ZE VEN DA GEN HAARLEM Verbouwing Groen van Prinsterer- school komt op f 380.000 Geprezen is ons Haarlems Bloei p|ifwin '9m Kort en bondig Het Notarishuis: altijd opruiming Opruiming alsof de opruiming voorbij is Jongen sloeg zijn dronken vader dood Bloemendaal De spanning der veiling: de goederen hebben een ziel Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Gouden jubileum N.V.V, Amsterdamse Beurs VRIJDAG 6 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT lü Onderwijskwesties in de Haarlemse raad Prinses Marijkeschool weer een ton duurder J. A. van Huis kwart eeuw bij Openbaar Slachthuis Postduiven bij Oud-Schoten Bevordering bij politie Staat van beleg in Chili afgekondigd Peilschaal van de conjunctuur Hulp voor de vluchtelingen Boeke( n)rij Obstakel Bijeenkomst Haarlemse vakbestuurders B. en W. van Haarlem hebben by de raad een voorstel ingediend, dat voorziet in de verbouwing van de Groen van Prinstererschool aan het Leidseplein in Haarlem, waarvan de kosten zeer globaal begroot worden op f 380.000, De school zal na uitvoering van het project de beschikking krygen over zes klasse lokalen, een spcel-werklokaal, een handenarbeidlokaal en een gymnastiekzaal, als mede een kamer voor het hoofd. Voor restauratie van het te handhaven gedeelte van het gebouw is f 105.000,nodig; voor de voorzieningen aan de speelplaats, de rijwielstalling, beplantingen en afrastering: f 15.000,voor de nieuwe electrische installatie: f 10.000,voor een centrale verwarmingsinstallatie: f 45.000,voor een nieuwe vleugel met gymnastieklokaal: f 160.000,voor de inrichting van dit lokaal: f 15.000,en voor meubilering en inrichting, inclusief de wandversiering van de school: f 30.000, Aangezien de nieuwbouw van een dergelyke school exclusief de grond een bedrag van ongeveer een half miljoen zal vergen, achten B. en W. het voor de verbouwing uit te trekken bedrag, hoewel relatief hoog, niettemin aanvaardbaar. B. en W. zijn met het schoolbestuur van oordeel, dat bij realisering van dit plan een bevredigende oplossing zal worden verkregen, temeer -daar bij de toekomstige sanering van de Leidsebuurt de aan het schoolterrein grenzende woningen worden afgebroken en er voor de school meer ruimte wordt geschapen. Het is duidelijk, dat het verbouwings plan slechts te realiseren is als voor de huidige medegebruikers van de school een andere huisvesting wordt gevonden. Het betreft hier het atelier van de stichting werkplaats voor antieke textiel en het kan toortje van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, waarvoor reeds een andere huisvestingsgelegenheid wordt gezocht. Nadat de Haarlemse gemeenteraad op 11 maart 1953 had besloten om aan de vereniging tot stichting en instandhouding van een Christelijke school voor buiten gewoon lager onderwijs te Haarlem de rente en aflossing te garanderen van een bedrag van ten hoogste f 332.000,voor de financiering van een gebouw voor de Prinses Marijkeschool aan de Dinkelstraat bleek het op 1 februari 1954 noodzakelijk om deze garantie te verhogen tot een be drag van f 445.000,Thans stellen B. en W. van Haarlem de raad voor om deze garantie opnieuw met een ton te verhogen omdat de kosten in de loop der jaren niet onaanzienlijk gestegen zijn. Voorts stellen B. en W. de raad voor om een bedrag van f 15.500,uit te trekken voor de verbetering van de sanitaire in stallatie en de uitbreiding van het aantal slaapkamers in de bewaarderswoning van de HBS-b aan de Gedempte Volders gracht 2 in Haarlem. Vervolgens zal ten behoeve van de aan schaffing van een gedeelte van het meubi lair voor de inrichting van de Koningin Julianaschool aan de Van Zeggelenstraat een bedrag van ten hoogste f 10.335,be schikbaar gesteld dienen te worden. Het r.k. kerkbestuur van de parochie van Onze. Lieve Vrouw van Zeven Smar ten en de H. Bavo te Haarlem heeft ten slotte voor de eerste aanschaffing van meubilair en van leer- en hulpmiddelen (leerstof voor het verkeersonderwijs, een schrijfmachine en een stofzuiger) een be drag van f 2.775,nodig. Benoemingen Natuurlijk staan er ook een aantal be noemingen op de agenda. