In toekomst zal meerderheid van de nieuwbouw uit vier- en vijf kamer woningen bestaan Oterleekse staf zal voorlopig in Weesper kazerne blijven P. C. van der Maas zorgt 40 jaar voor Bloemendaalse plantsoenen Haarlemse brandweerlieden gaven na hele dag „filmen" de moed op Slim idee werd niet beloond Pre-advies over zvoningdifferentiatie Beeld voor Pius X- school in Haarlem VRIJDAG 6 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 11 Ontwerper en opzichter van beplanting op bijna 300 ha. terrein Zeeweg twee keer beplant Verenigingsleven Verlate Kerstviering van katholieke bejaarden Burgerlijke Stand van Heemstede ANNO 1714 Houdt deze „Oude Klare" altijd schenkklaar in huis! f 7,— p. literkruik „DE GRAAIJWE HENGST9' Bijna 80 woningen in Zinnevelt Verhoging presentiegeld leden raadscommissie Moeilijkheden bejaarden centrum De Blinkert AVRO televisie omroepster Heieen van Meurs vertrekt Geschenken voor het Frans Halsmuseum Amsterdams hof berecht verduistering op Schiphol Wijziging Haarlemse keuringsverordening Abonnementsconcerten Burgerlijke Stand van Haarlem Op 16 januari zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer P. C. Van der Maas bij de gemeente Bloe- mendaal in vaste dienst kwam. Hij werd al dade lijk belast met het werk van de afdeling Plantsoenen van de dienst van Publieke Werken. Voor 1914 werd het werk in de plantsoenen uitbe steed aan particulie ren, maar met het oog op de groei van de gemeente werd de plantsoendienst inge- steld. En al herdenkt de heer Van der Maas de volgende week maandag dus zijn veertigjarig dienst verband bij de ge- V meente Bloemendaal. f t i deze in 1897 in Haar lemmermeer in het gebied waar nu Schiphol is gelegen - geboren jubilaris heeft toch nog zeven jaar voor de boeg voor hij de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. In de ko mende jaren kan hij Bloemendaal daarom nog met zijn waar devolle adviezen voor het landschapsschoon dienen. De heer Van der Maas heeft er bij zijn werk steeds naar gestreefd een goede verhouding met het publiek te bewaren. Niet omdat hij zijn slaaf wil zijn, maar omdat hij uitgaat van de gedachte er mét en vóór het publiek te zijn. Met dit publiek krijgt hij ook steeds meer te maken, omdat het in de laatste jaren in Bloemendaal is vereist, dat voor welhaast elke boom, die in de gemeente verdwijnt een kapverbod nodig is. De jubilaris heeft veel bereikt door zelf studie en zo de maatschappelijke ladder tree voor tree omhoog te gaan. Voordat hij in gemeentedienst kwam werkte hij al bij particulieren, onderbroken door de mi litaire diensttijd. Bij de gemeente Bloemen daal in dienst, bezocht hij verscheidene avondscholen, speciaal die waar cursus sen in tuinbouw werden gegeven. In die tijd was de opleiding maar slecht gere geld; dit is nu heel wat beter, zo zei ons de heer Van der Maas, toen hij op zijn kan toor in het gebouw van de dienst van Pu blieke Werken aan de Zeeweg enige ogen blikken uit zijn druk bezette tijd vrij maak te om ons te woord te staan. Dit ging ove rigens niet zo gemakkelijk, want deze man. die altijd bereid is alle inlichtingen over zijn dienst te verschaffen, antwoordde toen wij hem het doel van ons bezoek vertelden „Dan zijn we deze keer gauw klaar", waar uit zijn spreekwoordelijke bescheidenheid kan blijken. De heer Van der Maas werd in 1930 be vorderd tot opzichter bij de Plantsoen dienst, toen de vorige opzichter overleed. In 1931 wérd de heer E. W. van Neder Hasselt het eerste hoofd van deze dienst. Hij bleef het maar vier jaar en werd in 1935 opgevolgd door de heer G. Boeseho- ten. Toen in 1947 de heer Boeschoten met pensioen ging werd de heer Van der Maas met de leiding van de afdeling Plantsoe nen van de dienst van Publieke Werken belast. Sinds ongeveer twee jaar heeft hij een asssitente, omdat men het omvangrij ke werk moeilijk alleen meer af kan. Door meer bebouwing en verkaveling kreeg de gemeente meer terrein en dus eveneens meer groenstroken. Als men na gaat wat op