Eisenhower vraagt volmachten voor duurzame hulpverlening Economische vooruitzichten voor de komende 15 jaren Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Republikeinse Front wil nieuwe Franse regering vormen Jaarlijks verslag aan het Amerikaanse Congres Communisten hebben geweld door ondermijning vervangen MmmZliefMwhiy! Democratische critiek op Eisenhowers verslag Alle agendapunten in Genève besproken Mollet en Mendès-France wijzen suggesties tot nationaal kabinet af Het woord is aan.., Optimistische veronderstellingen van het Centraal Planbureau „New York Times" voelt zich bedreigd Vingerafdrukken Toestand geeft reden tot ernstige bezorgdheid Sovjet-tactiek Rassenwaan Indonesische delegatie iets soepeler V er onderstellingen Verweer tegen onderzoek Vochtig, somber weer Weerrapport 70e JAARGANG No 154 VRIJDAG 6 JANUARI 1956 299e JAARGANG No 305 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeletooD 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. I Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft in zijn jaarlijkse boodschap over de „State of the Union" (de toestand van het land) aan het Congres speciale volmachten gevraagd voor economische hulpprogramma's voor „een aantal jaren" aan niet-communistische landen. In de voorstellen van de president voor een economisch hulpprogramma op lange termijn wordt gezegd: „Opdat onze vrienden de grotere kracht kunnen bereiken waarnaar wij gezamenlijk streven, moeten zij verzekerd zijn van duurzaamheid van de economische hulp voor ontwikkelingsprojecten en programma's die wij goed keuren en die een aantal jaren vergen om opgezet en uitgevoerd te worden. Daarom vraag ik het Congres beperkte volmachten om verplichtingen op lijke projecten, hulp die jaren". langere termijn aan te gaan voor hulp bij dergelijke proje< verschaft moet worden uit toewijzingen in komende belastingjc Eisenhower verklaarde, dat de topconfe rentie in Gèneve in juli van het vorige jaar de belofte inhield van matiging van woor den en actie in de koude oorlog, doch dat de latere Geneefse conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken had bewezen, dat de „Sovjet-leiders nog niet de onont beerlijke voorwaarden willen scheppen voor een veilige en duurzame vrede". De president stelde ingrijpende herzie ning voor van de omstreden immigratie- wetten van McCarren en Walter. Hij wil het aantal jaarlijks toe te laten immi granten bepalen aan de hand van de laatste volkstelling. Ook wil Eisenhower contin genten die niet geheel opgebruikt worden, verdelen over andere landen. Een aanbeveling voor herziening van de immigratiewetten die hij zal indienen, zou inhouden, dat bij wederzijdse afspraken met andere landen afgezien kan worden van het nemen van vingerafdrukken van mensen die de Verenigde Staten bezoeken. De president beloofde Amerikaanse hulp voor grotere Europese eenheid, in het bij zonder bij het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Eisenhower zei dat de Verenigde Staten in Azië hulp zullen blijven verschaffen aan landen die hun vrijheid verdedigen tegen communistische druk of ondermijning. In het Midden-Oosten zullen de Verenigde Staten alles doen om een rechtvaardige op lossing te bevorderen van het „geschil" tussen de Arabische staten en Israel. De Verenigde Staten willen al deze landen tot vriend houden. De president verwacht dat de begroting in de loop van het belastingjaar dat op 30 ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARIEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 WASHINGTON (Reuter) De jaarlijk se boodschap van Eisenhower is zowel in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden als in de Senaat zeer goed ontvangen. De leider van de republikeinse minderheid in het Huis, Martin, zei: „Opnieuw heeft de president zijn leiderschap in het belang van alle Amerikanen en in het belang van alle vrije mannen en vrouwen over de ge hele wereld getoond. Dit is voor mij de toetssteen van zijn boodschap, die ons al len het bewustzijn voor ogen stelt dat wel voeglijkheid, vrede, overvloed en stabili teit de doelen zijn waar hij ons in wil doen delen". De leider van de democraten