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Tetterodeschool luidt: 1. de heer P. C. Kooistra te Haarlem; 2. de heer H. H. Al- gra te Baarderadeel en 3. de heer P. C. Hartogh te Gouda. De voordracht ter be noeming van een onderwijzer aan de Bea- trixschool luidt: 1. de heer H. M. L. Adams te Haarlem; 2. de heer P. C. Kooistra te Haarlem en 3. de heer P. C. Hartogh te Gouda. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Mr. J. H. Thiel- school ziet er als volgt uit: 1. de heer B. Markesteijn te Hendrik-Ido-Ambacht; 2. de heer P. C. Kooistra te Haarlem en 3. de heer P. C. Hartogh te Gouda. Voorts stellen B. en W. de raad voor om aan de gemeentelijke handelsavondschool met vijfjarige cursus tot leraar in tijdelijke dienst te benoemen de heren A. Bakker, H. Bovenkerk, R. A. G. Davidson, W. H. Dedert, P. de Jong, J. Kroon, H. Sandj er, G. Verkerk, P. van Waveren Hogervorst en H. H. Ensing (allen te Haarlem), J. F. H. Busking te Bloemendaal, D. Scheffener, A. van der Struis en H. Schuurman (allen te Heemstede). B. en W. hebben ter benoeming van een lid van het college van curatoren van ge meentelijke gymnasia en lycea ter voor ziening van een vacature wegens perio dieke aftreding van de heer mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon de volgende aanbe veling opgemaakt: 1. de heer mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Aerdenhout en 2. de heer mr. J. H. P. E. Mijnssen te Heemstede. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Teijlerschool luidt ten slotte: 1. de heer J. L. Weijgerst te Heem stede, 2. de heer P. C. Kooistra te Haarlem en 3. de heer R. Otto te Haarlem. Donderdagmiddag is in de feestelijk ver sierde kantine van het Openbaar Slacht huis te Haarlem de heer J. A. van Huis, onder-opzichter, op hartelijke wijze ge huldigd ter gelegenheid van het feit dat hij vijf en twintig jaar in dienst van het Slachthuis is. Als eerste spreker bood de directeur, de heer F. J. A. Bruins, de jubilaris zijn ge lukwensen aan. Hij memoreerde in prijzen de bewoordingen de ijver en toewijding waarmee de heer Van Huis steeds zijn werkzaamheden verricht. Uit handen van de directeur ontving de jubilaris een ge schenk onder couvert. Hierna sprak de heer P. Klitsi, hoofd ambtenaar, waarna de heer G. Hartog uit naam van de Haarlemse Grossiersvereni ging een mand met fruit overhandigde ver gezeld van enkele waarderende woorden voor de prettige wijze waarop deze ver eniging steeds met de heer Van Huis sa menwerkt. De Haarlemse loonslagers wa ren vertegenwoordigd door de heer B. Be- verdam die een doos sigaren aanbood, evenals de heer De Vries uit naam van de firma Van Leeuwen. Van de personeelsver eniging ontving de heer Van Huis een foto toestel. In de ochtend van deze feestelijke dag was de jubilaris ten stadhuize door de bur gemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, ontvangen die hem namens het gemeentebestuur hartelijke gelukwensen aanbood. Toen donderdagavond laat de 40-jarige J. J. van der s. zoals gewoonlijk weer met een kwade dronk thuiskwam en zy'n 17- jarige zoon en naamgenoot met een pook afroste, heeft laastgenoemde hem met een metalen stofzuigerbuis zo hard op het hoofd geslagen, dat hij aan de gevolgen overleed. Bij thuiskomst in zijn woning op de tweede verdieping in de Dordtselaan te Rotterdam vond hij zijn 17-jarige zoon, die te bed lag, alleen thuis. De opkoper raakte hierover zo ontstemd, dat hij zijn zoon bij de