Vestiging van Amerikaanse geneesmiddelen fabriek op Haarlems industrieterrein EEea HOENDERDOS KOLEN Gymnastiekzaal in Haarlem-Noord officieel in gebruik genomen een korreltje zout..? 20°/o Gemeente handelde met grote voortvarendheid Tegen uitvoerder een maand geëist Typhoons alleen aan de kop na zege op Black Pirates: 59-40 Grote belangstelling voor het mooiste lokaal in Nederland Zuurkoolfabrikanten zouden kartelbesluit overtreden Moeilijkheden met A msterdam Weekblad voor Bloembollencultuur Goede vangst van Haarlemse agent Inbraak in pastorie te Heemstede V erbindingen «1 Anton Zischka voor Geloof en Wetenschap Wielrijder na aanrijding overleden Stedenploegen voor HaarlemAmsterdam Benefiet-voorstelling voor Hongaarse sportlieden Hof Amsterdam Wegens dood door schuld Motorlogger IJm. 72 te water gelaten De basketbalcompetitie ANTHRACIET IN ALLE PRIJZEN ZATERDAG 7 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMS WETHOUDER van Openbare Werken, Volkshuisvesting en In- dustriebevordering, de heer W. F. Happé, heeft vanmorgen op een persconfe rentie meegedeeld, dat de bekende Amerikaanse farmaceutische industrie Merck, Sharp en Dohme heeft besloten haar fabriek voor het Europese vaste land in Haarlem te vestigen. De heer Anton F. Reiche, directeur van de Europese afdeling van de genees middelenfabriek, die eveneens op deze persconferentie aanwezig was, heeft daaraan toegevoegd, dat men reeds over enige weken de eerste heipaal voor het complex, dat voorlopig uit drie gebouwen zal bestaan, de Waarderpolder hoopt in te drijven. De fabriek komt aan de Claes Tillyweg tussen de Nijverheids weg en de Waar- derweg.. Begonnen wordt met de aankoop van twee hectaren tegen achttien gulden per vierkante meter de kostprijs waarin de door de gemeente uit te voeren werken voor het bouwrijp maken van het terrein zijn begepen terwijl een terrein van nog vier hectaren in optie wordt genomen. Het voorstel voor deze transactie zal door de gemeente aanstaande woensdag 11 januari worden behandeld, iets meer dan een maand nadat wethouder Happé zijn eerste onderhandelingen met de vertegenwoordigers van Merck, Sharp en Dohme voerde. Maatregelen zijn reeds getroffen opdat Gedeputeerde Staten van Noordholland dit raadsbesluit nog in hun vergadering van dezelfde dag kunnen goedkeuren. De voorlopige bouwplannen zijn de Schoonheidscommissie reeds gepasseerd. De aanbesteding van de ophoging heeft onmiddellijk na de goedkeuring van het raadsbesluit plaats. Twee weken na het begin van de ophoging kan er met heien worden begonnen. Merck, Sharp en Dohme behoort tot de allergrootste geneesmiddelenconcerns van de wereld. Deze combinatie van de vroeger zelfstandige ondernemingen Merck en Co Inc. en Sharp en Dohme hebben over de ge hele wereld tienduizend man personeel en een omzet van 160 miljoen dollar per jaar. Zii geven zeven miljoen dollar per jaar uit voor speurwerk op chemisch-farmaceu- tisch gebied. Van de 1053 patenten welke de laatste vijf jaar in de Verenigde Staten werden verleend, bezitten zij er 267 of 25%. Merck, Sharp en Dohme stonden vooraan bij de produktie van een paar beroemde geneesmiddelen van de jongste tijd: peni cilline, streptomycine en cortisone. Geen wonder dus, dat het ministerie van Economische Zaken aan het gemeentebe stuur van Haarlem heeft meegedeeld, dat het aantrekken van een industrie van de j omvang en standing van Merck, Sharp en Dohme van de grootste betekenis moet wor den geacht. Wethouder Happé wees in aansluiting daarop op de grote propagandistische strek- king welke van dit besluit op andere Amerikaanse industrieën moet uitgaan. Vice-president van het concern is de Nederlandse professor dr. A. T. Knoppers een zoon van de bekende hoogleraar van de Vrije Universiteit van