Gunstig 1955, maar één algemene klacht: tekort aan arbeidskrachten ERWTENSOEP Nieuwjaarsrede Ch. E. Visser in ridderzaal Stadhuis LOOSJ ES Pleidooi voor samenwerking in de bouwnijverheid PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKK1NGSREIZIGER Wereldnieuws schrale huid? Haarlemse Kamer van Koophandel De radio geeft Zaterdag Grafische- en papier industrie KALODERMA GELEE Doorbouwen bij vorst TocU ia het zo Methodes VRIJDAG 6 JANUARI 1956 2 Alabastine Gunstige resultaten OPRUIMING BOEKEN VOOR UW HANDEN Burgemeester van Alkmaar zeer verontrust door ver legging Hemtunnel-tracé Alken HONBG maakt de echte ouderwetse per pakje voor 4 volle borden 58 cent „Aannemer heeft in dit opzicht een sleutelpositie" Amsterdamse raad voteert vijfentwintig mille „Wolanda" had aanvaring op beneden-Elbe Motorrijder omgekomen bij botsing met militaire auto Grote bestelling aan IHC- Holland uit Amerika genééstm J In tegenwoordigheid van burgemeesters uit Haarlem en omliggende gemeenten en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven is donderdagavond in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis een bijeenkomst gehouden, waarop de heer Ch. E. Visser, kort te voren opnieuw gekozen tot voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken, een nieuwjaarsrede heeft uitgesproken. Vroeger werd de eerste bijeenkomst in het jaar in het gebouw der Kamer gehouden en dan gaf de voorzitter een overzicht van het wel en wee uit het Haarlemse district. Vorig jaar woonde de Haarlemse burgemeester de vergadering bij en thans maakte de Kamer van het hoffelijke gebaar van het Haarlemse gemeentebestuur, gastvrijheid te ver lenen in het stadhuis gebruik. Zeven burgemeesters van de elf gemeenten uit het district waren aanwezig. De heer Visser constateerde, dat 1955, evenals het daaraan voorafgaande jaar, voor de bedrijven in het district een gun stig jaar is geweest. Het bedrijfsleven sluit aan bij het beeld, dat Nederland in zijn ge heel voor zijn bedrijfsleven biedt. De mid denstand heeft geprofiteerd van een opge wekte Sint Nicolaas- en Kerstmisverkoop. Volgens de heer Visser is er in feite maar één algemene klacht: de te krappe arbeids markt. Hij ging de factoren na, die samen werken om het tekort aan arbeidskrachten te veroorzaken, niettegenstaande het feit, dat de bevolking van Nederland van 1940 tot heden is toegenomen van 8.911.387 tot 10.680.023 zielen. In de eerste plaats na tuurlijk de industrialisatie zelf, doch daar naast zijn er enige andere factoren, die in dit verband een machtig woordje meespre ken. Spreker noemde daarvan de met de toeneming der bevolking onevenredige groei van het rijks-overheidspapparaat. Telde Nederland einde 1939 65.700 ambte naren in dienst van de rijksoverheid, thans bedraagt dit aantal 167.400. Ware de toeneming van de bevolking al leen bepalend voor de groei van het aan tal rijksambtenaren, dan zou het aantal tot ongeveer 78.000 zijn toegenomen. Een te groot ambtenarencorps leidt nood zakelijk tot bureaucratie en bureaucratie vindt niet slechts haar oorzaak in een over dreven waardering voor formaliteiten, met als gevolg een zekere gewichtigdoenerij, maar niet minder van een zucht tot zelf behoud. De heer Visser herinnerde aan de uit so ciale overwegingen genomen maatregelen om de leeftijd, waarop meisjes tot de fa brieken mogen worden toegelaten, te ver hogen van 14 tot 15 jaar. Op zichzelf zou deze maatregel, niettegenstaande het on gerief, dat verscheidene takken van indu strie daarvan ondervinden, toegejuicht kunnen worden, ware het niet, dat er voor deze kinderen geen opvangmogelijkheid is ADVERTENTIE voor: Pleisterwerk en reparatie. Verbetering van houtoppervlakken. lijwerken van buitenwerk. Gebruik als rawlplug. Het repareren van tegelwerk. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Accordeon orkest en solist. 13.35 Van de wieg tot het graf. causerie. 15.50 Kamerorkest en solist. 16.35 Onderwijs volkszaak!, lezing. 16.50 Platen. 17.15 Actualiteiten. 17.45 Hammond orgel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.55 Sport. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade orkest en soliste. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katoliek nieuws. 13.20 Salonorkest en solist. 13.40 Accordeon-orkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Amusementsmuziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amusementsmuziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Aller lei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.0 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualitei ten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 21.45 Sprong in het Heelal, hoorspel 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek 23.45—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.25 Rally op de Rails. 20.50 Gevarieerd programma. 22.05 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Platen. 15.45 Accordeonduo. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonduo. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Omroepkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Op de planken. (Op 224 en 49 m.). geschapen, doordat aan deze verhoging van de leeftijdsgrens niet is gekoppeld een verlenging van de leerplicht. Ook noemde spreker de emigratie en hij vroeg zich af of de f 33.000.000 welke de emigratie het land per jaar kost niet beter te besteden waren geweest. Wel stemde het hem tot voldoening, dat het emigratiepro bleem thans méér dan een jaar geleden de publieke belangstelling heeft getrok ken, alsmede dat de animo om te emigreren dalende is. Het huisvestingsprobleem, dat zozeer met de moeilijkheden van personeelsvoorzie ning verband houdt, staat almede en wel in het middelpunt der belangstelling. Derving miljoenen Het gebrek aan arbeidskrachten is zo al gemeen en van dusdanige aard, dat de heer Visser durfde te stellen, dat op geen 10- tallen van miljoenen is te schatten wat het bedrijfsleven daardoor aan produktie derft. Het is uiteraard niet slechts de produktie, die voor het buitenland bestemd is, en in haar omvang wordt getroffen, maar even zeer die, welke geëxporteerd wordt, daar mede de producent belemmerende in zijn streven nieuwe markten te ontginnen en bestaande markten te behouden. Het niet op tijd leveren, zoals in verschillende tak ken van industrie voorkomt, is een toene mend euvel. Dat dit tekort aan arbeidskrachten on gunstig werkt op het produktievermogen van onderscheidene industrieën omdat de produktiecapaciteit niet ten volle kan wor den gebruikt en dus de produktiemogelijk- heden en de afzet der produktie worden geremd, spreekt vanzelf, aldus spreker. Mechanisering Van groot belang achtte spreker verder voortschrijdende mechanisering van de ar beid, uiteraard slechts mogelijk door in vestering van kapitaal, hetzij dan dat dit dient ter vervanging van oude door nieu we machines, hetzij voor aanschaffing van moderne machines met groter produktie vermogen c.q. ter vervanging van handen arbeid, hetzij voor interne reorganisatie. Het lijkt spreker hieraan in de eerste plaats te danken, dat, niettegenstaande de krappe arbeidsmarkt met alle daaraan klevende bezwaren, de produktie in 1955 die van 1954 met plus minus 7 heeft overtroffen. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft voor een bedrag van f 567.000.000 geëmitteerd waarvan f 440.000.000 aan aandelen. In 1954 werd aan aandelen geëmitteerd voor een bedrag van f 52.200.000 en in 1953 voor f 31.100.000. Het verschil met de voor gaande jaren is opvallend. Pijnlijke verrassing Het was dan ook' voor het bedrijfsleven een ietwat pijnlijke verrassing, dat de re gering enige belastingfaciliteiten voor het bedrijfsleven heeft opgeheven. Dit is ge schied door verhoging van het percenta ge van de voorlopige aanslag vennoot schapsbelasting en vervroegde invorde ringstermijn terwijl, waar de bestaande re geling gold, dat op nieuwe investeringen 33 1/3 in 1 jaar mocht worden afge schreven, deze afschrijving thans uitge strekt dient te worden over 3 1/3 jaar, alzo gedurende deze tijd niet meer dan 10 per jaar. Deze maatregelen vormen in wezen een verzwaring van de rentelast en remmen daardoor nieuwe investeringen af, die voor het bedrijfsleven zo broodnodig zijn. De toekomst Tenslotte zei spreker nog wat het be drijfsleven van het ingetreden jaar naar zijn mening kan verwachten. Het zaken leven berust op vertrouwen, vertrouwen ten opzichte van anderen, met wie men za kelijke relaties onderhoudt, vertrouwen in het groot, in de toekomst. Dat laatste is het moeilijkst, omdat in deze gecompliceer de steeds meer op de een of andere manier van elkaar afhankelijke delen van de we reld, onverwacht gebeurtenissen kunnen plaats hebben, die het vertrouwen schok ken en daardoor het economische leven verontrusten en de war sturen. Het enige wat gezegd kan worden, en dat is reeds veel, zeer veel, is, dat er momenteel geen tekenen aan de wand zijn, die er op wijzen, dat zulke gebeurtenissen zullen plaats heb ben. Daarom nodigde spreker allen uit in dit jaar met vertrouwen verder te gaan, een jaar, waarvan hij verwacht, dat het op zijn minst bestendiging zal brengen van de gunstige resultaten. De welvaart, die ons land thans kent, is een zegen voor het overgrote deel van ons volk en het bedrijfsleven, gesteund door een op zijn ontwikkeling gericht regerings beleid, is een der machtige zuilen, waarop die welvaart rust. Moge het bedrijfsleven in zijn geheel, dat is met allen, die erbij betrokken zijn, het zijne ertoe blijven bijdragen, die zuil nog machtiger, nog hechter te maken tot heil van het Nederlandse volk. Burgemeester mr. O. P. F. M. C r e m er s sprak woorden van dank mede namens de andere burgemeesters. Hij zeide op de bij eenkomst problemen gehoord te hebben, waarmee gemeentebesturen niet dagelijks te maken hebben. Toch dienen zij contact te houden met het bedrijfsleven en de mid denstand en de belangen en problemen in het oog te houden. Het is voor een ge meente van belang adviezen in te winnen van de Kamer van Koophandel. Spreker nodigde de kamer uit het volgend jaar weer in de ridderzaal bijeen te komen en siprak de wens uit, dat de bijeenkomsten tot een traditie zullen uitgroeien, waardoor een goede verstandhouding zal ontstaan tussen bedrijfsleven en gemeentebesturen. Het jaar 1955 kenmerkte zich wederom door grote bedrijvigheid in de grafische in dustrie en het kan worden gezegd, dat de voorzichtige optimistische voorspelling be treffende de toekomstige bedrijfsbezetting, in het verslag over het vorige jaar, be waarheid is, aldus wordt meegedeeld in het jaaroverzicht van de Haarlemse Kamer van Koophandel. De relatief gunstige pro- duktie-omstandigheden in ons land maak ten het mogelijk de vergrote activiteit ten aanzien van de export te bestendigen, on danks het feit, dat de kosten van de ver vaardiging van drukwerk, in de kwaliteit, welke ook de export in het bijzonder eist, een naar verhouding belangrijke stijging vertoonden. De resultaten in de branche: lettergie terijen en chemigrafie vertoonden nog een iets beter beeld dan die over het afgelopen jaar en men ziet dan