keel pakte, uit bed sleurde en met een pook en een tafeltje afroste. Om zich te verweren greep de zoon een stofzuigerbuis en sloeg daarmee de vader op het hoofd met het noodlottige gevolg. De beneden buren die het tumult hoorden waarschuw den de politie, zodat korte tijd later de jon gen gearresteerd weid. Hij is de 17-jarige lichtmatroos J. J. van der S. De jongen was gewond aan gezicht, hals en armen. Op zaterdag 7 en zondag 8 januari houdt de postduivenvereniging Oud-Schoten een tentoonstelling in de feestzaal „Noord", Rijksstraatweg 433. Er zijn 200 duiven in gezonden. De tentoonstelling is op zater dag 7 januari van drie tot tien uur en op zondag 8 januari van tien tot vijf uur geopend. Op 1 januari is bij het Bloemendaalse politiekorps in dienst getreden als aspirant de heer C. H. Groefsema uit Heilo; met in gang van dezelfde datum werd bevorderd van aspirant tot agent van politie de heer G. Metselaar. De heer Metselaar was de eerste Bloemendaalse cursist, die de eerste van beide politie-opleidingen aan het CIOS in Overveen volgde. SANTIAGO (Reuter) De Chileense regering heeft twee arbeidersleiders, die voor maandag te middernacht een alge mene staking hadden afgekondigd, doen arresteren. Voorts heeft zij de staat van be leg afgekondigd. De arrestanten zijn de communist Pue- bla, voorzitter en penningmeester van het centrale verbond van Chileense vakvereni gingen, en de rooms-katiholiek Biest. Zij zijn gearresteerd onder de bepalingen van de wet „ter verdediging van de demo cratie", waarin het communisme buiten de wet wordt gesteld. De regering had wetten in het vooruit zicht gesteld, welke zouden voorzien in be vriezing van lonen en prijzen. Daarop had de leiding van het Chileense vakverbond een algemene proteststaking afgekondigd. De arbeiders van de Amerikaanse koper mijnen te Porterillos en Chuquicamata heb ben besloten hun staking, die 22 dagen had geduurd, beëindigd. De arbeiders van de Amerikaanse kopermijn te El Teniente sta ken nog, doch men meent dat een overeen komst op handen is. Haarlem ruimt op, houdt balans-uitverkoop, gooit restan ten de straat op; de stad heeft in al zijn winkelstraten aan plakbiljetten die onnatuurlijk beheerst de menigte van het goedkoopte-maximum kond doen. Deze zo rustige uitver koop, die in vele steden een meer ontvlambaar temperament dan het Haarlemse doet openbloeien, bracht ons naar de Bilderdijkstraat, waar het begrip uitverkoop alle kracht verliest omdat het er altijd heerst: het Notarishuis, het ver kooplokaal van de Vereeniging der Noarissen te Haarlem. De ene week staat het pand vol goederen, de volgende is er van die goederen niets meer te vinden. Wie vanuit de win kelstraten van „opruimend" Haarlem, over eeq, week is het weer opgeruimd, het Notarishuis binnenwandelt, ontkomt er niet aan het grote verschil te constateren tussen de twee te vergelijken „uitverkopen"; een verschil dat de overeenkom sten doet vergeten. In het Notarishuis wordt men geboeid door de vreemde bekoring, die van een verkoop van ge bruikte goederen uitgaat: niets wordt verkocht of de sfeer van de vorige eigenaar is er nog omheen, het is levende have, de goederen hebben een ziel. Daarom is een veiling spannend, ook voor wie niet kopen zal, voor wie niét mee doet in het meeslepende spel van opbod en/of afslag. Die spanning is het, die mensen als veilingmeester Simon Veth, nu 70 jaar waarvan hij 46 jaar aan het Notarishuis „ver pandde", en zaalknechten Willem en Henk van Daalen, bei den ook reeds langer dan veertig jaar op het Notarishuis werkzaam, nog steeds met liefde hun vak doet vervullen. „Het verveelt nooit"! Drukte in het Notarishuis. 