L. T. J. bisdom Haarlem vierde het tienjarig bestaan Ir. Ingen Housz oppert bezwaren tegen verzending en inhoud van brief S.E.R. heeft advies uitgebracht over nieuwe prijswetgeving Uit de carrière van Mistinguett Drie getuigen uit Nederland in zaak Jungschlaeger gehoord K. van K. en streekplan IJmond Bisschop van Haarlem sprak tijdens bijeenkomst in Concertgebouw Driewielig autootje van Nederlands fabrikaat Vrijwillige ziekte verzekering Zij kunnen weer huiszvaarts gaan na hun ontlastende getuigenissen „Smog" teistert het gebied van Londen Voetgangster na aanrijding in Den Haag overleden Vier weken geëist tegen buiten de ring boksende bokser Bejaard echtpaar door kolendamp vergiftigd Koerswaarde aandelen in 1955 NGP dient klacht in tegen Tweede Kamerlid V oorlichtingsdag over bloemisterij Vele fondsen hebben de premie verhoogd Mr. Kymmell overleden VRIJDAG 6 JANUARI 1956 i Ir. A. H. I n g e n Housz heeft in de donderdagavond in de raadzaal der gemeente Haarlem gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omgeving meegedeeld, dat hij tegen het feit der verzending van een brief van de Kamer aan Gedeputeerde Staten, waarin zij verklaart het streekplan IJmond- Noord onaanvaardbaar te achten, bezwaren heeft. Ook kan hij zich niet verenigen met de inhoud van de brief. In de eerste plaats was spreker wat de wijze van behandeling betreft, van opvat ting dat de materie welke het streekplan omvat, dermate uitgebreid en gecompli ceerd is, dat alleen na zeer grondige stu die een oordeel daaromtrent mogelijk is (men bedenke dat het Ontwerp-Streekplan in totaal 167 bladzijden tekst en 15 kaarten omvat). Het komt mij voor dat het adres niet de vrucht van een degelijke studie kan zijn. De tijd, die voor die studie aan de le den van de Kamer was gelaten, was trou wens bijzonder kort, nl. van vrijdag 23 de cember van het binnenkomen van de och tendpost af tot aan de laatste buslichting van diezelfde avond, aangezien immers het antwoord reeds de volgende zaterdagoch tend in het bezit van het bureau moest zijn. Vervolgens was ir. Ingen Housz van me ning, dat het niet tot de taak van de Kamer behoort om een dergelijk adres op te stel len en te verzenden. Spreker vermag name lijk niet in te zien, dat een dergelijk adres recht kan doen wedervaren aan de ver schillende genuanceerde opvattingen van de belanghebbenden, van welke opvattin gen Gedeputeerde Staten overigens reeds via de eventuele bezwaarschriften ten volle op de hoogte zijn. Zo heeft hij met name ernstig bezwaar tegen de indruk, die door het adres gewekt wordt, als zou daarin de opvatting van de (gehele) in de IJmond ge vestigde industrie tot uitdrukking worden gebracht. Deze indruk is misleidend, daar althans een belangrijk deel van deze indu strie, nl. diegene die. spreker vertegenwoor digt, de Hoogovens, deze opvatting niet deelt. Spreker wenste zich daarom uit drukkelijk van het adres te distanciëren. Dit laatste geldt in het bijzonder ook voor de beschuldiging, die het adres tot de over heid richt, dat het streekplan inbreuk maakt op reeds eerder tussen overheid en industrie gemaakte afspraken. Hem is van een dergelijke woordbreuk niets bekend en hij achtte het bepaald onjuist dat de Ka mer dergelijke vage en niet bewezen bewe ringen voor haar rekening neemt. Hij ver wachtte dat een dergelijke wijze van adres seren weinig effect zal sorteren, behalve dan dat hij vreesde, dat zij aan het gezag van de Kamer afbreuk zal doen. De heer P. W. Voskuilen betreurde het, dat in de commissie, die de brief ont worpen heeft, geen vertegenwoordiger van de werknemers zitting heeft gehad en dat de leden der Kamer slechts één dag de tijd hebben gehad de brief te bestuderen. De voorzitter, de heer Ch. E. Visser, antwoordde de heer Voskuilen, dat het moeilijk is in alle commissies een der drie werknemers uit de Kamer zitting te doen nemen. Dan zouden zij zich een positie ver zekeren, die ongemotiveerd is. Waarop de heer Voskuilen nog opmerkte, dat het probleem van de IJmond zo belangrijk is, dat het gewenst is de mening van de werk nemers te vernemen. De voorzitter antwoordde ir. Ingen Housz, dat de zaak onderzocht is door een commissie. Dat geschiedt