ook de toekomst met optismisme tegemoet. De grondstoffenvoorziening voor de pa pierindustrie geeft geen reden tot bijzon dere opmerkingen. Behalve een zeer grote aanvoer van hout uit Finland vond verle den jaar ook een niet onbelangrijke aan voer van de grondstof uit Canada plaats. Verwacht wordt, dat in het tweede kwar taal van 1956 in een fabriek in het district der Kamer een nieuwe papiermachine in bedrijf zal kunnen worden genomen. Een gedeelte van de nieuwe loswal voor zee schepen zal in het voorjaar klaar zijn. De produktie bewoog zich over het algemeen op een hoog niveau, zodat het zich laat aanzien, dat de cijfers over 1955 die van elk voorgaand jaar zullen overtreffen. ADVERTENTIE ZATERDAGMORGEN begint de GROTE HOUTSTRAAT 100 RIJKSSTRAATWEG 125 ADVERTENTIE taakt handen zacht ah fluweel Aan het slot van de gebruikelijke nieuw jaarsrede, die de burgemeester van Alk maar in een raadsvergadering van Alk maar heeft uitgesproken, uitte burgemees ter Wytema zijn ongerustheid naar aanlei ding van het bericht, dat Rijkswaterstaat en de gemeente Amsterdam het blijkbaar eens geworden zijn over een nieuwe tun nel bij Zaandam en dat deze tunnel, die op het streekplan Zaanstreek ten westen van de Hembrug geprojecteerd is, nu een flink stuk beoosten de uitmonding van de Zaan zou komen. ,,Waar dient een streekplan voor", al dus mr. Wytema, „als men gewichtige za ken als deze, die in de openbaarheid zijn behandeld, en waarover Provinciale Staten hun beslissing hebben genomen, in een binnenkamersconferentie zo maar van ta fel veegt? Is dit", zo vroeg hij zich af, „een redelijke behartiging van de belangen van Noordholland benoorden het IJ, of zijn de Zaanstreek en het Noorderkwartier soms te verwaarlozen?" De burgemeester zei zich danig veront rust te voelen over deze verlegging van het tunneltracé, waarbij klaarblijkelijk al leen het Amsterdamse belang heeft gegol den. ADVERTENTIE De voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de reer J. Dura Dzn., heeft in de eerste vergadering van de raad in het nieuwe jaar een rede gehouden, waarin hij aandacht wijdde aan de interne samenwer king, dus die tussen de organisaties, die ge zamenlijk de raad van bestuur dragen, als de externe samenwerking tussen aanne mers, architecten, onderaannemers, werk nemers en leveranciers. In het gehele com plex van samenwerking neemt de aanne mer een sleutelpositie in. Hij is in de bouw nijverheid het centrale punt voor de samen werking en dit schept voor hem zeer grote verplichtingen, aldus de heer Dura.. Er is een erecode ingesteld, die beoogd de inte griteit van de ondernemer als zakenman in het onderlinge verkeer te versterken. Na in overweging te hebben gegeven, de ze erecode geleidelijk te verscherpen, zei de heer Dura het van nog grotere betekenis te achten, wanneer in deze erecode wordt betrokken het zakelijk verkeer met derden. Nog teveel komt het voor, dat door vage verwijten en beschuldigingen het gehele bouwbedrijf in een onjuist daglicht wordt gesteld. Met een uitbreiding van de ere code zou het mogelijk zijn zich daartegen te verweren. Er zou in zulke gevallen een onderzoek ingesteld kunnen worden, dat enerzijds tot resultaat kan hebben, dat pu bliekelijk de beschuldiging ontzenuwd wordt en dat anderzijds kan leiden tot be straffing van handelingen, die niet in over eenstemming zijn met gedragingen van een integere zakenman. De heer Dura zag hierin tevens een ver sterking van de bereidheid de aannemer grotere verantwoordelijkheden te geven dan tot dusverre gebruikelijk is. Over de verhouding tussen werkgever en werknemer zei de heer Dura: „Ik wil niet ontkennen, dat op dit punt grote moei lijkheden moeten worden overwonnen. Het is niet