99 In het jaarverslag van Haar lems Bloei bekent Haarlems Bloei openlijk in het afgelo pen jaar werk te hebben ver richt, dat door vele buitenlan ders op hoge prijs is gesteld. Dat gras voor onze voeten weggemaaid zijnde laten we die buitenlanders dus maar aan het woord. Het bestuur van het Wereldcongres voor Anaesthesisten schrijft: „Door de grote medewerking van „Haarlems Bloei" heeft de ex cursie naar Haarlem een on vergetelijke indruk achterge laten. AÏgemeen was men vol lof over de gidsen, die bezield waren met een ware liefde voor hun stad". De president van de Horticultural Educa tion Association: „Hartelijk dank voor de bloemenzending uit uw stad". De vice-presi dent van het Amerikaanse In stituut „American Shippers": „Het gaat immers om de men sen die het dóen en daarvan zijn u en de Nederlandse natie een uitstekend voorbeeld". De Nederlandse Jeugdherberg Centrale: „U kunt ervan over- Directeur Wolterink heeft een fraai kantoor in het Huis. Het is functioneel maar met bij zondere smaak gemeubileerd, evenals de vergaderzaal der notarissen. Allicht! De direc teur heeft een intuïtief waar- degevoel. Hij heeft het „van huis uit" en verstaat tevens de kunst dat waardegevoel van een goed in een bedrag om te zetten. Als hij spreekt over zijn vak, doet hij dat in een door bondigheid en kernachti ge formulering fraaie taal, bij na zakelijk, maar zijn gebaren en oogopslag verraden en thousiasme, doodgewoon en thousiasme. Als hij mooie stuk ken te veilen krijgt, stukken die hij meestal in hun oor spronkelijke omgeving heeft leren kennen, beleeft hij de vreugde van de verwerver mee. Met trots toont hij de uiterst fraaie stukken, waar mee kantoor en vergaderzaal gemeubileerd zijn.. De te veilen goederen fluc tueren in aard en kwaliteit volkomen met de economische situatie. Zo constateert de heer Wolterink dat deze tijd weer andere huiselijke omstandig heden heeft dan voor de oor log, bijvoorbeeld door het grote aantal autobezitters. Ook afbe talingsmagazijnen doen htm in vloed gelden, waarbij de vreugde van het onmiddellijke nieuwe bezit blijkbaar op weegt tegen de dure verplich ting der latere aflossingen. Opvallend is dat antiek meu bilair tegenwoordig schaarser is. Meestal werd dat uit in boedels verkregen, maar de tijd brengt met zich mee dat de erfgenamen zelf veel uit de boedels behouden. Met een glimlach herinnert de di recteur zich de veilingen tij dens de oorlog, toen men zelfs maximumprijzen moest vast stellen om te voorkomen dat exorbitant hoge prijzen gebo den zouden worden. De directeur heeft een onvoor stelbaar brede warenkennis. Daarenboven vergt zijn functie een psychologisch inzicht dat niet oppervlakkig mag zijn. Hij ontmoet tijdens taxaties goe der enbezitters in de meest uit eenlopende omstandigheden en voor allen moet hij de juiste woorden vinden, de directe ontmoeting. Het veilen is een vak dat ook weer examens kent, maar met studie alleen is het niet te leren. Het moet be leefd worden, men moet het ervaren, het is een nooit ein digende leerschool. Wij spraken ook even met de veilingmeester en de gebroe ders Van Daalen. De eerste overziet alle aanwezigen in één blik. In een razend tempo gaat de bieding hoger en steeds heeft hij dat lichte gebaar, die knipoog gezien, een opgesto ken duim of een knikje dat verhoging van het bod bete kent. Onderwijl staan de ge broeders met het stuk. Een oude bekende, een bieder, staakt met bieden. „Wat eten we nou", zegt Willem. De broers herinneren zich nog de tijd dat het bieden met centen ging, maar ook dat het met duizend gulden omhoog ging. Er worden immers ook hui-zen geveild, prachtig antiek, ju welen, inventarissen en biblio theken enzovoorts. Zij hebben tientallen anecdotes. „Weet je nog van die juffrouw die door ging met bieden toen er al nie mand meer bood?" „Man, ze was niet tegen te houden!" Wij hadden gehoopt op het volgende tafereel: een benarde