in vele gevallen en de Kamer verenigt zich over het al gemeen met het advies. De heer Th. S. J. H o o y begrijpt niet, waarom ir. Ingen Housz bezwaren heeft tegen de verzending. De materie is van belang voor de nijverheid uit het district en de Kamer heeft het recht en de plicht haar mening kenbaar te maken. Ir. Ingen Housz betoogde voorts, dat de brief uitvoeriger had moeten zijn dan het geval is. Op vele punten wordt niet ingegaan. Er zijn in de Kamer vele belan gen en daarom mag niet op een bepaald aantal punten de aandacht worden geves tigd. De Kamer mag geen partij kiezen en dient haar mening kenbaar te maken, aldus de Op de hoek vam het Stadhoudersiplant- soen en de Valeriusstraat in Den Haag is de 76-jarige voetgangster M. J. N.A. uit Den Haag, bij het oversteken van de rijweg aan gereden door een personenauto, die werd bestuurd door de 3»-jarige J. J. E. M. M. uit Den Haag. De voetgamgster liep ernstige inwendige kneuzingen op. Zij werd naar het ziekenhuis Westeinde vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. heer V i s s e r. De mening van bepaalde in dustrieën mag niet worden gemeld, want de ene is het er wel mee eens, en de andere niet. De here H o o y merkte op, dat het altijd moeilijk is een advies uit te brengen, omdat vaak een lid een andere mening erop na houdt. Daarom dient de mening van de meerderheid kenbaar te worden gemaakt. De voorzitter deelde mede, dat de Kamer in haar adviezen geen minderheid nota's opneemt, maar de heer Ingen Housz heeft gelegenheid zijn mening bij Gedepu teerde Staten kenbaar te maken. Bureau samengesteld In deze vergadering zijn de heren Ch. E. Visser, B. F. Enschedé en H. J. L. Klein Schiphorst opnieuw tot leden van het bu reau gekozen, eerstgenoemde als voorzit ter en de beide anderen tot onder-voorzit ter. De 48-jarige bokser B. van K. had zich gistermiddag voor de rechtbank in Rot terdam te verantwoorden, verdacht van mishandeling van een Surinamer en een jongetje. Deze zaak was door de politie rechter naar de rechtbank verwezen. Van K., die zei om persoonlijke redenen een aversie te hebben tegen „negers", zou op 1 juni van het vorig jaar, toen hij de Surinamer S E W-A-S zag staan bij een consumptietentje in het Kralingse bos, gezegd hebben „daar heb je weer zo'n roetmop*'. De Surinamer wilde weten, wat hij daarmee bedoelde en liep terug. Van K. had hem nog erikele beledigende ter men toegevoegd, en twee keer tegen de grond geslagen, met de vuist of met een coca-colaflesje. De getuigenverklaringen liepen hierover uiteen, evenals over het feit, of bij dit gevecht het jongetje P. J. C. den O. ook een klap had opgelopen. In ieder geval lag het kind met twee gebro ken tanden en een hersenschudding op de grond. „Een kind sla ik niet", zei Van K., „bo vendien heb ik het helemaal niet gezien". De getuigen a decharge verklaarden, dat het kind over een fiets gevallen was. Vol gens de verklaring van een getuige, stond Van K. als een bokser in een ring te sprin gen. Zij had het jongetje nog willen waar schuwen, maar hij had toen al een klap te pakken. Het kind zelf was zo versuft ge weest, dat het er zich niets meer van wist te herinneren. De Surinamer bleek kneuzingen in zijn kaak en ribben te hebben opgelopen. Twee weken had hij niet kunnen werken. „U bent in Amerika geweest", zei de presi dent tegen Van K. „Dan moet u toch weten dat boksers, die misbruik maken van hun kracht, daar zeer zwaar worden gestraft". Ook de officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat iemand met een dergelijke lichaamskracht ook grotere verantwoor delijkheid moet hebben, meer zelfbeheer sing moet tonen, want de gevolgen zijn des te ernstiger. Van K. bleek al eens eerder wegens mishandeling te zijn veroordeeld. Hij eiste vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Mr. P. Th. Kooien zei in zijn pleidooi, dat Van K. zijn antipathie jegens kleur lingen weer heeft verloren, blijkens zijn laatste wedstrijd tegen Dionne. Verder bleek zijn cliënt alle schade vergoed te hebben. „Van K. staat aan het einde van zijn loopbaan als bokser", bepleitte mr. Kooien, „hij zal nu een middel van be staan buiten sportkringen moeten smeken. Een