in de Se naat, senator Johnson zei in een verkla ring, die was goedgekeurd door de com missie die de politiek van de democrati sche partij bepaalt, dat de „politieke bo ventonen" van de presidentiële bood schap „het onderwerp zijn van diepe te leurstelling en grote spijt. De meeste Ame rikanen weten dat de binnenlandse toe stand er niet zo rooskleurig uitziet als hij is geschilderd en dat de internationale toe stand reden geeft tot ernstige bezorgd heid", zo zei hij. Instemming In Londen is de boodschap eveneens met instemming ontvangen, in het bijzonder de oproep aan het Amerikaanse Congres in zake economische hulpverlening. Ook de zinsneden over het verlichten van de Ame rikaanse immigratiebepalingen zijn met warme instemming begroet. Ook in Parijs werd in het bijzonder het plan voor economische hulpverlening op lange termijn, met instemming begroet. Men ziet het voorgestelde economische plan als een mogelijk antwoord op de nieuwe „moeilijkhedendiplomatie" van de Sovjet unie. Na de voorlezing van zijn boodschap in het Congres door ambtenaren verklaarde de president in een radio- en televisieuit zending vanuit Key West in Florida dat de Verenigde Staten de tactiek van de com munisten met grote waakzaamheid moeten blijven gadeslaan. „Er zijn ogenblikken waarop de communisten glimlachen en er zijn ogenblikken waarop zij schijnen te dreigen. Ons enig doel is ons streven naar een volkomen vrede gegrondvest op recht vaardigheid voort te zetten zonder door hun bedreigingen in opwinding te geraken en zonder ons door hun glimlachjes te la ten misleiden", aldus Eisenhower. juni 1956 eindigt, in evenwicht zal komen. Belastingverlaging is slechts gerechtvaar digd, als daardoor het begrotingsevenwicht niet verstoord wordt. „Het conflict, tussen het internationale communisme en vrijheid heeft een nieuw aanzien gekregen", aldus de president. „Wij weten dat de communistische leiders dik wijls een tactiek van terugtrekken en on verwachte koerswijzigingen volgen. Wij weten dat het Sovjet- en het Chinese com munisme nog een ernstige bedreiging van de vrije wereld inhouden en dat de Sovjet- politiek in het Midden-Oosten nauwelijks past in het streven naar internationale ont spanning". De communisten proberen het nu met het zaaien van verdeeldheid, met beloften en dubbelhartigheid in plaats van met geweld of dreigen met geweld. De militaire kracht van de Verenigde Staten is nooit eerder in vredestijd zo goed afge stemd geweest op de behoeften als nu. De nieuwste wapens hebben de doelmatigheid van de strijdkrachten vergroot. Met Canada is het radarstelsel ter beveiliging van het Amerikaanse vasteland aanzienlijk uitge breid. Het congres zal dringend zijn aandacht moeten geven aan programma's voor ver betering van het onderwijs, wegenbouw, ontwikkeling en waterkracht en uitbreiding van de huidige sociale verzekeringswetten. Maandag zal de president een boodschap over de landbouw aan het Congres zenden. De boeren vormen de enige grote bevol kingsgroep die in de afgelopen jaren een lager inkomen had. Eisenhower noemde het verontrustend, dat uit sommige gebieden nog beschuldi gingen binnenkomen over het bestaan van rassendiscriminatie. Volgens de president moet het Congres een commissie instellen die beschuldigingen moet onderzoeken over discriminatie en economische druk en het onthouden van kiesrecht aan negers. Voorts verzocht de president het Congres toetreding van de Verenigde Staten tot de voorgestelde internationale organisatie voor handelssamenwerking goed te keuren, om bij te dragen aan de uitvoering van de al gemene internationale overeenkomst voor tarieven en handel. De Verenigde Staten zullen niet mee werken aan handhaving van de grote on rechtvaardigheden in de wereld, zoals „de gedwongen splitsing" van het Duitse volk en de uitsluiting van Japan van het lid maatschap van de UNO. Begrip van de waarheid over de Verenigde Staten is een van de belangrijkste machtsmiddelen voor de Amerikanen, aldus de boodschap. De president beval daarom een aanzienlijke vergroting van de begrotingspost voor de voorlichtingsdienst der Verenigde Staten aan. In het Batiment Electoral te Genève