huisvader loopt met zijn stra lende echtgenote door straten, die vervuld zijn van een op ruim- en uitverkoop-rage; de brave man talmt even voor een herenmodemagazijn, zijn nog onzekere blik hecht zich aan een mannelijk colbertje. Zijn echtgenote staat onmiddellijk op alarm en sleurt hem naar een belendend perceel, waar steelpannetjes een dubbeltje kosten. Het echtpaar komt met een stofzuiger naar buiten en de lieve vrede is ten koste van vaders onuitgesproken wens zegevierend. Dat hadden wij gehoopt. Maar wij vonden een geordend verloop van rustig winkelende huismoeders. Haar lems opruimingsweek speelt zich af alsof de opruimings week net voorbij is. Slechts de beheerst gestelde aanplakbil jetten verkondigen anders: „Seizoenopruiming", „Restan ten", „Wij ruimen onze resten" (zij liever dan ik), „Balansop ruiming". Het „ergste" wat wij zagen is „Feest, feest, feest" „Sensatie" (dat is het onder deze omstandigheden al gauw) en „Nu guldens en tientjes goedkoper". In het echte genre zagen wij alleen „Prijzen be neden het nulpunt", „Wij bre ken de prijzen„Alles voor fabrieksprijs" en daarnaast „Nog onder fabrieksprijs" (het zal dezelfde fabriek wel niet zijn Wij kunnen geen aanspraak maken op objectiviteit, want wij waren juist in Amsterdam geweest, waar bontmantels voor zeven cent „weggingen", aanplakbiljetten als volgt lui den: „Prijzen, bahh!", „Profi teer van onze waarzin", „Dit komt nooit meer" en „Wij moeten emigreren", waaronder een nuchter mens schreef „vo rig jaar ook alGeen objec tiviteit is dus aan ons gege ven, maar zo'n tamme uitver koop als Haarlem, in volstrek te gematigdheid en voldoend aan schoonheidscommissie en al, nu zijn burgers voorzet Een begrafenisondernemer is er een jolig stuk verkooplust bij. Waarom is er nu niet één winkel die een radio weggeeft, weg göóit, als iemand een echt lederen tas koopt, een echt zijden hemd. een echt plastic tas, een echt namaakstukje. Want bij een opruiming is alles waar en alles echt. Het is een hevige mildheid van de win kelier, die één keer uit de ban van het gedegen zakendoen mag. Opruiming is de winke lier die vanachter zijn toon bank komt en samen met de klant bespreekt hoe de winke lier het best de dupe van zijn mildheid kan worden. Bij de opruiming verdwijnt de toon bank en is er in de winkel ruimte alleen nog plaats voor toffe mensen in een rijstebrij berg van goedkoopte. Het is een spel dat men niet moet willen doorzien, dat een revo lutie veroorzaakt in de geza pige sfeer van koop en ver koop. Wij hebben de revolutie ge mist, de baat die voor de kost uitgaat, de toonbank die ver dwijnt, de greep van een alles zuiverende opruiming met een kop koffie toe. Toen wij thuis kwamen waren wij weer ob jectief en Haarlems. Wij had den een jasje van veel geld voor zeven gulden minder ge kregen. Wat! gekrègen? GE KOCHT! tuigd zijn, dat onze Engelse vrienden van het bezoek aan uw stad de beste herinnerin gen hebben meegenomen". Het zijn maar een paar stem men van de vele, maar goede vertegenwoordigers van de grote hoop, die Haarlems Bloei wel in de bloei van verlegen heid zal hebben gezet. Wij hadden het natuurlijk nog ver- legener gemaakt, maar ja, die buitenlanders waren ons voor. Alle gekheid op een stokje, Haarlems Bloei heeft voor Haarlem een uitmuntend jaar achter de rug. Vlak voor Kerstmis vroegen wij in deze rubriek uw aan dacht voor Klaas de Jonge en zijn vrienden, die ijveren voor een vacantiekamp in Neder land voor vluchtelingenkinde- ren.Zij hebben hun eerste gro te resultaat nu geboekt: de Broederschap van Oud-pad vinders, kring Arnhem, zal in juli en augustus van dit jaar het kamp organiseren. Het geld ervoor is nu de grootste zorg. Wie het prachtige werk wil steunen kan geld storten op het gironummer 421002 van de Broederschap, onder