vonnis zou dat voor hem bemoeilij ken". De verdediger vroeg een voorwaar delijke straf en/of een geldboete. Uitspraak over veertien dagen. A. Albarda overleden. De heer A. P. F. A. J. Albarda, oud-burgemeester van Vrie- zenveen is in Den Haag in de leeftijd van 55 jaar overleden. Hij werd op 12 oktober 1933 benoemd tot burgemeester van Vrie- zenveen. In April 1939 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag uit deze functie ver leend. Te St. Jacobiparochie is een bejaard echtpaar door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De heer B. was rustend landbouwer, 81 jaar oud? Zijn echtgenote was 78 jaar. Toen de buren ongerust werden doordat de ramen bij het echtpaar zo lang gesloten bleven, verschafte men zich door een raam toegang tot de woning. Beide mensen wa ren toen reeds overleden. Volgens een berekening van het Centraal Burau voor de Statistiek is de totale koers waarde van alle ter beurze van Amsterdam genoteerde gewone aandelen in December met 21 miljoen verminderd tot 16.341 miljoen. De nominale waarde van deze aan delen vermeerderde met 98 miljoen tot. 4631 miljoen. Deze lichte daling is voor namelijk een gevolg van een achteruitgang in koers der petroleumaandelen. Nominaal bleven zij onveranderd op 1154 miljoen, doch reëel daalden zij met 38 miljoen tot 7484 miljoen. De Nederlandse aandelen stegen nominaal met 98 miljoen tot 2856 miljoen, doch vermeerderden reëel slechts met 41 miljoen tot 8155 miljoen. De In donesische aandelen bleven nominaal on veranderd op 621 miljoen en verminder den reëel met 24 miljoen tot 702 miljoen. De gewone aandelen hebben in 1955 een waardevermeerdering ondergaan. De reële waarde is het vorig jaar met 3311 miljoen toegenomen tot 16.341 miljoen. Nominaal stegen de aandelen met 375 miljoen tot ƒ4631 miljoen. De stijging is relatief het gx-ootst geweest voor de petroleumaandelen, die nominaal onveranderd bleven op 1154 miljoen en reëel stegen met 1257 miljoen tot 7484 miljoen. De Nederlandse aande len vermeerderden nominaal met 393 mil joen tot 2856 miljoen en reëel met 1926 miljoen tot 8155 miljoen. Ook de Indone sische aandelen hebben een kleine koers- verbetering ondergaan. Nominaal vermin derden deze papieren met 18 miljoen tot 621 miljoen en reëel stegen zij met 128 miljoen tot 702 miljoen. De gemiddelde koers van al deze aandelen kwam van 306 per 31 December 1954 op 353 aan het einde van 1955. In de eerste openbare vergadering van de Sociaal-Economische Raad in het nieu we jaar heeft de voorzitter, prof. dr. mr. F. de Vries, een rede gehouden, waarin hij onder meer herinnerde aan hetgeen tijdens het vijfjarig bestaan van de S.E.R. tot, stand gekomen is. Nemen we alle bedrijfslichamen waar omtrent de raad een gunstig advies heeft uitgebracht, aldus prof. De Vries, ook al is het instellingsbesluit nog niet afgekon digd, tezamen en voegen we daaraan toe het produktschap, dat op initiatief van de regering bij de Staten-G.eneraal aanhan gig is, dan komen wij bij de afsluiting van het vorig jaar tot een totaal van 44. Dit bestaat uit 1 hoofdproduktschap, 14 pro- duktschappen, 2 hoofdbedrijfschappen en 27 bedrijfschappen. Welk deel van het nederlandse bedrijfsleven onder deze li chamen zal vallen, wanneer ze alle in wer king zijn getreden, kan niet met volstrekte nauwkeurigheid worden aangegeven. Vol gens berekeningen komen wij tot een to taal van 540.000 ondernemingen met 1.739.000 daarin werkzame personen, waar onder 660.000 arbeiders in dienstbetrek king. Dit betekent, dat van het totale aan tal in het bedrijfsleven werkzame perso nen rond 43 pet. arbeiden in ondernemin gen, waarvoor een produkt- of bedrijfschap reeds is of spoedig zal worden ingesteld. Verschillende van deze ondernemingen zullen tot meer dan één schap behoren. Uit het gemiddeld aantal arbeiders in dienstbetrekking per onderneming volgt, dat de kleine bedrijven sterk het over wicht moeten hebben. De spreiding van' de ondernemingen over de verschillende sectoren van het bedrijfsleven vertoont een grote verscheidenheid. Aanpassing Het veranderde karakter van de huidige onderneming, die niet meer enkel als een vermogensobject mag worden beschouwd, maar die zich