Amsterdam. De Nederlandse vestiging van Merck was voorlopig in Amsterdam gehuisvest. Men I was van plan daar bij de Hemweg ook de 1 nieuwe fabriek te bouwen, maar met de gemeente Amsterdam ontstonden moeilijk heden over de kwaliteit van de aangeboden grond. Op 10 december vond het eerste overleg plaats tussen de vertegenwoordigers van Merck en wethouder Happé en reeds drie dagen later kon deze de gegadigden de voornaamste voorwaarden laten weten waarop de gemeente Haarlem bereid zou zijn in het industriegebied van de Waarder polder grond te verkopen. Ook daarna wer den in zo 'n hoog tempo de verdere details voor deze transactie uitgewerkt dat de hoofddirectie in Amerika in staat was reeds tussen Kerstmis en Nieuwjaar haar beslis sing welke dus ten gunste van Haarlem is uitgevallen te nemen. Haarlem is wel ver gegaan in zijn be reidheid om tot een resultaat te komen, maar heeft niet het middel van dumping te baat genomen. Op de grondprijs wordt geen cent toegelegd ook niet verdiend en ait is ook vastgelegd voor de in optie ge nomen terreinen. De Amerikanen zijn bijzonder gefrap peerd geweest door de snelheid waarmee door de Haarlemse diensten is gewerkt on der de persoonlijke leiding van wethouder Happé. De heer Reiche heeft dat van morgen op de persconferentie nog eens na drukkelijk bevestigd. Wethouder Happé heeft op zijn beurt lof gebracht aan vier ambtenaren die bij de voorbereiding veel en ingewikkeld werk hebben verzet: de heren mr. H. M. van der Hoeven en W. de Laat van de zevende af deling van de gemeente-secretarie en ir. Het weekblad voor Bloembollencultuur, orgaan van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, heeft, een nieuwe vorm gekregen. Volgens de redactie wordt er mee beoogd het blad geheel meer aan de tegenwoordige eisen van de lezer aan te passen. De indeling van de inhoud heeft eveneens een verandering ondergaan. Arbeider in bezit van zeven gestolen bontmantels Een agent pan politie te Haarlem zag in de afgelopen nacht omstreeks halfvier in de Paarlaarsteeg een man lopen, die in het bezit was van zeven bontmantels. Hij werd naar het bureau van politie overgebracht en daar bekende hij kor+ tevoren uit een modemagazijn in de omgeving, waar hij aangehouden werd, de bontmantels te heb ben gestolen. Hij had zich toegang verschaft door een ruitje in te slaan. De aangehou dene was de dertigjarige arbeider M. H. uit Haarlem en de waarde van de bontmantels bedraagt vijfduizend gulden. In de nacht van donderdag op vrijdag tussen één en zes uur heeft men zich toe gang verschaft tot de pastorie der r.k. kerk aan de Herenweg te Heemstede. Door ver breking van een ruitje aan de zijkant van de pastorie is men binnen gekomen. De kamers zijn beneden en boven doorzocht en er wordt een bedrag van zevenhonderd gulden vermist. J. J. Fuijkschot, hoofd van het bouwbureau van Openbare Werken, en diens plaats vervanger, ir. Bouman. Ook de directeur van de stichting voor de Industriebevorde ring, de heer Metz, heeft een belangrijk aandeel in het succes gehad. Daardoor, zo vergeleek wethouder Happé, was het mo gelijk na een korte maar harmonische ver loving thans een huwelijk aan te gaan. Door deze vestiging van de Europese fabriek van Merck, Sharp en Dohme wordt een industrie aangetrokken, welke weinig gevoelig is voor conjunctuurinvloeden, daardoor wel geen grote, maar vooral wel constante werkgelegenheid voor geschool de krachten biedt - men rekent met onge veer vijftig man te beginnen waarna men in de komende tien jaren een ontplooiing van dit bedrijf tot tweehonderd man hoopt te geraken - waarbij een hoogwaar dig produkt wordt vervaardigd, dat bo vendien vooral betekenis voor de export heeft. Een andere consequentie van deze vesti ging is, dat Haarlem niet uitsluitend