Uitgaan in Haarlem VERKOUDHEID Nederlandse Spoorwegen ontwikkelden zich overeenkomstig algemene conjunctuur Prins Rainier III van Monaco verloofd met Grace Kelly Bestrijdt met Aspirin*) Agenda voor Haarlem GROEN Co. I. KAN Vijftig jaar geleden Onverzwakte aandacht voor op voering van het dienstbetoon Monagasken eindelijk gerustgesteld ("Hoe is het ontstaan? Wat Kan Kan Kan Kan alleen Nederlandse parlementaire missie in Israel Motorrijder reed in mist tegen autobus Kerkelijk Nieuws Concurreren Stationswerken Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Dit woord: MAZELEN Nieuwbenoemde gouver neur van Suriname nam afscheid als wethouder Wegens inbraak en brand stichting 4 jaar geëist NVV schenkt 100.000 aan stakende ANDB Catipodis doet Onassis derde proces aan Schadevergoeding geëist wegens beweerde contractbreuk Rusland biedt hulp aan Liberia Horloges Tafelzilver Uit Haarlems Dagblad van 6 januari 1906 li ij D A G 6 JANUARI 1956 De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, vierde donderdag zijn 80ste verjaardag. Temidden van zijn familie staat de jarige voor het paleis Schaumberg, waar het eerste naoorlogse Duitse legermuziekkorps hem een muzikale hulde brengt. Tweede van rechts kapelaan Paul Adenauer. TONEEL EN DANS Zaterdag 7 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuwe Comedia speelt onder regie van John Gobau de thriller „Vals beschuldigd" van Philip King. Met Magda Janssens, Marion Gobau, Guus Hermus, Ton Kuyl en anderen. Décor: Lucas Wensing. Zondag 8 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuwe Comedia speelt „Vals be schuldigd" van Philip King onder regie van John Gobau. Zie zaterdag. Maandag 9 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Cees Laseur voert de Haagse Comedie op: „Pas op! Kijk niet om!" van Reynolds en Slade, met Myra Ward, Hetty Blok, Enny Meunier, Luc Lutz en vele anderen. Aan de vleugel Willy Hartingsveldt. Dansen ingestudeerd door Albert Mol. MUZIEK Vrijdag 6 januari, Minerva Theater, Heem stede, 20.15 uur. Bovenzaal. Marijke van Raephorst houdt een lezing over Kathleen Ferrier met voorbeelden op gramofoon- platen. Maandag 9 januari, Grote Markt, Grote Kerk, 15.30 uur: Gedurende een uur be speling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters. Woensdag 11 januari, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: Voor de Heem- steedse Kunstkring treedt op het Hollands Strijkkwartet, bestaande uit Nap de Klijn, Jaap Schroder, Paul Godwin en Carel van Leeuwen Boomkamp. Het programma be staat uit het Kwartet K. V. 575 van Mo zart, het Kwartet in F van Maurice Ravel uit 1902 en het zogenaamde Negerkwartet van Antonin Dvorak. Vrijdag 13 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de vereniging Geloof en Wetenschap treden op de mezzo-sopraan Cora Canne Meyer en de harpiste Rosa Spier. Voor de pauze speelt Rosa Spier werken van Bach, Handel, Fournier, Rousseau en eigen werken. In het tweede gedeelte zingt Cora Canne Meyer, begeleid aan de vleugel door De Nederlandse parlementaire missie, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Israel, heeft een vergadering van het Is raëlische parlement bijgewoond. Tevoren had de voorzitter van het parlement, de heer Josef Sprynzak, het Nederlandse ge zelschap een diner aangeboden. De parlementaire missie bestaat, zoals is gemeld, uit de Eerste-Kamerleden Krop man en Kapteyn en de Tweede-Kamer leden Stufkens, jkvr. Wttewaal van Stoet wegen, Bruins Slot, Korthals en mej. Klompé. Als griffier vergezelt de delegatie mr. J. L. Kranenburg. De 19-jarige H. V. uit Leerdam is dode lijk verongelukt, toen hij met zijn motor fiets tegen een autobus van de EATO uit Tiel botste. De motorrijder reed midden op de weg en heeft door de mist de bus te laat opge merkt. Het slachtoffer is in de loop van de morgen in het algemeen ziekenhuis te Culemborg overleden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Lage-Zwaluwe H. J. Vis ser te Saaxum. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam-West (6e pred. pl.) G. N. Lammens te Kralingen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam-Noord J. W. Kersten te Genemuiden. ADVERTENTIE Het merk Aspirin en het Bayerkruis op iecler tablet geven U de garantie dat U Aspirin hebt. gedeponeerd handelsmerk VRIJDAG 6 JANUARI Cinema Palace: „Marty", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het laatste vuurgevecht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The seven year itch", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het oerwoud monster", .14 jaar, 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „A prize of gold", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva Theater, Heemstede: Boven- z_al) 8.15 uur. Marijke van Raephorst houdt een lezing over Kathleen Ferrier waarbij gramofoonplaten gedraaid zullen worden. Wilhelminastraat 22: 8.15 uur, Ver van Spir. „Het Licht", bloemenséance. Nas- sauplain 8. 20 uur, Theosofische vereniging. Ir. A. J. H. van Leeuwen spreekt over „Het boek Job als inwijdingsmysterie". ZATERDAG 7 JANUARI Cinema Palace: „Marty", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het laatste vuurge vecht", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The seven year itch", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het oerwoud monster", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Meisjes van de grote stad", 18 j., 23.30 uur. Frans Hals: „A prize of gold", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De paririe verdwijnt", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, „Het Nieuwe Comedia" voert op „Vals beschuldigd" van Philip Ring. (Van een redacteur) OOK IN 1955 hebben de bedrijfsresultaten van de Neder landse Spoorwegen reden tot tevredenheid gegeven. Al zijn de financiële uitkomsten nog niet bekend, vast staat dat het reizigersvervoer met ruim zeven en dat van goederen met twee procent in omvang is toegenomen. Het verstreken jaar heeft zich gekenmerkt door een verdere opvoering van het dienstbetoon. Als bewijs daarvan mag wel gelden, dat op het ogenblik nieuw reizigersmaterieel tot een totale capa citeit van tienduizend zitplaatsen in aanbouw is: de grootste in uitvoering zijnde order in de tien jaar dat ir. F. Q. den Hollander deel uitmaakt van de directie van het Nederlandse Spoorwegbedrijf. De toegenomen service blijkt ook uit de stijging van het aantal reizigerskilometers met vier procent. Dat eerst de wagenladingtarieven en daarna die voor het reizigersvervoer moesten worden verhoogd doet aan het algemene gunstige beeld geen afbreuk: deze tariefswijzi gingen passen in de conjunctuurlijn, zoals de ontwikkeling van de Nederlandse Spoorwegen ook evenredig is aan die van het gehele Nederlandse bedrijfsleven. Ten aanzien van de toekomst deelde de president-directe van de spoorwegen op de donderdagmiddag in het hoofd gebouw te Utrecht gehouden traditionele nieuwjaarontvangst der spoorwegdirectie het was de tiende keer dat deze door ir. den Hollander werd voorgezeten nog mede, dat in de eerstvolgende jaren de „ontstoming" verder gaat: nadat in het laatst van Mei van dit jaar de elctrische tractie haar intrede zal hebben gedaan op de lijnen Eindhoven—Venlo en Alphen aan de Rijn—Gouda volgen in Mei 1957 Vlis- singen—Roosendaal, omtrent de jaarwisseling 1957/58 Roosen daal—Nijmegen en in Mei 1958 Alkmaar—den Helder. Dat zal ook het tijdstip zijn, waarop de laatste stoomlocomotieven uit de circulatie worden genomen. Ir. den Hollander wees er eens te meerwerden afgevoerd, zodat er thans nog 262 op, dat electrische tractie, vooral wanneer resteren. Aan deze machines zullen geen deze gepaard gaat met het gebruik van gesloten treinstellen, niet alleen een op voering van de snelheid mogelijk maakt, maar ook een aantal splitsings- en com- bineringsmogelijkheden welke de noodzaak tot overstappen beperken en dus het com fort van de reizigers dienen. Zo kan men zich voorstellen, dat van de toekomstige electrische op de Zeeuwse lijn een deel na Roosendaal Brabant ingaat, een ander deel doorrijdt naar Rotterdam en Amster dam. Hetzelfde geldt voor de lijn naar Den Helder, waarop splitsings- en combi- neringsmogelijkhedeh bestaan ten aanzien van de richtingen Amsterdam en Haarlem. Ditzelfde principe ligt trouwens ook ten grondslag aan de diesel-electrische T.E.E.