eenvoudig een goede band te scheppen met steeds wisselend personeel, in het bijzonder op bouwwerken. Daarom zal het goed zijn, indien wij zeer ernstig onze aandacht gaan bepalen bij het vraag stuk van de menselijke verhoudingen. Ach terstand op dit gebied is van nadelige in vloed op het aantrekken van arbeidskrach ten. Wij zullen een verhouding moeten scheppen, waarbij met respectering van een ieders positie een band wordt geschapen, die niet uitsluitend berust op materiële za ken. Dit is tevens een uiterst belangrijk middel om de aversie tegen een beroep in de bouwvakken te overwinnen". De heer Dura deed tenslotte een dringend beroep op alle ondernemers in het bouw bedrijf om bijvoorbeeld hygiënische voor zieningen op de bouwplaats op een behoor lijk peil te brengen en niet te wachten tot daartoe bepalingen in de bestekken worden opgenomen. Ter financiering van maatregelen, die het doorwerken bij de woningbouw tijdens vorst, sneeuw of regen kunnen bevorderen, verleende de Amsteerdamse gemeenteraad woensdag zonder hoofdelijke stemming een krediet van f 25.000. De wethouder voor de volkshuisvesting, mr. R. van den Bergh deelde mee, dat men in navolging van het experiment bij het bouwwerk in Rijswijk bij de te treffen maatregelen denkt aan het gebruik van goed dekmateriaal, het stoken van kachels en andere verwarmingsinstallaties, zowel binnens- als buitenshuis en het gebruik van kunstlicht. In Tilburg Ook in Tilburg heeft men bij de bouw van 439 arbeiderswoningen maatregelen getroffen om te kunnen doorwerken bij on gunstig weer. In de in aanbouw zijnde pan den bevinden zich kachels, waardoor het binnenwerk voortgang kan vinden. De ge meente levert gratis electrisch licht om de arbeiders in staat te stellen vroeger te be ginnen en 's avonds langer door te werken. Het complex huizen zal door deze voorzie ningen naar men hoopt drie maanden eer der gereedkomen. 18. „Op deze manier stopt hij het lek, dat hij zelf gemaakt heeft", verklaarde Panda. „En zolang hij in dat gat zit, kun nen we hem goed in de gaten houden" „Hm", bromde de ontdekkingsreiziger, „dan moet hij daar maar blijven; hoewel ik niet op zijn gezelschap gesteld ben" „Laat me er uit!", riep neef Lodewijk, „ik ben geen gootsteenstop!" „Net goed", zei Panda. „Dan had u maar geen gat in deze boot moeten maken, meneer Lodewijk" Neef Lodewijk werd razend en hij begon hen allerlei lelijke woorden toe te roepen. „Wat een taal!" zei de ontdekkingsreiziger geschokt. „Ik schuam mij voor deze neef. Let maar niet op hem, Panda". Zij pro beerden dus om niet op de razende neef te letten, maar dat was erg moeilijk, want hij begon hoe langer hoe harder te scheeu- wen, tot het schalde over de golven. Dit trok de aandacht van de waakzame water- politie. „Er is iets niet pluis met dat rub berbootje daar", zei een politieman. „Er op af!" En schuim.end joeg de politieboot over het water, recht op het bootje van Panda en de ontdekkingsreiziger aan. CUXHAVEN (DPA) Het Nederlandse kustvaartuig „Wolanda", 233 ton, is woens dagmiddag op de Beneden-Elbe, in dichte mist, in aanvaring gekomen met het 4.689 ten metende Finse SiS. ~,Wirta". De „Wolan da" was op weg naar Hamburg, de „Wirta" zo juist uit Hamburg naar Havanna ver trokken. Nabij Heino is een 42-jarige motorrijder uit Assen, W S., in botsing gekomen met een militaire ziekenauto. Hij werd hierbij zo ernstig gewond dat hij ter plaatse over leed. De motor geraakte in brand en werd geheel vernield. De bestuurder van de mi litaire auto was in de zware mist bezig een andere vrachtauto in te halen. Op dat ogen blik naderde van de andere kant het slacht offer. Te Pittsburgh, Pennsyvania is onlangs het contract getekend tussen de Suri naamse