ver melding van „Vluchtelingen kamp 1956". Lijst van floor de Stadsbibliotheek aangeschafte romans: Romans: Augustin: Labyrint; Barnes: Onstuimig Geslacht; Ba tes: De Minnaar; Boissevain: Dis crete Dood; Breedveld: Hal en Hefferley; BromfieldAtlantische Nacht; Carmiggelt: Vliegen Van gen; Gogolj: De Mantel; Maximoff: De Schikgodinnen; Bates: The Flying Goat; Sheriff: The Fort night in September; Van der Meersch: La Fille Pauvre (3 dln); De Saint Pierre: Les Aristocrates; Ammers—Küller: Het Scharlaken Wambuis: Bordewijk: Bloesemtak; Bromf ield: Lavinia; Fabricius: Nacht zonder Zegen; Földes. De gouden Oorringen; Goudge: Klok ken klinken over de stad; Heyer: Sophy; Hiroshi Noma: Osaka 1945; Kirst: Oproer in een Kleine Stad: Mauriac. Galigai; Mens: Op Liefdes lichte Voeten; Mi- chener: De Bruggen van Toko- Ri; Panhuysen: Iedereen weet het Beter; Teirlinck: Zelfportret op het Galgenmaal; Barret; The Reward; Coffee: Weep no More; Camus. L'été. Ont.wikkelingsboeken: Gadourek: Kennissociologie; Michel: Het Hu welijk: Heering: De Menselijke Ziel; Tien jaar Republiek Indone sia. Janssen: Het grote Handen- arbeidboek; Knap: Exposities ter Bevordering van de afzet; Ger- hardt: Het Levend Monogram; Müller—Rehm Wohnbauten von Heute; Andreevsky: Dilettanten und Genies; Liszt: Briefe; Ter Veen en Van Straelen: Japan; Ce- ram: Smal Ravijn en Zwarte Berg; Enquêtecommissie regeringsbeleid- 1940—1945. dl. 7a, b en c; Jaarboek van genootschap Amstelodamum. dl. 47:Van Holk: De autonomie des geloofs; de Prelle: Miin avonturen met de Mau-Mau; Alles over Uw Vespa: Das: Actuele vliegtuigen: Schoner wohnen: Hullebroeck: Zang en strijd; Kievid: Zuid-Ame- rika; Jacob: Zes duizend jaren brood. Menige vaste klant van bus lijn 3 heeft zich afgevraagd of de directie van de N.Z.H. iets tegen hem heeft. Want terwijl nu op alle stadslijnen de glan- zend-grijze bus een vertrouw de en gewaardeerde verschij ning is geworden door zijn voortreffelijke rij kwaliteiten en de vlotte doorstroming van de passagiers ook bij grote drukte, blijft lijn 3 van dat comfort verstoken. De reden is even simpel als verrassend: ij de kruising met de Herenweg in Heemstede bevindt zich een bord van ons aller A.N.W.B., dat juist te laag is aangebracht om de Leylands, die wat hoger zijn dan de Crossleys, onge schonden te kunnen laten pas seren. De N.Z.H. heeft de A.N.W.B. al geruime tijd geleden aange spoord het bord wat hoger te plaatsen, maar tot nu toe zon der resultaat. Wellicht dat de vervoermaatschappij zich be denkt, dat zij ook zelf wel een paar schroevendraaiers bezit om dit klusje te klaren. binnenland President van Brazilië. De president van Brazilië, de heer J. Kubitschek, die een bezoek aan Nederland zal brengen arriveert dinsdagochtend 10 januari ui! New York op Schiphol. De minister-presi! dent zal de heer Kubitschek dinsdagavond namens de regering een diner aanbieden! t Auto tegen trein. Op de onbewaakte overweg tussen Schagen en Anna Paulownè is een vrachtauto tegen een personentrein gebotst. De chauffeur van de vrachtauto kreeg een zenuwschok en is naar een zieken, huis overgebracht. De auto werd zwaar be schadigd. De treinvertraging was gering. HAARLEM EN OMGEVLNG De warmwaterinstallatie van het bad- huis aan de Schotersingel vertoont zeer ernstige gebreken. Daarom heeft „Het Witte Kruis" zich om een geldlening van f 66.003 tot de gemeente gewend. B. en w. stellen thans voor die te verstrekken en deze teven; onder meer te doen aanwenden voor verbete ringen van de oliestookinrichting, de ven- tilatie-inrichtingen en de verlichting. Rectificatie. In het lijstje van de Bur gerlijke Stand van Haarlem is donderdag 5 januari ten onrechte vermeld dat op 4 ja. nuari de heer A. Fliege in het huwelijk trad met mejuffrouw Schenau. De