meer een stad van grafische en textielindustrie is, maar ook van farmaceutisch-chemische. Hier zijn immers reeds vestigingen van Brocades-Stheeman en Pharmacia, van Prohparma (Stephensonstraat) en Pharma- chemie (Waarderpolder). Dit laatste be drijf heeft in de jaren, dat Merck nog geen eigen vestiging in Nederland had, de pro- dukten van deze onderneming mede ge stimuleerd en bekend gemaakt. Zoals reeds gezegd zal het complex voor lopig uit drie gebouwen bestaan voor labo ratoria, chemische afdelingen, krachtsta tion en kantoorgebouw. Een der redenen waarom Merck, Sharp en Dohme zich in Haarlem gaan vestigen er waren natuurlijk meer gemeenten op het vinkentouw is de nabijheid van Schiphol. Zeer grote hoeveelheden genees middelen worden namelijk per vliegtuig naar de buitenlandse relaties verzonden. Aan de ligging van het terrein ten opzichte van het verkeer werden trouwens door Merck hoge eisen gesteld en ook daaraan kon Haarlem voldoen. Als de Prinsenbrug gereed is, kan men de wegverbindingen haast niet beter wensen. Verder omvat het Haarlemse industrieterrein een uitstekende haven, terwijl in de toekomst aan de oost zijde van het terrein nog een goederen spoorweg kan worden aangelegd. De be grenzing van de in optie genomen terreinen door die spoorweg staat dan ook in het raadsbesluit, dat het gisteren gesloten voorlopig koopcontract moet bekrachtigen, uitdrukkelijk vermeld. ADVERTENTIE Men kan moeilijk geloven, dat een bedrijf goede zaken doet, als het zijn goederen met grote kortingen verkoopt. Men neemt dergelijke aanbiedingen soms met een kor reltje zout. „House of England" houdt tweemaal per jaar een uitverkoop, waarbij dus ook tweemaal per jaar gedurende enige weken op kleding en mode-artikelen een verlies wordt ge leden. En toch boeken wij winst zelfs een drievoudige winst! Er komt n.l. weer ruimte voor onze nieuwe voorjaarscollecties, wij maken vele nieuwe relaties en onze goodwill wordt vergroot door de schitterende kwaliteit van onze Tower kleding, tailored by Gordon, alleen nü met de zeer interessante prijsreducties van J 'k tegenover Tuschinski Reguliersbreestr. 21-23 AMSTERDAM Den Haag - Eindhoven - Hilversum - Bussum Voor de leden van Geloof en Wetenschap sprak vrijdagavond in de Stadsschouwburg de bekende schrijver Anton Zischka, wiens boeken een algemene leesbaarheid paren aan grondige behandeling van het onder werp. De lezing van de heer Zischka bezat diezelfde kwaliteit. Het onderwerp van zijn in de Nederlandse taal voorgedragen lezing was „Ontmoetingen met beroemdheden en grote onbekenden". In dit kader sprak hij over Stalin, Rockefeller, Ibn Saoed, Onas- sis en vele anderen, wier levens met de genoemde grootheden direct of zijdelings verbonden raakten. Direct en zijdelings ook maakte de spreker zijn figuren voor het publiek levend, de feitelijke gegevens dikwijls aangevuld met een overstelpend cijfermateriaal afwisselend met die, welke hij van mens tot mens met. de be roemdheden verwierf. Zischka's apodictische wijze van spreken, zijn tot uitersten teruggebrachte apprecia ties, vormen de overdrijving die zijn onder werpen nodig hebben om in ware gestalte in de toehoorder te ontstaan. Deze manier van spreken vergt even een aanpassing van het publiek, maar toen die er vrijdagavond eenmaal was, kon Zischka vrijelijk zijn gang gaan. Toen hij zijn lezing beëindigd had volgden er nog enkele vragen, waarvan er één aanleiding werd tot een voor-de- vuist-weg maar uitmuntend „gebrachte" causerie over dr. Plesman. Deze toegift werd door het publiek met een hartelijk applaus beloond. Diac.onessenhuis. In Lisse is er voor het nieuwe diaconessenhuis te Leiden een bedrag van f31.126.33 bijeengebracht. Vrijdagavond is de 55-jarige landbouwer H. V. wonende te