ontwikkelt tot een zelfstan dige instelling met eigen doeleinden en be langen en tot een gemeenschap, waarin de antithese tussen ondernemers en werk nemers moet worden opgeheven, het ver- In het Haarlemse Concertgebouw zijn donderdag onder voorzitterschap van Theo Mourik d'e katholieke jonge boeren en tuin ders uit het bisdom Haarlem, verenigd' in de L.T. J., bijeen geweest ter viering van het tienjarig bestaan van hun organisatie. Voorafgaand aan deze bijeenkomst werd in de dekenale Sint-Josepbkerk aan de Jansstraat in Haarlem door deken W. N. Zijlstra met assistentie van de rectoren H. Brans en P. Matthijssen een plechtige H. Mis opgedragen, met zang van het paro chieel jongenskoor onder leiding van Jan Laarveld. Tijdens zijn openingsrede bracht de voor zitter naar voren dat het werk van de L.T.J. in de afgelopen tien jaar een grote vlucht heeft genomen en dat de L.T.J. is uitgegroeid tot een hecht bolwerk, waarop men zich durft te verlaten. Problemen voor de toekomst van de jonge boer zijn vooral de begrippen emigratie en industrialisatie. Ook zal meer en meer aandacht besteed dienen te worden aan de algemene ontwik keling van de boerenjeugd. Toespraak van de bisschop Vervolgens sprak de bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers, er zijn voldoening over uit, dat de L.T.J. vooral de laatste vijf jaren een grote vooruitgang heeft geboekt. De bisschop wees er op, dat in deze tijd van omschakeling zeer vele jongeren op andere wijze hun brobd zu'lllen moeten verdienen, dan hun ouders dat deden en dat vooral de jonge boeren en tuinders dat zullen onder vinden. Zij allen zullen hun stoffelijk maar ook vooral hun geestelijk welzijn veilig moeten stellen en daardoor staat onder meer de L.T.J. ten dienste, aldus mgr. Hui bers, die tenslotte zijn bisschoppelijke zegen uitsprak over de aanwezigen. Enquête Daarna was aan de orde de bespreking van een enquête, in het najaar van 1955 gehouden door de Land- en Tuinbouw- jongeren in het bisdom Haarlem en waarbij werden ondervraagd ongeveer 40 percent Mistinguett in haar roemruchte jaren. De voorzitter van de Nederlandse Con servatieve Partij, tevens hoofdredacteur van het partijorgaan „De Brug", de heer P. J. Galliard uit Assen, deelt mee dat'hij bij de officier van Justitie in Amsterdam een klacht wegens belediging tegen het Tweede Kamerlid, de heer J. H. Scheps, heeft ingediend. De aanleiding hiertoe was een door de heer Scheps woensdagavond voor de VARA uitgesproken commentaar, waarin een in „De Brug" verschenen artikel werd behandeld. In zijn commentaar beschuldig de de heer Scheps de NCP van nationaal- socialistische tendenzen. Zoals wij gisteren reeds in een kort be richt hebben meegedeeld, is de vermaarde Franse revuester Mistinguett, wier werke lijke naam Jeanne Bourgeois luidde, in de woning van haar broer in de bossen tussen Parijs en Versailles overleden. Haar ge boortedatum heeft zij altijd geheim gehou den. Naar wordt aangénomen was zij 82 jaar. De Fransen plachten te zeggen: „Zij zal altijd haar benen laten zien, doch nim mer haar leeftijd onthullen". In haar eer ste gloriejaren verzekerde zij haar benen voor drie miljoen dollar. Haar vermogen wordt op vijfhonderd miljoen francs ge schat. Mistinguett was een der opzienbarendste sterren van revue, operette en variété, die ooit heeft geleefd. Zij heeft een van de langste en succesrijkste carrières van de internationale music-hall gehad. Zij was de dochter van een meubelmaker en stoffeer- der, die haar violiste wilde laten worden en daartoe enige keren per week lessen in Parijs liet nemen. Sain Marcel die haar de bijnaam „Miss Tinguette" zou hebben gegeven naar aanleiding van een van haar eerste liedjes bezorgde haar een engage ment in een mondain cabaret. Door uit te sparen op haar maaltijden hield zij geld over om lessen in voordracht te nemen. Op haar twintigste jaar was zij reeds een ster in het uitgaansleven. Voor het laatst trad zij buiten Frankrijk op in 1947 in een re vue te Londen, waar zij het zingen van „Mon Homme" moest staken, omdat haar de tekst ontschoten was. In 1949 nam zij afscheid van Parijs in het ABC-theater, waar zij in de grote finale een nauwslui