg Dode bij onlusten tijdens staking in Columbus Koersdaling te Parijs Wolven maken Amerikaanse industriestad onveilig Nederlandse parlementaire delegatie in Israel Op i augustus 1955 heeft de minister van Economische Zaken de Commissie Organi satie Landelijke Gasvoorziening geïnstalleerd. Deze commissie had tot taak advies uit te brengen omtrent de taak en de statuten van een organisatie voor de landelijke gasvoorzieninen en de wenselijkheid van wettelijke maatregelen op het gebied van de landelijke gasvoorziening. Deze commissie heeft thans een voorlopig rapport aan de minister uitgebracht. Zij onderschrijft de mening van de minister, dat de tijd thans wel ryp is, over de aanleg van verbindingsleidingen tussen de bestaande, maar nog gescheiden regionale gas- transportnetten een beslissing te nemen. Ook acht zij een nauwe samenwerking op landelijk gebied van alle betrokkenen voor de totstandkoming van dergelijke ver bindingsleidingen vereist. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat een gecentraliseerde opzet dient te worden afgewezen. Een dergelijke opzet zou te sterk ingrijpen in de bestaande vrijheid van producenten en distribuanten. De gestelde doeleinden kunnen volgens de commissie even goed worden bereikt bij een gedecentraliseerde opzet, welke in vrijwillige samenwerking kan worden tot stand gebracht. Volgens de commissie dienen zowel de producenten als de distribuanten bij de samenwerking te worden betrokken. Er zijn thans in Nederland zeven vrij nauwkeurig te omgrenzen regionale gas- voorzieningsgebieden. Het overgrote deel van de problemen betreffende de gaspro- duktie en -voorziening zal geheel binnen de regionale voorzieningsgebieden kunnen worden opgelost. De commissie meent dan ook dat de bemoeienis van een centraal orgaan beperkt kan blijven tot vraagstuk ken die een meer dan regionaal karakter dragen. Wat de organisatievorm betreft geeft de commissie de voorkeur aan de naamloze vennootschap. Zij wil de rechtsvorm van de regionale organen aan de eigen keuze van de betrokkenen overlaten. Nationale gasmaatschappij Deelneming van de afstandsgasproducen- ten in een nationale gasmaatschappij acht de commissie onontbeerlijk. De vraag rijst echter wie als producent moeten worden beschouwd, daar de rol, welke de verschil lende producenten van afstandsgas op het gebied van de gasvoorziening spelen, zeer sterk uiteenloopt. Aan een afzonderlijke en zelfstandige deelneming van de producenten in de na tionale gasmaatschappij geeft de commissie verre de voorkeur boven een deelneming in regionale organen. In het algemeen zullen de gasbedrijven, ook indien zij zelf produ ceren, voor de participatie in de nationale gasmaatschappij als distribuanten be schouwd moeten worden. Een uitzondering wil de commissie maken voor de bedrijven in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Deze drie bedrijven dienen, daar zij een grote productiecapaciteit hebben, in de nationale gasmaatschappij te participeren. De commissie kent aan de nationale gas maatschappij een coördinerende taak toe met betrekking tot de bestemming van het afstandsgas en de verdeling daarvan, voor zover deze coördinatie niet binnen de gren zen van een regionaal gebied kan geschie den. De nationale gasmaatschappij zal over de bevoegdheid moeten beschikken om daar waar geen verbindingsleidingen zijn, deze zo nodig zelf aan te leggen en te exploi teren. Daar het beschikbaar zijn van een converteringsinstallatie voor aard- en raf finaderij-gas behoort tot de essentiële voor waarde om de gasuitwisseling tussen de onderscheiden regionale gebieden te ver wezenlijken, zal de nationale gasmaat schappij voor het gebruik van deze con verteringsinstallatie in geen enkel opzicht afhankelijk mogen zijn van een ander lichaam