le<~Ur 'O UW KUSSENKASTEN EN DEKENKISTEN Grote orders geboekt in 1955 en veel werk voor de toekomst Tips voor eenvoudige recepten y Gebruiksvoorwerp werd deftig meubel De blauwe varen ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Voedingssector in Haarlems district Feestelijke blouse Industrie in Haarlem en omgeving Ongewone witte bonen UW HAAR IS UW KROON C. J. OERLEMANS Tehuis voor bendeleden - in - ruste in Italië Fist op poten 'jjerd een kast Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK voor ui Schooljeugd uit Eldik bleef thuis Russen gebruiken gelichte Duitse schepen DIT MAKEN WE ZELF VRIJDAG 6 JANUARI 1956 >or ci Een dekenkist ontleent zijn naam aan zijn innerlijk en een kussenkast aan zijn uiterlijk. De dekenkist dient tot het opbergen van dekens en van allerhande kle dingstukken. De kussenkast heeft met kussens niets te maken, maar wordt genoemd naar de verhoogde panelen in de deuren, die met een beetje verbeeldingskracht aan een kussen zouden doen denken. De dekenkist stamt uit oeroude tijden. Zij was in de Middeleeuwen een on misbaar meubelstuk en uit de kist, waaronder later poten geplaatst werden, zou zich uiteindelijk de kast ontwikkeld hebben. zen; telkens anders, naarmate de zon of alleen maar het lacht van de sombere dag door de toen nog niet zo grote ven sters binnen kwam. In bijna al onze musea en ook hier en daar in de kunsthandel en steeds spaar zamer in het particulier bezit, komen kussenk asten voor. Wil men een eenvou dig en vroeg voorbeeld gaan bezien dan kan men daarvoor terecht in het Utrechtse museum, waar een notenhou ten exemplaar van niet geheel zuivere verhoudingen staat. Wil men een paar van de fraaiste exemplaren gaan zien op het gebied van juist dit meubel dan zal men zich de gang naar het Rijksmuseum te Amsterdam dienen te getroosten en men zal van die gang zeker geen spijt hebben. Inzonderheid het exemplaar met de ebbenhouten halfzuilen en rob- bellijsten en met de palissanderhouten panelen, verdient alle aandacht en geeft een zuiver beeld van toch ook de praal, waartoe het Hollandse meubel zich eens heeft kunnen opwerken. Het meubel, de kast, eens geboren uit de eenvoudige deken- en klerenkist. B. PL ANJER Polypodium glaucum crispum is een mooie varen met blauwachtig gekleur de en grillig gevormde bladeren. Het is wel één van de mooiste varensoorten die ook niet zo veel warmte nodig heeft. Een normaal verwarmde kamer is eigenlijk wel een beetje te veel van het goede; in een matig verwarmd vertrek zult u er veel betere resultaten mee bereiken. De bloemist kweekt deze plant ook niet in ae felle zon en dat is dus voor u al een vingerwijzing dat ze 's zomers toch wel een weinig beschermd moet worden. In de wintermaanden zullen wellicht enkele bladeren verloren gaan, doch vroeg in het voorjaar kan men wel nieuwe verwachten en zeker indien de plant eens in verse bloemisten grond wordt verpot. Denk er dan om dat on der de pot wat scherfjes moeten komen het afvoer gaatje mag in geen geval verstopt raken en de grond goed aan drukken; gieten, doch dan voorlopig de eerste maanden niet bemesten. Groeit de plant weer normaal door dan kan wekelijks een weinig opgeloste kamer- Deze keer eens een ongewone manier om heel gewone witte bonen klaar te maken. Uw huisgenoten zullen ervan smullen en moeilijk klaar te maken is het niet. Zondag: Ragoütschelpje van garnalen: ham, doperwten met stukjes winter wortel, aardappelen, botersaus, custard- rand met gestoofde pruimen. Maandag: Gebakken kaaslapjes, ge smoorde kool, aardappelen; fruit. (Witte bonen weken). Dinsdag: Witte bonen met klapstuk, aardappelen; gebakken appelschijven met vanillevla. Woensdag: Gebakken vis, sla van an dijvie en geraspte