dit ogenblik allemaal onder de plantsoendienst ressorteert, is dat niet ge ring. Allereerst tien sportterreinen met een oppervlakte van tien hectaren, waarin niet begrepen de gemeente toebehorende ter reinen, die aan verenigingen zijn verhuurd en door hen worden onderhouden. De plantsoenen, het Bloemendaalse Bos en beplantingsstroken hebben tezamen een op pervlakte van vijfenveertig hectaren. Langs de in 1921 aangelegde Zeeweg de beplanting van deze landelijke slinger weg heeft de heer Van der Maas tweemaal meegemaakt, in 1921 en na de bevrijding, toen alles was vernield bezit Bloemen daal ruim tweehonderd hectaren duinter rein. De duinparken, zoals het Brouwers kolkje, het Wilhelminapark rond het Open luchttheater en het Aerdenhouts Kopje beslaan een oppervlakte van dertig hec taren. Bovendien heeft de plantsoenen dienst de zorg voor de kwekerij met ge bouwen aan de Veldlaan in Aerdenhout en over de algemene begraafplaats aan de Bergweg in Bloemendaal. Voor 1917, toen Bloemendaal nog maar een kleine bevol king had, werden de ingezetenen begra ven in Overveen op de plaats waar men nu het parkeerterrein aantreft naast hotel Roozendaal. Met de aanleg van de begraaf plaats in Bloemendaal, in 1917 officieel ge opend, werd in 1916 een begin gemaakt. Na de oorlog werd ruim negen hectaren grond van de Erven Van der Vliet aange kocht, waardoor de alweer te klein gewor den begraafplaats tot ongeveer dertien hectaren kon worden uitgebreid en de eer ste tientallen jaren zeker in de behoefte aan begraafplaatsen kan voorzien. De jubilaris is ook geen onbekende in het verenigingsleven. Enkele van zijn be langrijkste functies zijn de bestuursfuncties in de commissie Natuurbescherming Zuid- Kennemerland, de afdeling Bloemendaal van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde en de onlangs opgerichte woningbouwvereni ging Aerdenhout, waarvan hij voorzitter is. Pratende over het recreatiegebied van Bloemendaal komt eveneens het duinmeer aan de Zeeweg ter sprake. De begroeiing van dit in 1949 door Publieke Werken ge graven meer ontwikkelt zich gestadig. Maar omdat een begroeiing meestal tien tot vijftien jaar nodig heeft alvorens enigs zins tegen beschadiging bestand te zijn, mag men openstelling van dit recreatiege bied nog niet meteen verwachten. We zouden onvolledig zijn als we ver zuimden te noemen het werk van de heer Van der Maas in het Openluchttheater. Van de vier in de laatste jaren aangeleg de bloemenmozaïeken werden er drie door de plantsoendienst onder zijn leiding uit gevoerd. Bij vrijwel elke voorstelling in het theater kan men de heer Van der Maas aantreffen om met de regisseur de op stelling van de beplanting te bespreken. En dat deze altijd altijd keurig is verzorgd kunnen de vele bezoekers van het theater het best beamen. Terwijl overal in ons land reeds brand stapels van onttakelde dennenbomen wor den opgericht of al zijn verbrand, heeft de afdeling Heemstede van de r.-k. Bond voor bejaarden en Gepensionneerden don derdagmiddag in het r.-k. jeugdhuis aan de Herenweg voor de leden nog een kerst viering gehouden. Het late tijdstip is even wel niet van invloed geweest op de ver eiste sfeer. Deze werd vooral gestimuleerd door de geestelijk adviseur van de af deling, kapelaan jhr. Von Fisenne, die een bijzonder fraaie serie lichtbeelden vertoonde ter illustratie van zijn causerie rondom het kerstgebeuren. Het eerste ge deelte hiervan bestond uit kijkjes in Beth lehem en Nazareth, waar sinds de geboorte van Christus slechts weinig veranderd bleek te zijn; gevolgd door afbeeldingen van kerstgroepen van middeleeuwse kun stenaars en besloten met verscheide repro ducties van schilderijen, waaronder van Rembrandt, die op het aloude bijbelverhaal zijn geïnspireerd. Dit alles werd door ka pelaan Von Fisenne van interessante toe lichtingen voorzien. Vervolgens sprak de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer W. Selhorst, nog een kort propagandistisch woord, waarbij hij aller