is de sfeer donderdagmiddag na een vergade ring, die ruim drie uren in beslag nam, enigszins verbeterd. De hoop dat men het „gezicht" van deze conferentie zal kunnen redden, is toegenomen. Het in zeer vage termen gestelde communiqué dat na afloop van het moeizame gesprek is vrijgegeven, vermeldt alleen dat de ministers „langdurig van gedachten hebben gewisseld over alle agendapunten waarbij opnieuw de stand van zaken is opgemaakt. De partijen heb ben vorderingen gemaakt, doch een aantal moeilijkheden is nog niet overwonnen." Tot zover de gemeenschappelijk verklaring, die ook dimaal meer verzwijgt dan open baart. Het was het enige officiële nieuws dat de journalisten konden loskrijgen aan gezien er sinds gisteren een „IJzeren Gor dijn" hangt rondom de conferentie. Zowel de Indonesiërs als de Nederlanders hullen zich in een waas van grote geheimzinnig heid, waardoor het opnieuw moeilijk is geworden een min of meer betrouwbaar beeld van de toestand op te bouwen. In ieder geval schijnt de situatie, die 's ochtends nog do.or de Indonesische minister van Staat, mr. Mohammed Roem, als „zeer gevaarlijk" werd. gekenschetst, in zoverre te zijn verbeterd, dat er weer wat ruimte is gekomen tussen de beide stand punten. De Indonesiërs zijn „bijgedraaid," nadat men van Nederlandse zijde onom wonden had verklaard, dat men er des noods de voorkeur aan zou geven met een duidelijk neen naar Den Haag terug te keren, in plaats van genoegen te nemen met een overeenkomst, die geen of vrijwel geen rekening houdt met de Nederlandse verlangens. Een van de punten, die naast de kwes ties van de nationale wetgeving nog s Leeds verre van een oplossing afstaan, is de geschillenregeling, die straks de even tuele ophefing van het Unie-hof van Arbi trage zou moeten vervangen. De Neder landse opvatting, dat hierbij steeds een eenzijdig beroep op het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag moet openstaan, heeft tot dusverre maar weinig weerklank gevonden in het andere kamp. Het mag uitgesloten worden geacht dat op de overige agendapunten die gisteren ter tafel zijn gebracht Nieuw-Guinea en de kwestie der arrestanten enig resul taat is geboekt. Wanneer er een akkoord komt, zal dit slechts betrekking hebben op de liquidatie van de Nederlands-Indone sische Unie en de vervanging van de financieel-economische RTC-akkoorden. In het gunstigste geval kan een tekst „a double usage" worden opgesteld, een tekst die vatbaar is voor verschillende uitleggin gen en dan ook hoogstens bruikbaar is als basis voornieuwe onderhandelingen. Dan heeft men tenminste tegenover de bui tenwereld de indruk gewekt, dat er alle sombere voorgevoelens ten spijt toch nog een akkoord is bereikt. PARIJS (Reuter) De radicaal Pierre Mendès-France en de socialist Guy Mollet hebben donderdag tot de pers gezegd, dat hun radicaal-socialistische verkiezings alliantie, het Republikeinse Front, de nieuwe Franse regering dient te vormen. De twee staatslieden wezen de oproep van de aftredende eerste-minister, Edgar Faure, tot vorming van een „regering van nationale eenheid" van de hand. Volgens Faure zou een dergelijk kabinet alle groepen van gematigd links en gematigd rechts van socialisten tot conservatieven die elkaar bij de verkiezingen hebben bestreden en alle aan uiterst links en uiterst rechts terrein hebben verloren, moeten om vatten. De secretaris-generaal van de socia listische partij Mollet verklaarde in ant woord op vragen, dat een regering van een „nationaal front" zou neerkomen op „een verzameling mannen, die het vrijwel over niets eens zijn en in functie blijven door niets te doen". „Wat thans nodig is, is een regering die moedig handelt", aldus Mollet, die hieraan toevoegde, dat hij ook nooit zou deelnemen aan een „volksfront-regering" met de communisten. Hij verklaarde dat de socialisten en de radicalen van Mèndes-France hun ge zamenlijk program zullen voortzetten, waarbij de kwestie Algerije het belangrijk ste is. Mollet wil, dat de nieuwe Nationale Vergadering, die officieel pas de negen tiende voor het eerst vergaderen zal, on middellijk bijeen wordt geroepen om zich met dit vraagstuk bezig te houden. De