- treinen (Trans-Europese-Expres), welke uit vier rijtuigen bestaan met tweeduizend pk trekkracht en die in 1957 een jaar later dan men aanvankelijk wilde, maar men geeft er de voorkeur aan met deze nieuwe internationale verbindingen te be ginnen wanneer men over voldoende aan tallen van deze in bordeaux-rood en zilver gespoten treinstellen beschikt tussen de voornaamste steden van zeven Europese landen diensten zullen onderhouden ivelke comfortabel, snel en frequent genoeg zullen zijn om met succes de concurrentie tegen vliegtuig en auto te kunnen opnemen. Het gaat hier vooral om afstanden van vier- tot zeshonderd kilometer. Van Am sterdam uit zullen de T.E.E.'s vertrekken naar Parijs, Bazel, Hamburg en Frankfort. Op het investeringsplan van de Neder landse Spoorwegen waarvoor Jweehon- derd miljoen gulden aan vreemd kapitaal moet worden aangetrokken, waartoe in het afgelopen jaar reeds een obligatielening van vijftig miljoen werd uitgeschreven, staan uiteraard een reeks grote werken van meer of minder spectaculaire aard. Op het gebied van de bruggenbouw werd in het afgelopen jaar een topprestatie ge leverd met de verdubbeling van de Moer- dijkbrug, waardoor de capaciteit van deze noord-zuidverbinding aanzienlijk steeg. Maar het bruggenprogramma omvat nog de bouw van nieuwe oeververbindingen bij Venlo, Deventer, Zutfen, Mook en Dordrecht (Baanhoek) en de verdubbeling van de Maasbrug bij Hedel. Vervolgens zijn er stationswerken te Rot terdam, welke zo omvangrijk en ingewik keld zijn dat ze pas in het voorjaar 1959 gereed kunnen zijn, te Eindhoven, Venlo en den Helder. In de stamlijn Amsterdam- Rotterdam zijn er voorts een hele reeks viaducten in aanbouw of in voorbereiding: Heemstede, Delft en Schiedam. De spoorvernieuwing gaat ook in hoger tempo, dan de onderhoudscyclus noodzake lijk maakt. Zo werd in 1955 niet minder dan vierhonderd kilometer spoor ver nieuwd. En datzelfde geldt eigenlijk ook voor de vervanging van het goederen- materieel waarvan jaarlijks ongeveer duizend wagens vernieuwd dienen te worden, maar welk aantal men ook over schrijdt met het doel de verladers het modernste en snelste te kunnen bieden waarover men beschikt. De vervanging van stoomlocomotieven door andere trekkrachtvoertuigen werd ook in 1955 voortgezet. 117 stoomlocomotieven grote herstellingen meer worden verricht. Tegenover deze afvoering van verouderde trekkrachtvoertuigen stond een toeneming van het aantal dieselelktrische loco motieven met 95, waardoor het totaal aan tal op 240 kwam. Het reizigersmaterieel onderging, vergeleken met 1954, een verdere uitbreiding. Weliswaar werden 89 getrokken rijtuigen afgevoerd, maar daar stond een aanwas van 136 getrokken rij tuigen en van 5 dieselelektrische motor rijtuigen tegenover. Het aantal goederen wagens liep met 370 wagens terug, verge leken met 1954. Afgevoerd werden 706 ge sloten en 651 open wagens, terwijl 260 gesloten en 727 open wagens werden afgeleverd. De nieuwe elektrificaties maakten een uitbreiding van het park elektrische reizi gersmaterieel noodzakelijk: tot de aan schaffing van 98 stroomlijnrijtuigen werd besloten. Eveneens werd besloten tot de bestelling vdn 25 getrokken rijtuigen ter uitbreiding van de kapaciteit van het rei zigersmaterieel in het internationale ver keer. Verder kan nog worden gezegd, dat de zestig laatste houten wagens in Mei naar de sloper verweten worden. Nederland zal dan het enige Europese land zijn, dat geen houten rijtuigen meer kent. Ook in 1955 werd voortgegaan met de overwegen. Bij een honderdtal onbewaakte overwegen werden scotchlite Andreas kruisen geplaatst, zodat thans ongeveer 220 overwegen hiervan zijn voorzien. Der tig automatische knipperlichtinstallaties werden in dienst gesteld, waardoor het aantal van deze installaties is gestegen tot 151. Zeven overwegen werden van halve overwegbomen voorzien, waardoor het totaal aantal door halve afsluitbomen beveiligde overwegen thans 19 bedraagt. Honderdtachtig bewaakte overwegen wer den in het afgelopen jaar voorzien van natriumverlichting, zodat thans ongeveer 470 overwegen zijn gemoderniseerd. Hon derddrie bewaakte overwegen werden uit gerust met een rood knipperlicht. Een honderdveertigtal overwegen werd voor zien van een betonbevloering, zodat thans 340 van dergelijke vloeren in de overwegen liggen. Verbreed werden 42 overwegen, opgeheven 8 openbare en 13 particuliere overwegen. In 1955 kwamen vier vrije kruisingen gereed: de onderdoorgang Ge vangenlaan te Leiden, het viadukt te Zwijndrecht en twee viadukten te Mariën- berg. Prins Rainier van Monaco heeft door zijn bureau laten bekend maken, dat hij zich verloofd heeft met de bekende Amerikaan se filmster en miljonairsdochter Grace Kelly. Zowel de prins als Grace Kelly, die vorig jaar een „Oscar" won met haar spelpresta- tie in „The Country Girl" bevinden zich op het moment in de Verenigde Staten. Het is niet te verwonderen, dat de 22.000 onderdanen van de prins uitermate ver heugd waren, toen zij het nieuws van de verloving vernamen. Wanneer de prins na melijk zonder erfgenaam en opvolger zou komen te sterven, dan zou volgens een uit de eerste wereldoorlog stammend verdrag het 148 ha grote vorstendom bij Frankrijk ingelijfd worden. Dit zou voor de Mona gasken de consequentie hebben, dat zij belasting zouden moeten gaan betalen en dat de algemene dienstplicht zou worden ingevoerd. Vandaar, dat de Monagasken vandaag een zucht van verlichting slaak ten. De 32-jarige prins is het hoofd van de oude familie Grimaldi. Ongeveer 800 jaar geleden zouden zijn voorouders als piraten bezit van de grote rots genomen hebben, welke in feite het prinsdom uitmaakt. Ge durende de bevrijding van Frankrijk in de tweede wereldoorlog diende de prins als luitenant bij het Franse leger. Wegens be toonde dapperheid werd de prins, die toen diende bij het zevende regiment Algerijnse scherpschutters in de Elzas, onderscheiden met het „Croix de Guerre". Tevens diende hij als een verbindings officier bij een Amerikaanse eenheid uit Texas. De prins, wiens volledige naam Rainier Louis Henri Maxence Bertrand de Grimaldi is, werd op 31 mei 1923 in Monaco geboren. Zijn opleiding ontving hij in Summer Fields, Hastings en Stowe in Engeland, Rosey in Zwitserland en de universiteit van Montpellier in Frankrijk. Zijn moeder, prinses Charlotte, deed in 1944 afstand van haar rechten op de troon. Zijn grootvader, prins Louis, deed op 5 mei 1949 afstand van de troon ten gunste van zijn kleinzoon. Op 9 mei 1949 stierf prins Louis en op 19 november van dat zelfde jaar besteeg Rainier als prins Rai nier III formeel de troon. Het prinsdom verkrijgt zijn voornaamste inkomsten uit indirecte belastingen, een tabaksmonopolie, de fraaie postzegels wel ke het uitgeeft en de speeltafels in het ca sino van Monte Carlo, dat nu in handen is van de Argentijns-Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onassis, die in Monte Carlo te vens zijn zakelijk hoofdkwartier heeft ge vestigd. In de Franse revolutie werd de toen re gerende prins afgezet, maar de dynastie werd hersteld in 1814 en onder het pro tectoraat van Frankrijk gesteld. Prins Rainier en Grace Kelly hebben vandaag bekend gemaakt, dat zij na Pasen gaan trouwen, nadat Grace Kelly's volgen de film „High Society", waarin zij met Bing Crosby speelt, zal zijn voltooid. Of zij na haar huwelijk nog zal blijven filmen, is nog niet bekend gemaakt. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Liesbeth RümkeHoppen, liederen van Debussy, Schubert en Hugo Wolf. Vrijdag 13 januari, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het N. Ph. O. met medewer king van de solisten Jan Hesmerg, viool, en Eduard Biele, cello, onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd worden het Concerto Grosso nr. il van Handel, Sym fonie in D van Haydn, het Dubbel concert van Delius en Simple Symphonie van Britten. DIVERSEN Vrijdag 6 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de vereniging „Ge loof en Wetenschap" houdt Anton Zisch- ka uit Mallorca een causerie over „Ont moetingen met beroemdheden en grote onbekenden". Vrijdag 6 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Volksuniversiteit. Muziekcursus door Paul Chr. van Westering ter inlei ding van de concerten door het N. Ph. O. Vrijdag 6 januari, gebouw Sint Bavo, 20 uur: Jaarlijkse feestavond van het tamboers- en pijperskorps „Haarlem" van de Chris telijke Jongemannenvereniging. Lido, zaterdag 7 januari, 23.30 uur: „Meis jes van de grote stad". Zondag 8 januari, 11 uur: „Ontmoeting der werelden". Studio, zondag 8 januari, 11 uur: „De witte droom". Film met ijsrevue. Cinema Palace, zondag 8 januari, 10.30 uur: „Morgen begint het leven". Dinsdag 10 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Haarlems Toneel Ensemble speelt „Vogel vlieg de wereld in". Woensdag 11 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „De Verenigde Spelers" voeren op „Madame Tic Tac". Donderdag 12 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De r.