medewerking verzocht, teneinde te trachten het ledental nog op te voeren. Daarna vestigde kapelaan Von Fisenne nog even de aandacht op de wenselijkheid van het houden van een driedaagse retraite in Bergen of Noordwijk, waaraan hij toe voegde, dat het hiervoor slechts bij wei nig aanwezigen aan de vereiste tijd zou ontbreken. De laatste spreker was de voorzitter van de afdeling Heemstede, de heer C. Schilling, die zijn hartelijke dank betuigde aan allen, die tot het slagen van deze kerstviering hebben meegewerkt; in het bijzonder kapelaan Von Fisenne, die door zijn causerie en lichtbeelden tevens van de grote erkentelijkheid der leden over tuigd kon zijn. Aan de aanwezigen werd bij het ver laten van de zaal nog een kerstbrood uit gereikt. ONDERTROUWD: F. J. Backer en E. Filarski; A. van Haeringen en H. J. A. Lippe. GETROUWD: J. van Raaphorst en L. G. Westenberg; F. C. Veldhoven en A. H. Neeskens. GEBOREN: Maria Elisabeth, d. van J. Keijzer en R. Krabbendam; Appolonia Theo dora Maria, d. van J. J. M. van der Weiden en W. C. Landman. OVERLEDEN: A. W. Tirfion, 86 j„ Heren weg 113; B. C. Loois, 2 j., Achterweg 5. ADVERTENTIE De Haarlemse vrijwillige brandweer zal geen moeite meer doen om de befaamde Oterleekse brandweerstaf in handen te krijgen. Voorlopig althans niet meer, want men is tot de conclusie gekomen, dat dit kleinood, dat al zo vele malen van eigenaar is veranderd, op het ogenblik in het bezit is van een groep brandweerlieden, die tot eike prijs wil voorkomen, dat de zo moeizaam verkregen staf uit hun spuithuis verdwijnt. Zoals men weet is het Weesper korps er namelijk reeds in September in geslaagd de staf te bemachtigen en men heeft dit onderwerp van talloze strooptochten zó goed opgeborgen, dat er vrijwel niet aan gedacht kan worden, dat Weesp de staf nog eens zal moeten afstaan. Dat is overigens de afgelopen week wel duidelijk geworden. Zoals wij namelijk reeds meldden, is een groepje vrijwilligers uit Haarlem aan het e!nde van de vorige week naar Weesp getrokken om te proberen deze staf te pakken te krijgen. Vooral met het oog op de commandowisseling meende men er goed aan te doen de staf weer eens naar Haarlem te halen, maar zelfs met behulp van een paar honderd sleutels kon men niet tot de kazerne, waarin de staf bewaard wordt, doordringen. Bovendien bleek de Weesper brandweer de staf bijzonder goed te bewaken, waarbij de Haarlemmers zelfs ontdekten, dat aan de ramen van de kazerne alarmdraden waren bevestigd, die ervoor zouden zorgen, dat de brandweer lieden direct gewaarschuwd zouden worden zodra een onbevoegde zich toegang tot de kazerne zou willen verschaffen. f 3.60 p. y2 Het beste paard van (de Schiedamse) stal. Verleden week is het de Haarlemmers dus niet gelukt om de staf te zien te krij gen, maar dinsdag heeft een lid van een nieuwe groep vrijwilligers, die op stroop tocht uit was, de staf zelfs in handen ge had. En toch staat de Oterleekse stok op het ogenblik nog in Weesp. In het brein van de brandweerman de heer F. A. L. Jutten, directeur van een filmbedrijf in Haarlem, rijpte namelijk het plan om de staf op een wel bijzonder slim me wijze in het bezit van Haarlem te bren gen. Hij besprak zijn idee met enkele col lega's en het gevolg was, dat dinsdagmor gen uit de Jansstraat in Haarlem een auto vertrok met als inzittenden de heer Jutten zelf en de brandweerlieden de heren F. H. Pijnakker en A. van der Boogaard. Deze drie mannen hadden een volledige film uitrusting, compleet met camera's, lampen, kabels en geluidsbanden, bij zich en het geheel werd nog echter toen onderweg cameraman Piet Kaart van de Nederlandse Televisie Stichting instapte. Men reed direct naar Weesp, waar men zich bij de gemeentesecretaris aandiende als de ver vaardigers van een documentaire film, die voor hun rolprent, die later op de scholen gedraaid zou worden, Weesp hadden uit gekozen. Men werd als het ware met open armen ontvangen. De secretaris toonde zich graag bereid om alle mogelijke