selderijknol, aardap pelpuree, bruine boter; appelmoes. Donderdag: Kop bouillon van klap stuk (zie Dinsdag); rijst met haché van niertjes en gestoofde uien. Vrijdag: Hardgekookte eieren in kaassaus, Brussels lof, aardappelen; rijstkoekjes. (Bruine bonen weken). Zaterdag: Stevige bruine bonensoep met veel soepgroenten; fruit. Het patroon tekent u na, waarna u de punt van het voorpant afknipt. Deze legt u op de kant, nu knipt u de kant niet langs het patroon af, maar langs de figuurtjes van de kant, terwijl u toch de vorm van het patroon aanhoudt. Daar de kant niet hoeft te worden afgewerkt, knipt u geen naden aan. Vervolgens knipt u de blouse van de zijde met na den. Nu rijgt u het pand op het voor pand en naait deze met kleine steekjes langs de omtrek vast. De zijde wordt aan de binnenkant zo kort mogelijk af geknipt en in de rafel omgefestonneerd. Daarna stikt u de blouse in elkaar, werkt de ach ter hals op dezelfde manier af en de armsgaten met schuine biezen. Tenslotte naait u op de kant twee glazen of paarlen knoopjes voor de slui ting. Zet u ze zó aan, dat ze door een gaatje in de kant zelf sluiten, dus geen knoopsgaatjes maken. In het verslag over de industrie in het district van de Haarlemse Kamer van Koop handel en Fabrieken wordt ten aanzien van de walsbedrijven, ijzer, staal en cement opgemerkt, dat de verlevendiging van de markt, die eind 1954 een aanvang nam, zich in 1955 heeft voortgezet, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat de fabrieken gedurende het gehele jaar op volle capaciteit hebben kunnen werken. De vraag naar eindproduk- ten van de walserijen was zo groot, dat uit eigen staalproduktie daaraan niet ten volle kon worden voldaan, zodat aanzienlijke hoeveelheden stalen blokken en half fabrikaten werden aangekocht, teneinde de produktie van de walserijen zo hoog mo gelijk op te voeren. Na het gereedkomen van de uitbreidin- J gen bij de hoogovens, naar verwachting in I de eerste helft van 1958, zal het mogelijk zijn de ruwijzerproduktie tot ongeveer een miljoen ton en de ruwstaalproduktie tot circa 1,1 miljoen ton per jaar te verhogen. C ontinu-menger Wat de vervaardiging van machines be treft wordt meegedeeld, dat men geduren de 1955 ruim van orders was voorzien; de orderportefeuille voor het komende jaar is goed gevuld. De export-activiteit werd uit gebreid. Als bijzonderheid noemt een der bedrijven de door die fabriek tot ontwikke ling gebrachte continu-menger, die geba seerd is op een volkomen nieuw principe. Deze menger heeft ingang gevonden bij de industrie en het laat zich aanzien, dat in de nabije toekomst een zeer ruime afzet zowel in Nederland als in het buitenland kan worden verkregen. Dezelfde fabriek maakt er melding van dat voor haar afde ling metaalspuiterij een nieuw gebouw werd gesticht, waardoor het mogelijk is de capaciteit op te voeren tot drie maal de oorspronkelijke. Rijtuigen voor spoorwegen De bezetting van het in het district ge vestigde bedrijf voor rijtuigen en spoor wagens was zeer goed te noemen. Van een serie van 72 rijtuigen zijn er 56 afge leverd. Inmiddels werd begonnen met de arbeid voor een volgende serie. Het toeval wil, dat de opdrachten alle van Nederland se bedrijven afkomstig zijn. Uiteraard gro tendeels van de N.V. Nederlandse Spoor wegen. De gang van zaken in het in het district gevestigde bedrijf van vliegtuigenfabricage was bevredigend. Het aantrekken van per soneel uit het buitenland kon geen oplos sing brengen voor het personeels- en het huisvestingsprobleem. Het bedrijf voor scheepsbouw was gedurende het afgelopen jaar vol bezet met nieuwbouw en repara tie-orders. Het verkrijgen van materialen leverde geen moeilijkheden op. Geduren de 1955 was een fabriek voor tanks