toe komstige status van Algerije, dat thans juridisch een deel van Frankrijk is, moet worden bepaald op een ronde-tafelconfe rentie van Fransen en Algerijnen, waarbij men allereerst het beginsel van de Alge rijnse nationale aspiraties zou moeten er kennen. Pierre Mèndes-France verklaarde dat hij het volkomen eens was met wat Mollet had gezegd. Door wie een regering, zoals door Mollet en Mèndes-France voorgesteld, zou moeten worden gevormd, werd door de twee staats lieden niet gezegd. Aangezien de socialisten over meer zetels in de Nationale Vergade ring beschikken, is het evenwel bijna zeker, dat president Coty eventueel de voorkeur zal geven aan een socialist. Mollet zelf is nog nooit minister-president geweest. President Coty overweegt volgens goed ingelichte kringen de nieuwe Nationale Vergadering al voor 19 januari, de in de grondwet genoemde derde donderdag na de algemene verkiezingen, bijeen te roepen opdat de politieke kaarten althans duide lijker zullen worden zo zij al niet op tafel zullen komen te liggen. De eersten die gisteren op een vervroegd bijeenroepen van de Assemblée aandrongen waren de socialisten. Volgens bedoelde kringen heeft president Coty deze kwestie gisteren besproken met Emile Blamont, de permanente secretaris generaal van de Nationale Vergadering. Machtsverhouding Het Republikeinse Front omvat van de 624 zetels in de nieuwe assemblée 188 ze tels, namelijk 93 van de socialisten, 49 der radicalen en 46 andere, verdeeld over klei nere groepen. Daarnaast staan als grote blokken: com munisten 150, centrum (Faure) 204, Pouja- disten 52. Totaal 594 zetels (30 zetels zijn voor Algerije gereserveerd, waar de verkie zingen zijn uitgesteld). DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Thomas Kempis Laat uw vrede niet zijn in de mond van mensen, want of zij u goed of kwaad nageven, gij zijt daarom geen ander mens. Alvorens op tournee te gaan studeert het Nederlands Studenten Orkest altijd enige weken in Bergen. Met een namaak-treintje arriveerde het orkest donderdagmiddag voor het raadhuis, waar een groot spandoek was aangebracht, dat door de „locomo tief" werd doorboord. Een en ander ging met grote vrolijkheid gepaard. Het Centraal Planbureau publiceert aan het begin van ieder jaar een econo misch plan dat een overzicht geeft van de verwachte economische ontwikkeling in het komende jaar. Het dient vooral om de regering en het bedrijfsleven zo concreet mogelijke gegevens te verschaffen, die van belang kunnen zijn bij te nemen beslissingen op economisch gebied. Nu de herstelperiode op de meeste gebieden achter de rug is, heeft het planbureau de economische vooruitzichten van ons land voor een langere termijn, namelijk tot 1970, verkend. De berekeningen hebben tot de conclusie geleid dat de toekomstmogelijkheden naar verwachting voldoende ruimte laten voor de ontplooiing van de initia tieven, die in ons volk leven. De Nederlandse economie, waarin de oorlog belangrijke storingen veroorzaakte, heeft zich aangepast op een wijze, die tot een nieuw evenwicht heeft geleid. Dit evenwicht kan echter slechts door een voortdurende inspanning gehandhaafd blijven, gezien de sterke bevolkingsgroei en de grote afhankelijkheid van het buitenland. Industrialisatie, hoge in vesteringen, stijging van de produktiviteit en vergroting van de uitvoer blijven daarom geboden. Indien in de toekomst de inspanningen op deze gebieden blijven gehandhaafd, zou in de komende jaren het bereikte evenwicht kunnen worden geconsolideerd bij een geleidelijke verdere stijging van de welvaart. Een raming voor een lange periode in de toekomst kan alleen worden verricht door voor een aantal onzekere factoren be paalde veronderstellingen te maken. Dit geldt met name voor de bevolkingsgroei, de economische ontwikkeling in het buiten land en de militaire uitgaven. Getracht is op deze en een aantal andere punten tot zo aannemelijk mogelijke veronderstel lingen te komen. Er zijn drie alternatieve berekeningen gemaakt, zodat enige indruk werd verkre gen van de grenzen waarbinnen de toe komstige economische ontwikkeling zich zal kunnen voltrekken. Als de voornaamste doelstellingen van