medewerking te verlenen en ook een aantal ambtenaren liep zich het vuur uit de sloffen om de „film mensen" met raad bij te staan. De heer Jutten filmde met zijn (lege) camera alles wat los en vast zat: Molentjes, bruggen, het oudeliedenhuis, de markt en het stad huis en ondertussen verzamelde de heer Pijnakker de diverse gegevens, die voor de „documentaire" van pas zouden komen. Ook Piet Kaart zat niet stil, maar hij was de enige, die serieus werkte, omdat de Het rapport van de afdeling Regionaal Onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut over de woningdifferentiatie in de gemeente Haarlem, blijkt thans in een pre-advies van B. en W. aan de raad als een zeer belangrijke richtlyn voor het gemeentelijk woningbeleid te worden beschouwd. Tot het onderzoek, dat tot dit rapport heeft geleid, was destijds opdracht gegeven, omdat de gemeente zich een beeld wilde verschaffen van de wenselijke indeling naar grootte-klassen van de woningbouw in de toekomst. Thans verklaren B. en W. zich geheel met de inhoud van het rapport te kunnen verenigen, met dien verstande, dat reeds aanstonds de in het rapport aangegeven percentages voor de wenselijke differentiatie zullen worden nagestreefd en dat dus ook de bouw van zeskamerwoningen (negen percent in het totaal) niet zal worden uitgesteld, zoals aanvankelijk was overwogen. Het toekomstig beleid zal er op worden gericht, dat er bij de bouw van woningwetwoningen, zowel als premiewoningen tesamen tot stand zullen komen: tweekamerwoningen: 10 percent; driekamerwonin gen: 13 percent; vierkamerwoningen: 33 percent; vijfkamerwoningen: 35 percent; zes- liamcrwoningen: 9 percent. Dit luidt grote wijzigingen in ten opzichte van de sinds 1945 gevolgde differentiatie: tweekamerwoningen: 7 percent; driekamerwoningen: 23 percent; vierkamerwoningen: 59 percent; vijf kamerwoningen: 8 percent en zeskamer woningen: 3 percent. Bij de bouw van woningen met vier of meer kamers zal rekening worden gehou den met de mogelijkheid van inrichting van een tweede woonvertrek door het maken van een tweede stookgelegenheid. Bij de uitvoering zal rekening moeten worden gehouden met het feit, dat toepas sing van 't volledige differentiatie-patroon slechts uitvoerbaar zal zijn voor niet te kleine wijken, zodat in sommige situaties de bestaande bebouwing in aangrenzende stadsdelen zal moeten worden betrokken in de beschouwing. Er zal, zoals uit de beschouwing bljjkt, een belangrijke verschuiving plaats hebben van de vier- naar de vijfkamerwoningen (van 59-8 tot 33-35) en ook het aantal zeskamer woningen zal sterk worden vergroot. De laatstgenoemde woningen zullen volgens B. en W. bij voorkeur als eengezinswonin gen moeten worden gebouwd. Ofschoon de situatie op de woningmarkt dat thans nog niet toestaat, achten ook B. en W. het gewenst te zijner tijd aan jonge gezinnen als regel een driekamerwoning te verschaffen. Vele van deze gezinnen zullen weliswaar dan na ongeveer vijf jaar een grotere woning behoeven, maar het zal dan ongetwijfeld makkelijker zijn een woning te krijgen, waarin het gezin zich gedurende tien jaar verder kan ontplooien. Men moet hierbij niet uit het oog verliezen, dat de economische omstandigheden van een pas beginnen gezin veelal een beletsel vormen voor het direct kiezen van een woning met ruimere mogelijkheden. Ook in de toekomst zal er zonder enige twijfel behoefte blijven bestaan aan tweekamerwoningen, hetzij voor de huisvesting van oudere gezinnen van twee personen, hetzij voor die van alleenstaanden. Zolang de woningnood niet is opgeheven, zullen met deze woningen jonggehuwden moeten worden geholpen. In de periode van 1946 tot en met 1953 zijn er 146 woningen voor bejaarden ge bouwd en in de daarna ontworpen plannen zijn 150 van deze woningen begrepen. De vele inschrijvingen voor bejaardenwonin gen bij het gemeentelijk bureau voor huis vesting tonen wel, dat er aan dit soort wo ningen nog een grote behoefte bestaat. De ruime bouw van deze woningen