en dus volledig over deze instal latie moeten kunnen beschikken. De te Utrecht te bouwen installatie moet dan ook het volledig eigendom zijn van en worden beheerd door de nationale gasmaatschappij. De nationale gasmaatschappij zal moeten fungeren als het toporgaan van de Neder landse gasvoorziening. Haar werkterrein zal beperkt moeten blijven tot het verrich- Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld de in 1935 verleende concessie voor oliewinning op Nieuw-Guinea aan de Nederlandse Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij te vernieuwen. Deze maatschappij had het verzoek ingediend een nieuwe overeen komst te mogen sluiten voor een totale op pervlakte van rond 17.500.000 ha. Inwilliging van dit verzoek zal beteke nen, zo worut in de toelichting op het wets ontwerp gezegd, dat, met uitzondering van het bergland, vrijwel het gehele grondge bied van Nederlands Nieuw-Guinea, wat de oliemijnbouw aangaat, in handen van één concern wordt gegeven. De voorgestelde uitgifte van terrein aan 'de N.N.G.P.M. zal uitsluitend de opsporing en ontginning van aardolie en aanverwante delfstoffen betreffen. Het blijf dus moge lijk gedeelten van ditzelfde terrein aan anderen uit te geven voor opsporing en winning van andere delfstoffen. De overeenkomst sluit aan bij de te voren in Nederlands-Indië gebruikelijke contracten, waarbij een winstaandeel voor het gouvernement placht te worden over eengekomen. In dit opzicht ligt de zaak voor Nieuw- Guinea en de aan de N.N.G.P.M. te ver lenen nieuwe concessie geheel anders. Het begrip van een toekomstig winstaandeel mag daar verre toekomstmuziek worden genoemd. Het vaste recht levert voor het gouver nement een jaarlijkse bate op, gedurende de eerste jaren, van 1.020.000. In het wetsontwerp wordt voorgesteld tien per cent cijns te heffen van de olieindustrie. Dit percentage wordt pas gegeven, wan neer de produktie 2.000.000 ton 's jaars overschrijdt. Het zou tot 1.000.000 ton 6 percent en boven 1.000.000 tot 2.000.000 ton 8 percent dienen te bedragen, alle per centages berekend over de totale jaar pro duktie. In de nieuwe overeenkomst is voorzien dat de nieuwe cijns, berekend van 1 januari 1956 ook voor de oude concessie zal gelden. Op basis van de huidige produktie en de thans geldende olieprijzen, zou voor 1956 een cijnsontvangst mogen worden verwacht van 6 percent van ongeveer 15.000.000, dus 900.000. ten van die werkzaamheden op het gebied van de gasvoorziening, die niet binnen de grenzen van een der regionale gasvoorzie- ningsgebieden kunnen worden opgelost. De commissie is van mening, dat een ver plichting om nog bestaande eigen produk- tiecapaciteit te sluiten, indien gas van elders zou kunnen worden betrokken, te ver in de gemeentelijke zelfstandigheid zou ingrijpen. Indien echter onverhoopt zou blijken, dat door onwil van een der par tijen de uit nationaal-economisch oogpunt gewenste doelstellingen niet zouden kun nen worden bereikt, dient ernstig over wogen te worden of wellicht tot het middel van een Gaswet dient te worden overge gaan. Deze Gaswet zou dan aan de minister de bevoegdheid moeten geven in gevallen, waarin de weigering van een bepaald be drijf om de eigen produktie in te krimpen of te staken, ernstige nadelen voor de gas voorziening van andere gemeenten zou ver oorzaken, dit bedrijf te dwingen de eigen gasproduktie geheel of gedeeltelijk te sta ken en tot het betrekken van afstandsgas over te gaan. De commissie besluit haar rapport met op te merken, dat zij met het voorgaande nog niet verder is gekomen dan het schet sen van de grote lijnen en dat nog talrijke problemen zullen moeten worden bestu deerd en opgelost alvorens een en ander zal zijn verwezenlijkt. De migratieregeling: voor toewijzing van woningcontingenten aan gemeenten, die door het huisvesten van gezinnen uit an dere gemeenten een vestigingsoverschot hebben is met ingang van 1 januari inge trokken. Vestigingsoverschotten, die zich in 1956 zullen voordoen, zullen geen aan spraken meer geven op toewijzing van spe ciale woningcontingenten. De aanspraken die op grond van de thans ingetrokken rege ling in 1955 zijn ontstaan, zullen in de loop van 1956 nog worden gehonoreerd. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft het bovenstaande aan de gemeentebesturen medegedeeld en daarbij tevens bekendgemaakt, dat hij met de colleges van Gedeputeerde Staten overleg zal plegen over het in 1956 te volgen beleid bij de toewijzing van woningen boven het aantal, dat ingevolge de richtcontingenten voor 1954/1956 nog beschikbaar is. De officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo heeft een jaar gevangenisstraf en een jaar tewerkstelling in een rijkswerk inrichting geëist, met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming, tegen de 20-jarige tekenaar C. M. B., die om principiële rede nen weigerde zijn militaire dienstplicht te vervullen. Een commissie van onderzoek heeft zijn bezwaren gegrond geacht en hem opgedra gen zich naar Eindhoven te begeven om daar im staatsdienst werkzaam te zijn. Ook dit weigerde verdachte, daar dit voor hem geen essentieel verschil maakte, want „als hij de afgelegde gelofte zou breken, zou hem de eeuwige dood wachten". Naast zijn beroep als tekenaar vervult hij de functie van prediker. Verdachte ziet het als zijn taak Jehovah te dienen. Indien hij in staatsdienst zou zijn, zou hij zich niet vol ledig van zijn gelofte kunnen kwijten. De officier van Justitie achtte zijn be zwaren ongegrond en vorderde bovenge noemde straf. Verdachte zei in zijn laatste verweer, dat bij een eventuele veroordeling niet hij, doch Jehovah zou worden getrof fen. De rechtbank, die zich hierop in raad kamer begaf, willigde het verzoek tot directe gevangenneming niet in. Gaf klant vakkundig lange snee over de wang In de nacht van 25 op 26 september had de kapper R. te Castricum bij een woorden wisseling met enkele dorpsgenoten een scheermes uit zijn zak gehaald en daarmee J. Th. V., die zich alleen maar met het ge val bemoeide om de gemoederen te sussen, een lange snee over diens linkerwang ge geven, zodat V. zich onder doktersbehan deling moest stellen. De kapper had zich wegens het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel voor de rechtbank te Alkmaar te verantwoorden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat R. tegen slag had gehad in zaken en in zijn privé- leven. Hij is afkomstig uit Brabant en wordt door zijn dorpsgenoten als onge wenste indringer beschouwd. Daardoor was R. aggressief geworden. Aanvankelijk had hij met het scheermes gezwaaid, om zijn tegenstanders van het lijf te houden, doch uiteindelijk had hij er V. een haal mee over zijn wang gegeven. De officier van Justitie achtte R. een hoogstgevaarlijke man en eiste drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van de drie maan den, die R. reeds in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. De uitspraak volgt 17 januari. Indonesische woordvoerder: DJAKARTA (PIA) Op het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken was men woensdag niet bereid enige ver klaring af te leggen over het aanvragen van een visum voor de Nederlandse advo caat mr. A. C. van Empel, aan wie de ver dediging van de Nederlandse beklaagden in de processen in Indonesië zou worden opgedragen. De woordvoerder verklaarde tegenover PIA dat dit een moeilijke en tere kwestie is, waarover hij nog niets kon zeggen. Op het Nederlandse Hoge Commissariaat ver klaarde men niets af te weten van het vertrek van mr. Van Empel. Met diens vertrek moet worden