en pijpleidingen flink van werk voorzien. In ADVERTENTIE Door aankoop van de nieuwste stoomkap geen warmte en zwaarte meer met Perma nent-wave. Stoomtijd slechts 5 minuten. Haarverven, blonderen, kleurspoeling, crème en oliebaden in-6 minuten met verbluffend resultaat. Bedorven haar, roos en uitval in korte tijd hersteld. MED. GEDIPL. HAARKUNDIGE GIERSTRAAT 69 - HAARLEM - TEL. 21736 Blijkens het verslag over de voedings sector in het gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken wordt meegedeeld, dat de sui kercampagne op 20 december is ge ëindigd; er is 73 dagen gewerkt en enkele dagen korter dan het vorig jaar. In die tijd is ongeveer 175 miljoen kg suikerbieten tot suiker verwerkt, tegenover 185 miljoen in 1954. De verwerking verliep vlot, evenals de afvoer der produkten. De afzet van pulp verliep, na een gunstige inzet, door de grotere oogst aan suikerbieten en het gun stige weer, waardoor het vee langer buiten was, moeilijker, maar tenslotte niet onbe vredigend. De veilingprijzen van het verse groente- produkt waren in het algemeen lager dan in 1954, hetgeen bij verscheidene conser- venfabrieken een belangrijk hogere pro duktie tengevolge had. Hierdoor ontstond een scherpe concurrentie, die een ernstige daling van de verkoopprijzen van het ge rede produkt tengevolge had. Ten aanzien van chocolade wordt meege deeld, dat in de loop van 1955 de prijs van de voornaamste grondstof, de cacaobonen, wederom zakte tot een meer redelijk ni veau. Dit had een toenemende vraag naar chocoladeprodukten tengevolge. Betreurd wordt dat door invoerbepalingen de export belemmerd blijft. De bedrijfsresultaten in de melkhandel worden vrij gunstig genoemd. Dank zij de mooie zomermaanden werden grote hoe veelheden consumptie-ijs geproduceerd. De bedrijfsresultaten voor azijn, tafel- zuren en mosterd over 1955 zullen wat gunstiger liggen dan in 1954. Het jaar was voor het bedrijf wijnen en likeuren bevre digend. De binnenlandse verkoop en de ex port namen toe. Het broodgebruik per hoofd van de bevolking is nog steeds da lende; de financiële resultaten waren in het algemeen niet ongunstig. Het eerste halfjaar was voor de groente en fruithandel gunstig en iedere kleinhan delaar heeft behoorlijk zijn kosten kunnen dekken. In het tweede halfjaar was de si tuatie echter precies andersom. De financiële resultaten van de slagerij zijn in het algemeen behoorlijk geweest en van de banketbakkersbedrijven niet slecht. ROME (Reuter) De Napolitaanse fra ter Blandino Delia Croce is voornemens in een voorstad van Rome een „rusthuis" te bouwen voor Amerikaanse bendeleden van Italiaanse afkomst, die uit de Verenigde Staten zijn gewezen. De frater zou toe stemming van de Italiaanse regering ge kregen hebben een dergelijk tehuis, waar in dertig voormalige bendeleden zouden kunnen wonen, te bouwen. „Lucky Lucia no", voormalig misdadiger in New York, die in 1946 uit de Verenigde Staten werd gewezen, heeft tegenover verslaggevers verklaard dat hij frater Croce naar zijn beste vermogen bij de uitvoering van zijn plannen zal steunen. Zo valt het begrijpen, dat de kus senkast ontstond in de zelfde tijd, waar in Willem Kalf en Adriaan van Beijeren hun pralende stillevens schilderden, waarin het licht glijdt langs de zilveren schenkkan, door het slanke wijnglas of over de citroenschil of de witte druiven. De uitbundigheid, zowel in het meu bel als in de schilderijen was nog ver scholen, want in de burgers, die hun huizen met die fraaie stukken tooiden, was het uitbundige welvaartsvertoon ook verscholen, in het weten van de strijd, die zij zelf of hun directe voor zaten hadden moeten voeren om tot die welvaart te 'komen. Overigens hebben deze twee meube len slechts