heer Fliege is echter getrouwd met mejuffrouw H. A, Looman. Op dezelfde dag is de heer J. Witte met mejuffrouw L. Schenau in het huwelijk getreden. Ter inleiding van de viering in Haarlem van het gouden jubileum van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen is in hotel De Leeuwerik een bijeenkomst ge houden voor kaderleden van bij de Be- stuurdersbond Haarlem aangesloten bon den. Tweehonderdvijftig dames en heren waren bijeen, toen de voorzitter, de heer P. W. Voskuilen, in een inleiding een over zicht gaf van de vakbeweging in Neder land. De voorzitter herinnerde aan de strijd in het midden van de vorige eeuw. In 1866 is de Algemene Nederlandse Typografenbond (thans de Grafische bond) opgericht, die dit jaar negentig jaar bestaat. Op 31 januari zal ter gelegenheid daar van in het Concertgebouw voor Haarlemse leden een feestelijke bijeenkomst worden gehouden. In 1893 werd het Nederlandse Arbeids Secretariaat (NAS) gesticht, dat door een anarchistische invloed sterk over heerste. Een jaar later volgde de oprichting van de Algemene Diamantbewerkersbond, die zich op een ander standpunt stelde dan het NAS. De heer Voskuilen besprak de spoorwegstaking 1903 en de daarop ge volgde actie van de heren Bruens, Henri Polak en Verdorst, uit welke actie later het NVV is gesticht. Zij waren van mening, dat de leiding bij de hoofdbesturen moest be rusten en dat pas tot staking mag worden overgegaan als andere middelen gefaald hebben. Ook moet men over voldoende geld beschikken, alvorens een staking te be ginnen.. Spreker gaf een overzicht van hetgeen in de afgelopen vijftig jaar op sociaal gebied tct stand is gekomen en herinnerde ook aan de oprichting van het NVV-tbc-fonds (1935) en van het Gezondheidsfonds (1 januari 1956). De heer Voskuilen ver volgde, dat men er niet van overtuigd moe' zijn, dat men er op het ogenblik is. Er kan nog veel bereikt worden en spreker memo. reerde wijziging van de invaliditeitswet en verbetering en verkrijging van het wedu wen- en wezenpensioen. Ook besprak hij de loonpolitiek en het probleem der auto matisering. Een hechte vakbeweging blijft nodig. Deze avond verleende Janny van Oogen medewerking. Zij declameerde voor de pauze een fragment uit „Uitkomst" van Herman Heijermans en na de pauze wer ken van Heijermans en Annie G. Schmidt. De heer G .K. Janssen heeft rhededelin- gen gedaan over de wijze, waarop in de loop van dit jaar het gouden jubileum ge vierd wordt en hoe propaganda gevoerd wordt. Met nieuwjaar hebben de leden een oproep ontvangen leden te werven. Het resultaat na vier dagen was vijfhonderd nieuwe leden. Voor het eerst in de geschie denis van het NW zijn affiches van het verbond aangebracht in de stations der spoorwegen. Voor de Haarlemmers wordt woensdagavond 15 februari in het Concert gebouw een feestavond gehouden, waarop het gezelschap Gerard Walden en Berry Kievits de revue „Uitverkoop" ten tonele zal brengen. Des middags zijn er bijeen komsten voor kinderen der leden. De heer Janssen deelde mee, dat Haarlemse kinde ren op 21 juli zullen kunnen deelnemen aan een landelijke ballon wedstrijd en dat op 1 juni in het Olympisch Stadion een massaspel wordt uitgevoerd. Janny van Oogen sloot de bijeenkomst met het declameren van een gedicht van Pieter Jelle Troelstra. 3-3 V, Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Ame-r. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99 'A lOO'/.e 344 32814 277 386 489 32214 356 348J4 19914 37914 280 679 64914 13714 22614 21014 276/4 14814 15114 268 256 279 267 7114 5714 13614 6414 3314 Openings koersen 9914 100 345 328 278 386 489 323 35454 347 199J4 380 280 681 651 13714 225 209 27614 149 152 270 255 279 267 7114 16214 5714 136 6414 3314

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 14