gewacht tot een gun stige beschikking van de Indonesische re gering is verkregen, aldus het H.C. Driehonderd meter boven de begane grond heeft de Parijse brandweer een brand moeten bestrijden die dinsdagochtend was uitgebroken in de televisie-installatie op de Eiffeltoren. Een blik op de brand. Zij wilde hondje op gesloten overweg grijpen Dinsdag is op de bewaakte spoorweg overgang bij de Burgemeester Dijckmees- terweg te Zutphen een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij de 48-jarige mevrouw L. IsraelStoecklein werd gedood. Mevrouw Israel wilde met haar hondje de spoorweg oversteken op het moment dat de spoor bomen daalden. De eerste sluitboom wist zij nog te passeren, maar toen zij de rails was overgestoken, bleek de andere boom al gesloten. De hond rende terug en de dome, die het dier wilde pakken, werd aangereden door de sneltrein Zutphen Enschedé en op slag gedood. Het spoorweg personeel treft geen schuld. De trein onder vond ruim een half uur vertraging. De Nederlandse tanker „Koratia" heeft in de Golf van Maracaibo de bemanning gered van de Venezolaanse tanker Pedro Avila, die in tweeën brak na op een zand bank te zijn gevaren. Er heerste een hevige storm. De gehele bemanning van het schip, 26 koppen, werd door de Nederlandse tanker uit reddingsboten overgenomen, waarin zij enkele uren had rondgedreven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE X&XKXaVXXXXQIXXX>XOOOQ<X0aXXMXlQCXXXKlOQKK^ Voor het eerst heb ik Vondels treurspel „Gysbreght van Aemstel" werkelijk gezién. Dat was dinsdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar een opvoering van dit meer dan drie eeuwen oude gelegen heidsstuk door de Nederlandse Comedie voor de V.P.R.O.-televisie plaats had. Dank zij de nieuwe „lichtgevoelige" camera's had het publiek niet de minste hinder van deze uitzending. De zoveel hitte versprei dende en het toneelbeeld verstorende extra-schijnwerpers van vroeger ontbraken thans geheel. Uit de normale schijnwerpers waren echter alle kleuren weggenomen met het in de eerste regel genoemde resul taat. Het toneel baadde in helder wit licht. Niet alleen om de verbeterde zichtbaar heid bij de gewone vertoning zit men vrijwel de hele avond in mysterieus half duister te staren bleek dit een groot voordeel. Het is mijn vaste overtuiging, dat wij door deze toevallige omstandigheid een heel eind in de goede richting met deze jaarlijkse traditie zijn gekomen, namelijk in die van het herstel der barokke monu mentaliteit. Als nu ook de costuums wat feller van kleur en contrastrijker worden gemaakt, dan stijgt de kans op een waar achtig feestelijke gebeurtenis. Ik hoop dat regisseur Johan de Meester die zegt een bewonderaar van Jean Vilar te zijn het thans bereikte resultaat van de zaal uit heeft gezien. De artistieke winst kan hem ondanks alle incidentele bezwaren niet zijn ontgaan. Natuurlijk zal men moeten breken met de thans herhaaldelijk voorkomende en naar mijn mening nogal misplaatste pogingen tot realisme. Het duiken in de gracht van Vosmeer de spie wekte nu zelfs hoorbare hilariteit. Gaarne wil ik toegeven, dat met de in de laatste jaren door Albert van Dal- sum en vervolgens weer iets anders door Johan de Meester verdedigde opvattingen respectabele en in menig opzicht voldoe ning schenkende voorstellingen van dit moeilijk speelbare stuk zijn opgeleverd. Wij hebben de titelheld gezien met de nadruk op zijn vroomheid, zijn krijgshaftigheid, zijn wijsgerigheid en zijn vurigheid, zonder dat men leek te beseffen, dat deze tegen strijdigheden, die elkaar in evenwicht hou den, het wezenlijke van het werk uitmaken. Men had dat kunnen weten, als men was uitgegaan van het enige dramatische in Vondels tragedie-met-gelukkige-afloop: de spanning in de kunstige versificatie. De barokke structuur van de poëzie moet de basis van iedere vertoning zijn. Waar blijft de functie van de reien, als men deze zoals thans en inderdaad met veel talent wederom geschiedde laat zeggen vol schroomvallige eerbied in alle gevallen? Zo kweekt men schoonheid zonder leven. En dat, terwijl het oorspronkelijk zangteksten waren! Het is te hopen, dat deze t.v.