de economische politiek zijn aangenomen het bereiken van een zo groot mogelijke welvaart bij een toestand van volledige werkgelegenheid en een sluitende be talingsbalans. Als maatstaf voor de wel vaart is genomen het inkomen (in goede ren) per hoofd van de bevolking. Toeneming der bevolking De uitkomsten, waartoe de berekeningen van het Centraal Planbureau hebben ge leid, hebben niet het karakter van voor spellingen, omdat belangrijke onvoorziene gebeurtenissen het beeld grondig kunnen wijzigen. Aangenomen is, dat de totale bevolking in 1970 zal zijn toegenomen tot 12,5 miljoen Hierbij is voor de komende 15 jaar reke ning gehouden met een jaarlijkse emigratie van 40.000 personen. Dit laatste cijfer ligt beneden de omvang van de emigratie van de laatste twee jaren, die gemiddeld 64.000 bedroeg. De totale beroepsbevolking zal vermoe delijk van 1954 af toenemen met 600.000. Hierbij is ervan uitgegaan, dat de leer plicht in 1970 zal zijn uitgebreid tot alle 14- en 15-jarigen. Verwacht wordt, dat de werkgelegenheid in de landbouw verder zal afnemen. Door de te verwachten uit breiding van het onderwijs zal het onder wijzend personeel echter sterk moeten toe nemen. Bij de ontwikkeling der werkgelegenheid moet rekening worden gehouden met een voortduring van de trek van in het bij zonder het zuiden naar het westen. Industrialisatie De grootste bijdrage tot de stijging van de werkgelegenheid, die vooral met het oog op de groei van de beroepsbevolking noodzakelijk is, zal door de industrie die nen te worden geleverd. Het totale aantal personen dat werkzaam is in de industrie zal moeten stijgen van 1.700.000 in 1954 tot 2.050.000. Het aantal geschoolde arbei ders, dat thans 700.000 bedraagt, zal moeten toenemen met 140.000. Om dit doel te be reiken is uitbreiding van de capaciteit der scholingsinstituten met ruim 10 pet. ge wenst- De industrialisatie zal vooral betrekking hebben op de metaalnijverheid, de open bare nutsbedrijven en de chemische nijver heid. Voor de beide eerstgenoemde be drijfstakken is ten opzichte van 1954 een produktiestijging met bijna 50 pet. voor zien, voor de laatstgenoemde zelfs bijna een verdubbeling. Gerekend is met een verkorting van de arbeidsduur met 6 pet Hierbij is ervan uitgegaan, dat blijkens de ervaring een hoger welvaartspeil een verkorting van de arbeidstijd met zich brengt. De particuliere consumptie zal in de komende 16 jaar kunnen stijgen met 40 pet. Grote inspanningen op het gebied van de investeringen zullen hiervoor nodig zijn. Van 1950 tot 1970 zal totaal een bedrag van ruim 93 miljard moeten worden ge- investeerd (inclusief vervangingsinves teringen). Deze investeringen moeten niet alleen dienen om de sterke aanwas van de beroepsbevolking op te vangen, doch ook om een aanzienlijke produktiviteitsstijging mogelijk te maken. Bovendien zal het peil in de woningbouw nog geruime tijd zeer hoog moeten blijven. Om deze investeringen te kunnen finan cieren zal jaarlijks 11 pet. van het totale nationale inkomen moeten worden ge spaard. Dit percentage is gedurende de laatste jaren ruimschoots bereikt. Daar de besparingen thans reeds hoger zijn dan 11 pet. zal er waarschijnlijk enige ruimte blijven voor kapitaalexport. De aanzienlijke uitbreiding van de Ne derlandse volkshuishouding zal een sterk stijgende behoefte aan energie scheppen. Deze behoefte zal voor het overgrote deel uit invoer moeten worden gedekt. Verge leken bij 1954 zal de invoer van energie in een of andere vorm in 1970 dan ook meer dan verdubbeld zijn. Dit betekent, dat onze economie in nog sterkere mate dan thans van het buitenland afhankelijk wordt. Hiertegenover staat echter, dat als gevolg van de voortgaande industrialisatie tal van produkten, die thans nog moeten worden ingevoerd, in de toekomst in het binnen land zullen worden geproduceerd. Aange nomen is dat dit in de periode tot 1970 to taal voor 10 pet van de invoer zal ge schieden. Per saldo zal de invoer dan ook vermoedelijk niet sterker stijgen dan de uitvoermogelijkheden, zodat er reden is voor de toekomst een blijvend evenwicht op de betalingsbalans te verwachten. WASHINGTON (Reuter) Bij het on derzoek naar