gemeen, dat zij in het alge meen dienen tot berging van kleding en dekking; de kist, waarin de dekens en de klederen al dan niet netjes opgevou wen, worden neergevlijd, de kast waar in de kleren worden opgehangen. Tezamen hebben zij nauwelijks ge leefd, want terwijl de kist stamt uit oer oude tijden, ontstaat de kussenkast op ongeveer het tijdstip, dat de kist zijn laatste adem uitblaast. De deken- of klerenkist was in de middeleeuwen en ook nog daarvoor, met de stoel of het tabouretje en met de (schraag)tafel, het onmisbare meubel in de woning. De kist heeft daarna in de loop der jaren de eigen ondergang be werkt door zich op poten te laten plaat sen, uit welke kist op poten de kast deels is voortgekomen. Lang hebben zij nog naast elkaar geleefd, maar in de jaren, dat de kussenkast ontstond, om streeks de tweede helft van de 17e eeuw, was de kist als kamermeubel ter ziele en kon zich hoogstens handhaven op de zolders. Nog een ander verschil valt te ver melden en wel, dat de kist internatio naal was, al bleven de versieringsvor men nationaal getint, terwijl de kussen kast een Hollands verschijnsel was dat men tevergeefs in andere landen zal zoeken. Ook slaapbank De deken- of klerenkist, verwant aan de koffer, was de vanzelfsprekende con- m t structie tot het scheppen van bergruim te: vier wandschotten, een bodem en een deksel, ziedaar de allereenvoudigste vorm tot het opbergen en bewaren van allerhande zaken. In die zelfde eenvou dige vorm ging de kist mee op reis of werd de kist als slaapbank gebruikt dan wel als tafel. De eerste versiering was al evenzeer ontstaan uit de practische bruikbaarheid, want het ijzeren beslag, dienende om het houtwerk een goed ver band te geven en tevens om de kist te kunnen afsluiten, werd tot een versie rend element dank zii de vaardigheid en de kunstzin van de smeden. Dan gaat de kist aan zijn primitieve grondvorm ontstijgen en de eenvoudige schotten allereerst het voorschot worden geconstrueerd als een raamwerk met panelen. Die panelen worden ver sierd: de beeldhouwer gaat een ander leven geven aan het eikenhout dat het gangbare materiaal was voor alle meu belen. Daarna komt de renaissance en terwijl het paneel in betrekkelijke een voud terugvalt, krijgen de stijlen en dé regels een beurt bij de versiering. De kist, die voordien soms iets vrij van de grond geplaatst werd door het laten doorlopen van de buitenste stijlen,*komt te staan op gedraaide poten of krijgt een sokkel. Speciaal in Italië ontwikkelt zich de zware onderbouw, zoals men daar de kist meer dan ergens in Europa maakt tot een pronkmeubel van de eer ste orde. Reeds in een vroegere periode stapten de Italianen af van de eenvou dige vorm. Zij overdekten het vlak met stucwerk, sneden daarin hun taferelen en verguldden het geheel. Dan weer werd de kist bekleed met stoffen of met leer en soms beschilderd. Bij het voort schrijden van de tijd, dus gedurende de renaissance, wordt de vermomde kist weer een houten kist, gebeeldhouwd met alle ranken, cartouches, eierlijslen en Terwijl de kist in zijn verschijningsvorm internationaal ums, is de kussenkast een, echt Hollands meubelstuk, dat men tevergeefs in andere landen zal zoeken. De blauwe kamervaren. plantenkunstmest gegeven worden. G. KROMDIJK de laatste maanden van het jaar werden grote orders ontvangen op het gebied van roestvrij stalen pijpleidingen en water transportleidingen met montages. Specialisatie In de sector der smidsbedrijven was men ruim van opdrachten voorzien. In deze tak gaat men hoe langer hoe meer tot specia lisatie over, hetgeen wordt betreurd, aan gezien er toch altijd behoefte zal blijven bestaan aan ambachtslieden, die in staat zijn alle voorkomende werkzaamheden te verrichten. De