-k. blindenbond „Sint-Caeeilia" voert op „Het witte schaap van de familie." Donderdag 12 januari, Concertgebouw, 14.50 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen spreekt drs. Overliese over Griekenland. Donderdag 12 januari, Concertgebouw", 20 uur: Onder auspiciën van de afdeling Haarlem der Nederlandse Reisvereniging houdt dr. A. Melchior een lezing met kleu renfilms over „schoonheid en bijgeloof in Oost-Afrika". Donderdag 12 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Volksuniversiteit. Dr. L. M. van Dis geeft een uiteenzetting over de nieu we spelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des zondags van 1315 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twinstigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Teylers Museum: Expositie van etsen en tekeningen van Rembrandt. Tot 5 maart. Geopend iedere werkdag, behalve maan dag, van 11—15 uur en de eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis. Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Ten toonstelling van appliqués en ceramiek van Josje Smit. Tot 10 januari geopend op werkdagen van 10—17 uur. Museum „Het Huis van Looy": Tot 15 januari expositie van werken van leden van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Openstelling gelijk aan die van het woon huis Van Looy. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdags van 1012,30 en van 13.30—17 uur geopend. Gebouw van de vereniging „De Reisduif", Achterweg: Postduivententoonstelling op zaterdag 7 januari van 17 tot 22 uur en op zondag 8 januari van 10 tot 17 uur. Mazelen, de naam ener bekende kin derziekte, wordt zo genoemd omdat de huid van de zieke bedekt is met rode vlekken die mazelen heten. Eén mazel bestaat niet, maar wél kende men vroeger het woord: maas, in de bete kenis: vlek, plek, inzonderheid op de huid. Of dit hetzelfde is als maas: ope ning in een netwerk, is onzeker. Het verkleinwoord masel kwam vroeger in het Duits voor in de betekenis: bloed zweer, blaar. Merkwaardig is dat er ook een werkwoord mazelen bestaat dat alleen wordt gebruikt in verbinding met het werkwoord: pokken in de zegswij ze: hij heeft gepokt en gemazeld, voor: hij heeft de kinderziekten achter de rug, hij is niet jong meer, hij heeft al vele wederwaardigheden ondervonden, hij is door de wol geverfd. N. In de zich ten behoeve van film en tele visie in een zee van licht badende raadszaal heeft de wethouder van Financiën en voor het Havenbedrijf te Rotterdam, de heer J- van Tilburg, donderdag tijdens de vergade ring van de gemeenteraad afscheid geno men wegens zijn benoeming tot gouverneur van Suriname. '"teder de belangstellenden bevonden zich behalve de naaste familieleden van de wet houder, de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman, de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, de gevol machtigde minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos, de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, en de oud-burge meester van Rotterdam, prof. mr. P. J. Oud. Voor de arrondissementsrechtbank te Groningen heeft terecht gestaan de 25- jarige landarbeider F. V. uit Zuurdijk, die op 27 october van het vorige jaar had in gebroken bij een kruidenier in Zuurdijk en daarna, om de sporen van zijn daad weg te werken, de zaak in brand had gestoken. De buit was honderd gulden, de schade aan de verbrande zaak en inboedel ruim twintig duizend gulden. De verdachte is reeds vier maal veroordeeld en staat be kend als een gevaarlijk mens, blijkens het voorlichtingsrapport. De officier van Justitie eiste tegen hem vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman vroeg clementie. De uitspraak volgt 19 janari. Zoals is gebleken uit een mededeling van de voorzitter van de Algemene Neder landse Diamantbewerkers Bond (ANDB) in een Donderdag te Amsterdam gehouden ledenvergadering, hebben de bij het NVV aangesloten organisaties besloten een zo danig bedrag bijeen te brengen, dat de