tend zwempak droeg. Zij trok zich verder terug in haar woning, het vroegere verblijf van madame Dubarry! In haar laatste ziekte werd Mistinguett bijgestaan door haar zoon, de 51-jarige dr. Leopoldo de Lima et Silva, wiens Brazili aanse vader zij blijkens haar „Mémoires" in 1900 voor het eerst ontmoette. In 1945 trad zij in het huwelijk met de Italiaanse tenor Lino Carenzio, die sinds 1927 haar partner in zang en dans was geweest. Daar voor trad zij lange tijd tezamen met Mau rice Chevalier op, die zij door bemiddeling van de Spaanse koning tijdens de eerste wereldoorlog uit krijgsgevangenschap wist vrij te krijgen. Zij werkten meestal aan voorstellingen in de Moulin Rouge en de Folies Bergère mee. Mistinguett was in die tijd een natuui-getrouwe apachedanseres en zangeres van tamelijk pikante chansons. Bij het vernemen van haar overlijdensbe richt zei Maurice Chevalier, die thans in Amerika optreedt: „Zij was de grootste vrouw in mijn leven". Enkele dagen gele den stuurde hij haar een telegram met de volgende inhoud: „Mijn gedachten zijn ge heel bij je en bij onze prachtige herinnerin gen. Kom 20 januari in Parijs terug. Hou moed". Jean Cocteau verklaarde: „Mistinguett bezat het geheim van een instinctieve kracht, groter dan intelligentie en kennis. Het Franse volk zal met eerbied over haar blijven spreken". De directeur van de Folies Bergère zei: „Ik had grote bewondering voor haar. Zij was een voorbeeld voor haar collega's. Niet alleen door haar talent, dat groot was, maar vooral door haar plichts- betrachting in haar werk, die buitengewoon mocht heten. Zij was een der grootste vrouwen van het theater". Zij was een on vermoeibare werkster, die tot op hoge ouderdom haar uithoudingsvermogen en élégance behield. Ver in de vijftig voerde zij nog zonder merkbare inspanning haar acrobatische dansen uit. Zij maakte tour nees door de gehele wereld. Haar bekend ste liedjes, waarvoor zij zelf de teksten schreef en waarvan miljoenen exemplaren werden verkocht, waren „Mon Homme" en „Je suis une midinette". van alle jongemannen geboren in de jaren 1930 en 1935, zonen van katholieke boeren, tuinders en kwekers. Nadat aalmoezenier Matthijsen een uiteenzetting had gegeven over deze enquête, trok de heer Th. van Sont naar aanleiding hiervan enige conclu sies. Allereerst trok hij de trieste conclusie, dat onder de jongeren van 25 jaar 32 per cent niet weet, hoe hun toekomst zal zijn en dat van de twintigjarigen 44 percent het niet weet. Een andere conclusie was, dat velen een bewuste keuze zullen moeten doen tussen industrialisatie en emigratie. Zij, die hun brood willen gaan verdienen in de industrie' zullen dit dienen te doen langs de weg van scholing. Herscholing is namelijk niet meer dan een surrogaat. De overgang van het platteland naar de in dustrie is evenwel voor velen bezwaarlijk gebleken; daarom zullen zij, die een gede gen opleiding als boeren of tuinders heb ben gehad en die in ons land niet op dat gebied aan het werk kunnen komen, dienen te emigreren, opdat zij in het buitenland hun ideaal van zelfstandig te zijn zullen be reiken De spreker stelde onder meer vast, dat de ouders beter geïnstrueerd dienen te worden in de mogelijkheden, die er voor de jonge ren openstaan. Het onderwijs op de lagere school dient meer direct richtend op de toekomst van de jonge mensen, op een keuzevorming, te worden ingesteld. Men dient verder te komen tot een intensievere leidingvorming. Culturele raad Nadat de tweede voorzitter van de L.T.B., de heer Jac. Groen, namens deze bond een felicitatiewoord had uitgesproken en nadat het jubileumgeschenk van de leden van de L.T.J.: een schrijfbureau, aan het bestuur was aangeboden, hield de algemeen secre taris van de L.T.B., mr. G. J. Vermeulen, een rede over de toekomst van de Katho lieke Boeren- en Tuindersorganisatie, waar in hij onder meer de mededeling deed, dat het hoofdbestuur thans de instelling van een culturele raad overweegt. Wat de jon geren betreft, zei hij onder meer, dat velen van hen het zullen moeten aandurven, ter wille van hun opleiding de eigen streek te verlaten en elders, zo mogelijk onderge bracht in L.T.B.