centrale verwarmingsbedrijven zijn vol voorzien van orders, vooral de ver warmingsindustrie is zodanig overbelast, dat het tekort aan vakkundig personeel, dat in alle installatie-takken een rol speelt, zeer nijpend is. Het wegzuigen van monteurs-lassers door de montagebedrij ven voor Australië en Suriname wreekt zich thans. ADVERTENTIE maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Rrotest van ouders tegen het niet meer rijden van de schoolbus Voor het grootste deel van de school jeugd uit de buurtschap Eldik bij Ochten in de Betuwe duurt de Kerstvacantie nog voort, omdat hun ouders er niet mee kun nen instemmen dat de schoolbus niet meer rijdt. Er waren woensdag 28 leerlingen uit Eldik absent; dit is meer dan de helft. De voorgeschiedenis hiervan vindt haar oor sprong in de samenvoeging van de scholen van Eldik en Ochten in 1948. De raad van dc gemeente Echteld, waaronder beide dorpen ressorteren, nam toen het besluit voor de beide verwoeste scholen één ge bouw te Ochten te bouwen, evenwel onder garantie dat de kinderen van gemeente wege naar de school zouden worden ver voerd. Dit raadsbesluit werd goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Gelderland en tot vorig jaar werden geen aanmerkingen op deze begrotingspost, een uitgave van driezend gulden, gemaakt. Bij de behandeling van de begroting 1956 sprak de heer Hermsen er in de raad zijn leedwezen over uit dat de post niet was opgenomen en verbond hieraan een voor stel om adhesie te betuigen aan het verzoek een bijzondere school aan de Bonegraafse- weg in de richting Eldik te bouwen. Dit voorstel werd in twee opeenvolgende ver gaderingen verworpen. Daarna richtte het grootste deel van de ouders der school kinderen een adres aan Burgemeester en Wethouders om alsnog maatregelen te treffen, die het vervoer zouden besten digen. Hierbij werd aangevoerd dat men een jurist zou inschakelen om te trachten recht te verkrijgen. B. en W. konden niet over de middelen beschikken om aan het verzoek te voldoen, met het gevolg dat 28 leerlingen woensdag thuis bleven. Zij ver zamelden zich die ochtend wel op de plaat sen, waar zij anders in de bus stapten, maar toen deze niet verscheen, gingen zij weer naar huis. Ook donderdagmorgen is een aantal leerlingen thuis gebleven. BERLIJN (D.P.A.) Volgens de anti communistische inlichtingendienst „West" hebben de Russen sedert het einde van de tweede wereldoorlog 142 Duitse sche pen gelicht, die in de Oostzee tot zinken waren gebracht. Een aantal vracht- en passagiersschepen, waarvan enige boven de 20.000 b.r.t. zoals de „Hamburg", de „Hansa" en de „Berlin", zou voor het grootste deel op rekening van de Oost- Duitse regering zijn hersteld. Deze schepen varen nu onder Russische vlag. Volgens het bureau „West" zijn ook 37 duikboten, zes duikbootjagers, vijf torpe- doboten en vier duikboot-escorteschepen geborgen en naar Leningrad gesleept. blaasknorren, die dit tijdperk opleverde. In eenvoudiger vorm was dit ook hier te lande het geval maar terwijl in West- Europa de kist steeds meer werd ver drongen, handhaafde deze zich in Italië gedurende een langere periode in al zijn pracht en praal. Van bergmeubel was de kist geworden tot een opsiering van het vertrek. Statig Hollands Ook de kussenkast had dit versierende element in zich, dan in minder speelse vorm. De statige Hollandse aard, dé lust om de welgesteldheidte tonen zonder dit tegelijkertijd van de daken te roepen maakten de kussenkast tot een deftig meubel. Maar de kussenkast was ook de op volger van de Hollandse renaissance- kast, die zich ontwikkeld had van het meubel met de vlakke stijlen en de door lijsten afgezette panelen via het meubel met de beelden, de halfzuilen en de ge