communistische invloed in de Amerikaanse pers heeft de drukker Otto Albertson van de „New York Times" geweigerd voor de subcommissie voor bin nenlandse veiligheid uit de Senaat te ver klaren of hij al dan niet lid was van de communistische partij. Albertson beriep zich op de bepaling in de grondwet, op grond waarvan Amerikaanse burgers het recht hebben te weigeren antwoord te ge ven op vragen waardoor zij in moeilijk heden zouden kunnen komen. De „New York Times" is blijkens een hoofdartikel van mening, dat het onder zoek „met bijzondere nadruk" tegen dit blad is gericht, omdat het rassenscheiding en het McCarthyisme openlijk heeft ver oordeeld. De voorzitter van de subcommis sie senator Eastland en twee leden zijn volgens het blad voorstanders van hetgeen de „New York Times" bestrijdt. Senator Eastland verklaarde evenwel, dat er geen onderzoek tegen het blad gaande is. „De New York Times verontschulidgt zich hoewel niemand het blad heeft beschul digd", zo voegde hij hieraan toe. De democratische senator Lehman heeft in de Senaat lof toegezwaaid aan het blad, dat hij „een groot, onafhankelijk en patrio- tisch blad" noemde. Hij prees de „moed" van het blad in de strijd tegen het commu nisme en hij verzocht het genoemde hoofd artikel in de notulen op te nemen. De hoofdredacteur van de „New York Daily News" heeft de verslaggever William Price van het blad op staande voet ontsla gen, omdat deze geweigerd heeft de vraag van de subcommissie, of hij communist is geweest, te beantwoorden. Price beriep zich op het eerste artikel van de grondwet, dat gaat over de vrijheid van meningsuiting. DE BILT: Een brug van hoge luchtdruk strekt zich van Rusland via Noord-Duits- land en de Britse eilanden uit naar het zee gebied ten noorden van de Azoren. De as van de brug van hoge druk lag vrijdagmor gen juist ten noorden van Nederland zodat daar oostelijke winden stonden. Dalingen van de luchtdruk in het Middellandse Zee gebied zullen er in de komende 24 uur toe bijdragen dat de aanvoer van lucht uit het oosten gehandhaafd zal blijven. Aangezien er zich boven Duitsland nog een hoeveelheid vochtige lucht bevindt met veel bewolking waaruit hier en daar wat zeer lichte motregen valt en waarin ook mistvelden voorkomen zal het nogal som bere weer ook een deel van Zaterdag voort duren, vooral in het noorden van het land. Boven Polen en Rusland bevindt zich ech ter drogere en koudere lucht. Als deze za terdag het zuiden van Nederland bereikt, zal de temperatuur iets dalen. De neerslag kansen zijn klein. (van hedenmorgen 7 unr) toestand 5 g El Helsinki mist z -0 0 Stockholm mist wzw 2 0,1 Oslo motregen windstil 1 0,5 Kopenhagen motregen w 4 0,2 Aberdeen zwaar bew. wnw 2 0 Dublin licht bew. w 2 0,1 Londen mist windstil 1 0 Amsterdam mist ono 1 0 Brussel mist ozo 0 0 Parijs nevel no 1 0 Bordeaux nevel nw 3 0 Grenoble geheel bew. windstil -0 0 Nice onbewolkt nw 5 0 Berlijn motregen o 2 0,3 Frankfort motregen no 1 0,1 München mist ono 0 0,5 Zürich geheel bew. ono 3 0 Genève nevel nno 2 0 Locarno onbewolkt o -5 0 Wenen geheel bew. n 2 0,1 Innsbruck nevel windstil -4 0 Rome nevel no 3 0 Den Helder geheel bew. matige o 2 0 Ypenburg dichte mist mat. ono 0 0 Vlissingen mist mat. ono 0 0 Eelde motregen zw. nno 3 0,1 De Bilt geheel bew. zw. ono 2 0 Twente geheel bew. zw. ono 3 0,5 Eindhoven motregen mat. ono 1 0,4 Vlv.Z.-Limb. dichte mist mat. ono -0 0 Neerslag laatste 24 uur. OOC»OCODOCOOO!XXX»OOOOIXX>OCOCOOOOOCCOOOCOOOOOOOOOO<»OOOC IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrij dagavond tot zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met hier en daar nog wat lichte motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Over het alge meen iets lagere temperaturen. 7 januari Zon op 8.49 uur, onder 16.47 uur. Maan op 3.48 uur, onder 12.40 uur. Maanstanden 13 jan. 4.01 uur: nieuwe maan 20 jan. 23.58 uur: eerste kwartier 27 jan. 15.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 6 januari Hoog water: 10.05 en 22.41 uur. Laag water: 5.26 en 17.57 uur. Zaterdag 7 januari Hoog water: 11.16 en 23.57 uur. Laag water: 6.32 en 19.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1