Hattemverbroek, ge meente Oldebroek, toen hij per rijwiel bij zijn woning de Rijksstraatweg wilde over steken, aangereden door een auto. De heer V. kreeg een schedelbasisfractuur. Hij werd naar een ziekenhuis te Zwolle over gebracht, waar hij na aankomst is over leden. De Haarlemse volleybal-stedenploegen die woensdag in het Krelagehuis in Haarlem de strijd aanbinden met de sterke vertegen woordigende ploegen uit de hoofdstad zijn als volgt samengesteld: Dames: K. Hoevens (aanv.), I. Groen en C. Westerwal (Rapiditas), C. v. d. Haar, G. Takken (Die Raeckse). W. Spierings (Velox) en J. Calmthout (MHBS). Heren: W. Clay (aanv.), J. Anthonisse (HVS). G. Verheem, F. Koning (Velox), M. Vink (CIOS), H. Keur en J. de Graaf (Die Raeckse). Magyar Nemzet meldt dat de staatsopera van Boedapest binnenkort de recette van één voorstelling beschikbaar zal stellen voor de uitzending van de Hongaarse Olympische ploeg naar Melbourne. Volgens deze krant is Gustav Sebes, voorzitter van het Hon gaars Olympisch Comité, door de leiding van de opera van dit geschenk verwittigd. Onlangs heeft Sebes een beroep gedaan op „alle vrienden van de Hongaarse sport" de Hongaarse Olympische kas te helpen vullen. Voor het Hof in Amsterdam, gepresideerd door mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, stond vrijdag in hoger beroep terecht een veertigjarige uitvoerder uit Zaandam, die in mei van het vorig jaar terzake van dood door schuld door de Haarlemse rechtbank was veroordeeld tot een maand hechtenis. De verdachte zou in september 1954, toen hij werkzaam was op een in aanbouw zijnd flatgebouw in Zaandam, aan twee werklie den opdracht gegeven hebben een klein betonnen balkon, dat zich zeven jneter boven de begane grond bevond, van de houten bekisting en de bijbehorende stut ten te ontdoen. Op de dag, nadat de op dracht was uitgevoerd, kwam het balkon naar beneden; het sleepte in zijn val een arbeider mee, die kort daarop overleed. De hoofdaannemer van het bouwwerk verklaarde als getuige, dat hij de dag voor het ongeval twee ongeschoolde arbeiders had opgedragen, een groot balkon van de bekisting te ontdoen. De verdachte, die bij deze opdrachtgeving aanwezig was, stelde voor, eerst het bewuste kleine balkon te ontkisten, maar de hoofdaannemer had dit afgeraden, „omdat dat nog niet nodig was." De beide arbeiders getuigden, dat zij kort daarop van verdachte de opdracht hadden gekregen, eerst het kleine balkon onder handen te nemen. De verdachte gaf dit voor het Hof toe en verklaarde tevens, zich niet meer te kunnen herinneren, of hij ook nog opdracht had gegeven, de houten stutten, waarop het balkon voorlopig nog rustte en die bij het weghalen van de bekisting moesten verdwijnen, daarna opnieuw te plaatsen. Toen hij 's avonds weer in de om geving van het balkon was geweest, had hij gezien, dat de stutten ontbraken. Hij had zich voorgenomen, om de volgende morgen even te onderzoeken, of dit wel verantwoord was, maar had het die be wuste ochtend vergeten. Hij verklaarde, dat hij niet een gevaarlijke situatie had verondersteld; in dat geval zou hij namelijk nog diezelfde dag maatregelen hebben ge nomen. Daarna verklaarde de hoofdaannemer met nadruk, dat hijzelf in dit geval waar schijnlijk een soortgelijke beslissing zou hebben genomen. Hij noemde het een onge lukkige omstandigheid, dat, in tegenstel ling tot de overige balkons, juist alleen dit ene, vanwege een andere bouwwijze, ge stut had moeten blijven. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoef- felman, was van oordeel, dat dood door schuld bewezen was. De verdachte heeft gezien, dat de stutten verdwenen waren en hij geen opdracht had gegeven, ze opnieuw te plaatsen, hetgeen hij zeker had moeten doen, omdat hij te maken had met onge schoolde arbeiders. Mr. Hoeffelman kon zich verenigen met de door de Haarlemse rechtbank opgelegde hechtenisstraf van een maand. De verdediger van de verdachte, mr. D. Aten, voerde aan, dat de getuigen in deze zaak zich bij het afleggen van hun ver klaringen nogal in bochten hebben ge draaid, teneinde alle verantwoordelijkheid van zich af te kunnen schuiven. Hij vroeg zich af, waarom men nu juist bij deze ver dachte alle schuld moet zoeken en vroeg vrijspraak, zonodig een voorwaardelijke veroordeling. Het Hof zal op vrijdag 20 januari arrest wijzen. Met goed gevolg is hedenmorgen van de Scheveningse Sleephellingmaatsehappij te Scheveningen te water gelaten de motor- logger IJM. 72. Het schip is gebouwd voor rekening van de rederij J. C. Pronk te IJmuiden. In de districts-basketbal competitie heel't The Typhoons de kans om alleen de lei ding te nemen niet voorbij laten gaan in de belangrijke ontmoeting tegen de Haar lemse kampioen The Black Pirates. De kampioenen moesten genoegen nemen met een overigens volkomen verdiende 5940 nederlaag en hoewel de Pirates met hun schoten ongetwijfeld niet bijzonder geluk kig waren, konden zij de steeds dreigende nederlaag toch niet ontkomen tegen het technisch beter spelende Typhoons team. Helaas had deze interessante ontmoeting een enigszins teleurstellend verloop en be houdens de eerste helft van deze wedstrijd zijn beide teams er zeker niet in geslaagd de honderden toeschouwers te boeien, waaraan ook de grote voorsprong van The Typhoons enigszins schuld had, terwijl bo vendien het tempo afzakte als gevolg van het hoge tempo in de eerste helft. Het einde bracht Typhoons de verdiende 5940 zege dankzij het ongetwijfeld betere teamwerk. Bij de Pirates was Kaart met 19 punten topscorer. De stand in deze districtsklasse is thans: The Typhoons 610, The Arrows (R'dam) 7—10, SSD (Den Haag) 6—8, USV (R'dam) 66, Black Pirates 76, Antilopen 76, Te Werve (Den Haag; 52, The Leathernecks (Den Haag) 62. Dames De uitslagen waren: Antilopen 3ZBVS 2 1112 (opv. Antilopen), White Stars 2 IHJ 22—4, Antilopen 2—ZBVS 11—13. Heren Exercitia 2—S. C. Haarlem 3 26—18, Ra piditas '31IHJ 2 20 (regl.), Typhoons Black Pirates 5940, ExercitiaWhite Stars 2 27—11. Maandagavond is het programma: Dames: HOC 4—IHJ 2; HOC 3— Aurora; SC HaarlemSchoten Giants; White Stars 3SC Haarlem 3. Heren: White Stars 3Aurora 2; ZBVS 2SC Haarlem 3: Antilopen 2 ZBVS: HOC 2—The Old Boys. IN TEGENWOORDIGHEID VAN talrijke genodigden, waaronder de burgemeester, wethouders en leden van de gemeenteraad van Haarlem, functionarissen van overheidsdiensten van het rijk, de provincie en de gemeente en vertegenwoordigers uit onderwijs- en sportkringen is vrijdag het nieuwe gymnastieklokaal van de P. H. van der Leyschool aan de Eksterstraat in Oud-Schoten, waarover wy onlangs reeds uitvoerig in dit blad schreven, officieel in gebruik genomen. Nadat de inspecteur van de gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding, de heer S. Heyers, een korte inleiding had gehouden, heette de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, alle aanwezigen en in het bijzonder de directeur-generaal van het Onderwijs, de heer mr. J. G. M. Broekman, door wie de officiële ingebruik stelling zou geschieden, van harte welkom in dit nieuwe gymnastieklokaal, dat reeds vele tongen en pennen in beroering heeft gebracht. De heer Geluk memoreerde nog eens in het kort de omstandigheden, welke tot de bouw van dit geheel nieuwe type gym nastieklokaal hebben geleid. Hij schetste de talrijke problemen, waarmede de tech nische commissie van de Haarlemse sport raad bij de uitwerking van haar vooruit strevende plannen te kampen heeft gehad. Een reis van een aantal deskundigen naar het buitenland moest er zelfs aan te pas komen om