beeldhouwde panelen tot het pronkstuk met de hoge deuren, gevat tussen de kolommenstijlen. De verticale deuren, waarvan het regel- en lijstwerk het pa neel omsloot, waaraan de kast zijn naam dankt: het kussen. Dit kuisen, ontstaan uit de diamantskop als versie ringsobject in de vroeg-renaissance, was een schuin oplopend geval op lopend in verstek aan de zijde af geplat. Het paneel verkreeg hierdoor een hoogte variërend tussen de 5 en de 7 cm. en veroorzaakte door die vorm een speling van licht en schaduw, die ver sterkt werd, doordat het eikenhout ver vangen werd door ebben- of notenhout, glanzend bewerkt. Hoewel de kast zijn naam dankt aan juist dit kussen waren alle andere ele menten van het meubel eveneens inge steld op die licht- en schaduwwerking. De halfzuilen, soms in glanzend ebben hout, de robbellijsten, die door hun hol en bol het licht over zich lieten scham pen, de vloeiende profileringen van de kap en van het basement, de bolwangige engeltjes, die uit de zuilkapitelen keken, dit alles maakte het meubel, ondanks zijn zware tot zelfs plompe hoofdvor men, tot een bouwwerk van lichtglan- Een nieuwe variatie op de heersende haarmode. De haren worden langer ge dragen, doch door de kapselopmaak lijken ze nog kort. Het voorhoofd is bedekt door een golvende lok. De hieronder volgende recepten heb ben we in Zweden voor u opgeschreven en hopelijk zult u er net zo van smul len als wij gedaan hebben. De Zweden zijn niet voor niets bekend om hun fijne smaak. Het eerste recept is in zijn eenvou digste vorm ook heel geschikt voor kin derverjaardagen of andere kinderpartij tjes. Per persoon neemt men een halve banaan (in de lengte doorgesneden) die uitgehold wordt en daarna weer opge vuld met vruchten en noten. B.v. om de beurt een kers en een plakje banaan, of een kers en een halve walnoot. Met ?en beetje fantasie kan iedereen nog al- 'erlei variaties bedenken. Om het ge- eel nog aardiger te maken kunt u gar- eren met gespoten slagroom of eiwit n gemalen amandelen of gehakte nou- 'at. Voor het tweede recept neemt u per persoon een schijf ananas en deze wordt voor de helft bedekt met een laagje chocoladeglazuur (de bereiding hiervan is in ieder kookboek te vinden). De schijven worden dan op een platte scho tel gelegd. Is het aantal groot genoeg dan kunnen ze b.v. in een stervorm ge legd worden. Het midden der schijven wordt opgevuld met een toef gespoten slagroom. Hierop ter garnering een kers of aardbei of een klein chocolaadje. Liever geen gele vruchten ter garnering daar dit te weinig afsteekt bij de ana nas. Het geheel kan tenslotte ook nog omspoten worden met slagroom. Voor het derde recept koopt u wat grote schuimpjes in ringmodel. Liefst met een bodem, (een schuimbakje dus) afhankelijk van de grootte 1 a 2 per persoon. Deze schuimpjes worden op een platte schotel gezet, nadat ze ge vuld zijn met gelei, marmelade, com pote. Dan wordt het geheel bedekt met een laag stijfgeklopte slagroom (niet spuiten, maar eenvoudig met een lepel gladstrijken). Op deze slagroom-slingertjes chocola deglazuur aanbrengen. Dit glazuur kan gespoten worden, maar u kunt het ook met een dun straaltje van de lepel laten lopen. ADVERTENTIE KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 ROXAN E Een blouse, die zo eenvoudig is te ma ken, dat u haar binnen een paar dagen al kant en klaar kunt hebben. Hij krijgt een feestelijk karakter door de kantgarnering, die toch weer niet zo overdadig is, dat het een kostbaar kle dingstuk is. Door de aangeknipte kraag is hij ook bijzonder geschikt om onder een yensey pakje gedragen te worden. U heeft er voor maat 40, 125 cm zijde (b.v. Ottoman) en 40 cm kant voor nodig.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13