-uit- zending wat betreft de elementaire waarde van Vondels dramaturgie „verhelderend" Twaalf maanden gevangenisstraf, waar van zes maanden onvoorwaardelijk en ontzegging van het recht om het beroep van makelaar uit te oefenen voor de tijd van vijf jaar, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Alkmaar geëist tegen de 43-jarige Hoornse makelaar J. H., die zich in januari van het vorig jaar schuldig gemaakt had aan verduistering van f 750 welk bedrag hij als makelaar onder zich had. De verdachte had bemiddeld in een over eenkomst, waarbij een stuk land formeel voor vijf jaar voor f 400 per jaar ver pacht werd; dit was de officiële pachtprijs. In feite werd echter de zwarte pachtprijs van f 700 per jaar overeengekomen. Deze zwarte pacht werd voor 5 jaar ineens be taald. Hiervan stuurde de verdachte f 150 naar een collega in Oldenzaal. die ook bij de overeenkomst betrokken was, een ge deelte droeg hij over aan de verhuurder en f 750 eigende hij zichzelf toe. De verdachte was reeds eerder wegens valsheid in geschrifte veroordeeld. Zijn advocaat, mr. Van der Beid uit Amster dam, bestreed de dagvaarding op juridische gronden en pleitte clementie gezien de per soonlijke omstandigheden van de ver dachte. Een verzoek om onmiddellijke in- vrijheidsstelling werd door de rechtbank afgewezen. De uitspraak volgt op 17 ja nuari. De Canadese immigratie-autoriteiten hebben de Indo-Europese echtgenote van de Nederlandse metselaar Johan Haster vergunning verleend zich in Canada te vestigen. Volgens de Canadese immigratiebepalin gen worden aanvragen tot vestiging van immigranten van Aziatische afkomst slechts ingewilligd, indien het de man, echtgenote of kinderen beneden de 21 jaar betreft van reeds in Canada wonende Canadese staats burgers. De regering kan echter, wanneer haar dat gewenst voorkomt, ontheffing van toepassing dezer bepaling verlenen. Toen gisteravond de uitzending van het hoorspel van de AVRO „Mag ik me even voorstellen, mijn naam is Cox" nog maar enkele minuten aan de gang was, kreeg de omroepster de schrik van haar leven. Het bleek namelijk dat per abuis het tweede deel van de serie werd uitgezonden en niet het eerste deel, hetgeen meer normaal was geweest bij de aanvang van een serie-hoor spel. De vergissing was in de discotheek van de AVRO gemaakt. En eigenlijk lag die vergissing wel voor de hand. De titel luidde namelijk: „Mag ik mij even voorstellen, mijn naam is Cox. Tweede avontuur van een hoorspel in zeven episoden. Eerste epi sode: Daarnet was het lijk er nog". Bij het lezen van de woorden „tweede avontuur" hadden de technici gedacht het tweede deel van het hoorspel te moeten klaar leggen voor uitzending. Die woorden sloegen ech ter op het feit dat de AVRO ongeveer twee jaar geleden ook al een serie van Cox had uitgezonden, die als het eerste avon tuur was bedoeld. De omroepster zat er overigens maar mee, want de discotheek zat op slot en de sleutels berustten bij de chef, die niet zo een-twee-drie te bereiken was. De heer De Wolf, programmaleider van de AVRO, be sliste echter dat de uitzending gewoon door moest gaan. De volgende week zal nu de eerste episode worden uitgezonden en de week daarna de derde episode. heeft gewerkt. Overigens moet ik mijn oor deel over deze voorstelling, die ik slechts fragmentarisch zag, uitstellen tot na de reprise op zondag 22 januari in Haarlem, op de middag van welke dag er tevens