kan dan ook in feite worden beschouwd als een correctie op de differentiatie van de be staande woningvoorraad, welke nodig is geworden door de verhoging van de ge middelde leeftijd. Wij hebben al enige keren melding ge maakt van het plan van het Haarlemse bouwbedrijf N.V. Hogerveka om het com plex, dat het in Zinnevelt heeft gebouwd voor het Pensioenfonds voor de Grafische bedrijven uit te breiden met nog eens 78 woningen van hetzelfde type. Uit een bij de Haarlemse raad ingediend voorstel tot grondverkoop blijkt, dat het daartoe een geschikte financiering heeft gevonden. Voor de stichting Pensioenfonds voor het walpersoneel in vaste dienst der K.N.S.M. te Amsterdam zullen aan de Plesmanlaan en de Frans Netscherstraat zeven eenge- In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om aan Gedeputeerde Staten van Noord- holland voor te stellen de vergoeding voor de leden van de raad voor het bijwonen van de vergaderingen van de commissies, alsmede van de afdelingen van de raad met ingang van 1 januari 1956 vast te stellen op 8 per lid voor elke bijgewoonde ver gadering. Op het ogenblik bedraagt het presentiegeld 6. zinswoningen, 33 flatwoningen en vijf gara ges worden gebouwd, voor het Pensioen- en voorzieningsfonds van Radio Holland N.V. te Amsterdam aan de Mr. Jan Gerritszlaan en de Frans Netscherstraat zes eengezins woningen en 24 flatwoningen, en voor het Pensioenfonds van Werf Conrad en Stork Hijsch te Haarlem acht woonhuizen aan het Henriëtte Roland Holstplantsoen. De totale oppervlakte bedraagt ongeveer zevendui zend vierkante meter, welke tegen 23 gul den per vierkante meter verkocht zal wor den. Verder zal in de komende raadsvergade ring van woensdag 11 januari de grondver koop aan de Nederlandse Maatschappij voor Volkshuisvesting aan de orde komen voor de bouw van 232 flat- en 118 eenge zinswoningen, alsmede garages, winkels en een woongebouw voor alleenstaanden. Over de bijzonderheden van dat interes sante plan, waarbij de flatwoningen in systeembouw zullen worden uitgevoerd naar een project van prof. ir. H. T. Zwiers, hebben wij reeds uitvoerig geschreven. De beslissing door de gemeenteraad werd ver traagd door moeilijkheden welke op het laatste ogenblik in het vooroverleg tussen Nemavo en gemeente rezen. Woensdag komen vragen in Haarlemse raad aan de orde In ons blad van Donderdag deelden wij mee, dat men moeilijkheden verwacht bij het betrekken van de twee en dertig wo ningen van de Algemene Stichting voor huisvesting van bejaarden, omdat de be strating aan het Rockaertshof in de om geving van de Rollandslaan ontbreekt. Het lid van de gemeenteraad van Haar lem, de heer W. Mensink, heeft aan de gemeenteraad verzocht hem in de woens dag te houden vergadering toe te staan de volgende mondelinge vragen te stellen: Is het juist, dat nieuwe moeilijkheden zijn gerezen bij de voorbereiding voor het doen betrekken van de woningen van het bejaardencomplex De Blinkert? Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, willen B. en W. dan mededelen van welke aard deze moeilijk heden zijn en tevens, waaraan een en ander te wijten is? De televisie-omroepster van de AVRO, Heieen van Meurs, zal voor een studie van twee jaar aan de Royal Academy for Dra matic Arts naar Londen vertrekken. Zij is toegelaten na een vergelijkend exa men van een groot aantal candidaten voor de 25 open plaatsen, die het seizoen 1956 1957 op deze academie bood. N.T.S. bijzonder graag een goed journaal van deze hele komedie wilde hebben. Verboden woorden De moeilijkheid voor de Haarlemmers was echter, dat men van tevoren had afge sproken, dat de woorden „brandweer, staf, Oterleek en Haarlem" beslist niet gebruikt zouden worden. Men moest dus maar af wachten of een van de ijverige ambtenaren zelf op het idee zou komen om de brand weerkazerne in de „reportage" op te nemen en dit gebeurde ook. Inmiddels was het echter al avond ge worden en na urenlange gesprekken be landde men dan toch eindelijk waar men wezen