Bauxiet Maatschappij, een doch termaatschappij van de „Aluminium Com pany of America" (ALCOA) en de IHC Holland, Den Haag, voor de bouw van een baggermolen ter waarde van ongeveer 1.250.000 Amerikaanse dollars. De zuiger, die een totaal geïnstalleerd vermogen van 4400 pk heeft, zal begin 1957 worden afgeleverd en worden ge bruikt voor het verwijderen van de zeer omvangrijke deklaag, welke rust op de diepgelegen bauxietafzetting, die de laat ste jaren in Suriname werden ontdekt en die door de „Surinaamsche Bauxiet Maat schappij" zullen worden geëxploiteerd. Strafbank. De politie van New Orleans (Verenigde Staten) heeft 72 negers, merendeels jongeren, gearresteerd, die zich niet hielden aan de bepalingen dat kleurlingen in openbare voertuigen op speciale banken moeten plaatsnemen. Zij werden later, op een zeventienjarige student na, vrijgelaten. Officieel. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië zal op 17 October 's werelds eerste elektrische centrale die elektrici teit opwekt door middel van atoom energie officieel openen. Dit is van de zijde van het Buckingham Palace in Londen bekend gemaakt. Actief. De gevaarlijke vulkaan Merapi op Midden-Java was ook donderdag actief, doch tot op heden werden geen onge lukken gemeld. Een brug over de rivier de Senowo werd weggevaagd en drie huizen werden door lavastromen en wolken hete as vernield. Tienduizenden mensen worden uit gebieden, waar ge vaar dreigt, geëvacueerd. Tres Reyes. Het feest van Driekoningen Tres Reyes wordt uit achting voor de Rooms-Katholieke mening in Argentinië weer gevierd. Perón had dit feest afge schaft. De voorlopige Argentijnse pre sident, generaal Aramburu, telegrafeer de de Paus zijn dank voor de bijzondere zegen van het Argentijnse volk. Neergestort. Een straaljager van de Britse marine is tijdens mist neergestort op een woonwagenkamp nabij Ilchester. Vol gens de eerste berichten werden vier personen gedood, onder wie de twee bemanningsleden van het toestel, dat tussen twee woonwagens neerkwam. In de ene wagen werden een vrouw en een kind gedood, in de andere drie personen gewond. Onderscheiding. Bondskanselier Adenauer en de christen-democratische afgevaar digde in de Bondsdag Franz Böhm heb ben als eerste Duitsers de medaille ge kregen, die de „Internationale vrije federatie van voormalige gedeporteer den en geïnterneerden in de verzetsbe weging" verleent aan hen die ijveren voor herstel van het door het nationaal- socialisme veroorzaakte leed. Overtreders. De hoofdcommissarie van politie te Parijs heeft laten weten, dat er strenger zal worden opgetreden tegen hen, die het in 1954 afgekondigde claxo- neerverbod overtreden. In het afgelopen jaar werden 25.181 processen-verbaal opgemaakt. Vondst. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Life" heeft een Amerikaanse duiker bij de Bermuda-eilanden het wrak van een Spaans galjoen uit het einde van de zestiende eeuw ontdekt en een aantal gouden, bronzen en andere voorwerpen geborgen. Hij dook een gouden kruis met smaragden op, waar voor 25.000 dollar geboden is. Ongeluk. Bij Newport in het Engelse graafschap Essex, is een bom op een veld terecht gekomen en ontploft. Later bleek het een bom te zijn, afkomstig van een Amerikaans oefenvliegtuig, die „per ongeluk" losgeraakt was. Tegenbezoek. Premier Nasser van Egypte zal een tegenbezoek aan president Tito van Joegoslavië brengen. Tito en Nasser hebben te Caïro in een gezamenlijke bekendmaking opnieuw het voornemen uitgesproken dat zij zich niet bij mili taire verdragen zullen aansluiten. De datum van Nassers bezoek is nog niet vastgesteld. Mist. Aan de Noordzeekust in Wesselburen (Duitsland) zijn drie jongens van elf, zeven en zes jaar