een schoolvoorstelling gegeven wordt. Boven dien was het uiteraard een halfslachtige vertoning, gedeeltelijk op de zaal, maar meer nog op de camera berekend. Mijn bovenstaande opmerkingen zijn dus alleen van principiële aard, waarbij ik toch niet wil nalaten op het effect met een soort gelijk stuk van Corneille door het Flfense Théatre National Populaire te wijzen. Wel wil ik gaarne verklaren, dat Han Bentz van den Berg dank zij een fiere, zelf bewuste inzet bijna met het gewenste pathos veel meer indruk maakte dan twee jaar geleden. Deze Gysbreght groeit naar zijn twee-eenheid. Dan mag ik ook niet nalaten André van den Heuvel te prij zen, die qua plastiek van taal en lichaam ruimschoots als Arend van Aemstel bevre digde, een grote prestatie voor zo'n jonge acteur. Ko van Dijk lanceerde het bode verhaal terecht als een sterk beeldende bravour-aria. Nieuw in deze bezetting wa ren ook Wim van Sierenberg de Boer en Frans 't Hoen als Diedrik van Haerlem en Willem van Egmont, die een robuust tegen wicht vormden van de devote eenvoud van Philippe la Chapelle en Dick Scheffer als de kloosterlingen. Een gedeelte van de avond heb ik door gebracht tegenover het televisiescherm. De uitzending bewees, dat regisseur Jack Dixon met veel inzicht de nodige voorbe reidingen heeft getroffen. De zogenaamde „totaalbeelden" waren erg onrustig, het geen moeilijk te vermijden was. Maar de „close-ups" uit voortreffelijk wisselende gezichtshoeken versterkten, ondanks het feit, dat de gelaatsmimiek op een grote ruimte en niet op intimiteit was ingesteld, de uitwerking van de emotionele inhoud. Het resultaat is een gelukwens waard en het blijft te hopen, dat de V.P.R.O. van deze „Gysbreght" voor de huiskamer op haar beurt een jaarlijkse traditie kan maken. Als voorzitter van de Vereniging van Schouwburgdirecties woonde de heer Hm. Deinum de voorstelling bij om na te gaan of er gronden bestaan om zich tegen uit zendingen uit theaters te verzetten. Het bestuur moet hierover zijn houding nog nader bepalen. In de pauze werd een kort filmpje ver toond, door Jack Dixon en W. Ph. Pos ver vaardigd, waarin men een leerling van de Toneelschool op zoek ziet gaan naar de in de „Gysbreght" genoemde historische plaatsen in het Amsterdam van nu, waarbij zij verrassende en soms heel grappige ont dekkingen doet. Een aardige vondst was het om de t.v.-omroepster Vertie Swane- veld aan de „Bruiloft van Kloris en Roosje" te laten meedoen: aan het einde van de pret kwam zij in costuum uit de feestvie rende menigte op het toneel naar voren om het programma af te kondigen. DAVID KONING. Nieuwe functie in Genève Als opvolger van mr. J. J. van Loon is met ingang van 1 maart benoemd tot hoofd van de afdeling scheepvaart van het „In tergovernmental committee for European migration" te Genève mr. H. R. Hoekstra uit Heemstede. Mr. Hoekstra is verbonden aan de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" te Amsterdam en blijft tot 1 maart in functie. Mr. J. J. van Loon zal in de Verenigde Staten de functie van „chief of mission" van bovengenoemd „commit tee" gaan vervullen. Officier eist twee weken hechtenis Tegen de negentienjarige bankwerker B. B. ter H. te Enschedé heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle veertien dagen hechtenisstraf geëist, als mede intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De verdachte reed op 24 juli van vorig jaar op een scooter op de Beulakerweg, tussen Giethoorn en Steenwijk. Hij reed zo dicht langs een bromfietser, dat deze slipte en tegen een achter de scooter rij dende motor viel. De bromfietser was vrij wel op slag dood. De scooterrijder verklaarde, dat hij heeft geclaxonneerd, maar dat de bromfietser vrijwel midden op de weg bleef rijden. Om deze een lesje te geven, wat hij