wilde: in de brandweerkazerne. De commandant van het korps in Weesp was zelfs zo vriendelijk om het gehele verhaal van de staf aan de heer Pijnakker te ver tellen en ondertussen zocht de heer Jutten later bijgestaan door de heer Van der Boogaard koortsachtig naar de staf. Inmiddels werd echter het idee geopperd om ook de brandweerauto in de „repor tage" te betrekken en de „cameramensen" konden daar moeilijk nee op zeggen, zodat de kazerne korte tijd later bijna geheel gevuld was met brandweerlieden. De Haar lemmers filmden in het wilde weg: buiten op de auto, voor de deur, binnen en zij kregen de Weesper spuitgasten zelfs zover, dat de staf te voorschijn werd gehaald. De heer Jutten heeft dit zo begeerde voorwerp zelfs nog kunnen aanraken, maar hij zag toch geen mogelijkheid om de staf zoals de spelregels zeggen over de drempel van de kazerne te krijgen. De Haarlemmers zagen daarbij, dat de staf opgeborgen was in een ongeveer an derhalve meter hoge koker, die hun voor gangers verleden week ongetwijfeld over het hoofd moeten hebben gezien. Excuses Hoe het ook zij, men moest na eindeloze pogingen des avonds laat de terugtocht aanvaarden, zonder staf, maar mét de wetenschap, dat het vrijwel onmogelijk was om dit voorwerp te bemachtigen. In Haarlem kreeg de nieuwe comman dant, de heer G. J. Stap, het hele verslag te horen en hij raadde zijn mannen vervol gens aan om voorlopig een einde te maken aan de strooptochten. Temeer omdat er diverse overigens onjuiste geruchten over het gedrag van de Haarlemmers wa ren verspreid. De „cameramensen" beloof den dit en donderdagmiddag heeft de heer Jutten dan ook de brandweercommandant in Wees telefonisch het gehele verhaal uit de doeken gedaan. Deze vatte de po ging van de Haar lemmers op spor tieve wijze op, maar werd toch weer enigszins wantrou wend toen men hem vertelde, dat er toch naar alle waar schijnlijkheid een journaalfilmpje over de tocht in het tele visieprogramma van zaterdagavond zou worden opgenomen. Na enig heen en •veer gepraat werd het hem echter dui delijk, dat dit ver haal nu eens niet verzonnen was en hij aanvaardde dan ook spontaan de ex cuses die de heer Jutten hem voor de veroorzaakte last namens de Haarlemmers aanbood. Bovendien is er een brief met veront schuldigingen naar de gemeentesecretaris verzonden, zodat deze zaak, wat betreft Haarlem, afgelopen is. Men laat de Oterleekse staf een poosje rusten en men zal pas weer op pad gaan wanneer de staf veroverd zal zijn door andere brandweerlieden. Overigens behoeft dat niet zo bar lang te duren, want wij hebben horen vertellen, dat men in Weesp de staf alleen maar zo bijzonder goed bewaakt, omdat men daar over enige tijd een nieuwe kazerne gaat openen. Daarna maken de andere steden en dorpen weer een goede kans om de staf trots naar hun woonplaats te brengen. Over enkele maanden, waarschijnlijk in april, zal in de Pius X-school aan de Geu zenvesperstraat in Haarlem-Noord een beeld onthuld worden, voorstellende Paus Pius X, dat gemaakt is door de jonge beeldhouwer Theo Mulder. Theo Mulder, die onlangs zijn studie aan de rijksacademie van beeldende kunsten onder prof. V. P. S. Esser voltooide, bracht eerst enige tijd door in het atelier van de bekende Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen, maar heeft sinds kort zijn intrede gedaan in een oud cafélokaaltje aan de Bronsteeweg 92 in Heemstede. De Oterleekse brandweerstaf B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor onder dankbetuiging aan de schenkers voor de gemeente in eigendom te aanvaarden ter plaatsing in het Frans Halsmuseum: een viertal behangselschilde rijen van de hand van de Haarlemse kun stenaar Leendert Overbeek, geschonken door mevrouw A. A. Metz-Backer, een schilderij „schoeisel 1943" en een aquarel, voorstellende de plaats van de huidige han delsavondschool aan de Zijlvest vervaar digd en geschonken door de heer G. J. H. Kerkhoff, een mansportret en een vrouwe portret, beide door A. F. Heyügers