-gezinnen, te leren Cabaret Na de voor dergelijke feestdagen gebrui kelijke gezamenlijke boerenkoolmaaltijd werd 's middags het feest voortgezet met een cabaret-programma onder leiding van Henk Zoutendijk. Er werd gezongen en ge declameerd, er werden oude dansen uitge voerd door leden van de L.T.J. en er werd hartelijk gelachen om de Vlaamse grapjes van Henk Zoutendijk en de kostelijke uit beelding door een der cabaretieden van een dirigent. Aan het einde van de middag nam „Con Amore" uit Pijn acker de aanwezigen nog mee op een „reisje naar Wenen". Tijdens de donderdag onder voorzitter schap van dr. A. J. Verhage te Utrecht ge houden voorlichtingsdag van de Vereniging de Nederlandse'bloemisterij hebben vier sprekers problemen behandeld die zich in de bloemisterij voordoen. Dr. J. Wasscher, rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer, behandelde de vraag of me chanisatie in de bloemisterij mogelijk is. Voorts sprak de heer S. van Vleuten over het nuttig effect van reclame. De heer W. van Keulen, medewerker van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wagendmgen sprak in de middagbijeenkomst over het conserveren van hout. Ir. G. N. Germing lichtte daarna het gebruik van bloempotten toe. schijnsel van de toenemende groepsvorming in onze samenleving, daarmede samenhan gend de relatieve eenwording van de on derscheiden takken van bedrijf, eisen een aanpassing in denken en handelen die be grijpelijkerwijze moeilijk valt aan hen, die in een vroegere fase der economische samenleving eeri vorm hebben gevonden, welke meer strookt met hun inzichten- wensen, belangen of idealen, aldus prof. De Vries. Thans tot dwang over te gaan door op legging van bedrijfschappen bij de wet zou onjuist zijn, omdat het zou strijden met het wezen van de bedrijfsorganisatie. Bedrijf schappen kunnen alleen goed functioneren wanneer zij worden gedragen door de overtuiging van hen, die daarbij zijn be trokken. Tijdsomstandigheden werken niet mee De instelling van een paar bedrijfschap pen wox-dt belemmerd door meningsver schil omtrent de vertegenwoordiging van het hogere of leidinggevende personeel. Talrijker zijn de gevallen, waarin men wel geneigd is de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie te aanvaarden, maar waarin noch van de ondernemers- noch van de arbeidersorganisaties veel stuw kracht uitgaat. De tijdsomstandigheden werken in zekere zin niet mee, omdat wij leven in een tijd van stijgende welvaart, van overvloedige werkgelegenheid, terwijl de sociale spanningen tot dusverre gering zijn. Het getuigt echter van onvoldoende doorzicht, wanneer men zou wachten, tot dat er gevaar voor ernstige verstoringen zou dreigen. Prijswetgeving en loonpolitiek Prof. De Vries deelde mede, dat de S.E.R. thans totaal heeft uitgebracht zestien ad viezen Daarbij Ls een advies over een nieuwe prijswetgeving, dat echter tot dus ver nog niet voor publikatic is vrijgegeven. Een ander advies betrof de toekomstige loonpolitiek Het heeft reeds geleid tot een besluit om meer differentiatie iif de loon regeling toe te staan. Over de wijze, waar op het loonbeleid zal worden gevoerd en over de organen, die daarmede zullen wor den belast, waren de meningen in de raad verdeeld. Deze onderwerpen zullen in de komende maanden nog veel overleg vragen. De nadere uitwerking er van is nog niet aan de orde gekomen. Het vraagstuk van het stelsel van de loonvorming is met het uitbrengen van het advies allerminst van de agenda van de raad afgevoerd. In ieder geval mag verwacht worden, dat met be trekking tot het loonbeleid een nieuwe koers zal worden ingeslagen. Een ingenieur in dé Gelderse Achterhoek heeft een economisch driewielig autootje ontworpen, waarvan hij de productie bin nenkort hoopt te beginnen. Deze driewieler zal een twee-takt motor krijgen met een inhoud van 200 cc en ruimte bieden aan twee personen, die naast elkaar zitten. Alle onderdelen van dit nieuwe autotype zullen door bestaande fabrieken worden vervaar digd. Reeds een half jaar rijdt een proto type van het autootje over de Nederlandse wegen. Pas als alle kinderziekten, die elk nieuw product eigen zijn, zijn overwonnen, zal men met de productie ervan beginnen. De financiële