hem zeer dicht gepasseerd. De bromfietser, die vol gens sommige getuigen een duwtje van verdachte had gekregen, begon hierdoor te slippen met bovenvermeld gevolg. De verdachte Ter H. gaf toe onverant woordelijk te hebben gehandeld. Over veertien dagen is de uitspraak. COLUMBUS (Reuter). Bij botsingen tussen politie en stakend personeel van „Westinghouse Electric" te Columbus in de Amerikaanse staat Ohio, zijn tenminste zeven stakers gewond. Een staker is over leden, volgens de politie door een hart aanval. Vakbondsfunctionarissen verklaar den echter, dat de man door de politie was geslagen voor hij een hartaanval kreeg. Achtentachtig personen, onder wie twee vrouwen zijn gearresteerd wegens overtre ding van de bepalingen volgens welke slechts zes stakers voor een fabriekspoort mogen posten. Volgens de politie begonnen de onge regeldheden, toen honderd politiemannen optraden tegen massaal posten. De stakers verzetten zich en beschadigden een aantal politie- en andere auto's. De „Westinghouse Electric Corporation" heeft medegedeeld dat de besprekingen over de looneisen der stakers te Pittsbrugh zullen worden hervat. De staking duurt al twaalf weken. Op de effectenbeurs te Parijs heeft zich vandaag een scherpe koersdaling voorge daan, die in sommige gevallen 10 procent bedroeg. Anderzijds vertoonden de prijzen op de goudmarkt een scherpe stijging. Een en ander was een gevolg van de in finan ciële kringen heersende ongerustheid' over de moeilijkheden, die vermoedelijk zullen worden ondervonden bij de vorming van een nieuwe Franse regering. De prijs van baargoud steeg van 445.000 tot 460.000 frs. „Uit de verkiezingsput is thans een soort van ongewerveld monster gekropen, welks anatomie de duidelijkste tekenen vertoont, dat het aangeboren onstandvastigheid zal bezitten," aldus „Le Monde" in een hoofd artikel over de resultaten der Franse ver kiezingen. „De gekozenen geven de kiezers het ge- trouwste beeld, dat zij lange tijd gezien hebben van de verdeeldheden en onder- verdeeldheden der natie. Indien het beeld, dat de natie van zichzelf ziet, niet aange naam is, zo moet zij er tenminste van over tuigd zijn, dat er een sprekende gelijkenis is. indien zij van haar eigen beeld schrikt, zo heeft zij ten minste de mogelijkheid, het te veranderen." De Figaro (conservatief) zegt eraan te twijfelen of allen, die op Poujade hebben gestemd, zich wel hebben gerealiseerd dat hun stem meewerkt aan een program tot vernietiging van de parlementaire demo cratie. Ook in het buitenland werden pessimis tische perscommentaren geleverd. „Voor de vrienden van Frankrijk is het resultaat zeer deprimerend," aldus de Deense „Information". Verwon derlijk is het, dat de ordinaire demagoog Pierre Poujade in staat was zo veel aan hangers te krijgen. Hoewel de Franse de mocratie nog niet geheel verloren is, zo is het toch moeilijk in te zien, hoe zij gered kan worden." De Engelse „Time s" zegt in het op schrift van zijn mededelingen over de Franse verkiezingen: „De extremisten win nen Franse verkiezingen. Constitutionele puzzle nog onopgelost. De kansen op een stabiele regering blijven uit." De „Daily Telegraph": „onstabili teit toegenomen." De „News Chronicle": „Verwarring wint terrein." Ook de Nederlandse bladen zijn somber gestemd over de Franse zaak. „Het Parool" verzucht: „De tot nu toe bekende uitslagen van de Franse ver kiezingen zijn al voldoende om te verzuch ten: arm Frankrijk. En gezien de rol die dit land ondanks alles nog altijd in de wes telijke wereld speelt, moet ook van ons standpunt uit worden gesproken van een sombere uitslag." „Het Handelsblad" meent: „Men moet hopen, dat de Fransen hun animosi- teiten tijdelijk zullen kunnen vergeten om een stabiele regering te vormen met de conservatieven, de M.R.P., zo