verdronken. Volgens de politie waren de kinderen te ver de zee ingelopen en waren zij in de mist verdwaald. Wesselburen is een vissers plaats ongeveer 120 kilometer ten noordwesten van Hamburg. Omgekomen. Twee uitgeputte Zuid-Afri kaanse studenten zijn te Fort Portal in Oeganda aan de voet van de met sneeuw bedekte Ruwenzori-bergketen teruggekomen met de mededeling dat de leider van hun expeditie, de medische student Roger Crawford uit Pretoria om het leven is gekomen. Crawford maakte een val van honderd meter van een gletsjerrots, toen zijn touw losraakte. Hij is begraven op de plaats waar hij gevonden is. De Ruwenzori-keten, die toppen van bijna zesduizend meter hoogte heeft, is gelegen aan de grens van Oeganda en de Kongo. ADVERTENTIE r~ VOOR DE LEEK schijnen weinig dingen zo eenvoudig als het zichtbaar maken van gebeurtenissen die zich in ondenkbaar kleine tijdseenheden afspelen. Wanneer men de bewegingen die zich in die tijds- onderdelen voltrekken, immers met razen de snelheid op een filmstrook vastlegt en deze film vervolgens met normale snel heid op het doek projecteert, zal het hele geval zich in vertraagd tempo voor onze ogen afspelen. Klaar is Kees! De snelheden die nodig zijn om de val van een waterdrup pel in alle stadia weer te ge ven, vereisen echter al 5000 filmbeeldjes per seconde, de kogel die de loop van een re volver verlaat vraagt 100.000, de barst in een glas enige miljoenen beelden per se conde, zodat van de filmstrook prestaties zouden worden gevergd, waaraan het materiaal onmogelijk kan voldoen. Daar om zijn in de loop der tijden uiterst ver nuftige methoden bedacht om aan deze bezwaren tegemoet te komen. De vele ver schillende systemen op dit gebied kunnen we wel even uiteenzetten. Wanneer we naar de draaiende schroef van een vliegtuig kijken, zien we niets anders dan een schijf met wat schaduw en lichtstrepen. Stel nu dat het apparaat 600 omwentelingen per seconde maakt, dan bevindt de schroef zich telkens tijdens 1/600 seconde in de verticale stand. Zorgen we er nu voor dat een lichtflikkering met een periode van eveneens 1/600 seconde op de schroef valt, en fotograferen we steeds dit moment, dan zullen we een filmstrook krijgen waarop de schroef voortdurend in verticale stand is afge- beeld. Is de lichtflikkering echter iets ten achter, dan zal de schroef op het eerste beeld verticaal staan, op het volgende beeld iets minder, dan weer iets minder, enz. Gaan we deze film afdraaien, dan vertoont hij een zeer langzaam draaiende vliegtuigschroef. Nu is dit ook weer niet zo eenvoudig uit te voeren als het lijkt, want de belichtingstijden dienen syn chroon met de draaiende on derdelen geregeld te worden, maar onoverkomelijke moei lijkheden levert dit voor de moderne elektrotechniek niet op, aangezien men in staat is de frequentie van elek trische ontladingen met grote nauwkeurigheid te regelen. Hoe het ook zij, door deze methode kun nen sneldraaiende machineonderdelen bekeken worden omdat de lichtstralen het betreffende onderdeel steeds in dezelfde of in een iets gewijzigde stand belichten, waardoor het lijkt dat dit machineonder deel stilstaat of héél traag beweegt. Aldus konden vervormingen van luchtschroeven en aërodynamische verschijnselen bij vliegtuigen worden bestudeerd. Nog snellere belichtingstijden dan een miljoenste seconde werden verkregen door een krachtige vonk een kanaaltje van 3/10 mm. te laten passeren, waardoor bij een belichtingsdtiur van een miljardste secon de de schaduw van een voorbij flitsende kogel, het barsten van glas en scheuren van draden werd gefotografeerd. En hoe zou de wereld er uitzien bij een vertraagde waarneming Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2