commissie uit de Zieken fondsraad heeft de laatste weken van 1955 een groot aantal besluiten van besturen van ziekenfondsen tot verhoging van de premie der vrijwillige verzekering goedge keurd. Het betreft hier besluiten tot verho ging van premies, ingaande 1 januari 1956 of een tijdstip kort daarna. In de afgehandelde gevallen zullen de premies stijgen met bedragen, welke va riëren tussen 5 cent en 45 cent per beta lende verzekerde per week. De in 1955 ge heven premies bij de hierbij betrokken fondsen varieerden (enkele bijzondere ge vallen daargelaten) van f 1.20 tot f 1.72. üc nieuwe premies variëren van f 1.40 tot f 1.99, enkele bijzondere gevallen eveneens buiten beschouwing gelaten. De premiestij ging bedraagt gemiddeld ongeveer 16 pet. van de oude premie. In deze verhoging komt de stijging van de kosten der verstrekkingen tot uiting. Deze stijging is ten dele het gevolg van verhoging van honoraria. Voor wat betreft de verhoging van honoraria van huisartsen en apothekers heeft men bovendien reke ning moeten houden met de omstandigheid dat aan deze verhogingen terugwerkende kracht is toegekend. Een deel der fondsen kan de betalingen, betrekking hebbende op voorgaande jaren, uit overschotten dekken, andere kunnen dit niet en moeten daarom op de premie over 1956 en 1957 een toeslag heffen. Met enige ziekenfondsen is nog ovex-leg inzake de premie gaande. Dit geldt onder meer voor Amsterdam en voor delen van de provincies Noordholland en Noord- Brabant. Een nieuw verschijnsel in de premiehef fing der vrijwillige verzekering vormen de zogenaamde verrekenkassen. In enige de len van het land hebben namelijk de zie kenfondsen de afspraak gemaakt een pre mie te heffen, welke voor die groep van ziekenfondsen gemiddeld voldoende is. De fondsen, welke met een lagere premie zou den kunnen volstaan, steunen uit hun over schotten de fondsen die een premie behoe ven welke boven het gemiddelde ligt. Der gelijke afspraken zijn gemaakt door de fondsen, werkende in de provincie Gronin gen, de fondsen werkende in de provincie Drente, een 20-tal fondsen in midden-Ne derland (het grootste deel van de provin cies Utrecht en Gelderland, het Gooi, een klein deel van de provincies Zuid-Holland en Overijsel), alsmede een 12-tal fondsen in de provincie Zuid-Holland. Voorts zijn afspraken, welke niet tot volledige ver evening leiden, maar wel strekken tot een zekere mate van onderlinge steun, getrof fen voor enige grote steden. De afspraken inzake verrekenkassen (zonder de regelingen in de grote steden) hebben tezamen betrekking op ongeveer 466.000 verzekerden, dat is 23 pet. van het totale aantal vrijwillig-verzekerden. Evenals in 1955 heeft het rijk een bedrag van 8'A miljoen gulden beschikbaar ge steld voor het verlenen van reductie op de premie voor bepaalde groepen van wei nig-draagkrachtige verzekerden. De desbe treffende groepen en voorwaarden zijn on geveer gelijk aan die van het vorig jaar. Daar de reductie op een vast bedrag is ge steld, gaat ook de premie voor de hier be doelde groepen omhoog. De premie blijft voor deze groepen evenveel beneden de normale premie als het vorig jaar. DJAKARTA (A.N.P.) De eerste van de elf uit Nederland overgekomen getui gen a décharge in de rechtzaak tegen de heer Jungschlaeger zijn op de 49ste zitting in dit proces door rechter Maengkom ge hoord. Het waren de pensionhouder J. Pan- tus uit Maastricht, de procuratiehouder van de Amsterdamse Bank in Maastricht, E. J. Berlin, en de K.P.M.-kapitein E. de Vries. Voor deze zitting bestond .grote publieke belangstelling. Behalve vertegenwoordigers van het Nederlandse Hoge Commissariaat zat er ook een afgezant van het Belgische gezantschap op de publieke tribune. De ge tuigen Manoeh, Tomasoa en Manoppo be vonden zich eveneens in de rechtzaal. Toen de rechter aan de heer Pantus zijn leeftijd vroeg, antwoordde deze, dat hij vandaag 73 jaar geworden is, waarop Maengkom hem gelukwenste met zijn eer ste verjaardag in Indonesië. Pantus ver klaarde, dat Jungschlaeger in zijn pension woonde van juni 1950 tot mei 1951, met uitzondering van de maanden november en december, toen Jungschlaeger in Amster dam verbleef. Een gastenboek, of