to tale bijstand aan de stakende bond onge veer f 100.000 bedraagt. NEW YORK (United Press) De Griek se scheepseigenaar Spyridon Catipodis heeft bij het gerechtshof in New York een eis voor een schadevergoeding van 14.500.000 dollar tegen de Argentijns- Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onas sis ingediend wegens contractbreuk van de zijde van Onassis. Catipodis beschuldigt zijn vroegere land genoot er van, dat deze zijn verplichtingen niet is nagekomen. Volgens hem had Onassis hem namelijk een bedrag van een miljoen dollar plus een percentage van de winst moeten betalen uit een concessie voor olietransporten uit Saoedi-Arabië, waartoe Catipodis volgens zijn zeggen voor Onassis de weg gebaand had. Het proces is een vervolg op een eis tot schadevergoeding van 1.600.900 dollar, welke Catipodis vorig jaar bij hetzelfde hof tegen Onassis indiende. Het is een derde proces, dat Catipodis tegen Onassis begonnen is. Onassis bevindt zich in zijn hoofdkwartier te Monte Carlo. Catipodis beweert, dat hij een geschreven overeenkomst van Onassis in handen heeft, waarop de handtekening echter in verdwij nende inkt zou zijn gezet. Onassis heeft toegegeven, dat hij bepaalde zakelijke be trekkingen met Catipodis gehad heeft, maar hij ontkent enig contract met ver dwijnende inkt getekend te hebben. De kwestie van de olietransporten uit Saoedi-Arabië heeft destijds een grote in ternationale weerslag gehad. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en enige andere landen hebben destijds officieel tegen deze voorkeursovereenkomst geprotesteerd, daar Onassis, die eigenaar is van een grote tankvloot, in feite het alleenrecht zou krijgen voor de verscheping van olie uit Saoedi-Arabië. De concessie is aangevoch ten door de „Arabian American Oil Co.", de belangrijkste concessiehoudster in Saoedi-Arabië. Het conflict is nu aan arbitrage onderworpen. MONROVIA, Liberia, 4 januari. (United Press) De Sovjet-Unie heeft bij monde van Alexander P. Volkov, voorzitter van de Sovjet der nationaliteiten (een van de twee huizen van het parlement der Sovjet-Unie), Liberia technische en economische bijstand aangeboden. Volkov is enige dagen geleden aan het hoofd van een Sovjet-delegatie met een speciaal vliegtuig in Monrovia aangekomen om de plechtigheden ter gelegenheid van de aanvang van de derde ambtstermijn van William Tubman als president van Liberia bij te wonen. Volkov verklaarde, dat de Sovjet-Unie diplomatieke betrekkingen met Liberia wenst aan te knopen, „waaruit Liberia voordeel zou kunnen trekken". Zijn verklaring was de oorzaak van ge ruchten, dat de Russen wellicht zullen aan bieden een vliegbasis in Liberia aan te leggen. Verder doen onbevestigde berich ten de ronde, dat de Russen wapens aan Liberia willen leveren, het land willen helpen bij de wegenbouw en verder finan ciële bijstand willen verlenen bij de tot standkoming van een zeer grote hydro- electrische centrale bij de St. Paulrivier. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING en Juwelier Horloger Barteljorisstraat 2 - Tel. 13004 Haarlem Met 1 Januari 1906 is de Motor- en Rijwielwet in werking getreden, die een regeling bevat van het verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. Deze motor rijtuigen en rijwielen moeten voorzien zijn van een nauwkeurig werkend stuur- toestel. Doch of de berijder het naukeu- rig werkend stuurtoestel ook hanteeren kan, wordt niet gevraagd. Een rijwiel moet nu voorzien zijn van één bel; de hoorns, waarmede wielrijders vaak dik wijls zonder noodzaak zulke rauwe klanken voortbrachten, dat de voetgan- gres er verschrikt voor opzij sprongen, zijn niet meer toegelaten. Met deze wet is ook een einde gekomen aan de beruchte „snelheid van ?en dra vend paard", welke als snelheidsmaat staf gold. Hoeveel kilometer dat wel was wist niemand om de eenvoudige reden dat men niet bepaald had: welk paard, het paard van een vrachtrijder of een In de Tweede Kamer heeft een minder- harddraver uit den stal op Woestduin, heid gepleit voor een maximum-snel heid van veertig kilometer per uur. Maar de meerderheid achtte die moeilijk te controleeren en liet bij amendement de geheele maximumsnelheid uit de wet verdwijnen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5