uit deze moeilijkheden te ge raken. De bestaande gymnastieklokalen in eigen land bleken namelijk geen van alle te voldoen aan de eisen welke de tegen woordige lichamelijke opvoeding stelt. De totstandkoming van dit nieuwe gymna stieklokaal moet dan ook worden gezien als een doelbewust streven om de bouw en inrichting van gymnastieklokalen in ons land in nieuwe en betere banen te leiden. „Gezien de ervaringen bij het gymnas tieklokaal van de Chr. Huygensschool in Haarlem-Zuid-West opgedaan, mogen wij zeggen", aldus de heer Geluk, „dat wij op de goede weg zijn". Het ligt dan ook in de bedoeling van het gemeentebestuur om in de toekomst in totaal vijf van deze mo derne gymnastieklokalen te doen bouwen, waarmede echter nog lang niet in de be hoefte van de talrijke verenigingen, die Haarlem rijk is, zal zijn voorzien. De heer Geluk stipte ook nog even de financiële kant van de bouw en de in richting van het gymnastieklokaal aan. De genen, die mochten menen, dat het tot stand brengen van dit soort bouwwerken een overbodige luxe betekent, nodigde de heer Geluk uit naar enige luxe in het ge bouw te zoeken. Spreker was stellig van mening, dat dit zoeken dan tevergeefs zou blijken. Iedere uitgave aan de outillage in het lokaal achtte hij dan ook ten volle verantwoord. Tot slot bracht de heer Geluk, uit naam van het gemeentebestuur, dank aan de leden van de Haarlemse sportraad en in het bijzonder aan de leden van de tech nische commissie, voor hun aandeel in de totstandkoming van dit fraaie gymnastiek lokaal, aan de dienst voor Openbare Wer ken en in het bijzonder aan architect Heiloo en ir. Bouman voor de wijze waar op zij zich van hun opdracht hebben ge kweten. Ook bracht de heer Geluk hulde aan de aannemer, de fa. De Vries, voor de goede samenwerking en aan de verschillende leveranciers van de in het gebouw ge plaatste installaties, toestellen en attribu ten. Een bijzondere gelukwens richtte de heer Geluk nog tot het hoofd van de P. H. van der Leyschool, de heer A. M J Mol, en diens leerkrachten, met het bezit van dit mooiste gymnastieklokaal van Neder land. Als aardige bijzonderheid merkte de heer Geluk op, dat het precies zeven jaar is geleden, dat de officiële opening van de P. H. van der Leyschool plaats had. Verschil van opvatting De directeur-generaal van het Onder wijs, de heer mr. J. G. M. Broekman, die hierna het woord voerde, verklaarde zeer gaarne aan de uitnodiging om het nieuwe gymnastieklokaal officieel in gebruik te doen stellen gevolg te hebben gegeven. De heer Broekman zeide veel waarde te hech ten aan een direct contact met de gemeen ten, hetgeen naar zijn mening slechts de onderlinge verstandhouding ten goede kan komen. Ondanks het feit, dat hij in het verleden meerdere keren met de wethou der van Onderwijs van de gemeente Haar lem over een bepaalde aangelegenheid de degens kruiste en ook bij de bouw van dit nieuwe gymnastieklokaal hier en daar verschil van opvatting bleek te bestaan, meende spreker, dat hij, door de uitnodi ging van burgemeester en wethouders van Haarlem te aanvaarden, bewezen had geen rancuneuze gevoelens ten opzichte van deze gemeente te koesteren. De heer Broekman beschouwde het als een gelukkige voorziening in het huidige tekort aan gymnastieklokalen, dat ook huiten schoolverband in ruime mate van dit nieuwe lokaal gebruik kan worden ge maakt. Dit intensieve gebruik heeft de ADVERTENTIE KINDERHUISSINGEL 2 - TELEFOON 11979 Direct na de officiële opening van de gymnastiekzaal in de P. H. van der Ley school in Oud-Schoten gaven zes turnsters en zes turners een korte demonstratie. bouw van dit nieuwe gymnastieklokaal, dat alleen bestemd ten behoeve van een lagere school inderdaad een overbodige luxe zou hebben betekend, uiteindelijk toch verantwoord