ander bewijsmateriaal kon hij, toen de officier van Justitie Sunarjo hem daarom vroeg, echter niet overleggen. De heer Bertin die verklaarde, dat Jungschlaeger in deze tijd regelmatig persoonlijk gelden kwam innen bij het agentschap van de bank, had docu mentatie meegenomen, waaruit aangetoond kon worden, dat Jungschlaeger in persoon moest verschijnen om geld op te nemen. De verklaringen van deze getuigen be treffen de aanwezigheid van Jungschlaeger in Nederland in de maanden, dat hij vol gens getuigen a charge in Indonesië ge zien is. Kapitein De Vries verklaarde, dat Jung schlaeger nooit een reis van zijn K.P.M.- schip „Batu Barak" heeft meegemaakt. Ge tuige Harris had verklaard', dat beklaagde op dit schip de Djambi-rivier was opge varen. K.L.M.-vliegtuig met de elf Nederlanders, die als getuigen a décharge zullen worden gehoord in het proces tegen Jungschlaeger aan. Op het vliegveld waren ter begroeting aanwezig mr. E. Bonn, juridisch adviseur aan het Hoge Commissariaat te Djakarta, en de heer Sjamsoe Baharsjah van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van In donesië. Ook commissaris Indira van de centrale criminele recherche was aanwe zig. De elf Nederlanders logeren in Hotel des In des. LONDEN (United Press) Een dikke, geelgrijze mist hangt nu al drie dagen in Londen en een deel van Engeland. De mist, die smog genoemd wordt een woord samengesteld uit fog mist en smoke rook vanwege het feit, dat hij geheel verzadigd is van kwalijke dampen die uit de honderdduizenden schoorstenen van fabrieken en huizen komen, is zeer gevaarlijk voor de gezondheid. In december 1952 had Engeland te lijden van een moordende mist, waaraan volgens de autoriteiten ongeveer 4.000 personen direct of indirect gestorven waren. Het be trof hier voornamelijk mensen, die leden aan ziekten van de ademhalingsorganen. Het wegverkeer en de treinenloop onder vonden grote hinder van de mist en de spoorwegen hebben een nood-dienstrege ling ingesteld. Op de Theems bij Gravesend zonk een Nederlandse kustvaarder, de 335 ton me tende Hartel, na een aanvaring met het 1390 ton melende Franse schip Penhir. De opvarenden van de Hartel werden gered. Een van hen nam men op in een zieken huis. In het zuiden van het land kwamen veel verkeersongevallen voor in de mist. Alleen De officier van Justitie zei, dat over de in Tilbury al kwamen 15 personen in het heer Pantus een brief was binnen gekomen 1 ziekenhuis na een ingewikkelde botsin« uit Meerssen in Limburg die gedateerd was van negen voertuigen september 1955. Deze brief werd ter beslo- I Evenals eergisteren en gisteren zitten ten zitting voorgelegd. I ook vandaag de Londense vliegvelden Minister Mansholt. Minister S. L. Mans- holt heeft het nieuwe gebouw van de Akkerbouwproduktschappen aan het Stad houdersplantsoen te 's-Gravenhage officieel geopend. De gehoorde Nederlandse getuigen kun nen thans naar Nederland terugvliegen. Bertin hoopte echter in de gelegenheid ge steld te worden iets van Indonesië te zien. Pantus wil wachten tot hfj verlost is van de last aan zijn oren, die hij tijdens de vlieg reis de eerste in zijn leven had ge kregen. Gevraagd naar de berichten, dat de Ne derlandse advocaat van Empel als verde diger in de rechtszaken tegen dè Neder landse arrestanten naar Indonesië zal ko men, antwoordde rechter Maengkom, van een aanvraag hieromtrent niets te weten. Hij voegde hieraan toe, dat hij ten aanzien van een verdediger blijft vasthouden aan zijn bekende verlangens. Met ruim drie uur vertraging kwam gis termiddag op het vliegveld Kemajoran het dicht. De BBC verzocht de huisvrouwen drin gend, cokes te stoken en geen kolen, om onnodige verontreiniging van de dikke mist te voorkomen. Mr. G. R. W. Kymmell is ten huize van een familielid' te Den Haag plotseling over leden. Mr. Kymmell is eigenaar van het landgoed Mensinge te Roden. Hij was in Rotterdam rechter bij de arrondissements rechtbank en kwam in 1949 naar Roden. De overledene was plaatsvervangend rech ter bij de arrondissementsrechtbank te Groningen. Hij had veel belangstelling voor de paardensport. Mr. Kymmell is 65 jaar geworden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11