gemaakt en geschonken door mevrouw A. van Haaf- ten en een collectie van zeventien schilde rijen en etsen, afkomstig uit een legaat van mevrouw P. W. A. Halberstadt. Ter op neming in de topografische collectie van het gemeentearchief wordt voorgesteld in dank te aanvaarden een aquarel en vijf tekeningen naar onderwerpen van het oude Haarlem, vervaardigd en geschonken door de heer G. J. H. Kerkhoff. Via zijn leermeester Mari Andriessen kreeg hij van het bestuur van de r.k. school voor gewoon lager onderwijs, de Pius X- school, de opdracht om een beeld te maken en op het ogenblik is het zover, dat het ontwerp van het figuur van Paus Pius X voltooid is. Binnenkort zal Theo Mulder overgaan tot het vervaardigen van het werkelijke beeld, dat uit chamotte gebak ken zal worden en dat ongeveer een meter hoog zal zijn. De kosten van het beeld zullen bestreden worden uit het gereserveerde gedeelte van twee percent van de bouwsom, dat be stemd is voor versiering van de school. De Pius X-school vormde vroeger een geheel met de Dominicus Savioschool, maar is na de voltooiing van de nieuw bouw een aparte school geworden. Het Amsterdamse gerechtshof veroor deelde vanmorgen een kantoorbediende uit Amsterdam wegens verduistering van een bedrag van ruim zesduizend gulden tot een gevangenisstraf van een jaar voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de Dr. Meijersvereniging. De Haarlemse recht bank had hem een straf opgelegd van twaalf maanden, waarvan zes voorwaar delijk. De kantoorbediende is vroeger be drijfsleider geweest van een expeditiebe drijf, dat op Schiphol een bijkantoor had. Op verschillende tijdstippen nam hij be dragen uit de kas, die hij onder zijn be heer had. Voor vee en vlees B. en W. van Haarlem delen de gemeente raad mee, dat de verordening op de keu ringsdienst van vee en vlees niet meer ge heel voldoet aan de eisen van deze tijd. Volgens hen is het noodzakelijk, dat de ver ordening op de volgende punten wordt her zien: de mogelijkheden te scheppen om vlees te onderzoeken en te keuren in andere lokaliteiten dan die van het openbaar slachthuis; bedriegelijke praktijken met be trekking tot de verkoop van paardenvlees tegen te gaan; de verkoop van vleeswaren, die in luchtdicht gesloten metalen of glazen voorwerpen zijn verpakt, mogelijk te maken op andere plaatsen van die, welke voldoen aan de eisen, gesteld in de Vleeskeurings- wet en de verordening op de vleeskeurings dienst aan te passen aan de wet op de eco nomische delicten. B. en W. stellen de raad voor de verordening te wijzigen. Op vrijdag 13 januari heeft het vijfde abonnementsconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de V-serie plaats, dat door Marinus Adam geleid wordt. Con certmeester Jan Hesmerg en solocellist Eduard Biele zijn solisten in het Concert voor viool, violoncello en orkest van Fre derick Delius, dat na de pauze wordt uit gevoerd. Het programma bestaat uit het Concerto grosso nr. 11 van Handel, de 86ste Symfonie van Haydn en ,,A simple sym phony" van Benjamin Britten. Aan het zesde D-concert zou aanvanke lijk medewerking worden verleend door Guila Bustabo, die echter wegens ziekte haar Europese tournee heeft moeten afzeg gen. In haar plaats zal dinsdag 17 januari de Franse violiste Janine Andrade het Vioolconcert van Sibelius uitvoeren. HAARLEM, 5 januari 1956 GEHUWD: 5 jan., I. Vankov en A. C. E. van der Veldt; H. Schreur en M. van Eijsden. BEVALLEN van een zoon: 3 jan., E. C. TolHarren; F. H. Kettingde Vries 4 jan., A. M. KuijerDekk r; 5 jan., P. J. A. Crul —Vogelzang; H. van Ee—Bessem. BEVALLEN van een dochter: 3 jan., G. S. A. Sassenvan Veenendaal; J. M. Haas Brobbel; L. GilmourTeys; 5 jan., J. Hees been—van der Meer; W. Kaan—Steenken; M. A. A. HoekstraNunnink; E. Wenselaar— Jurgens. OVERLEDEN: 2 jan., E. C. JuttenVoor- hamme, 71 j„ Barrevoetestraat; 3 jan., J. van Doorne, 81 j., Romeinenstraat; 4 jan., H. Cordes, 83 j., Orionweg.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7