gemaakt. De heer Broek man sprak de wens uit, dat in de naaste toekomst vele van soortgelijke gymnastiek lokalen gebouwd mogen worden, doch hy voegde er aan toe, dat, gezien de huidige stand van zaken met betrekking tot de woningbouw, hij moest vrezen, dat de ver vulling van deze wens nog wel geruime tijd op zich zal laten wachten. Na het gemeentebestuur, de school en de verenigingen, welke straks van dit gymna stieklokaal gebruik zullen maken, veel succes toegewenst te hebben, verklaarde de heer Broekman dit lokaal vervolgens officieel voor geopend. Zes dames van het keurkorps van de Kennemer Turnkring en zes heren van de keurgroep van BATO voerden vervolgens enkele oefeningen uit op de brug met on gelijke leggers en de lange mat. Hierna bood de voorzitter van de ouder commissie van de P. H. van der Leyschool, de heer J. Kampman, uit naam van de ouders aan het gemeentebestuur een fraaie granieten bloemenbak aan, welke een plaats vond in de hal van het gebouw. De wethouder van Onderwijs, de heer Geluk, zeide dit geschenk, namens het gemeente bestuur, gaarne in dank te willen aan vaarden. Hij gaf de verzekering, dat aan de regelmatige verzorging van de planten in de bak van gemeentewege steeds de grootste aandacht zal worden besteed. In de avonduren was er voor de ouders van de leerlingen en andere belangstellen den gelegenheid het gymnastieklokaal te bezichtigen van welke mogelijkheid een zeer druk gebruik werd gemaakt. Zowel Polygoon als de Vara besteedden aandacht aan deze van landelijk belang te achten gebeurtenis. Voor het economisch gerechtshof in Den Haag heeft een zaak gediend tegen een tiental fabrikanten van zuurkool die ervan beschuldigd werden het Kartelbesluit te hebben overschreden. Zij hadden enige jaren geleden, naar de raadsman, mr. Smid mededeelde, op advies van het ministerie van Economische Zaken, een centraal verkoopkantoor opgericht, doch volgens de getuige, de heer D. P. Zwart, economisch controleur, was dit kan toor slechts een dekmantel en werden in werkelijkheid prijzen en contingenten vastgesteld door de fabrikanten. De fabri kanten zijn enige tijd geleden door de po litierechter veroordeeld tot een boete van 300 gulden elk. waarvan 200 gulden voor waardelijk. De tenlastelegging vermeldde het sluiten van een overeenkomst, aange gaan op een bijzondere vergadering van de aandeelhouders-fabrikanten van het cen traal verkoopkantoor op 27 augustus 1953, die strijdig geacht moest worden met het Kartelbesluit. De fabrikanten stonden thans voor de economische strafkamer van het gerechtshof in Den Haag terecht. De direc teur van het verkoopkantoor verklaarde, dat hij het produktieschema vaststelde naai de capaciteit en de behoefte in de voor gaande jaren. Over de prijzen werd met elk der fabrikanten een overeenkomst gesloten. Een ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken noemde het verkoop kantoor echter een dekmantel voor de be sluiten, die in de praktijk door de fabrikan ten zelf werden genomen. Alleen zuurkool fabrikanten konden als lid van de vereni ging aandeelhouders worden in het ver koopkantoor. De procureur-generaal was van mening dat uit de notulen voldoende duidelijk bleek, dat de aandeelhouders een beslissen de stem hebben in produktie- en prijsbepa ling. Hij requireerde 50 gulden boete voor alle fabrikanten op één na, die de vergade ring in augustus 1953 niet had bijgewoond. De raadsman, mr. Smid, legde de nadruk op het verschil tussen bedrijfsregeling en overeenkomst. Een onderlinge overeen komst. als ten laste is gelegd, was voor de fabrikanten overbodig en is dan ook niet gesloten. Mr. Smid concludeerde dan ook tot vrijspraak. Op 19 januari zal het gerec'-4-1 »»st wijzen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11