veel mogelijk radicalen en de socialisten. Anders zou de uitslag van deze verkiezingen een nieuwe slag voor Frankrijks prestige kunnen zijn." De „Nieuwe Rotterdamse Cou rant" schrijft: „Hebben de democratische partijen naar de stemmen gerekend geen klappen gekregen, behalve dan de Gaullis ten, die zich in de vorige Assemblée tot be trouwbare democraten ontpopt hebben, naar samenstelling van de Assemblée is de nederlaag voor de democraten zwaar. Zij beschikken over een schamele 425 zetels, die voldoende zouden zijn, wanneer de democratische partijen, de nationale par tijen, zoals men graag zegt, eensgezind zouden zijn en het gevaar zouden begrij pen, dat het parlement gaat bedreigen. Socialisten en M.R.P. zijn de afgelopen vijf jaar uiteen gehouden door de schoolkwes tie, al mag men de wens van de socialisten om in de oppositie de wonden van de ver kiezingen van 1951 te likken, niet onder schatten. M.R.P. en Mendès-isten staan tegenover elkaar wegens de Europese poli tiek, hoewel door het recente artikel van Guy Mollet in „Le Monde" de tegenstellin gen zeker overbrugbaar zijn. Deze drie fracties zouden zeker in staat geacht moe ten worden overeenstemming te bereiken, maar dat is niet voldoende." En verder: „Er wordt hier veel van de députés gevergd en de hoop op redelijk inzicht in de hachelijke parlementaire situatie is niet bijzonder groot. Zelfs zonder persoonlijk geharrewar zijn er op bepaalde punten enkele fundamentele tegenstellin gen tussen de democratische linker- en rechterzijde. Het betreft hier in de eerste plaats het Afrikaanse beleid. Marokko en Algerije nemen geen genoegen met het uitstel, dat de tegenstellingen zou kunnen maskeren en in beide gebieden zal men beseffen, dat de komende Franse regering verdeeld en zwak zal moeten zijn, dus dat zij daarom bij de komende onderhandelin gen zwak zal staan." DULUTH (United Press) Hongerige wolven en vossen die in de bossen onvol doende voedsel vinden wagen zich tot in de buitenwijken van de industriestad Duluth in de Amerikaanse staat Minnesota. Zaterdag maakte een automobilist een wolf onschadelijk bij het centrum van de stad die honderdduizend inwoners heeft. Ook zou een beer zijn waargenomen, maar dat bericht geloven de meeste mensen niet omdat beren hun winterslaap hou den. Beren die te vroeg uit hun winter slaap komen zijn in de volksmond voor boden van een vroege lente. In de afgelopen jaren heeft men wel een berenplaag beleefd. Vroeg in het voor jaar kwamen de dieren de stad binnen en trachtten uit winkels en restaurant- keukens voedsel te bemachtigen. Enkele jaren geleden heeft de stedelijke overheid voederplaatsen voor de beren gemaakt. In 1949 werden in Duluth meer dan vijftig beren doodgeschoten. Watersnood Een krachtige westerstorm beukt de kus ten van het noorden van Californië en het zuiden van Oregon, de gebieden die om streeks Kerstmis ernstig te lijden hadden van overstromingen. Er is zo veel regen gevallen dat men vreest voor nieuwe over stromingen. Aangezien de regenval en het omslaan van het weer de sneeuw in de bergen sneller zullen doen smelten is waakzaamheid geboden in de rivierdalen. Sedert de Kerstdagen is in de bergen an derhalve meter sneeuw gevallen. Het ge vaar is het grootst in het dal van de Sacra mento waar men nog bezig is met het dichten van de bressen in de dijken van de rivier de Feather. Een Nederlandse parlementaire delegatie is met een vliegtuig van de KLM in Lydda aangekomen voor een tiendaags bezoek aan Israel. Het is voor de vierde maal dat een Nederlandse parlementaire delegatie sinds 1950 een bezoek aan Israel brengt. De delegatie werd in Lydda begroet door de voorzitter van het parlement, de Neder landse gezant en functionarissen van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7